E Jordanië zonder troepenscheiding niet naar Genève jrroepsleiding Lorentz blijft aan het werk' Nieuw Nederlands voetbalfeest Prinses Irene schenkt leven aan vierde kind In deze krant jjj v. d. Velde Twee dagen op schildpad "White Label" ogezegd Parachutespringer Ton Verschoor bij val omgekomen Vijf man ontsnapt uit het Mesagasiel Gezonde dochter van bijna zeven pond ÉÉ.31 Tweedekker aan de ketting on Schiphol Joegoslaaf gedood bij vechtDartij met landgenoten Kind verdronken Grote slachtingen in Oeganda onder bewind van Amin T3^ leMse Courant! Stantvastirh is nhableven MAANDAG 24 JUNI I~v4 55sle jaargang no. 68 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Straat 37 LEIDEN, Zoctcrwoudscweg 23, tel- 33741. WAS8ENAAR, v. Zuylen van Nljeveltstraat 372, telefoon 1441, Postbus 7H Telefoon 31441 uironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Twee dagen lang heeft een reuzenzeeschild- pad met een schipbreukelinge op de rug door de Stille Oceaan gezwommen. De 52-jarige vrouw, Candelaria Villanueva, werd door een schip van de Filippijnse marine gered. De schildpad zwom nog enkele malen rond liet vaartuig alsof hij zich ervan wilde overtuigen, dat de vrouw in veiligheid was. De vrouw die gefotografeerd werd in een zie kenhuis in Manilla, behoorde tot de 277 opva renden van het passagiersschip Aloha, dat in de Stille Oceaan zonk; 243 opvarenden kon- dén worden gered. pl Dennendal-ouders zouden evacuatie weigeren een verslaggever IECHTDe groepsleiding van het omstreden Lorentzpaviljoen van de zwakzinnigeninrichting tiendal heeft besloten 'de pupillen niet in de steek te laten' en vanavond ook na zes uur de czaamlieden voort te zetten. Dit heeft een van de ontslagen stafleden van Dennendal, de heer J. der, meegedeeld. ens Mulder staat een groot deel de ouders achter de houding van roepsleiders van Lorentz. Hij ver- daarbij naar de groep-Speijer, viijdagavond op hel ministerie volksgezondheid een gesprek met :ommissie Langemeijer weigerde. ;roep, een delegatie van het lande- beraad voor moderne zwakzinni- waarin een aantal Dennendal- irs zit, wilde de uitnodiging niet aarden, omdat staatssecretaris driks zich al achter het advies (ADVERTENTIE) DEWARS de Schotse whisky-kampioen... uitenthuis! t is waarschijnlijker dat de R het politieke toneel verlaat Min dat Nederland uit de NAVO jratypt. Polemoloog Ilylke tromp ,50 loefj da van de commissie Langemeijer had gesteld om tot ontruiming van Den nendal over te gaan. De ouders gaven een brief van hun advocaat af voor staatssecretaris Hen driks, waarin werd meegedeeld dat hij zich volgens hen aan onbehoorlijk bestuur schuldig heeft gemaakt. De groep deed een beroep op de werkers in de zwakzinnigenzorg en op de vere niging van directeuren van zwakzinni geninrichtingen om geen personeel ter beschikking te stellen ter vervan ging van het personeel op Dennendal. Volgens de heer R. S. Speijer, voorzit ter van het landelijk beraad moderne zwakzinnigenzorg, zal een groot aantal t ouders van pupillen in het paviljoen Lorentz weigeren hun kinderen te laten evacueren. Niet alleen het ou- derberaad maar ook individuele ou ders beraden zich op mogelijkheden om evacuatie via de rechter te verhin deren. Enige ouders hebben volgens Van een verslaggever HILVERSUM In Maartensdijk is zondagmiddag bij het parachutesprin gen de veertigjarige Ton Verschoor uit Eindhoven omgekomen. De heer Verschoor was een van Ne derlands eerste sportparachutisten. Tijdens het openen van zijn hoofdpa rachute ontplooide die zich niet vol- - doende en ook de reserve-parachute ontvouwde zich evenmin volledig. Volgens deskundigen is deze samen loop van omstandigheden haast on voorstelbaar. Ton Verschoor was met dertienhon derd sprongen een van de meest erva ren Nederlandse springers. In en bui ten Europa was hij bekend om de foto's die hij tijdens de vrije val maakte. aan staatssecretaris Hendriks ge stuurd. 