De grote liefde van Pistolen Paul tfsg, maandag WIE IS DAT KIND? fllsill£ill probleem het onze De wapen-expert over: Moboetoe dierenmishandelaars, wapens, Cannon, zijn Rolls Royce en vrouwen De uitvinder van de bikini Nieuwe boeken TROUW/KWARTET MAANDAG 24 JUNI 1974 BINNENLAND T6/ door hette visser ITO ■-S fr) 1 Jegi 'Zeg knul, let jij eens even op mijn autootjezegt Paul Wilking tegen de portier van restaurant Americain te Amsterdam. De geüniformeerde opletter krijgt een biljet van Joh. Enschede in handen gedrukt en is gedurende drie kwartier niet meer van de stoep weg te brandenvan waar hij een glimmend zilvergrijze Rolls Royce in de peiling houdt. We zijn in vergadering bijeen met Pistolen Paultje om iets over de harde acties te vernemen ten aan zien van onverlaten die het de komende zomermaanden in de hersens halen om trouwe viervoeters uit hun auto te smijten, aangezien ze het lastig vinden om hun huisdier goed onder te brengen tijdens de vakantie. Een uur tevoren is de deur in het pand Van Breestraat 118 twee-hoog opengetrokken door Rietje Wilking, Pauls vierde vrouw. In dit huis, waar eens de spionne Mata Hari woonde, hebben ook mensen als Moboe toe de trap beklommen; haalden rechercheurs de kamers over hoop in de verwachting verbo den wapentuig te vinden; kwa men angstige sigarenhandelaars annex girokantoorhouders om een pistool vragen; politiek Den Haag dronk bij De Held cham pagne in de hoop dat Wilking hen aan de benodigde afluister apparatuur zou helpen. Kort om: het is een huis dat over de gehele wereld bekendheid ge niet. Gezeten op rococo-meubelen en omgeven door antieke geweren, Isaac Israëlsen en Breitners ho ren we dat er de avond tevoren een speciale actie-vergadering is geweest van de dertig geheime leden van de 'Organisatie ter Bestrijding van Wreedheden Je gens het Dier'. De vijftigjarige, op privé-detective Cannon gelij kende vuurwapenexpert en dierenvriend meldt dat er een aantal 'geklofte jongens' in de organisatie zitting heeft 'Het is een soort Ku Klux Klan die de dierenmishandelaars aanpakt', zegt Paul, gestoken in een beige pantalon, met polo-shirt en op kousevoeten. Hij loopt naar een kast en haalt er het boek van Martin van Amerongen uit, dat de handel en vooral wandel van Pistolen Paultje bevat. Het boek is al vijf jaar een bestsel ler en gaat nog dagelijks met stapels over d? toonbank. Van 'De roerige wereld van Pistolen Paultje' zijn vertalingen in be werking in het Duits, Noors, Russisch en Arabisch. Na de boeken van Jan Cremer schijnt het het meest verkochte boek van De Bezige Bij te zijn. 'Hierin is ook veel te lezen over mijn liefde voor dieren', zegt Paul. 'Kijk, er is iets mis in de Nederlandse rechtspraak. Ik zal niet zeggen dat al het gebef te (de rechters) van de recht bank op het achterhoofd is ge vallen, maar ik begrijp niet waarom een man die zijn vrouw, die hem jarenlang trei terde en haar dus na vele droe ve jaren een bijl wat hardhan dig op het achterhoofd legt, waarom deze man vijftien maanden spinhuis (gevangenis) krijgt en een vent die 24 scha pen zonder verdoving de staar ten afsnijdt en vervolgens twin tig rammen castreert, waarom zo'n heer er met vijf tientjes boete van af komt.' Dit soort dierenmishandelaars krijgt persoonlijk bezoek van Het Geheime Genootschap, waarvan de leden getooid zijn met een kap over het hoofd, waarop een bereklauw is gebor duurd. Zo'n ontmoeting is geen gezellige theevisite, daar kun je van op aan. De leden hebben codenamen, als daar zijn De Zwarte Kater, Driekus de Dek hengst en Bernard Beer. Over de straffen die de organi satie uitdeelt, is Pistolen Paul tje minder mededeelzaam. Zo ko men wij er niet achter op het bericht juist is dat lid Driekus de Dekhengst een boer uit de Achterhoek inderdaad achter een tractor heeft gebonden en hem op deze manier drie keer zijn vruchtbare akker heeft la ten zien, aangezien de agrariër hetzelfde deed met zijn ver waarloosde paardje. Ook krijgen we geen bevestiging van het bericht dat een kattenmepper uit Schagen twee uur lang over tuinschuttingen met prikkel- Pistolen Paul Wilking: 'Dat asiel krijgt vijfduizend gulden per jaar Kun je nog niet eens een werkster voor inhuren.' Cfoto: Ronald Sweering> draaid moest klimmen, daartoe aangespoord door enkele Spaan se rietjes in de handen van De Geheime Leden. Gewaarschuwd 'Ik kan alleen als commentaar geven dat men is gewaar schuwd', zegt Paul glimlachend. 