ORANJE EENHEID OVERTUIGT na Michels vol lof over karaktervoetbal IAIM 74 Plaats bij laatste acht geen moment in gevaar Cruijff: 'Er waren zoveel Neder landers dat we er in de tweede hel ft ook iets moois van hebben gem aakt' V"" I Koop een occasion dan toch ook bij deVW-dealer! I TROUW KWARTET MAANDAG 24 JUNI 1974 SPORT T9 f- -er Van onze sportredactie DORTMUND Het tweede doel van het Nederlands elftal is bereikt. Na de moeizame kwalificatie voor het toernooi heeft het team. beju beld door supporters en de interna tionale pers, nu ook de eerste finale ronde overleefd. Een wapenfeit dat gisteren in Dortmund uitbundig ge vierd werd. Niet op de laatste plaats door de officials die Oranje begelei den. Rond het Nederlands elftal zijn de laatste maanden zoveel problemen geweest dat er met enige terechte angst werd uitgekeken naar de strijd om de wereldtitel in West Duitsland. Die angst is op impone rende wijze weggevoetbald. Het Ne derlands elftal toonde tot nu toe duidelijk aan tussen de wereldtop thuis te horen. Ook financieel lijkt alles op zijn pootjes terecht te ko men. Nu het Nederlands elftal zich heeft geplaatst voor de tweede fina leronde treedt namelijk de zoge naamde 'joint venture' afspraak in werking waardoor het voor de spe lers extra-aantrekkelijk is geworden op het wereldkampioenschap te figu reren. Ook Ton Zwikstra 'minister van fi nanciën' van het WK-bestuur toonde zich uiterst content met de presta ties. 'Natuurlijk ben ik erg blij. Ik kom nu uit de zorgen. We zaten nog steeds met de moeilijkheid met de premies, maar dat is geweest Met deze tweede ronde gaat de joint venture afspraak werken en dat is veel gunstiger voor ons allemaal'. Financieel gaan ook de andere ak- ties rond het Nederlands elftal voor de wind. De paspnortcn-aktie gaat door het grote enthousiasme van de supporters zowaar nog lopen ook. Zwikstra: 'Ik ben niet op de hoogte van de laatste cijfers, maar ik heb gehoord dat het erg goed ging. Maar ik blijf wat dat betreft toch altijd aan de voorzichtige kant. Als ik geen gedocumenteerd materiaal voor me heb of heb gezien, beweer ik niet zomaar iets'. Het Nederlands elftal kreeg gisteren van Rinus Michels de kans om zich na enkele weken van strak regime, zich wat uitbundiger te gedragen. Daar kwam dan natuurlijk ook bij dat Michels de vrouwen en vriendin nen van de spelers toestemming had gegeven tot vanavond in het hotel Krautkramer in Hiltrup te verblij ven. De KNVB heeft daartoe een aantal extra kamers gehuurd. Nederland komt aanstaande woensdag opnieuw in aktie. Dan staat de eer ste wedstrijd van de tweede finale ronde op het programma. Nederland is ingedeeld in groep A met Argen tinië, Oost Duitsland en Brazilië. Het is wel een andere groep dan algemeen venvacht werd. Voor de laatste wedstrijd werd namelijk re kening gehouden met een 'super- groep A'. Daarin zouden naast Ne derland en Brazilië ook West Duits land en Argentinië uitkomen. Een voorspelling die in de war werd gegooid door de vroegtijdige elemi- natie van Italië en dc nederlaag van de Westduitsers tegen de DDR. Nederland speelt woensdag tegen Argentinië. Die tegenstander werd een maand geleden in Amsterdam ook al ontmoet. Nederland won toen dat oefenduel met 4-1. Maar Rinus Michels waarschuwde nu voor een te groot optimisme. 'Het Argentinië van nu is niet meer vergelijkbaar met de ploeg van toen. Argentinië is zeker een klasse beter gaan spelen'. Van belang voor het Nederlands elf tal is wel dat opnieuw zal worden gespeeld in dicht bij de Nederlandse grens gelegen plaatsen (Gelsenkir chen tweemaal en Dortmund), supporters hebben zo de kans nieuw massaal naar West Duitslai af te reizen. Voor groep A waren oorspronkelijk nauwelijks meer kaarten verkrijgj baar omdat de Duitsers hadden genomen dat West Duitsland voor deze groep zou plaatsen. Nu d« Westduitsers echter in groep B zul len opereren, kunnen de kaarten., geruild worden, waardoor er voor dr groep van Nederland plotseling toet, weer veel kaarten te koop zulleiP' zijn. U In groep B die ook woensdag starfy spelen behalve West Duitsland ooL Zweden (dankzij de nederlaag vair. Bulgarije), Joegoslavië en Polen. 