rier doden bij ontale botsing Syrië en VS weer goed met elkaar lezuiniging wordt in weede nota uitgewerkt E Oranje glanzend uit startblokken In deze krant J v. d. Velde Tanzania wordt land van broeders en zusters Auto in vangrail: vrouw onthoofd Explosie op boot: vijf gewonden Vrouw vermist Nixon probeert Israël gerust te stellen Breznjew nog niet naar Cairo Wereld- ^konaat Een stapje verder Pater Henri de Greeve (81) overleden LeMse Courant MAANDAG 17 JUNI 1974 55ste jaargang rio. 62 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN. Zoeterwoudsewcg 23, tel. 33741. 372. telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylcn van NJJcveldtslr. Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal HS.05 Afd. Bezorging vanat U8.30 uur een onzer verslaggevers IDRECHT Bij een ernstige frontale autobotsing op rijksweg er hoogte van de afslag Dordrecht zijn gisteravond tussen zes en zeven vier mensen om het leven gekomen Voor het leven van vijfde, een kind, wordt gevreesd DAR ES SALAAM (Reuter) Het Afrikaanse land Tanzania heeft de in de kerkelijke wereld bekende aanspreekvorm van 'broeders en zusters' nationaal verplicht gesteld om daarmee de 'kwaal der gewichtigdoenerij' uit te roeien. De regering van president Julius Nyerere heeft alle aanspreek titels, zoals meneer, excellentie, weledelgestrenge of weleerwaar de zeergeleerde, afgeschaft. Iedereen in Tanzania moet voort- aan 'ndoegoe', wat 'broeder' bc- tekent, worden genoemd. Vrou welijke burgers zullen, zo wordt aangenomen, met 'zuster' worden begroet. Tanzania bewandelt met deze maatregel een eigen weg. An dere Afrikaanse landen hebben de kwaal van dikdoenerij van prof., ir., Ing., drs., excellentie en meneer bestreden met andere vormen van eenheidstitulatuur. Zo kent Zaire alleen 'kameraden' en Tsjaad slechts 'burgers'. ongeluk ontstond doordat de he rder van een uit de richting Rot- im komende auto door de bebake- heen reed, op de verkeerde rij- terecht kwam, en frontaal op tegenligger botste, waarin twee emannen zaten. De bebakening aangebracht in verband met de elwerken bij Dordrecht. verkeer op de rijksweg was op ogenblik vrij druk. Er reden aan rskanten files. Daarom lijkt het igrijpelijk, dat üe 40-jarige J. hoorn, loodgieter in Den Haag, zijn voorligger volgde maar door ifzetting heen reed. Hij, zijn echt ste, de 33-jarige mevrouw C. W. Ihoorn-Flameling, alsmede de jon gemannen uit de andere auto moeten op slag dood zijn geweest. Van de twee kinderen van het echt paar, de 7-jarige Edwin en de 4-jarige Marco was de laatste zo zwaar ge wond, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Zijn broertje zal het ongeluk waarschijnlijk overleven. Het heeft uren geduurd voordat de identiteit van de jongemannen uit de andere wagen kon worden vastgesteld. Later bleek, dat het waren de 20- jarige J. Stip en de 22-jarige J. van der Stoep, beiden uit Hendrik Ido Ambacht. Het ongeluk veroorzaakte een enorme ravage en lange files cp de weg. Toch kon na ongeveer drie kwartier de weg worden vrijgegeven. fit bleef er over van de auto's die bij de frontale botsing in Dor- jecht, waarbij een echtpaar uit Den Haag verongelukte, betrokken Ven. RIDDERKERK Ter hoogte van Rid derkerk is gisteravond op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht een personenwagen door nog onopgehel derde oorzaak in de vangrail geraakt. Een vrouw, die naast de bestuurder zat, werd onthoofd. De bestuurder en een kind zijn in zorgwekkende toe stand naar het Clara-ziekenhuis in Rot terdam gebracht. WARMOND Zondagmiddag om streeks half vijf vloog een Waterland kruiser in brand die lag gemeerd in De Leede achter de Dorpsstraat in Warmond. De boot had net benzine getankt. De ooraak van de explosie is onbekend. Er werden vier volwasse nen en een baby het water ingeslin- gerd. Allen kwamen uit Aalsmeer. Her ergste er aan toe was de 27-jarige vrouw. De baby lag te spartelen in het water, maar kon op tijd worden gered. Allen werden overgebracht naar een ziekenhuis. ROTTERDAM Mevrouw J. van 't I-Ioff-Stolk uit Utrecht, 41 jaar, is ver mist van het Nederlandse schip Tyro, dat vrijdag van de Waalhaven in Rot