'Nationalisatie Arabische olie garantie tegen crisis' Jonge Vodka van Bokma Commentaar Berghaus nu akkoord met onderzoek Inmenging Petroleum zou uit politieke sfeer verdwijnen De nieuwe Nederlandse borrel Drink'm puur of gemixed het weer Normale zomer? Strandverwachting weerrapporten Bezetters TH Delft krijgen steun personeelsfractie Buitenlands kind krijgt meer aandacht op school Schade aan Zeeuws fruit na hagelbui 'Militair verliest geloof in beroep' 'Ons land eldorado voor buitenlandse zware jongens' 1 TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 JUNI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR K7 Minister Pronk heeft vorige week za terdag, uitgedaagd door zijn achter ban, het effect van zijn ontwikkelings samenwerking met Indonesië nogal zwaar aangezet. Tegenover diegenen die hem verweten dat hij niet radicaal stopte met iedere hulp aan Indonesië gezien de machtsstructuren daar, be toogde hij dat er met zijn manier van ontwikkelingssamenwerking wel dege lijk iets te veranderen valt 'op politiek cn sociaal vlak'. Indonesië luisterde mee en de regering daar is verstoord over zoveel inmenging in haar binnen landse aangelegenheden. De WD-ka- merleden Waalkens en De Koster ver wijten de jonge bewindsman nu zelfs 'neo-kolonialisme en paternalisme'. Het is allemaal nogal zonderling. Sinds jaar en dag wordt de publieke opinie over de internationale hulpver lening maar beheerst door één zorg: of het geld echt wel goed terecht komt, namelijk bij de mensen die het dringend nodig hebben. De publieke i opinie zou er zich daarom over moe ten verheugen, dat wc nu een minister hebben, die 25 procent van de Neder landse hulp heeft uitgetrokken ten behoeve van sociale projecten in Indo nesië. Worden die niet ingediend, dan wordt die hulp ook niet verleend. Minister Pronk handelt daarmee ge heel in de geest van veelvuldige plei dooien die door onafhankelijke ont wikkelingsdeskundigen in de VN al lange tijd worden gehouden. Het toet sen van de doelmatigheid van de hulp is een volkomen aanvaard beginsel in de ontwikkelingsstrategie. De OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling), gevormd door de industriële landen, heeft een speciaal comité voor ontwik kelingsbijstand waarin de deelnemende landen worden 'geëxamineerd' op de kwaliteit van hun ontwikkelingsbijdra ge. Ook daarbij wordt 'de laatste tijd vooral de nadruk gelegd op betere aanpassing van de hulpgelden aan de werkelijke behoeften van de ontwikke lingslanden. Er wordt daarbij gewezen op vraagstukken als de werkgelegen heid, de ontwikkeling van het platte land, onderwijs, wetenschap en tech niek.' Dat staat te lezen in het blad 'Internationale Samenwerking', dat door het directoraat-generaal voor In ternationale Samenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken wordt uitgegeven. Toen de minister deze beleidswijziging presenteerde op de iGGÏ-conferentie (de vergadering van een grote groep 'donors' van Indonesië) heeft de Indo nesische delegatie daar niets onge woons in gezien. De pers in Indonesië sprak er zelfs waarderend over. Pronks grootste zonde is blijkbaar dat hij zijn motieven hardop heeft uiteen gezet. De Indonesische regering heeft er nu behoefte aan om duidelijk te maken dat zij en niet anderen Indone sië regeren en dat zij zélf wel zal bepalen hoe zij het land wenst te ontwikkelen. Dat is haar soevereine recht, waarmee Nederland wel dege- lijk