Nfieiiwe Leidse Coraramit Weg vrij voor hulp aan pers 'Vredestein hoeft in Loosduinen niet te sluiten' bier in blik Mevrouw Nixon bezocht ruïnes Eigenaars gezocht van f 120 miljoen tn deze krant BAVARIA WASAUTOMATEN uchtmacht an Israël ombardeert Jbanon -!ogezegd Binnenkort oprichting van bedrijfsfonds 'Haagse Post' nu zeker van kredieten rWbite Label" jj Nederland blijft tegen Europese kernmacht Rijksbijdrage warmte-isolatie van woningen Graan van Rode Kruis lag te rotten Jongens dronken zich bewusteloos Staking Sittards bedrijf beëindigd MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post ^zóóó'n ^idee IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 WOENSDAG 19 JUNI 1974 55ste jaargang no. 64 HAARLEMMERSTRAAT |250 LEIOEN Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IL AVIV, BEIROET (UPI, Reu- r) Israëlische straaljagers n gisteren weer begonnen met nvallen op doelen in het zuiden n Libanon. wel 's middags als 's avonds m de Israëlische luchtmacht alestijnse guerrillabasis' in Li- non onder vuur. Alle vliegtui- n zijn volgens het Israëlisch jerbevel onbeschadigd terug- ceerd. In een korte verklaring ndigde Israël aan, dat de bases n de Palestijnen voortdurend Hen worden aangevallen. wel 's middags als 's avonds nam de aëlische luchtmacht 'Palestijnse errillabasis' in Libanon onder vuur. Ie vliegtuigen zijn volgens het Israë- ch opperbevel onbeschadigd terug- keerd. In een korte verklaring kon- de Israël aan, dat de bases van de estijnen voortdurend zullen worden igevallen. Palestijnse persbureau in Liba- zei, dat in totaal 36 Israëlische egtuigen bom- en raketaanvallen iden uitgevoerd op nederzettingen i Palestijnen. Volgens correspon- ïten ter plaatse zijn er slechts twee vonden gevallen bij de luohtaanval- De Palestijnen zeiden, dat de aëlische aanvallen hun doelen had- gemist. wacht Israëlische operatie begon kort >rdat de Amerikaanse president xon het Midden-Oosten verliet. De mbardementen op Zuid-Libanon rden in verband gebracht met de reur-actie in het Israëlische dorp imir, waar vorige week vier Pale- jnse terroristen drie vrouwen dood- n. Het viertal werd daarna in een ïrgevecht met de dorpsbewoners lood. Waarnemers geloven, dat Is- 1 gewacht heeft met een vergel- gsactie voor deze guerrilla-actie tot het bezoek van president Nixon. uister van voorlichting Jariv liet ich maandag ook in die zin uit. rond terug Israëlische luchtaanval was de eer- grote militaire operatie sinds 31 toen er een eind kwam aan de ïrgevechten tussen Israël en Syrië de Hoogvlakte van Golan. Het coord over de troepenscheiding in gebied wordt goed uitgevoerd. Is- :1 droeg gisteren weer een groot >ied over aan de troepen van de renigde Naties, die het op hun urt vandaag weer aan Syrië zullen ren. rië zal dan het grootste deel van t grondgebied, dat het in oktober rig jaar aan Israël verloor, terug bben gekregen. 'er vijf jaar steekt de president n hasj-sigaret op en maakt hij ':h vrolijk over deze zaak. Mr. N. A. M. Schipper (verdediger van hasjsmokkelaars) Tijdelijke bewolking Tijdelijk bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Maximum temperaturen ruim 20 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, vrij zonnig en geleidelijk hogere temperaturen. Morgen zon op: 04.19 ondèr: 21.03 maan op: 04.31 onder: 21.20 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn kan binnenkort de Sticliting Bedrijfsfonds voor de Pers oprichten. De vaste Tweede-Kamercom missie voor CRM heeft het groene licht gegeven en in een gesprek met de minister ingestemd met de statuten van het bedrijfsfonds en de richtlijnen voor het bestuur. Er bestaan nu geen politieke beletselen meer voor steunverlening aan bladen. Van een verslaggever AMSTERDAM De overheid beschikt over zo'n 120 miljoen