Londen blijft EEG hoepel aanpakken NAVO-ministers praten in Ottawa )ok Jordanië krijgt neer Amerikaanse hulp Stofwolk of sneeuwbal: twee visies op Kohoutek Guardian onthult: Club van Tien is frontorganisatie Protest geestelijken tegen regering Saigon \latige eisen jegens landbouwbeleid VS willen ook olieconcerns controleren Martha Mitchell in tv-show IRA start weer bomcampagne in N.-Ierland 'Loodgieters' kunnen vrij getuigen in proces Meetresultaten van komeet lijken nog tegenstrijdig Italiaanse CDA lijdt verliezen op Sardinië Australiërs gaan Fransen weer boycotten Advertenties komen zó uit Pretoria jPUiW/KmBfllET 'WOENiSDiAlG 19 JONI 1974 BUITENLAND T7/DRL9 ,UXEMBURG (ANP, Reuter)De Britse minister van landbouw Fred ?eart heeft de EEG gisteren verrast met een aantal tamelijk gematigde eisen jetreffende de Europese landbouwpolitiek. renals zijn collega van buitenlandse ken James Callaghan hield Peart steren in Luxemburg een rede die ilm van toon was en weinig leek op rdere toespraken, waarin fel van :™%r was getrokken tegen de Europese tmeenschap, waarvan Londen nieu- contributieregelingen wil. m>d< eart', aldus de Nederlandse minister nsen n landbouw, Fons van der Stee, 'is ien. et voorstellen gekomen die m eren- van els passen in onze normale discus- de fes, uitschieters daargelaten. Hij eft de (EEG-minister-)raad de be- idheid gevraagd in de loop van het ar over zijn ideeën te praten en die reidheid heeft hij gekregen', aldus in der Stee. nister Peart had de EEG-ministers n landbouw opgeroepen verbeterin- in aan te brengen in de functione el? B ig' Van de EEG-landbouwpolitiek en pens landen, die geen lid zijn van ËEG, in staat te stellen meer edingsprodukten op de Gemeen- ivenl 1 vop 1 die d<*°r lappelijke Markt te brengen. Peart Y ;de er zelf de nadruk op dat de tocl [én die hij ter tafel bracht normaal or de Europese commissie en de nd%d overwogen kunnen worden, in «>or( t feader van de gebruikelijke proce- 'jres. verzekerde zijn collega's boven- i dat. hij opbouwend wil meewer- om een oplossing te zoeken voor - diverse problemen. Een van de LahF1} die Peart aan de orde stelde, en arhiee de EEG-ministers in de toe komst waarschijnlijk de meeste moei te zullen hebben, is de kwestie van de prijzen van landbouwprodukten. Peart zei dat de gemeenschappelijke land bouwprijsregeling aangepast moet worden en dat men moet aanvaarden dat in de toekomst de producenten prijzen in bepaalde delen van de EEG lager liggen dan elders (bijv. in Enge land). Uit Luxemburg is gisteren voorts ge meld dat de EEG-ministers van land bouw naar alle waarschijnlijkheid in de eerste week van juli opnieuw bij eenkomen. Op aandringen van de Westduitse minister van landbouw Jo seph Ertl zal er dan een groot debat worden gehouden over de grondslagen van het gemeenschappelijk landbouw beleid. Ertl heeft al lange tijd om zo'n debat gevraagd. BRUSSEL (UPI) De VS hebben energiebeleidsdeskundigen, die sinds maandag in Brussel in vergadering bijeen zijn, meegedeeld dat zij bereid zijn mee te doen aan internationale controle op het prijsbeleid en de winsten van grote oliémaatschappijen. Al geruime tijd tracht West-Duits- land, dat de grootste bijdrage levert aan de EEG-landbouwpot, een wijzi ging te verwerven in de landbouw- lastenverdeling over de EEG-landen. Maar Frankrijk (en ook Nederland) dat sterk van de landbouwregelingen profiteert wil van een herziening wei nig weten. Parijs voert onder meer aan dat de EEG de Duitse boeren mogelijk minder spekt dan de Franse maar dat de extra-kosten van West- Duitsland aan de EEG-landbouwpot ruimschoots worden vereffend door alle voordelen die de EEG de Duit sers biedt op industrieel en exportge- bied. De COPA, het overkoepelende orgaan van de Europese landbouworganisa ties, heeft gisteren de Europese mi