Portugal vraagt VN hulp voor koloniën Kritiek op Kissinger wegens 'Watergate' Ook het Kremlin heeft duiven en haviken Britse vrouw in de DDR gearresteerd 5AIGC: Huurlingen op weg naar Guinee Bissau Pools echtpaar 'zweeft' naar Wenen Maleisische chef van politie doodgeschoten Emigratie van Russische Joden kwart verminderd Giscard blijft toch raadslid Saigon herstelt faciliteiten voor Vietcong Van nature geliefd. Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 28 cts.Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. Premier Thailand onthult complot Rusland mag blijven in M.-Oosten Educatief toneel Jeugd en samenleving [tOOT/KWARTCT ZATERDAG 8 JUNI 1974 BUITENLAND T7/K9 IISlSAlBON (AP- AiFP, Reuter, UiPI) -Portugal heeft voor het eerst in de Verenigde Naties erkend (dat liet zelfbeschikkingsrecht voor zijn kolonieën garandeert. De Portugese afgevaardigde in de bestuursraad van het VN Ontwikkeling^ Programma, Quevedo Cres- ipo, vroeg tijdens de zitting hulp van de VN voor de verdere ontwikkeling van de overzeese gebieds delen. (ADVERTENTIE) 'Ik stel er prijs op te verklaren', aldus Crespo, 'dat de voorlopige rege ring van Portugal in al zijn betekenis en met al zijn gevolgen het principe van zelfbeschikking voor de landen en volken die nu nog onder Portugees bestuur staan erkent'. Hij herhaalde wel dat het de bewoners van de koloniën zelf tot onafhankelijkheid moeten beslissen. Maar als dat bij referendum gebeurt zal Portugal hen bij de uitvoering van de besluiten niets in de weg leggen'. Deze regeling is een knelpunt bij de onderhandelingen tussen Portugal en de bevrijdingsbewegingen van de ko loniën. De laatste menen dat zelfbe schikking een vanzelfsprekende zaak ls waarover niet meer gestemd hoeft te worden. Tijdens de zitting van VN drongen afgevaardigden uit Opper Volta, Soe dan. Nigeria en Somalia er op aan dat Portugal eindelijk de dekolonisatie verklaring van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, die dateert van 1960. erkent. Vreemde mogendheden De bevrijdingsbeweging voor Guinee Bissau de PAIGC heeft meegedeeld dat twee schepen met Afrikaanse huurlingen, 'die betaald worden door vreemde mogendheden' koers hebben gezet naar de Westafrikaanse kolonie. De huurlingen zouden opdracht heb ben in Guinee Bissau zich bij enkele eenheden van het Afrikaanse leger te voegen en de controle over de hoofd stad over te nemen. Volgens een com muniqué dat door de PAICG vanuit Conakry, de hoofdstad van het buur land Guinee, is verzonden zouden 'verraders en opportunisten' een der de macht willen vormen tussen het PAIGC en de Portugezen. Vandaag worden de vorige week afge- Minister Soares weer onderhandelen.. broken besprekingen tussen het be vrijdingsfront en een Portugese dele gatie, onder voorzitterschap van mi nister van buitenlandse zaken Soares, hervat. Eén van de leidende leden van de afvaardiging, de socialist Jorge Campinos, heeft gezegd dat de socia listen uit de Portugese coalitie-rege ring/ zullen treden als de' besprekin gen met de PAIGC mislukken. 'Wij zijn in i Londen als socialisten om vrede te maken, geen oorlog', zei hij in een vraaggesprek met het Algerijn se blad Revolution Africaine. 