Vloeibaar aardgas in snelle opmars Spaarzin nam iets toe in mei Bezig bedrijf Rusland profiteert van economische malaise in westen Duitsland is bereid tot financiële hulp Transportprobleem is thans wel opgelost Tijdel jik door vakantiegelden Beurswaarde in mei omlaag Kroon verklaart beroep Shell ongegrond Bos Kalis wil niet weg uit Zuid-Afrika Veel hogere omzet in eerste kwartaal bij Schuttersveld BNG-lening is sterk overtekend Maximale straf geëist tegen 'Stad Rotterdam' Deviezenreserves olielanden gestegen Schiekarton gaat dicht Import Italië kwart minder DOW JONES INDEX NEW YORK ZEER VAST Spaarbankbond wil andere structuur i %01AV/,K,\YARTRT ZATERDAG 8 JUKI 1974 FINANCIEN EN ECONOMIE T25/DHL25 SSM 1 ,JHg| tisi [AMSTERDAM Aardgas in vloeibare vonn gaat in het patroon Ivan de energievoorziening in de wereld een steeds voornamere rol spelen. De tijd dat men aardgas bij de oliewinning als een vrijwel nutteloos bijprodukt beschouwde, ligt al ver achter ons. Overal in de wereld richt zich de technologie op de produktie van zo veel mogelijk aardgas. Daarbij tracht men de handicap te overwinnen dat de voornaamste gasproducerende ge bieden zo ver weg liggen van de verbruikerscentra, waar men vaak een schreeuwend tekort aan energie heeft. Het probleem het gas op betaalbare wijze van de productiecentra over zee naar de afzetgebieden te trans porteren is thans wel opgelost. Er komen steeds meer speciale tanksche pen in de vaart, die in hun zwaar geïsoleerde ruimen diep gekoeld, vloeibaar aardgas kunnen vervoeren. Aardgas, waarvan het voornaamste be standdeel methaan is, gaat bij koeling tot160 gr. Censius (285 gr. Fahren heit) onder atmosferische druk in vloeibare toestand over en neem dan ongeveer 1/600 van het oorspronkelij ke volume in. Wat men ook in andere sectoren van de scheepvaart waarneemt, geldt even eens voor de LNG-Yankers (LNG liquified natural gas: zij worden steeds groter. De 'Methane Princess' die in 1964 van stapel liep, kon 27.400 m3 vloeibaar aardgas vervoeren, maar 5 jaar later kwam een tanker in de vaart de 'Polar Alaska' met een tankinhoud van 71.500 m3. Het ko mend jaar wordt een LNG-tanker met een capaciteit van 125.000 m3 aan de vloot toegevoegd en zelfs is de bouw van een tanker met een inhoud van 200.000 m3 in studie genomen. Aardgas afkomstig uit Libië wordt heden ten dage naar Italië en Spanje verscheept, Aardgas uit Alaska gaat naar Japan, ondanks het feit dat de in LNG-tankers op dit traject een af stand van 3300 zeemijlen moeten over bruggen. Het naar energie hongeren de Japan heeft voorts een omvangrijk contract met Shell afgesloten om jaar lijks 5500 miljoen m3 vloeibaar aard gas uit Brunei te betrekken. Toepassingen Het zal van de technologische ontwik kelingen op het gebied van transport en opslag bij zeer lage temperaturen afhangen welke verdere toepassings mogelijkheden er voor vloeibaar aard gas in het verschiet liggen. In de Ver. Staten en Engeland houdt men zich bezig met de bestudering van geheel nieuwe technieken en de toepassing van nieuwe materialen. Hoewel er van een revolutionaire doorbraak nog geen sprake is, wordt er rekening mee gehouden dat de kosten van het vloeibaar maken, het verschepen en de opslag van aardgas, gestadig kun nen dalen. Het is zelfs niet onmogelijk dat het gebruik van pijpleidingen voor het transport van gas in vloeibare vorm over grote afstanden, te zijner tijd economisch verantwoord zal zijn. Voor deze jonge industrie komt het er nu op aan technologische vooruit gang te combineren met een gezond economisch beleid, om