'Wat nu weer actueel wordt is het geduvel met mensen die hun hondje op de weg naar Bussum de auto uitgooien. Mag het beestje lekker rennen, ter wijl de familie zich per automo biel naar Spanje spoedt om daar drie weken in de zon te gaan liggen. Ook zo'n lekker land: Spanje. De manier waarop ze daar dieren behandelen is helemaal met geen pen te be schrijven'. Mochten deze vrolijke vakantie gangers worden betrapt, dan wacht hun een riante rit in de Rolls Royce van de heer Wil king. Alleen niet de kant van Bussum op, maar regelrecht naar de Ardennen, waar deze dames en heren dan ook lekker mogen rennen. We we ten daar een plaats die zo een zaam is dat je twee dagen en nachten in de weer bent om uit te zoeken waar de bewoonde wereld is. En een lunchpakket is er niet bij, natuurlijk. Geven ze hun hondje in de bossen bij Bussum soms een pondje verse waar (slagersafval) mee!? Rietje Wilking brengt nog wat koffie en Paul streelt zijn tien jaar oude poedeltje Sascha. De telefoon staat niet stil in het huis van de wapenexpert. Zin netjes als ik heb wel wat voor je, m'n knulneem maar twee rooien mee en: die handel moet ik eerst zienik heb er een klantje voor in Moskou zitten wor den regelmatig in de apparaten van de PTT geroepen, in een taal die voor een simpele leek onbegrijpelijk ia, aangezien een televisieserie als Cannon de eni ge ogenblikken vormen waarop hij met de harde misdaad wordt geconfronteerd. Er komt een deurwaarder langs met een mooi, Gronings accent. Hij heeft wat dwangbeArelen bij zich en Paul haalt uit de inge metselde kluis m de slaapkamer een boek met geld (pakje bankbiljetten) en telt een kleine vier mille voor de belastingman uit. Compleet met fooi verlaat de man vrolijk het pand: het is altijd gezellig geld halen bij de gastvrije Wilking. Paul: 'Dat was iets voor de AOW of weet ik veel. Een ver gissing, een restantje ofzo. Ze slaan me altijd aan voor zo'n honderdtwintigduizend gulden. Tja, altijd ambtshalve, want ik kan natuurlijk moeilijk mijn kasboekje laten zien waarin staat dat ik vijfhonderd machi negeweren heb geleverd aan Pietje Puk te Afrika'. Hij vertelt dat hij met zijn vriend Willy Alberti (de zin gende tuinkabouter) naar het filmfestival in Cannes is ge weest Spreekt vol lof over de vormen van Willeke van Am- melrooy, al vindt hij dat ze wat sjieker gekleed moet gaan en haar textiel niet op het Water- looplein moet uitzoeken. Min der te spreken is hij over hel dentenor Alberti die hem enkele kolen stoofde. 'Het was op een bijeenkomst met filmster Curd Jurgens. Een mannetje of tach tig verslaggevers en fotografen dringen om die man heen. Willy drentelt naar voren en ik zie hem smoezen (praten) met een paar van hen. En ik voelde het aan m'n water dat hij me een kunstje zou flikken. En ja hoor, even later stort de horde zich op mij: Willy had verteld dat ik Cannon was, die gezette televisiedetective. Ik zei. men sen, ga weg, dat ben ik niet. .Ta, roepen ze, dat zeggen ze alle maal! Enfin, Willy lachend af naar het strand en ik moest me eruit zien te kletsen'. Horloges De bikini bestaat volgend jaar precies een halve eeuw. In 1925 ontwierp de nu 78-jarige Louis Reard de meest schandalige mode-creatie: het twee-delige badpak, ofte wel de bikini, die hij naar de gelijknamige eilanden in de Stille Oceaan, noemde. In 1914 ivas Louis getuige van de geboorte van de jarretelle en tot zijn grote afgrijzen wordt