v ïriekse en Turkse egers zijn paraat zuidplein jpnPiB* Egypte bezorgd over vrijage van Libië met Sowjet-Unie Het akkoord van en Israël Soares hoopvol over 'staakt-het-vuren' Protestanten niet in Noordierse regering Moeilijkheden bij kabinetsformatie in Luxemburg Giscard: Frankrijk en YS samen 'op voet van gelijkheid' Bevrijdingsfront doodt Nederlandse verpleegster Paisley: 'de constitutie is een dooie eend' Ook laatste forum in Vietnamees conflict verdwijnt Satelliet brengt onderwijs-tv naar Alaska en India Waarschuwing commissie voor Nixon Groep van Tien komt bijeen '/KWAKTET DO\DERDAG 30 MET 1974 BUITENLAND T7/K9 merika maant tot rust in Egeïsche see BENE, ANKARA (Reuter, DPA, UPI, AP) Dè Verenigde Staten hebben er bij Griekenland en prkije op aangedrongen zich rustig te houden in hun conflict over de rechten op de olie-exploitatie Je Egeïsche zee, zo werd uit diplomatieke bronnen in Athene vernomen. ADVERTENTIE I iin NAVOkringen te Brussel jt de groeiende spanning tussen >elde landen die beide lid zijn van NAVO imet bezorgdheid gadegesla- Op de NAVO-hoofdkwartieren d er geen formele vergadering ijd aan het conflict, maar volgens rnemers in Brussel is er door ID-functionarissen informeel over t kwestie gepraat. a raatheid tfddels hebben zowel Griekenland rurkije hun strijdkrachten in ver- jde staat van paraatheid gebracht, ikenland was woensdag al tot die I overgegaan nadat Turkije had wJgedeeld dat het oitdenzoeksschip [zijn marine, de 'Candarli', geës- [eerd door mijnenvegers en onder» met het opsporen van olie in "Egeïsche Zee zou beginnen in een j van de zee dat door Griekenland dt opgeëist. De Grieken maakten diet noorden bij Saloniki lucht- pteskaders, waaronder Phantom ihtsvliegtuigen, in gereedheid en ld en verkenningsvluchten ilit bo- |het betwiste gebied, ije bracht gisteren een gedeelte zijn marine en luchtmacht in t van alarm. Verder werd volgens fcse militaire bronnen een groot gebied langs de Grieks-Turkse grens in Thracië tot verboden militaire zone verklaard. Alle militairen langs do Egeïsche Zee zouden 'oorogsstellin- gen' ingenomen hebben. Een zegsman van de marine in Izmir zei dat 53 Turkse oorlogsschepen langs de west kust patrouilleren en een woordvoer der van het ministerie van defensie in Ankara heeft verklaard dat sinds woensdagavond alle militaire verloven zijn ingetrokken. Zowel in Athene en Ankara werd tegengesproken dat de Turkse marine een Grieks schip tot zinken zou heb ben gebracht. Volgens Turkse marinewoordvoerders en welingelichte kringen in Athene hebben Amerikaanse, Griekse en Turkse militaire commandanten woensdagavond een spoedvergadering gehouden op de NAVO-basis te Izmir, om de crisis tussen de twee NATO- partners te bespreken. Nadere bijzon derheden werden daarover niet he kend gemaakt. Vorige week kwamen de twee landen overeen dat zij op 19 en 20 juni in Ottawa op hoog niveau gaan praten over het Egeïsche continentale plat Griekenland die de Geneefse conven tie van 1958 inzake het continentale plat heeft ondertekend, maakt aan spraken op het plat rondom bijna alle _CAïRO, DAMASCUS (AP, Reuter, UPT) De VS hebben in uviCaïro de inhoud gepubliceerd van het Syrisch-Israëlische ak- 'koord over de scheiding van hun troepen in het Golangebied. Ook Syrië heeft gisteren de details van het akkoord bekend gemaakt. -fc Iet akkoord bevat acht hoofdpun- m en zes punten die de troepen- iheiding zelf nader regelt. Aan iet akkoord is een kaart toege- jgjVoegd, waarop de gebieden van de „-troepenscheiding staan 'aangeduid, iet akkoord bepaalt dijt: vandaag in Genève een Syrisch- israëlisch