TWEE KANDIDATEN OVER Elinkwijk: geen interesse meer voor de algemene amateurtitel Vitesse wil liever FSC in eredivisie ian e' Jan Boskamp naar RWD Molenbeek Amersfoorts rol is nu uitgespeeld Medisch team uitgebreid Oefenwedstrijden WK-deelnemers Karpov-Kortsjnoi start 16 september Arbiters gaan op herhaling TROLTVF/KViAiRTET DINSDAG 4 J1TXI1974 SPORT T8/K8 Van onze speciale verslaggever ARNHEM Temidden van louter teleurgestelde Vitessespelers was het Mark Rubrech, Vitesses 21-jarige youngster, die, na afloop van de verloren wedstrijd tegen Fortuna SC (1-3), een nuchter oordeel uit- surak over zijn eigen ploeg. 'In vier wedstrijden', zei Rubrech, 'heb ben we tegen dit FSC precies één puntje behaald. Dat was in de uit wedstrijd voor de normale competitie. Als ik met dat realiseer, vraag ik me af, waarom we nog over onze eigen pech praten. Want Fortu na SC in gewoon een veel betere ploeg dan Vitesse'. Z&efcktar de afstandelijke redeneer trant die Vitesse overhoudt, nu het aan het eind van do '<raoe' is gekomen. Definitief, anders dan afgelopen don derdag, toen 'uit* zo ontgoochelend kansloos van het zelfde Fortuna van gisteren werd verloren. Donderdag avond laat, in de bus naar Arnhem, todden Frans de Munck, Vitesses trai ner en elftalleider Van Male de ne derlaag in Sittard nog uitputtend met de spelers doorgepraat. Daarmee was een psychologisch belangrijke basis geschapen voor de wedstrijd van gis teren. 'Over en weer', aldus Nico Kunst, grieperig op de tribune toekij kend, 'ds er op weg naar hirils toen over eikaars falen gesproken. Hard maar nuttig. Daarom was ik er ook bijna zeker van, dat we thuis van Fortuna zouden winnen.' Los van de uitslag moet worden ge zegd, dat Vitesse zich gisteren voor treffelijk herstelde van de wanpresta tie in Sittard. De ploeg knokte voor DEN BOSCH Het medisch team dat de 22 leden van de salectiegroep voor het Neder lands elftal tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in West Duitsland zal begeleiden is uitgebreid met John Lamine (Eindhoven masseur van PSV Het team bestaat nu uit vijf man. BASEL De deelnemers aan het wereldkampioenschap voetbal werken, nu het toernooi over negen dagen begint, in sneltreinvaart een oefenpro gramma af om voor honderd procent geprepareerd in West-Duitsland te verschijnen. Brazilië speelde gisteren in Basel te gen de eerstedivisieClub FC Basel en won met 5-2. Bij rust was het 2-2. Voor de Zwitsers scoorde Balmer de doelpunten. De treffers voor Brazilië kwamen van Rivelino (3), Jairzinho en Valdomiro. Polen versloeg in Warschau het Belgi sche Anderlecht met 2-0. De Poolse doelpunten kwamen van Lato (33e min.) en Deyna (48, strafschop). Po len was tegen Anderlecht veruit in de meerderheid, maar doelman Jan Rui ter verdedigde zijn doel foutloos. Chili won zondag in Spanje van Sala manca met 3-1. De Chilenen sluiten zaterdag hun toernee door Spanje af met een wedstrijd tegen Gyon. En het Franse Troyes speelde Joego slavië gelijk tegen de plaatselijke eer ste divisieclub: 1-1. Enkal scoorde na 22 minuten op een pass van Djazic. Het Franse doelpunt kwam uit een kopbal van Tonne'. MOSKOU (UPI) De schaaktwee kamp Anatoli Karpov-Viktor Kortsj- noi, de finale van het kandidatentoer nooi, begint op 16 september in Mos kou. De datum is het resultaat van onderhandelingen tussen officials van de Russische schaakbond en de FIDE, de wereld-schaakfederatie. De winnaar van het duel Karpov- Kortsjnoi heeft het recht wereldkam pioen Bobby Fischer uit te dagen, die sinds september 1972, toen hij de titel veroverde op Boris Spasski, niet meer in actie is geweest Karpov of Kortsj- noi moeten daartoe zes partijen win nen. Karpov (22) won in de halve finales verrassend van ex-wereldkampioen Bo ris Spasski, de veel oudere Kortsjnoi versloeg Petrosjan, ook al een oud wereldkampioen. Hot is de bedoeling dat de tweekamp om het wereldkam pioenschap in de zomer van 1975 plaats vindt. elke grasspriet, maakte in de eerste helft (heel tekenend) al net zoveel overtredingen als donderdag in de hele wedstrijd en stoeide, in de eerste twintig minuten tot ieders verba zing, met het apathisch rondlopende Fortuna. 