Het was destijds wel heel wat )m tegen de bisschoppen in te gaan' ■igen huis door hoge rente taast niet betaalbaar meer oan M. Willems twintig jaar na het mandement: tehuur| kakelaars noteren stagnatie in Verkopen V ItekoopI Pop OP Kottke doe je niet weg COURVOISIER vguw, gr- '/KiWiAiRITET ZATERDiAG 15 JWNI 1974 BINNENLAND T9/K11 or Noud van Iperen [t bTERWIJK Zo'n twintig jaar geleden, toen de doorbraak meest besproken politiek fenomeen in ons land was, maakte ilitiek tekenaar Opland in De Volkskrant een op het beroemde \etje Hans Blinkers geïnspireerde spotprent. Aan de ene kant de dijk zwom Joan M. Willems als een dreigend zaagvisje, gep ikeerd door Drees met een drietand opgeheven in de hand. Aan andere zijde van de dijk stond prof. mr. C. P. M. Romme met vinger stevig in de dijk, terwijl Luns instemmend zijn neus om wek stak. heer Willems (65 geworden, nam ge week afscheid als gedeputeerde Noord-Brabant) kon en kan er kelijk mee lachen. Vlak na de stond het voor hem als rooms loïiek al vast dat die doorbraak er est komen en dat die binnen vijf- vintig jaar een feit zou worden, stelt hij tevreden, maar bepaald Zelfgenoegzaam vast, dat de door- ik is gelukt en dat hij de tijd,- die precies nodig zou hebben, vrij nrkeurig heeft geschat, doorbraakgedachte, waarvan Wil- een voortrekker was, verklaart uit niet alleen politieke, maar ook gieuze gedrevenheid. 'Mijn diepste rtuiging was en is dat kerken los •ten staan van politieke partijen', j. hij. 'Geloof moet het politiek idelen inspireren, maar politiek is anders dan religie. De kerk moet niet (laten) identificeren met politieke partij', zo voegt hij raan toe. Dldoening ugziende op zijn politieke loop- n zegt Willems (medeoprichter de PvdA en de toenmalige katho- le werkgemeenschap in de PvdA, van de Tweede Kamer Van 1946 1970, lid van provinciale staten Noord-Brabant van 1953 tot 1974 van Gedeputeerde Staten van 1970 1974, alsmede raadslid in Oister- Jjk van 1953 tot 1966), de grootste ■doening te hebben in de gedachte ■t de doorbraak qua mentaliteit zo ■ffiagd is. 'De tijd is voorbij', zegt K 'dat de mensen dachten, op grond ■ti hun geloofsovertuiging maar op ■Bin partij te kunnen stemmen. Nu liggen alle mogelijkheden open en men verkettert elkaar niet meer'. Dat was twintig jaar geleden, zeker in rooms-katholieke kring, bepaald an ders. Mandement Het Nederlandse episcopaat kwam in 1954 met het bisschoppelijk mande ment, waarin- katholieken h^t lidmaat schap van de PvdA ernstig werd ont raden. Een pikante bijzonderheid is, dat een uitdrukkelijk verbod om lid te worden van de PvdA, op het aller laatste moment de nacht voor de- publikatie uit de tekst van het mandement werd geschrapt. 'Dat mandement was een enorme klap', zegt Willems,' 'het sloeg -in als een bom'. Hij herinnert zich nog als de dag van gisteren dat hij j er zó kapot van was, dat hij zelfs een paar dagen later nog niet in staat was zijn radiopraatje 'vol te maken'. Maar op hetgeen hij zei, kreeg hij geweldig veel positieve reacties, waaronder ook van vooraanstaande katholieke Neder landers zoals van Anton van Duinker ken en pater Jan van Kilsdonk, 'Er waren ook verscheidene brieven bij van mensen die het niet met ons eens waren, maar die toch schreven dat dit mandement verkeerd was', herinnert hij zich. Dat was ook de mening van Willems. Hij zegt: 'Dat mandement had geen énkele basis; het was niet gemoti veerd. De roomskatholieke kerk was bezig aan een achterhoedegevecht uit vrees voor verlies van de schaapjes. De kerk raakte met name de arbeiders massa kwijt. En in plaats van zelf te veranderen naar een levend christen- Joan Mi Willems: 'Het mandement sloeg in als een bom' dom (die onkerkelijkheid ging zich aftekenen omdat de kerk was verbur gerlijkt en niet had ingespeeld op de ontwikkeling), ging ze nog