Juitsland onmachtig tegen Chili Start winnaars dikwijls slecht Pele: Brazilië minder sterk H üPff/ltaVAiRfEET ZATERDAG 15 JUNI 1974 {aanschaft' vindt geen antwoord op knap verdedigend spel van Zuidamerikanen tanden roep I II 'eterson uit iekenhuis 'restatie n DDR ^alt tegen Schotse start 0 iet glanzend Eerste uitsluiting Drie wegen naar Hannover Rinus Israel weer terug bij selectie De natuurmethode. Het is de natuur, en de natuur alleen, die de 30 ets. Wilde Havana van La Paz het karakter geeft dat hem zo gehefd maakt: mild en vol aroma. Hij rijpt dan ook in alle rust. Hij is wat hij hoort te zijn: een ongekunsteld natuurprodukt. Eerlijk en echt. Want zo hoort't. En niet anders. SPORT T19/K21 n een speciale verslaggever IRLIJN Het werd toch een kleine desillusie, het eerste optreden West-Duitsland in het toernooi om de wereldtitel. Weliswaar smaak achter een Duitse ploeg aan het werk te hebben gezien die rd tegenstander Chili verslagen (1-0), maar er bleef toch de wran- ivallend zeker een stukje onmacht toonde. De treffer van Paul jltner die het duel al vroeg in de wedstrijd besliste kwam door schot van zeker dertig meter. Andere doelkansen kregen de Duit die in de slotfase nog angstig werden ook voor het Chileense ital (Carlos Caszely was na zijn tweede gele kaart uit het veld ge- mirrDhelemaal niet. Programma FRANKFURT Voor vandaag slaan vier wedstrijden op het programma. De vermoedelijke opstellingen van de elftallen zijn: ITALIË: Zoff; Spinosi, Facchet- U, Benettl, Morini; Burgnich, i3i Mazzola, Capello; Chinaglia, Ri vera, Riva. HAITI: Francillon; Bayonne, Jean Joseph, Arsene, Nazaire; sir, Sanon, St. Vil. ik| ARGENTINE: Carnevali; Wolff, ,u Perfumo, Bargas, Sa; Brindisi, Heredia, Babington; Balbuena, Kempes, Ayala. POLEN: Tomaszewski; Szyma- nowski, Gorgon, Zmuda, Musial; Cmikiewicz, Deyna, Kasperzak; Lato, Szarmach, Gadocha. NEDERLAND: Jongbloed; Suur- bier, Rijsbergcn, Haan, Krol; Jansen, Neeskens, Van Ilanc- gem; Rep, Cruijff, Rensenbrink. URUGUAY: Maznrkiewickz; Jau- reguy, Manik, Forlan, Pavoni; Esparrago, Castillo, Rocha; Cu- bUIa, Morena, Corbo. Zweden en Bulgarije hebben nog ;een indicatie van hun opstel ing gegeven. R *st Duits C "trails liotland anllë ilavië 1 1 0 0 2 2—0 1 1 0 0 2 1—0 1 0 0 1 0 0—1 1 0 0 1 0 0—2 1 1 0 0 2 2—0 1 0 1 0 1 0—0 1 0 1 0 1 0—0 1 0 0 1 0 0—2 Chili heeft zich in ieder geval in het Olympisch stadion van Berlijn opge worpen als de ploeg die alle voorspel lingen over de eindstand in poule I aardig in de war kan schoppen. Want ook voor een Oost Duitsland is dit een moeilijk te bestrijden tegenstander. De Chileense coach Alamos Ihad eigen lijk al voor de wedstrijd zo'ru beetje aangekondigd dat er nu weer niet direct veel plezier zou zijn te beleven aan het duel tegen de Duitsers wat betreft aanvallend voetbal. Chili wilde helemaal niet op winst spelen. Die tactiek bewaart Alamos voor de wed strijden tegen de DDR en Australië. Tegen de Westduitsers was het parool de schade zoveel mogelijk beperken. Zeer gegroepeerd verdedigen en pro beren via uitvallen langs de twee spitsen Carlos Reinoso die in Mexico voetbalt en Guillermo Paez gevaar te stichten. Daardoor werd er van de Westduifc- sers veel gevraagd. Vooral improvisa tievermogen op het middenveld waar de gaten getrpkken dienden te bor den. Daar moesten spelers als Wolf gang Overath, Bernd Cullmann en Franz Beckenbauer (als laatste man had hij zo weinig te doen dat hij zich vooral met de oplbouw bon bezighou den) de listige zaken uitdenken om het verdedigingsschenn van de Chile- nen uiteen te rafelen. Dat bleek ech ter negentig minuten lang een te zware opgave. Vooral ook omdat Gerd Muller het kanon dat in stelling ge bracht had moeten worden twee bewa kers had gekregen: Quintano en Figu- eroa. WORSTELING Daardoor werd het een worsteling in ing ig ook bejubeldep. !B|jq ch iMBURG Lang heeft Australië peravond Oost-Duitsland koude ril- gen bezorgd. Niet dat de Austra- rs nu ook werkelijk over een team schikten dal óp gelijk niveau van de IR kon strijden, maar de wilskracht de inzet was voldoende om de DDR lurende 56 minuten van een do el- at af te houden. Voortdurend liepen veel te lang combinerende Duitsers h vast op de onverzettelijke Austra lië defensie. Opzienbarend was het te zien dat de DDR die toch een angrijke rol in groep I was toebe eld, gewoon alle vernuft miste om Australische ploeg op te rollen, nsen waren er nauwelijks in de eer vijfenveertig minuten voor de R-ploeg. t veranderde de eerste tien minuten t de tweede helft ook niet. Maar de 56ste minuut brak Sparwasser idelijk de score open. Ook toen ech- weigerde Australië zich over te 'en en bleef hartstochtelijk jagen ider echter ooit werkelijk gevaarlijk kunnen worden. t opluchting van trainer Georg ooj? schner slaagden de Oostduitsers 'er |oo de 70ste minuut in de score naar jp!l -0 te tillen. Het doelpunt kwam van voet van Streich. Maar gezien het toonde spel moet er toch heftig ge- uteld worden aan de elf van Busch- om in dit toernooi verder nog een van enige betekenis te kunnen spe lt Hoe enthousiast de Oostduitse o|3? i m ui/2 ooui pporters op de tribune de overwin- Sign 39*1 IRTMUND Ook de eerste wed- ijd van Schotland eindigde in een leurstelling voor de Britten. Tegen t aanmerkelijk zwakker geachte Zai- kwam Schotland niet verder dan 13 ee treffers. Bij de rust was het nog 0. Voor de Schotse treffers tekenden tig irimer in de eerste helft na 26 minu- In de 32ste minuut van de tweede lft bracht Jordan de einduitslag op it scorebord: 2-0. Er waren in Dort- "id 25.000 toeschouwers. AARLEM (ANP) Ronnie Peter- n, de Zweedse Grand Prix coureur, Beft gisteren het Elizabeth-zieken- 'us in Haarlem verlaten. De Zweed as daar dinsdagmiddag na een onge- !k tijdens een training op het circuit 'n Zandvoort in bewusteloze toe and opgenomen. Peterson, die een wsenschudding had, is naar Londen Breosd om zich daar onder behande- van zijn prive-arts te stellen. Caszely (links,) in duel met Heynckes. BERLIJN De 21-jarige Chi leen Carlos Caszely, spelend voor de Spaanse tweede divisie club Levante, is de eerste spe ler geworden die tijdens het wereldkampioenschap 1974 uit het veld werd gestuurd. Caszely liep in de wedstrijd tegen West- Duitsland al na twaalf minuten een gele kaart op toen hij Over ath veel te hard aanpakte. In de 23e minuut van de tweede helft volgde uitsluiting nadat hij Bertie Vogts had geraakt die hem een fractie eerder op on juiste wijze getackeled liad. Overigens was de wijze waarop de Turkse scheidsrechter Baba- can die uitsluiting van Caszely behandelde zeer opmerkelijk. Babacan had een roemruchte naam opgelopen omdat hij tij dens de Europa Cup halve fina le tussen Celtic en Atletico Ma drid een verre van sterke wed strijd had gefloten