India paart economische chaos aan politieke stabiliteit bondgenoten Kissinger blijft onberekenbaar voor klassieke Kernproef bezwoer riskante staking Groot succes in het omgaan met vijanden li imow/CTiAiRmEtr ZMTBRPAG 8 JONI 1974 BOTBENLAND T13/K17 door Rimmer Mulder Manifestatie van de communistische partij in Calcutta Terwijl Henry Kissinger nieuwe lau weren oogstte als brandpreventje van het Midden-Oosten verscheen er in de Verenigde Staten een weinig vleiend verhaal over zijn vorige blussings- werk: de zogenaamde vrede in Viet nam. Het is het gedetailleerde verslag van Kissingers pogingen voor de Ame rikanen een eind te maken aan de Vietnamese oorlog, opgetekend door de journalist Ted Szulc. Het verhaal komt net op tijd om er aan te herin neren dat het ook bij superstar Kis singer niet alles goud is wat er blinkt De Amerikaanse minister van buiten landse zaken blijft vooral voor bond genoten een moeilijk man, zo leert Szulc. Niet dat het relaas van Szulc enige glans kan ontnemen aan de recente prestaties van Kissinger in 't Midden- Oosten. Daarvoor is het resultaat van zijn vermoeiende pendeldienst tussen Jeruzalem en Damascus te belangrijk. Met het uit elkaar halen van de Israëlische en Syrische troepen op de Hoogvlakten van Golan heeft hij de Verenigde Staten, het Midden-Oosten en president Nixon grote diensten bewezen. Om met de laatste te begin nen: het buitenlandse beleid is zo ongeveer het enige, waaraan de rege ring-Nixon nog wat gezag kan ontle nen. Mislukkingen kan de door het Watergate-schandaal te gronde gerich te president zich op dlit terrein nieit veroorloven. Alle eer komt weliswaar toe aan zijn minister van buitenland se zaken, maar deze heeft Nixon dan toch maar de gelegenheid gegeven naar het Midden-Oosten af te reizen en weer eens in de pers te domineren zonder Watergate. Sleutelrol door Johan ten Hove Toen na de tweede wereldoorlog er een eind kwam aan de koloniale overheersing van een groot deel van de derde wereld door de westerse mogendheden, (ook Portugal kan deze ontwikkeling niet tegen houden) kozen veel van de nieuwe onafhankelijke staten voor liet politieke systeem van hun vroegere onderdrukker: de parlementaire demooratie. Dat is niet zo verwonderlijk omdat de meeste leiders Aan onafhankelijkheidsbewegingen tot de westers-opgeleide intellectuele elite behoorden. Het democratisch systeem bleek geen oplossing voor alle problemen, en het werd in de meeste landen al spoedig ingeruild tegen een autoritair systeem: een burgelijke of militaire dictatuur, een één-partijenstelsel, een geleide democratie enz. Vergeleken met deze landen heeft India haar op Britse leest geschoeide parlementaire démocratie en haar na tionale eenheid met een behoorlijke mate van stabiliteit weten te handha ven. Dit is te meer verbazingwekkend omdat India tegelijkertijd de twijfel achtige eer heeft de landen van de derde wereld aan te voeren in sociaal- economische problemen. volkomen te worden. Deze staking behoort echter al weer tot het verle den en heeft zo te zien geen gevaar opgeleverd voor de stabiliteit van het Indiase politieke systeem. India weet blijkbaar economische chaos te paren aan politieke stabiliteit. De kernproef lijkt die alleen maar vergroot te heb ben. Congrespartij Regionalisme Eén van de factoren die de Indiase eenheid sterk ondermijnen is het toenemende regionalisme. In 1950 toen de republiek uitgeroepen werd, bestond India uit 18 deelstaten, nu zijn dat er 27. De deelstaatgrenzen vallen in het algemeen samen met de taalgrenzen, een andere factor die de eenheid niet ten goede komt. Ook religieus zijn er verschillen waarbij de traditionele vijandige verhoudin gen tussen Moslems en Hindoes vaak tot bloedige botsingen hebben geleid. De laatste botsing was 5 mei dit jaar in de oude wijken van New Delhi waarbij 10 mensen om het leven kwa men en er meer dan 90 werden ge wond. Verder zijn er economisch grote ver schillen: er bestaat een relatief kleine welgestelde elite tegenover de honder den miljoenen armen, waarvan er ve len onder en de meeste net op het bestaansminimum leven. Nog steeds bezit 35 pet van de bevolking zo ^ngeveer 75 pet van de bebouwbare grond. Op dit moment heerst er in