ixon probeert ingres te sussen Geld lenen Potest tegen Britse kernproef Ontvoerde verpleegster in Ethiopië vrijgelaten lia zou werken terstofbom Kirchschlager Oostenrijks president Britse soldaat van moord beschuldigd Muurkranten in Peking melden geweld in China t weer :er blijft Strandverwachting +++oproep toeristen+++ Vliegen over Oceaan wordt weer duurder weerrapporten Portugal wil VN-resoluties gaan uitvoeren Abortusregeling inWest-Duitsland op een zijspoor 6/ ^KWiAlRiTET MAANDAG 24 JLW 1974 »LTEEN1A<NU/BI>'\K\L4l\D T5/IK7 (TON, LONDEN TOKIO AP) In Engelanti is een [eging op gang gekomen te- ernioedelijke voornemen van J binnenkort in de Nevada- de Verenigde Staten een Üse proef met verbeterde jen voor Polaris-raketten te ïctionarissen weigeren de be ier de beweerde kernproef le bevestigen of te ontken- I in de VS heeft een woord en de Amerikaanse commis- Itoomenergie toegegeven, dat ial Britse geleerden vorige bezoek heeft gebracht aan lallaties te Nevada. Hij voeg de er echter aan toe, dat er geen vaste Britse staf aanwezig is, maar dat van tijd tot tijd geleerden uit Enge land naar Amerika komen. Engeland heeft negen jaar geleden zijn laatste kernproef gehouden. De eventuele proefneming, waartegen nu geprotesteerd wordt, is niet verboden, omdat ondergrondse proeven nog al tijd zijn toegestaan. In Engeland is men geneigd te veronderstellen dat de eventueel in Nevada geplande Britse proef voornamelijk een politiek ge baar is, om de positie van Engeland in de wereld te versterken, nu ook China, Frankrijk en India proeven hebben genomen. Vorige week is radioactieve regen ge vallen op Niigata (Japan). De radioac tiviteit zou een gevolg zijn van de jongste (bovengrondse) Chinese kern proef. Zij zou ongeveer 100 maal bo ven het normale peil liggen, maar nog niet gevaarlijk zijn. Alfrink Als voorzitter van de afdeling Neder land van de internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi, heeft kar dinaal Alfrink minister Van der Stoel gevraagd 'of het op de weg van de Nederlandse regering zou kunnen lig gen, jegens de Franse regering uiting te geven aan gevoelens van ernstige bezorgdheid over de recente ontwikke lingen in het atoombeleid van de Franse regering. lekten over geheim akkoord met Moskou IINGTON, BRUSSEL (Reuter, AP, UPI, AFP) Vandaag zal presi- vfixon zijn minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger naar de It zenden om de'congiesleden ge rust te stellen, dat hy de komende week •skou 'niet zal onderhandelen van een zwakke positie uit en zich niet zal •dwingen overeenkomsten te sluiten, die minder dan het beste inhou- irusthieid over Nixons reis ïkou, terwijl hij nog altijd itingsprocedure te maken I is groot. Nieuwe verwar- gezaaid docr een bericht, Gissinger met Moskou gehei- jjfcrden hebben gesloten, die de Buden toestaan er meer inter file raketten op na te houden (zien was dn het akkoord van Ike beperking van de strategi- [apeniiiig. De beschuldigingen, uit werden door de democra- liator Henry Jackson, werden ministerie van Kissinger ca- I tegengesproken. l Kissinger, die morgen naar vertrekken en' donderdag naar de Sowjet-Uniie, zul- hoetingen hebben met West- i ere e wereld vorige maand ver- I -eiddi DELHI (AP) India. met een ondergrondse roef, zou bezig zijn met de kkeling van een waterstof- Het Indiase persbureau, ed News, citeerde dr. Raj; directeur van het laamste centrum voor ïonderzoek in India. Deze wee weken geleden tegen- gel eerden hebben ver dat 'een nieuwe opwin gebeurtenis op handen undigen menen dat Raman- lelde op een proef met een Ê^stofbom. India beweert het ligde plutonium voor de c<e kernproef zelf te hebben eri iduceerd. Volgens United wordt nu ook gewerkt aan oductie van tritium, dat no- s voor een proef met een Irstofbom. europese leiders. Acht van de negen EG-landen (Ierland uitgezonderd) zul len met Nixon een nieuwe verklaring over de Atlantische betrekkingen te kenen, die vorige week door de minis ters van buitenlandse zaken op een bijeenkomst in Ottawa werd aanvaard. Het