en de gele kaarten kwistig ronddeelde. Ba- bacon revancheerde zich duide lijk door de strijd tussen West- Duitsland en Chili voortreffe lijk te fluiten. Toen Caszely nad,at hij Vogts had geraakt gewond op de grond bleef liggen stuurde Ba bacan zijn ploegmakkers weg en wachtte rustig tot Caszely om hoog kwam. Toen toonde hij hem de gele kaart, de tweede voor de Chileen en stuurde hem rustig het veld af. West-Duitsland-Chili was zeker geen harde wedstrijd. Al had Chili nogal wat overtredingen nodig omdat de ploeg voortdu rend In de defensie terng was gedrongen. Maar de ploeg ging zeker niet zo ver als Joegoslavië en Brazilië In het eerste duel. Opvallend was de verhouding van overtredingen bij de rust Chili had toen elf overtredin gen begaan en was vijf keer teruggefloten wegens buiten spel. West-Duitslands lijst ver meldde niet meer dan één keer (1) buitenspel. Dè eerste Duitse overtreding werd in de 55e mi nuut begaan door Capcllmann. het gebied' tussen het doelgebied van de Chilenen en de middenlijn, waarin Duitsland voortdurend domineerde zonder zich onmiddellijk ook op te werpen als een zeer gevaarlijk aanval lende ploeg. Chili had zeker in de eerste helft niet eens zo harde maat regelen nodig om het de Duitsers onmogelijk te maken. Al werd Jupp Heynckes dan in de eerste minuten al twee keer achtereen foutief gestopt daarna viel het allemaal mee. Alleen bleef West Duitsland een toch wel machteloze ploeg die geen moment kon imponeren. Het doelpunt dat de wedstrijd besliste was eigenlijk ook typerend voor die machteloosheid. Na ruim een kwartier van veel aanvallen zonder rendement besloot Paul Breitner het maar een keer van zo'n dertig meter te wagen. Doelman Leopoldo Vallejos was tegen het striemend schot kansloos: 1-0. Wie toen een andere speelwijze van Chili en daardoor ook van West Duitsland verwacht had, kwam bedrogen uit. De treffer was voor de Chilenen niet meer dan een regiefoutje. De tactiek werd ongewijzigd gehanteerd. ONZEKER Dat het een juiste keuze was bleek naarmate de eerste helft vorderde. Toen kwamen inderdaad ineens de snelle uitvallen richting Sepp Maier. In de Duitse defensie ontbrak op die momenten Beckenbauer en daardoor leek vooral een breker als Georg Schwarzembeck plotseling zeer onzeker geworden. Juist langs hem trokken de drie Chilenen die in de eerste helft een kans roken: Ahumada, de snel opkomende verdediger Arias en Cazel- li. In de afwerking bleek echter steeds het schrijnend tekort aan man kracht waarop Sepp Maier steeds ook niet gedwongen werd zijn mogelijkhe den te tonen. Na rust herhaalde de eerste helft zich bijna. Met uitzondering dan van een doelpunt, want zover kwam de 'Mann- schaft' die zich tegen het slot zelfs het ongenoegen van de supporters die onvoorwaardelijk geloven in de Duitr se wereldtitel op de hals haalde, niet. Het bleef een 6terker maar bijna ongevaarlijk elftal, waarin niemand zich uit de malaise omhoog wist ,tè werken. Opvallender nog was dat het Duits land in de laatste twintig minuten ook niet lukte. Die tijd moest Chili met slephts tien spelers uitspelen. Carlos Caszely die na twaalf minuten spelen al een gele kaart had gekregen van arbiter Babacan baalde toen na een overtreding van Bertie Vogts nog eens uit naar de benen van de kleine Duitser. Babacan zond Caszely toen met een tweede gele kaart naar de kleedkamer. Duitsland kon dat num- merieke