nisters van landbouw gevraagd om een herziening van de EEG-landbouw- prijzen. Dit verzoek is gedaan in een brief van de Nederlander C. S. Knott- nerus, de voorzitter van de COPA. In zijn brief zegt de COPA dat de pro- duktiekosten in de landbouw sterk zijn gestegen, met name door de ge stegen energieprijzen, waarvan vooral de glastuinbouwers het slachtoffer zijn geworden. De COPA eist voor deze glastuinbou wers een gemeenschappelijke steunre geling, waarvan de kosten worden gedragen door het Europese land bouwfonds. De steun zou zich over een periode van zes jaar moeten uit strekken. OTTAWA (AP, Reuter, UPI) In de Canadese hoofdstad Otta wa is gisteren de tweedaagse NAVO-lenteconferentie van start ge gaan om er onder meer de Atlantiesck beginselverklaring definitief uit te werken zodat zij op de Brusselse NAVO-top van 26 juni in liet bijzijn van Nixon kan worden ondertekend. Martha Mitchell, de praatgrage echtgenote van de vroegere Amerikaanse mi nister van justitie John Mitchell, zal binnenkort weer op de televisie te zien zijn. Zij zal optreden In de show van Pat Collins, met wie zij hier zit te praten. Martha Mitchell, die met haar vrijpostige opmerkingen de Amerikaanse rege ringskringen verschillende keren tot wanhoop bracht, leeft tegenwoordig ge scheiden van haar man, die tot over zijn oren in het Watergate-schandaal zit. In deze NAVO-verklaring moet onder meer worden omlijnd hoe de toekom stige samenwerking tussen de VS en de Westeuropese partners zal verlo pen. Deze kwestie is de laatste tijd nogal actueel gezien de verscherpte economische, politieke en defensieve tegenstellingen tussen Europa en de VS. Uit Ottawa is vernomen dat En geland. dat zich, sinds Labour aan de macht is, weer van de vroegere 'speci ale betrekkingen' met Amerika be dient, nu fel bezwaar heeft gemaakt tegen het begrip 'Europese Unie' dat in het ontwerp Atlantisch beginseldo cument was geslopen, onder meer op aandrang van Frankrijk dat een onaf hankelijke koers via 'partnerschap' tussen gelijken wil voeren. De Britse pressie, zo is gemeld, heeft succes txpn-op iveg naar huis - ontmoet De Spinola HMAN, LISSABON (UPI, Reuter, AP) Een zichtbaar vermoeide president Nixon aanvaardde teren de thuisreis na zijn zwerftocht door liet Midden-Oosten, waarbij hij in zes dagen vijf landen zocht. gewuifd door koning Hoessein en ns jonge vrouw vertrok de Ameri- nse president gistermiddag uit het me Jordanië naar dc winderige ren in de Atlantische Oceaan, ir ontmoet hij de Portugese presi- it Antonio de Spinola. Vandaag aakt Richard Nixon de sprong naar Portugal ashington, waar hij in de middagu- lordt verwacht. Jordaan te vestigen. Het Egyptische blad schrijft, dat de Jordaanse voorstellen op deze manier ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Palestijnen en voor de Arabi sche staten. eer hulp k in Jordanië liet president Nixon verklaring achter, vol met toezeg- igen voor meer Amerikaanse hulp economisch en militair gebied. bood hij Amerikaanse bemidde- aan bij eventuele onderhandelin- tussen Jordanië en Israël, zijn afscheid van de Jordaanse ling zei Nixon, dat hij de afgelo- dagen 'enorm respect en aanhan- ijkheid' voor de VS had aangetrof- Hij onderstreepte, dat het einde het Arabisch-Israëlisch conflict lang niet in zicht is. Zijn reis alleen 'het begin van een lange, _e weg,' zo zei hij. Bij een andere egenheid in Jordanië gaf Nixon dat hij geen oplossingen voor het chil in het Midden-Oosten had ge lden. Maar hij voegde daaraan toe, de VS nu beter dan ooit tevoren bemiddelaar zouden kunnen optre- nu zij goede betrekkingen onder- iden met zowel Israël als de belan- jkste Arabische landen, on zei dit in een tafelrede direct at koning Hoessein even kort had nengevat hoe moeilijk de situatie het Midden-Oosten nog is, ondanks spectaculaire