Welvaartspeil van gehandicapten achter bij validen Leraar helpt ambtenaren van jargon af In verkeer minder zware ongevallen Wereldklasse voor't meenemen. Helft van invaliden krijgt lage uitkering Kamer staatssecretaris enkele uren bezet Vliegtuigbom opgebaggerd DE NEDERLANDSE ZENDINGSRAAD SEKRETARESSE PHILIPS PvdA Den Haag wil VVD uitsluiten Gehandicapten slachtoffers discriminatie Gasunie akkoord met extra beveiliging tanks Maasvlakte Bijles in 'helder schrijven' om geheimschrift te vertalen Jongerenreizen naar Israel L4 klRiOUW/IKWAiRTMT ZAfTERDlAG 8 JUNI 1974 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het welvaartspeil van lichamelijk gehandicapten blijft duide lijk achter bij dat van validen. Zo ontvangt de helft van de invaliden veelal een lage uitkering, die tussen de 700 850 gulden netto per maand ligt. Daar bij komt dat'gehandicapten vaker extra kosten moeten maken, die gemiddeld 50 gulden per maand bedragen. BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) Tot deze conclusie komt de Algemene .Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) in het interim-rapport 'Leefsituatie gehandicapten', dat gistermorgen aan minister-president Den Uyl is aange boden. Aan het rapport ligt een en- quete ten grondslag onder ruim 5000 gehandicapten, die hebben gereageerd op een oproep in het programma van de VARA-ombudsman. Uit het onder zoek blijkt verder dat veel gehandi capten (56 procent) tussen de 50 en 65 jaar zijn, dat 57 procent de laatste vijf jaar niét met vakantie is geweest en dat in het algemeen neveninkom sten van mede-gezinsleden weinig fi nanciële verlichting brengen. De ANIB, waarbij 32.000 van de naar schatting 350.000 Nederlandse gehan dicapten zijn aangesloten, pleit daar om voor een optrekking van de uitke ring volgens de wet op de arbeidson geschiktheid tot het peil van ihet minimumloon en een verhoging van het vakantiegeld. De bond heeft zich daartoe reeds gericht tot staatssecreta ris Mertens van sociale zaken. Werkgelegenheid Volgens de ANIB zal de regering meer werkgelegenheid moeten schep pen, vooral voor oudere werknemers. Het toegankelijk maken van bedrijven' voor gehandicapten brengt wel kosten met zich mee, maar daar staat tegeno ver dat de premiedruk hierdoor zal afnemen. Te veel mensen die met een handicap worden afgekeurd, ómdat ze niet meer in het systeem passen, terwijl, zo meent de ANIB, er best nog (aangepaste) mogelijkheden zijn voor gehandicapten. Wanneer er wordt gesproken over oneigenlijk ge bruik van de sociale voorzieningen, zou dat, zo zei ANIB-voorzitter Kat, wel eens anders kunnen liggen dan veelal wordt gedacht: namelijk bij Bomexperts bekijken de op de rand van een baggerschuit gelegde vliegtuigbom, die gisteren in Amsterdam uit het water werd gevist. mensen die te snel worden afgekeurd De ANIB betwijfelt of op alle bedrij ven met meer dan 250 werknemers, twee procent van de arbeidsplaatsen door gehandicapten wordt ingenomen, zoals wettelijk is voorgeschreven. Ook de overheid zou volgens de ANIB niet aan deze norm voldoen. De problematiek van de lichamelijk gehandicapte is niet louter van finan ciële aard. Ook het maatschappelijk isolement waarin een gehandicapte (vaak van1'de ene dag op de andere! komt te verkeren, vormt een groot probleem. Een belangrijk middel om de discriminatie (die niet alleen bij het werk wordt ervaren, maar ook bij bijvoorbeeld reis- en huwelijksbu reaus) tegen te gaan, is het meer toegankelijk maken van de samenle ving voor gehandicapten. Zo vraagt de ANIB om gebouwen die voor iedereen toegankelijk zijn, zonder dat daarbij direct aan gehandicapten