belangrijkste doel van Nixons bezoek aan Brussel zou echter zijn, van de gelegenheid gebruik te maken de Europese bondgenoten op de hoog te te brengen van het doel van zijn reis naar Moskou en zijn politiek op lange termijn in het algemeen. Moskou In Moskou hoopt Nixon een aantal overeenkomsten te sluiten, ook op het gebied van de beperking van de bewa pening. Verwacht worden akkoorden betreffende handel en technische sa menwerking en mogelijk het beper ken van ondergrondse kernproeven. Diplomatieke waarnemers geloven echter niet in de mogelijkheid van een doorbraak op het gebied van de beperking van de strategische bewape ning. De Russische politie heeft al meer dan 30 Joodse activisten aangehouden om te voorkomen dat er tijdens het bezoek van Nixon aan de Sowjet-Unie protestacties gehouden worden. In verschillende gevallen werd geweld gebruikt. In één geval werd zelfs de voordeur van een woning geforceerd en een slaapkamerdeur ingetrapt. Er zou een ware jacht op Joden worden gemaakt, aldus biochemicus Aleksan- der Goldfarb, die een aantal vallen van de politie had kunnen ontwijken. De meeste gearresteerde Joden kregen geen vergunning om naar Israël te emigreren. ter van justitie John Mitchell van tevoren van de inbraak in het Water gate gebouw afwist. Dit is zaterdag bekendgemaakt door het dagblad The Daily News. Nixon heeft verscheidene malen ge zegd, pas op 21 maart 1973 te hebben vernomen dat hoge functionarissen bij het Watergate-schandaal betrokken waren. 1-Iij zou dit toen hebben verno men van John Dean. Volgens de Daily News heeft Colson een lang gesprek gehad met John Doar, de voornaamste adviseur van de juridische commissie van het Huis van afgevaardigden. Het blad, dat een niet met name genoemde bron citeerde, schreef dat Colson Nixon op 14 februari 1973 opnieuw heeft gewaarschuwd en de rol van Mitchell en Jeb Stuart Magru- der, die toen onder-directeur van het comité tot herverkiezing van Nixon was, heeft besproken. Dit nieuws werd bekend nadat Colson was veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en een geldboete van 5000 dollar. Hij as schuldig bevon den aan een poging om de loop van het recht te belemmeren in verband met het proces tegen Daniel Ellsberg. In het gesprek met John Doar zou Colson hebben gezegd dat hij in janu ari 1973 bij Nixon heeft geklaagd over het feit dat zijn vriend Howard Hunt de gevangenis indraaide, terwijl Mit chell vrij rondliep. De partijloze minister van buitenland se zaken van Oostenrijk, dr. Rudolf Kirchschlager, is gisteren tot president van zijn land gekozen als opvolger van de op 24 april overleden (socia listische) president Franz Jonas. Kirchschlager (op de foto met zijn vrouw in een stemlokaal) werd kan didaat gesteld door de Socialistische partij van bondskanselier Bruno Kreis- ky. Hij behaalde ongeveer 52 procent van de stemmen. BELFAST (Reuter) Een Britse soldaat, die zaterdag een rooms-katho- lieke burger in Noord-Ierland dood schoot, moet terecht staan wegens moord. Hiertoe besloot zondag een rechter van onderzoek. Het leger had eerder bekendgemaakt dat het geweer van de soldaat de 19-jarige Alec J. Fury, was afgegaan bij een handge meen niet deburger Hugu Devine (33) in Strabane. Devine werd dode lijk getroffen en een vrouw die hem vergezelde raakte licht gewond. Han gende het proces dat 29 juli begint, heeft het leger een eigen onderzoek verder afgelast. Acht doden hij bomaanslag op bus ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) In Ethiopië heeft het bevrij- dingsfront van Eritrea (ELF) de 24-jarige Amerikaanse verpleegster, Deborah Dortzbach, die vier weken geleden uit een ziekenhuis van de zending werd ontvoerd, vrijgelaten. De zes maanden zwangere ver pleegster heeft verklaard dat ze goed behandeld was tijdens haar ge vangenschap en dat ze zich uitstekend voelde. Zij werd in Massawa, 700 kilometer ten noorden van Addis Abeba in vrijheid gesteld. Leden van het bevrijdingsfront had den haar samen met een Nederlandse verpleegster van de zendingspost in