dit enor me land met zijn ongeveer 550 mil joen inwoners door tegenvallende oog sten en de enorme bevolkingsgroei voedselschaarste, zodat er op grote schaal voedsel geïmporteerd moet worden. De internationale oliecrisis veroorzaakte sterk-stijgende olieprij zen, waardoor vooral ontwikkelings landen met weinig of geen oliebron nen, waaronder India, hun toch al wankele betalingsbalans nog meer in gevaar zagen komen. Daarbij komt nog dat India dit jaar met de ergste inflatie uit haar geschiedenis te ma ken heeft. En toen de 1,7 miljoen spoorwegbe ambten op 8 mei massaal in staking gingen dreigde de economische chaos Het in stand blijven van het formele democratische systeem in India heeft te maken met de macht en de stabili teit van de Indiase Congrespartij, die sinds de onafhankelijkheid het politie ke toneel beheerst. Deze Congrespartij is voortgekomen uit het in 1885 opgerichte Indiase Nationale Congres, een nationalisti sche beweging van voornamelijk wel gestelde Engels-opgeleide Hindoes. op een beter leven moeten bestaan voor iedereen. Maar dit is een nieuwe Westerse ideologie in een oud Oosters land met een volstrekt andere reli gieuze cultuur, het Hindoeisme, dat de Indiase samenleving bepaalt. En in heit Hindoeisme staat de onge lijkheid centraal; het kastestelsel rust erop. Het Hindoeïsme verdeeld de Indiase samenleving in 5 kasten, on derverdeeld in talrijke subkasten met aan de top de Brahmanen en aan de onderkant de paria's, de kastelozen, de 'onaanraakbaren' Dit hiërarchische systeem bepaalt de relaties tussen de leden van de verschillende kasten, waarbij de hogere kasten sociaal, eco nomisch en politiek hun wil kunnen opleggen aan de lagere. En dit systeem wordt geaccepteerd vanwege het onverwoestbare geloof dat je in een bepaalde kaste geboren wordt op grond van je verdiensten in een vorig Twee feiten zijn aanleiding om de Indiase samenleving (even talrijk als die van Afrka en Latijns Amerika bij elkaar) nog eens door te lichten. Dat zijn de spoorwegstaking, die in dien volgehouden letterlijk dood en verderf had kunnen zaaien, en de kernproef: reden tot trotse nationale hereniging rondom Nehru's voortvarende maar betrekkelijk machteloze dochter, premier Indira Ghandi. De Britten die nooit meer dan een kwart procent van de Indiase bevol king uitmaakten, hadden voor de poli tieke en economische beheersing van het land een geschoolde inheemse ambtenarenklasse nodig. Bij de oplei ding van deze meestal uit de hogere sociale lagen komende Indiërs werd de nadruk gelegd op westers onder wijs en westerse waarden. Deze In diërs die daardoor gedeeltelijk van hun eigen traditie en cultuur ver vreemden kwamen uit heel India en hadden over de taalgrenzen heen via het Engels contact met elkaar. Het nationalisme dat zij uit de Europese traditie overnamen was dan ook ge richt op héél India. Het Indiase Congres wilde aanvanke lijk niet meer dan inspraak in het Britse bestuur. Na de Eerste Wereld oorlog eiste het medezeggenschap en onafhankelijkheid. Het Congres stond vanwege de afkomst van de leden en hun westerse oriëntatie ver af van de Indiase massa. Tijdens de vergadering werd er een Oxford-Engels gesproken dat door de lords in het Engelse Hogerhuis niet verbeterd kon worden. Grote leaders als Mahatma Gandhi en de latere president Jawaharlal Nehru wisten de kloof tussen het volk en het congres wat kleiner te maken en het Indiase volk te mobiliseren in de nationale onafhankelijkheidsstrijd. bestaan. Het is je lot en je hoort er tevreden mee te zijn. Dit religieuze stelsel heeft de feodale structuur in India altijd versterkt en verstard. Nog steeds heeft (in ieder geval op het platteland, en de Indiase bevolking woont voor 80 pet op het platteland) de geleding van de bevolking naar grondbezit sterke overeenkomst met de kastehiërarehie. De sociaal machti gen zijn ook de economische machti gen. In deze oude sociale structuur met zijn onverbiddelijke machtsverhoudin gen plantte het Indiase Nationale Congres de moderne parlementaire democratie. tussen bepaalde hoge en lage kasten werken door bij de verkiezingen. De Indiase dorpeling is niet 'vrij' om te kiezen wat hij wil. Hij zit in een systeem waarin hij sociaal en