de wereld vandaag de dag overspoeld met panty's. Maar blij is Louis Reard ivel over het feit dat steeds meer jonge meisjes een bikini als onontbeerlijk beschouwen in hun strand garderobe. "Op die manier heb ik het idee dat die vrouwen allemaal iets van mij aan hebben en het dus allemaal mijn vrouwen zijn'. De dame op de foto kan dit heftig bestrijden want ze is een Duits fotomodel, ge trouwd en moeder van een tweeling. Ze draagt een bikini die niets te raden overlaat van Triumph International van nylon-jersey in vele kleuren met een pepita-ruitje als ondergrond. Op het strand wordt Willy las tig gevallen door wat Marokka nen die hem horloges willen verkopen. 'Ik heb geen geld, maar jullie moeten bij mijn vader zijn', zegt Willy op Wil king wijzend. 'Die is miljonair en ook al zegt ie in het begin dat ie niks wil kopen, jullie moeten volhouden!' Paul: 'De hele middag heb ik tien Arabie ren met hun namaak gouden klokjes op m'n buik gehad'- Paul neemt het besluit dat we maar een kijkje moeten gaan nemen in het dierenasiel van Amsterdam, vertrouwd terrein, aagezien Paul hoofdbestuurslid is. We stappen in de Rolls Roy ce, die .in zijn bezit is gekomen dankzij vriendelijke bemidde ling van Maup Caransa. Rustig stuurt Wilking het gigantische slagschip door het drukke ver keer; probeert de stereo-installa tie uit en wijst op de ingebouw de televisie. Dan volgt een rondgang door het asiel en met een treurig gezicht inspecteert hij de kraak heldere hokken. 'Moet je nagaanzegt Paul, 'De gemeente Amsterdam geeft het asiel geloof ik zo'n vijfduizend gulden per jaar. Kan je potdik- kie nog geen werkster voor in huren! De rest - komt allemaal uit giften en ze verdienen wat als er dieren worden verkocht. Kijk toch eens aanje zou ze toch zo allemaal meenemen, die honden!' Onze rondleider meldt dat het weer drukke maanden worden. De politie brengt veel loslopen de dieren en in september, als de vakanties voorbij zijn, ko men er pas weer particulieren een dier uitzoeken. Portier let op Wat verdrietig verlaten we de terreinen. Tijd voor een hapje eten', probeert Paul wat opge wekt te doen. Het dierenleed heeft hem duidelijk aangegre pen. De rit voert naar het Leid- seplein waar ons verhaal begon. De portier let op de gepantser de Rolls en we nemen binnen plaats aan een tafeltje dicht bij de deur. Ineens is Paul weer wapenhandelaar en op alles voorbereid. Niet voor niets, want in Duitsland heeft men al eens een Cadillac van hem op geblazen en eveneens in dat land floten de kogels hem om het hoofd omdat Ben Bella des tijds een goede zakenrelatie-van hem was. Paul laat champagne aanrukken, het is tenslotte al half één in de middag, dus een koud slokje wil er wel in. - De dienstdoende ober is wat in de war door deze bestelling. Hij draaft heen en weer met koe lers en de gerant moet erbij komen om de fles te onthoofd en. Tussen een tournedos cn kalfsoesters door meldt de ober zwetend dat hij bij de trombo- sedienst onder controle staat en dat het allemaal niet meevalt. Ook zijn de doktoren tot de ontdekking gekomen dat hij wa ter m de knie heeft. Na ons onderhouden te hebben over wat maag- en darmklachten wenst hij ons smakelijk eten. Paul zegt dat dat best zal luk ken en wij mompelen dat we dat zelf wel zullen uitmaken of het smakelijk is of niet. Paul geniet van het voedsel, al houdt hij de deur spiedend in het oog. Echter, geen gangsters ver storen de maaltijd, en Paul hoeft alleen op te Idjken wan neer er een aardige hond of een mooie vrouw binnenkomt 'Ik weet nog steeds niet van wie ik meer houd: van dieren of vrouwen', zegt hij dromerig en zijn blikken volgen een' da me met hond, die vanwege hun vorstelijke voorkomens geen van beide kans lopen ooit in het asiel te belanden. Opnieuw drie mannen in de wekelijkse wedstrijd: 'Wie is dat kind?' Als eerste JAN HEIN DONNER, schaker en schrijver. De tweede is HAN LAMMERS, oud-journalist en nu wethouder