scherpere eisen en normen stellen cn daarmee de formele kant van de institutie benadrukken. Dat werkte averechts'. Niettemin had een gedrevene als Wil lems het zeer moeilijk. Dat blijkt als hij zegt: 'Het was in die tijd nog wat om rechtstreeks tegen je bisschoppen ZWart-Wlt in te gaan. Ik was overtuigd katholiek en ik blijf een trouwe zoon en zodoende was het niet alleen een kwestie van lef, maar ook een zaak van grote gewetensnood. Dit laatste gold overigens niet zozeer voor mij zelf, als wel voor de mensen die mee zouden gaan. Maar ik vond dat ik moest doen wat ik. deed'. Dat neemt niet weg' dat Willeips, zoals hij zelf zegt, een jaar later op het Leidse congres waarop de be slissing om door te gaan bekend werd gemaakt nóg ontroerd was. Maar ondanks alle emoties, bleef Wil lems bij zijn mening dat er politiek iets moest gebeuren. In dit verband herinnert hij aan de in die tijd nog zeer sterke KVP njet professor Rom me en pater Stokman. 'Als het Twee de Kamerlid Stokman sprak, wist je niet of hij als geestelijke, of als politicus sprak. Dat was kerkelijke en politieke verwarring ten top', zegt Willems. De eerste aanzet, tot wat later de doorbraakgedachte zou gaan worden, was voor Willems de tijd dat hij als vijfdejaansstudent en als aankomend prehistoricus met werklozen in aanra king kwam bij opgravingen in Gfo- ningen (Ezinge-terp). Dat was in de crisistijd Voor de oorlog. Voor Wil lems, die, zoals hij het zelf noemt, uit een burgerlijk katholiek gezin kwam, ging in gesprekken met die mensen een andere wereld open. 'Ik kende de arbeiderswereld niet en over sociale problematiek had ik nauwelijks ge dacht. 'Daarna kwam hij in contact met mensen als Geert Ruygers en kwam er toe Karl Marx te gaan lezen. (Jacques Maritain, zegt hij even later, is overigens mijn grote leermeester geweest). Later, tijdens de oorlog, kwam Wil lems door het verzet in contact met allerlei mensen. Over die tijd zegt hij: 'In de oorlog ging het allemaal prach tig. Mensen van allerlei levensopvat tingen werkten samen en wilden alles samen doen. Maar de bevrijding was amper een feit, of het gekibbel en gekrakeel begon weer. Er werden po gingen gedaan deze ontwikkelingen op te vangen (Willems heeft toen nog als ondervoorzitter in de progres sieve jongerenvereniging Christophor gezeten, waarvan De Quay de late re minister-president voorzitter was), maar het lukte niet dat te realiseren, wat we in de illegaliteit hadden opgebouwd'. 'Ja/, zegt Willems, 'in de politiek ben je soms gedivongen de zaken zwart-wit te stellen. Duidelijkheid kan sanerend werken. Polarisatie is echter alleen goed, als die een duidelijke functie heeft. Want in een democratie is het een van de meest wezenlijke eigen schappen dat mensen (politici) naar elkaar willen'luisteren en elkaar pro beren te verstaan. Zoals het nu soms gaat, daar is Wil lems tegen. Hij vindt het bijvoorbeeld niet goed in dit staatsbestel, dat in provincies en gemeenten program-col leges worden gevormd. 'Een grote minderheid kan er in zo'n situatie aan te tekort komen en als minder heid moet je ook invloed hebben op het dagelijks bestuur van een provin cie of gemeente'. Hij pleit voor afspie gelingscolleges of, om het in zijn woorden te zeggen', ik kom op voor het recht van minderheden daar heb ik vroeger ook voor gevochten'. Later voegt hij hieraan toe: 'Als we de ander niet tot zijn recht laten komen, is dat fnuikend voor de demo cratie'. Hij maakt die opmerking als hij praat over het grote aantal politieke partij en in ons land. Hierin ziet hij een risico voor versplintering, waarvoor we in Nederland moeten oppassen. 