Kip en eend toch in gesprek op hervormde synode Geen verlossend synodaal woord over abortus ffcwÉilÉ Stel Sociaal Fonds 'Studietoelagen in' Vandaag IKOR-beleid in discussie Trouw Kwartet Kerkbelasting voor Wodan en Donar Romeinse schepen tentoongesteld in Angola-comité dringt weer Nieuwe boeken TROUW/KWAiRmET WOENSDAG 19 JUNI 1974 KERK/BINNENLAND T2/K2 10' In JUBILEUMDAG Zondag jongstleden was het dan ver. De pastoor, over wie ik een paar weken geleden al schreef, was dan nu werkelijk vijf en twintig jaar 'priester gewijd' zoals dat heet. De feestelijkhe- |eSe den begonnen vorige week dinsdag alerri op de kleuterschool en de eerste klas- sen van de basisschool. Er was een !s.^ inzameling gehouden en voor de helft rtik van het bedrag had de pastoor een nde oud Hollands kastje gekocht, want hij P' houdt van antiek en de rest was voor ei het orgelfonds. En dit weekend waren ies< er dan vier missen waarin de 'broei nf van de jubilaris' de preek hield. Hij o begon met te zeggen dat zijn broei en hem dringend verzocht had om ei e geen 'heiligverklaring' van te maken och Dat was trouwens uit de mode. Er ie toen kwam de hele viering, met heirekl koor en het gilde en niet te vergeten de drumband. Het was een feesteliji gezicht Vooraan zaten de kleuten met hoedjes die aan Zoef de Haai herinnerden. Het was een hartelij] dienst al was het dan de vierde, tw op zaterdagavond en twee op zondi morgen. De voorzitter yan het kerkl stuur sprak de pastoor toe en vertelt en passant dat hij vijf jaar gel al, toen de pastoor hier kwam, g< had dat er een nieuwe school mi komen. Hij had daartoe besloten en de pastoor voor ingezet. De schoo kwam er intussen. Ik begon wat au ders over de hiërarchie te denken maar misschien is dat een modernt ontwikkeling. Na afloop was er ven delzwaaien van het gilde en daarna 'i middags een receptie waarop het kooi zich op nieuw liet horen. En tussen dat alles door de Heer die hier e: overal op aarde aan het woord wi! komen, om voor mensen in vreugd en verdriet een grote Herder te zijn De zon scheen over het dorp en hel was vandaag goed. Overal stonden dr tuinen te pralen met een weelde van bloemen. Later nog kwam er eei stilte over het dorp die zelfs niel meer door vcetbalverslagen verstoor werd. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Hoe krijg je een kip en een eend met elkaar in gesprek? Toch lukte dat in de hervormde synode, waar een geanimeerde discussie los kwam tussen synode (kip) en IKOR-bestuur en -staf (eend) over de uit gangspunten van het IKOR-werk. Het beeld was de discussie ingedragen door het synodelid mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink uit Utrecht Veel hervormden zien zich ten aanzien van het IKOR als een kip, die een eendje heeft uitgebroed. Ze zagen de eend in het water gaan en zijn het toezicht nu kwijt Die eend zwemt maar door. Wat kan hem de kip op het land schelen? De kip roept, maar het komt nauwelijks over. Dat moet vqrande ren, zei mevrouw Van Ruler. Van een verenigingsvorm verwachtte zij meer inspraakmogelijkheden. Vele gewone gemeenteleden herken nen zich niet in de uitzendingen. Mevrouw Van Ruler schreef dit voor een belangrijk deel toe aan het feit, dat er teveel informatie van verweg geboden wordt en te weinig uit het eigen land van de kerken zelf op het grondvlak, ook daar waar geen con flicten, problemen of experimenten zijn, maar waar niets spectaculairders aan de hans is, dan dat men probeert gemeente van Christus te zijn. Ook noemde mevrouw Van Ruler de benadering van de problemen, vooral in de rubriek Kenmerk en in de catechese, duidelijk eenzijdig. Zij vond verder, dat het IKOR-zo weinig specifieke geloofsvragen aan de orde stelt. En waarom altijd maar b.v. de zwarte theologie en de Latijnsameri- kaanse bevrijdingstheologie en niet b.v. meer aandacht voor de problemen rondom de opvattingen van dr. Wier- singa. Welke