'Tafels', van erg goed tot bijna vervelend eoeo Tien vingers The Royal Ballet een aparte dimensie voor het Holland Festival dagpecep Hond in de pot Paul Brand Chirurg in India TROUW/KWARTET WOENSDAG 19 JUNI 1974 door Ber Hulsing AMSTERDAM Toneelgroep De Appel kwam, maandagavond in Amsterdams Brakke Grond met Tafels, aangeschoven bij het Holland Festival. Het is een in en door de groep bijeenbedachte reeks taferelen, naar ideeën van Peter van der Lindenwaarin de tafels (en de bureaus) niets dan mistroostige invloeden op de mensen uitoefenen: ze zijn er aan gebonden, ze worden door en van achter tafels absurd bu reaucratisch beheerst, ze zitten er onzinnig aan te kletsen en dat er aan tafels ook wel goede be sluiten worden genomen, of dat er soms heel gezellig getafeld kan worden, werd door Appel ver geten. Daarmee werd het programma niet uitsluitend somber, want Appel is er grotesk, sarcastisch, satirisch tegenaan gegaan, en er valt dus wel wat te lachen. Hoewel ook weef niet zoveel. Daarvoor waren er te veel herhalin gen (ook van te vaak gedane cabaret- sketsches), de teksten, uit de groep voortgekomen, waren zelden spits, en de daardoor nogal beperkte inhoud (en inzichten) moest dan, na de pauze vooral, nog aangevuld worden met wat morbide fantasietjes, en een paar vermakelijke ruzies, die met de tafels niet veel meer te maken hadden. De Appel dat zijn Peter van der Linden, Carol Linssen, Niek Pancfas, Geert de Jong, Eelke Hoenderdaal is het best, het boeiendst en oor spronkelijkst in de bewegingen,, de mi me, de lichamelijke expressies dus en de plastische tafereeltjes. Wanneer dus de waanzin van een dolgedraaide bureaucratie, de nutteloosheid van au- tomatisoh gewerden handelingen, de tot onpersoonlijkheid verworden per sonen, door de Appel-medewerkers worden verbeeld, meestal nog in het zwart, met hoge hoeden en caricatura- le neuzen, heeft het programma iets eigens te bieden, dat dan een lach Peter van der Linden in 'Tafels' oproept om uit de beklemming te raken. Vooral ook door de uitgekien de belichtingen, de naargeestigheid van de rekwisieten en, niet te verge-, ten, de voortreffelijke begeleiding van de celliste Eelkje Hoenderdaal. De scènetjes die op de tekst steunen vallen minder sterk uit. Er wordt veel geleuterd, en dat past bij de opzet, maar soms lang geleuterd ook. De Appel noemt het programma zelf cabaretesk, maar een goed cabaret verwerkt in minder tijd meer ideeën, korter, krachtiger, treffender. Zcdat de indrukken van deze voorstelling nogal ongelijk waren: van erg goed tot aan bijna vervelend toe. Wat de inhoud betreft dan. De vorm werd door de genoemde medewerkers met al hun vermogen verzorgd. DEN HAAG De specifieke eigen ontwikkeling vat) het academische ballet in Groot Brittannië is bepalend geworden voor enkele bijzon dere aspecten in de Westeuropese danskunst: goede afwerking, disci pline, weinig buitensporigheden of spectaculaire effecten met een mooie samenhang in de choreografie, bewegingen die eenvoudig lij ken maar helemaal niet zo gemakkelijk zijn te dansen en een sfeer van beheersing en goede smaak, die van de dansers nogal wat eist. door Hans W. Ledeboer Draeer van deze ballettraditie is The Royal Ballet in Londen met Ninette de Valois die vrijdag in Amster dam uit handen van prins Bernhard de Erasmus-Prijs zal ontvangen en Frederick Ashton als oprichters. In deze Britse ballettraditie komen we namen tegen als Margot Fonteyn. Walter Gore en op moderner terrein Marie Rambert. namen die behoren gij de grote klassieke danskunstenaars in de wereld. Door de overkomst van The Roval Ballet