Er fietste een heer door 't deftige dorp Dr. Gunning luisterde naar de VPRO Vijftig jaar radio Bloemendaal vcoffbipicj Vandaag TROUW/KWARTET ZATERDAG 15 JUKI 1974 door Ton van der Hammen In het begin van de jaren twintig fietste er vaak een kleine, tengere heer door de Bloemendaalse lanen. In zoverre gedroeg hij zich anders dan overige peddelaars in dit deftige dorp, dat-ie vaak moest afstappen omdat mensen hem aanhielden. Ze vroegen hem om raad of hadden er alleen behoefte aan wat te vertellen. KERK *to Deze vertrouwensman, lekepastor, ou derling die zijn ambt van nature steeds waar maakte, mannenbroeder ja, maar dan van een heel ootmoedig soort die altijd met de ander bezig was, man van de daad, heette J. H. Monnik. Oprichter van radio Bloe mendaal, die vandaag een halve eeuw bestaat. Er waren in die tijd wel meer pio niers die, gebiologeerd door het nieu we medium radio, daarmee 'wat wil den gaan doen'. Piet Dommisse met de NCRV en Willem Vogt met de AVRO bijvoorbeeld. Maar mr. Monnik ijverde voor een kèrkzender. Hij wist daar heel gereformeerd Bloemendaal, toen nog een gemeente van amper 200 zielen nu 900) in mee te krijgen. Hij kón pleiten, dat was trouwens zijn vak, want hij had een drukke advocatenpraktijk. Met die vaardig heid kon ieder gemeentelid kennisma ken, dat voor zijn plan moest worden gewonnen: 'Wat een beleving voor mensen die niet naar de kerk kunnen. Wat een kansen voor evangelisatie. En daarbij onze dominee (J. G.) Brussaard met zijn kanselgaven. Mo gelijkheden! Tot op zee. Ik zie zo'n visser al zondagsmorgens op zijn schip bij de radio: petje af, votum en zegen. Méézingen, Méébidden. Méé- luisteren naar de preek. Mensen, da's toch geweldig?' gast van de heer Damme (de bekende directeur-generaal dr. ir. M. H. Dam me van de PTT). Resultaat: de aan vraag kwam erdoor! Naast de kerk werd een zendmast gebouwd. De andere mast was er al: de toren. Erg actief was ook mede oprichter, de heer J. Tanis, bakker in het dorp. Hij zou 28 jaar lang vaste medewerker en ook omroeper van raddo Bloemendaal blijven. In de nieuwe kerk herinnert daar een ge denkplaat aan. Samen met een tiener, A. de Jager, later topman bij Philips, bouwde hij de zendinstallatie, weet mevrouw Hesseling. Trouwens ook de ontyangertjes voor gemeenteleden thuis, want in de winkel was er nog geen radio te koop. Eerste radiodominee van Nederland, ds J. C. Brussaard op de kansel van het oude kerkje in Bloe mendaal. Links van hem ouderling J. II. Hesseling, destijds voorlezer. Hij was de schoonvader van mevrouw Hesseling-Huson, die nog allerlei bijzonderheden uit de begintijd van Radio Bloemendaal weet te vertellen. 'Tijdelijk' evangelisatiedienst, de week tevoren 's avonds opgenomen, een eveneens eerder opgenomen dienst 'ergens in Noord Holland' en tenslotte, weer StrUCtUUT 'life' de gewone middagdienst. In de pauzes tussen de diensten samenzang. Boeyinga. Zijn collega, ds. D. J. Roos is daarnaast de 'gewone' predikant. Mevrouw L. M. Hesseling-IIuson pleidooi vergeten Secretaresse Al die bijzonderheden kan mevrouw L. M. Hesseling-Huson uit Rijswijk, nu 79, nog vertellen. Ze' was destijds secretaresse van de heer Monnik. Hij ging soms zo op in zijn plaatselijke activiteiten, dat hij er een pleidooi of een getuigenverhoor voor kon verge ten, herinnert ze zich. Toestanden. Toen het principebesluit in de kerke- raad erdoor was heeft ze wat brieven naar Den Haag moeten typen. Mr. Monnik was een tijd lang bijna stam- op 15 juni 1924 ingangsdatum van de vergunning 'op tijdelijken voet' zoals erin stond ging de eerste Nederlandse kerkdienst de ether in. Tekst Lukas 10, 49, waar Jezus zegt: 'Ik ben gekomen om vuur op de aarde te werpen'. Geen eenvou dige keus, maar dat was typisch Brussaard. Hij kón dat. Monnik stond toen al op