wordt ge dacht Ook vrouwen met een kinderwagen ondervinden hinder van stoepjes, tre den en te smalle gangen. Een gesprek hierover met staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) is in de ogen van de ANIB echten weinig gelukkig verlopen. Van een verslaggever DEN HAAG De kamer van staats secretaris Van Dam is gistermorgen enige tijd bezet geweest. Vijf leden van het huurderscomité Merenwijk uit Leiden hadden zich in de kamer verschanst, maar de politie heeft ze er tegen tien uur uitgezet. De bezetters protesteren tegen de ho ge huren van de flats, die variëren van 340 tot 400 per maand. y°'" gens hen hebben driekwar tvan de woningzoekenden een maandinkomen dat beneden de 1200 ligt. De heer Van Dam is niet ingegaan op de eis van de bezetters om op korte termijn een gesprek met hen te heb ben. Er is ook geen gesprek in de toekomst toegezegd. Het huurdersco mité heeft al eens eerder een gesprek met de staatssecretaris gehad, en deze is ook al eens in Merenwijk geweest, aldus en woordvoerder van het mi nisterie. Overigens hebben de bezet ters de kamer onaangeroerd gelaten. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM IJlings hebben ar beiders van de stadsreiniging gister ochtend hun baggermolen in de steek gelaten, toen zij uit het water van de Jacob van Lennepkade bij de hoek van de Bilderdijkstraat te Am sterdam een vervaarlijk uitziende vliegtuigbom opvisten. In eerste instantie kon niemand zeg gen wanneer de bom in het water terecht is gekomen, al werd gesugge reerd dat dit moet zijn geschied tij dens de tweede wereldoorlog. De op de baggerschuit neergelegde bom leek uiterlijk onbeschadigd. Aan de achterkant is het circa 1 meter lange projectiek voorzien van vinnen. Spoedig stroomden nieuwsgierige voorbijgangers toe om de vondst te bekijken. De politie zette toen de directe omgeving van de baggerschuit af, met name het stukje van de Jacob van Lennepkade waarin werd gebag gerd. Besloten werd de mijnoprui- mingsdienst te hulp te roepen. Zo lang die nog niet was gearriveerd, bleef iedereen op afstand. Op de plek waar de hefkraan, van de baggerschuit de bom boven water til de lag tot enkele dagen geleden een woonark. Aangezien' deze een onder houdsbeurt moest krijgen, liet de be woner hem naar de helling wegslepen en belde de gemeente (zoals de ge woonte is) om te vragen of de gracht ter plaatse even kon worden schoon Van een onzer verslaggever gebaggerd nu er immers ruimte voor kwam. Ik dacht eerst dat ik een betonnen paaltje ophaalde', aldus de 26:jarige schipper-kraandrijver Jan Griffioen van de Amsterdamse stadsreiniging. Hij klaarde het karweitje samen met zijn maat Klaas Gijsen (36). De hydraulische knijperkraan pakte de bom onder water aan de staart (dus bij de vinnen) beet. Toen Griffioen het projectiel eenmaal op het dek had gedeponeerd kreeg hij zekerheid dat het een bom was. Prompt liet hij zijn schuit in de steek en vluchtte de wal op. Vroeg in de middag arriveerden leden van de mijn opruimingsdienst, die tot de conclusie kwamen, dat de bom ongevaarlijk was. Volgens inlichtin gen van de politie zou het een oefen- bom zijn geweest. Er werd aan herinnerd dat eerst op 13 augustus 1940 en enkele maanden later, namelijk op 1 november 1940 het dichtbij de Jacob van Lennepkade gelegen Wilhelmina Gasthuis doelwit van geallieerde bommenwerpers is ge weest. PRINS HENDRIKLAAN 37, AMSTERDAM TELEFOON 0?0 - 717654 heeft op het Bureau van het onderwijs-sekretariaat missionair-educatief centrum plaats voor een Haar taak omvat een aantal gevarieerde bezigheden, zoals korrespondentie, notulering en begeleiding van jeugduitgaven inzake inzending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking. Wie zich tot deze interessante funktie voelt aangetrokken, gelieve kontakt op te nemen met de N.Z.R.