naar Nederland heeft het Hol land Festival 1974 een bijzondere di mensie gekregen: een cultureel mid delpunt voor West-Europa, in ieder geval waar het de balletkunst betreft. The Royal Ballet begon zijn Festival optreden maandagavond en dinsdaga vond in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Vanavond en donderdag treedt het op in de Am sterdamse Stadsschouwburg, op 22 ju ni komt het in de Rotterdamse Schouwburg. Op het programma van de openingsa vond stond niet het interessantste werk: The Rake's Progress, muziek van Gavin Gordon en choreografie van Ninette de Valois, welk ballet in 1935 in première ging en toen al direct hec eigen gezicht van de Britse ballet kunst voor decennia vastlegde. Hele maal Brits in inspiratie en stijl, geen verwantschap met de stijl van het Russische ballet, die tientallen jaren het ballet in West-Europa had be paald. De avond werd maandag ingezet met het lyrisch-romantische muziekballet Concerto van Kenneth Macmallin od het Tweede Pianoconcert van Dmitri Sjostakowitsj. Heel muzikaal, met een prachtige pas de deux en een goe corps de ballet. Weer een Brits ken merk: de eisen, gesteld aan de leden van het corps de ballet waren zeker niet minder dan wat er van de soLis- ten werd verlangd. Het tweede programmapunt was Las Hermanas, eveneens van Kenneth Macmillan, gedanst op het Concert voor klavecimbel en klein orkest van Frank Martin. Les Hermanas is Spaans en betekent.: de zusters' en het ballet is gebaseerd op 'Het Huis van Bernarda Alba' van Garcia Lorca. Zo'n stuk biedt alle mogelijkheden tot vervaardiging van een melodramatische draak, maar Voor een televisierecencent zijn de wedstrijden om het wereldkampioen schap voetbal de hond in de pot. De verhalen daarover horen thuis op de sportpagina. Voor mij rest slechts iets te zeggen over de beeldregistratie. De veldslag tussen de 'beenhouwers' van Schotland en Brazilië werd wederom volgens het Duitse boekje opgenomen, d.w.z. van grote afstand. Je krijgt het gevoel door een omgekeerde verre kijker te turen; ook daar mis je het effect van een verrassende close-up. Behalve dit tekort aan beeldvariatie viel op dat de cameramensen geen moment belangstelling hebben voor wat buiten de krijtlijnen gebeurde. De 'psychologie van de massa' (om de titel van een boek te gebruiken) werd de kijker angstvallig onthouden. Wie niets voor voetbal voelde ,kon met de KRO geen enkele binding krijgen. Het harde gevecht werd voorafgegaan door de voetbalkwis en afgerond met een film over de club van Arnemui- den. Na Den Haag Vandaag was het weer schoppen geblazen. Het andere net, bood, zoals gebruike lijk, geen sterke alternatieven. Op het spelletje van Herman Stok volgde een reportage van een voorstelling die het Joegoslavisah danstheater Kolo in Amsterdam heeft gegeven. Het was allemaal wel fraai en virtuoos, maar voor de niet kenner lijken die folkloristische dansen zo erg op elkaar. Onwillekeurig ga je dan zoe ken naar bijkomende omstandigheden, die het aankijken waard zijn. Daartoe behoren voor de kleuren- kijker natuurlijk de prachtige kostuums, met hun fraaie scha keringen. Maar bij Oost-Europese gezelschappen wordt het oog ook bekoord door de sierlijke en rappe danseressen. Opvallend is meestal het grote aantal lieve, uitgesproken vrouwelijke gezichtjes. Landleven, de nieuwste Britse serie m het VARA-programma, kreeg een trieste start Het grauwe bestaan van een eenzelvig meisje dat door vol- wassen en wordt uitgebuit en mis bruikt, werd haast pijnlijk naturalis tisch vertoond. Voor kijkers die menen dat juist onze tijd bij uitstek inmoreel