'In die versplintering zit hpt gevaar, dat ./e het parlementaire leven verlam men en de grote politieke zaken niet meer voor elkaar kunnen krijgen'. Ik herinner me uit mijn tijd in de Tweede Kamer dat je soms bêkaf was, voordat we aan het pólitiek maken toekwamen. Bovendien vind ik dat de hoofdlijnen van de politiek duidelijk moeten worden getrokken. Tegenstelling In dit opzicht zegt hij Wiegel gelijk te geven, als die zegt dat hij duidelijk tegenstellingen moet bieden. De WD kan groeien als tegenwicht tegen de PvdA en andere linkse partijen. Over het CDA zegt Willems en wie zou anders van hem verwachten dat deze partij vijferttwintig jaar te laat is, maar in elk geval beter dan drie afzonderlijke confessionele partijen. Aan het slot van het gesprek zegt Willems: 'Veel anders dan het is ge gaan, kon het niet gaan. Zó moest de geschiedenis, gezien vanuit mijn cul tuur-historische achtergrond, zich ont wikkelen. Daarom heeft de heer Wil lems in 1946 waarschijnlijk het aan bod van mr. E. Sassen afgeslagen om voor de KVP gedeputeerde van Noord-Brabant te worden. Hij werd het voor de PvdA, echter vierentwin tig jaar later. oor Dick Ringlever )E BILT Het liuis met het gouden dak van weleer lijkt door snelle ko9ten- en rentestijgingen een platina kap te krijgen. Wie vandaag de vrije sector een woning wil kopen, ziet zich tegenover zulke hoge lasten geplaatst, dat ze nauwelijks meer zijn op te brengen, [akelaars noteren dan ook al sedert enkele maanden een stagnatie in de verkopen. De leegstand van vooral oudere woningen groeit en i de nieuwbouw blijkt het eveneens steeds moeilijker kopers te vinden. Voor bouwers in sommige delen van het land reden gas terug nemen en voorgenomen projecten voorlopig uit te stellen. ij de Nederlandse Makelaars Bond De Bilt, waarbij dertienhonderd an de ruim zeventienhonderd make- iars zijn aangesloten, typeert men de ihiatie als 'moeilijk'. Niet alleen de tijging van de bouwkosten (de NMB «kat die van vqrig jaar op twintig rocent), maar vooral ook de hoge ente, die voor hypotheken moet wor- en betaald blijken het voor velen rijwel onmogelijk te maken hun andtekening onder het koopcontract e zetten. Voningen, waarvoor vorig jaar nog en ton werd gevraagd kosten nu 20.000 130.000 gulden. Voeg daarbij en rentestijging van acht naar bijna 12 procent (wat bij een hypotheek fan een ton een extra last van vier duizend gulden per jaar betekent) en iet is duidelijk, dat voor geheel gelij- •e woningen nu honderden guldens •er maand meer moeten worden be taald dan vorig jaar. Garantie Drs. B. J. Rosheuve-1, adjunotxsecreta- ris van de NMB: 'Het publiek wil nog wel kopen de markt van het eigen huis is tenslotte nog lang niet verza digd maar het kan gewoon het geld niet meer op tafel leggen. Het gebeurt de laatste tijd steeds vaker, dat twee of drie koopcontracten moe ten worden gesloten voordat het huis definitief van de hand kan. De adspi- rantkoper is dan nog wel bereid zijn handtekening te zetten, maar als de maatschappij geen hypotheek wil ne men omdat zij niet voldoende garan ties aanwezig acht, dat de afbetalings- verplichüingen worden nagekomen, klapt de zaak en moet een andere gegadigde wórden gezocht. Dat de ge meentegarantie nu van 95 tot 100 procent is opgetrokken kan wellicht een positieve invloed hebben, maar zeker is dat niet. Uiteindelijk eist ook de gemeente bepaalde zekerheden voordat zij zich garant stelt'. Marktonderzoek Ook de bouwers ondervinden de ge volgen van die kostenstijgingen. Nor maal is, dat voor elk op te zetten project zo'n twee jaar van tevoren een marktonderzoek wordt verricht. Men kijkt dan of er aan nieuwe woningen- behoefte bestaat en, zo ja, bij welke inkomenscategorieën. Maar door rigoureuze rentestijging van het laatste jaar, blijken de resultaten van die onderzoeken in veel gevallen nau welijks meer overeen te komen met de werkelijkheid. Wat vorig jaar nog betaalbaar werd geacht voor een inko mensgroep tussen de dertig- en veer tig mille, blijkt nu nog slechts te beta len voor de groep tussen de veertig en vijftig mille. En dat is dan vaak een categorie, die hogere eisen aan een huis stelt en het aanbod dus laat liggen. 