'Het was moeilijk', bekende Cor Brom, de trainer van Fortuna la ter, 'soms was het in het veld een beetje paniekerig'. Maar aan het eind van de rit restte er voor Vitesse toch slechts de herinnering aan de massa simpel geschapen kansen. Aan het eind van de rit maakte Frans de Mundk zidh klaar om onder de douche te kruipen Bonder in eerste instantie aandacht te schenken aan de verza melde pers, die hij pas later, in zijn hart ontgoocheld als nooit tevoren, te woord wenste te staan. Met de recente zenuwslopende partij tegen Volendam nog in het geheugen, was het opnieuw 'onmenselijk* om te zien, hoe De Munck zichzelf op zijn stoeltje langs de lijn zat op te vreten. Vitesse domineerde eigenlijk de hele wedstrijd, maar steeds was het For tuna, de onderliggende partij, dat het offensief 'bekroonde'. Zo was er in de eerste helft een heerlijke golf Vitesse- aanvallen, steeds geleid door de toen uitblinkende middenvelder Piet van Kerkhof, die abrupt werd onderbro ken door Fortuna's eerste goal, op dat moment eigenlijk door niemand ver wacht. In een ogenschijnlijk ongevaar lijke counter was het aanvoerder Frans Roemgens, tot dan volledig fa lend tegenover 'alleskunner' Piet van Kerkhof, die 01 scoorde: de eerste tegenstrijdigheid uit een rijtje dat la ter gestaag zou aangroeien. Vitesse bleef aanhoudend drukken, in het begin van de tweede helft zelfs onweerstaanbaar. Binnen zes minuten werden toen vijf corners op een rij geforceerd, moest invaller-doelman Jan NieLing de bal wegboksen boven het hoofd van de aanstormende Piet van Kerkhof, schoot de opgerukte voorstopper Joop Heezen tegen de paal en ontstonden tal van, in benut- Nico van Zoghei tracht een aanval van Wageningen te onderscheppen. baarheid elkaar overtreffende kansen. Maar opnieuw, net als in de eerste helft, wandelde Fortuna plots uit de schuilkelder om toe te slaan De ma nier waarop dat gebeurde, was alles zeggend voor de maximale inzet van de sjlemiel Vitesse. Bennie Hofs, de zwoegende rechtsbuiten, schoffelde in zijn prestatiedrang Hans Erkens, For tuna's razendsnelle spits, onderuit (binnen het strafschopgebied), waar na Uwe Blotenberg de strafschop, vol zelfvertrouwen, steenhard inschoot: 0—2. Net als het eerste doelpunt leek For tuna's tweede Vitesse nog niet te ont moedigen. Het was alsof de ploeg, zon der de geschorste 'vedette' Charly Bos veld, wilde bewijzen dat het, ondanks het al vaak gesignaleerde tekort aan inhoud, toch niet minder hoefde te zijn dan het in de verdediging terug gejaagde Fortuna. Verdiend was, ach teraf door iedereen toegegeven, de tegencoal van Bennie Hulshof, voor het eerst sinds weken weer opgesteld. Hulshof scoorde 13 minuten voor tijd van zo'n twintig meter afstand: op een, voor Vitesse, psychologisch nog alleszins perspectiefrijk tijdstip. Maar voor de derde keer was het, met nog luttele minuutjes te gaan, uitein delijk Fortuna SC, dat de tegenstrij digheid accentueerde. De tegenstrij digheid die zegt dat Fortuna won, ter wijl Vitesse constant zwaar pressie uitoefende. En bovendien dan nog de nederlaag van een Vitesse dat na de slopende kwalificatie voor de nacom- petitie als dodelijk vermoeid werd af geschilderd. 