normen? Ds. P. J. Droogers (Wilnis) zei, in de IKOR-uitzendingen niets terug te vin den van het leven uit het geloof, het zondaar zijn voor God, het leven voor Gods aangezicht. Hij vroeg ook, wat het IKOR voor normen hanteert bij de uitzending van kerkdiensten. Hij vreesde, dat de continuïteit, die men nu nastreeft, tot gevolg zal hebben, dat het nog meer koekoek-één-zang wordt Ds. L. de Liefde (Vlissingen) stelde zijn kritische solidariteit met het IKOR voorop. Het zoeken van het IKOR was hem sympathieker, dan het weten van anderen. Maar evenals me vrouw Van Ruler vond hij het IKOR te internationaal georiënteerd. Daar gaat een vervreemdend effect vanuit De mensen worden overspeoeld door informatie, terwijl de opkomst van de TROS bewijst, dat de behoefte aan amusement groter is. De veelheid en verscheidenheid van de aangeboden informatie maakt onzeker. Daarom vroeg ds. De Liefde programma's, waarin de mensen hun eigen situatie herkennen. De wereld is wel de hori zon, maar een horizon wordt alleen duidelijk, wanneer je een oriëntatie punt hebt Ds. De Liefde vroeg aandacht voor de verwerking van de informatie. Laat men de mensen over aan hun radio of tv? Of komt dat geheel neer op het plaatselijk pastoraat? Hij pleitte voor een speciaal mediapastoraat In de nieuwe opzet van de IKON zou plaats moeten komen voor een orgaan, dat zich bezig houdt met evangelische toerusting tot het gebruik van de media. Ds. J. Pronk (Rijsoord) beschreef het IKOR als een supersynode, die tucht toepast, lof en blaam uitdeelt Alles Scouting (2) Naar aanleiding van 'Politiek in de padvinderij ndet meer te omzeilen* (Tr-Kw 12 juni): 'Daar zaten we nou echt op te wachten, dat die padvinde rij ook aan politiek ging doen. Wan neer volgen de sportclubs, de zondags scholen, de buurtverenigingen, enz.? P.S. Ik ben ook tegen bommen op Vietnam, en tegen alle geweld. Maar het hele leven hoeft ook weer niet •verpolitiekt' te worden. Dodewaard Mej. H. A. Tornga Jagers De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Instincten De schrijver van de rubriek 'Vandaag* in Tr.-Kw. van 13 juni heeft het over de instincten van de mens. Ik meen, dat men in 't algemeen slechts bij dieren spreekt van instinct, nJ. in de betekenis van natuurdrift, ingescha pen aandrift, om onbewust doeltref fend te handelen (Koenen-Endepols). Instincten, die de schrijver van 'Van daag' bedoelt, komen utt het mensen hart. Hier kan worden verwezen naar Spreuken 4 vers 23 en naar Marcus 7 vers 21-23. Niet zijn instincten, maar de boosheid van zijn hart drijft de mens tot gruweldaden als in Belfast en op vele plaatsen op deze zondige wereld. Instincten leren beheersen? Nee, bekering door Gods Woord en Geest heeft de mens nodig. Zwartsluis J. A. Braak De Rotterdartimer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe like Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. REYKJAVIK Met regerings steun probeert een IJslandse boer het oude geloof in de germaanse goden weer tot leven te wekken. "Wat is Jezus, verge leken met Wodan en Donar?' vroeg boer Sveinbkoern Bein- steinsson zich af en stichtte in de hoofdstad een 'gemeente'. De honderd leden moeten het christendom afzweren. Het IJs landse ministerie van justitie en kerkelijke zaken heeft de cultus officieel erkend en de gemeente een uitkering toege wezen uit de kerkbelasting. maakt een sterk élitaire indruk: wat wij belangrijk vinden, komt door. De gemeente komt te weinig in het vi zier. Bij het IKOR kun je alles horen over Santiago, maar niets over Rotter dam. IKOR-directeur De Haan zei, dat men de inspraak van de gemeente bij het IKOR niet moet onderschatten. De IKOR-mensen reizen het land door. Zij honoreren elke aanvraag van een gemeente of groep om een gesprek. Inspraak ls er verder door program macommissaris en werkgroepen. Met de verenigingsvorm zal men niet veel winnen, nog afgezien van de prakti sche