Arabisch-Amerikaan- oenadering. Herstel van de vriend- ap schenkt de Arabieren veel vol- ning, maar zo lang Israël Arabisch ied bezet houdt, zal er noch vrede, h veiligheid zijn in het Midden- Sten, zo waarschuwde Hoessein. En de kan er ook niet zijn, zolang de itieme rechten van de Palestijnen worden erkend en hersteld, zo 'gde hij er nog aan toe. de Jordaans-Amerikaanse slotver- ring staat, dat Nixon het Congres voorstellen 'om de Amerikaanse itaire en economische bijstand aan danië de komende twaalf maanden izienlijk te vergroten.' De VS zul- een 'belangrijke bijdrage leveren de handhaving van de militaire cht van Jordanië'. Er komt een amenlijke commissie om de samen- 'king tussen beide landen verder te elen. Hoessein, een regelmatig be ker van Washington, gaat binnen- t naar de VS om de politieke latie in het Midden-Oosten te be iken. Uitgangspunt daarbij zullen de resoluties van de Veiligheids- d, waarin Israël onder meer wordt 'eroepen tot ontruiming van alle ette Arabische gebieden, befaamde Egyptische dagblad Al iram waarschuwde gisteren voor conflict tussen Jordanië en de estijnse bevrijdingsbewegingen, ling Hoessein heeft enige tijd gele- 1 al bij de VS een voorstel inge- id voor het scheiden van de Israë- he en Jordaanse troepen. Volgens plan zou Israël zijn troepen terug eken tot achter zeven mijl ten ten van de Jordaan. Israël zou zijn erzettingen in de Jordaanvallei rlopig mogen handhaven, maar de 'ngrijkste steden wel moeten opge- Deze steden zouden dan voorlo- onder bestuur van de Verenigde lies komen. Sens Al Achram is dit plan in te lijnen wel aanvaardbaar voor 181, omdat het de Palestijnen de s zou ontnemen een eigen rege- 8 op de westelijke oever van de LISSABON Wat de Portugese pre sident De Spinola precies te bespre ken heeft met zijn Amerikaanse ambt genoot is niet bekendgemaakt in Lis sabon. Het is de eerste keer dat De Spinola als Portugees president een staatshoofd van een ander land ont moet. Aangenomen wordt, dat de twee staatshoofden onder meer zullen spre ken over de bases, die de VS op de Azoren hebben sinds 1944. Het Ameri kaans-Portugees verdrag hierover moet vernieuwd worden. Maar De Spi nola zal waarschijnlijk toch een meer algemeen overzicht geven van de ver langens en doelstellingen van het nieuwe Portugese bewind. De Spinola heeft verklaard, dat Portugal (lid van de NAVO) zijn internationale ver plichtingen zal nakomen en dat goede verhoudingen met de westerse bond genoten van het grootste belang zijn voor zijn land. BELFAST (AP, Reuter, UPI) De IRA, het Ierse Republikeinse Leger, heeft zich verantwoorde lijk gesteld voor de nieuwe reeks bomexplosies, die zich gisteren-in Ulster heeft voorgedaan. In totaal vijf bommen zijn ontploft, waarbij één politieman om het leven is gekomen en aanzienlijke schade is aangericht. De IRA-'provisionals' hebben in een communiqué laten weten dat de aan slagen deel uitmaken van een opge voerde campagne op een 'rechtvaardi ge vrede' af te dwingen De IRA doelt daarmee op het overleg tussen een reeks extreem-protestantse para-mili- taire organisaties die hebben overlegd over het plan met de IRA te onder handelen over een driemaandelijks be stand. gevolgd door besprekingen, waaraan geen politici mogen deelne men. Dit overleg is gisteren in grote moei lijkheden gekomen. Het plan tot een bestand kwam uit de koker van de UDA, de Ulster Defense Association, die voornamelijk steun geniet van protestantse arbeiders. De kink in de kabel werd aangebrach* door de Van guard Beweging van oud-minster Wil liam Craig. De Vanguards Lieten we ten dat zij geen heil zagen in onder handelingen met de IRA. Maar om een open breuk in de extreem-protes tantse gelederen te verdoezelen be sloot de Vanguardbeweging wel aan het overleg te blijven deelnemen. Maar omdat de UDA als voorwaarde had gesteld dat ook do Vanguards een bestandsakkoord zouden aanvaarden, wordt aangenomen dat voorlopig van een gesprek met de IRA geen sprake zal zijn. De IRA is vermoedelijk hier door begonnen met acties om de ex treme tegenpartij dan maar met bom men aan de onderhandelingstafel te dwingen. 