econo misch afhankelijk is van bepaalde rijr kere machtsgroeperingen. En daarmee heeft hij bij verkiezingen rekening te houden. De democratie in India heeft tot nu toe bestaande machtsgroeperin gen de kans gegeven zich te handha ven. Indira Gandhi Formeel is het kastestelsel wel afge schaft, zijn er wetten afgekondigd die op zich wel een verandering en her vorming betekenen, maar deze worden vaak niet uitgevoerd, en als ze wèl uitgevoerd worden zijn er zoveel ont snappingsclausules ingebouwd dat het effect van de wet nihil is. Zo zijn bv. de landhervormingen (die onder het gezag van de deelstaten vallen) geen succes geworden. De behoudende kant van de nog steeds elitaire Congrespar- tij is er pok niet voor dat deze wetten strikt wórden nageleefd. Na de dood van Nehru leed de Con grespartij door interne verdeeldheid aanzienlijke verliezen, (ze raakte de meerderheid in verschillende deelsta ten kwijt), maar in 1069 kwam ze onder de bezielende leiding van me vrouw Indira Gandhi, de dochter van Nehru, met nieuw elan uit een split sing. Bij de algemene verkiezingen van 1970 behaalde zij opnieuw de absolute meerderheid in het nationale parlement. Mevrouw Gandhi was er tijdens haar campagne in geslaagd het uit de onafhankelijkheidsstrijd date rende nationale enthousiasme op nieuw leven in te blazen. Dit nationa lisme greep opnieuw om zich heen toen India in 1971 als overwinnaar uit de oorlog met Pakistan kwam en Bangladesj 'bevrijdde". De Indiase regering, dus de Congrespartij, ver wierf opnieuw veel prestige. Bij de deelstaat-verkiezingen in 1972 kreeg de Congrespartij ook weer de meer derheid in bijna alle deelstaatparle menten. Verkiezingen Ongelijkheid Als dan in 1947 de onafhankelijkheid een feit wordt en Brits-Indië in een Moslems Pakistan en een Hindoeistisch India verdeeld wordt kiest het Natio nale Congres voor de Britse parle mentaire democratie als politiek systeem. Een democratie, waarin soci ale gelijkheid op de voorgrond staat, waarin er in principe gelijke kansen het sterkst toeneemt. Kaste-lijnen worden hier steeds en meer vervan gen door klasse-lijnen. Hier is een polarisatie op komst tussen een naam loos stedelijk proletariaat en een wel gestelde industriële elite. En ook op het platteland, waar vooral de rijkere boeren van de zogenaamde groene revolutie geprofiteerd hebben, zodat de ongelijkheid toegenomen is, is het verzet potentieel aanwezig. Mevrouw Gandhi heeft hiervan al gezegd dat, als de grote massa armen niet profi teert van de modernisering, als de ongelijkheid niet afneemt, deze groe ne revolutie alles in zich heeft om een rode revolutie te worden. De jongste spoorwegstaking heeft daar iets van laten zien. Van groot belang bij deze staking was dat ze over de deelstaatgrenzen heen ging. Dat voor de eerste keer de oppositie partijen in het parlement zowel van rechts als links gezamenlijk optraden. Dat moet de Congrespartij aan het denken gezet hebben. Kernproef Oppositie Toch zijn er tekenen die er op wijzen dat ook in India de verandering en de vernieuwing niet tegen te houden is. Vooral in de grote steden is de aan tasting van het oude hiërarchische systeem op gang gekomen. Het zijn dan ook de steden waar de oppositie De problemen rond de spoorwegsta king raakten op de achtergrond door de succesvolle kernproef die India onlangs tot stand bracht. Enkele da gen na de kernontploffing werd de staking opgeheven. Hoewel de Indiase regering herhaaldelijk heeft laten we ten dat dit experiment niet de bedoe ling had de aandacht van het volk af te leiden van de grote economische problemen, heeft de kemproef wel degelijk deze functie vervuld. Alle partijen, zowel ultra-links als ultra rechts, die inzake de spoorwegstaking een harde oppositie voerden tegen het beleid van de regering, feliciteerden mevrouw Gandhi en de voorzitter van de Indiase commissie voor atoomener gie, met dit technologische succes. Wéér ging een golf van nationalis tische gevoelens door het Indiase volk, die waarschijnlijk het beste uit gedrukt werden door een jonge Indiër die uitriep: 'We mogen dan honger lijden, maar we zijn tenminste een land waar rekening mee gehouden moet worden'. Hoe men ook over de Indiase kernproef