op deze wijze een verdere groei mogelijk te maken. De opslag van vloeibaar aardgas met het doel een tijdelijke, sterk vergrote vraag door de verbruikers, te kunnen opvangen, wordt ook steeds vaker toe gepast. In de zomermaanden wordt dan aardgas vloeibaar gemaakt en op geslagen teneinde in de winterperiode als het gasverbruik stijgt en bij extreme vorst zelfs zeer sterk stijgt aan de vraag te kunnen voldoen. Men noemt dit 'peak shaving'. In de Ver. Staten bestaan reeds een kleine 20 peak shaving-installaties, in- Europa 3, nl. te Nantes, Suttgart en (nabij) Manchester. De plannen van de Nederlandse Gasunie een dergelij ke buffervoorraad op de Maasvlakte aan te leggen dateren van 1971. Door bestuurlijke moeilijkheden zijn zij nog niet verwezenlijkt. De bedoeling is de winterpieken in de Randstad Holland. waar verhoudingsgewijs meer mensen wonen dan in de rest van het land, tijdig te kunnen opvan gen. Berekend is dat een verantwoor de buffervoorraad aardgas 75 miljoen m3 groot moet zijn. Er zullen twee tanks van 57.000 m3 elk en een kleine stikstoftank van 16.000 m3 worden neergezet. Deze stikstof, die aan het aardgas zelf wordt onttrokken zal als koelmiddel dienen. Eén van de gastankers voor het Brunei-Japan project van de Shell i aanbouw in Frankrijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er is in mei heel wat beter gespaard dan in de eerste vier maanden van 1974, toen de opgevraagde gelden de inge legde sommen vaak overtroffen. Toch mag uit de opleving van de spaarzin niet worden geconcludeerd zo meent men in kringen van spaarbanken dat er een keerpunt voor wat langere termijn is in getreden. Veel mensen hebben eind mei hun vacantiegeld ontvangen en dat tijdelijk op hun spaarrekening gedeponeerd. Dat er waarschijnlijk geen sprake is van een werkelijke toeneming van de spaarneiging, blijkt daaruit, dat de MOSiKOU (AFP) De Sowjet-Unie trekt op liet ogenblik flink profijt uit de inflatie die in de westerse'kapitalistische'wereld heerst. Bovendien draagt zij in bepaalde sectoren zelfs bij tot een versnelling van de prijsstijgingen in het westen, aldus (westerse) waarnemers in de Russische hoofdstad. De stijging van de grondstoffenprij- zen (in het bijzonder olie, hout, goud en diamant) levert de USSR aanzienlijke deviezeninkomsten op. Er wordt per jaar ruim 400 miljoen ton ruwe olie uitgevoerd naar West- Europa. Door de verdrievoudiging van de olieprijzen zullen de Russi sche olie-inkomsten dit jaar stijgen van 850 miljoen tot bijna drie mil jard dollar. Produkten die de Sow jet-Unie in het westen koopt zijn minder in prijs gestegen dan de grondstoffen. Deze situatie die Rusland onver wacht grote deviezeninkomsten ople vert, heeft alle prognoses voor het nog lopende vijfjarenplan omverge worpen. Een en ander leverde twee duidelijk in het oog lopende ontwik kelingen op. De Sowjet Unie deed haar aankopen in het kapitalistische westen voorheen altijd op krediet. Sinds het begin van dit jaar wordt echter contant betaald. In maart werden bijvoorbeeld voor een staal- complex in Koersk installaties en ander uitrustingsmateriaal ter waar de van 2.5 miljoen mark gekocht, waarbij de aan een Westduits con sortium (o.l.v. Krupp) te betalen rekening direct werd vereffend. In april betaalde de Sowjet-Unie 96 miljoen frank in contanten voor de aankoop van een Frans koopvaardij schip. Te hoog De in Moskou gevestigde buitenland se banken omschrijven deze nieuwe situatie als volgt: 'De Sowjet-Unie heeft helemaal geen belangstelling meer voor leningen. De Russische autoriteiten zijn wel bereid