rekening houdt. Zij kan sociale projecten indienen om de toegezegde project-hulp van Nederland te krijgen, I zij kan dat ook nalaten. Dat moet zij hélemaal zelf weten. Van een verslaggever UTRECHT De directie van de confectiegroep van Berghaus wijst een onderzoek naar de oor zaak van de aangekondigde reor ganisatie niet meer van de hand. Door deze reorganisatie zouden zoals bekend tegen het eind van dit jaar bijna 400 van de 1100 perso neelsleden in Amsterdam, Beverwijk en Ulft moeten worden ontslagen. De drie industriebonden hebben gezegd de inschakeling van een extern orga nisatiebureau in overweging te willen nemen. Dit heeft de heer S. Salomons yan de industriebond NVV gisteren gezegd na het voortgezette overleg tussen delegaties van Berghaus en de industriebonden. De drie industrie bonden hebben Berghaus laten weten, dat zij partij willen zijn bij het formuleren van een opdracht aan een organisatiebureau. Ook willen zij dat het ministerie van economische zaken daarin wordt gekend. De bedoeling ervan is volgens de heer Salomons, dat bij het onderzoek het aspect van de werkgelegenheid duidelijk onder ogen wordt gezien en niet uitsluitend economische factoren worden beoor deeld. Rectificatie In het Kamerverslag over de woning bouw Is gisteren op een kritieke plaats het woordje 'geen' weggevallen. Het slot van dit verslag had moeten luiden: 'Ten slotte zei minister Gruij- ters, dat het niet in de bedoeling ligt, het huidige fiscale beleid te herzien. Er is géén sprake van dat de onder houdskosten weer aftrekbaar worden gemaakt'. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Nationalisatie van de Arabische olievelden is uit eindelijk de beste garantie tegen een herhaling van de oliecrisis. De petroleum zal ermee uit de politieke sfeer verdwijnen en een ge woon handelsartikel worden dat wordt verkocht tegen de geldende marktprijs. De Engelse journalist Leonard Mosley komt tot deze conclusie in zijn gisteren gepubliceerde boek 'grof spel', een anec- dotische geschiedschrijving van de strijd om de olie in het Midden- Oosten van 1890 tot heden. vriendelijke' Europese naties gedwon gen werden te betalen voor olie uit het Midden-Oosten. De gehate Ameri kanen mochten het beheer over hun maatschappijen behouden omdat de Arabieren hen nodig hadden en slechts om één reden: om voor hen steeds hoger wordende geldbedragen te verdienen. Rijk en arm Hij onthulde aan de hand van veel nog niet eerder gepubliceerd materi aal een geschiedenis van grof eigenbe lang, zwendel, fabelachtige rijkdom men voor enkelingen en moordpartij en in koelen bloede. Oliestop onmogelijk Mosley baseert zijn stelling over nati onalisatie op het gegeven, dat het Midden-Oosten niet in staat is de olieproduktie drastisch te verminde ren of zelfs geheel stop te zetten. De woestijnen zouden, aldus Mosley, vol lopen met ruwe olie, de gasfornuizen van Koeweit en Oost-Arabi zouden sputteren en uitgaan, de ontziltingsin- stallaties zouden er niet langer meer werken en zoetwaterreservoirs zouden drooglopen. Het is daarom onze overtuiging dat de Westeuropese landen, Japan en de Verenigde Staten de boycot van de Arabi sche landen en het dreigement van de produktievermindering met succes hadden kunnen weerstaan. De oliemaatschappijen hadden al de grootste moeite de olieproduktie tot tachtig procent te beperken. Alleen door de vermindering gelijkelijk over alle olieputten te verdelen