Ghinda, de 55-jarige Anna Strikwerda, ontvoerd. Zij werd later door de vier ontvoerders doodgeschoten. De reden van de vrijlating van de Amerikaanse is niet bekend gemaakt. De guerrilla strijders houden nog drie Amerikanen en twee Canadezen vast die drie maanden geleden toen zij op een olie missie in Eritrea waren, werden ont voerd. Laatste eis Aanvankelijk vroeg het bevrijdings front een bedrag van 250.000 dollar voor de vrijlating van mevrouw Dortzbach, later werd dit bedrag ver laagd tot 25.000 dollar. De missie heeft steeds geweigerd een losgeld te betalen. Uiteindelijk hebben de ont voerders ook de laatste eis laten val len en wilden zij alleen maar medica menten tegen de cholera, die delen van Eritrea teistert. Verder werd vorige week in Eritrea (ADVERTENTIE) Watergate Intussen heeft Charles Colson, een voormalig staflid van het Witte Huis, de juridische commissie van het Huis van afgevaardigden verteld dat hij president Nixon in januari 1973 al heeft gezegd dat de toenmalige minds- Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair een bomaanslag op een bus gepleegd, waarbij acht mensen om het leven kwamen en er 19 gewond werden. De bus, die op weg was Van Asmara naar Addis Abeba, werd geheel open gere ten. Op dezelfde dag werd een advi seur van de goeverneur-generaal van de provincie, Scium Ibrhim Hcemmed Arei, in Asmara doodgeschoten. Van beide aanslagen wordt aangenomen dat ze door het ELF gepleegd zijn. Het gront voor de bevrijding van Eritrea vecht al tien jaar voor de onafhankelijkheid van de provincie. PEKING (Reuter, AFP) In de Chinese zuidoostelijke provincie Ki- angsi zijn gewelddadigheden gesigna leerd die met bloedvergieten gepaard zijn gegaan. Dit blijkt uit muurkran ten die zondag in de straten van Peking zijn verschenen. Het is een van de eerste uitingen van geweld in de campagne ter beperking van de invloed van oud-minister van defensie Lin Piao en de oude Chinese filosoof Confucius. Gevangenen ontsnapt LOEANDA (Reuter) Ongeveer 200 gevangenen zijn er in geslaagd te ontsnappen uit de belangrijkste straf gevangenis van de Angolese hoofdstad Loeanda. Het grootste deel is nog voortvluchtig. Op 12 juni ontsnapten uit dezelfde gevangenis ongeveer 100 gedetineerden, van wie er nog 40 voortvluchtig zijn. 'e weerkundige medewerker de meeste plaatsen in deze i juni regen uitblijft komt terugkeer van het reguleren- edruk-centrum (1039 mb) op e nest tussen Schotland en de De gemiddelde positie van het nn in de extreem droge april uwfc de Shetlands. Langs de ooste ank ervan ontwikkelt zich in rer val een noord-oostelijke circu- hetfm Scandinavië naar onze con- In april ruas deze zeer droog. in het noord-oosten van ons oekten toen ook Noorwegen, ■i Denemarken veeljarige ^-records. In 'het Taverham-ge- Norfolk xoas de lente toen de sedert 1839. De afgelopen was de aangevoerde lucht voch- waardoor er, sterk bevorderd en koude put in de hogere boven de DDR en Polen, ■stortbuien met onweer tot rad onden komen (maximum-tempe- in Jutland tijdens het week in ook plaatselijk 25 tot 26 gra- arken kreeg zaterdag plaatselij- van twaalf tot veertien mil- Hannover meldde zich met 23 eter, Frankjurt.a.d. Oder en om- l, 20 a 25 millimeter, Berlijn en ing 30 tot 40 millimeter. Zo'n puf boven het continent heeft een long en uitputtend leven: le vakantieganger die er zich bevindt. De buien ervan, op afstand van het centrum, kun- Jchter geen doorbreking van de jeI ine droogte-toestand bewerkstel- Zij zijn daar te lokaal voor. end voor de huidige zomersfeer ra )rd-Europa was het rapport van van zondagmorgen: harde e en zandstorm. Veel verandering el er niet in de luchtdrukverde- a{ De barometers blijven hoog in n°0 ebied tussen Schotland en IJs- ;t en laag boven Frankrijk en jje l-Polen. Wel kan het later ach- >'ct '-n zuidwaarts bewegend Barents- ijj, 'pressie front over midden-Zwe- vts minder warm worden. Vandaag na optrekken van ochtend mist zonnige perioden en droog. Mati ge wind uit noord tot noord-oost. Tem peratuur 17 tot 19 graden, zeewater 15 to t.16 graden. Verdere vooruitzich ten: over het algemeen weinig veran dering. HOOG WATER 25 juni 1974. Vlissingcn 5.28-17.55. Haringvlietslulzen 7.21-19.52. Rot terdam 8.39-20.47. Scheveningen 6.33-19.02. IJmuiden 7.17-19.46. Den Helder 11.29 Harlingen 1.55-13.44. Delfzijl 3.39-15.47. De onderstaande personen wordt dringend verzocht zo spoedig mogelijk de ANWB Alarmcentrale in Den Haag le bellen, telcf. 