Op leger voorlopig minder bezuinigd Monetair akkoord stap terug voor VS Bisschop hekelt racisme Unie BLHP definitief uit het NKV Zwaar bewaakte training tn deze krant Modehuis SLOOS Interpellatie over defensie dinsdag even doden j actie in Israëlisch dorp Arme landen komen pas later aan bod Samenwerking Akzo/Philips in medicijnen VW biedt 9000 Mark per ontslag Kabinet verhoogt defensiebudg et na scherpe NA VO-kritiek Militairen grijpen macht in Noord-Jemen Veel verzet in PvdA verwacht "Nieuwe Lekke Courant VRIJDAG 14 JUNI 1974 URISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Uironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich isghablevan mijn hert in taghenspoatl" Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. A. J. Verbrugh, Tweede Kamerlid van het GPV, mag volgende week dinsdag de ministers Vredeling van defensie en Duisenberg van financiën interpelleren over de vermindering van de defensie-uitga ven. Het debat zal voornamelijk gaan over het belangrijkste doel van de vermindering: Op de inhoud van de lang verwachte defensienota wordt niet ingegaan. De Kamer stond aanvankelijk wat "aar zelend tegenover het houden van deze interpellatie, omdat in het debat niet op de defensienota kon worden voor uitgelopen. WASHINGTON (AP, Reuter) Het Comité van"Twintig, de minis ters van financiën en directeuren van centrale banken van tien in- dustrietlanden entien' ontwikkelingslanden, hebben een akkoord be reikt over de grondbeginselen van een nieuw internationaal geldstel sel. Maar de kwestie van de speciale hulp voor de ontwikkélingslan- f den is tot februari 1975 verdaagd De ontwikkelingslanden die gisteren nog dreigden de overeenkomst tegen te louden, tenzij de geïndustrialiseerde landen aan hun zaak toegaven stemden er later mee in de zaak uit te stellen. De voornaamste eisvan de ontwikkelingslanden was dat het In- tternationale Monetaire Fonds (IMF) dat een hoofdrol speelt in de regeling van het internationale betalingsver keer, bij de schepping van een nieuw soort internationaal geld (de zogehe ten Speciale Trekkingsrechten) reke ning zou houden met de behoefte van. de ontwikkelingslanden aan' financiële bijstand om de kosten van de econo mische ontwikkeling te kunnen beta len. Een van de maatregelen waartoe in Washington was besloten was het verlenen van de status van internatio nale waarde-eenheid aan de reeds ge ruime tijd bestaande Speciale atrek- kingsrechten in plaats van aan het goud. De crisis in het internationale geldstelsel is al diverse jaren een brandende kwestie, die naast de ver houding rijke-armc landen ook de Droog en zonnig Droog en zonnig, maar in de zui delijke provincies nu en dan wol kenvelden. Matige, overdag langs de kust krachtige, wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperaturen van 16 graden Celsius vlak aan zee. tot 23 graden in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: Gematigd warm met later een kans op een regen- of onweers bui. Morgen zon op: 04.19 zon onder: 21.01 maan op: 01.05 .maan onder: 15.38 Padvinder moet midden in de wereld staan Daarvoor dient dit schepje natuurlijk betrekkingen tussen de VS en Europa in niet geringe mate heeft verziekt. Lange tijd was de Amerikaanse dollar dc munteenheid, die werd gebruikt als voornaamste dekking van de natio nale valuta's. Nationale reserves wer den veelal in dollar- aangehouden. De dollar is echter steeds verder in waar de verminderd, onder meer door te korten op de Amerikaanse betalings balans in verband met de dure Viet- namoorlog. Vele landen zagen de waarde van hun reserves verminderen en waren bij verdrag bovendien verplicht dollars aan te kopen, zodra dollarbezitters de waarde van hun valuta verder zagen dalen en de dollars snel tegen de eigen nationale munt gingen inwisse len, waardoor de niet-Amerikaanse landen nog verder met minder waard geworden dollars werden opgezadeld. Vooral in West-Europa was dit een brandend probleem, dat moest worden geslikt omdat de VS regelmatig gre pen naar het dreigement anders de Amerikaanse troepen uit Europa te