is, kan deze serie misschien aanleiding zijn tot het herzien van deze mening. Achter het Nieuws ruimde een flink deel van de zendtijd in voor de Friese gemeente Wymbritseradeel, dat door de stad Sneek dreigt te worden opge slokt. Men kreeg pro's en contra's te horen, die al generaties lang gehan teerd worden. Bijvoorbeeld deze: In een kleine gemeente zit zoveel identi teit, en dat mag niet verloren gaan. Zo uit het blote hoofd kan ik rond Rotterdam een heel stel van die 'ver loren voorwerpen' noemen, o.a. Pernis, Overschie, Charlois, Hillegersberg en Delfshaven. Om de schijnt op te houden kregen ze wel een wijkraad. Hoeveel van deze dorpen zullen in heel Nederland dit lot reeds hebben onder gaan? TON HYDRA HILVERSUM De informatieru briek van de kerken. Kenmerk, be steedt, vanavond (19.30 uur, Neder land 2) aandacht aan het rapport over abortus dat in de hervormde synode is behandeiM. Verder een reportage over het con gres over 'sexisme', dat de wereldraad van kerken in Berlijn organiseert. 50. 'Stap in', zei de pseudo-hertog. 'Uw illustere voorgangrs waren zo goed reeds dit voertuigje te vervaardi gen, alsmede een voorraad ander smidswerk". 'Juistdacht de smid. 'Dat weet ik. Dat zijn de échte hertog van Zwiebelbeiss met de échte Jodo- cus geweest.'Gij zult nu de laatste hand aan dit werk moeten leggen, en het zal Uw laatste werk op deze aarde zijn', vervolgde de valse hertog zijn verhaal. 'Omdat de tijd dringt zal ik zoveel mogelijk de helpende hand bie den. Wees er echter wel van ovetuigd, dat ik U op nietsontziende wijze zal weten te straffen, als ge me door sabotage of welke andere slinkse streek ook tracht tegen te werken. 'Hoelang hebben we dan de tijd om alles te monteren?' vroeg smidje Ver holen. 'een week', antwoordde de her tog, die het karretje in beweging had FERDINAND gebracht. 'Het is vandaag woensdag en de volgende week woensdag gaan de miljóentjes van Klagenbrtick naar Siebenfurt. Haha.ze zullen spoor loos verdwijnen en fijntjes van eige naar verwisselen'. 'Jonge, jonge. dacht smidje Verholen. 'Dan moet ik rap besluiten wat er allemaal te doen staat om deze schurk in zijn plannen te dwarsbomen. O, o, o, dat zal me nog héél wat hoofdbrekens kosten'. 'Aardig wagentje, hè?' vroeg de her tog, die de handvatsels en knoppen van de machinerie bediende. 'Ja, ja.dit vehikeltje loopt elektrisch met behulp van de kracht ener accu mulatorenbatterij. Zoals ik al zeide, Uwe illustere voorgangers hebben het voorwerpje voor mij gemaakt. Ik ben een'man van goede voorbereidingen, ziet ge. Reeds bijna een jaar lang ben ik bezig zovele en zó goede voorberei- b( dingen te treffen voor deze grote dat ik de volgende week met ztó heid kan zeggen: de goudschat is mij! Ge begrijpt natuurlijk wel, dit werk grote vakkennis en een top voorbereiding eist'. De pse hertog was kennelijk .zéér tevr over zijn eigen knapheid en ki want hij bleef maar opscheppen tal wat hij allemaal van plan /as. '11UI je wat ik nou niet begrijp, Zwi worst?' vroeg smidje Verholen, begrijp niet, dat jij je grote g aS niet op een fatsoenlijke manier bruikt'. 'Waarom zou ik?' was hertogs koude antwoord. Vals lachen keek hij de brave smidje Verh|re aan. 'Probeer jij maar eens op fatsoenlijke manier binnen een een paar miljoen te verdienen, lukt je nóóit!' 