galden die niet aan hddr maar aan een grote groep burgers toe behoort. Het probleem is dat die burgers tot nog toe niet om hun geld gevraagd hebben maar zij kunnen dit alsnog doen. Het gaat om de afkoopbedragen voor de indertijd op 'rentekaar- ten' geplakte 'rentezegels',, die te zijner tijd recht zouden geven op een klein bedrag aan ouderdoms rente. Na de instellitig van de AOW heeft de overheid besloten deze bedragen, indien ze althans beneden een bepaald maximum blijven, af te kopen. De 120 mil joen gulifen, die hierboven ge noemd werden, behoren eigenlijk toe aan de twintig procent van alle Nederlanders die om een af koopsom hadden kunnen vragen maar het niet hebben gedaan. Zij kunnen dit in de komende tijd echter alsnog doen. Op 1 juli begint de laatste perio de voor deze afkoop. Dan zijn de mensen aan de beurt die in de jaren 1925 tot en met 1930 zijn geboren en vat. wie de ouder domsrente bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd minder dan zestig gulden per jaar zou bedra gen. In de praktijk betekent dit dat in deze gevallen in het ge heel voor minder dan 286 gulden is 'geplakt'. Bij de raden van arbeid en bij de postkantoren zijn aanvraagformulieren met een toelichting te verkrijgen. De oprichting van het fonds betekent, dat het weekblad Haagse Post de kredieten kan krijgen, waarom het heeft gevraagd. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer onlangs de gevraagde steunverlening opgehouden, omdat het bedrijfsfonds niet was opgericht en er geen onafhankelijk bestuurscol lege was om over de aanvraag te oordelen. Op het ogenblik is 'minister Van Doorn druk bezig met het zoeken van zeven onafhankelijke personen, die het bestuur van het bedrijfsfonds vor men. Dit college zal de minister advi seren over de aanvragen om steun van dagbladen, nieuwsbladen en opi nieweekbladen. Wanneer dit bestuur is samengesteld en nog een advies is ontvangen van persraad kan de minis ter naar de notaris gaan voor de oprichting van de stichting. ADVERTENTIE Bij de aanvragen om steun moeten, volgens de richtlijnen voor het be stuur van het fonds, gevoegd worden de nodige accountantsrapporten, ren- tabiliteitsprognoses, een overzicht van de gevolgen voor het personeel en ook een schriftelijke visie van de betrokken redactie e». ondernemings- i DEWARS de Schotse 3 whisky-kampioen... uitenthuis! OTTAWA (ANP) Minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft gisteren tijdens het NAVO-over- leg in Ottawa verklaard dat in de nieuwe Atlantische -beginselverklaring een feitelijke verwijzing wordt ge maakt naar de Franse en Britse kern machten. Van der Stoel merkte hiero ver op dat Nederland akkoord is ge gaan met de formuleringen hierover, maar dat hieruit niet mag worden afgeleid dat Nederland nu voor een Europese kernmacht is. Elke gemeenschappelijke verklaring bevat wel enkele zinnetjes, die er niet zouden hebben gestaan wanneer deze eenzijdig door een enkel land zouden worden afgelegd, aldus de minister. Nederland zal de overeengekomen for mulering aanvaarden, als 'het consta teren van een feit teneinde het berei ken van een consensus niet te bemoei lijken', aldus Van der Stoel. 'Maar ik moet er eens te meer de nadruk op leggen, dat mijns inziens niets in de verklaring kan worden uitgelegd als steun van mijn regering voor het idee van een Europese kernmacht. Dit idee was en blijft voor Nederland onaan vaardbaar'. Vandaag zal de inhoud van de Atlantische beginselverklaring worden gepubliceerd. DEN HAAG Na 1945 gebouwde woningen en nog te bouwen woning wetwoningen kunnen in aanmerking komen voor een bijdrage ineens voor het verbeteren var. de warmte-isolatie. Dit blijkt uit een mededeling van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening aan de gemeen ten over