zullen, weghalen. Het probleem was enigszins verminderd door het hante ren van een nieuw dekkingsmiddel de Speciale Trekkingsrechten - een soort recht op krediet van het Inter nationale Monetaire Fonds. Maar om dat Amerika in dit IMF als belan grijkste bijdrager de machtigste vin ger in de pap heeft, werd ook dit middel gezien als een verkapte vorm van afhankelijkheid van Washington, wat vooral dc Fransen herhaaldelijk tot heftige woede heeft gebracht. Hoewel dit niet rechtstreeks uit het nu bereikte monetaire akkoord is af te leiden kan worden aangenomen dat in beginsel is besloten op langere termijn de overheersende rol van de VS op het internationale betalingsver keer te verminderen en de invloed op het IMF meer gelijkelijk te verdelen over meerdere landen, die zonder twijfel voorlopig nog de rijke, geïn dustrialiseerde landen, de VS. West- Europa en Japan zullen zijn. Hoewel in monetair opzicht wellicht een ma ger akkoord is het akkoord van Was hington daarom mogelijk van het grootste belang in politiek opzicht. EINDHOVEN AKZO en Philips onderhandelen momenteel over een nauwe samenwerking op pharmaceu- tisch-chemisch gebied. De kans is zeer groot, dat de gesprekken succesvol worden afgerond, zo is door beide concerns bekendgemaakt. De gedachten gaan uit naar de vor ming van een nieuwe onderneming, waarin alle activiteiten van Akzo Pharma en Philips-Duphar volledig zullen worden samengebracht. In het kapitaal van deze nieuwe onderne ming zullen Akzo en Philips respec tievelijk voor 75 en 25 procent deelne men. Bij de vorming van het nieuwe bedrijf zijn bij Akzo ruim achtdui zend en bij Philips ruim viërduizend werknemers betrokken. De omzet zal het bedrag van éér miljard gulden ruimschoots overtref!en. SF.R, vakbon den en ondernemin .sra ;en zijn inge licht, aldus de mededeling. WOLFSBURG Volkswagen biedt iedere werknemer die voor de zomervakantie vrijwil lig ontslag neemt een bedrag van maximaal 9.000 mark in contanten aan. Dc bedoeling daarvan is liet aantal werkne mers te verminderen in ver band met de slechte verkoop resultaten van dit jaar zonder dat VW' zelf mensen ontslaat. Ilct voorstel geldt voor onge veer 100.000 arbeiders die in VW-fabrieken in de Bondsrepu bliek werken. Ze kunnen, al naar gelang hun positie, 5.000 tot 9.000 mark krijgen. Volks wagen hoopt dat ca. 2.500 werk nemers van het aanbod gebruik zullen maken. In verband met dc slechte verkoopresultaten heeft Volkswagen dit jaar al een paar keer verkorting van de werktijd ingevoerd om dé pro- duktie te beperken. Ook voor volgende week staat werktijd verkorting op het programma, evenals voor *ic periode van 8 tot 12 juli wKmmmÊÊaÊÊÊÊm SALISBURY (Reuter) Mgr. Donald Lamont, de rooms-katholieke bisschop van Oemtali in Rhodesië heeft verklaard dat de Rhodesische 'rassentheorie' in wezen gelijk is aan die van Hitiers' nazi's en er al leen in de wijze van toepassing van verschilt. De nazi's waren bij dc toepassing van hun rassentheorie genadelozer en efficiënter, terwijl die in Rhodesië meer van een a-niorelc orde is 'echter met meer dan genoeg lichamelijke geweldpleging op officicci-vlak om een pleidooi te rechtvaardigen voor een onder zoek', aldus de bisschop. Mgr. Lamont legde zijn ver klaring af nadat de Rhodesische Chichesterclub, een organisatie van katholieke intellectuelen de paus hadden gevraagd dc bisschop uit Rhodesië weg te halen omdat hij zou streven naar een 'politiek mar telaarschap'. In dit fabriekje in het Israëlische dorp Sjamir vonden vier Arabische guerrilla-strijders de dood hij een vuurgevecht met inwoners van liet dorp. Daarvoor hadden de Arabieren drie vrouwen gedood. Hun po ging om het plaatselijk kinderhuis binnen te dringen werd verijdeld. Zie ook buitenlandpagina. CAIRO (UPI, Reuter) Dc strijdkrachten van Noord-Jemcn 'hebben gisteren de president af gezet en zelf de macht in handen genomen. Kr is een raad van zeven officieren gevormd onder leiding van kolonel Ibrahim Hamidi. President Iriani zou er in hebben toegestemd dat. deze raad zijn bevoegdheden ovemam. Behalve president