-onderwijs- sekretaris, S. Oosterbeek, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Een ster met een onnavolgbare techniek, deze nieuwste draagbare „all transistor" van Philips. Alle akties van Johan Cruijff tijdens de wereldkampioenschappen voetbal volgt u, ook als u met vakantie bent, op de voet. Het haarscherpe 31 cm beeld maakt van kijkers enthousiaste supporters. Klasse herkent u ook aan de moderne vorm, aan het smaakvolle uiterlijk. Aan het heldere, volle geluid. Het afneembare daglichtscherm en de konstante beeldkwaliteit. Daar loopt u direkt mee weg. Op vakantie gaan de wereldkampioen schappen voetbal mee naar boot, camping of andere buitenplaatsen. Want uit of thuis: die stootvaste meenemer van Philips speelt z'n wedstrijden overal. Royale 31 cm no0 direct vision beeldbuis. Haarscherpe kontrastrijke beelden. Rapidovision: binnen enige sekonden na inschakeling direkt beeld en geluid. Zes stations voöraf instelbaar met afzonderlijke fijnregeling, veilig opgeborgen in de „afstcm-lade". Elektronische kanaalkcuzc met schuifrcgelaar voor zes voorkcurstations. Drie regelaars voor geluid, helderheid en kontrast. „All transistor" voor een lange levensduur en rotsvaste beelden. Aansluiting voor lichtnet (220V) en accu (i<?V). Stevige, stootvaste mceneem-konstruktie. Prijs f 615,-. Van een verslaggever DEN HAAG Voor het eerst na vele jaren is de stijging van het aan tal verkeersongevallen, die dood of ernstig lichamelijk letsel tenge volge hebben tot staan gegracht. Dit zei de voorzitter van de Ne derlandse vereniging van automobielassuradeuren, de heer F. Jutte, gisteren op de jaarvergadering van deze organisatie. In hoeverre dit op de resultaten van de autoverzekeraars van invloed zal zijn anoet nog worden afgewacht, maar ik waarschuw wel tegen een voorbarig optimisme', aldus de heer Jutte. De voorzitter van de vereniging van automobielassuradeuren ontkende de onlangs in een radiio-uiteending gesug gereerde 'dramatische winsten' van de autoverzekeraars en noemde het wel zeer voorbarig, de overheidsmaatrege len ten gevolge van de oliecrisis (au toloze zondagen, b enzinedistributie en snelheidslimieten) te beschouwen als factoren, die tot zulke winsten zouden leiden. De heer Jutte deelde mee, dat er in de eerste vier maanden van dit jaar minder schaden zijn gemeld aan de autoverzekeraars. Die daling gaat ech ter gepaard met een duidelijke stij ging van de gemiddelde schadebedra gen, terwijl bovendien de interne kos ten van de verzekeraars een relatieve stijging vertonen, als gevolg van een daling van de gemiddelde premie per verzekerde. De oorzaak van de daling van de gemiddelde premie ligt ener zijds in de omzetting van all risk verzekeringen in w.a. verzekeringen en anderzijds itn de aanschaffing van kleinere zuiniger auto's door het pu bliek, aldus de heer Jutte. De terugloop van de ernstige verkeer songevallen kan volgens de voorzitter van de assuradeursorganiisatie zeker niet alleen op rekening van de snel heidslimieten worden geschreven. Vol gens hem zijn ook het verminderde gebruik van auto's en de sterk geste gen benzineprijs van invloed op die terugloop. Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA in Den Haag wil bij de verkiezing van de nieuwe wethouders, op dinsdag 3 sep tember, de WD uitsluiten. De gewes telijke vergadering van de Haagse PvdA sprak uit, dat de fractie in de gemeenteraad, na overleg met PPR en CPN, slechts dient te streven naar de totstandkoming van een prcgramcolle- ge, bestaande uit 4 wethouders van de PvdA en 3 van het CDA. Van een verslaggever DEN HAAG Veel gehandi capten in Nederland worden ge discrimineerd. Tot deze conclu sie is de Algemene Nederlandse Invalidenbond gekomen na be studering van de resultaten van een enquête. De enquête is gis teren aan premier Den Uyl aan geboden. De situatie van de gehandicap- ten blijkt verre van rooskleurig te zijn. Van de meer dan 1000 ondervraagden 'had de helft (in december '73! een inkomen tus sen de f 700.- en 850.- ner maand. Van de geënoueteerden eing 57 procent de laatste viif iaar niet met vakantie. De bond drinet er bii de regering on aan de uitkeringen krachtens de so ciale wetten on te trekken tot het minimum'oon. de vakantie gelden te verhogen en maatre gelen te treffen voor meer werkgelegenheid. De bond wiist er op dat gehan dicapte werknemers veel moei lijker werk vinden dan anderen. Daarbij komt dat bedrijven vaak goede werknemers, als ze eenmaal gehandicapt zijn, weg werken door hun functies via reorganisaties overbodig te ma ken. Over de omvang van het aantal gehandicapten in Nederland is niet veel met zekerheid te zeg gen, maar men heeft aanwijzin gen dat het er zeker 350.000 moeten zijn. Van een verslaggever ROTTERDAM De Nederlandse Gas unie is akkoord gegaan met de voor waarden, die het openbaar lichaam Rijnmond heeft gesteld voor de bouw van opslagtanks voor vloeibaar aard gas op de Maasvlakte. Deze overeen komst zal nog door de Gasunie schrif telijk worden bevestigd. Rijnmond had van de Gasunie geëist dat om de stalen tank waarin het uiterst brand bare vloeibare aardgas wordt opgesla gen, een tweede barrière gebouwd zou worden. Die zou bij tankbreuk in staat moeten zijn om het vloeibare aardgas vol doende lang binnen te houden om het veilig af te voeren. De barrière moet zodanig zijn ontwórpen en gebouwd, dat brand in een aangrenzende tank- put niet leidt tot gevaarlijke beschadi gingen. Ook moeten de gevolgen van sabotage en explosie zo veel mogelijk worden geweerd. Aan deze eisen zal kunnen worden voldaan door de constructie van een voorgespannen betonnen tankwand, die om de opslagtanks heen zal wor den gebouwd. De gasunie had eerder geweigerd, de door Rijnmond gevraag de maatregelen *e nemen, omdat men er gepn verbetering van verwachtte. (ADVERTENTIE) ZWOLLE Ambtelijke stukken doen de burger zelden schateren. GS van Over ijssel hebben ook niet de verwachting dat het zover komt als straks op het Provin ciehuis in Zwolle een Neerlandicus in dienst treedt, die de ambtenaren moet inwij den in de kunst ambtelijke stukken (nota's, voorstellen, brieven enz.) te schrijven in gewoon, verstaanbaar Nederlands. Wat hen voor ogen staat, is dat er straks amb telijke stukken de deur uitgaan, die de gemiddelde man en vrouw oprecht 'leesge noegen' verschaffen. Een paar weken geleden ver scheen hier en daar een adver tentie, waarin de provincie Overijssel een docent Neder lands vroeg. Part-time, stond er, want puristen zijn het in Zwolle niet. Het wordt de taak van de man de ambtena ren te trainen in het schrijven van duidelijke, eenvoudige teksten. Het bezitten van journalistie ke ervaring, een akte MO of een universitaire graad strekt tot aanbeveling. De man moet namelijk enig gezag hebben, 'want', aldus een functionaris van personeelszaken in een toelichting, 'het wemelt hier van de academici en we moe ten niet krijgen, dat ze gaan zeggen: wat kan die man ons nou leren?' Intussen zijn wat sollicitaties ontvangen en is het proces van selectie op gang gekomen. Overdreven groot