'In het geval van mislukking zullen we ogen blikkelijk uit de Portugese regering BERLIJN, WENEN, LONDEN (UPI, Reuter, AP) De Oostduit- se autoriteiten hebben vorige week een 22-jarige Britse vrouw ge arresteerd op verdenking van een poging, een Oostduitse vriend te lielpen maar bet Westen te vluchten. Een Amerikaanse vrouw, die in baar gezelschap was zou eveneens zijn gearresteerd. De Britse, Susan Ballantine, die in Berlijn woont en daar Duits studeert, werd op 1 juni opgepakt, toen zij per auto onderweg was van West-Berlijn naar West-Duitsland. Ook vier Ameri kanen bevonden zich in de aangehou den wagen. Miss Ballantine is er in de DDR officieel van beschuldigd, te hebben deelgenomen aan een complot om Volker Venes, een van de trainers van het voetbalteam Dynamo in Oost- Berlijn, naar het Westen te smokke len. Benes werd drie weken geleden gearresteerd. De gearresteerde Britse heeft een jaar in Oost-Berlijn doorgebracht als stu dente van het Londense University College. Gedurende het communisti sche wereldjeugdfestival in Oost-Ber- lijn trad zij als tolk op. Volgens KOE ALA LOEMPOER (AP) De inspecteur-generaal van de Maleisiche politie Abdoel Radbmam, is op weg naar zijn werk vermoord rolitieehef onder vuur namen. Radhman, zo onge veer de belangrijkste man van het Maleisische politieapparaat, stond aan heit hoofd van een speciale afdeling diie zich met communistische guerril la's bezig houdt. De moordenaars zijn nog voortvluchtig. De oproerpolitie heeft gedeelten van de Maleisische hoofdstad, Koeala Loempoer, afgezet. De aanslag is de laatste in een serie van vijf zorgvuldig voorbereide moor den op politiemannen die deel' uitma ken van de speciale afdeling. vrienden in West-Berlijn kende Miss Bailainjtime Benes al anderhalf jaar. Uit Wenen wordt bericht dat een Poolse constructeur van zweefvliegtui gen, de 30-jarige Stanislaw Haiduk, met zijn 25-jarige vrouw Irena don derdag met een tweemotorig sport- vliegtuig naar Oostenrijk is gevlucht. Het echtpaar, dat in Gliwicze woont, landde op een oud militair vliegveld ten noorden van Wenen. Bij het over vliegen van de grens tussen Tsjechós- lowakije en Oostenrijk werd het door Tsjechische grenwachters beschoten. Geen der kogels trof doel. De vluchte lingen hebben de Oostenrijkse autori teiten om asiel gevraagd. Amnesty International, dat zich inzet voor de mensenrechten, heeft de Bul gaarse regering opgeroepen, niet het doodvonnis te laten uitvoeren dat is' uitgesproken over dr. Heinrich Spet ter, een vroeger lid van het Secretari aat van de Verenigde Naties. Spetter, een 53-jarige hoogleraar in de econo mie aan de universiteit van Sofia, is onlangs op beschuldiging van spiona ge ter dood veroordeeld. WASHINGTON (AP, UPI) De emigratie van Joden uit de Sowjet- Unie is met 25 procent gedaald. Dit is vermoedelijk het gevolg van de druk van het Amerikaanse Congres op de beperking van de handel van de VS met de Sowjet-Unie. Dit is vrijdag voor de senaatscommissie voor buiten landse zaken verklaard door minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger. Gemiddeld verlieten elk jaar ongeveer 35.000 Joden de Sowjet-Unie. In mei was het aantal emigranten evenwel sterk gedaald en de totale daling over 1974 zou 25 procent zo niet meer kunnen gaan bedragen, aldus de mi nister. Senator George McGovern, de toenma lige democratische presidentskandi daat, meende dat beperking van de handel met de Sowjet-Unie, als reac tie op de problemen rord de emigra tie van de Joden, het tegenovergestel de effect zou kunnen hebben van wat men wenste te bereiken. Kissinger antwoordde het hier geheel mee eens te zijn. PARIJS (Reuter) President Valery Giscard d'Estaing is af getreden als burgemeester van het plaatsje Chamalieres in Midden-Frankrijk, maar heeft met de traditie gebroken door bekend té maken dat hij lid van de gemeenteraad blijft. In een brief aan de" plaatselijke autoriteiten zegt hij dit te doen 'om mijn vriendschap met mijn collega's aan te tonen'. Het is de gewoonte dat een Franse president al zijn andere openba re en particuliere functies neer legt SAIGON (UPI) Zuid-Vietnam heeft (toegestemd een reeks facilitei