terdam is vertrokken naar Belfast. An derhalf uur na het vertrek is mevrouw Van 't Hoff nog aan boord gezien; in het Kanaal miste men haar. lm onze Haagse redactie ÏN HAAG Minister Vredeling (Defensie) is van plan, aldus welingelichte bronnen in Den aag, om over anderhalf tot twee jaar met een nieuwe defensienota te komen, als vervolg op de defen- inota die volgende maand moet verschijnen. die tweede nota zal meer concreet gedetailleerd worden aangegeven, welke manier bepaalde bezuinigin- zullen worden doorgevoerd, n gedetailleerde defensienota is ans niet mogelijk, omdat minister edeling de NAVO vorige week in ussel heeft toegezegd over alle door NAVO-partners ernstig bekritiseer- plannen, de komende maanden of lfs jaren weer met de militaire skundigen van dc verdragsorganisa- overleg te plegen, alvorens te slissen. :t is wèl de bedoeling in de juli- ita het financiële plafond voor de- nsie-uitgaven in de komende vier ren vast te stellen. Met andere lorden, het budget en de mate van bezuiniging zouden nu al vastgesteld worden, terwijl dan binnen anderhalf tot twee jaar in overleg met de NA VO bepaald wordt, hoe die bezuinigin gen precies tot stand zullen komen. Precies Het kabinet moet volgens de plannen op 28 juni het preciese defesieplafond voor de komende jaren vaststellen. Gezien de ernstige meningsverschillen die momenteel tussen ARP, KVP en enige PvdA-ministers enerzijds en de rest van de progressieve ministers anderzijds bestaan over de defensie, werd gisteren in confessionele kring betwijfeld of het kabinet al op 28 juni uit de problemen zou zijn. Die tegenstellingen zijn heel bedekt weer gebleken tijdens het kabinetsbe- Zie verder pagina 5 Warm Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Aan zee zullen de temperaturen rond 19 graden zijn, alders rond 24 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend niooi zomerweer met in de middag en avond kans op enkgje lokale buien. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.02 maan op: 01.57 onder: 18.11 Vieuiu 'liempie' van Nederlandse leeuw Van onze sportredactie HANNOVER Er was wel wat verwacht van het eerste optreden van Nederland tijdens het wereld kampioenschap, maar de wedstrijd van zaterdag tegen Uruguay heeft iedereen in positieve zin verbaasd. Na een, met uitzondering var. de •1tegen Argentinië, tegenval lende voorbereidingsperiode kwam Oranje nu glanzend uit de start blokken. Uruguay werd met 20 verslagen maar er waren voldoen de kansen voor een werkelijk als collectief opererend Nederlands elftal om de score tot vijf doel punten op te voeren. Door dc prestatie van de ploeg onder Michels is Nederland nu ook door de internationale voeibalpers op genomen in het exclusieve groepje kanshebbers op de wereldtitel. Op de foto heft Johnny Rep na afloop zegevierend twee vingers, het aantal punten dat de Ajacied scoorde. Meer over het wereldkampioen schap voethal op de sportpagina's. DAMASCUS, J ERUZALEM (UPI, Reuter, AP) De Ver enigde Staten en Syrië hebben de diplomatieke betrekkingen volle dig hersteld. Binnen veertien da gen zullen beide landen ambas sadeurs uitwisselen. Het besluit werd door de Syrische president Assad en president Nixon gezamenlijk bekendgemaakt in Damas- CAIRO (UPI) Dc partijleider van de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Egypte uitgesteld, zo meldt het Egyp tische weekblad Achbar El Joem. Vol gens hoofdredacteur Ali Amin zijn er geen politieke motieven voor dit uit stel maar hij zegt niet waarom Brez njew dan wel tot dit besluit is geko men. Gok het officieel aangekondigde bezoek van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fachmi aan Moskou is volgens het weekblad uitge steld. Fachmi moet binnenkort naar West-Duitsland, Roemenië en de VS en kan daarom voorlopig nog niet naar de Sowjet-Unie, aldus Amin in zijn politieke beschouwing.. cus kort voordat Nixon naar Israël vertrok. Syrië verbrak de diplomatieke banden met de VS tijdens de Arabisch-Israëli- sche oorlog van 1967. Enkele weken geladen, direct na de succesvolle be middeling van de Amerikaanse minis ter Kissinger tussen Syrië en Israël, liet de Syrische