het punt met zijn gezin naar Zuid-Afrika te emigreren. Een paar weken later nam hij afscheid in een volle kerk. Woordelijk herinnert mevrouw Hesseling zich nog deze woorden van hem bij die gelegenheid: 'Velen vroegen mij, ga je op de bonnefooi? Daarop zeg ik: ja, ik ga la bonne foie, in het geloof'. Tot zover dit relaas uit de eerste hand, over de geboorte van een zen der die een unicum in de wereld was en dat waarschijnlijk nog steeds is. Met de verdere opkomst van het me dium radio groeide ook de radioge meente, die niet alleen in Nederland maar ook in delen van België en Duitsland luisteraars had en die in 1936 gedrukte preken nodig maakte. In de bezetting hield radio Bloemen daal het nog tot 1943 vol, met een controlerende Duitse militair in de studio. Maar toen was het ook afgelo pen: de hele installatie werd wegge voerd. Heel pakket Een heel pakket geestelijk voedsel, maar zou daar voldoende behoefte aan bestaan als je weet dat 's zondags ook IKOR, RRK en CVK daar driftig mee in de weer zijn? Bloemendaal geeft op grond van steeds binnenkomende reacties én ervaringen van ds. L. J. Boeyinga, die regelmatig de provincie ingaat voor pastorale contacten, een overtuigend ja-woord. De radiobin ding aan één kerk is namelijk het punt. Die maakte begin zestig een speciale dominee voor dat werk nodig. De eerste was ds. G. Toornvliet en na de verdrietige ontwikkelingen die leidden tot zijn vertrek werd het ds. De structuur is nu zo, dat de gemeen te Bloemendaal zijn zender voor de wekelijkse évangelisatiedienst en de dienst ergens uit de provincie afstaat aan de stichting 'Kerk zonder gren zen'. Ds. Boeyinga is werkzaam voor deze stichting, die van de beide parti culiere synodes van Noord Holland uitgaat en daardoor ook gefinancierd wordt. De exploitatie van de zènder is in handen van de gereformeerde kerk van Bloemendaal. Voor negentig pro cent komt dit geld uit giften van luisteraars. De rest komt bijeen door een kerkcollecte. Vrijwillige medewer kers zijn een tiental jongeren, die de diensten in de provincie gaan opne men en die verder in de radiostudio meewerken. Hun verloofdes doen het omroepwerk. In elke gereformeerde Na de oorlog De radiokerk in Bloemendaal Na de oorlog kon radio Bloemendaal, kennelijk omdat de draad van het vooroorlogse radiobestel weer werd opgepakt, terugkomen: eind 1948 was hij opnieuw in de lucht. Nu maar met de helft van zijn vroegere capaci teit, wat dus ook veel minder bereik betekende. Wat wil je een vermo gen van 50 Watt tegenover de 100.000 Watt die elk van de drie Hilversumse reuzen hebben. Een vlakkerend kaars vlammetje naast verblindende vuur torens, een zendertje dat voorlopig ook nog moet opboksen tegen dobbe rende 'piratenzenders' voor de kust. Daar stond overigens meer zendtijd tegenover. In plaats van twee dien sten vroeger, voortaan één blok van half tien tot vijf met een gewone, direct uitgezonden ochtenddienst, een 'Lieve Marie ik lig nu alle zondagen met de radiodominee in bed Cartoon uit Kerk zonder grenzen, het blad van radio Bloemendaal). door A. J. Klei Volgende week vergadert de hervormde synode en we kunnen veilig aannemen dat dan aller ogen zich richten op het rapport over de abortus en dat maar weinigen nieuwsgierig zullen zijn naar 'Het geheim van de gemeente'. Toch gaat achter deze detective-achtige titel een aardig rapport schuil, een soort van stichtelijk etiquetteboek voor kerkmensen, als ik het zo mag zeggen van de raad voor kerk en theologie. We hebben afgelopen maandag er al een paar dóngen uit naar voren gebracht en onder één daarvan wil ik graag een extra streep zetten. Ik bedoel de opmerking over richtin gen en stromingen die de hele kerk naar hun type zouden willen kne den. 