26.44.26. NEDERLAND: Fam. W. G. C-roenewold. Vlaardingen op groen/bbruine BM zeilboot 'Iduna'; fam. J. Kleen-Scholten. Nieuwleu- sen, in rode 2cv4, 64-81-tn; Jan Kuiper, Groningen op ms 'Eben Haezer'; J, Lagreno, Nuenen, in auto met caravan; fam. G. C. Romkes, Bussum, groene motorvlet 'Aide Baran'; mevr. Jet Verhaard, Rotterdam. DUITSLAND 8 M. de Haan, Eext (dr>, rode Skoda, 66-03-ur; fam. J. Ogink. Apeldoorn witte renault 16.69-41-jt: fam. F. Overduin. Den Haag rode vw kampeerbus. FRANKRIJK fam. L. Groot-Hendriks. Hei- loo inh) goudkleurige simca 1501 sp met travel sleeper; fam. G. de man. Nijmegen, witte Ford Taunus met zwart dak, 15 f7-96- hd; fam. J. Tesser, Nijmegen, per trein; J. Zuidhoff, Leidschendam, in bruine Simla 1100 met vouwwagen. OOSTENRIJK P. Vlieg, Gorkum. witte VW Kever. 44-53-tf. ZWITSERLAND-FRANKRIJK fam. W. Ver beek, Egmond aan zee, in blauw Morris Oxford met caravan, 59- en-gk. SPANJE C. Borghart, Leiden, bruine Ford Capri met sprite 400.80-21tj; Eechtp. Meye- ring, Voorschoten in rode Renault 4L. 96-99- vn; J. H. C. Migo, Utrecht. ITALIË R. den Haag, Wnddinxveen in metallic blauwe Peugeot 504,45-11-ht. HONGARIJE-ROMENIE fam. N. Gijzen. Purmerend in lichtblauwe Simca 1100. 70-81- px. NEW YORK (AP) De vliegtarieven over de Atlantische Oceaan zullen met ingang van 1 augustus opnieuw vijf procent duurder worden. Een woord- voerder van de LATA, het Internatio nale Verbond van Luchtvaartmaat schappijen, zei dat de maatschappijen daarover overeenstemming hadden be reikt. Door twee eerder verhogingen zijn de transatlantische tarieven op het ogen blik al zeventien procent hoger dan op 1 januari. Oorzaak is het met 175 pro cent stijgen van de brandstofprijs. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. Maxumum temperatuur. Neerslag. Amsterdam onbew. 26 0 Helsinki zwaar bew. 22 0.3 De Bilt onbew. 24 0 Innsbrück geheel bew. 25 0.6 Deelen licht bew. 26 0 Kopenhagen licht bew. 20 0 Eelde onbew. 23 0 Locarno regen 17 23 Eindhoven zwaar bew. 27 0.4 Londen zwaar bew. 19 0 Den Helder licht bew. 19 0 Luxemburg zwaar bew. 25 0 Luchth. Rrd. licht bew. 19 0 Madrid zwaar bew. 22 0 Twente licht bew. 25 0 Malaga onbew. 30 0 Vlissingen licht bew. 21 0 Majorca licht bew. 30 0 Zd.-Limburg licht bew. 25 0 München zwaar bew. 23 0 Nice licht bew. 22 15 Aberdeen zwaar bew. 13 0 Oslo onbew. 25 0 Barcelona half bew. 25 0 Parijs regen 21 5 Berlijn half bew. 18 0.3 Rome zwaar bew. 24 0.2 Bordeaux licht bew. 25 0.1 Stockholm regenbui 22 3 Brussel onbew. 26 0 Wenen half bew. 26 0 Frankfort zwaar bew. 26 0 ZUrich regen 24 5 Genève regenbui 18 2 Las Palmas onbew. 23 0 'We moesten hem maar geen krakelingen meer laten maken.' NEW YORK, LISSABON, GENE VE (Reuter, UPI, AFP, AP) De nieuwe Portugese regering zal de VN-resoluties over de Afri kaanse gebieden van Portugal vol ledig uitvoeren. Deze belofte gaf de Portugese minister van buiten landse zaken, Mario Soares, za terdag te New York aan secreta ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, die uitge nodigd werd voor een bezoek aan Portugal. De Verenigde Naties hebben zich in talrijke resoluties uitgesproken voor de verlening van zelfbeschikking en onafhankelijkheid aan de Portugese kolonies. De Portugese regering is voorstander van verkiezingen in de Afrikaanse gebieden opdat de bevol king zelf kan beslissen. De Portugese regering heeft een aan tal maatregelen getroffen waardoor de vrijheid van de pers, de radio, televi sie en het theater wordt ingeperkt SPANJE Spaanse communistische leiders in ballingschap hebben in een toespraak te Genève tot ongeveer 20.000 Span