'Daar komt bij', aldus de heer Ros- heuvel, 'dat er nogal wat mensen zijn, die lasten en comfort van een koop woning gaan vergelijken met die van een huurhuis. Het verschil daartussen is het laatste jaar zo groot geworden, dat velen dan maar kiezen voor een gehuurde woning. Alleen, omdat ze de lasten van een koopwoning gewoon niet kunnen opbrengen. Elke maand zo'n duizend gulden te moeten neer tellen voor eenvoudig eigen bezit, is geen kleinigheid. De fiscus mag die rentekosten dan wel aftrekbaar stel len, maar zij becaalt natuurlijk maar een deel terug. Op een huis van een ton komt dat voor de inkomensgroep tussen dertig en veertig mille neer op grofweg dertig procent De rest moet de koper zélf betalen en dat is een hele hoop'. Oudbouw Dat vooral de verkoop van bestaande woningen stagneert, wijt de NMB voornamelijk aan de kapitaalschaarste. De rentestijging speelt hier een min der belangrijke rol omdat men voor deze huizen niet zoals in de nieuw bouw negentig procent hypotheek kan geven, maar slechts 65 procent van de executiewaarde. Het gebrek aan kapi taal én de ontnomen mogelijkheid restauratiekosten voor de fiscus af te trekken van het inkomen zijn veel belangrijker oorzaken, die nu al tot gevolg hebben, dat de prijzen van deze huizen een neergaande tendens vertonen. Ze houden aLthans al enige tijd geen gelijke tred meer met de prijsstijging in de nieuwbouw. Dat betekent, dat velen de verkoop van zo'n woning voorlopig uitstellen. Zeker als zij het plan hadden voor de opbrengst daar van een nieuwbouwhuis te kopen. De heer Rosheuvel: 'Die sprong is nu zo groot geworden, dat de meesten zich wel even bedenken alvorens hem te wagen. Vergeet niet, dat je je oude hypotheek tegen een laag rentepercen tage noodt kimt overhevelen naar je nieuwe huis. Reken maar 'es uit wat het gaat kosten als je van zeven ineens naar twaalf procent moet over springen'. Wat vorig jaar nog grif van de hand ging wacht nu soms vele maanden op een koper. Middengroep Volgens de NMB treft deze kostenstij ging vooral de middengroepen in de vrije sector, de mensen met een inko men van 25 tot 35 mille. 'Je kunt rustig stellen', zegt de heer Rosheu- vel, "dat je nu tien mille meer moet verdienen om dat zelfde huisje van vorig jaar te kunnen kopen'. Daarnaast treedt al geruime tijd ook stagnatie op in de' categorie van de duurdere woningen, de huizen van drie ton en meer. Maar dat is, zegt de NMB, meer een gevolg van de uit spraken van sommige politici en vak bondsmensen uit het recente verleden over de wenselijkheid de aftrekbaar heid van de rente in te dammen. Die plannen zijn niet doorgegaan, maar ze hebben wel geleid tot een zekere terughoudendheid bij de kopers. De mensen voelen er weinig voor risico's voor langere termijn aan te gaan zolang ze niet zeker weten, dat hun die faciliteiten in de toekomst niet alsnog ontnomen worden. De enige sector, waar nog niets te merken is van een kopersstaking is de gesubsidieerde woningbouw. Omdat de hoogte van de subsidies wordt aangepast aan de rente laat de kosten stijging zich hier veel minder voelen. Dit jaar zijn deze bijdragen zelfs opgetrokken tot drie- vijfduizend gulden voor het eerste jaar. Wat het effect daarvan is geweest tonen cijfers van het ministerie van volkshuisves ting aan: werden er vorig jaar 29.500 subsidievergunningen uitgegeven, in .de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg dit aantal al 11.950. door Willem-Jan Martin Een dikke maand geleden schreef ik al eens over de gitarist Leo Kottke. Het was toen de bedoeling een gecombineerde bespreking te leveren van een oudere (Greenhouse) en een (destijds) recente elpe, ICE WATER (Capitol ST-11262) geheten, die hier ongeveer tegelijk werden uitgebracht Tot op heden nog altijd duistere elementen veroorzaakten echter een kink in de kabel: Ice Water wist de Trouw/Kwartet burelen niet tijdig te bereiken en de voorgenomen kombinatie moest derhalve noodgedwongen worden gereduceerd tot een individuele bespreking van Greenhouse. Een gave plaat overigens, dit voor de weinigen die deze rubriek minder trouw volgen. Een paar dagen terug kwam Kottke's laatste alsnog boven water, in het gezelschap van Steely^ Dan's Pretzel Logic, waarvan de Z bespreking ook al veel eerder had moeten plaatsvinden (de plaat was gedeeltelijk bedoeld als promotie voor een overigens afgezegd concert op 3 juni), maar die om dezelfde onduidelijke reden een maand lang de aansluiting met de recensie-desk bleef missen. De onderhavige aflevering van deze rubriek loopt zo een aardige kans Z voor menigeen als mosterd na de z maaltijd te komen, maar ik waag - het er toch maar op. Enerzijds is Z er wat betreft Leo Kottke zo'n beetje sprake van een gedane belofte, en anderzijds is het altijd aardig eens zwart op wit te zien, wat je precies (niet) moet zeggen als je de elpees in kwestie meer wilt verkopen. Al zou ik iemand die mij Ice Water probeerde aan te smeren bij voorbaat niet vertrouwen. Kottke's zevende t werkstuk in suksessie is geen plaat,, die je weg doet, ondanks het"' dit keer wat ongelijke karakter van het gebodene. Ongelijk. Ice Water kent naast al het instrumentje en kompositorische fraais (waarover straks) een paar onverwachte missers. Morning Is The Long Way^ Home en You Know I Know You - Know, twee eigen werkjes van Leo^ Kottke, missen de gebruikelijke inventiviteit en subtiliteit, maar demonstreren een gebruik van de twaalfsnarige gitaar, dat meer dan een bulldozer doet denken. De patroontjes die Kottke uit zijn Z instrument schuift zijn niet erg meer te onderscheiden, er komt een hoop donkere echo van de - (dubbele) bassnaren overheen, Z terwijl een hier sinds Mudlark voor het eerst weer present zijnde (iets opdringerige) ritme-sektie de- laatste nuance weghamert. Een I vrijwel dezelfde bewerking ondergaat Tilt Billings and The Student Prince, een co-produkjie van Kottke en Ron Nagle: een leut verhaal, maar een hoop ondoorzichtig geweld. Maar er staat als gezegd voldoende' tegenover. Pamela Brown en Borh~ To Be With You zijn twee puntig - uitgevoerde country-werkjes, die Z uitstekend samenspel laten horen r van Kottke met de mij verder niet C bekende dobrolst-steelgitarist Cal Hand. Diezelfde Hand doet ook goed werk in Short Stories (de steelriff!), een van de vier instrumentale stukken, die dit keer wederom (vergelijk Greenhouse) opvallen door een afgemeten doseren van het technisch arsenaal en een zekere introvertie, waar Kottke in andere gitaartrucs binnen éen beperkte tijdsruimte wil samenpersen. En dan hebben we als laatste nog Yoif Tell Me Why, in de tweede helft van de jaren zestig nog eens een bescheiden hit, dat door Kottke op gepast melancholieke wijze ten Z gehore wordt gebracht Goed werk ook, zij het van een heel ander kaliber, op de elpee Pretzel Logic van Steely Dan, waarvan het openingsnummer Rikki Don't Loose That Number het inmiddels tot hit heeft gebracht Behalve Rikki op deze elpee verder weer de bekende swingende, lichtvoetige Danmuziek. Ongekompliceerde melodieën meestal, hier en daar een 'moeilijker* element in de vorm van wat jazz-achtige lijnen (Any Major Dude Will Tell You), gave vokalen. Verder dan nog elpees van Kevin Coyne (Blame It On The Night) en het California Album van Bobby 'Blue' Bland, heel zorgvuldige bruine muziek van een man, die eind '50, begin '60 ruime* triomfen vierde in het soul- en blueswezen. (ADVERTENTIE) Le Cognac de Napoléon

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11