in Amsterdam en de laatste: JAN WOLKERS, schrijdver-beeldhouwer. Tja, ze hebben alle drie een overeen komst waar we het nu niet verder over zullen hebben, want waar het om gaat is: wie •is dat kleine kleutertje: Jan, Han of Jan? Als u meent het te weten, schrijf de naam dan op een briefkaart en stuur die naar: 'Redactie Trouw/Kwartet', Dag Maandag, postbus 810 in Amsterdam. Op de briefkaart moet een postzegel van DER TIG CENT en de kaart moet uiterlijk donderdag binnen zijn. Schrijf tevens op de brief- of prentbriefkaart (er komen vaak hele mooie binnen!) de keuze van uw prijs indien u tot de drie gelukkigen mocht behoren: kookboek handenarbeddboek of tuinboek. HET WAS WILLEM NIJHOLT! JAN HEIN DONNER HAN LAMMERS JAN WOLKERS Helaas meneer of mevroi Huisman in Hoogeveen, diL behoort u weer niet tot r lukkigen en wel om het sit feit dat u Ruud ter W) koos! Het was evenmin Presley, echter Willem cn de gelukkigen zijn di(jl H- Kampen, Wenckebachla in Groningen, mevr. .4. Reigerpark 1 in PwrmereI Annie van Driel, Zuidelijkt terweg 5 in Nieuwe Tonge.b Eddy Merckx verdiende boter Tja, de Belgen maken het er nog steeds zeil naar. Eigen schuld, heet dat. Terwijl de Ne derlandse zuivelindustrie sinds een jaar of wat vanwege de manende doktersvingers in ad vertenties roept dat je niet te veel moet eten, maar wel goed, dus echter boter, komen ze in België met een advertentie waarin de moeder van wielren ner Edidy Merckx verkondigt dat Eddy altijd echte boter at. De advertentie vervolgt: 'Bravo mevrouw Merckx, alle kinderen moeten veel boter van ons eten. Het is een gezond, vers, natuur lijk en gemakkelijk verteerbaar voedsel. Niets is zo goed en voedzaam als echte boter. 'De advertenties waarin Eddy f aanprijst is inmiddels voerd. De gierigheid vj Paul Getty Miljonair word je alleen >el heel zuinig te doen. E st rijkste man van de werel< IU den en blijven is een c<e kwestie en dus van giert 'dj In de vele huizen van d jarige olieman Paul Getty overall telefoons met gel<ls maten eraan. Dus moeten !rst kens eerst een muntstukje gleuf werpen alvorens m buitenwereld te kunnen ken. 'Mijn gasten belden raak en .als je in een woont met 72 vertrekken wat moeilijk om alles gaten te houden'." Ook i! Getty bekend dat hij te gefrankeerde poststukken gert. Tijdens een hond([g toonstelling wachtte hij opening was verricht omdte er dan tegen verminderd in mocht De vrouw van Piet Keizer Jenny heet ze, d'e vrouw Piet Keizer, de voetballer ar Ajax en ze is net zo ver ca als haar man. Tijdens he1 m reldkampioenschap zit ze a thuis. Zes weken zonder Het was zijn grote droom, ze en daarom berust ik er in. Zo'n wereldkampioen! is het enige dat hij nog heeft meegemaakt in zijn rière. 'Jenny meldt ook dat wc Keizer maar heel weinig ven krijgt. Twee oude daatfC) schrijven wel eens en een jongetjes. Nee, van die li vrachten post zoals bij and t" is hier geen sprake'. ecl Brieven die niet voorzien zijn van naam cn adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten ;n afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. (Vanwege de vakantie is de correspon dentie over deze rubriek enigszins ver traagd, redactie.) Vraag: Hoe bescherm ik mijn inboe del tijdens onze vakantieafwezigheid tegen allerlei insecten vlooien enz? Antwoord: We zijn dankbaar voor uw vraag, want elke zomer worden weer tal van lezers bij hun thuiskomst besprongen door wolken vlooien. Als u weggaat en alles is in orde wat brand- en waterbeveiliging betreft, al le voorzorgen getroffen ook wat moge lijke inbrekers betreft: Als er niets bijzonders in het huis aanwezig is. want voor een kleinigheid kan u im mers uw waardevolle spullen bij een bank in de kluis laten opbergen, zo dat de sleutels van het bureau en het dressoir in de deurtjes kunnen blij ven en u niet het risico loopt van opengebroken kasten en deuren, dan zet u in dat dichte huis een geopende Vaponastrip en alle deuren