ten voor de Vietcong te hersteilen waardoor een hervatting van het vre desoverleg tussen beide partijen ver gemakkelijkt wordt. Saigon besloot te gemoet te komen aan de eisen inzake telefoonverbindingen, persconferenties en helikoptervluchten van verbinding spersoneel naar hoofdkwartieren van de Vietcong. Vietcong-functionarissen hadden de bestandsbesprekingen en het overleg over politieke zaken, krijgsgevangenen afgezegd nadat Sai gon op 18 april de faciliteiten had, ingetrokken wegens de zware geveoht- sactiviiteit. Ofschoon functionarissen commentaar weigerden neemt men aan dat zware Amerikaanse druk Zuid-Vietnam er toe gebracht heeft de privileges te herstelleh. treden en daarbij rekenen we op de steun van de socialistische regeringen'. Minister van buitenlandse zaken Soa res heeft over de besprekingen met Guinee Bissau en over het eveneens opgeschorte overleg met Mozambique gezegd dat hij liever had gezien dat er direct een akkoord was bereikt over een staakt-het-vuren. 'Het lijkt immoreel door te vechten op het moment dat het overleg al begonnen is', aldus de minister. Hij herhaalde echter dat de globale politieke over eenstemming die de bevrijdingsbewe gingen willen over de toekomst van de koloniën uitvoerige onderhandelin gen vereisen, waarvoor veel tijd, ge duld en wederzijds begrip nodig is. Wat Soares echter met name bij de besprekingen in Loesaka had bemoe digd was het 'verantwoordelijkheids gevoel en de grote kennis over Mo zambique' bij de Frelimo-leiders. Frelimo-leider Machel was wat voor zichtiger toen hij de hoop uitsprak dat het overleg met Portugal in juli 'vruchtbaarder zal zijn dan de twee daagse besprekingen van de afgelopen week'. Wel had deze bijeenkomst vol gens Machel''een 'klimaat van weder zijds vertrouwen' geschapen. Vergaderingen verboden De Portugese militaire autoriteiten in Mozambique hebben vrijdag alle poli tieke bijeenkomsten in de open lucht verboden. Tevens waarschuwden ze dat aanzienlijk strengere maatregelen genomen zullen worden als dit verbod wordt overtreden. De nieuwe Portuge se president Antonio de Spinola zal dezer dagen een- bezoek brengen aan Mozambique en Angola. 'Openbare bijeenkomsten van politieke aard zul len leiden tot botsingen met de wet tig geïnstalleerde macht en tot een confrontatie met de justitie', zo luid de de waarschuwing. De- eind april verkregen politieke vrijheid heeft ge leid tot een golf van vergaderingen en betogingen, waarvan enkele met gewold gepaard gingen, met name in de stad Beira. Militaire kringen in Beira hebben meegedeeld dat guerrillastrijders vrij dag een zogenaamd hervestigingsdorp (waarin Afrikanen uit door de guer rilla beheerst gebied worden onderge bracht) hebben platgebrand. Tevoren waren alle dorpelingen uit hun hui zen verjaagd. Bij de actie vielen geen slachtoffers. In het verleden gingen aanvallen op hervestigingsdorpen vaak gepaard met zware beschietingen. Het dorp ,ag bij Inhamgina, een station aan de belangrijke spoorwegroute Bei ra-Malawi. Nieuwe gouverneurs De Portugese regering heeft gistera vond laat de benoeming bekendge maakt van een leger-generaal als nieu we gouverneur van Angola en een socialistische advocaat uit Lourenco Marques als gouverneur van Mozambi que. De generaal, Silvino Silverio Marques, is een broer van een lid van de militaire junta en diende 12 jaar^ geleden onder het vorige regiem als" gouverneur van Angola. De nieuwe i bestuurder van Mozambique is mr, Henrique Soares de Melo, Volgens regeringskringen zal de beëdiging be gin volgende week plaatshebben. Cigarros Autenticos. Op persconferentie bestookt met'vragen WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Op