'Corruptie heerst in Zuid-Vietnam' SAIGON (AiFP) Driehonderd katholieke geestelijken in Zuid- Vietnam hebben een verklaring gepubliceerd waarin zij stelling ne men tegen de corruptie van de regering in Saigon. Hun stuk is een aanklacht tegen de 'regeringskongsi's, die zich in samen werking met de handelaren bevoorra den met rijst, graan, insecticiden, kle- WASHINGTON (UPI, Reuter) Twee leden van het vroegere 'loodgieters team' van het Witte Huis zullen niet kunnen worden vervolgd 'op grond van de verklaringen, die zij zullen afleggen in het proces tegen vier van hun me deplichtigen. Een federale rechter heeft dat giste ren bepaald. De twee vrijgestelden zijn Howard Hunt en David Young. Venvacht wordt, dat zij de belangrijk ste getuigen zullen zijn in het proces tegen Nixons vroegere medewerker John Ehrlichman en drie anderen, die terecht moeten staan voor de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg. Deze inbraak was één van de activitei ten van het zogenaamde 'loodgieters- team' van het Witte Huis, dat onder leiding stond van Ehrlichman en Ho ward Hunt. Het team moest onderzoe ken langs welke kanalen allerlei gege vens uitlekten. Howard Hunt is zelf veroordeeld in verband met het Watergate-schandaal. De komeet Kohoutek die ons een half jaar geleden zo teleurstelde door maar niet groot te willen worden, blijft boeiend wetenschap pelijk nieuws opleveren. Boeiend vooral omdat verschillende teams met verschillende instrumenten geheel verschillende ko meten gezien lijken te hebben in dat ene vage lichtvlekje met zijn oiulermaatse staart. Dat was eigenlijk ook wel te verwachten, want we wisten gewoon nog niet zo vreselijk veel kan ko meten. Uit de schijnbare tegenstrij digheden moet, als het goed is, het nieuwe inzicht geboren worden. We zitten nu aan het begin van dat proces. De verwerkte onderdelen van het omvangrijkste waarnemings programma dat ooit op een komeet werd losgelaten, druppelen binnen in de tijdschriftliteratuur. Om die te kunnen verwerken moe ten we even de meest algemeen aanvaarde ideeën over de aard van een komeet ophalen. Volgens die ideeën is het een 'vuile sneeuwbal' met een doorsnede van één tot en kele tientallen kilometers die, óf eenmaal in zijn leven óf om de zoveel jaar, een scheervlucht langs de zon maakt. De sneeuwbal bestaat uit koude bevroren gassen als me thaan (hoofdbestanddeel van aard gas), en ammoniak, en waarschijn lijk ook bevroren water, dit alles vermengd met gruis en stof. Als de sneeuwbal dichter bij de zon komt gaat een deel van de gassen verdampen en vormt, samen met het daardoor vrijgekomen stof en gruis de 'coma', die de sneeuwbal zelf, de kern, aan directe waarneming ont trekt, en de staart. Het waargeno men licht is niet alleen* door het stof teruggekaatst zonlicht, maar vooral ook licht dat door de gassen wordt uitgezonden na botsingen met door de zon weggeslingerde elemen taire deeltjes, ongeveer zoals dat in een TL-lamp gebeurt Kleiner In Amerika hebben Rieke en Lee van de universiteit van Arizona op een groot aantal tijdstippen de hoe veelheid zichtbaar en infrarood licht gemeten die de komeet Kohoutek uitzond (Nature, vol. 248, pag. 737- 740). Uit de hoeveelheid zichtbaar licht uit de kop van de komeet concluderen zij dat de kern een doorsnee van tien tot vijftien ki lometer moet hebben. Dat is aan zienlijk minder dan de eerder ge schatte 50 kilometer, op grond waar van Kohoutek een van de grootste kometen zou zijn geweest Daarmee zou dus een van de oorzaken