overwicht niet uitbuiten. Zoals de selectie van Helmut Schön daarna ook geen gebruik kon. maken van de onderbezetting van de Chileen se linies toen zijn collega Alamos voor het laatste kwartier koos voor een verstrekte aanval en daarvoor twee wissels op het middenveld toe paste. Sterker nog, de Duitsers besef ten toen ten volle hoe kwetsbaar zij waren geworden en trokken zich soms massaal in de eigen linies terug. Het was gewoon over en de Duitsers be grepen dat zij geen enkel risico meer mochten nemen bij het einde van een optreden dat velen iets van het geloof heeft ontnomen dat er maar één favo riet is voor de wereldtitel. De Westduitse trainer Helmut Schön beklaagde zich na afloop uiteraard over de speelwijze van' de Chilenen. Een speelwijze die de Duitsers in een rol had gedrongen die hen gewoon niet lag. Schön: 'Ik wist dat de Chile nen goed kunnen voetballen, maar hun veel te defensieve manier van spelen stond mij niet zo aan'. Hij vond echter ook dat West-Duitsland een fout had gemaakt door veel te langzaam te splen. Schön vond wel een nadeel voor zijn ploeg. 'Zoals bij Joegoslavië-Brazilië de vochtige gras mat in het voordeel van de Joegosla- ven was, zo was nu de grote hitte in het voordeel van Chili'. En verder sprekend over de wedstrijd zei de 58-jarige Duitse trainer: 'Het gevaar was natuurlijk erg groot dat Chili door een snelle tegenaanval zou scoren. Ik hoop wel dat mijn team snel zal herstellen van deze wedstrijd en in ieder geval aanmerkelijk beter zal spelen tegen Australië'. Tevredenheid was er toch te bespeu ren bij de verliezers. Coach Luis Ala mos bijvoorbeeld: 'Chili speelde heel goed. Om slechts met 1-0 te verliezen van West-Duitsland is een goed resul taat. De Duitsers beschikten over een uitstekende conditie en hun techni sche prestaties waren ook erg goed. Ondanks dat hield Chili, tijdelijk zelfs met tien man, toch het evenwicht vast'. Hij voorspelde: 'De volgende wedstrijd zullen we nog beter spelen'. Over de uitsluiting van Caszely zei Alamos: 'Caszely is nu eenmaal een temperamentvolle speler'. Brazilië hoeft nog niet meteen te wanhopen FRANKFURT Pele de Brazili aanse stervoetballer, die zich op het internationale niveau heeft te rugtrokken, gelooft na het eerste optreden van zijn landgenoten niet meer in de prolongatie van de wereldtitel. 'Er zal', zo zei hij zelfs', het nodige bij de Brazilia nen moeten veranderen wil men de tweede ronde halen, hoewel ik daar zelf nog wel in geloof.' Pele beschouwde als hel meest belang rijke van de 00 tegen Joegosla vië het feit dat 'Brazilië niet verloor Alles is daardoor nog steeds moge lijk. maar ik denk dat Zagalo (de trainer) nog heel wat moet veran deren voordat er ook in de volgen de wedstrijd tegen Schotland een goed resultaat kan worden be reikt' Pele verder: 'Brazilië is gewezen op de zwakke punten. Het gelijkspel was eigenlijk ook niet verdiend. Het is duidelijk dat Brazi lië niet meer zo sterk is als vier jaar geleden. Het grootste verschil- tussen 1970 en nu is wel het feit, dat de spelers elkaar niet blinde lings meer begrijpen. Dat was in het vorige toernooi toen we ons derde kampioenschap behaalden nog wel het geval. Brazilië bezit een gedeeltelijk nieuw team én moet nog ingespeeld raken. Zelfs in 1958. toen we ons eerste kampi oenschap veroverden, hebben we twee jaar nodig gehad om als team te kunnen spelen.' Pele is er overigens ook nog niet helemaal van overtuigd, dat West- Duitsland de 'zekere' wereldkampi oen zal zijn. 