53HEÜH krijgt jroed onthaal in Syrië Egypte Olie voor Afrika niet goedkoper Oranje wil weer over geld praten Mao tevreden met Giscard Schorsing in Hartekamp opgeheven In deze krant Liberalen redden socialisten v. d. Velde L fackson noemt reis gevaarlijk Begrafenis van Michael Gaughan Straatterreur ^einifLbeRrip n Groningen Politie schiet man in been ■m Japan levert meeste olie aan Rhodesië Franse minister Servan-Schreiber krijgt zijn ontslag Nobelprijswinnaar Asturias overleden Struisvogelpolitiek Leiclse Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" i MAANDAG 10 JUNI 1974 55ste jaargang no. 56 LEIDEN. Zoeterwondscweg 23, lel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylcn van Nljcveltstraat 372, telefoon 1441. enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Üironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur RABAT, MAROKKO (UPI) - Voorzitter Mao Tse Toeng van de Chinese Volksrepu bliek juicht de verkiezing van de conservatieve Valéry Gis- card d'Estaing tot president van Frankrijk toe omdat deze onafhankelijk is. Dit heeft president Leopold Senghor van Senegal in een vraagge sprek meegedeeld Senghor vertelde in het dagblad 'Le Matin' dat Mao zijn afkeur liet blijken over de socialistische kandidaat, Francois Mitterrand, omdat deze gesteund werd dooi de aan de Sowjet-lelband lopende Franse communistische partij. Volgens Senghor, die een uur met de Chinese leider gesproken had, was Mao volledig op de hoogte met alles wat er in de wereld omging. 'Hij volgt de in ternationale gebeurtenissen op de voet'. Mao Tse-tocng sprak over de Franse presidentsverkiezingen en ze dat zijn voorkeur uitging naar die kandidaat welke het beste de nationale onafhankelijkheid van Frankrijk zou kunnen verdedigen en volgens Mao was dat Giscard d'Estaing. De Senegalese president zei ver der, dat Mao 'helder, precies en goed geïnformeerd is'. 'Natuurlijk, zijn ouderdom is l.em aan te zien, maar men ver geet zijn leeftijd als hij over de problemen van China en de we reld spreekt', aldus president Senghor. zei wèl de belofte te hebben ontvan gen dat de VS zich zullen blijven inzetten voor de vrede in dit gebied. RASHINGTON CAIRO (Reuter, UPI, AP) Terwijl zowel Egypte al$ Syric een groot welkom voorbereiden aan president mNon, die woensdag in Cairo met zijn reis door liet Midden Oosten Begint, heeft de invloedrijke Democratische senator Henry Jackson Biens reis 'een riskant avontuur' genoemd. Zowel Egyte's enige po- ilieke partij, de Arabische Socialistische Unie, als de Syrische pre- ident Assad hebben zich zeer vleiend over de VS uitgelaten. Amerika is uit zijn positie van totale ooringenomenheid en steun voor Is- aël overgegaan op een verstandiger ouding inzake het Arabische pro- leem en de noodzakelijkheid van een echtvaardige en vreedzame regeling', laakte de Arabische Socialistische Jnie in Cairo bekend die ruim hon- erdduizend leden op de been hoopt e krijgen om Nixon een massaal welkom te bereiden. En de Syrische resident bevestigde in een interview iet een Amerikaanse televisiemaat- ehappij, dat ook hij op herstel van e in 1967 verbroken diplomatieke etrekkingen met de VS aanstuurt. Natuurlijk zien wij de symtomen van en nieuwe richting in de Amerikaan- e politiek, die in overeenstemming is net de rol die de VS moeten spelen ils een supermacht met speciale ver- ntwoordelijkheden. Hij ontkende van lissinger garanties te hebben gekre gen voor een totale Israëlische ontrui- wing van bezet Arabisch gebied, maar Verbaasd Diplomatieke waarnemers in Damas cus, die verwacht hadden dat de Syriërs de ontvangst van Nixon heel sobertjes zouden houden, staan ver baasd over de omvangrijke straatver sieringen die worden klaargemaakt in Damascus. De Saoedi-Arabische vice- premier, prins Fahd Addal Aziz, sprak in Washington van 'een nieuw en glorieus hoofdstuk in de betrekkingen van Soedi-Arabië met de VS' nadat hij een nieuw verdrag had onderte kend voor een groot ontwikkelings programma waarbij de VS zijn land zullen bijstaan. Een van de interes sante aspecten ervan is de verwerking van gas, als afvalprodukt van de olie- produktie, tot kunstmest. Wat Saoedi- Arabië laat wegstromen zou genoeg zijn om 60 percent van de werelabe- hoefte te dekken. 