'Alle vier de clubs zijn even moe', zei Mark Rub recht eerlijk, 'daar moeten we het dus niet in zoe ken'. De realiteit gebied te zeggen, dat For tuna, de overgebleven kanshebber op sommige momenten ongelooflijk heeft gezwijnd. Maar aan de andere kant is er het gegeven, dat de ploeg op dit moment gewoon gedwongen wordt om zich wat minder nadrukkelijk te ma nifesteren. Van alle vier de ploegen uit de nacompetitie telt Fortuna op dit moment verre weg de meeste bles sures. Wim Bohnen de ster links-bui ten, en middenvelder Jop Titaley wa ren reeds voorgoed uitgeschakeld, ter wijl daar sinds gisteren nog twijfels bij zijn gekomen, rondom doelman Piet Vogels en voorstopper Jan Bijnen. Het pleit voor Fortuna dat de ploeg ondanks alle nieuwe tegenslagen toch overeind is gebleven. 'Als ik donder dag zelf niet zou hoeven te spelen', bekende Mark Rubrech van Vitesse' 'dan ging ik naar Fortuna SCWage ningen. Want van de vier ploegen uit de na-competitie is Fortuna gewoon de beste'. En Nico Kunst: 'Fortuna wordt het, want wij gaan Wageningen in de uit wedstrijd pakken. Wij hebben liever een Limburgse ploeg in de ere-divisie, dan een ploeg hier uit de buurt JAN VAN DER KROON Wageningen 4 2 2 0 6 11—5 FSC 4 2 1 1 5 5—3 SC Amersfoort 4 1 1 2 3 3—8 Vitesse 4 0 2 2 2 3—5 Programma donderdag: Vitesse Amersfoort, FSCWagenin gen. Zaterdagkampioen Huizen wint eerste duel in Utrecht met 0-2 De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die voorkomen op het formulier van sporttoto nummer 48 zijn. N'ederland-Kickers Offenbach 2-1 Bulearije-Engeland 0-1 B elfn4-Sch otla nd 2-1 Twertis Elftal-Haiti 1-3 Basel-Braziliij 2-5 o FC Saarbrucken-Elntracht Braunschweig 0-1 S&.Pauli-Borussla Neunkirchen 0-1 Lugano-Chenols 1-3 St. Gallen-Lausanne 2-1 Sion-Grasshoppers 0-0 Sturm Graz-Wacker Innsbruck 0-0 Simroerlng-Austrla Klagenfurt 3-4 R.ipid-CAK 2-0 Een Juist Ingevulde kolom riet er als volgt De cijfers zijn: Aantal deelnemers: 216.106. I-nleg 451.453 gulden. Voor de prijzen is een bedrag beschikbaar van 190.964 gulden. Do eerste, tweede, derde en extra prijs bedra gen elk 47.741 gulden; uitgeloot wordon tevens drie extra prijzen De uitslag van toto no. 47 Js: deelnemers: 231.938: bruto Inleg: 487.521: Prljzenbedrag: 206 221.38. le. 2e en 3e prijs en premie elk 51 555.34 le prijs: 24 winnaars, die elk bruto 2.148.10 ontvangen. 2e prijs: 275 winnaars, die Ik per kolom 187.40 ontvan gen. Se prijs: 2.134 winnaar», die elk per kolom 24.10 ontvangen. De premier wordt na het verstrijken van de recfaznetennljn woensdag 19 Juni bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. Toto no. 43: De premie ten bedrage van bruto 99.955,- ls ten deel gevallen aan de houder van het formullernummer r. 1080400. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 103.179.30 Toto no 44: De premie ten bedrage van bruto 98.507.40 Is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer k. 3255438. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 123.134.20. Van onze speciale verslaggever UTRECHT Elinkwijks trainer Kick Maurer zal zijn pupillen van avond de vraag voorleggen hóé groot hun interesse is voor de tweede confrontatie om de natio nale amateurtitel met Huizen. Mochten er spelers zijn, die dit seizoen liever nu al voor gezien houden, zal de Volendammer een beroep doen op minder getalen teerde krachten. Het eerste duel tussen de zondag- en zaterdagkampioen liep zaterdag uit op een tegenvaller voor het vermoeide en nog in een feestroes verkerende Elinkwijk (0-2). Voor de scheidende oefenmeester Kick Mauerer (hij treedt in dienst van Volendam) was het verlies niet zó verrassend. 