'Ik ben liever fats lijk arm dan onfatsoenlijk rijk, ze smid. j t Cm Kenneth Macmillan heeft deze valkuil omzeild door goede dans die tot in details is uitgewerkt. Datzelfde gold de balkon-scène uit Ro meo en Julia op de bekende muziek- van Prokofjeff, wederom van Kenneth Macmillan. Alle overgevoeligheid, sentimentaliteit en dreiging van het naderende drama voor beide gelieven werd overscha duwd door de adembenemende en vir tuose pas de deux van Antoinette Sibley en Anthony Dowell, een prach tig stuk danswerk. John Cranko had gezorgd voor een fleurig slotakkoord met 'Card Game' op muziek van Strawinsky: een pittig stuk vol dansgrapjes. Onder de opper vlakte van het partijtje poker, dat levende speelkaarten op het toneel speelden, lagen allerlei parodische toespelingen o p beroemde balletten en op beroemde choreografen. Boei end voor de toeschouwer, vooral voor degene, die de balletten, waaruit pas sages waren geparodiëert, uit eigen aanschouwing kent. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtndgyran. 7.20 (S) Akt.show. (7.45 VPRO: Deze dag: 8.00 Nws en 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterst. 9.40 Nederl. Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 (S) Melodie enboeket. 12.10 (S) Ach Ja het beste v.d. Jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio. 18.00 Nws. 16.03 (S) ApoUo-Arie hier. 16.15 (S) VARA-Dansork. 16.55 (S) Nederl. Cabaret op do plaat. 17.25 (S) Metrop. ork. 17.55 Med. VARA: 18.00, Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: IS.20 Uitz. v.d. A.R.P. EO: 19.00 Klank bord. 19.15 (S) Wij hebben een woord v.d. wereld. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 (S) Gramm.- muz. 20.05 Recreatie en Evangelisatie. 20.20 (S) Orgolbespel. 20.45 (S) Rep. EO-Landdag. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte. 22.30 Nws. 22.40 Akt. 22.50 (S) Zo tegen twaalven. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos. met 7.30 Nws; 7.41-8 00 Aktua; 8.30 Nws; 8.36-8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kaboutertijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. 11.30 Televisie vandaag Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 <S) Van twaalf tot twee, met 12.26 Med: 12.30 Nws: 12.41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Huisbezoek. NOS: 14.10 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15 33 Spiegel van Duitsland: inf. en muz. uit de BRD. 16.00 Meer over minder. 17.00 (S) Eurolight: omr.ork. v.d. Sudwèstfunk. 17.20 Overheidsvoorl.: Tekst en uitleg: gespr. met mr. F.J. Zurcher. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 <S> Hier n nu. NOS: 18.00 Bopthema's n Swlngsessions: oude Jazz. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.- Brltt. 19.00 Openb. Kunstbezit. 19.10 R.V.U.: En waarom zou ik stille staan. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Holl. Festival 1974: Studio der fruhen Musik: oude muz. 22.30 Muslca Nova. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.03-8.05 Radiojournaal.) 9.03 (S) Pep-op-drie: Ar beidsvitaminen. 11.03 Drie draalt op verz.: Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt I, 15.03 -Pop-Kontakt II. 16.03 Hitmeesters I, met o.a. Amerlk. top-twlntlg. 17,03 Radlo- ojurnaal. 17.06 Hitmeesters II, Engelse tóp-twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19. Drie loopt achter. 19.25 W.K. Voetbal hu: rechtstr. versl. Nederl.-Zwden: flitsen Halti-Polen en Argentinle-Italie. 21.30 Yi dag III: lichte platen, sport en akt. Med.: 23.02 W.K. Voetbaljournaal.) 0.0#ha£ Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Ti M easy. 2.02 Donker lacht. 4.02-7.00 Meu-/ Methode. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws en med. 12.08 Swing en (12.50 Builenl. persoverz. 13.00 Nws.j, weerber en toneelagenda.) 13.55 Beui 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15.00 15.30 Wedstr. voor schoolkoren. 