kon wor den voorkomen dat de zaak vastliep. Bovendien kan stopzetten van de olie kraan maar al te gemakkelijk beteke nen dat de bron helemaal geen olie meer kan produceren. Het hanteren van de olie als politiek instrument, zal bij nationalisatie nog meer aan kracht inboeten. Het betekent dat elk van de Arabische landen afzonderlijk zijn olie op de wereldmarkt moet afzetten. Een boycot van één van de landen zou weinig succes meer heb ben: 'Het is zelfs het plezier Europa en de VS te zien kronkelen onder een boycot niet waard, om er een olieveld ter waarde van één miljard dollar voor te vernielen'. Einde oliekartel Want, volgens Mosley is het vrijwel zeker dat het nationaliseren van de concessies der grote maatschappijen in de OPEC-staten het internationale oliekartel totaal zou opruimen. Het zou ook een eind maken aan de kunstmatige prijsstructuur van de olie die het kartel tesamen met de OPEC-landen heeft opgesteld. De olie maatschappijen zouden afnemers wor den die de hele wereld zouden afzoe ken naar de goedkoopste olie die zij voor hun markten konden lopen. De OPEC-naties zouden de bufferorgani saties verliezen die haar produkt voor haar verkoopt en die kunstmatig de prijs aanhoudt. Slechts de consumen ten zouden er wel bij varen. 'Het is om deze reden dat, ondanks Khaddaffi, ondanks Irakezen, ondanks de roep der heethoofden 'Arabische olie voor de Arabieren' het internatio nale kartel niet gauw door de oliesta- ten zal worden uitgeschakeld. Zolang het een rol heeft te vervullen, zal het kartel zijn werk blijven doen en zul len de grote maatschappijen haar aan trekkelijke winsten blijven maken', aldus Mosley. En: 'Zeker in de komen de jaren zullen de grote Engels-Ame rikaanse combinaties steeds grotere aandelen moeten overhandigen aan haar gastheren en hogere royalties en belastingen gaan betalen. Maar te oor delen naar haar vroeger gedrag zullen zij gewoon deze verhogingen aan de verbruiker doorberekenen'. In een naschrift waarin Mosley nog even ingaat op de door hem in grote lijnen voorspelde oliecrisis van dit najaar, constateert hij daarom niet zonder sarcasme: 'Het is veelbeteke nend dat, terwijl het voornaamste doelwit van het Arabische olie-embar go de 'onvriendelijke Verenigde Sta ten' waren, geen van de Amerikaanse maatschappijen werd genationaliseerd. In Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, de neu trale zone, Bahrein, en Oman bleven maatschappijen als Exxon, Gulf, Socal, Mobil en Getty haar enorme winsten maken, uit de bedragen die de 'on- Het boek bevat ook vele details wat de Arabieren zo al met de olie miljoe nen hebben uitgevoerd. Voor Koeweit een staatje met 700.000 inwoners le vert dit bijvoorbeeld het beeld op van schatrijke Koeweiters, die met hun geld geen raad weten. Hiertegenover staat echter de bittere armoede van de rest van de inwoners van Koeweit: Palestijnen (100.000), Egyptenaren, Iraniërs, Irakezen en Jordaniërs, die in krohvijken wonen. Zij zijn ook Arabieren of Iraniërs, die door een geografisch toeval buiten Koeweit stammen. De Nederlandse tv-journalist Hans van der Werf schrijft een slothoofd stuk in het boek, waarin hij de gevol gen die de olieboycot voor ons land had, nog eens op een rijtje zet. Hij constateert onder meer: 'De Arabieren gaan zich zeker ook bemoeien met de lage landen. Zij zullen er banken beheersen en onroerend goed opko pen, vaak zonder dat we het zelf weten. En ook houdt ik het niet voor onmogelijk, dat onze werkgelegenheid er ook mee te maken krijgt. Mis schien worden zelfs wel de rollen omgedraaid en moeten wij onze werk lozen als gastarbeiders uitzenden naar het Midden-Oosten. Wie weet. Allah is groot, en als Mohammed niet naar de berg komt Leonard Mosley: 'Grof spel, strijd om de olie in het Midden-Oosten. 