'Nee, zeker niet", verduidelijkte hij later, 'want na al die spanning van de laatste tijd balen de jongens van voet ballen. Ze kunnen het gewoon niet meer opbrengen. Ik neem hen de weinige inzet dan ook niet kwalijk. Zateixiag in Huizen verwacht ik méér. Denken ze, dat ze het dan ook niet kunnen opbrengen, moeten ze het maar eerlijk zeggen'. Huizen daarentegen wist wel de nodi ge inspiratie op te brengen. ('Maurer: 'Huizen kon naar deze wedstrijd toele ven'). Trainer Henk Buskermolen daarover: "Het probleem bij ons was juist op welke wijze we de periode tussen het zaterdagkampioenschap en deze wedstrijd moesten overbruggen'. Buskermolen zelf zag in die tijd Elin kwijk twee keer aan het werk. Onder meer in de beslissende confrontatie met Limburgia. 'Maar tegen Limbur- gia speelde Elinkwijk héél anders dan tegen ons', constateerde de Amster dammer. Tóén was het professioneler en ook geraffineerder. En wie weet: misschien werd Huizen ook wel een tikkeltje onderschat. Je kunt trou wens aan een dergelijke wedstrijd als tegen Elinkwijk nooit afmeten hoe de krachtsverhoudingen liggen tussen het zaterdag- en zondagvoetbal. Ik ben geneigd te stellen, dat er bij de zondagamateurs over de gehele breed te een tikkeltje beter wordt gevoet bald, mede door de aanwezigheid van oud-profs in het zondagam ateurvoet- bal'. ROUTINE Ondanks de aanwezige routine bij Elinkwijk (Sparend am, Blaauw) kwam Huizen slechts hoogstzelden in moeilijkheden. De taktiek (4-4-2) was daar min of meer op afgestemd. Tal rijke (onnodige) terugspeelballen wa ren in de eerste periode het bewijs, dat Huizen het concept had gebaseerd op een puntenverdeling. Zelfs midden velder Dick Kruimer manifesteerde zich dikwijls op excellerende manier in de achterste linde ter assistentie. Het 'gemotiveerde' optreden van Krui mer was te danken aan een psycholo gische zet van Henk Buskermolen: 'Ik ▼ertekle hem, wetende dat hij in de Honing heeft het eerste doelpunt voor Huizen tegen Elinkwijk gescoord. Tevergeefs protesteren de Utrechters Van de Ham en Barneveld. slag rit met FC Lokeren, dat er wel vertegenwoordigers van de Belgische club op de tribune zouden zitten'. Voor Kruimer een reden pers een opvallende rol te willen vertolken. Want zo goed als zeker vertrekt hij naar FC Lokeren, waar hij inmiddels een proef wedstrijd speelde (een con cept-contract werd al opgesteld). Be stuursleden van FC Lokeren bekijken hun kandidaat zaterdag opnieuw. Waarna een beslissing wordt geno men. Minder gemotiveerd waren de Utrechtse voetbalacteurs, die zich pas UTRECHT Wanneer de tweede ontmoeting om het algemeen nationaal amateurkampi oenschap tussen Huizen en Elinkwijk zater dag in een overwinning voor Elinkwijk eindigt, zal op een nog nader aan te duiden terrein op 12 juni een beslissingswedstrijd worden gespeeld. anderhalf uur voor de aftrap verza melden. Wisselspeler Hans Zorge: 'O- ver d e wedstrijd werd toen echter niet eens gesproken. Doelman Chris Heil en Jan van Rijnsover hebben reeds een contract van AZ'67 op zak, terwijl aanvalsspits Harry van den Ham (Maurer: 'Het zou beter voor hem zijn, wanneer hij nog één jaar amateur bleef, dan is zijn groeiproces voltooid') eveneens in de belangstel ling staat van de professionele clubs. Het bestuur van Elinkwijk is (on danks tegenstrijdige beweringen van Van den Ham) nog niet benaderd door kandidaat-kopers, al circuleren in België geruchten, dat FC Brugge overeenstemming heeft bereikt met het Utrechtse talent. Maurer (opge volgd door Hans Hol): 'Alls je dat weet, is het begrijpelijk, dat er spe lers zijn, die het in dit stadium van het seizoen liever voorzichtig aan doen. Een aantal denkt aan hun prof- contract Geen mens bij Elinkwijk was dan ook erg gelukkig met deze twee wedstrijden'. Alléén Jan van Belzen (vroeg overschrijving aan naar DOS'01, tevens geschorst) en aanvoer der Jan van Tamelen (geschorst en voor twee jaar het aanvoerderschap ontzegd) smaakten wel het genoegen