moeilijkheid wie er lid zou moe ten worden. Onderwerpen als homofilie, abortus, Bangkok, de bevrijdingsbewegingen en de zwarte theologie worden ook door de EO uitvoerig behandeld. Soms geldt, dat het IKOR zo dicht bij de Bron zit, dat het daardoor de publieke opinie vooruit is, b.v. bij de bevrijdingsbewegingen. Geen hoogmoed Evenals de heer De Haan verwierp ook IKOR-directeur Wim Koole het verwijt, dat er maar weinig specifieke geloofsvragen aan bod zouden komen. Zeker vijftig procent van de uitzen dingen is directe bijbelse verkondi ging. Aandacht voor het grondvlak, graag, maar een enquête vorig jaar met de vraag: wat gebeurt er nu in XT uw gemeente, wat landelijke aandacht V an onze onderwijsreuactie waard is, leverde niet veel meer op dan vragen van een programma ron- AMSTERDAM Er zou een Sociaal Fonds Studietoelagen moeten «Z toiïï. °llAWH 6 vibteiSm! komen dat de financiering van studiebeurzen en leningen verzorgt. Over televisie gesproken in de gemeente ook veel dankbaarheid is voor wat het IKOR doet. Ds. J. E. van Veen van de raad voor overheid en samenleving zette uiteen, dat men het IKOR niet moet zien als een visitekaartje van de kerk. Zijn taak mag niet zijn, dat het de kerk zo goed mogelijk 'verkoopt' aan de bui tenwacht. Het IKOR moet zich juist kwetsbaar opstellen. Ds. S. Gerssen van de raad voor Kerk en Israël had kritiek op de 'genuan ceerde' benadering van de positie van Israël in diens strijd om het voortbe staan. Ds. Koole zag de suggestie van prof. Graafland niet zitten. Als het IKOR een trouwe spiegel zou moeten wor den van de kerkelijke en theologische veelvormigheid, zou de spiegel zeker barsten van de spanningen. Dr. A. H. van den Heuvel vatte als scriba van de synode en als IKOR- bestuurslid synode, die van het IKOR duidelijk heid vraagt, is zelf bepaald niet zo duidelijk. Men heeft gevraagd om plu riformiteit en om herkenbaarheid. In beide afzonderlijk zag dr. Van den Heuvel niet veel. Je kunt geen radio of tv meer maken, als je de VPRO en de EO moet combineren. En wie een spiegel wil hebben, kan in de winkel al voor 1,75 terecht, die hoeft daar voor geen tv te kopen. Maar hij noemde het wel interessant, als gepro beerd zou worden die wensen naar pluriformiteit en herkenbaarheid met elkaar in relatie te brengen. Algemeen was verder de wens naar een grotere betrokkenheid van het grondvlak. Een verenigingsstructuur is niet te realiseren, maar dr. Van den Heuvel hoopte, dat mevrouw Van Ruler en ds. Pronk nu eens een vereniging zouden oprichten van IKOR-sympathisanten, die geld bijeen zouden brengen om het mediapasto raat, waarover ds. De Liefde had gesproken, te realiseren. bi de discussie «ameuKDRe Oostelijk Flevoland Voorstel Raden van Arbeid: In Tr.-Kw. van 8 juni zegt de schei dende voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, mr. J. O. Thate uit Gorssel-Epse, o.a.: "We jagen wel voor ons plezier, maar het is beslist niet zo dat we voor ons genoegen doden'. En verder: 'Een ja ger mag in het algemeen geïdentifi ceerd worden als 'dierenvriend'; en 'het behoort ook tot onze erecode dat we proberen de slechtste exemplaren uit de groep te halen'. Het is je' reinste kolder om de zg. jachtvogels (houtsnippen, watersnippen, smien ten, pijlstaarten, tafeleenden enz., stuk voor stuk praèhtige vogels!) dood te schieten en dan te zeggen, 'Het is niet zo dat we voor ons genoegen doden'. Het is ook onmoge lijk om uit een groep van bovenge noemde vogels, 'de slechtste 'exempla ren te kiezen: al deze 'slechte en/of zieke' vogels gaan dan zeker naar de poliers voor de fijnproevers! Neen, dat gaat niet op! In onze tijd is het beslist zaak om alles wat veren heeft te beschermen: er kan geen vogel gemist worden! Mr. Thate heeft 't ook nog over de vissport. Ook daar bestaat 'n bepaalde weerzin tegen! Inderdaad, maar het is toch zo dat sportvissers, hun buit aan het eind van de