regering weten terug te willen naar normale verhoudingen. De aankondiging van het herstel van de diplomatieke betrekkingen was de afsluiting en het hoogtepunt van Nixons bezoek aan Syrië, dat ongeveer 22 uur duurde en zonder incidenten verliep. De Amerikaanse president werd zaterdagmiddag in Damascus veel minder uitbundig welkom gehe ten dan enkele dagen eerder in de Egyptische hoofdstad Cairo, maar er waren toch zeker 300.000 Syriërs op de bden om hem toe te juichen. In de rede, waarmee Nixon werd uitgeluid, zei president Assad, dat Syrië graag met de VS wil samenwer ken op economisch en cultureel ge bied. Nixon zei, dat hij Assad had uitgenodigd voor een tegenbezoek aan de VS. Beide staatslieden benadrukten het belang van een 'duurzame en rechtvaardige vrede' in het Midden oosten. Beiden verklaarden, dat Israël zich moet terugtrekken uit de Arabi sche gebieden, die het sinds juni 1967 bezet houdt. President Nixon met de Israëlische president Efraim Katzir op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. heid van het Israëlische volk en zei, dat de VS er trots op waren, dat zij Israël hadden geholpen 'bij de moei lijkheden in het verleden'. Langs de weg van Tel Aviv naar Jeruzalem werd de president toege juicht door naar schatting 200.000 mensen. Eén van de spandoeken droeg de opvallende tekst: 'Houdt Wa tergate buiten Israël'. Nixon sprak ruim twee uur mét de Israëlische pre mier Jitzak Rabin. Dctee vergezelde Nixon ook bij diens bezoek aan Israëls vroegere premier Golda Meir. Rabin en Nixon voerden hun besprekingen in het uiterst zwaar bewaakte Koning David Hotel in Jeruzalem. Eerder al had minister van buiten landse zaken Kissinger een gesprek met zijn Israëlische ambtgenoot Jigal Allon. Daarbij gaf Kissinger de verze kering, dat de nucleaire hulp, die Egypte van de VS zal krijgen, alleen voor vreedzame doeleinden gebruikt kan worden. Hij zei, dat er genoeg garanties zijn om aanwending van de Amerikaanse hulp voor militaire doel einden te voorkomen. De Amerikanen wilden duidelijk dd ongerustheid wegnemen, die in Israël is ontstaan over het Amerikaans-Egyp- Zie verder pagina 7 Geruststelling President Nixon begon direct na zijn aankomst in Tel Aviv Israël te verzeke ren, dat zijn snel groeiende vriend schap met Arabische landen Amerika's steun aan Israël niet zal verzwakken. Hij prees de moed en vasthoudend- ADVERTENTIE Reik uw hand aan kerken en christenen in Oost-Europa Giro 2211 t.n.v. Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken Koningslaan 7, Utrecht. Tel. 030-514341. Het Nederlandse Rode Kruis zegt uitsluitend geëngageerd te zijn met de slachtoffers en niet met de omstandigheden die hen tot slachtoffer hebben gemaakt. Wij gaan een stapje verder. Wij bekommeren ons én om de slachtoffers én om de omstandigheden. Dat blijkt uit. de uitgebreide informaties en commentaren die wij in zulke gevallen plegen te bieden. Daarom: Abonneer eens iemand. Desnoods een helper NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatinap (4- briefpa- .pier en pen). Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. NIJMEGEN Na een ziekbed van enkele maanden is vrijdagavond over leden pater Henri de Greeve (81), be kend als de stichter van de Bond zohder naam en als spreker voor de KRO in zijn rubriek 'Het lichtbaken'. Pater De Greeve overleed in Dekkers- wald, waar hij in alle sttlte twee maanden geleden met longkanker werd opgenomen. Op verzoek van de familie leden van pater De Greeve werd zijn overlijden 48 uur stil gehouden. Er zal geen begrafenisplechtigheid zijn, omdat pater De Greeve zijn stoffelijk overschot ter beschikking van de we tenschap heeft gesteld. Zijn lichaam is overgebracht naar het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Binnenland PPR contra Hendriks5 PvdA over defensie5 Buitenland Lissabon verhardt 'overzees' beleid7 Kerk Paul Vèrgbese wil 'gebruikt' worden2 Kunst HF-aftrap: avond vol gemiste kansen 9 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strip», feuilleton Recept, puzzel Commentaar Dag maandag Uw probleem Weer Toerisme familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1