18-90- 1974. Uitgeverij Manteau Brussel-Den Haag. ADVERTENTIE Van onze weerkundige medewerker Het ziet er naar uit, dat deze hele junimaand in het teken van 'westelij ke weertypen' zal staan. Dit zegt althans de Londense maandverwach- ting. Hoopgevend voor de vacantie- gangers in de tweede junihelft is, dat dan weer deze ivestelijke stromingen herhaaldelijk onder invloed van hoge- drukgebieden zullen staan. Dit komt neer op tijdelijk droger xveer met zon. Gedacht zal zijn aan uitlopers van het Azorenmaximum. Overeenkomstig hier mee valt dan de neerslag in het noorden en westen van Schotland ho ger uit dan in Midden- en Zuid- Engeland. Hopelijk profiteren wij daarvan mee. De tweede helft van juni zal umarschijnlijk droger zijn dan de eerste met minder onweer dan normaal. De algemene circulatie op het noorde lijk halfrond in de voorafgaande vier weken leek op die in de overeenkom stige perioden van 1908, 1929, 1952 en 1953, jaren waarin de gemiddelde zo- mertemperatuur in De Bilt niet ver van de normale waarde afweek. Het aantal zomerse dagen was respectieve lijk 10, 16, 13 en 15 tegen 19 normaal, dus niet zo heel daverend. Totale leverantie in die vier zomers door juni 16, juli 25, augustus 13 zomerse dagen tegenover normaal respectieve lijk 20, 32 en 24. De trogpassage van donderdagavond is vooral in Zuid-Holland en Utrecht zeer markant geweest. Onze medewer ker in Santpoort meldde dat in zijn woonplaats wel 50 donderdslagen zijn gehoord, terwijl er soms twee d drie bliksemontladingen per minuut waren. Rond 19 uur kreeg Haarlem een ziva- re hagelval te verduren. Dit weekend zal het met het weer wat meevallen maar geheel bestendig is het niet: na de passage van een storingsfront met wat regen of een bui zal het in de loop van zondag wat zachter worden. Jan Mayen, een eilandje in de Noor delijke IJszee, had een re-ord natte mei met 85 millimeter (23). Op Spits bergen bleef het daarentegen met 7 mm (21) veel te droog. Vandaag wat beter. Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Wind matig tot zwak in het Wadden gebied eerst nog noord-westelijk, later uit uiteenlopende richtingen en in het zuiden uit zuid tot oost. Nog koel. Maxima 15 tot 17 graden Celsius, zeeivater 12 tot 14 gr. C. Verdere vooruitzichten: van het zuid westen uit wat regen of een bui daarna iets zachter. Amsterdam half bew 16 6 De Bilt licht bew 15 3 Deel en half bew 16 4 Eelde half bew 17 8 Eindhoven licht bew 17 6 Den Helder zwaar bew 14 3 Lucht. R'dam licht bew 15 3 Twente licht bew 17 7 Vlissingen licht bew 15 5 Zd. Limburg licht bew 17 3 Aberdeen half bew 14 3 Athene licht bew 29 0 Barcelona geheel bew 24 0 Berlijn zwaar bew 20 1 Bordeaux onbew 20 0 Brussel onbew 16 2 Frankfort half bew 21 0.2 Geneve zwaar bew 20 0 Helsinki half bew 18 0 Innsbrueck licht bew 22 0 Kopenhagen half bew 19 0 Lissabon onbew 29 0 Londen licht bew 18 0.2 Madrid onbew 30 0 Malaga onbew 26 0 Mallorca half bew 28 0 Munchen regenbui 17 2 Nice onbew 22 0 Oslo lichte regen 14 15 Parijs onbew 18 0.3 Rome licht bew 24 0 Split zwaar bew 26 1 Stockholm