16.00 N beursber. 16.10 Intermezzo. 16.15 Uitz. kinderen, 17.00 Nws en med. 17.10 Big muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. sold. Lekènmoraal en -filosofie. 18.45 Sport, ma; Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.01 op en akt. 19.30 Lichte muz. (19.40 Engels.) 20.00 Good Folk. (20.3 Splinternws. 21.10 Losjes in de blues, i Nws. 22,05 Jeugd '74. (22.05 Jan en Alii ins 23.00 Nws. 23.10 Oase.) 23.40-23.45 Nws, rf NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie KRO 17.00 Nogal wiedus NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal Kruiswoord-puzzel Horlzontaaal: 1. vrouwenfiguur als schoorzuil, 10. watering, 11. uniek, 12. koning van Basan, 14. mier (gew.), 16. een der Cycladen, 17. zwaardvis, 19. peulvrucht, 21. familielid, 22. op gegeven werk, 24. voorkomen, 26. wa ter in N.Br. 28. tod, 31. zeer brand baar koord, 33. deel van een boom, 35. oude lengtemaat, 37. tijding, 39. volksnaam van de kauw, 40. plechtige gelofte 42. vreemde munt, 44, rode spaanse wijn, 45. honingdrank. Verticaal: 2. reeds, 3. buitenhaven, 4. honingbij, 5. voorzetsel, 6. opening van een fuik, 7. ver beneden de oppervlakte. 8. effen, 9. 6chijf vis, 13. gewicht, 15. baan voor balspel, 18. niet begroeid, 20. duivenhok, 23. gebo gen, 25. bedorven, 27. welgevormd, 29. recht stuk vaarwater, 30. zoutziederij, 32. vervoermiddel. 34. toiletartikel. 36. steensoort, 38. lof, 41. afk. van dyne, 43. tot. OPLOSSING Horizontaal: 4. serieus, 5. poëtica, 6. caresse, 7. simonie. Verticaal: 1. peroratie, 2. mistletoe, 3. successie. Terugziende verwondert Paul Brand zich wel eens, dat zijn levenspatroon, zo zorgeloos geweven, toch zo sterk de kenmerken draagt van een vooront werp. Hier en daar was heel duidelijk dè zorgvuldige bedoeling van een meesterhand waarneembaar. En de 'schering' van het weefsel, die een halve wereld bestreek tussen Enge land en India, was al lang voor zijn geboorte gevormd. Zijn overgrootvader, Joseph Brand, was de eerste die een bijdrage leverde tot de draden van zijn leven. Over hem deden allerlei tegenstrijdige ver halen de ronde. Volgens een daarvan, die het meest sprak tot Pauls verbeel ding, monsterde hij voor zijn twintig ste jaar aan bij de marine. Op weg naar India pleegde hij een of andere overtreding en werd in de boeien geslagen. Toen zijn schip in Bombay voor anker ging slaagde hij erin te ontsnappen, sprong overboerd en zwom naar de wal. Daar zag hij kans een baantje te bemachtigen bij een rijke koopman, werkte zich in de handel op, en trouwde de dochter van zijn baas. Toen zette hij zijn geld op een bank in Bombay en keerde met zijn gezin naar Engeland terug, met een tas vol edelstenen. Het schip waarmee zij reisden ging in een vlie gende storm ten onder, maar zowel het gezin als de edelstenen bleven behouden. In Soouthampton aangeko men zette Joseph zijn vrouw met de kinderen en met de edelstenen in een rijtuig. De koetsier daarvan zag kans de tas te stelen. Tot overmaat van ramp ging de bank in Bombay failliet en het eindresultaat was dat het gezin zijn bestemming zonder een penny bereikte. Pauls grootvader, Henry, toen een jongen van nog geen tien jaar, wilde zijn school eraan geven en meehelpen het familiebezit weer aan te vullen. Daar wilde Joseph echter niets van weten. Henry had evenwel iets van de koppigheid van een echte Brand over zich, gevoegd bij een neiging tot Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schrcuder Uitgave: Boekencentrum BV avontuur. Hij had wel eens gehoord dat hij familie bezat in Haslemere en in Granleigh, in Surrey. Lopend en meeliftend met