Iriani is nok de voorzitter van het parlement afgetreden op ver zoek van de militairen. De regering van premier Makki, die enkele maan den geleden werd gevormd, is gevraagd haar werk voorlopig voort te zetten. In het hele land, dat ruim zes miljoen inwoners telt, is de noodtoestand afge kondigd. In een radio-boodschap riepen de militairen de burgers op tot samen werking 'in het belang van de veilig heid en de stabiliteit van het land'. Zij zeiden dat hun staatsgreep het ant woord was op de 'politieke ineenstor ting, de bestuurlijke chaos en de cor ruptie' waaran het land momenteel leed. De nu afgezette president Iriani re geerde het woestijnland sinds 1967. Hij kwam aan de macht door een coup te gen het mi'itaire regiem van maar schalk Sallal. Sindsdien krijgt Noord- Jemen, dat zelf geen olie heeft, aan zienlijke rteun van Saoedi-Arabië. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Volgens welingelichte NAVO-kringen in Brussel is een belangrijk deel van de voorgenomen bezuiniging op de Neder landse landmacht voorlopig van de baan en heeft het kabinet-Den L vl vorige weck al het oorspronkelijk afgesproken defensiebudget verhoogd om tegemoet te komen aan de scherpe kritiekan NAVO- partners. paraje troepensterkte aan het verloop van de onderhandelingen in Wenen daarom als een belangrijke en dure concessie gezien. Zoals bekend, heeft minister Vreddling tot nu toe ont kend dat hier van concessies sprake zou zijn. De minister wilde gisteren niet op vragen over de defensieproble- matiek ingaan. Nog nooit is het wereldkampioenschap voetbal zo omgeven geweest door veilig heidsmaatregelen als het toernooi dat gisteren in West Duitsland is begonnen. Overal is dc politie gealarmeerd voor mogelijke aanslagen van terroristen. Gis teren werden in Duitsland vijf mannen gearresteerd, terwijl er twee die ille gaal het land- waren binnengedrongen teruggezet werden op een vliegtuig naar het Midden Oosten. Tijdens de opening deden zich geen ongeregeldheden voor. Alle deelnemende ploegen worden ook scherp bewaakt. oZ trainde het Neder lands elftal gisteren onder het wakend oog van zwaar bewapende politieman nen. Van een verslaggever UTRECHT De bestuursraad van dc unie BLHP heeft gisteravond in Utrecht met algemene stemmen beslo ten de relatie met het NKV voor 1 juli aanstaande op te zeggen, waar door het NKV-lidmaatschap van deze bijna 35.000 leden tellende vakbond per ultimo 1974 eindigt. Het algemeen bestuur kreeg de opdracht 'met het oog op de belangenbehartiging van de leden en het solidariteitsbeginsel' de bundeling te bevorderen van organisa ties, die krachtens hun taak en doel stelling in dc beleidsbepaling zich duidelijk richten op de specifieke as pecten rond de belangenbehartiging van beambten, leidinggevend en hoger personeel. Het verzoek toe te treden tot de raad van overleg voor mediaal en hoger personeel dient volgens de bestuurs raad van de Unie BLIIP positief te worden benaderd. Op korte termijn zullen contacten hiervoor worden ge legd. Voorts besliste de bestuursraad van de Unie dat het streven naar samen werking met gelijkgerichte belangen groeperingen boofdoel moet blijven. Daarmee maakte de bestuursraad met zoveel woorden duidelijk, dat eventu eel de deur ook openstaat naar bij voorbeeld het CNV. f ADVERTENTIE) ROME (AP) President Giovanni Leone heeft het ontslag geweigerd van premier Mariano Rumor en tegen hem gezegd dat de Italiaanse economische crisis van allen de moedigste pogingen vereiste om de moeilijkheden te boven te komen. Verwacht wordt dat deze ontwikke ling op grote weerstanden in de PvdA zal stuiten, omdat men daar over de oorspronkelijke bezuinigingen al nie,t erg tevreden was. Op basis van het extra-bedrag dat minister Vredeling van minister Dui senberg (financiën) toegezegd heeft gekregen, kon hij gisteren in Brussel al officieel toezeggen dat Nederland zijn parate troepen niet zal verminde ren zolang er in Wenen geen resulta ten zijn bereikt bij do onderhandelin gen over wederzijdse troepenvermin dering tussen de NAVO en Warschau pact. Deze resultaten