0 Van onze speciale verslaggever DORTMUNID Jolian Cruijff en Rinus Michels. Voetballer nummer één en zijn trainer. Beiden eerst verbonden aan Ajax, nu aan Barcelona. Op het tiende wereldkampioenschap voetbal alweer een belangrijk duo vormend. Johan Cruijff is in de wedstrijden tegen Uruguay, Zweden en Bulgarije de uitblinker geweest. Niet alleen vanwege zijn persoonlijke prestaties, maar ook en vooral vanwege zijn dirigerende kwaliteit. Dat alles mede dankzij de band met Michels. Het is een publiek geheim, dat Michels de duurst betaalde voetballer in zijn zaken betrekt. Oranje heeft er inmiddels zijn voordeel mee gedaan. Want na een vaak subliem uitgevoerde show tegen Bugarije 41-overwinning heeft Nederland zich geschaard onder 's werelds acht beste voetballanden. Toch een Oranje bij de laatste acht. Dwars tegen alle (voorbereidende) lo gica in, vanwege het, in vergelijking met andere landen, overvloedig aan wezig talent, een zeer normale zaak. Tegen Bulgarije bleek weer eens, dat pure kwaliteit uiteindelijk toch zege viert over een stringende voorberei ding. Want juist Bulgarije had zich ais één der beste op de WK voorbe reid. Maandenlange trainingskampen hebben echter niet kunnen verhinde ren, dat Nederland waarvan kort geleden nog niet eens zeker was of alle spelers wel wilden zich cp het moment van de waarheid superieur toonden. Johan Cruijff heeft trouwens al een vraagteken geplaatst achter een zo lange voorbereiding. 'Vooral Neder landers kunnen beter improviseren dan men vaak zelf vermoed. Dat komt ook in het voetbal tot uiting. Daarom /.egt mij zo'n voorbereiding niet alles. Al was die van ons natuurlijk slecht', aldus Cruijff. PROBLEMEN De woorden van Cruijff zijn al eerder van toepassing geweest op het Neder- lendse clubvoetbal. Zie naar Feyen- oord afgelopen seizoen. Grote proble men met trainer en spelers voor vrij wel elke UEFA-cup wedstrijd. Maar dat was wel de sfeer waarin de ploeg presteerde. In moeilijke omstandighe den lijkt de Nederlandse voetbalprof te gedijen. Die moeilijke omstandigheden zijn dan in ieder geval vooral rondom het Nederlands elftal op dit moment niet meer van toepassing. Zei Rinus Mi chels na afloop: *Ik heb van tevoren tegen de spelers gezegd, dat er veel van hen zelf zou afhangen tijdens dit toernooi. Er is eenvoudig geen gele genheid en tijd geweest, om de ploeg in te laten spelen. En tot nu toe kunnen ee die verantwoordelijkheid aan.' Het w&s een eenheid, het Nederlands elftal, dat Bulgarije versloeg. Vanaf de start voetbalde Oranje goed tot uitstekend. Geleid door Johan Cruijff, dat steeds voorop gesteld. Tegen de Bulgaren bleek dat weer overtuigend. Cruijff wees steeds de best aanspeel bare aan; wees ook spelers op hun fouten vooral Johnny Rep moest het nog al eens ontgelden en applaudiseerde bijvoorbeeld voor een goede aktie van keeper Jan Jong bloed, nadat deze kort tevoren gebles seerd was geraakt: van psychologisch belang. Persoonlijk was hij voor de Bulgaren niet af te stoppen. Cruijff soleerde vele malen. Het publiek waardeerde het ten volle. Ook nu hij in Barcelona speelt, staat de massa op de WK achter hem. Opvallend detail: IL'. V:'; §r Johan Neeskens schiet Neder land naar 20. Opnieuw uit een strafschop, opnieuw loeihard. Doelman Staykov valt nog wel uit, maar is kansloos. m Vreugde na het