denkt; ze heeft de positie van Indira Gandhi en haar Congrespartij versterkt. De nationale eenheid en het zelfbewustzijn heeft er een nieuwe impuls door gekregen. De vraag is hoe lang dit nationale en thousiasme deze keer stand houdt. Enthousiasme alleen vult geen magen. In 1950 werd India een republiek, bestaande uit een federatie van deel staten. In 1952 kwamen de eerste algemene verkiezingen, waarbij het Nationale Congres dat nu de Congres partij heette onder leiding van Nehru de absolute meerderheid behaalde. Ge zien het enorme prestige dat het Nati onale Congres in de onafhankelijk heidsstrijd gekregen had was de uit slag van de verkiezing geen verrassing. Sindsdien is de Congrespartij op nati onaal niveau altijd aan de macht gebleven. Voor de Indiër in het alge meen is de regering de Congrespartij en de Congrespartij de regering. De oppositie is nooit in staat geble ken deze macht te doorbreken, waar door de Congrespartij kon regeren met de arrogantie van de dictatuur van de meerderheid. Dit zegt iets over de stabiliteit van het Indiase politieke systeem, maar ook iets over het functioneren van de parlementai re democratie. Natuurlijk bestaat er algemeen kies recht, maar de traditionele relaties verdienste voor 't Midden- Oosten is duidelijk. Aan de Syrisch- Israëlische schermutselingen langs het Golan-front moest een einde komen, voor er ooit enig uitzicht kon ont staan op een definitieve regeling voor het rampzalige conflict in dit gebied. Die regeling is er nog lang niet. Kissinger zelf heeft over de moeilijk heden in het Midden-Oosten gezegd: 'Elk succes 'bezorgt je alleen maar etn kaartje naar een nog moeilijker pro bleem'. Wat de volgende hindernis is, die hij zal proberen te nemen is niet te zeggen. Of er een Amerikaans con cept bestaat voor de uiteindelijke op lossing van het Arabisch-Israëlisch ge schil is niet bekend. Zo is bijvoor beeld nooit uitgelekt wat Kissinger eigenlijk met de Palestijnen wil. In Israël bestaat grote onzekerheid over de vraag wat het nu precies van de Amerikanen mag verwachten. Maar vast staat wel dat de Verenigde Sta ten de meeste kans hébben op de sleutelrol bij de diplomatie in en over het Midden-Oosten. De Amerikanen hebben na de oorlog van vorig jaar hun invloed in de Arabische wereld drastisch versterkt. De betrekkingen met Egypte zijn bij na hartelijk en met de rijke olie- leverancier Saoedi-Arabië is dit voor jaar een akkoord voor langdurige sa menwerking bereikt. Dit alles zou weer in gevaar gebracht zijn als Kis singer mislukt was als bemiddelaar tussen Syrië en Israël. Nu hij zijn missie met succes heeft afgesloten kunnen de Amerikanen snel doorgaan de banden met de Arabieren te ver stevigen en zich daarmee van de leve ring van olie te verzekeren. Concurrentie Op dit terrein komen de VS recht streeks in concurrentie met hun Eu ropese bondgenoten. Enkele maanden geleden nog maar kregen de Europea nen, en met name de Fransen, er enorm van langs van Kissinger omdat zij op eigen houtje wilden proberen contracten met de Arabieren te slui ten. Kissinger hamerde er op, dat de olie-importerende landen gezamenlijk moesten optreden. Inmiddels is wel gebleken, dat de VS op datzelfde moment al druk aan het onderhande len waren met Saoedi-Arabië over een eigen akkoord, zonder Europese deel name. Kissingers uitval naar de Fran sen begin dit jaar komt daarom nogal merkwaardig voor. Dat herinnert er aan, dat de huidige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken totnu- toe altijd nogal ongelukkig is met zijn optreden tegenover bondgenoten. Dia reputatie verwierf hij zich al toen hij alleen nog maar Nixons adviseur voor buitenlands beleid was. Kort nadat hij vorig jaar de functie van minister kreeg verzuchtte een van zijn ambte naren: 'Voor onze vijanden is hij een zegen, maar voor onze vrienden een ramp'. Dit beeld is helemaal terug te vinden in het verslag van Kissingers bemoei enissen met Vietnam. Hij komt daar allereerst uit te voorschijn als de gewiekste onderhandelaar, die vriend en vijand, ja zelfs zijn eigen baas, afleidt en gebruikt om zijn doel te bereiken. Kissinger had rijn zinnen gezet op vrede in Vietnam (althans voor de VS) vóór de presidentsverkie zingen