vispar tij. weer terug in het water kunnen zetten! Wat betreft de jacht op grof wild: alleen doelmatige afschot (b.v. slechte bokken en het teveel aan vrouwelijke stukken): dit dient te geschieden door terzake kundig perso neel, aangesteld door Faunabeheer of Heidemaatschappij. Dus geen zg. sportjagers. Den Haag M. Voorbach Dr. Wiersinga (6) Volgens dr. Githuls zou niemand op de Synode zich als verdediger van dr Wiersinga's onschriftuurlijk gevoelen hebben opgeworpen. Maar wel dege lijk had dr. Wiersinga zijn pleitbezor gers ter Synode en wel ojn. in de personen van prof. Berkouwer, Rot huizen, Van den Berg, Verkuyl, ds. Van Apeldoorn, Baumfalk en anderen Weliswaar heeft Gode zij dank de synode de opvattingen van dr. Wier singa nu nog als onschriftuurlijk kun nen afwijzen. Maar de synode had op z'n minst deze aanhangers der. z.g. nieuwe theologie de toegang tot ka theter en kansel terstond moeten ont zeggen. Dit eist God van ons. Het gereformeerde kerkvolk blijve bijzon der waakzaam! Overscllio W. van der Kraan Naschrift: Wij ontvingen verscheidene kortere en langere bijdragen met be schouwingen pro of contra de visie van dr. Wiersinga. We kunnen niet overgaan tot plaatsing daarvan, we moeten gelet de beschikbare ruimte, de discussie beperkt houden tot het synodale besluit in de kwestie-Wier* singa. Red. geen hoogmoed, als wij vaststellen, dat het gewone gemeentewerk zich nu eenmaal weinig leent voor een pro gramma. Kip blijft kip en eend blijft eend, daar kun je niets aan veranderen, zei IKOR-bestuurslid prof. dr. C. Graaf land. Hij herinnerde aan de syno deuitspraak uit 1971, dat er een 'gelo vige heroriëntatie' moest komen bij het IKOR. Daar is wel over gepraat, maar veranderd is er niets. Men kan nu eenmaal niet van de stafmensen verlangen, dat zij uit hun huid krui pen. Er is volgens prof. Graafland binnen het IKOR een enorme eensge zindheid, die naar zijn gevoel een eenkennigheid is. Hij zou willen, dat het IKOR een betere afspiegeling zou worden van wat er in de kerk leeft aan spanningen, zodat de confrontatie van verschillende visies een binnen- IKOR-zaak zou worden. Daarvoor zag hij maar één mogelijkheid: een flink contingent nieuwe stafleden, die te genspel zouden kunnen geven. Harde toon? Daarna gingen de synodeleden weer verder, maar het wezenlijke was nu wel gezegd. Ds. W. P. E. van Kooten (Schoorl) vond (Je godsdienstige pro gramma's nog niet bij de tijd genoeg en te weinig afgestemd op de proble men van de zoekende mens. Dat de maatschappijprogramma's links waren, vond hij niet erg, wel dat de toon zo hard was. Ds. S. F. van Veenen (Uithuizen) stelde voor, dat bestuur en staf min stens eenmaal per jaar zouden verga deren met het breed moderamen van de synode. Ds. P. Kloek (Soest) gaf door, dat er In dit fonds zouden de kinderbijslagbedragen en de geschatte kin deraftrek waarop ouders van beursstudenten recht hebben, gestort moeten worden. der dan achttien jaar moet niet wor den afgeschaft, zodanig er geen goede regelingen getroffen zijn voor huls- houd'kiiiüeren (kinderen die bij inva liditeit of ontbreken van de moeder het huishouden doen) invalide kinde ren, mensen, die een beroepsopleiding volgen, in het buitenland studeren of een andere opleiding volgen dan aan de universiteit of het beroepsonder wijs, of studeren terwijl ze jonger dan achttien jaar zijn. De Raden van Arbeid stellen voor de basisbeurs, die dr. Idem will verhogen met duizend gulden tot 3500 gulden, omdat dat hogere bedrag méér zou bijdragen aan de nivellering. Het rap- Dit staat in het rapport 'De student, zijn levensonderhoud en de sociale verzekering', dat een commissie van de 'Vereeniging van Raden van Ar beid' gemaakt heeft aJls reactie op de studiefiraancieringsvoorstellen van staatssecretaris Klein. Volgens het rapport moet het uitgangs punt voor. ieder studietoelagenbeleid gezocht worden in het gezinsinkomen- beleld, zoals