kredie ten met een middellange looptijd tegen een lage rente van 6.25 pro cent (in kringen van westerse ban kiers ook wel 'gratis-leningen' ge noemd) te aanvaarden, maar alle andere aanbiedingen, hoe omvang rijk ook, worden van de hand ge wezen met de opmerking dat de rente te hoog is. De tweede opvallende ontwikkeling is dat de Sowjet-Unie sinds kort is afgestapt van het systeem waarbij installaties en machine in het bui tenland werden gekocht in ruil voor produkten die met deze geïmporteer de machines worden vervaardigd. De De Sowjet-Unie past dit systeem al enkele jaren toe, met als voornaam ste doel een krachtige deviezen- stroom naar het westen te voorko men. De Sowjet-Unie werkt in diverse gevallen ook een versnelling van de inflatoire beweging in de 'kapitalis tische' wereld in de hand. Voor bepaalde produkten vraagt Rusland van westerse klanten prijzen boven het op dat moment geldende inter nationale prijspeil, uit angst dat de prijzen op de wereldmarkt op het moment van aflevering hoger zijn dan wat de Sowjet-Unie oorspronke lijk had gevraagd. Zo wilde een Europese importeur enkele weken geleden een partij indium kopen voor levering in de tweede helft van dit jaar. De Russen verkochten dit metaal voor 200 dollar per ton. Ruim een week later vroeg dezelfde afnemer om een nieuwe prijsopgave. De Sowjet Unie vroeg toen 250 dol lar per ton voor levering in het eerste half jaar van 1975. De publiciteitsmedia in de USSR leveren vaak kritiek op de hollende inflatie in de westerse wereld. Zelf verkeert het land in de prettige omstandigheid dat de stijging van de prijzen binnen haar grenzen on betekenend is. Slechts een zeer be perkt aantal produkten (waaronder visconserven en maaltijden in res taurants) is de afgelopen maanden in prijs gestegen. A. L. van Beek verwacht verbetering in 1974 ROTTERDAM De gang van zaken gedurende de eerste maanden van 1974 is voor A. L. van Beek (tabak) redelijk geweest en het bedrijf is van mening dat 1974 een beter resultaat kan ople-eren dap 1973, aldus het jaarverslag. Het bedrijfsresultaat daalde in 1973 van 6,1 min tot 4 min en de nettowinst van 1,2 min tot 0,7 min. Eerder werd voorgesteld een dividend van 6 uit te keren (v.j. ƒ8). Voor Van Beek is 1973 een moeilijk jaar geweest. Het resultaat is zeer ongunstig beïnvloed door koersverlie zen op handelszaken, die per saldo ongeveer 1 min bedroegen. Zij wa ren hoofdzakelijk het gevolg van de devaluatie van de Amerikaanse dollar begin 1973. Bevredigend begin voor Blydenstein-Willink ALMELO Blydenstein-Willink (textiel) heeft in de eerste maanden van 1974 bevredigende orderontvang- sten geboekt. De bereikte resultaten over de eerste maanden zijn niet Onbevredigend. Door tal van onzekere factoren zijn de vooruitzichten voor het hele jaar rog niet te overzien, aldus het jaarverslag. In 1973 heeft het bedrijf te lijden gehad van de doorgezette recessie in de Westduitse confectie-industrie, de belangrijkste buitenlands- afnemer, en de grote stijging van de grondstof- fenkosten. Het exploitatiesaldo steeg van 6,1 min tot 6,8 min. In verband met de algemene onzekere situatie is het resterende bedrag op de winst- en verliesrekening ad 0,8 min gebruikt tot vorming van een voorziening voor conjunctuurrisico. Daarom zal over 1973 geen dividend worden uitgekeerd. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1965. In 1972 werd een winst geboekt van 760.000. De concernomzet daalde van 67,4 min tot 65,3 min. 