voor de Europe se NAVO-landen worden op zijn vroegst in 1976 of 1977 verwacht. Vredelings toezegging hield volgens militiare deskundigen in, dat de oor spronkelijke plannen om in 1975 al te beginnen met inkrimping van het aantal parate militairen, dient te wor den uitgesteld. Deze inkrimping werd veroorzaakt door verkortirig van de diensttijd van zestien tot twaalf maan den zonder meer dienstplichtigen per jaar op te roepen. Daar de diensttijd- verkorting te beginnen in 1975 wel geleidelijk ingevoerd zal worden, moe ten er nu toch méér dienstplichtigen worden opgeroepen om de parate sterkte nief aan te tasten. Dit kost extra-geld, volgens berekeningen van de vorige defensieminister De Kotser zo'n honderd miljoen per jaar. Hiervoor heeft het kabinet in de tussentijd het geplande defensiebud get verhoogd. In NAVO-kringen wordt de koppeling door Vredeling, van de Niet mogelijk Jaarbeurs Utrecht Een liul ï-si uur loos schip Behalve stuurloze schepen, waar niemand iets aan kan doenzijn er ook half-stuurloze schepen, heeft een Australische vakbondsman ontdekt. Schepen waar de vrouw van de kapitein op papier derde stuurman is en zo. Ongeregelde toestanden die u bij dit voortreffelijk geleide ochtendblad niet zult tegenkomen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AliO.NINEE VAAM: STRAAT: GIRO: I'LAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEJUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTSDAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: I'laats IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap (-f- briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig, di? betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 Deskundigen op hPt NAVO-hoofd- kwartier wijzen er voerts op, dat het voor het kabinet -Den Uyl voorlopig niet mogelijk zal zijn sturctuerele bezuinigsmaatregelen voor de land macht te nemen als de parate eenhe den in sterkte gehandhaafd moeten blijven. Daar tachtig procent van het defensiebudget momenteel opgaat aan personeelskosten is het niet mogelijk structurele bezuinigingen door te voe ren als de getalsterkte voorlopig niet kan worden verminderd. Wel kunnen allerlei investeringsplan nen uitgesteld worden, hetgeen tijde lijk tot bezuiniging leidt, maar op een gegeven moment zuilen deze investe ringen toch moeten worden gedaan. Handhaving voorlopig van hetzelfde aantal parate militairen betekent ook. dat plannen om het aantal bataljons per brigade terug te brengen van vier naar drie, weinig zin meer hebben. Deze reorganisatieplannen heb- BEN. Deze reorganisatieplannen heb ben alleen maar zin als het aantal parate militairen minder is. Blijft dat aantal voorlopig hetzelfde dan levert reorganisatie van de brigades weinig op. Voor de onderhandelingen in We nen is men voornamelijk in het aan tal parate militairen geïnteresseerd, en is het de manier waarop die geor ganiseerd zijn van minder belang. Hete hangijzers Zoals wij gisteren al berichtten, blij ven in de NAVO, ondanks al of niet vermeende concessies van Vredeling over de parate troepen, nog andere hete hangijzers bestaan Dat geldt met name de geplande opheffing op lange re termijn van de zogenaamde vijfde mobilisabele divisie. De NAVO vindt dat Nederland zijn taak ter verdediging van een bepaald vlak op de Noordduitse laagvlakte zonder deze mobilisabele divisie niet kan uitvoeren. Volgens NAVO-inge- wijden had Nederland problemen over deze vijfde divisip best kunnen vèrmijden, daar de feitelijke ophef fing toch pas in 1935 zal gebeuren. Het zijn volgens deze ingewijden ech ter meer politieke dan financiële overwegingen geweest, dat Nederland de opheffing nu overnadrukkelijk heeft aangokodnigd. Er wordt daarbij op gewezen, dat de FvdA zich altijd voor opheffing van deze vijfde mobili- sabege divisie heeft uitgesproken. Binnenland Geen apen jn huis5 Boycotbrekers beboet5 Buitenland Kaapverdische eilanden be langrijk 9 Kerk Kerkelijk grensverkeer 2 Sport Brazilië-Joegoslavië gelijk 13 Gerd Müller jaagt op 13 doel punten 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1