dat in de kinderbijslag wet ligt verankerd en dat gebaseerd is op de verantwoordelijikheid van de ouders voor het onderhouden en op voeden van kinderen tot die bun plaats in de maatschappij kunnen in nemen. De student is niet in loon dienst en hij is ook geen ondernemer, aldus het rapport. Daarom wordt het studieloon afgewezen. Als de kinderbijslag- en aftrekbedra gen in het Sociale Fonds te laag zijn vpor de studiefinanciering, zou de overheid exitra geld moeten geven voor diit fonds, omdat de samenleving belang heeft bij het onderwijs. Maar de belangen van de vele tienduizen den die via avondonderwijs en leer lingwezen studeren, en overdag wer ken, mogen daarbij niet uit het oog verloren worden. Beroep mogelijk Het studietoelagebeleid moet wettelijk vastgelegd worden, zodat de student tegen een genomen beslissing eventu eel in beroep kan komen bij de administratieve rechter, aldus de no ta. De kinderbijslag voor mensen ou- Van een verslaggever DEN HAAG Het onderzoek, de opgraving en de berging van de in Zwammerdam gevonden schepen uit de Romeinse tijd zijn het onderwerp van de tentoonstelling, die vandaag in het. museum voor de scheepsarcheolo gie in Ketelhaven (Oostelijk Flevo land) wordt geopend. Er wordt ondermeer een selectie geëxposeerd van de vele vondsten, die er bij de schepen zijn gedaan. Op een maquette is te zien waar de schepen zijn gevonden, en hoe de situaties ter plaatse was in de tweede eeuw. Verder wordt informatie gege ven over de Romeinse tijd in ons land. Het conserveren en restaureren van de schedpsresten vindt plaats in de werkplaatsen van het museum. De tentoongestelde collectie vondsten is aangevuld met en voor een deel vervangen door materiaal van recente opgravingen in de polders. Het be treft hier zestiende- en zeventiende eeuwse schepen. Bij de inrichting heeft men gepro beerd een representatieve keuze te maken uit de inventaris van de ge vonden schepen, aangevuld met foto's van de opgravingen en beschikbare uitgewerkte tekeningen. Daardoor ont staat ook t'en beeld van de tijd waar in het schip heeft gevaren en wat de mensen aan boord gebruikten. Van een verslaggever bijdragen aan de nivellering. Het rap- ,r. p,,* A port constateert een innerlijke tegen- 3311 OD 611(61111111? bUlflGG strijdigheid in de voorstellen van de r staatssecretaris: arme studenten zou den een exitra-beurs kunnen krijgen, terwijl aan de andere kant het juist de bedoeling van de nieuwe regeling is om alile studenten financieel onaf hankelijk van hun ouders te maken. In dat geval kan beter de basisbeurs verhoogd worden en de extra beurs afgeschaft, aldus het rapport. Rente De Raden van Arbeid hebben ook een aantal bezwaren tegen de commerciële rente die berekend zou moeten wor den voor de aanvullende studielenin gen, onder meer omdat het teveel het investeringskarakter van de studiefi nanciering zou beklemtonen. De rege ling loopt gevaar haar doel voorbij te schieten, aLdus het rapport. AMSTERDAM Het Angolacomité heeft in een telegram aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken opnieuw de Nederlandse regering ge vraagd de republiek Guinee-Bissau te erkennen. 'Nu 'dé besprekingen tussen de Portu gese regering en de PAIGC, de bevrij dingsbeweging van Guinee-Bissau en de* Kaapverdisc.he eilanden zonder enig resultaat zijn afgebroken, kan een Nederlandse erkenning van Gui nee-Bissau het bewind in Portugal duidelijk maken, dat een voortzetting van de koloniale overheersing in Afri ka niet kan worden aanvaard. Dit is in het belang van zowel Portugal, als de Portugese koloniën', aldus het tele gram. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Zoals wel te verwachten was, kwam de hervormde synode gistermorgen na een uitvoerige discussie er gaven zich over het abortusvraagstuk. Het rapport 'Leven en laten leven' van zo'n 25 sprekers en spreeksters op niet tot een standpuntbepaling een commissie ad hoc (die daarin tot 'neen' concludeerde, tenzij leven tegenover leven staat) ontmoet, als uitsluitend op deze spre kers wordt afgegaan, evenveel soms felle bestrijding als.in stemming. Aan het eind van de behandeling werd na enig heen-en-weer-praten be sloten de volgende procedure te vol gen. Allereerst maakt de commissie het rapport dat qua lengte en inhoud nog bijgeschaafd moet worden, af, zo mogelijk rekening houdend met ge maakte opmerkingen ter synode. Daarna zal de commissie-van-rapport, die het vraagstuk bij de synode heeft ingeleid, een bespreking met de sa menstellers hebben, om te bezien of het definitieve rapport met een be handelingsadvies naar de novembersy- node kan. Daar zal dan het beraad worden voortgezet. Over het algemeen hielden de synode leden zich goed aan het advies van praeses ds. J. C. H. Jörg om de besprekingen niet emotioneel, maar toch vcoral zakelijk te voeren. In feite draaide deze discussie om de vraag, in hoeverre men zich bij de Interpretatie van bijbels-ethische nor men mede mag en moet laten leiden door de bestaande situatie met zo'n grote nood onder veel vrouwen. Dr. W. J. Maan, uit Oegstgeest, medi cus, meende dat je vanuit de genees kunde niet kunt volhouden dat een ongeboren vrucht menselijk leven ge noemd moet worden, al houdt dat nog niet in, dat daarom aborteren een waardevrije handeling zou zijn. Een christenvrouw die in zo'n moeilijke situatie verkeert, zal biddend Gods leiding moeten zoeken en als ze dan vóór abortus zou beslissen, dient dat geaccepteerd te worden. Abortus is vernietiging van leven, dat staat voor mij vast, zei mevrouw mr. J. A. van Ruler uit Utrecht. Maar laat het in Godsnaam gebeuren als het niet anders kan, want er zijn immen se noodsituaties. Dan overtreed je het gebod, maar het kan toch het beste zijn, zo goed als het in bepaalde gevallen bijvoorbeeld ook he t beste kan zijn om revolutie te ontketenen. Mevrouw L. M. Vroom uit Middel ie vond veel conclusies in het rapport te gemakkelijk neergeschreven. Het gaat bijna helemaal voorbij aan de maat- schappelijk-sociale context waarin de hele problematiek moet worden ge zien. Ouderling J. C. Braber uit Renesse en ook anderen toonden zich verbolgen over het hun inziens voorbarige arti kel vorige week in Hervormd Neder land, dat in zijn kop over een 'naar geestig rapport' sprak. Daartegenover werd gesteld, dat dit wel zou kunnen: het is bij diverse andere synode-on derwerpen ook gebruikelijk geweest en blijkt de discussie alleen maar ten goede te komen. Ds. D. J. Pennings uit Axel vroeg zich af waarom abortus niet helemaal uit de wetgeving zou kunnen verdwij nen. Het is een individuele en geen samenlevingszaak, vond hij. Ds. J. J. Franck uit Eelde zou het liefst de samenstellers van het rapport en de raad voor kerk en gezin plus eventu eel anderen in een soort conclaaf bijeen willen brengen. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat voor- en tegenstanders het op theologisch en ethisch niveau meer eens met elkaar zijn dan nu wordt vermoed. (Een suggestie die drs. A. W. Mante na mens de samenstellers later zou afwij zen: 'onze taak is nu volbracht', zei hij). Ds. K. C. Kladder uit Fijnaart en met hem vele anderen achtten het enig juiste uitgangspunt: gehoorzaamheid aan het bijbels getuigenis. Het gaat om niets meer of minder dan het zesde gebod. Uit de hand Met instemming van de synode kreeg ook mevrouw J. C. M. Josephus Jitta van de raad voor kerk en gezin het woord. Als arts stelde ze vast, dat het medisch handelen uit de hand is gelo pen. Daar is abortus maar één facetje 'van. Leven is onze tijd bedreiging van het leven geworden. Die heel nieuwe situatie werd de oorzaak van een breuk in de ethiek. We zijn hard aan een nieuwe ethiek toe. Een nieuwe bezinning vanuit de bijbel is nodig. Mevrouw ds. L. W. Reijerdam-Beek van de. raad voor de herdelijke zorg