'Duke of Yorkshire' eerste maal in Scheveningen ROTTERDAM Zondag zal de Duke of Yorkshire, het nieuwe 'roll-on-roll- off-ship' van de Norfolk Lijn, een dochteronderneming van Unilever de haven van Scheveningen binnenlopen. Met dit schip, het grootste dat ooit in de Scheveningse haven is aangeko men, zal vanaf 11 juni een dienst worden onderhouden tussen Scheve ningen en Middlesbrough in Engeland. De afvaarten uit Scheveningen en Middlesbrough vinden drie maal per week plaats. De overtocht duurt 16 uur. Exploratievergunning Shell in Swaziland ROTTERDAM Shell Coal Swazi- land (Propiretary), een onlangs opge richte maatschappij van de Koninklij- ke-Shell Groep, is in Swaziland een 'veelbelovende' vergunning verleend voor de exploratie van kolen, olie uit leisteen en radio-actieve mineralen. Scholten-Honig werkt samen met Oostenrijks bedrijf KOOG AAN DE ZAAN Koninklij. ke Scholten-Honig en de Osterreichi- scher Agrar Industrie (OAI) in We nen gaan samenwerken op het gebied van research, ontwikkeling, produktie en verkoop van zetmeelprodukten en plakmiddelen. In eerste instantie geldt de overeenkomst Oostenrijk en enkele aangrenzende landen, aldus KSH. De overeenkomst voorziet in het we derzijds geven van licenties en ken nis, wederzijdse vertegenwoordigingen en leveringen, alsmede dc mogelijk heid tot loonverwerking over en weer. OAI heeft een grote aardappelzetmeel fabriek en een plakmiddelenfabriek met laboratorium, beide in Oosten rijk. Fund/Nefo 100 pet. Amev UTRECHT De AMEV heeft alle nog bi; derden uitstaande aandelen beleggingsfonds Fund of Nefo verwor ven. Fund of Nefo is een houdstermaat schappij van aandelen van de op de Amsterdamse effectenbeurs genoteer de beleggingsmaatschappij Nefo. Bescheiden winstje voor Rademakers Metaal ROTTERDAM Metaalbedrijf Rade- makers heeft in 1973 een omzet be haald van 26 min (v.j. 20 min). Overeenkomstig de verwachtingen is de orderpositie in de loop van 1! "3 verbeterd, waardoor de onderbezet- tingsverliezen die het resultaat van 1972 zo nadelig beïnvloedden, in 1973 zijn verminderd. Als gevolg daarvan kon een bescheiden positief resultaat worden behaald van 38.738, wat zal worden afgeboekt van het verliessaldo ad 418.000. Het dividend wordt ge passeerd, zo blijkt uit het jaarverslag. overschotten van gestorte boven de uitbetaalde gelden overal kleiner zijn dan in mei 1973. Verschillende alter natieve spaarmogelijkheden lokken de spaarder kennelijk, zoals de pandbrie ven, waarop meer dan 10 procent rente valt te behalen en de rente- spaarbrieven. Dze stukken worden aan toonder verkocht tegen een be paald bedrag en na 2, 5 of 6 jaar wordt een hoger en doorgaans rond bedrag 500 of 1000) uitgekeerd. Het aantrekkelijke voor vele spaar ders is, dat de inkomsten van de rentespaarbrieven voor de fiscus niet te achterhalen zijn. Een duidelijk voorbeeld van een in stelling, die herstel toonde ten opzich te van de voorafgaande maanden, maar achterbleef bij mei 1973 was de Rijkspostspaarbank. Nadat in april netto 15 miljoen was opgenomen, werd in mei een spaaroverschot van 42 miljoen gekweekt. Vorig jaar mei was het echter 65 miljoen. Het inleggerstegoed bij de RPS bedroeg per eind mei 8.38 miljard tegen 7.76 miljard per 31 mei 1973. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag is in mei 9 miljoen gestort tegen 11.8 min in dezelfde maand een jaar eerder en De Spaarbank te Rot terdam bereikte in de bloeimaand een overschot van 13.6 (18.2) miljoen. Bij de Spaarbank Centrale Volksbank overtroffen de stortingen de opvragin gen met 975.000 (3.1 miljoen). Een uitzondering vormde de Bondsspaar bank voor Midden- en Oost-Nederland waar mei met 16.9 miljoen iets boven de 16.5 miljoen van mei vorig jaar uitkwam. DEN HAAG In mei is de reële waarde van gewone Nederlandse aan delen, officieel genoteerd aan de beurs van Amsterdam, met 1.575 miln gedaald tot ƒ36.375 min. De grootste daling was weggelegd voor dc internationale concerss, waarvan dc beurswaarde met 790 min. inzakte tot ƒ21.718 min. De groep handel, industrie "en diver sen bezette met een daling van 462 min. tot ƒ9.141 min. de tweede plaats. Bank- en verzekeringswezen zagen hun waarde afnemen met ƒ262 min. tot ƒ3.893 min. en scheep- en lucht vaart met 29 min. tot ƒ1.068 min. De overige fondsen belandden van 587 min op 555 min. DEN HAAG De Kroon heeft be roep van Shell Nederland Raffinaderij tegen de beschikking van de minister van economische zaken van 4 april inzake de leveringsplicht aan de Aard olie Belangen Gemeenschap (ABG) ongegrond verklaard. Deze beslissing van de Kroon was overeenkomstig het advies van de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. Bij genoemde beschikking had de mi nister bij wijze van voorlopige maat regel aan negen Nederlandse olie maatschappijen, w.o. Shell, de ver plichting opgelegd om gezamenlijk aan de ABG benzine te leveren tot een hoeveelheid van 3000 kubieke me ter per week. De Kroon verwierp overigens het standpunt van de minis ter, dat geen beroep tegen de beschik king mogelijk was. Het besluit tot ongegrondverklaring van het beroep van Shell baseert de Kroon op verschillende overwegingen. Zo wordt gezegd, dat het algemeen belang mee brengt dat een onafhanke lijk afzetkanaal, zoals de ABG is. op de markt van niet-merkbenzine blijft bestaan. De afzet van deze benzine via zulk een onafhankelijk afzetkanaal mag niet worden bedreigd doordat deze markt geheel of grotendeels in handen komt van eigen of gelieerde organisaties van oliemaatschappijen. Poehl op conferentie Wïlliamsburg WILLIAMSBURG De Bondsrepubliek is bereid financiële hulp te verlenen aan landen die moeilijkheden met hun betalingsbalans on dervinden als gevolg van de prijsverhogingen van ruwe olie maar al leen als die landen ook proberen zichzelf te helpen. De Westduitse staatssecretaris van financiën, Karl Otto Poehl, heeft dit donderdag meegedeeld in de internationale monetaire conferentie van de Ame rican Bankers' Association in Williamsburg (Virginia) ROTTERDAM De Bos Kalis "Westminster Group, een onderne ming die zich bezighoudt met bag- gerwerkzaamheden, is niet van plan het advies van de wereld raad van kerken op te volgen in zake de stopzetting van investe ringen en handelsactiviteiten in Zuid-Afrika. De vraag of Bos Kalis haar Zuid- Afrikaanse vestiging zou moeten op heffen stond donderdag centraal tij dens de in Rotterdam gehouden aan deelhoudersvergadering. Tijdens deze vergadering stelde prof. dr. W. Hes sel. kroonlid van de Sociaal Economi sche Raad en lid van de werkgroep Betaald Antwoord deze kernvraag aan de orde. Hij wilde van de raad van bestuur weten of de apartheidspoli tiek buiten de deuren van het zuid- Afrikaanse bedrijf blijft, een zaak waar de heer Hessel in hoge mate aan twijfelde. De heer Hessel sprak na mens het aartsbisdom Utrecht, het bisdom Roermond, de kloostergemeen schap Zusters van Bethanien en enke le andere aandeelhouders waaronder dr. B. de Gaay Fortman en prof. Berkhof. Ook de heer P. A. Hausmann mede werker van het instituut Eucemenical Research Exchange en sprekend na mens het Interkerkelijk Vredesberaad vroeg zich af of de stelling vol te houden is dat in Zuid-Afrika blijven werken voor de verbering van woon- en