open. Veel vliegen vlooien of dergelijke na righeden zullen er dan bij uw terug keer niet zijn. In de kist of kast waar de dekens en de winterkleren gebor gen zijn, legt u een prop krantenpa pier, waarop een paar druppels petro leum en dan doet u gewoon die deur dicht. Bij thuiskomst alle gevaarlijke strips sluiten en alle ramen open. De proppen papier weggooien en alle spullen even fris naar buiten. In uw linnenkast mogen de omslagen van de stukjes toiletzeep, die u voor dit doel bewaarde wel blijven liggen. Vraag: Wat is de betekenis van de uitdrukking: Kind van Staat voor een 65 er? Antwoord: De uitdrukking Kind van Staat is al heel oud en dateert uit de tijd dat Stadhouder koning Willem 3 als halfwees door de Staten werd bevoogd. Een mooie naam, maar de bedoeling was het prinsje geheel uit te schakelen. Enfin het liep wel an ders. Wat u bedoelt, slaat op iets heel anders. De Staat zorgt inderdaad voor een heleboel mensen, die 100 jaar geleden op een armetierige manier al lang aan hun eind gekomen zouden zijn. Echter hebben kinderen en ook oude mensen, als ze dat tenminste zelf willen, de mogelijkheid bevoog ding af te wijzen en hun bezwaren te uiten. Officieel zal een bejaarde nooit Kind van Slaat genoemd worden. Daan-oor kleven te veel onprettige herinneringen aan die benaming. Wij menen dat men in het geval, waar"- ver u hoorde spreken en een cruel joke. een zurig grapje lanceerde. Vraag: Als ik mijn horlogeketting vast houdt tussen twee vingers begint het horloge op verschillende plaatsen in de kamer te bewegen en te slingeren. Soms zelfs te draaien. Is dit magnetis me? Of heeft het iets te maken met aardstralen? Kan men iets met de krachten die dit veroorzaken doen? Antwoord: Men kan deze verschijnse len vergelijken met de experimenten met de wichelroede waarvan geen en kele steekhoudende en wetenschappe lijke verklaring bestaat Probeer al experimenterende eens uit te vinden waar de waterleidingbuizen zitten en of u anders reageert boven plastic, dan wel loden buizen. Kortom of dit ook buitenshuis werkt, en of u dit zelfde ook bereikt met een wichelroe de. Wat het nazoeken van aardstralen betreft: Daarvoor is een zo grote ap paratuur nodig om dit te bewijzen, dat men daar liever niet aan begint. Het belang van experimenten als het uwe (echter wel wetenschappelijker toegepast) is voor het zoeken naar delfstoffen niet te veronachtzamen. Gaat het echter om verder oncontro leerbare experimenten van geringe omvang, dan is het alleen maar grap pig en interessant zonder meer. 'Ontvoering in Venetië' en 'Een zomer met Danltsja' door Heinz G. Konsalik. Uitgave van De Boekerij in Baarn. Resp. 215 blz, prijs 17,90 en 384 blz., prijs 22,90. Twee boeken met samen weer leesma teriaal, goed voor 600 bladzijden. Als een auteur veel romans in korte tijd het licht doet zien, wil er wel eens een minder sterk exemplaar tussen zitten. 'Ontvoering in Venetië vinden wij hier een voorbeeld van. Een niet bepaald nieuw gegeven (een rijke man wil via een chemisch concern zich van de alleenheerschappij over de ganse wereld verzekeren) wordt met nogal veel toevalligheden i en werkt. Een kankerspecialist verd tijdelijk en zijn loslippige werkn 'ei ster komt op het juiste ogenbli aanraking met een geweldig aai man, die ook al beroemd blijk zijn. ee De vrouw in het andere boek kot meer bekoren. Danitsja, een meisje uit Piran vindt langs de goslavische kust dokter Alexandeij^ rell. De arts heeft zichzelf in de gewerkt en ziet het niet meer zi Onderweg naar zijn zelfmoord hij tijdens slecht weer in een ra Danitsja vindt de man en daanj£' haar liefde. Ondanks het fikse tijdsverschil beweegt zij hemel aarde om hem weer in het spoor te krijgen, in tegenstelling onder meer haar pa die juist dochter van het zijns inziens slel pad wil afhouden. Spannende lcct volgehouden tot de laatste bladziji f'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6