zwaar bew 19 0.5 Wenen geh bew na regen 20 6 Zurich regenbui 18 1 Las Palmas zwaar bew 24 0 Van een verslaggever DELFT De grootste personeelsfrac tie in de Delftse hogeschoolraad heeft zich gesteld achter de bezetting van een vleugel van het hoofdgebouw van de TH, die gisteren haar tweede dag in ging. De studenten protesteren te gen belemmering van de verkiezing van afdelingsraden door het college van bestuur. In een plenaire vergadering stelde de fractie 'Democratisch Beleid' vast, dat de wegen voor overleg waren uitgeput en dat een bezetting gerechtvaardigd moest worden geacht. De personeels fractie meende voorts dat de hoge schoolraad het optreden van het colle ge van bestuur niet over zijn kant kan laten gaan en desnoods zijn ver trouwen in het college moet opzeg gen. De bezetters hebben behalve de steun van Democratisch Beleid ook die van vele andere groeperingen gekregen. Zij deelden mee dat in de loop van gisteren bet duizendste lid van de hogesohoolgemeenschap in de bezette vleugel zijn adhesie kwam betuigen. Van een verslaggever LUXEMBURG —Minister Van Keme- nade (onderwijs) heeft in de EEG- ministerraad voor onderwijs gedaan gekregn dat het onderwijs aan kinde ren van vreemde arbeiders de hoogste prioriteit gaat krijgen in het actiepro gramma van de gemeenschap. In de gemeenschap zijn momenteel meer dan 1 miljoen kinderen tussen de 4 en 18 jaar die met hun ouders buiten het eigen land leven. Het moet die kinderen mogelijk gemaakt wor den, aldus het algemene gevoelen van de raad, zich aan te passen aan het plaatselijk onderwijs. Ze moeten op gelijke voet worden toegelaten tot alle inrichtingen van onderwijs. De ministers van onderwijs hebben vorderingen gemaakt op het stuk van de onderlinge erkenning van diplo ma's. Binnen afzienbare tijd, aldus dr. Van Kemenade, zal het werkelijkheid worden dat bijvoorbeeld, een arts die in Nederland gestudeerd heeft zich zonder moeilijkheden in een ander EEG-land kan vestigen. Dat wil overigens niet zeggen dat ook onmiddellijk de gelijkwaardigheid vaD de diploma's erkend zal worden. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Grondwetswijziging Met ontsteltenis nam ik kennis van het gesprek dat de heer Van Thijn jl. dinsdag voerde in het programma 'Achter het nieuws'. In zijn opvatting beluisterde ik alleen maar minachting voor de Nederlandse kiezers. Indien de volksvertegenwoordiging de voor stellen van de grondwetswijziging aanneemt; dus ook het instellen van het beperkte districtenstelsel, dan betekent dit dat langzaam maar zeker de kleine partijen de nek wordt omge draaid. Laten we hopen dat onze volksvertegenwoordiging dit voorstel niet goedkeurt en daardoor de demo cratie voor ons volk wordt behouden. Baarn tutie van 30 november 1972 nader omschreven, hoe de genezing van de ziekte in de liturgie der ziekenzalving vorm mag vinden. Tenslotte de heer v. d. B. beweert, dat alleen de katholieke kerk (van Rome) het genezingswonder kent. Al zulk monopoliseren en polariseren staat m.i. het herstel van de Dienst .der Genezing in de Christenheid le lijk in de weg, omdat men daardoor de heilloze breuk in de gemeente van onze Heer bevestigt en zodoende haar kracht om te genezen verzwakt en verziekt. De Heilige Geest is vrij in de uitde ling van Zijn gaven! Rotterdam Dr. K. J. Kraan Minder kerkbezoek De cijfers liegen niet. Het is dus een feit dat velen de geref. kerk de rug toegekeerd hebben. Nu