'Wij kunnen blijkbaar niet aan, de éne waarheid van God in een veelheid van stemmen te horen.' Ik vermoed dat verscheidene lezers nu de kant van de gereformeerde bonders uitkijken. Dat zijn immers van die onwrikbare brokken graniet, die weten 't allemaal zo stellig, die menen dat zij de ware kerk vormen en dat de rest er maar zo'n beetje bijbungelt. Bij hen hoef je niet met 'een veelheid van stemmen' aan te komen. Nu zal ik niet beweren dat gerefor meerde bonders erg meegaand zijn. want dat zijn ze geenszins. Maar je treft bij hen in bijzonder hoge mate verbondenheid aan met de héle her vormde kerk en 't vertikken het zich uit dat geheel te laten pellen. En al moeten ze 6om6 niks van andere stemmen hebben, ze schrap pen ze niet uit hun boekje. Het is eigenlijk merkwaardig: je kunt op bijeenkomsten van bonders steevast klaagzangen vernemen over alles wat er niet deugt in de hervormde kerk, ik heb om den brode heel wat van zulke misnoegde verhalen aan gehoord, maar zodra iemand pro beert een gereformeerde bonder voor een anti-hervormd karretje te spannen, geeft hij niet thuis. Zijn vaderlandse kerk is hem lief en als daarover wat gezegd dient te wor den, zal hij het zelf wel doen. Natuurlijk valt er over de gerefor meerde bonders en hun positie in de hervormde kerk wel meer te vertellen (ik voor mij zit met de vraag waar de overtuiging ophoudt en de traditie begint) maar in ver band met 'Het geheim van de ge meente' mogen hun verbondenheid met en hun verantwoordelijkheid voor die kerk niet weggevlakt wor den. Andere lezers hebben het hoofd naar links gewond, naar actiegroe- pers. Niet te gauw over oordelen! waarschuwt het rapport Maar je moet die lui meemaken: een grote mond, ze zullen de hele wereld eventjes verbeteren, jawel, maar ze kijken wel uit dat ze bij zichzelf beginnen. Altijd neuzen in stencils, maar de bijbel blijft dicht, en je ziet ze amper in de kerk. Ik stem direct toe dart de geneigd heid tot regelmatige kerkgang in deze contreien aanmerkelijk gerin ger is dan bij de bonders, maar (en zoiets staat ook in 'Het geheim van de gemeente') dat hoeft niet zozeer voort te komen uit afkeer voor de kerk als wel uit de omstandigheid dat actiegroepers de kerk vaak een eind vooruit zijn. Jéren terug liepen leden van het Angola-comité op Hydepark rond, keurige hervormde jongens, maar de synodeleden had den andere dingen aan het eerwaar de hoofd dan Portugese koloniën. Die jongens zijn daarna maar weggeble ven en je kunt ze moeilijk kwalijk nemen dat ze anno 1974 niet geest driftig staan te klappen wanneer dan pas in Hydepark en ook in Lunteren iets misprijzends over een koloniaal bewind wordt gezegd. En dan het IKOR, daar is ook altijd gedoe over. Volgende week weer, blijkens de synodale agenda. Het IKOR loopt niet in de pas met 'ons kerkvolk.' Dat is waar, maar dat hoeft niet te betekenen dat het een verkeerde richting inslaat, misschien loopt het IKOR ons een eind voor uit. Eerlijk gezegd kan ik het ook niet altijd meemaken, Vorige week nog: toen ging het dn 'Kenmerk' Dr. J. 11. Gunning J. Hzn. over progressieve roomsen in België c':.e een beotje vervolgd werden, als ik goed begreep (maar misschien begreep ik het niet goed, want bij dergelijke onderwerpen wordt altijd zo'n mal taaltje georuikt van moti vaties en frustraties en zo). Ik ging lekker even kijken naar 'Waar ge beurd' van de KRO op het andere net. Maar je weet maar noodt of over een paar jaar de synode geen collecte aanbeveelt voor die Belgen naar wie ik nu niet wou kijken. Bezwaren tegen het IKOR? O ja. De presentator draagt te sjieke pakken en zegt kwasi-deftig altijd 'zij' en 'haar" als het 'hij' en 'zijn' moet wezen. En ik vind ook wel eens dat ze vergeten 'ons kerkvolk* bij de hand te nemen. Maar uit de 'veel heid' van stemmen bij het IKOR kun je, dacht ik, altijd opvissen déze stem dat