van de teleurstellende helderheid zijn ach terhaald. Uit de hoeveelheid en de 'kleur'- verdeling van het uitgezonden in frarode licht maken Rieke en Lee verder op dat Kohoutek, in vergelij king met andere kometen, betrekke lijk weinig gruis of stof bevat. In combinatie leveren de berichten uit Arizona dus een ordelijk beeld op van een in dit geval niet zo vuile sneeuwbal. Maar precies twee dagen nadat de redactie van Nature dit verhaal in de brievenbus vond, kreeg zij van de universiteit van Manchester in Engeland en bijdrage die daar zo dwars tegen in ging dat het over een andere komeet leek te gaan. Schaduw Hopkinson, Elsworth en James (Na ture 249, 233-234) hadden in het observatorium van Izana, op de Ca- narische Eilanden, foto's gemaakt van Kohoutek met de bedoeling om de hoeveelheid stof in de staart te bepalen. Op een aantal van die foto's zagen zij een rechte donkere streep, die van de kop af een stukje de staart in liep. Zou dat, vroegen zij zich af, niet gewoon de schaduw van de kop kunnen, want de richting van die kunnen, want de r ichting van die donkere streep klopte precies met de stand van de zon ten opzichte van de komeet. Maar dat was dan ook ongeveer het laatste wat er in dit verhaal klopte met de gevestigde opvattingen. Want "n sneeuwbal van vijftien kilometer werpt nu eenmaal geen schaduw die je op astronomi sche afstanden nog kunt waarnemen. Om precies te zijn: de schaduw die Hopkinson, Elsworth en James foto grafeerden was veertigduizend ki lometer breed, en moet dus veroor zaakt zijn door een stofwolk van die omvang. De massa van die stofwolk schatten de auteurs op honderd tot tweehon derd miljard ton. Dat komt goed overeen, merken zij op, met de schatting die Whipple (overigens de vader van het vuile-sneeuwbalmo- del) gegeven heeft voor de totale massa van een komeet. En dat sug gereert de mogelijkheid dat die stofwolk gewoon de komeet is, dat er helemaal geen kern bestaat. Afgezien van deze speculatie, zitten we nu wel met de moeilijkheid dat Rieke en Lee opvallend weinig stof 'zagen', maar dat Hopkinson en zijn medewerkers weinig anders dan stof menen te 'zien'. Volstrekt onverenig baar is dat niet, want de Amerikaan se waarnemingen dateren van begin oktober tot 20 december 1973, toen de komeet op weg naar de zon was, terwijl de foto's van de Britten genomen werden in de periode 9-12 januari 1974, nadat Kohoutek de zon was gepasseerd. Maar dat een niet erg vuile sneeuw bal in korte tijd een zo immense stofwolk zou produceren, is toch hoogst onaannemelijk. Een samen hangend verhaal dat beide waarne mingen verklaart, kunnen we dus met enige spanning afwachten. Onkruid? Bevloeiingskanalen en stuwmeren in tropische en subtropische streken werden nogaj eens hinderlijk ver stopt en soms grotendeels overwoe kerd door waterplanten. Vooral uit India komeri droevige berichten over onbruikbaar geworden kanalen, onder andere door de waterhyacint die ook in het Brokopondo stuw meer in Suriname en in het Assoean stuwmeer in* Egypte hinderlijk is, en voortdurende bestrijding nodig maakt. Een bij de UNESCO in Parijs verschenen studie (D. S. Mitchell, ed., Aquatic Vegetation and its Use and Control) benadert het probleem 'genuanceerder. De explosieve groei van waterplanten betekent dat er teveel voedingsstoffen in het water zitten: het is geëutrofieerd. (De zelfde omstandigheid uit zich in on ze streken in overmatige algengroei en maakt verwijdering van fosfaten en stikstofverbindingen uit rioolwa ter noodzakelijk). De eindsituatie in de tropen is dat clie voedingsstoffen in het 'wateron- kraid' zitten, en men begint moge lijkheden te zien om ze als zodanig te gebruiken. Sommige plantesoor- ten zijn geschikt als veevoer, de waterhyacint kan als meststof ge- brujkt worden na een rottingsproces van drie