deze regeling, die tot het eind van dit jaar geldt. De regeling zegt dat de bijdrage al leen verstrekt wordt als bepaalde voorzieningen worden getroffen. Voor na 1945 gebouwde woningen wordt een derde van de kosten van de warmte-isolatie bijgedragen. Voor te bouwen woningwetwoningen is dit een derde van de extra kosten, die gemaakt worden om de woningen wat de isolatie betreft te laten voldoen aan de rijksvoorschriften. De rijksbij drage wordt verder verstrekt als de kosten of extra kosten meer dan vijf honderd gulden per woning bedragen. Ten hoogste wordt duizend gulden per woning gegeven. Identiteit Het doel van de stichting is het handhaven van de pluriformiteit van de pers. Van minister Van Doorn is bekend, dat hij zeer hecht aan het handhaven van de identiteit van de bladen wanneer er sprake is van inte gratie met andere bedrijven. De kredieten kunnen worden verleend (in de statuten is nergens sprake van subsidie) aan die dagbladen, nieuws bladen en opinieweekbladen, die 'de maatschappelijke actualiteit in haar algemeenheid op de voet volgen met analyse, commentaar en achtergrond- dinformatie in het belang van de opinievorming op staatkundig gebied.' Gekozen is voor het woord 'staatkun dig', omdat het begrip 'maatschappe lijke opinievorming' te breed werd geacht. Aan de andere kant denkt de minister aan het begrip 'staatkundig' een ruime uitleg te geven. Over de 'opinieweekbladen' wordt in de statuten nog nadrukkelijk bepaald, dat ze 'onafhankelijk' moeten zijn. Hierdoor worden partijbladen, vereni gingsbladen en vele andere soorten bladen van een eventuele kredietver lening door het fonds uitgesloten. Zoals bekend wordt op het punistcric van CRM gewerkt aan een beleidsnota over een algemeen mediabeleid. Zo lang dit algemene beleid nog niet is vastgelegd zal de Stichting Bedrijfs fonds voor de pers moeten opkomen voor de bestaande pluriformiteit in de pers. voorzover, aldus de statuten, uit hoofde van informatie en opinievor ming in een democratische maatschap pij van belang. Zie verder pagina 5 ADDIS ABEBA (Reuter) Graan dat het Internationale Rode Kruis beschikbaar had gesteld voor de bewoners van de door droogte geteisterde streken van Ethiopië, is later voor een deel doorgeleverd aan Noord-Jemen en voor de rest op de kade van Djlboeti verrot. Dit meldt het rege ringsblad Ethiopian Herald. Uit een onderzoek van de ha venautoriteiten van Djiboeti was gebleken dat 18.000 ton graan die haar Hodeida in Noord-Jemen is verscheept, af komstig was van een gift van 30.000 ton. De overige 12.000 ton graan heeft vier maanden liggen rotten op de kade. Het graan was afkomstig van Zweden, VS, China, Canada en Kenia. Het hulpcomité van de Ethio pische strijdkrachten zal bin nenkort over de gang van za ken verslag uitbrengen. ROTTERDAM Twee Rotter damse jongens van 14 en 15 jaar hebben zich bewusteloos gedronken aan een volle fles cognac. Een van de jongens werd gevonden in een woning aan de Van der Meydenstraai, de ander werd aangetroffen in ecu tram. Het tweetal had in de woning het rijk alleen om dat de ouders op een camping zaten. Terwijl haar inaii onderhandelde met de Jordaanse koning Hoessein bezocht Pat Nixon, de vrouw van de Amerikaanse president, historische bezienswaardigheden in Jordanië. Hier koopt zij souvenirs bij de overblijfselen van een tempel uit de romeinse tijd. Binnenland TBR geeft geen recht aan artsen 5 Arnhemse volkswijk vreest hete zomer 5 De zaak van de liasj-kotter.7 Buitenland Londen pakt EEG soepel aan 9 Kerk Hervormde synode over IKOR en abortus 2 Kunst 'Tafels': goed èn vervelend.4 The Royal Ballet4 Sport Brazilië weer geen doelpunt 10 Jongbloed wie had dat gedacht? 