wat zijn eerste triomfale persconferentie had moeten worden na zijn marathon-reis naar het Midden-Oosten, werd de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger herhaaldelijk bestookt met vragen over zijn betrokkenheid bij het Watergate-schandaal. KISSINGER (met een rood hoofd wellicht van een verblijf van een maand in de woestijnzon) kwam krib big met ontkenningen dat hij mein eed had gepleegd voor de senaatscom missie door suggesties van de hand te wijzen dat hij betrokken was bij het afluisteren van ondergeschikten, vijf jaar geleden. 'Ik heb gepoogd de rege ring vijf en een half jaar lang op eerzame wijze te dienen', zei hij stug op een bepaald moment. Toen de vragen bleven aanhouden over het feit of hij wist dat een vroegere ondergeschikte, Davind Young, zich bij de 'loodgieters' van het Witte Huis had aangesloten, merkte bij op: 'Ik meen dat dit een persconferentie is, geen kruisverhoor*. Tijdens de pendeldienst die Kissinger 33 dagen lang onderhield tussen Is raël en Syrië kregen de verschillende Watergate-onderzoekers bewijsmateri aal aangedragen dat opnieuw de vraag opwierp of Kissinger voorkennis had van het werk van de 'loodgieters' (de inbraak in het Watergate-hotel) en of hij toestemming had gegeven afluister apparatuur aan te brengen bij 13 regeringsfunctionarissen en journalis ten in een poging in 1969 informatie- lekken te dichten. Kissinger had vorig jaar september voor de Senaat al ontkend dat hij afwist van de inbraak in Watergate. Hij heeft echter toegegeven dat hij de namen gaf van personen die toegang hadden tot uitgelekte geheimen nadat een besluit was genomen om afluister apparatuur aan te brengen. In het licht van nieuwe verklaringen (onder meer van oud-adviseur John Ehrlich- man die zei dat Kissinger wist wat Young bij de loodgieters deed) werd Kissinger donderdag gevraagd of hij raad ingewonnen had om zichzelf te verdedigen tegen beschuldigingen van meineed. 'Ik heb geen raad ingewon nen', zei Kissinger. 'Ik leid mijn kan toor niet alsof het een samenzwering betreft'. Een kennelijk verontwaardigde rech ter Gessel heeft gisteren verklaard dat de weigering van president Nixon om een afspraak na te komen zijn oud- medewerker John Ehrlichman docu menten ter beschikking te stellen die hij in het Witte Huis heeft achterge laten 'aan obstructie grenst' en totaal aanstootgevend is. Districtsrechter Ge- sell zei dit op het einde van een 2.5 uur durende hoorzitting, die door Ge- sell was gelast en die ertoe kon leiden dat de president wordt beschul digd van minachting van het hof. BANKOK (Reuter) Premier Sanya Dharmasakti van Thailand heeft op een persconferentie in Bangkok het bestaan onthuld van een communisti sche samenzwering tot omverwerping van zijn regering na uitschakeling van de monarchie en de religie. De premier wilde geen bijzonderhe den geven, omdat de nationale veilig heid in het geding is. Wel liet hij los dat de samenzwering op touw was gezet door het centrale comité van de Thailandse communistische partij en dat de samenzweerders voor het grootste deel Thailanders zijn. Gesell verdaagde de zitting na twee en een half uur met de mededeling dat hij schriftelijk zijn bevindingen zal neerleggen over Nixons weigering de door Ehrlichman opgeëiste stukken ter beschikking te stellen. Over het feit dat Ehrlichmans advo caat niet het vertrek mocht betreden waar de archieven van Ehrlichman worden bewaard zei Gesell dat hij niet kon instemmen met een procedu re waarbij de advocaat buiten wacht terwijl Ehrlichman zo nu en dan uit de kamer zou komen om met hem overleg te plegen. 'Ik zie niet in hoe ik met zulk een totaal aanstootgevende procedure zou kunnen instemmen', aldus de rechter. 