is de belang stelling tot nu toe niet, en dat is ook wel begrijpelijk. Aan de ene kant wordt een schaap met vijf poten gevraagd, maar anderzijds is het een positie tussen tafellaken en servet in. Het wordt, als gezegd, een gedeeltelijke baan, al zit de kans er wel in dat het nader hand een dagtaak wordt. Geheimschrift Het ambtenarenjargon is be rucht. Bargoens, een taal van 'boeven'. Voor wie niet tot die kaste behoort is het geheim schrift, met woorden als trendmatig, relateren, ten principale, kleinschalig, micro niveau, multi-disciplinair, sub- urbaniteit enz. Er zouden nog duizend andere voorbeelden te bedenken zijn. Waarbij dan nog komt het kwaad van de lange zinnen, die als lintwor men door oris overheidsproza plegen te kronkelen. Niet ie dereen is het gegeven zinnen te maken met 5, 6 bijzinnen en 10, 11 komma's en punt komma's en nog enige mate .bevattelijk te blijven, zoals dat bijvoorbeeld met prof. dr. I. A. Diepenhorst het geval is. Men herinnert zich wellicht zijn niet onvermaarde radio toespraken nog wel. De PTT is destijds een cursus voor noteren van eenvoudig Nederlands door ambtenaren begonnen. Die cursus is door twee experimentele groepen op het Zwolse Provinciehuis beproefd. Men is nu zover dat men de cursus op grote schaal in eerste aanleg voor 400 ambtenaren wil laten ge ven. Bij beide provinciale ex perimenten is er positief over geoordeeld. De afdeling perso neelszaken heeft van GS de opdracht gekregen de zaak verder te regelen. In eerste aanleg wordt het een project van twee jaar. Behalve de PTT heeft het ministerie van binnenlandse zaken iets derge lijks ook eens aangepakt. De gemeente Enschede kwam in middels ook belangstellend in formeren. Of er meer initiatie ven in 'dit opzicht zijn, is in Zwolle niet bekend. Openheid De heer H. Andriessen (van Vorming en Training, onder deel van personeelszaken der provincie Overijssel): 'Er Is een drang om de zaken open te gooien. Tegenwoordig wordt er naar gekeken hoe je schrijft. Je doet het tenslotte niet alleen voor je collega. Intern kan het anders gebeu ren dan naar buiten.' Hij geeft een voorbeeld. Neem een aanvrage inzake de Alge mene Bijstandswet, die door GS in hoger beroep wordt be handeld. De uitspraak kan het gemeentebestuur rustig in de bekende ambtelijke terminolo gie worden meegedeeld, ook om een verkeerde interpreta- :ie te voorkomen. Voor de man of vrouw om wie het gaat, zou evenwél een populai re versie gewenst kunnen zijn. Twee maatstaven worden straks in Zwolle aangelegd. Dat van leesgemak en dat van leesgenoegen. Iedere ambte naar krijgt hiervoor een for mule mee. Via leesgemak en leesgenoegen moet de belang stelling van de burger voor de zaken van de provincie aange wakkerd worden. Veel klach ten over onduidelijkheid zijn in Zwolle niet binnengeko men. Dit betekent niet dat er zo goed geschreven wordt, het bewijst waarschijnlijk veeleer ,<Jat er nog maar weinig be trokkenheid is. Meewerken in een kibboets: zomer (18-30 jaar) vanaf f 809, 1 juli 30 juli 30 juli 27 augustus 27 augustus 24 september najaar (18-25 jaar f 750, 2 september 3 december 24 september 20 december assisteren bij een opgraving: 1 juli—30 juli, 18-30 jr. f 1060,— confrontatiereis door Israel: indringende kennismaking met Israel. 2 wk. rondreis, 2 weken vrij. 1 juli—30 juli, 18-30 Jr. f 1150, Programma op aanvraag verkrijg baar bij: INSTITUUT VOOR INTERNATIONALE EXCURSIES, Postbus 54 - BERGEN Nh - Telefoon 02208-2600. Rita 'U zei, dat ik iets aan de rom mel in de garage moest doen. Daarom staat er nu dit waar schuwingsbord.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5