van een voetballoze dag... ENTHOUSIASME Dat Huizen uiteindelijk triomfeerde lag volkomen in de lijn der verwach ting. Al tijdens de eerste episode etaleerde Huizen meer enthousiasme, maar door het risicoloze voetbal van Huiizen stond succes aanvankelijk in de weg. Toch kroop Elinkwijk door het oog van de baald, toen de lat een huldiging van Piet Schopper voor kwam (aan de andere kant trof Henk van Rijnsoever de paal). Het hout werk verhinderde meteen na de her vatting ook een treffer van Piet Ho ning, wai overigens uitstel van execu tie .bleek te zijn. Want een door Robby de Groot verlengde voorzet van Henny Huussan werd halverwege de tweede episode foutloos, zij het wel uit twijfelachtige buitenspedpositie, af gerond door Piet Honing: 0-1. Deze doeltreffende actie bezorgde Elin kwijk eindelijk de nodige prikkels. Het kwalitatief zeker niet onaantrek kelijke duel gaf nog diverse chaoti sche schermutselingen te zien in het Huizense zestienmetergebied. Maar toen Erwin Sparendam (40 jaar) tij dens de apotheose het front opzocht raakte de organisatie in Elinkwijks afweerl ijn in het verval en Sloeg Hui zen wéér toe. Zonder dat hem een strobreed in de weg werd gelegd werkte Henk van Meetellen een diepte pass van Henny Huussen moeiteloos achter Heil: 0-2. EUN'KWIJK-HUIZEN 0—2 (0—0) 63. Ho ning 0l. 87. Van Meetclen 02. Scheids rechter Bouw. Toeschouwers: 3500. ELINKWIJK: Heil, Barneveld. Sparendara. Verkalk. Feer: Block, De Graza (Vonk), Blaauw; Van Rijnsoever, Van den Ham, Le Maitre. HUIZEN: Visser: H. van Sloten, Schipper, Van Leeuwen, W. van Slooten; Kruimer, Huussen, Klein, De Groot; Honing, Van Meetelen. Van onze speciale verslaggever WAGENINGEN De na-compe titie kan beslist worden in het voordeel van de club met het meeste geluk. Dat geluk zit Wa geningen in deze na-competitie beslist niet tegen; op een zeer for tuinlijke manier won de club gis teravond van de verrassing van de na-competitie, SC Amersfoort. Het spel van de 'Bergbewoners' was in de eerste helft van zo'n bedenkelijk peil dat trainer Frits Korbach zijn spe lers in de rust hard moest toespre ken. Korbach: 'Ik heb tegen een paar spelers gezegd dat ze eerst maar naar het toilet moesten gaan, want ze speel den zo behoudend, dat er wel wat aan de hand moest zijn'. Deze woorden wa ren wel nodig want geheel verdiend stond SC Amersfoort na 45 minuten spelen met 10 voor. En dat vier da gen nadat ze thuis met 61 van dat zelfde Wageningen hadden verloren. In de tweede helft stond er dan ook een geheel ander Wageningen in het veld. zoals er ook een andere scheids rechter in het veld stond. Toen hij in de rust in het pad naar de kleedka mers liep, kreeg hij van één van de toeschouwers een klap met een bier flesje tegen zijn hoofd. Met een open hoofdwond vervolgde hij zijn tocht. Derks: 'Ik ben maar direct door gelo pen. De man heeft, dacht ik, op mij gewacht. Hij haalde een flesje onder zijn jas vandaan en sloeg dat op mijn hoofd kapot. Even heb ik met mijn grensrechters overlegd of wij de wed strijd niet moesten staken. Maar Wa geningen kan hier ook niets aandoen. Ik weet no gniet of ik een aanklacht tegen hem zal indienen. Mischien dat zijn sociale omstandigheden aanleiding hiertoe gegeven hebben. We zullen al les maar even afwachten. Jammer van dit incident, de wedstrijd was lekker prettig, snel, het was een goede pot. Het is overigens de eerste keer dat mij zoiets gebeurde, en precies in de 300e wedstrijd'. Wageningen bewees na de rust toch wel dat het niet ten onrechte op de eerste plaats in de na-competitie staat. Na wat gelukkige gelijke spelen tegen Vitesse en FSC werd tenslotte toch op resolute wijze SC Amersfoort terugge wezen. Aani-ankelijk werd het grote veldoverwicht echter