er een goede boodschap is voor iedereen, voor heel de wereld. Persoonlijk kan het IKOR bij mij nauwelijks kwaad meer doen, sinds het een goed woordje deed voor de verrukkelijke neo-gothiek van De Krijtberg in Amsterdam, maar dit zal velen koud laten. Hoe dan ook ik zou het IKOR niet aldoor voor de voeten lopen. Je zou willen dat er vandaag meer mensen waren zoals dr. J. H. Gun ning J. Hzn., cr een was. Deze Gunning (zoon van de grote theo loog professor Gunning) hoorde de éne waarheid van God, zelfs bij voorkeur in een veelheid van stem men. Dat is hem niet altijd in dank afgenomen. In zijn blad Pniël, dat hij in de jaren dertig als een papieren zielzorger over heel ons land ver- spreidde, schreef nij eens dat ie mand hem daarom 'een armzalig misbaksel van ziekelijke vroomheid en onschriftuurlijke, mergelooze ge reformeerdheid' had genoemd. Dr. Gunning schreef dit in een arti kel over 'Onderlinge waardeering.' Ik citeer daar tot slot een stukje uit. Niet om de tóón waarop in de jaren dertig over deze dingen ge schreven wordt, nieuw leven in te blazen, maar wel om de geest die eruit spreekt, aan de vooravond van vergadering van de hervormde syno de onder de aandacht te brengen. Hier is Gunning-van-Pniël: Ik ben, zooals een vrijzinnige eens van mij getuigde, 'orthodox geboren' en ik voel mij ook alleen in de rechtzinnige wereld thuis, maar ik moet toch verklaren dat ik tegen woordig door de radio menige mor- gemoijding en menige uitspraak van de V.P.R.O. beluister, die mijne ziel vrediger en gelooviger stemt dan sommige ultra-rechtzinnige schrift verklaringen. Laat men toch as-je- blieft als men dit'leest nu niet in zekeren hoek gaan zuchten over 'e- thische doorvloeiïnge' of die 'gevaar lijke geestesrichting,' waar 'alles er maar meê door kan', zoodat men zelfs 'die goddelooze modernen' voor zijn zielevoedsel 'verkiest boven de goed gefundeerde, op Gods dierbaar woord gegronde waarheid' ach, ik hoor het al, dat onwaarachtige gelaster! want ik wensch voor leven en voor sterven geen anderen grond dan de borggerechtigheid van mijn Heiland, en ik hoop het tot mijn laatsten snik toe te verkondi gen: Jezus, Uw verzoenend sterven, Blijft het rustpunt van ons hart. Maar ik verwerp niemand in wien ik ook maar iets van Chris tus vind, en het kan mij geen steek schelen uit welken kerkelijken kring een goed, geloovig tvoord tot mij komt, wanneer het mij op God, ons aller Vadewijst en mij de groot heid Zijner liefde doet beseffen. ai DE DERDE PLAAG Jubileumvignet van radio Bloe mendaal kerk van Noord-Holland is tenslotte een contactpersoon tussen de plaatse lijke evangelisatie en de stichting. Nieuwe kerk In 1959 werd een nieuwe kerk, met een nu professionele studio, gebouwd op de plaats van de oude. De zender staat sinds die tijd op het Bloemen daalse kopje, een vriendelijk aanbod van de burgerlijke gemeente. Zijn er jubileumactiviteiten? En of. Er wordt hard gewerkt om gelden voor een nieuwe studio-apparatuur bijeen te brengen. De bestaande, een aflegger tje van de NCRV, viert namelijk óók zijn vijftigjarig bestaan en heeft zijn leven door de deskundigheid van de oud-PTT-er, de heer J. Klaassen uit Haarlem, opvolger van de heer Tanis, tot nu toe weten te rekken. De heer Klaassen die een kwarteeuw de tech nische dienst leidde hoopt maar dat de benodigde anderhalve ton er komt, want dan kan hij met een gerust hart terugtreden. Een nieuwe transistor- apparatuur zal weinig onderhoud meer vragen. Of dat geld er inderdaad komt zal blijken in de jubileumbijeenkomst vanmiddag om drie uur in de kerk, waar veel genodigden onder wie oud predikanten als prof. dr. J. L. Koole, ds .P. N. Kruyswijk en de zoon van de .eerste radiodominee, ds. A. J. R. Brussaard, worden verwacht. De oud- praeses van de synode, dr. P. G. Kunst, die