werkgelegenheid van de zwarte werknemers beter is dan daarmee op te houden. Tr. L. E. J. Brouwer, voorzitter van de raad van commissarissen benadruk te dat Bos Kalis slechts een zeer gering belang heeft in Zuid-Afrika. Er werken 25 mensen voor d- groep. Volgens de heer Brouwer is er voor Bos Kalis geen aanleiding om de Zuid-Afrikaanse vestiging op te hef fen. De president-commissaris steunde met deze mededelingen op de ervarin gen van mr. P. M. H. van Boven, commissaris van de NV die als voor zitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Zuid-Afrika heeft bezocht. Tijdens de vergadering be toogde de heer Van Boven opnieuw dat het voortzetten van investeringen in het belang is van alle zuid-Afri kaanse bevolkingsgroepen. Hoe com plex de hele materie is bleek overi gens uit de constatering van de heer Brouwer dat de wereldraad van ker ken weliswaar het genoemde advies heeft uitgebracht maar dat de Neder landse kerken zich niet bij deze op roep hebben aangesloten. Hij verbaas de zich erover, dat nog zoveel 'Kerke lijke' aandelen (550) op de vergade ring vertegenwoordigd waren. ENSCHEDE Mede en vooral in verband met de ontwikkelingen op de Italiaanse markt lijkt het Kon. v. Heek 'Schuttersveld' onwaarschijnlijk, dat over 1974 eenzelfde nettowinst zal kunnen worden behaald als over 1973, zo blijkt uit het jaarverslag. De omzet in de periode 1 januari tot en met de eerste helft van april 1974 gaf een stijging te zien van ruim 30 pet. ten opzichte van dezelfde periode 1973. De stijging reflecteert voor een belangrijk deel de prijsstijgingen, die door de grondstofprijsstijgingen zijn geïnitieerd. In het tijdvak werd even wel ook een stijging in hoeveelheid gerealiseerd. De omzet steeg in 1973 met 2.2 pet. van ƒ80.5 min. tot ƒ82.3 min. De nettowinst nam toe van 1.6 min. tot 2.3 min. Eerder werd voorgesteld een onveranderd dividend van 7 pet. uit te keren. De omzetontwikkeling heeft in 1973 onder invloed gestaan van de werksta kingen, die de ondernemingen van 'Schuttersveld' troffen en waarvan de belangrijkste plaatsvond in de hoofd vestiging in Enschede. Volgens Poehl is het dringend nodig dat Europese en andere landen krach tige binnenlandse maatregelen nemen ter bestrijding van de inflatie. West- Duitsland is niet van plan zijn bin nenlandse vraag aan te moedigen om de Europese partners te helpen. De geruchten die hierover zijn ontstaan na de besprekingen tussen bondskan selier Helmut Schmidt en president Valery Giscard d'Estaing van Fran krijk zijn volkomen uit de lucht ge grepen. zei hij. Staatssecretaris Poehl erkende in de vergadering d2t het West-Duitsland veel hoofdbrekens kost de mini-slang in leven te houden en dat daardoor al liquiditeitsproblemen zijn ontstaan. DEN HAAG De Bank voor Neder- landsche Gemeenten heeft het bedrag van haar 10.5 pet. 8-jarige obligatiele ning 1974 per 1979-4982 vastgesteld op het maximum van 200 min. Niette min zal bij de toewijzing een zeer belangrijke reductie moeten worden toegepast, aldus de bank. De lening werd uitgegeven tegen een koers van 99 pet. De datum van storting is 1 juli. DEN HAAG Mr. P. A. H. Bos, procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, heeft de maximale straf geëist van F. 5.000 boete tegen de verzekeringsmaatschappij 'Stad Rotter dam.' Deze firma stond in hoger be roep terecht wegens het weigeren haar boeken te openen voor de Fisca le Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), die op zoek was naar men sen, die zwart geld hadden 'verstopt' in pleziervaartuigen. Net als de officier van justitie in