weet ik dat er heel wat kerkleden, vooral jongeren, zijn geweest, die jarenlang met smart hebben zitten achten of de geref. kerken eindelijk eens zicht zouden krijgen op de ellende in onderontwik kelde gebieden, of ze zich nu eens duidelijk zouden uitspreken tegen ras senhaat en discriminatie, of ze zich eindelijk eens zouden aansluiten bij de wereldraad van kerken, of de kerk zich zou keren tegen de atoombewape ning en de jongens die op grond van gewetensbezwaar dienstweigeraars wa ren, de hand boven het hoofd te houden. Er werd wat gepraat, maar iets defenitiefs kwam er niet uit de bus. Geen wonder dat toen veel kerk leden, vooral de opgroeiende jeugd, zich teleurgesteld terugtrokken van de kerk. Nu begint alles te verande ren en te verbeteren. Hopelijk komen veel weggelopen kerkleden weer terug om hun steun en hun geld te geven aan doelen die zozeer onze steun ver dienen. George Vins C. Inja Veenendaal M. C. van Benthem-van Heerde De oproep van de kinderen van George Vins kunnen we toch niet naast ons neerleggen en gewoon maar doorgaan! Vier kinderen vragen ons om voor hun vader te bidden. En heeft U dat gedaan, persoonlijk en/of in uw kerk dienst? Waarom zouden we niet aan nemen dat als ons medelijden met deze martelaren groot genoeg is, we de H. Geest al hébben om gezamenlijk voor ze te bidden, om zó intensief te pleiten dat het God vermurwt. Als we wenen met de wenenden, kunnen we ook smeken met de smekenden, onze broeders en zusters daar ver weg. Dan kunnen we juist op Pinksteren ons vereenzelvigen met die verdrukte christenen en dan wórden ze gehol pen, dan zullen die kinderen hun vader terug krijgen, of in ieder geval toch door de H. Geest vrede ontvan gen en sterkte. Bloemendaal mevr. Van der Ploeg Indoctrinatie Jan Filius schrijft in Tr. v. 1-6 in z'n artikel 'Mensontwikkeling is het sleu telwoord' (een titel die ik meer uit de humanistenhoek verwacht had) o.a.: Een Protestantse technische school in Pakistan en een Katholieke jongensstad in India. Meerderheid van de leerlingen islamiet, hindu of boed dhist. Geen christelijke indoctrinatie. Mag ook niet. Maar wel mensontwik keling: wat kan ik voor mijn medemens betekenen?.Mijn vraag nu aan Jan Filius: Wat bedoelt U nu exact met 'Geen christelijke indoctri natie. Mag ook niet'. Als Jezus in Mattheüs 28 z'n discipelen opdraagt: 'Gaat dan heen en maakt al de vol keren tot mijn discipelen' en als dezelfde Jezus bij herhaling heeft gezegd, dat er maar één weg tot behoud is en als Paulus dan later de wereld intrekt om de aanhangers van de heidense godsdiensten te bewegen om Jezus als hun zaligmaker aan te nemen, zijn Jezus en Paulus dan Christelijke Indoctrineurs'? Of heb ik dit artikel toch niet goed be grepen? Driebergen Chr. Haalboom Kerk en zieken (2) Met belangstelling heb ik gelezen, wat de heer K. H. M. v. d. Berg onder de titel 'Kerk en Zieken' inzond over frère Andrée, een zwak, eenvoudig priester in Canada (t in 1937), die door God machtig in de Dienst der Gene zing gebruikt werd. Bij mijn bewe ring, dat herstel van de Dienst der Genezing in de komende jaren op de 'kerkelijke dagorde' zal staan, heb ik zeker niet alleen aan de charismati sche beweging of aan protestantse kerken gedacht, zoals de heer v. d. B. mij in de schoenen schijnt te schui ven. Integendeel! I k heb ik mijn boek over de genezing breedvoerig aange toond, dat de hele Christelijke Kerk in de eerste twaalf