'an een verslaggever ïRONINGEN Zes bewoners van de rrondngse Atjehstraat en het Deli- ilein oefenden gistermorgen volgens e politie een onvervalst stukje traatterreur uit. Van zes woningen f er den ongeveer alle ruiten ingesla- ;en en ook werden deuren ingetrapt. Êr ontstond een kleine vechtpartij tussen enkele bewoners. De oorzaak 'an de vechtpartij was gisteravond, hangende het onderzoek van de poli- itie, nog niet bekend. De zes, die worden van openlijke ge weldpleging, zijn ingesloten. Het zijn de 20-jarige R. H. S., zonder beroep, de 19-jarige F. S., grondwerker, de 18- jarige loswerkman H. J. van der W., 'e 32-jzrige J. B. zonder beroep, de 19-jarige drukker A. W. te W. en de 19-jarige F. B. zonder beroep. Senator Jackson, een waarschijnlijke presidentskandidaat voor 1976, dezelf de die in de Senaat handelsvoordelen voor de Sowjet Unie afhankelijk stel de van toelating van Joodse emigratie naar Israël door het Kremlin, noemde de overeenkomst inzake Golan zo zwak dat de reis van Nixon uiterst riskant is. Indien Nixons reis naar het Midden Oosten méér kon bewerk stelligen dan wat Kissinger reeds be reikte zou Jackson de risico's ervan aanvaarden, zei hij, maar dat acht hij onwaarschijnlijk. Bovendien toont de president weinig begrip voor de bin nenlandse situatie 'door 'het land uit te gaan terwijl de juridische commis sie van het Huis van Afgevaardigden zulke ernstige aanklachten tegen hem behandeld'. De senator verklaarde eveneens tegen de voorgenomen hulp van 250 miljoen dollar aan Egypte en van 100 miljoen dollar aan Syrië te zijn. Zie verder ook pagina 7 Geëscorteerd door mannen in het 'u- niform' van de IRA zwarte baret ten donkere brillen wordt de kist met het lichaam van Michael Gaughan uit de Londense Heilig Hart Kerk gedragen. Hij stierf aan de gevolgen van een hongerstaking van 65 dagen, waarmee hij probeerde te bereiken dat hij van een Britse naar een Noordierse gevangenis werd overge bracht. Vijf andere IRA-leden hadden met een dergelijke actie wèl succes: zij zouden de toezegging hebben ge kregen dat ze binnen drie maanden naar een gevangenis in Noord Ierland mogen. Even daarna werden de 'gegij zelde' graaf en gravin Dounoughmorc vrijgelaten. Van onze correspondent EINDHOVEN Een agressieve man die de bezoekers van een Eindhovens café bedreigde met een groot zwaard, is zaterdagavond door de Eindhovense politie in zijn been geschoten. Pas daarna kon hij worden aangehouden. De verdachte, de 26-jarige J. v. S. uit Eindhoven had heibel geschopt in het café, waarna hij eruit gezet was. Die- zelfde avond kwam hij terug, gewa pend met een zwaard en een dolkmes. Hiermee bedreigde hij het personeel en de klanten. Buien Zonnige perioden, maar ook nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, rui mend naar west tot noordwest en toenemend tot matig of vrij krachtig. Maximumtemperaturen omstreeks 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend wisselvallig en wei nig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 04.20 onder: 20.59 maan op: onder: 10.58 Milieuprijs voor ontdekker van smog Zouden we nu eindelijk weer eens het zuivere rookgenot kunnen smaken? AMSTERDAM Terwijl aan staande donderdag het wereld kampioenschap voethal begint, rommelt het rond het Nederlands elftal nog steeds. Supervisor Ri- nus Michels heeft het elftal zoals .dat tegen Uruguay gaat spelen wel in gedachten, maar hij wil het nog niet aan de openbaarheid prijsge ven. Daarnaast rommelt het ook weer rond de financiële kant van de zaak. In eerste instantie was de KNVB overeengekomen dat negentig procent van de opbrengst van het wereldtoernooi door de clubs en de spelers flfty-fifty gedeeld zou worden. Enig rekenwerk van de selectie leverde op dat als Nederland de finale haalde er per man 20.000 gulden te verdelen viel, terwijl uitschakeling In de voorronde een vergoeding voor spel en trainings periode van 7500 gulden beteken de. De spelers zijn daar niet mee ak koord gegaan. Deze week zal er in Zeist opnieuw over gesproken worden. Tot een oplossing zal het wel komen. Zeker nu de clubs za terdag op een KNVB-vergadering water in de wijn hebben gedaan. De clubs zijn nu bereid de 90 pro cent opbrengst te verdelen met de sleutel: 30 procent voor de clubs en 70 procent voor de spe lers. Overigens zijn de spelers nogal verontrust over het feit dat het geld dat voor kwalificatie voor het eindtoernool in het' vooruit zicht was gesteld nog niet is over gemaakt. Ook daar over willen zij nog met de KNVB gaan praten. In het betaald voetbal viel giste ren de laatste beslissing. Wage- ningen promoveerde naar de ere divisie. Trainer Frits Korbach (zie foto) werd dan ook na afloop en thousiast op de schouders geno men. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Het bestuur van de zwakzinnigeninrichting De Hartekamp heeft de schorsing van cursusleider Peter Jansen onge daan gemaakt. De opheffing van de schorsing was een van de eisen van de 60 personeelsleden, die van vrijdag 24 mei tot maan dag 27 mei het stafgebouw van de inrichting bezetten. De actie groep raakte in conflict met het bestuur over de gezagsstructuur van De Hartekamp. Volgens een woordvoerder van de groep zal de opheffing van de schor sing waarschijnlijk vanmorgen wor den bekendgemaakt. Het bestuur heeft wel een aantal voorwaarden aan het in dienst houden van Peter Jam- sen verbonden. Deze voorwaarden zijn: Deskundigen van buiten de in richting zullen twee drie weken oriënterend vooronderzoek instellen naar de kans van slagen van een organisatie-ontwikkelingsproject; Zij brengen advies uit aan het bestuur;. Door middel van verkiezingen wordt dan een projectraad gevormd, die het vertrouwen van het voltallige personeel van De Hartekamp heeft. In deze raad zal een vertegenwoordiger van het bestuur zitting nemen; De projectraad zal optreden als opdrachtgever van het project, waarin de crisis moet worden doorbroken; Onderdelen van het project zijn onder meer: benoeming van een nieu we directeur, benoeming van een nieuwe personeelschef en het functio neren van Peter Jansen in een nieu we opzet; De huidige directeur neemt de lopende zaken waar. Welke deze lo pende zaken zijn wordt bepaald door de projectraad en zolang deze er nog niet is, door het bestuur.; Peter Jansen gaat zijn functie pas weer uitoefenen als de projectraad er is (dus na het vooronderzoek van de organisatiedeskundigen Morgen zullen alle betrokkemen zich beraden over dit pakket van voor waarden. Het bestuur is met dit aan bod gekomen, nadat de te hulp geroe pen organisatiedeskundigen Cools Fransman het bestuur hadden geadvi seerd, de schorsing van Peter Jansen ongedaan te maken. De directie van De Hartekamp was gisteravond voor commentaar onbereikbaar. MÖGADISJOE (AP, Reuter, UPI) De Arabische landen zullen de olieprijzen voor de arme Afrikaanse landen niet verlagen, ondanks de politieke steun die zij van deze staten hebben ontvangen in het conflict met Israël. Binnenland CHU-vergadering 5 Toekomst Dennendal van daag beslist? 8 Buitenland Opluchting na vrijlating van Iers echtpaar 6 Kerk Met Bé Ruys minder bedrem meld de grens over2 Probleem 2 Nieuwe boeken 2 en 7 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Weer 6 Dag maandag 7 Familieberichten 14 Neder-Saksen HANNOVER (AP, Reuter, UPI)' Gisteravond laat leek het erop dat de kleine liberale partij de socialistische coalitie-partner zou redden bij de ver kiezingen in Neder-Saksen. Toen de helft van de ongeveer vier miljoen stemmen geteld was gaven computer prognoses de links-liberale coalitie een haarbreedte voorsprong op de conser vatieve christen-democraten, dankzij winst voor de liberale FDP. De socia listische SDP had zelf vrij grote ver liezen geleden. De verkiezingsuitslagen vormden gis teravond een nek-aan-nek-race. Aan vankelijk leek het erop dat de socia listen en liberalen een ruime meerder heid zouden behalen, maar later slonk hun voorsprong. Het eerste en tweede Duitse televisienet probeerden elkaar te overtreffen in de juiste computer voorspellingen, waarbij op Duitsland 1 de christen-democraten aan de winnen de hand bleven en op Duitsland 2 de socialisten en liberalen. Uiteindelijk heeft dc SDP nu een 'Phyrrus-overwinning' behaald, dankzij de FDP. Toch betekent dat een ver sterking voor kanselier Schmidt, aldus gisteravond de eerste reacties. Toen Schmidt op 17 mei Brandt opvolgde bleek uit alle opiniepeilingen dat de links-liberale coalitie een verpletteren de nederlaag zou lijden. Wèl hebben de Arabische landen een lening van 200 miljoen dollar on geveer een half miljard gulden toegezegd als compensatie voor de gestegen olieprijzen. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft echter laten weten dat zij het bedrag als schenking wil en niet als lening. De Nigeriaanse vice-secretaris gene raal van de organisatie Peter Omu zei gisteren goede hoop te hebben dat de olieproducenten hiermee zullen in stemmen. De laatste waren tot een prijsverla ging van de aan Afrika geleverde olie niet bereid omdat de prijzen worden vastgesteld door de OPEC, de organi satie van olieproducerende landen, waarvan ook veel niet-Arabische lan den lid zijn en die geen politieke 'verplichtingen' hebben aan de Afri kaanse landen. De beslissing van de Arabieren heeft grote verontwaardi ging gewekt onder een aantal Afri kaanse landen, met name Ghana en Ethiopië. De Organisatie voor Afrikaanse Een heid heeft in een rapport van secreta ris-generaal Nzeo Ekangaki Japan ge- noemc als de grootste verbreker van de sancties tegen Rhodesië. Japan heeft de handel met Rhodesië uitge breid nadat de VN bijna tien jaar geleden handel met de regering van Ian Smith had verboden. 'In tegen stelling tot enkele landen die aan de protesten van de VN gehoor hebben gegeven, heeft Japan alle nota's van de secretaris-generaal van de VN over deze kwestie naast zich neergelegd', aldus het rapport. Ook Nederland Het rapport zegt dat bijna alles wat In Rhodesische winkels te koop is, van Japan afkomstig is. Frankrijk is de tweede belangrijke handelspartner van Rhodesië op deze lijst. Andere landen zijn Italië, dat lichte vliegtui gen levert, Zwitserland (straalvliegtui gen), Nederland dat een scheepvaart regeling heeft getroffen door middel van een maatschappij die Zephyr Hol- Vliegramp: 44 doden BOGOTO (AP, Reuter) Een Co- mombiaans vliegtuig zondagochtend vroeg tegen een berg gevlogen, 300 kilometer van Bogota. Alle 44 passa giers kwamen om het leven. Volgens een politiewoordvoerder zijn er aan wijzingen dat het toestel al in de lucht is ontploft waarna het tegen de berg klapte. land Transistor wordt geroemd en Engeland (schoenen, tapijten en huis houdelijk' goederen). 'Frankrijk heeft nooit zijn minachting voor de sancties verhuld. Het land is een eldorado voor overtreders van de sancties', aldus de secretaris-generaal van de OAE. Het rapport beweert dat op de wereld markt Rhodesische tabak te koop is als afkomstig uit Malawi, Mozambique en Zuid-Afrika. De vergadering van de staatshoofden begint woensdag in Mogadisjoe. De afgelopen dagen waren dc ministers van buitenlandse zaken van de leden- landen van de OAE bijeen om het overleg voor te bereiden. LAATSTE IMIEUWS PARIJSE (AFP/REUTER) De Franse minister Jean-Jacques Servan Schreiber is ontslagen. Dit is rond middernacht bekend gemaakt door premier Jacques Chira. 'De mening zoals deze vanochtend door de heer Servan Schreiber zijn geuit zijn on verenigbaar met de grondprincipes van onze politiek', aldus de premier. Ser van Schreiber had toen kritiek geuit op de Franse kernproeven. Het ontslag komt neer op een zware crisis voor het twee weken oude ka binet deze crisis zal hoogstwaar schijnlijk de steun voor de president in de Nationale Vergadering onder mijnen. Servan-Schreiber, een vooraanstaand uitgever en politicus, en minister van hervormingen, is hoofd van de Radi cale Partij, die de president in de vergadering steunt. Zijn ontslag uit het kabinet kan andere ministers mee sleuren. MADRID (AFP/UPI) De Guatema- laanse schrijver, dichter en politicus Miguel Angel Asturias, winnaar van de nobelprijs voor literatuur in 1967, is zondag op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Madrid overleden. Hij was 15 mei met een aandoening aan de luchtwegen In het ziekenhuis opge nomen. Veronder je iets aan de waarheid door de kranten ivaar die in staat huiten de deur te houden? President Amin van Oeganda denkt kennelijk van ivel. Wij dachten van niet. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LE1DSE CRT DORDTS DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Brochure 'Ondernemingsraden' door prof. dr. H. J. van Zuthera. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa^ pier en pen). Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1