vierde doelpunt. Theo de Jong, op de grond, wordt gelukgewenst door de toelopende Ruud Krol. tijdens het weer massaal meegezongen Wilhelmus, kende 'de Kon mg van Hispanje' een extra accent. VERRAST Rinus Michels had het later voorna melijk over het door Nederland ge toonde karakter: 'Ik ben aangenaam verrast daardoor', sprak de supervisor. Nederland vocht inderdaad en werd naast het publiek gesteund door een snelle opqningstreffer. Al na vijf mi nuten mocht Neeskens van de overi gens niet op het zware werk bereken de Australische scheidsrechter Bosko- vic een penalty nemen. Terecht toege kend omdat Vassilev de doorbrekende Cruijff neerlegde. Die penalty, een verhaal appart. Jo han Neeskens schoot de strafschop op de hem bekende loeiharde wijze in. Maar Boskovic besliste wegens te vroeg inlopen van Wim Jansen, dat de penalty diende overgenomen te worden. Waar na de fel protsterende Jansen ook nog een gele kaart voorga- toverd kreeg kreeg. En toen bewees Johan Neeskens zijn koelbloedigheid, door ook voor de tweede maal, kei hard in dezelfde hoek te schieten. Rinus Michels later daarover: 'Dat vond ik erg goed.' RUGGESTEUN Die ruggesteun leidde tot het aller best wedstrijddeel van Oranje. Neder land overspeelde de Bulgaren com pleet. Johan Neeskens onderstreepte dat door nog eens de paal te raken en Rob Rensenbrink zag een schuiver maar net naast gaan. Bulgarije kwam in de eerste twintig minuten niet aan de bak, ondanks het feit dat vedette Christo Bonev niet altijd afdoende werd afgeschermd. Wim Jansen nam die taak afwisselend met Johan Nees kens voor zijn rekening. Halverwege de eerste helft luwde de Oranje-storm enigszins. En Bulgarije was een keer dicht bij een doelpunt toen Bonev pal uit een vrije trap in de buurt van de cornervlag, met zoveel trapkunst bewerkte, dat Jongbloed, al springend toezag, dat de lat redding bracht. Een minuut later, kon Panov een keer aanleggen, nadat Suurbier zijn tegenstander Denev een moment had losgelaten. Uit de rommelige situ atie die Panov zelf kweekte, kwam een vrije trap tevoorschijn die aan zoveel kritiek onderhevig was, dat scheidsrechter Boskovic welhaast in overspannen toestand gele kaarten aan Cruijff en Van Hanegem uitdeel de. ONAANVAARDBAAR Michels daar later over: 'Het WK is een uniek toernooi. Wij offeren daar met zijn allen veel voor op. Wanneer verdienste van de spelers zelf geweest, Johan Neeskens schiet opnieuw uit een strafschop raak. Doelman Staykov wordt de verkerde kant opgestuurd. Nederland leidt met l-w; door Matty Verkam mail dat het na rust niet tot een chaos is gekomen. Overigens nam de Australiër een mi nuut voor rust wel een juiste beslis sing door Nederland een tweede straf schop toe te wijzen. Wim Jansen, je dan ziet, dat de FIFA dergelijke saheidsreohters aanwijst, is dat onaan vaardbaar. De besten hebben tot nu toe lopen vlaggen.' Na het incident met Van Hanegem en Cruijff dreigde de wedstrijd behoorlijk uit de hand te lopen. Boskovic nam de meest merk waardige beslissingen en vooral over buitenspel bleek hij de vreemdste ideeën le hebben. Het is vooral de aangespeeld door Johan Cruijff, stond op het punt van scoren, toen hij door Velitsjkov binnen het strafschopge bied werd gepakt. En ook toen was het Johan Neeskens. die op zijn fa meuze manier tweede doelman Stay kov versloeg. Staykov in de ploeg gekomen in plaats van de stijlvolle Goranov. Coach Christo Mladenov over die wissel: 'Goranov heeft in de voorgaande wedstrijden niet tot onze tevredenheid gespeeld. Vandaar.' Er kon Nederland na rust natuurlijk vrij weinig meer gebeuren. De ploeg had zo geheerst, was zo superieur aan' de Bulgaren geweest, dat na één helft voetbal de kwalificatie in wezen al vrijwel vaststond. Toch kwam er