jaarden, voor het merendeel werkne mers in het buitenland, verklaard dat de omverwerping van het rechtse be wind in Portugal het einde van het bewind van Franco in Spanje zal bespoedigen. Tot de sprekers behoor de de voorzitter van de communisti sche partij, Dolores Ibarruri, die tegen over de juichende menigte verklaar de dat 'het laatste uur van het fascis me in Spanje is aangebroken'. In de verschillende redevoeringen werd gepleit voor een samenbunde- king van krachten van het Spaanse volk en het leger, zoals dat in Portu gal in mei het geval was. Nadat het regiem-Franco op zij gezet is moet er een regering van nationale verzoening komen waarin ook democraten varië rend van links tot rechts zitting zul len hebben, aldus de communistische leiders. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, zal 9 juli naar Madrid gaan voor de onder tekening van de beginselverklaring over de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en Spanje die op één lijn zou staan met die waarover de NAVO-landen dezer dagen in Ottawa een akkoord bereikten. Na de onderte kening van de verklaring zullen er onderhandelingen gevoerd worden over vernieuwing van het akkoord over de Amerikaanse bases in Spanje. Het huidige bases-akkoord loopt in september volgend jaar af. KARLSRUHE (DPA) De wijziging van Paragraaf 218 van het Westduitse wetboek van strafrecht die een afbre ken van de zwangerschap binnen de eerste drie maanden niet strafbaar zou maken, kan nog niet in werking treden. Het Constitutionele hof in Kanisrune vaardigde op verzoek van de door de christen-democraten geregeerde deel staat B ad en-W ürttemberg een voorlo pige beschikking uit tegen de nieuwe regeling, die door de coalitie van socialisten en liberalen was aanvaard. President Gustav Heinemanm had de wet reeds ondertekend. De rechters in Karlsruhe moeten on derzoeken of de wet in overeenstem ming is met de bepalingen van de Westduitse grondwet. De oppositie ziet in de nieuwe regeling een ver grijp tegen de in de grondwet veran kerde bescherming van het wordende leven. De procedure kan lang duren. Tito naar Bonn BELGRADO (AFP) De Joegoslavi sche president Tito komt heden in Bo'nn aan voor een eerste officiële bezoek aan de Bondsrepubliek dat tot 27 juni zal duren. Sinds zijn bezoek aan de Verenigde Staten in 1971 is dit de eerste maal dat Tito zich weer tot 'het Westen' wendt Intussen bracht hij enkele bezoeken aan de Sowjet- Unie. Radhakkrishnan ziek NEW DELHI (DPA) De bekende Indiase filosoof en oud-president Sar- pevalli Radhakrishnan heeft een her senbloeding gehad. De 86-jarige filo soof, die in de gehele wereld aanzien geniet ligt in een ziekenhuis in de Indiase stad Madras. Giscard afgeluisterd PARIJS (AFP) Zelfs de huidige president Giscard d'Estaong is afge luisterd door de officiële 'Interdepar tementale Communicatiegroep' (GIC) de op 29 mei gedeeltelijk opgeheven telefonische afluisterdienst Dit heeft een politieman die vroeger deel uit maakte van de dienst en nu onbekend wenst te blijven, onthuld tegenover het Parijse weekblad 'Le Point'. Vonnissen in Chili SANTIAGO (AFP) Een krijgsraad in de Chileense stad Conception heeft 28 leden van diverse linkse organisa ties veroordeeld tot gevangenisstraf fen van twee tot vijfentwintig jaar. Dit heeft het in Santiago verschijnen de blad 'La Tercera' gemeld. Eigen kanton Jura BERN (DPA) Bij een gisteren gehouden volksraadpleging heeft de meerderheid van de bewoners van de Zwitserse Jura zich uitgesproken voor de vorming van een eigen kanton. Het gebied maakt tot dusver deel uit van het kanton Bern. Grieken veroordeeld ATHENE (Reuter) In Athene zijn 20 mensen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend ven één maand tot vijf jaar wegens overtredingen van de bepalingen onder de staat van beleg. Vijf werden gevonnist wegens illegaal bezit van vuurwapens en explosieven, drie wegens verzet en belediging van de autoriteiten en zeven wegens het niet opvolgen van militaire orders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7