'Het is aanstootgevend, mijnheer, het grenst aan obstructie', zegt Gesell. Richard Kleindienst die 11 maanden lang minister van justitie van de VS is geweest, is vrijdag in Washington tot een maand voorwaardelijk en beta ling van een boete van 100 dollar veroordeeld wegens het onnauwkeurig beantwoorden van vragen, hem ge steld door de commissie van justitie van de Amerikaanse senaat. De 50- jarige Kleindienst barstte in snikken uit toen rechter George Hart hem het vonnis voorlas. Kleindienst verklaarde op 16 mei zich schuldig gemaakt te hebben aan het niet nauwkeurig be antwoorden van vragen, hem gesteld door de commissie van justitie van de Senaat in verband met het ingrijpen van het Witte Huis in de behandeling van zaken tegen de ITT, die vielen onder de anti-trustwetgeving. Klein dienst is het tweede Amerikaanse par lementslid dat ooit in de geschiedenis van het land veroordeeld is. 1 Kissinger: WASHINGTON, TEL AVIV, DA MASCUS (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten zijn niet be zig de Sowjet-Unie uit het Mid den-Oosten te verdrijven, omdat Rusland een wereldmacht is met legitieme belangen in het Midden- Oosten, en omdat de VS niet in staat zijn tot verdrijving van de Sowjet-Unie, aldus de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger op een pers conferentie in Washington. Volgens Kissinger zal de groeiende vriendschap tussen de VS en de Ara bische landen de veiligheid van de staat Israël eerder vergroten dan ver kleinen. 'De veiligheid van Israël kan het best verzekerd worden in de con text van een vredesregeling in het Midden-Oosten en dit kan het best bereikt worden als de VS het vertrou wen geniet van beide partijen. President Nixons reis naar het Midden- Oosten, volgende week, moet vol gens Kissinger ook in dat licht gezien worden. 'Deze reis symboliseert de betrokkenheid van de VS op alle naties in het Midden-Oosten', aldus Kissinger. Verder onthulde Kissinger dat de VS Israël geen enkele toezegging gedaan hebben wat betreft het tegengaan van Arabische terrorisme, afgezien van de al bekende belofte van politieke steun aan Israël in het geval het gedwongen wordt terug te slaan na aanvallen van Arabisch guerrilla's. Israël en Syrië beschuldigen elkaar ervan de wederzijdse krijgsgevange nen gemarteld te hebben. In Israël heeft de rechtse Likoedpartij ge vraagd om een speciale bijeenkomst van het parlement om de klachten over mishandelingen van Israëlische krijgsgevangenen in Syrië te bespre ken. Hoewel de meeste Israëli's wei gerden over hun ervaringen te vertel len heeft een aantal van hen de Syriërs beschuldigd van het toepassen van martelmethoden, het niet-verle- nen van medische behandeling en van een zeer gebrekkige verzorging. Zo ont hulde een Israëlisahe piloot voor de radio, dat hij tijdens de ondervraging stokslagen op de vingertoppen en on der de voetzolen had gekregen en dat hij geen enkele medische verzorging kreeg terwijl hij ernstig ziek was. Ook had hij nooit bezoek gekregen van afgevaardigden van het Rode Kruis. Vooral drie gevangen Bedoeïen zou den het zeer zwaar te verduren heb ben gehad, volgens hen was een me de-gevangene, een oudere Arabisch spreken de Druus, iri de gevangenis aan de martelingen bezweken. In Tel Aviv heeft de politie meege deeld dat een 60-jarige Israëli zelf moord pleegde toen hij hoorde dat zijn zoon niet bij de gevangenen was die uit Syrië terugkeerden. In Damascus hebben uit Israël terug gekeerde Syrische gevangenen ver klaard dat ze in Israël onderworpen waren geweest aan physieke en psychologische martelingen. Op de Golan hoogvlakte hebben de speciale troepen van de VN