'Ongelooflijk' De Algeméne Bond van Ambtenaren (ABVA) deelde zaterdagmorgen in een verklaring mee het besluit tot ontruiming van Dennendal een 'onge looflijke zaak' te vinden. De ABVA wil er geen genoe gen mee nemen dat de 32 man personeel van het meesi omtreden Dennendalpaviljoen een dergelijke, be handeling krijgen. 'Het personeel wordt vrijwillig gedwongen het werk te verlaten en belandt rechtspositio neel in een niemandsland. Niemand vertelt deze mensen, die hun werk al jaren met toewijding doen, waar ze aan toe zijn', aldus ABVA-bestuurder J. van Geffen. De bij het NVV aange sloten ABVA is ook verontwaardigd omdat noch de staatssecretaris noch de commissie Langemeijer zich van tevoren over de kwestie met de AB VA heeft verstaan. Ook de Vereniging van Dienstweige raars en de stuurgroep geestelijke volksgezondheid in de regio Utrecht hebben zaterdag geprotesteerd tegen de ontruiming van Dennendal. De stuurgroep, waarin diverse instellin gen voor geestelijke volksgezondheid in Utrecht en omgeving samenwer ken, heeft de werkers in de gezond heidszorg opgeroepen te protesteren tegen de voornemens van staatssecre taris Hendriks en geen medewerking in welke vorm dan ook aan de evacue- tie van de pupillen te verlenen. GRONINGEN Gisteravond om streeks half tien zijn vijf gedetineer den uit het Van Mesdagasiel te Gronin gen ontsnapt. De Groninger politie heeft inmiddels drie man weer weten te grijpen. De andere twee zijn nog voortvluchtig. Zonnige perioden In de ochtenduren plaatselijk mist, overigens zonnige perioden met in het binnenland in de mid- en avond mogelijk een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Maximum temperaturen circa 24 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: op de meest eplaatsen droog, ge leidelijk minder warm. Morgen zon op: 04.21 t onder: 21.04 maan op: 11.24 onder: 23.40 7K-voetbal Van een verslaggever NIJMEGEN Prinses Irene heeft zondag in het Sint Radboudzieken- huis in Nijmegen het leven geschonken aan haar vierde kind, een dochter die bijna zeven pond woog en de namen Maria Caiolina Chris tina kreeg. Moeder en kind maakten het gisteren uitstekend, werd vanwege het ziekenhuis meegedeeld. t zal blij zijn als we weer een nor mal programma krijgen. De bevalling vond plaats zondagmor gen om bijna kwart voor negen. De prinses werd daarbij terzijde gestaan door prof. dr. J. L. Mastboom, hoogle raar in de verloskunde aan de katho lieke universiteit. Prof. Mastboom deelde later mee dat de bevalling langs operationele weg geschied is. Tot deze operatie werd besloten in verband met het gecompli ceerde karakter van de voorafgaande zwangerschap (bij de geboorte van de tweeling prinses Maigarita en prins Jaimè begon de haring niet spon taan Prof Mastboom sprak van een gezon de, voldragen dochter, die 3490 gram woog bij de geboorte. Behalve prof Mastboom maakten van het medische team, dat bij deze bevalling assisteer de, oeel uit: prof. dr. E. D. A M. Schretlen, hoogleraar in de kinderge neeskunde, en dr. G. M. M. Nijhuis van de afdeling anaesthesiologie van iür 11r U Hs. de Nijmeegse universiteit. Maria Ca rolina Christina was 52 centimeter lang, heeft blauwe ogen en blond haar. Voor prinses Irene en prins Carlos waren drie kamers in het ziekenhuis gereserveerd. Prins Carlos zal voorlo pig in Nijmegen blijven De prinses ligt op de tweede etage van het verpleeggeDouw. Tiende kleinkind Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek aan haar dochter en kleindoch ter in het ziekenhuis gebracht. Het is het tiende Kleinkind van de Koningin -r- prins Berribard. die nu acht klein- nen en twee kleindochters hebbtn. ^i'ins Carel Hugo liet via het zieken- mis meedelen dat hij niemand te ord wilde staan. Een uitzondering l -«kte hij voor het NOS journaal, dal vier Vier vragen mocht stellen. Van onze sportredactie. DORTMUND - Nederland heeft zijn eerste taak in het toernooi om de we reldtitel met allure afgerond. In Dort mund verslog de brikade van Rinus Mi- chels gistermiddag op overtuigende wijze Bulgarije: 4-1. Zo kwam de weg vrij naar de laatste acht die vanaf woensdag in twee groepen in een halve