boerenkarren trok hij daarheen en slaagde erin zijn verwan ten te vinden, die werkzaam waren in de bouw en als meubelmakers. Hij toonde zijn wilskracht in zijn eerste baantje van krullejongen, en na ver loop van tijd werd hij timmermans- leerling. Geheel in de lijn van de familietraditie werkte hij zich op in het vak, en zette, de kroon op zijn werk door Lydia Mann te trouwen, de dochter van zijn chef. Hij prefereerde het bouwvak boven de meubelmakerij van zijn schoonva der en begon daarom een eigen be drijf in Guildford. Henry Brand werd daar letterlijk en figuurlijk een van do meest constructieve ingezetenen! talrijke gebouwen legden getuigenis af van zijn bekwaamheid als bouwer. Meer dan tien jaar zat hij in de gemeenteraad, en hij was er wethou der, alsook burgemeester. Hij trok zich alleen uit het openbare leven terug omdat zijn dokter hem zei, dat hij ofwel zijn werk voor de gemeente ofwel zijn bedrijf eraan moest geven. Wat hem betrof zou de keuze op het laatste gevallen zijn, als niet vijf van zijn kinderen dochters waren geweest, van wie er slechts twee in het huwe lijk waren getreden, of als een van zijn beide zoons zijn hoop in vervul' ling had doen gaan door het bedrijf over te nemen. Maar Sidney, de jong ste zoon, had meer belangstelling voor electrotechniek. En juist op het moment dat Henry voorbereidselen trof cm de zaak over te dragen aan Jesse, de oudste zoon, die het vak in de vingers had en het door en door beheerste, wist Jesse zich geroepen door de miljoenen op de wereld in geetelijke nood. Maar de draden waren zorgvuldig ge weven, en het weefgetouw werkte door! Dit keer was het geen drang tot avontuur of expansiezicht die een lid van de familie Brand naar het oosten voerde, maar een vurig meegevoel met mensen. Jesse bereidde zich voor op de toekomst die hij gekozen had door een jaar tropische geneeskunde te gaan studeren aan de Livingstone Medical School, een klein Livingstone seerd instituut ter opleiding van jon ge zendelingen. En op een druilerige vrijdag in november van het jaar 1917 reisde de familie Brand van Guilford naar Londen om Jesse uitgeleide te doen naar India, waar hij ging wer ken voor de Strict Baptist Mission. Henry keerde naar Guilford terug om zijn plichten voor gezin en werk weer op zich te nemen, al hielp zijn op twee na oudste dochter, Daisy, hem na verloop van tijd bekwaam met de administratie. En als hij al verdriet voelde over het verlies van zijn talent rijke zoon Jesse, dan liet hij dat toch niet blijken. En dan: hij had er immers zelf toe bijgedragen Jesses blik te scherpen voor de nood van zovelen, en de roepstem te doen ho ren. Want Henry Brand was een vroom man. Ofschoon hij zes dagen van de week bezig was met hout en steen en cement, en met kille cijfers, nam hij op de zevende dag anders dan zijn schepper geen rust. Zondag aan zondag ging hij preken in de kleine Baptistenkerkjes van Surrey op eigen kosten. Als hij misschien spijt gevoelde, dan heeft toch een brief die hij twaalf jaar later ontving en die zorgvuldig is bewaard, hem vermoedelijk troost ge geven. 