maanden. Systematische toepassing zou kunnen helpen om hef schreeuwende tekort aan (steeds duurdere) kunstmest voor een deel op te vangen. ding, levensmiddelen en geneesmidde len om zich ten koste van de kleine man te verrijken'. De economische blokkade, die de Zuidvietnamese regering heeft inge steld tegen de (communistische) vij and, heeft volgens de geestelijken al leen maar geleid tot verpaupering van de bevolking. Met name in centraal Vietnam sterven de mensen van de honger. De macht van de regering in Saigon is volgens de geestelijken ge baseerd op corruptie. De verklaring is ondertekend door geestelijken uit na genoeg geheel Zuid-Vietnam. Het stuk zal in de parochies in discussie wor den. gebracht om een beweging voor een nieuwe samenleving op gang te brengen. De politie zette gisteren een wijk in Saigon af om de toegang te blokkeren tot een kerkgebouw, waar een aantal priesters en leken een persconferentie wilden houden. Dezen hebben de bij eenkomst toen verlegd naar een ander kerkgebouw. Zij dreigden met klokge lui de bevolking van de arbeiderswijk, waarin de kerk ligt, te zullen oproe pen als de politie ook tegen deze persconferentie zou optreden. De bijeenkomst werd niet alleen bij gewoond door journalisten, maar ook door volksvertegenwoordigers van de oppositie. Zegsman van de proteste rende katholieken is Nguyen Tran, die al jarenlang oppositie voert tegen de zittende regering in Zuid-Vietnam. ROME (AFP, Reuter) De Italiaan se christen-democratische partij, die onlangs al het onderspit delfde bij het referendum over de echtschei- dingswet, heeft een nieuwe slag ge kregen door voor haar slechte stem busresultaten op Sardinië. De Itali aanse CDA bleek na telling van de stemmen ruim zes procent minder kiezers te hebben meegekregen dan bij de vorige regionale verkiezingen. De linkse partijen sleepten de groot ste winsten in de wacht. Socialisten pn sociaal-democraten wonnen ruim elf procent elk en de communisten gingen ruim 7 procent vooruit. gehad, want de t:rm 'Europese Unie' is geschrapt Zoals gebruikelijk heeft de secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, gisteren ook in Ottawa een krachtige waarschuwing uitgesproken tegen de Sowjet-Unie. Volgens Luns beschouwt Moskou de ontspanning als 'een pro ces dat verloopt in één richting en dat uitsluitend de belangen van de Sowjet-Unie moet dienen'. Volgens Luns moet men niet al te optimis tisch zijn wat de ontspanning betreft. In Oost-Europa, aldus Joseph Luns, 'is de werkelijkheid anders. Er is in feite nog geen detente (ontspanning). Detente is slechts het doel van ons beleid en dat waarop wij hopen'. NAVO De NAVO is destijds opgericht om de toendertijd gevoelde dreiging van het Sowjet-communisme te bezweren. Na oprichting van de NAVO werd het Warschau Pact opgericht. Sinds de Sowjet-Unie en de landen van het Warschau Pact, onder meer door de ontspanning in de Oost-West-verhou- dïngen, in het westen steeds minder als een 'bedreiging' werden gevoeld is ook het instituut NAVO steeds ster ker in het defensief gedrongen en heeft zij aan betekenis ingeboet. Haar reputatie werd daarbij aangetast door de aanwezigheid van lidstaten met een dictatoriale politieke struc tuur, zoals Portugal, Griekenland en in mindere mate Turkije, die via de NAVO op militair terrein op steun van bondgenoten, vooral van de VS, konden rekenen, wat aldus tal van kritici, de dictaturen in stand kon houden. Thans wordt de betekenis van de NAVO. volgens velen, vooral gezien in het feit dat haar bestaan een functie heeft om het Warschau Pact te bewegen tot ontspanning en dus voornamelijk als pressiemiddel en stok achter de deur en minder als militaire kolos met als eerste doel het communisme te beteugelen MELBOURNE (AFP, Reuter, UPI) Terwijl Parijs in alle talen en tot genoegen van