niet in doelpun ten uitgedrukt Korbach: 'Het doelpunt viel niet snel genoeg en dan gaan we veel te snel spelen. Het is niet zo dat we onverdiend aan de overwinning ge komen zijn. De hele tijd hingen de doelpunten al in de lucht ze zijn mis schien wel wat gelukkig gekomen maar toch alleszins verdiend. Geluk speelde ook bij Amersfoort een rol. In de eerste helft kwam de ploeg ook al gelukkig aan een voorsprong. Uitblinker Osenbruggen keek niet toen hij de bal terugspeelde naar doelman Van Geffen. Teunissen bevond zich er tussen en het was een klein kunstje voor hem om de bal langs de uitgelo pen doelman te schieten. Osenbruggen deed er daarna veel aan gedaan om zijn fout goed te maken. Hij was ook de man aan de basis van de eerste Wageningse treffer. Eén pass bereikte Broeeks. Met veel duw en trekwerk wist hij zich van een tegenstander te ontdoen en trok de bal voor waar Wellerdieck hard in schoot (11). Nog één kwartier had. Wageningen toen over óm voor te komen. Precies lang genoeg. Dertig seconden voor het einde viel de beslissing. Een pass van invaller Menting bereikte Wellerdieck en zijn schot werd door doelman Nico van Zoghei maar half verwerkt. De bal kwam voor de voeten van Hazelhekke die 2-1 aantekende. Amersfoort trainer Nico van Milten burg: Toen Wellerdieck de bal kreeg stond hij duidelijk buitenspel. Dat kon je zelfs vanuit de dug-out goed zien. Het is een arbitrale dwaling dat zo'n doelpunt dan goedgekeurd wordt. Ik het het hele seizoen al gezien dat de grensrechters eerst naar de scheids rechter kijken voor ze beslissen wat zij doen. Onze rol is nu wel uitgespeeld, wat niet wegneemt dat we een gran dioos seizoen achter de rug hebben. Het was dé verrassing dat we période kampioen werden en daarna dat we in de nacompetitie twee weken lang op de eerste plaats hebben gestaan. Tegen Vitesse hebben we te veel gegeven en te weinig gekregen. Die wedstrijd heeft ons de das omgedaan. Conditio neel is het een te zwaar seizoen ge weest. We hebben een kleine selectie- groep en als je dan nog veel blessures hebt dan drukt dat wel zwaar op de ploeg. Maar ik ben trots op mijn elf. Volgend jaar zullen we weer hetzelfde proberen.' Wageningen heeft nu de kans om de eredivisie in te stappen. Korbach: 'We moeten de kans nu met beide han den grijpen. Hoe we het volgende sei zoen zullen spelen staat voor mij al vast. Met dit elftal kunnen we een heel eind komen, ondanks het verlies FRANKFURT Dertig top voetbalscheidsrechters van alle vijf continenten komen deze week in Frankfort bijeen om zich voor te bereiden op de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal. Het is een onderdeel van de opzet van de internationale voetbalfederatie (FIFA) om meer eenheid te brengen in de wijze van arbitra ge tijdens de finale-wedstrijden en tevens om te voorkomen dat dezelfde moeilijkheden ontstaan als bij voorgaande wereldkampi oenschappen. Tn deze week zal tot in details worden besproken hoe de gese lecteerde scheidsrechters dienen te handelen tijdens de 38 wed strijden, te beginnen met de openingswedstrijd op 13 juni tot en met de finale van 7 juli. Situaties, die aanleiding kunnen geven tot een verkeerde inter pretatie van de richtlijnen zul len ter discussie worden gesteld in gesprekken met FIFA-ex- perts. Voorts worden films ver toond om te illustreren op wel ke manier correct kan worden gefloten. Éen aantal van de filmbeelden zal handelen over wereldbeker finales uit het verleden, die doot scheidsrechterlijke misgre pen maar al te vaak zijn ont sierd. In FIFA-kringen wordt het gebrek aan rechtlijnigheid in de arbitrage, zowel als het gesprek aan autoriteit van de scheidsrechter en discipline van de spelers gezien als de voor naamste oorzaken van explosie ve scenes. Als eerte stap om deze problemen op te lossen selecteerde de FIFA in februari van dit jaar degenen die aan het werk zullen gaan hij de finales. 