'Beste vader', schreef Jesse, vanuit een eenzame zendingspost op een berg top ergens in India, 'ik voel behoefte u eens te zeggen hoezeer ik het waardeer dat u mij hebt laten gaan naar dit zendingswerk hier. Als ik bij u in de zaak was gebleven zou uw leven in de afgelopen tien jaar heel wat gemakkelijker zijn geweest. Ik zou van u het zware werk hebben overgenomen, het 'koelie-werk' zoals we dat hier noemen, juist toen ik mij naar India geroepen voelde. En toen moest u er zelf uw schouders weer onder zetten. Dat hebt u zonder enige klacht gedaan, en al die tijd daarna, wat met name in de moeilijke oor logsjaren een hele last was. Zo kwam mijn offer geheel en al op moeder en u neer'. Jesse Brand arriveerde even voor Kerstmis 1907 in Madras, toegerust met energie en wilskracht, een jaar studie in tropische geneeskunde acher zich. en tweeëntwintig jaar doelgerich te opvoeding. Getooid met een flinke zwarte snor, zette de jonge zendeling voet aan wal in India en begon aller eerst de Tamil-taal te leren. Toen zijn eerste jaar voorbij was begon hij zich in Sendamangalam, een nieuwe zendingspost, zo'n tweehonderdvijftig kilometer ten zuidwesten van Madras. (Wordt vervolgd) 19.05 Van gewest tot gewest SOCUTERA 19.20 Filmpje over Nationale Comm. ter bestrijding van Alkoholisme en Drugverslaving NOS 19.25 W.K. Voetbal'74: Nederland-Zweden te Dortmund In de pauze v.d. wedstrijd: PP: Uitz. V.V.D. 21.20 Journaal 21.40 Den Haag vandaag 21.55 Staatsloterij 22.00 Panoramiek 22.30 W.K. Voetbal'74: samenvatt. en indrukken vanuit Duitsland 23.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Anna en de koning van Siam IKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Studio Vrij NOS 22.05 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 W.K. Voetbal. 11.35- 12.35 W.K. Wedstr. van gisteren. 16.15 Jour naal. 16.20 Rep. 17,05 Amusem.progr. 17.55- 18.00 Journaal. (ROg. progr.: 18.00 Schone C mann. 18.55 Nordschaumagazlne. 19.26 Mis daadfilm. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-9.25 TV-kursussen. 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 TV-serie. 18.40 Akt. 19.20 Amusem.progr.) 20.00 Journaal. 20.15 Fllmrep. 21.00 Quiz. 21.45 Rep. 22.30 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 16.50 Zwemles. 17.00 Journaal. 17.10 TV- aerie. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.40 Maga zine over W.K. Voetbal. 18.25 Film. 19.00 Journaal. 19.20 Voetbal- wedstr. 21.15 Journaal. 21.30 Flitsen uit wedstr. W.K. 22.30 TV-spel. 22.55 Jour naal.' DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 en 16.30 t.e.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Inf. progr. 19.00 Film. 19.30 Gymn. v.d. vrouw. 19.45 Week- Journaa) in het Engels. 20.00 Jourma «h weerber. 20.15 Speelfilm. 21.45-22.45 film, leo DUITSLAND' III WDR ^1 8.05 t.e.m. 11.00 Schooltelevisie. (9. de samstrasse.) 16.00 Sesame Street. 17. s 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. Zandmann, 19.05 Amusem.progr. voor jaarden. 19.15 Handel en verkeer. 19.1 n]e uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 naai en weeroverz. 20.15 Experlme:S[e Terror. 21.50 Journaal. 22.10-22.15 dracht. BELGIE NEDERLANDS 17.30 Jeugdprogr. 18.30 Fabeltjeskr. 18.35 Familie Partby 19.00 Yoga. 19.15 Weerber. öt journaal, r W.K. Voetbal: Nederland-Zweden te mund. (ca. 20.15 Journaal.) 21.20 H Lucy. 21.45 Akt. 22.35 Journaal. 22.1 W.K. Voetbal: rep. Argentinle-Italie te gart. Uit Kippepootjes 200 gr. champignons tijm, rozemarijn ui, knoflook blikje tomatenpuree bloem, boter 1. bouillon De kippepootjes met zout en lookpoeder aan alle kanten in ven. Bruin en gaarbakken in boter. Tussendoor de tomatensaus j ken van 30 gr., boter, 30 gr. bloei halve liter bouillon en het b tomatenpuree. De saus op si brengen met de kruiden en spel en. Leg de pootjes in de saus en ze verder gaarsudderen. De gewi champignons met gesnipperde l W de boter bakken, waar de pootj n zijn gebakken. Voeg ze gaar en t op het laatste moment aan de ,n' toe. 'u Menutip: Kippepootjes gemengd^ witte rijst, aardbeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4