'Hoewel de ploeg thuiswedstrijden speelt, kan er al tijd worden verloren. Het is ook Brazilië in 1950 overkomen. Er werd toen met 21 van buurman Uruguay verloren.' En terugkerend naar de 00 van Brazilië tegen Joegoslavië: 'Het natt.i, gladde veld was een nadelige factor, maar mag geen excuus vormen voor het zwakke spel.'Uwe Seeler, de vroe gere aanvoerder van het Westduit se elftal, gelooft eveneens niet in een nieuwe titel voor de Brazilia nen. Tussen het Brazilië van 1970 en nu ligt een klasse verschil. Wat gevreesd werd is in het treffen met de Joegoslaven waarheid ge worden. Ze missen persoonlijkhe den als Pele, Gerson en Tostao. Zij kunnen nu niet' meer alleen op hun klasse en techniek winnen, maar moeten er ook voor vechten. Jairzinho bezit nog wel klasse, maar krijgt te weinig steun van zijn medespelers', aldus Seeler, die de Joegoslaven beter had gevon den. Bij de Engelse bookmakers is Bra zilië in koers gedaald. Na het gelij ke spel tegen Joegoslavië staat de regerend wereldkampioen op een notering van 61. Voor het ope ningsduel stond de ploeg van Zaga lo genoteerd voor 92. West- Duitsland blijft favoriet. Kon men enige dagen geleden voor een inzet van vier pond nog negen pond casseren als West Duitsland er in slaagt de titel te winnen, nu krijgt men 'slechts' zeven pond. HANNOVER De politie van Hannover raadt bij de voetbal wedstrijd NederlandUruguay van vandaag bezoekers uit Ne derland de volgende drie reis routes aan 1. uit Noord Nederland: Groningen, Emmen, Meppe, Cloppenburg, Bundesautobahn H ansa linie, Bremer Kreuz, Au- tobaihndreieck Walsrode afslag H anno ver-Ki r chlio rst, Bundes- strasze 3, Messeschnellweg en verder de borden volgen door de binnenstad naar het stadion, of Meppe over Lingen, Bun- desstrasze 214 (Bersenbrueck, Diepholz, Sulingen tot Nien- burg, Bundesstrasze 6 richting Hannover. 2. uit midden- of zuid Neder land Arnhem, Bundesautobaan, Ober- ha usen, Kamener Kreuz, Biele feld richting Hannover tot aan afslag Bad Nenndorf, Bundes strasze 65 richting Hannover, of (zoals met speciale borden zal worden aangegeven): vanaf Bad Nenndorf nog 15 kilometer verder over de Bundesautobahn tót aan de afslag Hannover-Her- renhausen. 3. uit zuid-Nederland: Heerlen-Bundesautobahn (Aken, Dortmonid, Bielefeld) en verder zoals boven staat aangegeven. Aan de grenspost Bergh auto weg komt zaterdag een informa- tiepost van de Duitse autobaan- politie en de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie te Driebergen. Deze post is vooral bestemd voor de mensen die de wereldkampioenschappen voetbal gaan bezoeken. Zij kun nen aan deze stands informatie verkrijgen over de te volgen route, eventuele omleidingen en de parkeermogelijkheden in de omgeving van de stadions. Gerd Miiller is hoog dc lucht in gegaan maar kan de bal niet raken. V.l.n.r.: Heynckes, Reinoso, Müllcr, daarachter Breitner en geheel rechts Overath. WEST DUITSLAND-CHILI 1—0 (1—0) 16. Breitner 1—0. Scheidsrechter: Babacan (Turk). Toeschouwers: 83.168. Rode kaart: Caszely: gele kaarten: Reinoso, Garcia. WEST DUITSLAND: Maier; Vogts, Schwar- zenbeck, Beckenbauer, Breitner; Hoennes, Cullmann. Overath (Hölzenbeln); Grabowskl, Müller, Heynckes. CHILI: VaUejos; Garcia, Flgueroa, Quintano, Arias; Valdez (Veliz), Rodriguez (Lara), Reinoso; Caszely, Ahumada, Paez. Rinus Israel kwam gistermiddag aan in het Nederlandse kamp. In verband met overlijden van zijn vader was Israel eerder deze week naar huis teruggekeerd. BETALEN FRANKFURT Oost-Dultsland zal moeten betalen voor de tweede bus die fcij van het organisatieco mité ter beschikking hebben gekre gen. Officials gingen aanvankelijk niet accoord met het hun toegewe zen vervoermiddel. Naast het wa pen van Oost-Duitsland (hamer en passer) kwam er naar hun mening te veel zwart-rood-geel zonder Oostduits wapen op voor. De ploeg rijdt nu in een groene bus met daarop slechts dc naam van het land. BLESSURE I STUTTGART Hector Yazalde, topscorer van het Portugese Spor ting Lissabon, zal slechts wisselspe ler zijn in dc Argentijnse ploeg. De lichte knieblessure is voor co ach Ladisiao Cap aanleiding ge weest Mario Kempes in de basisop stelling te plaatsen. BLESSURE II DUISBURG Röntgenfoto's van de geblesseerde enkel van de Uru- guees Corbo brachten aan het licht dat er geen beschadiging aan het been was opgetreden. Hij blijft wel onder medische behandeling en het is ook lang niet zeker of hij tegen Nederland zal meespelen. ADVERTENTIE FRANKFORT Brazilië hoeft, na het teleurstellende gelijke spel van 00 tegen Joegoslavië nog niet te wanho pen. Al verklaren veel 'voetbalken ners' dat de Brazilianen hun titel niet gaan prolongeren, de traditie leert, dat alle vroegere wereldkampioenen hun eerste wedstrijd van het eindtoer- nooi niet bijster sterk begonnen. Al leen in 1970 had de latere winnaar, Brazilië, een uitstekende start In 1934 geloofde niemand in een we reldtitel voor de Italianen, toen zij met een overwinning en een gelijk spel van- 00 tegen Spanje waren begonnen. Toch werd Italië het sterk ste voetballand van de wereld. Vier jaar later, toen de 'Azzuri' hun titel moesten verdedigen, werd in de eer ste voorronde pas na verlenging van Noorwegen gewonnen. Het was de eerste stap, zij het moeilijke naar een nieuw kampioenschap. In 1950 speelde Uruguay in zijn eer ste duel tegen gastand Brazilië verre van imposant maar werd wel de late re winnaar van het toernooi. Ook West-Duitsland, nu een van de grote favorieten, had het weg naar zijn we-eldtitel in 1953 in het begin erg moeilijk. Tegen de zwakke Turken had het tachtig minuten lang een achterstand van 01. In 1958 kwam de Jules-Rimet bokaal verrassend terecht bij de Brazilianen, die beschikten over een nog zeer jonge Pele. Tijdens het toernooi in 1962 in Chili kwamen de titelhouders tegen de Tsjechen niet verder dan een gelijkspel van 00. Het was het tweede treffen in de groep. Toch werd Brazilië winnaar. In 1966 veroverde gastland Engeland de fel begeerde trofee, maar daar had het In het begin helemaal niet naar uitgezien. De Engelsen moesten in hun eerste duel Uruguay een remise van 00 toestaan. Vier jaar geleden had de latere we reldkampioen Brazilië, wel een goede start waar spelers als Pele, Tostao, Gerson, Jairzinho en Rivelino zorgden dan ook voor het klasseverschil met de andere landen. Dit lijstje moet Brazilië deze dagen doen geloven dat er nog niets verloren is. Dinsdag krijgen de Zuidamerikanen een twee de kans om te bewijzen, dat zij wel degelijk meetellen. Schotland is de tegenstander. Het Laatste duel gaat tegen de Afrikaanse vertegenwoordi ger, Zaire.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21