Rotterdam was de procureur-generaal van mening dat 'Stad Rotterdam' niet uit principiële overwegingen haar boe ken gesloten had gehouden, maar met de bedoeling om reclame voor zichzelf te maken. De rechtbank in Rotterdam liet zich in haar vonnis niet uit over deze beschuldiging. Zij veroordeedle 'Stad Rotterdam' tot de minimale boete van ƒ250. De rechters in Rotterdam stel den uitdrukkelijk dat een verzeke ringsmaatschappij verplicht is om haar boeken te openen als de FIOD dit noodzakelijk acht om belastingge gevens over derden te weten te ko men. WASHINGTON De deviezenreser ves van de voornaamste olie-exporte rende landen zijn tot dusver dit jaar met ongeveer 43 procent toegenomen, zo staat in Financial Statistics, een maanduitgave van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Ook de mo netaire reserves van een paar grote industrielanden namen toe maar die van 21 kleinere industrielanden daal den. Uit de publikatie blijkt verder dat de stijging van de grondstoffen- prijzen in nagenoeg onverminderd tempo voortgaat en dat er van een daling van de inflatiepercentages nog geen sprake is. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. OUc noteerde gisteren 30U-% <30- 301.4); Unilever X 43%-44Vi <42%-43%); Phi lips s 11%-% (11%-%) en KLM 24% (23%- 24'/s). Opgave Homblower and Weeks. (Met de mini-slang wordt bedoeld het systeem van onderling gelijkblijvende wisselkoersen dat vijf van de negen landen van de EEG erop nahouden. SCHIEDAM Het cartonnagebedrijf Schiekarton te Schiedam zal eind sep tember a.s. worden gesloten. Sinds het bedrijf in 1968 door American Can werd overgenomen, zijn de ver liezen tot 13 miljoen opgelopen. Een in september 1973 doorgevoerde reorganisatie tesamen met de bijzon dere bereidheid van het personen om gratis over te werken heeft enig posi tief resultaat opgeleverd. Toch zal ook het lopende boekjaar met een verlies moeten worden afgesloten, terwijl kansen voor verbetering op redelijke termijn niet aanwezig worden geacht. Met de grafische bedrijfsbonden werd een gunstige afvloeiingsregeling voor het uit 270 man bestaande personeel overeengekomen. Ook zal het sinds vorig jaar door het personeel vrijwil lig verrichtte overwerk alsnog worden uitbetaald. ROME Italië heeft sinds de instel ling van de importbeperkingen op 7 mei 25 procent minder ingevoerd. Dit heeft de Italiaanse minister van bui tenlandse handel, Gianmatteo Matteot- ti meegedeeld. Ook invoer van sommi ge halffabrikaten en van kapitaalgoe deren waarvoor de invoerbeperking niet geldt is verminderd. Daarentegen is de invoer van con sumptiegoederen (vooral vlees), waar voor de beperking wel geldt, normaal gebleven of zelfs toegenomen. De mi nister verwachtte, dat de maatregel de import met 6.60 miljard lire op jaar basis zal vc'rminderen. De maatregel mag dan wat de handel betreft in sommige gevallen juist het tegenovergestelde resultaat hebben ge had van wat de regering ermee wilde bereiken, op monetair gebied heeft hij wel degelijk aan zijn doel beant woord, zo zei Matteotti. Dankzij de depositieregeling (waardoor impor teurs de helft van de waarde van de geïmporteerde goederen voor een halfjaar bij de centrale bank moesten vstzetten) is per dag twaalf miljard lire aan liquide middelen aan de geldmarkt onttrokken. Tot 3 juni is ongeveer 200 miljard lire bij de cen trale bank gedeponeerd. De depositoregeling moet nu worden ge'wijzigd, zoals met de EEG is over eengekomen. Voor niet noodzakelijke goederen, waar grote vraag naar be staat, moet het depositie tot 110 of 200 procent worden