na rust een ander Oranje in het veld. Wim van Hanegem toonde weer last van zijn bekken blessure en was (wel licht mede gezien zijn opgelopen gele kaart) ten faveure van Rinus Israël buiten de ploeg gelaten. Wim Rijsber- gen schoof nu door naar het midden veld. waar hij Bonev ging volgen. Israël nam plaats in de achterste vier. Nederland, dat door die veilige voor sprong vrijuit kon gaan voetballen, bleef het accent op de aanval leggen. Na tien minuten al soleerde Rob Rensenbrink door de Bulgaarse af weer en schoot uiteindelijk tegen de paal. Vervolgens miste alweer Rensen brink een oopgelegde kopkans, toen hij na een combinatie Rijsbergen-Jan- sen vrij voor doei kwam. Maar Neder land moest nog wel aan extra doel punten komen, gezien dat surplus aan klasse. En die goals kwamen er ook. Eerst één van Johnny Rep die de teruggekaatste bal na een vrije trap van Cruijff keihard in de touwen joeg: 30. Maar even daarna scoorde Bulgarije zomaar tegen. Bij een pass van Bonev stapte vooral Rinus Israël vrij laat naar wren, maar linksbuiten Penev leek toch nog vrij royaal buitenspel te staan. Boskovic liet evenwel door gaan en de harde voorzet werd door Ruud Krol keihard achter Jongbloed gelopen. De eerste tegentreffer in dit toernooi, dat Oranje bepaald niet lek ker zat. De marge in kwaliteit bedroeg in goals uitgedrukt ook meer dan twee. En heit oude verschil kwam uiteinde lijk dan toch weer tevoorschijn, toen de voor Johan Neeskens ingevallen Theo de Jong al vallend schitterend in kopte na een gave pass van Johan Cruijff: 4—1. NEDERLAND—BULGARIJE 4—1 (2—0) 6. Neeskens (strafschop) 10. 44. Neeskens (strafschop) 2-^-0. 71. Rep 30. 78. Krol Oeigeil doel) 31, 87. De Jong 41. Scheids rechter: Boskovic (Australië). Toeschouwers 53.790. Nederland: Jongbloed: Suurbier, Rijsborgen, Haan, Krol: Jansen. Neeskens (De Jong). Van Hanegem (Israël); Rep, Cruijff, Ren senbrink. Bulgarije: Stalkov; Velitsjkov. Ivkov, Panev, c. Vassilev: Kolev, stojanov (Michailov), Bo nev; Volnov, Panov (Borissov), Denev. GROEP 1 O os t-Du itsl andW est-D u i tsl and ChiliAustralië 00. Oost-Duitsland AVest-Duitsland Chili Australië GROEP 2 Joegoslavië- -Zaïre 30. Joegoslavië Brazilië Schotland Zaire GROEP 3 Nederland- -Schotland 11, Bra 1st ilis 0 4 l(|ies O 4 0 4 3 0 0-Ban :ani Uruguay 30. Nederland Zweden Bulgarije Uruguay -Bulgarije 41, Zwed< i tte S ijn GROEP 4 Polen-Italië 21, Argentinië 4—1. Polen Argentinië Italië Haiti 3 3 3 1 3 1 3 0 de 6 1 ft: nti INDELING Tweede finaleronde: Groep A: Oost-Duitsland, Brazilië, derland, Argentinië. Groep West-Duitsland, Joegoslfen Zweden, Polen. DORTMUND Nederland bij de laatste acht op het wereldkampioen schap voetbal. Oranje samen met Argentinië (en niet Italië), Oost- Duitsland (en niet West-Duitsland) en Brazilië ingedeeld in kwart finale groep A. Woensdag speelt Nederland de eerste wedstrijd in Gelsenkirchen tegen Argentinië. Rinus Michels na afloop over die eerste tegenstander: 'Wé hebben pas met 41 van dat land gewonnen. Dat is niet ongevaarlijk. Argentinië is op het wereldkampioenschap slecht be gonnen en dat men zo sterk is terug gekomen, wil iets zeggen op zo een toernooi. Vandaar natuurlijk een zwa re tegenstander. Maar elke wedstrijd is zwaar in een kwart-finale. Gunstig is in ieder geval dat we in Hiltrup blijven.' KARAKTER Voorlopig was Michels voornamelijk nog verheugd over de bereikte kwali ficatie via het eclatante succes op Bulgarije. Michels: 'Voor de wedstrijd heerste er. een geweldige spanning. We wisten wat er op het spel stond. In zo een wedstrijd spelen dan niet in de eerste plaats de technische en praktische aspecten, maar het karak ter. En wat dat betreft, heeft dit Nederlandse elftal me aangenaam ver rast Daarbij kwam dat