het dagblad Le Monde, over de hervatte kernproeven blijft zwijgen, hebben de Australische vak bonden van havenarbeiders besloten alle Franse schepen te boycotten. Chi nese schepen worden niet geboycot, zo is gemeld, ook al heeft ook Peking weer bovengronds een kernbom laten klappen. De voorzitter van de Australische vak bondsraad Bob Hawke heeft te ken nen gegeven dat de boycot tegen Franse schepen zal worden gehand haafd tot het einde van de huidige reeks Franse kernproeven in de Stille Oceaan. Verleden jaar hebben Austra lische havenwerkers ook al een boycot tegen Franse schepen georganiseerd. Een Australische atoomfysicus heeft in Sydney verklaard dat de nucleair# afvalstoffen van de eerste Franse proef van dit jaar begin volgende week in zijn land zullen arriveren. Volgens de fysicus, dr. Henry Rethge ber. is de neerslag te Verwaarlozen maar zal de straling aan de reeds aanwezige van de vorige proeven wor den toegevoegd. De Japanse regering .heeft gisteren krachtig tegen de jongste Chinese proef geprotesteerd en laten weten dat Japan vergoeding zal eisen voor elke schade of nadéel die de explosie zou kunnen opleveren. LONDEN Vroegere functionarissen van de Zuidafrikaanse ambas sade in Londen die anoniem willen blijven uit vrees voor repre sailles hebben tegenover het Britse dagblad The Guardian ver klaard dat de grote advertenties van de zogenaamde 'Club van Tien' die de laatste weken weer aan dagbladen in West Europa worden aangeboden, ontworpen en betaald worden door de Zuidafrikaanse staat. Zij maken deel uit van een vele miljoenen verslindende, bedekte pro pagandacampagne van Zuid-Afrika met name in Engeland, de VS. Nieuw-Zeeland, "Nederland en Canada De inhoud van de advertenties wordt in he»t diepst geheim via etfn directe teletype-verbinding tussen Pretoria en de Zuidafrikaanse ambassade in Lon den overgeseind, vervolgens uitgetikt en persoonlijk afgehaald door de heer Gerald Sparrow, het enige bekende lid van de Club van Tien. Vorig jaar hebben deze advertenties Zuid-Afrika in Engeland alleen al meer dan drie ton gekost, aldus de bron van The Guardian. Hoe de financiering is geor ganiseerd is nog niet duidelijk, maar aangenomen wordt dat Pretoria die laat Verlopen via haar goed gezinde organisaties. De wereldwijde adverten tiecampagnes op naam van de Club van Tien worden door ingewijden be groot op bijna 400.000 Pond (dat is 2,5 miljoen gulden) per jaar. De di recteur van de informatiedienst der Zuidafrikaanse ambassade in Londen, de heer Vlok Delport, heeft het be richt van de Guardian ontkend. 'Ach ter alles wat vandaag gepubliceerd wordt ten gunste van Zuid-Afrika wordt maar domweg de Zuidafrikaan se regering gezocht', klaagde hij. De heer Sparrow een naar uiterst rechts opgeschoven vroeger Labour- parlementslid had over de Club van Tien verklaard, dat deze was opgericht door zakenlieden die 'ge noeg hebben van het voortdurend ne gatieve geschrijf over dd republiek Zuid-Afrika.' Vorige week kondigde de heer Sparrow aan dat er nog veel meer advertenties zullen komen, tel kens wanneer de republiek 'op unfai re wijze wordt aangevallen.' Volgens de Guardian is de Engelse regering, indien een onderzoek het bericht bevestigt, wel genoopt in te grijpen. Zij kan zich beperken tot een reprimande. Zij kan ook een 'ernstige reprimande' uitdelen, hetgeen in houdt, dat zij haar informatie open baar maakt- En zij kan het vertrek van de bij deze activiteit betrokken stafleden van de ambassade eisen. Het hangt er maar vanaf in hoeverre der gelijke activiteiten als een inmenging in de interne aangelegenheden van het gastland worden beschouwd. De Club van Tien adverteerde vorig jaar ook in Trouw. Begin dit jaar wetfNb de onze directie een advertentie van dit gezelschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9