11 Nieuwe boeken Radio en tv strip*, feuilleton Recept, puzzel Peur» Commentaar Commissie gaat tegen concernleiding in: Van een verslaggever AMSTERDAM In tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen zul de vestiging van Vredestein in Loosduinen (545 werknemers) niet gesloten behoeven te worden. Dit is een van de conclusies waartoe een commissie is gekomen die dc herstructurering van de Vredesteinbedrijven heeft onderzocht. Volgens het rapport van de commissie zullen de bedrijven van Vredestein in üe huidige vestigingsplaatsen kunnen worden gehandhaafd, 'met uitzonde ring van Goor. Voor de vestiging in deze laatstgenoemde plaats beraden Vredestein en de vakbonden zich over een sociaal plan. Deze vestiging telt negentig werknemers. De oorspronkelijke plannen zouden geresulteerd hebben in ontslag voor 450 van de in totaal 6400 bij de bedrijven werkzame personeelsleden. Op basis van het rapport van de commissie is het wel zeker dat in de Vredesteinbedrijven reorganisaties no dig zullen zijn, maar tengevolge van fasering zullen (ingrijpende economi sche ontwikkelingen daargelaten) de arbeidsplaatsen voor de huidige werk nemers ook kwalitatief kunnen wor den gehandhaafd. Verder overleg De vakbonden haddfen de herstructu reringsplannen van 'International b.f. Goodrich-Europe B.V.', de houdster maatschappij van Vredestein, fel be streden. De aanbevelingen en conclusies waar toe de commissie is gekomen zullen nu onderwerp van het op korte ter mijn voort te zetten overleg tussen vakbonden dn Vredestein zijn. Uitgangspunten voor de commissie waren het verzekeren van de Neder landse dochtermaatschappijen van Goodrich als renderende ondernemin gen en goede bron van werkgelegen heid, maar het onderzoek betrof ook de leiding en de 'management' van het hele bedrijf, de vestigingsplaatsen daarbij inbegrepen. Volgens het rap port heeft de werkwijze van de com missie enkele malen tot ongenoegen geleid ('agressieve vraagstelling werd soms begrepen als ingebrekestelling'). De ondernemingsraden hebben bij het onderzoek een belangrijke rol ge speeld. De commissie concludeert dat bij de overneming door Goodrich in 1971 de toestand van Vredestein zorgwekkend was. De commissie is zich er ook van bewust dat het gebrek aan vertrou wen in het 'management' van Vrede stein ook reeds vóór de overneming door Goodrich aanwezig was. De (voorheen latente) gevoelens van on macht en wantrouwen worden in deze fase in versterkte mate aan de nieuwe leiding toegeschreven. Volgens de commissie is het gebrek aan vertrou wen acuut geworden door de inhoud en door de wijze van formulering en presentatie van het herstructurerings plan. SITTARD De sinds maandag 10 juni durende staking in de transport- colonne van de WSW-werkplaats in Sittard van bijrijders en chauffeurs is gistermorgen beëindigd. Dit gebeurde nadat de directie had toegezegd om met de gemeente Sittard en de overi ge betrokken instanties te gaan pra ten, om te bereiken dat het ioon in de laagste categorie gelijk wordt ge trokken aan het minimum-loon in alle landelijke WSW-werkplaatsen. De bij rijders waren in staking gegaan om dat de chauffeurs na protest in een hogere toongroep waren ingedeeld en de bijrijders niet. (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. 2 blikjes 0,34 liter Een reden tot vreugde Het bedrijfsfonds voor de pers, vluchtheuvel voor in moeilijke omstandigheden geraakte kranten en weekbladen die toch maar liever wel moeten blijvenkan er nu zeer binnenkort zijn. Een reden tot vreugde. Maar u mag ons best nog blijer maken. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW D DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTSDAGBLAD D (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: A d res Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. GezelUge rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1