voorzitter van het comité van, aanbeveling is zal dan hopelijk het verlossende woord kunnen spre ken. BD Niet alle plagen zijn gelijk. Er z: zekere ontwikkeling in de ver; gen. Farao heeft zich verhard weigert de Hebreeën te laten Nu heeft God aan Mozes bevel tegen ASron te zeggen dat hij zijn staf op de zandkorrels moet en dan zullen het muggen wo t Alle stof der aarde werd mu nn staat er dan. Voor het eerst is een teken waar de geleerden vai Egyptische hof niet tegen op ku jjjd; Hun toverkunst komt hier aan h grens. Over die grens zien zij v nia gebeurt en ze geven er hun inte lU I tatie aan: Dit is Gods vinger. n, heeft men hier gedacht aan he e: kende spreken van 'Gods vinger iur geschiedenis'. God zou dan spe >0I verantwoordelijk gesteld moeten den voor uitspringende gebeur! er. sen. De Nationaal-socialisten v!nj daar bedreven in, maar ook o christenen beriep men zich vaal deze gedachte en even vaak met waarlozing van andere gegevens, willekeurig wees men dan bep; gebeurtenissen aan als speciale ii pen van God waaruit dan voor iets te leren viel. Wij zullen er aan doen niet teveel naar die men te luisteren en vooral ons te houden met wat God sedert verschijning van Jezus Christus kreet van ons vraagt. Waarschij was 'de vinger Gods* bij de Egyp ren een staande uitdrukking voor ding, b.v. de poortgrendel van heiligdom. Misschien wezen de staf van Aaron en schreven daarbij magische kracht toe. Maar dan ook, Farao staat niet naast aan die grens van hun kunnen verhardt zich opnieuw en kan nog een en ander, nl. een despoot zijn, mensen de weg naar zegen en gi verspert. Want als een mens eem door angst om op zijn voorred toch nog tekort te komen bei wordt dan staat hij voor niets en zich ook door niemand gezegen (i dus, 8, 16-19). NED. HER. KERK Beroepen te Herkingen (en bijst in het past. te Sommelsdijk) Bruct en te Gouderak: kand. G. Mulder, Nieuw-loosdreoht; te STreefkerk: C. Bienk, kand. te Zoete rmeer; Polsbroek en te Godswaard: M draaiaan, kand. te Pependrecht. Bedankt: voor Barbeveld: C. J. vj" Plas te Linschoten; voor Papendi J. den Besten te Huizen. Toegelaten tot de evangelisatieb ning en beroepbaar gesteld:: G. 1 der, Oude Molenent 4,Nieuw-L drecht; M. Groudriaan, Muylwi straat 79, Papendreoht; W. J. Rutg Jagerdsdreef 123, Driebergen; Schaap, van Noortplein 15, Utr drs. C. Blenk, dr. J. W. Platelaan. Zoetermeer. Toegelaten tot de evangelisatieb! ning, maar nog niet beroepbaar: M. T. Plet, Rembrandtkade Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Grondngen-Z. (evange tiepred. Groot-Groningen); P. Kooi Amsterdam-Slotermeer-Geuzenveld; Asperen: A. A. Oostenbrink te Op de; te Nieuw-Buinen: H. P. Muil kand. aldaar, die dit beroep aangenomen; te Bredevoort: J, Koning, kand. te Baambrugge, die beroep heeft aangenomen. Benoemd tot part-time past. mé werker: C. R. E.. Mulder, kand. Amsterdam, die deze benoeming h aangenomen. Beroepbaar: J. W. Harten, Simon vinweg 86, Hilversum. Beroepen e Norg als veangelist: M. de Vries te Leeuwarden (verb, ber GEREF. KERKEN (VRIJG.)1 Beroepen te Almkefk Breda: C. Leest, kand. te Utrecht. VRIJE EV. GEMEENTEN Bedankt voor Franeker: H. Raven Goes. (ADVERTENTIE) Uit het juni-nummer: Een goed woord voor blozen, Hartkamp kt I In J - Leven met verlegenheid, Groe et werk ki Tot zwijgen gebracht, drs. A. Schippers De Psychologie ontdekt de mens drs. J. M. van der Lans Plagiaat, dr. J. J. Buskes De toekomst is niet morgen, mai vandaag, Harm Dane Ekonomische orde niet onverand lijk, dr. R. L. Haan Nèém/gèéf een abonnement op maandblad VOORLOPIG. Al was I voorlopig voor een jaar. Of vraag proefno. Adresseer: VOORLOPIG, woordno. 101, Delft. Geen postzei nodig, 20,50 p.j. (Stud, 13,90). 8 gave Kok/Meinema.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2