we door het publiek weer geweldig werden ge steund en bovendien het voordeel van die snelle penalty hadden.' Over de tegenstander Bulgarije wilde Michels kwijt: 'De ploeg heeft tech nisch enkele zeer knappe spelers. Met Bonev natuurlijk als uitblinker. Maar hij krijgt toch te weinig steun. Wan- neer ik achteraf de drie tegenstanders in onze poule beoordeel ik doe dat overigens in tegenstelling tot de jour nalisten altijd vooraf, dat is ook de moeilijkheid moet ik zeggen dat Zweden de beste was. Zweden beschik te over een sterke verdediging en goede, snelle spitsen. Bulgarije is mij in totaal tegengevallen en Uruguay had vooral geen ingespeeld team.' BLESSURE Op de vraag waarom Van Hanegem in de tweede helft plaats had gemaakt voor Israel, antwoordde Michels: 'Hij had weer last van zijn oude blessure en bovendien was het gezien de stand onnodig risico's te nemen. Die gele kaart voor Van Hanegem heeft geen rol gespeeld bij mijn beslissing. Het zelfde geldt voor de wissel van Nees kens. Ook geen risico's nemen.' Van Hanegem zelf over zijn wissel: 'Laten we zeggen dat het in overleg met CMichel is gegaan.' Een opgeluchte Johan Cruijff. die in de kwartfinales nog nadrukkelijker de hele wereld zijn talenten kan tonen, bekende dat de sfeer in de ploeg vooraf zeer gespannen was geweest. Cruijff: 'Iedereen was zeer nerveus, maar ik geloof dat dit Nederlands elftal veel mentaliteit heeft getoond. Voordelig was het dat we zo snel aan de leiding kwamen. Dan ga je auto matisch iets gemakkelijker spelen. De vraag speelde na rust wel bij ons, hoe Wim van Hanegem krijgt van scheidsrechter Boskovic de gele kaart. we na die 20-stand verder moesten. Moest je op resultaat gaan spelen? Onnodige risico's vermijden? Maar toen heeft het publiek voor ons een belangrijke roH gespeeld. Er waren zo verschrikkelijk veel Nederlanders, dat we er in de tweede helft ook nog iets moois van hebben gemaakt. Ik vind dat we zeer stei'k hebben gespeeld,' PENALTY De Bulgaarse coach Christo Mladenov bekende rustig en teleurgesteld in zijn ploeg dat Nederland een veel betere ploeg was geweest. Mladenov: 'Nederland heeft dik verdiend gewon nen. Maar bij ons is iedereen onder het bereikbare niveau gebleven. Ik noem liever geen namen. Psycholo gisch gezien was die penalty aan het begin een zware klap voor ons. En daar kwam diie andere penalty vlak voor rust nog eens bovenop. Blijft het tot aan rust 10, dan wordt er na rust heel anders gespeeld. Tegen een modern en zeer goed voetballend Ne derland betekent een 2—0-achterstand bij rust de nederlaag.' De vraag, waarom MicJhailov eerst in de tweede helft aantrad, deed Mlade nov af, met de opmerking: 'We zijn niet altijd tevreden over hem.' Mi chels evenwel na afloop: 'Het was me ook niet helemaal duidelijk, waarom Michailov pas na rust erin kwam. Ik vond hem een van de besten.' Over Johan Cruijff merkte Bladenov tenslotte op: 'Cruijff heeft alles van een moderne voetballer. Maar er zijn er meer die zijn niveau halen. Het lag in de bedoeling dat hij tot en met dertig meter van het strafschopgebied mandekking zou krijgen. Wanneer hij verder terug zou trekken, moesten andere spelers hem overnemen.' Woensdag: Groep A: Hannover (19.30 u.): DuitslandBrazilië; Gelsenkir Cc (19.30 u.): NederlandArgentinië Groep B: Düsseldorf (16 u.): DuitslandJoegoslavië; Stutje (19.30 u.): Polen-Zweden. Topscorers on 1. Szarmach (Polen) 5 doelpunte Lato (Polen) 4, 3. en 4. Rep (N land) en Bajevic (Joegoslavië) 3. Neeskens (Nederland), Edström (J den), Jordan (Schotland), Deyna' len), Yazalda (Argentinië), Sej( (Haiti) en Houseman (Argent allen 2 doelpunten. 3 zekerheden J ^garantie - ANWB-keuring- @-servicepaspoort 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10