hun posi ties langs de Syrisch-Israëlische be-, standslijn 'ingenomen. Daarna begon nen de Syriërs hun troepen langs de lijn uit te dunnen, aldus waarnemers van de VN. ADVERTENTIE door Victor Zorza In een nieuwe bijdrage aan het debat in het Kremlin over het topge- sprek met 'Nixon, dat eiiid deze maand wordt gehouden, heeft de Sowjet-minister van defensie Andrei Gretsjko krachtig gepleit voor een snelle kwaliteitsverbetering van de Sowjet-bewapening. Als het Politburo hem zijn zin geeft, dam zijn de kansen op een akkoord van enige betekenis inzake de bewape ning bij/ het komende topgesprek in Moskou drastisch verkleind. Gretsjko is er duidelijk op uit het Kremlin ervan te overtuigen, dat het Sowjet-bewapeningsprogramma zo ver gevorderd is, dat het jammer zou zijn het halverwege te stoppen, dn ruil voor beloften van Nixon, die mis schien niet eens worden nagekomen. De eerste noodzakelijke voorwaarden voor een 'kwalitatieve sprong' in de bewapening, zo zegt hij, zijn nu ge schapen wetenschappelijk en tech nisch, economisch en militair. De Sowjet-Unie heeft nu duidelijke erva ring met liet maken van nieuwe wa pens. Er worden maatregelen geno men om 'produktie-basis' van de de fensie te perfectioneren. Waarom zouden wij al deze kostbare investeringen verspillen, schijnt Gretsj ko te zeggen, hetzelfde wat wapen- lobbies in alle land én aanvoeren als er voorgesteld .wordt; de opbouw van de bewapening te stoppen. Die stop zetting'is precies waar het nu om gaat. Door het verzet van groepen van de harde lijn zowel in Washington als Moskou, zal de uitkomst van het top gesprek ver beneden de verwachtin gen blijven, die president Nixon en partij-secretaris Leonid Breznjew er oorspronkelijk van hadden. Hoe ver het resultaat achter blijft bij de ver wachtingen hangt af. van Kissingers gevecht met de mensen van de harde lijn in Washington en de vergelijkba re strijd in Moskou, die zonder twijfel zullen duren tot aan het topgesprek. Pressie-middelen In Washington laat het Pentagon ge gevens uitlekken over de onibwikke- liimg van de raketten lux die Sowjet- Unie en de groep rondom Kissinger vraagt zich bezorgd af welk effect deze onthuiliiimgen zuilen hebben op de ondierhandelingen. In Moskou is het bewust laten uitlekken nog niet zo'n belangrijk middel dn de strijd binnen de bureaucratie. Het beproef de Kremldn-wapen is het lange histo rische of filosofische artikel, waarin de praktische boodschap tussen de regels te lezen valt, zoals nu dn de 17- pagina's tellende bijdrage van Gretsj ko aan een partijblad. Zijn belangrijkste bondgenoot, minis, ter van marine admiraal Serge Gorsj- kow, betoogde onlangs, eveneens in een historische context, dat het impe rialisme weliswaar verzwakt is door de Tweede Wereldoorlog, maardat zijn belangrijkste doelstelling nog steeds Ls: de vernietiging van het communisme. De imperialisten, zo be toogde hij, hebben hun strijdkrachten opnieuw gegroepeerd en zijn nu be gonnen aan de voorbereidingen van 'een nieuwe wereldoorlog'. Dit dwingt de Sowjet-UniLe, tot versterking van zijn defensie, zei hij. Daarmee bedoelt hij, zoals hij in een ander verband uitlegde, dat hij meer schepen wil. Maarschalk Gretsjko heeft het in zijn artikel herhaaldelijk over de noodzaak om de militaire macht en paraatheid van de Sowjet-Unie op te voeren. Dat is volgens hem nu bijzonder noodza kelijk 'omdat de mogelijkheid van een onverhoedse aanval door een of ande re aanvaller sterk is toegenomen'. De maarschalk citeert Lenin, die vijf tig jaar geleden zei, dat zelfs het beste leger door de vijand vernietigd zal worden als het niet adekwaat bewapend fis. Een zuiver historisch argument? 