eeuwen van haar bestaan de ziekenzalving met veel zegen als sacrament ter genezing heeft uitgeoefend, (en niet primair als voorbereiding op het sterven!). En dat het laatste Vaticaanse concilie enkele jaren geleden tot terugkeer tot deze oorspronkelijke Christelijke praktijk heeft opgewekt. Paus Paulus VI heeft in zijn Apostolische Oonsti- GOES Naar gisteren ds gebleken heeft de zware onweersbui van don derdagavond dn verschillende delen van Zeeland en vooral op Zuiid-Beve- land, ernstige schade aan het boom- fruit aangericht. Vooral de appels hebben te lijden gehad onder de ha gel. Op enkele bedrijven is de oogsit voor honderd procent kapot geslagen. De totale omvang van de schade is nog niet vastgesteld, maar zeker is dat tientallen fruittelers erbij betrok ken zijn, onder wie een aantal, dat niet tegen hagelschade verzekerd is. Omdat bij de meest Zeeuwse bedrij ven toch al minder appels aan de bomen hingen dan vorig jaar zijn de vooruitzichten voor de telers ndet al te gunstig. ARNHEM Onder de Nederlandse onderofficieren heerst een 'het-zal- mi jn-ti j d-wel -d uren-men ta 1 it eit'. De militairen raken het geloof in hun beroep kwijt omdat er allerlei maatre gelen worden genomen waardoor ze zich in de steek gelaten voelen. Dat zei gisteren de president van de Ko ninklijke vereniging van onderoffi cieren 'Ons Belang' tijdens de jaar vergadering in Arnhem. Wantrouwen en onrust heersen alom in het leger door het uitblijven van de defensienota. Volgens hem gaat men bovendien al te gemakkelijk voorbij aan de sluiting van vliegbases en andere legeronderdelen. 'Dat gaat om arbeidsgemeenschappen van soms wel duizend man. Besparingen mogen niet ten koste gaan van de werkgele genheid. De heer Van Anholt zei dat Neder land mag blijven rekenen op de loya liteit van de onderofficier. 'Hoewel het ons vaak moeilijk wordt gemaakt als niet wordt aangetoond waarom offers noodzakelijk zijn'. Hij begrijpt wel dat er moet. worden besnoeid. 'Maar het personeel mag geen sluit post worddn'. Van een verslaggever UTRECHT De voorzitter van de rijkspolitievereniging de heer L. II. M. Nottet, is van mening dat de buitenlandse misdadiger ons land een eldorado vindt en dat de Nederlandse gevangenissen, vergeleken met die in het buitenland .hotels zijn. Hij vraagt zich in dit verband af of de strafmaat bij de 'harde' misdaad nog wel even redig is aan de zwaarte van het misdrijf. De heer Nottet sprak bij de opening van de jaarvergadering van zijn organisatie in Utrecht. Een ver hoging van de strafmaat zag hij als een middel om de misdaad een halt toe te roepen. HOOG WATER 9 JUNI 1974 Vlissingen: 4.35-16.51: Haringvlletslulzen: 6.14-18.36: Rotterdam: 7.28-19.28: Schevenin- gen: 5.41-18.02: IJmulden: 6.19-18.40; Den Helder: 10.09-22.14; Harllngen: 0.17-12.32: Delfzijl:. 2.33-14.34; 10 JUNI 1974 VHsslngen: 5.13-17.27; HaringvlletsHilzen: 6.50-19.13; Rotterdam: 8.04-20.05; Schevenln- gen: 6.13-18.34: IJmulden: 6.53-19.14; Den Helder: 10.40-22-40; Harllngen; 0.54-13.08: Delfzijl: 3.05-15.05: 11 JUNI 1974 VHsslngen: 5.55-18.08; Haringvlietslulzen: 7.27-19.52; Rotterdam: 8.41-20.43; Schevonln- gen: 6.46-19.11; IJmulden: 7.30-19.55; Den Helder: 11.10-23.08: Harllngen: 1.27-13.42: Delfzijl: 3.40-15.39. 'Je hebt ons nu Je adres, je geboortedatum, je opleiding, je loopbaan ge- geven, maar verzin nu eens goed: hoe heet je precies?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7