'Als de week voorbij is', 7ei een zegsman van bet West- duitse organisatiecomité, 'zullen de scheidsrechters niet meer in het onzekere verkeren over de wijze waarop de FIFA de arbi- reage wil zien geregeld'. Vier jaar geleden organiseerde de internationale voetbalfedera tie aan de vooravond van het wereldkampioenschap in MMEXTCO EEN SOORTGELY- KE CURSUS. Over het alge meen is men van mening, dat deze het peil van de scheids rechters daar aanzienlijk om hoog heeft gebracht. Bij de eindstrijden in Mexico werden voor het eerst d e scheidsrech ters uitgerust met gekleurde kaarten: geel voor een waar schuwing, rood voor een defini tieve aftocht naar de kleedka mers. Het heeft ertoe bijgedra gen het aantal misverstanden zoals die in het verleden hoofd zakelijk voorkwamen tussen Zuidamerikaanse en Europese teams uit de weg te ruimen. Sinds de finale van Mexico zij-n er zowel in Zuid-Amerika als in Europa stappen ondernomen om grof spel en opzettelijke overtredingen tegen te gaan en evenzeer om te komen tot meer begrip voor elkanders interpre tatie van hoe een wedstrijd dient te worden gespeeld. Maar tot dit jaar hebben die pogin gen niet veel succes gehad. Te hard spel en sinistere intimida tie-pogingen hebben ook in 1973 nog ontmoetingen op club en internationaal niveau tussen beide kanten van de Atlantische Oceaan tezeer ontsierd. Zonder dat daar door de scheidsrechter voldoende tegen werd opgetre den. Zes weken geleden deed zich de tragedie voor van de Australische ster Ray Baartz, die gedeeltelijk verlamd raakte, na wat zijn ploeggenoten een karateslag noemden van een speler van Uruguay. Dit soort praktijken vergroot de noodzaak van streng ingrijpen van de scheidsrechter en nietsontziende actie tegen de harde mannen van de voeobalsport. De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 6 - 18 - 38 - 41 - 44 r 48 Reservegetal 49 Olympianummer 5863 van Hazelhekke. De hele entourage in de eredivisie en het betere spel zal ons inspireren om grote daden te ver richten'. Wageningen—SC Amersfoort 2—1 (01) 35: Teunissen 01, 75: Wellerdieck 11, 90: Hazelhekke 21 Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 10.000. Wageningen: Van Geffen: Schoenaker, Wel lerdieck, Roelofs. Tomas: Broeeks. Ooms. Van Osenbruggnu: Hazelhekke, Van Vijf- eyken. Ponsen (Menting). SC Amersfoort: Van Zoghel; Van Loon, Van de Kllft. Spelbos. Ramselaar: Nieuwhof, Van Wilgenburg. Kraak: Teunissen. Middelkoop. De Neeling. WIM HUISMAN Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Jan Boskamp, de 25-jarige middenvelder van Feyenoord die het afgelopen seizoen door trainer Wiel Coerver slechts een enkele maal werd ingezet is met de Belgische eerste divisieclub RWD Molenbeek tot overeenstemming gekomen over een driejarige verbintenis. Molenbeek zal aan Feyenoord een vergoeding van rond een half miljoen gulden be talen. Lex Schoenmaker heeft de leiding van de landskampioen laten weten dat hij niet akkoord kan gaan met het hem voorgelegde contract. Commen taar van manager Guus Brox: 'Laat er zich voor Schoenmaker dan maar een club melden die hem een hoger salaris biedt'. Sparta heeft de 21-jarige Deense aanvaller Arne Skipper van Köge die door de Deense pers de nieuwe Jürgen Kristensen wordt genoemd een tweejarig contract aangeboden. Skipper heeft de aanbieding in eerste in stantie afgeslagen omdat hij een handgeld van bijna anderhalve ton ver langt. De Rotterdammers hebben behalve voor Skipper ook belangstelling voor Nilsen van de amateurclub Slagelse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8