'De betekenis van deze Breznjew en zijn woordvoerders zijn bepleit als Me enige weg naar een regeling voor beperking van de bewa. pening'. Tegenstem Maarschalk Andrei Gretsjko leninistische stelling is vooral ver groot door de huidige omstandighe den', legt hij uit. Het historische bewijs dat Gretsjko- gebruikt, is belangrijk voor het poli tieke betoog dat hij probeert op te zetten. Omdat de westerse vijanden na beide wereldoorlogen weigerden hun anti-Sowjet houding te laten varen en zelfs begonnen aan de voorbereiding van een 'preventieve nucleaire aanval' tegen de Sowjet-Unie, restte dit land nog maar één dinj en alleen dat kon de 'agressieve bedoelingen van het VS-imperialisme bekoelen'. En wat was dat dan wel? 'De versterking van 's lands defensie'. In dit betoog is geen ruimte voor de wederzijdse concessies van zowel de VS als de Sowjet-Unie, die door Eén van de leidinggevende comments- toren van het regeringsblad Izwestia, Alexander Bowin, die gepleit heeft voor wederzijdse beperkingen en in een militair blad scherp was aangeval len op Ideologische vergissingen', is dn het strijdperk teruggekeerd met een artikel, dat zich toespitst op de conalusies, die nu in het geding zijn. Beide partijen, zo schrijft hij, probe ren het grootst mogelijke voordeel te behalen, maar het is evenzeer wa-ar, dat 'je fiets moet geven om iets te kunnen krijgen'. Beide partijen be grijpen dat, of zouden dat op zijn minst moeten begrijpen. Bowin richt zich niet tot de VS. Zekere 'linkse theoretici', die hij niet met name noemt, maar waarmee hij kennelijk zijn militaire tegenstanders bedoelt, fzijn woedend geworden' alleen al bij het horen noemen van "hoofdzakelijke en onvermijdelijke compromissen', ah dus Bowin. De genoemde compromissen hebben betrekking op SALT-2 (het overleg ter beperking der strategische bewa- pening) en het komende topgesprek. Terwijl Gretsjko en de zijnen aan dringen op meer en betere wapens al.* de enige deugdelijke garantie voor de veiligheid van de Sowjet-Unie, komt Bowin met precies het tegenoverge stelde betoog van de Breznjew-lijn Het baseren van de algemene veilig heid op 'het voortdurend groeiend arsenaal van atoomraketten betekent dat de oorlogsdreiging tot in eeuwig heid blijft bestaan', zo voert hij aan. Bij de discussie in de Sowjet-Unie worden In de pers geen cijfers over raketten uitgewisselt, zoals in Wa shington, maar de onderwerpen zijn in beide gevallen hetzelfde: hoe kunnen wij de bèwapeningswedloop stoppen? JEUGD EN SAMENLEVING wijdt zijn juist verschenen nummer aan 'educatief toneel'. Daarbij wordt niet zozeer inge gaan op de recente moeilijkhe den rond de EindhovenseToneel- werkgroep Proloog, maar meer uitgebreide achtergrondinforma tie verstrekt over het proces van •toneel om jeugd rij'p te maken voor de schouwburg' naar (poli tiek) vormingstheater. Jan-Willem Overeem schrijft over het TEATER SINDS 1945 en recenseert - samen met Petra Vossestein - EEN MAAND IN- TRODUKTIEVOORSTELLING- EN. Hij bespreekt daarbij ook een slotdiskussie vol frustra ties. Leden van Sater en Proloog schetsen tenslotte hun visie op plaats en funktie van HET PO LITIEKE VORMINGSTEATER. Vraag dit boeiende nummer aan door storting van f. 5,40 (inkl. verzendkosten) op giro 2956320 t.n.v. Jeugd cn Samenleving Utrecht, onder vermelding van E5 - 1974, of neem een abonne ment op Jeugd cn samenleving voor f. 22,- per jaar (studenten f. 16,50). Een briefkaart of tele foontje is voldoende. ccn tijdschrift voor allen diebe hoefte hebben aan ccn kritische bezinning op hun omgang met kinderen en jonge mensen. MALIESINGEL 13 - UTRECHT Telefoon 030-31 63 49. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9