verhoogd. Koersen in Montreal Bovis Dom Tai Chera Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Indusl. Sporen lltlll. Ohl. Mods 4 juni 828.69 167.87 74.77 68.70 781.4 5 juni 830.18 170.19 74.77 68.68 791.0 6 juni 845.35 172.97 75.35 68.75 792.3 Aond. Ohl. lol. H. L. 4 juni 16.040 18.380 1.783 1.120 339 5 juni 13.680 15.980 1.752 792 553 6 juni 13.360 16.160 1.768 992 388 5/6 8/6 7/8 1.60 1.65 1.75 24% 25% 26% 16% 16% 8% 8% 16% 17 17% 4.53L 4.54L 4.57L 14% 14% 14% NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Ci» of Am. American Brands American Can Am Cyanamld Am Ëlectr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Kef Am Tel Si Te) Anaconda Armco Sieel Ailant. Richfield Ueridlx Beihl Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacaflc Rv Celarie.se Chase Manhattan Chessle System Chrysiei Cities Service Colgate Palinolive Colt Industries Common» Edison Cuns Edison Conl. Can Cnnt. Oil Curtiss Wright Curtixs Wright A Dart Ind. Deere and Co. Dow Chemical Du Pont iEl) Eastman Kodak First Nat City 6/6 7/6 44%, 44% 29 Vi 29 20% 20% 21 21% 39% 39% 6% 6% 22% 21 47% 43 3% 3% 22% 23% 20% gjgj 95 28 28% 30% 30% 17% 17% 22% 22% 14% 15 33 32% 42% 43% 47 46% 16% 17% 39 38% 29% 29% 20% 20% 26% 27 7% 7% 25 25% 18% 19% 40 40% 66=', 66% 166% 171% 114% 114% 39% 39% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pu bi UIII Gen Tel Te) Getty OU Gilette Gimbe) Brothers Goodyear I and B Gulf (lil Illinois Central Ind. Insllco Int Biisln Mach. Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 49% 49% 25% 25% 51% 52% 12% 12% 23% 23% 110% 114 33% 34% 22 21% 25% 25% 21% 21% 7% 7% 227% 229% 27% 27 29 29% 46% 46% 21% 21% Llng Lemco Vough Litton ind. Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Doug) Mobil OU Corp Nabisco Nat Cash Regis! Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind. 16% 16% 24% 25% 15 14% 44% 43% 33% 34% 36 36% 14% 16 11% 11% UTRECHT De spaarbank-leden van de Nederlandse Spaarbankbond heb ben besloten stappen te ondernemen om te komen tot een verdere centrali satie van het landelijk beleid met eenheid in presentatie van de dienst verlening. Een nader voorstel voor een nieuwe structuur zal voor het eind van het jaar aan de spaarbanken worden voorgelegd, zo is tijdens de jaarvergadering van de bond gezegd. Admiral Corp Alleiighenv Po» Akzona Am Siandard Amsted Ind. Car. Breweries Celto Chadhourn Goth Chase Select Fd Columbia Cat Corftmco Cont. Telephone 17 17% 20% 20% 13 15% 40 40% 25.84!5.83L 21% 21% 27% 28% 14% 15 Int Bank for Kec Int Flav Frag Irit Paper (14) Kansas Cltv Ind Kansas Power KI.M Kroger Madison Fund 98%b 98%b 38% 38% 36% 40 17 17% 24% 63% 64% Pac Gas and El Penn Contra) PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philip* Pelr Procter Gaml RCA Republic Sieel Reynold* Ind. Royal Dutch Pelr Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Kaliway Sperry Hand Stand Oil Calif. Stand OU Indiana Exxon Corp. Studehaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas I list, Transamerloa Unilever Union Carbide Utu Royal United Aircraft United Brand* US Steel West Union Tel. Westlnghouse El. Woolwortb Nat Can NY Centr A North West fi N Am Philips Co Occidental Petr. 23% .13 167's 16% 23% 24 46% 46% 30% 30% 33 32% 88% 89% 50% 50% 14% 14% 32% 33 44% 43% 41 42% 29% 29% 86 84% 78 77% S3 27% 27% 102% 98% 8% 8% 42% 43% 43 42% 8% 8% 26% 27% 6% 6% 44% 44% 13 11% 15% 15% 15% 16% Reliance Group Tandy Union Electr. United Corp* Untied Gas Western Bancorp 10% 10% 53% 54 24 24% 12% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25