in november 1972. Hij vreesde dat Nixon na een eventuele herverkie zing veel minder soepel de zaak-Viet- nam zou benaderen met als mogelijk gevolg, dat Kissinger zich nog veel langer zou moeten bezig houden met deze oorlog, die hij eigenlijk als een bijzaak beschouwde. Hij begon zijn vredesoffensief in mei 1972 in Mos kou, waar hij de Sowjet-leiders verras te met de mededeling, dat de VS niet zouden vasthouden aan de eis, dat alle Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam moesten verdwijnen. Deze stap bezorgde Kissinger een rechtstreekse ontmoeting met de Noordvietnamezen. De Chinezen pro beerde hij voor zijn zaak te winnen met een wat filosofisch getint verhaal over de Noordvietnamezen, die te haastig waren en de les van de ge schiedenis maar niet begrepen. In de daarop volgende geheime diplomatie tussen Washington, Moskou, Peking. Hanoi en Saigon kwam Kissinger steeds dichter bij de standpunten van de Noordvietnamezen. Zonder dat het Amerikaanse congres van iets wist werkte Nixons adviseur aan een vre desplan. Hij nam soms bedenkelijke risico's en deed verreikende beloftes, allemaal in het geheim. Pas toen Kissinger al acht maanden bezig was lichtte de president de pers onvolle dig voor. Wat Kissinger toen allemaal in het geheim bekokstoofde heeft Amerikaanse congresleden wel een beetje verbaasd. En nu Kissinger persoonlijk weer zo'n overheersende rol speelt in het Midden-Oosten, vragen zij zich af wat hij bij zijn hink-stap- sprongen door die streek al allemaal geregeld heeft. Verkeken Maar het meest opvallende uit dit Kissinger-knapt-het-wel-op verhaal is hoe deze hoog geroemde diplomaat zich volkomen verkeek op Amerika's bondgenoot Ngujen Van Thieu, de dictator van Zuid-Vietnam. Als het verhaal van journalist Szulc waar is en het is inmiddels voor een groot deel bevestigd door het ministerie van buitenlandse zaken dan heeft Kissinger president Thieu aanvanke lijk opzettelijk onvolledig ingelicht over zijn vorderingen met Noord-Viet- nam. Kissinger werd in oktober zeer optimistisch over de gang van zaken in Vietnam. Er kwam bijna volledige overeenstemming over een ontwerp- vredesakkoord en hij vatte het plan op om dat in Hanoi te ondertekenen. Hij zou daar 24 oktober arriveren. Vijf dagen voor die datum was Thieu nog niet op de hoogte van essentiële onderdelen van het vredesakkoord. Thieu was dan ook razend toen Kis singer hem 19 oktober in Saigon kwam vertellen, dat hij op doorreis was naar Hanoi en het vredesakkoord al op zak had. De kleine dictator weigerde abrupt alle medewerking en boorde Kissinger de feestelijke bijeen komst in Hanoi door de neus. De Amerikaanse onderhandelaar moest de Noordvietnamezen bekennen dat hij de zaken in Saigon niet voor elkaar had gekregen en kon opnieuw begin nen aan urenlange gesprekken met zijn tegenspeler Le Due Tho. In de loop van november wijzigde zich de situatie op het slagveld zodanig dat Hanoi weer wat aarzelender over wa penstilstand ging denken. Die kwam tenslotte toch in januari 1973 tot stand, nadat de VS met zeer zware bombardementen op steden en dorpen in Noord-Vletnam nog enkele minimale concessies van Hanoi had den los gekregen en Thieu wat willi ger hadden gemaakt. Verrassingen Kissinger in gesprek met journalisten die hem op én van zijn vliegreizen vergezellen. Kissinger kon zich eindelijk los ma ken van Vietnam om zich meer met grote zaken te bemoeien. Het was aan het begin van 1973, het jaar dat betere betrekkingen tussen de VS en WestrEuropa moest brengen. Daar kwam niets van terecht. In oktober brak de hel los in het Midden-Oosten en werd Kissinger gedwongen in de Arabisch-Israëlisohe problematiek te duiken. Het lijkt er op, dat zijn noeste vlijt er voor gezorgd heeft dat aan allereerste eisen voor werkelijke vredesonderhandelingen is voldaan. Al is het niet ondenkbaar dat hij in zijn voortvarendheid een aantal onge schreven afspraken heeft achtergela ten. die nieuwe conflictstof op kun nen leveren. Misschien dat hij nu weer eens aan zijn betrekkingen met de Westeurope anen kan werken. Zij zijn gewaar schuwd: Kissinger wil Amerika's bondgenoten nog wel eens voor ver rassingen plaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17