en schrijfster van het gewraakt arti kel in Hervormd Nederland maakte uitvoerig gebruik van de gelegenheid haar standpunt nader toe te lichten. Je kunt volgens het rapport geen enkele abortus uitvoeren. Mijn vraag: wanneer mag het nooit? Bestaat er misschien ook een fecht om niet ge boren te worden? Er is onp, zo meen de zij onder meer, een grotere vrij heid toevertrouwd dan we denken. November Nadat ook de commissieleden zich nog eens hadden laten horen, vatte scriba dr. A. H. van den Heuvel samen: Het is ons kennelijk op dit ogenblik niet gegeven als kerk het verlossende woord te kunnen spreken. Hoe verdrietig ook, we kunnen niet kiezen en ook niet doorpraten. Dat gold dan gisteren, maar in no vember gaat de synode met het vraag stuk verder. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht J. de Vreugd te Haaf ten; voor Har dinxveld: K. Schipper te Dordrecht GEREF. KERKEN Aangenomen naar Maasland: H. Mat kinga te Heemse. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Rouveen: J. A. v.d. V< den te Enschede-N., voorheen m: nair pred.; te Neede: H. Hid< kand. te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Hardinxveld-Gil sendam: B. Reinders, kand- te Rol dam, dié" bédankte voor 27 andei beroepen. VRIJE EV. GEMEENTEN Beroepen te Leeuwarden: J. H. Kar se te Emmeloord. 15 Alweer een vogel aan de deur va «k- Carla Holzenspies bevat vele verhalei «r en anekdoten in en rond een voge! 't!t hospitaal ergens in Nederland, geïllus raa treerd door J. van Exter (what is in ecl name?en tevens veel wetenswaardig "j o.a. over enkele vogelziekten. eutham aai sie. vervoer en huisvesting. Er is ee lijst van alle vogelasiels in opgenc men. Uitg. Bigot Van Rossuiiiar, Blaricum. 164 blz., 14,90. Een kas in eigen tuin van E. d J" Bruin. Tweede druk. Uitg. W. aai Thieme, Zutphen. 114 blz:, 8,5! «a Broeikas-vademecum voor de amateu kweker, die zelf een kas wil bouwf nh met gebruikmaking van nieuwe tec jM nische snufjes om er allerlei tropiscl sierplanten, maar ook speciale groe: «k ten in te kweken. De boxer van Jan van Rheenen v< scheen de vijfde drug. Dit standaari wji werk hoeven we geen enkele boxer11; vriend aan te bevelen. Vrijwel niei i®' wat op dit populaire honderas betrehbri king heeft, is achterwege gelate;'"1 Uitg. W. J. Thieme, Zutphen. 112 bli javj 8.50. w Redt de dieren in Afrika van Michaiur Horbach, met grootse en ook w schokkende kleuren- en zwart-witf to's, is de balans van een 50.000 i a lange reis die de auteur maakte dm /I de Afrikaanse wildgebieden. Heel diXj delijk wordt getoond en beschrevi hoe de moderne mens de toekonlOI van het dierenleven en zijn eigi jjk toekomst bezig is te vernietigen. Uit oei: Het Wereldvenster, Baarn. 160 blP"' 26,75. Konrad Boehmer: Gehoord en on?!eb hoord. Opstellen over muziek. 0o ira thoek uitg. mij. 237 pag. 17,50. Een selectie van de stukken die Duitse musicoloog-compon'ist Konrw Boehmer van 1968 tol 1973 in Vi Nederland schreef. Hij doet dat ui meer. 'Ik hoop nü op een betere Ur, verstandiger manier door te kunn ssti gaan met het enige métier waarin 3rt mij competent voel: dat van comp po nist' Aldus Boehmerin ihet vofl po woord, waarop men van harte ami |j kan zeggen. ooi R.N. elt Robin Capon: Beeld In Vlak. (Oorsi titel: 'Introducing graphic techniqu(peg 78 variations on a theme'. Vertallftca Terry Walraven. Uitg. Kosmos B.l Amsterdam. Aantal pagina's 96; pri "J 17.50. >lg Met één onderwerp als uitgangspu (de vis) wordt in Beeld in Vlak ei an' poging gewaagd om aan te tonen h e gevarieerd hiermee kan worden perimenteerd. Met gebruikmaking van diverse tec <o nieken (schilderen, tekenen, knippe J'j snijden en scheuren van papier, dn y ken, stempelen, enz.) worden 78 vari in ties op het thema 'vis' besproken. Ei er honderd-tal goede afbeeldingen ku nen de nodige steun geven bij b m het expressie-onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2