competitie gaan uitmaken wie over dertien dagen in MUnchen elkaar mo gen bestrijden met de wereldtitel als inzet. Zoals ook bij de voorgaande wedstrij den in West-Duitsland werd het Nedei- lands elftal opnieuw gesteund door een grote massa supporters die er een dag je uit van hadden gemaakt. Naar schat ting 35.000 Nederlanders moedigden de ploeg in Dortmund aan en vierden daarna in de binnenstad nog lang feest. De aanleiding was de winst op Bulga rije. Nederland stond in dat duel bij Van een verslaggever SCHIPHOL Namens het bankiers huis Pierson, Heldring en Pierson. heeft een Haarlemse deurwaarder op Schiphol een tweedekker met een Poolse registratie aan de ketting ge legd. Het bankiershuis heeft een fi nancieel geschil niet de eigenaar van het vliegtuig, de bv in oprichting Cornel is Aviation op Ameland. Het toestel van het type Antonov-2 zou al enige tijd op de Amsterdamse luchthaven staan, maar zou nog niet overgeschreven zijn voor een Neder landse registratie. De Haarlemse deur waarder sprak zaterdag de verwach ting uit. dat het beslag niet lang zal duren. 'Meestal worden dergelijke af faires op korte termijn opgelost', zei hij. 's HERTOGENBOSCH De 33-jarige Joegoslaaf Branko Kupuz uit 's-Herto- genbosch is door drie landgenoten zo ernstig mishandeld, dat hij tijdens het vervoer naar het GGD-gebouw overleed. De daders zijn door de poli tie aangehouden. Het zijn de 26-jarige J. V. de 24-jarige O. B en de 23- jarige M. C. In hun eigen club in de stad hadden de Joegoslaven in de nacht van zater dag op zondag onenigheid gekregen. Daarbij zou Branko K. die door land genoten een vechtersbaas wordt ge noemd. de moeders van de drie ande ren hebben beledigd. Buiten het club gebouw ontstond een vechtpartij waarbij K. tegen de grond werd gesla gen. Hij werd zolang geschopt tot hij bewusteloos bleef liggen. UTRECHT Bij het spelen is in Loosdrecht de 2-jarige Cindy Puijk uit Hilversum te water geraakt en verdronken. SCHALKWIJK De 2-jarige Marco van Garderen uit Schalkwijk is gister middag verdronken, toen hij spelen derwijs in een sloot geraakte. de rust al geruststellend voor met 20. Tot tweemaal toe namelijk mocht Jo- han Neeskens een strafschop nemen na overtredingen tegen absolute uit- LONDEN (Reuter) Meer dan 90.000 mensen zijn in Oeganda om het leven gebracht tijdens massale slach tingen gedurende de eerste twee jaar van het bewind van president Idi Amin. Dit verklaart de verbannen voor malige minister van buitenlandse za ken van Oeganda, Wanume Kibedi, in een interview met het Britse zondags blad 'The Observer'. Kibedi uitte ook hevige kritiek op de buitenlandse ambassades en hoge com missies in Oeganda, die niet tussenbei de kwamen gedurende de maanden lange moordpartijen na de coup in ja nuari 1971, waar Amin aan de macht kwam. Volgens Kibedi had Amin ook de Oegandese opperrechte Benidicto Kiwanuka laten arresteren en ver moorden. blinker Johan Cruyff en Wim Jansen. Neeskens' benadering van een straf schop is nog steeds opmerkelijk. Niet gehinderd door de spanning van het moment schiet hij misschien niet altijd even zuiver maar wel ver schrikkelijk hard in. De Bulgaarse doelman was er volkomen kansloos te gen. Het waren overigens de eerste iwee strafschoppen die in dit toernooi zijn toegekend. Na rust wilde Nederland niet op ze kerheid spelen. Zoals Johan Cruijff na afloop verklaarde, wilde men het ent housiaste publiek waar voor zijn geld bieden. Johnny Rep scoorde het derde doelpunt, Ruud Krol ging in zijn ent housiasme te ver door dQ bal in eigen doel te schieten (Krol: 'Ik heb er wel mooiere gemaakt') en enkele minuten voor het slot maakte Theo de Jong die de vermoeide Johan Neeskens was ko men vervangen er 41 van. Nederland komt nu woensdag uit te gen Argentina in de eerste wedstrijd voor groep A van de tweede finale ronde. In die groep zitten verder Bra zilië en Dost-Duitsland. In groep B zitten het organiserende West-Duits- land (sensationeel verlies dit week einde tegen de DDR). Zweden. Joe goslavië en het zeer stprkp Polen. Ecu serie h Kunst en cultuur tieren ueer welig* na een korte adempauze toen het seizoenafgelopen leek. Maar omstreeks de langste dag breekt dan het Holland Festival uit. Wij zit tan er boren opals u begrijpt wat wij bedoelen. Doet kunst u ook iets? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AUONNEE NAAM: S I R \T: CIIIO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRI. DORDTS DAGBLAD (aankruisen au.b.) PLAATS: Metualt por iriaamlAwarlaal Opgegeven door: Naam: A d i es Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. II. J. van Zulhein. Gezellige rookverdrijver. AMijd paraalrnap briefpa pier en pen). BEIROET, TEL AVIV, CAIRO AFP, Reuter, AP, UPI) Jor danië zal niet meedoen aan de Arabisch-Israëlische vredeson derhandelingen in Genève, ten zij er een troepenscheiding tot stand komt op de door Israël be zette westelijke oever van de Jor- daan. In een gisteren in Beiroet gepubli ceerd interview met'het Libanese ag- blad An Anwar, zei de koning al met president Nixon te hebben gesproken over een scheiding der troepen naar het voorbeeld van de akkoorden tus sen Egypte en Syrië enerzijds en Israël anderzijds. De Israëli's moeten zich volgens Hoessein eerst terugtrekken van de hele Jordaanse frontlinie, die sinds 1967 werd bezet. Dat zou een Israëlische aftocht nodig maken tot een eerste en redelijke afstand, die moet leiden tot een volledige terug trekking uit alle Arabische gebieden, 'met inbegrip van Jeruzalem natuur- lijk', aldus de koning. De derde fase van het akkoord over troepenscheiding tussen Syrië en Israël is gisteren afgerond met de terugtrek king van de laatste Israëlische militai ren uit het gebied dat vorig jaar werd bezet. Het gehele gebied gaat nu de$l uitmaken van een bufferzone van de VN die de 'uitgedunde' Syrische en Israëlische troepen van elkaar schcidl. Het gebied zal twee maal per week door troepen van de VN worden geïn specteerd. De laatste fase wordt woensdag afgerond. Waarschuwing Amerika heeft stappen ondernomen bij Libanon n Israël om te waarschu wen tegen de gevaren die de Pales tijnse aanvallen en de vergeldingsac ties die daardoor worden uitgelokt, opleveren voor de vredespogingen in het Midden-Oosten. Voorts zou Ameri ka Israël de verzekering hebben gege ven, dat het niet van plan is wapens te leveren aan Egypte of Syrië. In Israël is men bezorgd over het bezoek, dat een Amerikaanse militaire delega tie binnenkort aan Egypte zal bren gen. Intussen is minister van defensie Shimon Peres naar Washington ver trokken om verder te onderhandelen over de Amerikaanse wapenleveran ties aan Israël. President Anwar Sadat van Egypte heeft in een interview met CBS ge zegd, dat hij Amerika om een schade vergoeding zal vragen van meer dan twee miljard dollar voor derving van de inkomsten van de olievelden in Sinaï, die in 1967 door Israël werden veroverd. Sadat zei geen mogelijkheid te zien voor een compromis, op grond waarvan Israël de olievelden kan be houden. Egypte is niet bereid grond aan Israël af te staan, aldus Sadat, De paus heeft ir. een toespraak ge pleit voor de Palestijnen, die al zeer lang lijden. Hij zei medelijden te hebben met onschuldigen, die waar dan ook de dood vinden. Het Russi sche persbureau TASS heeft in een officiële verklaring de recente bombar dementen van Israël op Palestijnse vluchtelingenkampen in Libanon ver oordeeld. Het vroeg om onmiddellijke beëindiging van de 'barbaarse Israëli sche daden'. Libië wil al zijn hulpbron nen ter beschikking van de Palestijn se leiders stellen in de strijd tegen Israël. Dezen hebben stopzetting van de olieleveranties aan de VS geëist. Binnenland Veel verkeersdoden 5 Pistolen Panllje Buitenland Nixon wil congres sus: Kerk :j 'Samen op weg' Nota geref. bond Kunst Liturgisch circus Een post/.egel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Ghr. Pers. antwoordnummer 2792, A'darn. nadlo en tv Strips, feuilleton Recept, puzzel Coninientnar Dag maandag Probleem

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1