troepenscheidingsak- toord wordt ondertekend dat geen rcdesakkoord' zal zijn maar een ap naar een 'rechtvaardige en luurzame vrede op basis van de Resolutie van de Veiligheidsraad 'an 22 oktober 1973'; zodra morgen het akkoord is Éetekend wordt een Syris'ch-Israë- lisch staakt-het-vuren van kracht, pat zowel te land, ter zee als in de "ucht geldt; i) binnen 24 uur na tekening van iet akkoord begint een werkgroep Israëlische en Syrische officie- en een gedetailleerd plan uit te 'erken voor de concrete scheiding van troepen. Dit plan moet binnen rijf dagen klaar zijn; de troepen scheiding moet daarop binnen 20 lagen voltooid zijn; 4) er komt een bufferzone tussen de Israëlische en Syrische troepen jvan 1,6 tot 6,4 km breed, die vanaf de berg Hermon van noord naar zuid over de Golan-vlakte loopt De stad Koeneitra ligt in de bufferzo- Koeneitra zal weer onder 5yrisch burgerlijk bestuur worden geplaatst. De bufferzone, die gede- nilitariseerd wordt, zal met inbe grip van Koeneitra. worden be- nand met een VN-waamemers- torps (UNDOF) van ongeveer T250 man, dat toezicht zal houden op de gebieden waar de troepen zijn ge- icheiden, en in het algemeen zal toezien op naleving van het troe penscheidingsakkoord. 5) er is een bestandslijn, die op de bij het akkoord behorende kaarten is aangegeven. Achter deze be standslijn is een gebied van 25 km breed zowel aan Syrische als aan Israëlische zijde verdeeld in drie stroken (zones). In de eerste zone, van tien km, worden de troepen uitgedund tot 6000 militairen, maximaal 75 tanks en 36 stukken Dit kaartje geeft een idee van de bufferzone volgens de overeen komst die vanmorgen wordt onder tekend. Het schuin gearceerde ge bied is wat Israël veroverde in de Zesdaagse oorlog in 1967 en het horizontaal gearceerde is wat het erbij bezette in de oktober-oorlog vorig Jaar. Het feit, dat Koeneitra weer onder Syrisch bestuur komt, heeft de tekenaar ertoe verleid de bufferzone erlangs te tekenen, maar dit is onjuist. Koeneitra ligt nl. in de bufferzone en krijgt ook VN-waarnemers. Vlak ten westen van Koeneitra blijven de drl estra- tegisch belangrijke heuvels en de Israëlische nederzettingen Elrom, Merom Golan en Ein Zlwan in Israëlische handen. De laatstge noemde nederzetting is volgens Syrische berichten gisteren nog zwaar beschadigd door artillerie vuur. licht geschut. In de tweede zone, eveneens 10 km breed, mogen slechts 450 tanks worden gehand haafd en mogen geen grond-naar- grond raketinstallaties en Katoesja- raketbatterijen voorkomen. In de derde zone, 23 km breed, die de twee eerste zones overlapt en met vijf km overtreft mogen geen grond-lucht-raketinstallaties voor komen. De VS zouden van zeer grote hoogte toezicht uitoefenen op de naleving van de uitdunning van militairen en installaties in de zones. 6) binnen 24 uur na ondertekening van de troepenschoidinpsakkoord zullen Israël en Syrië eikaars ge wonde krijgsgevangenen uitleve ren. 7) binnen vijf dagen na de onder tekening. zodra de militaire werk groep de troepenscheiding heeft georganiseerd, zullen alle andere krijgsgevangenen worden uitgewis seld. 8) de lijken van gesneuvelde Israë lische en Syrische militairen zul len binnen tien dagen na onderte-,. kening van het akkoord worden uitgeleverd. 3000 Griekse eilanden in de Egeïsche Zee, waardoor dit zeegebied vrijwel een Griekse binnenzee zou worden, Turkije heeft de Geneefse conventie nooit ondertekend. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Turan Gunas, heeft gezegd dat Turkije niet de 'territoriale integri teit' van Griekenland wil aantasten- .Naast deze matigende verklaring staat er ook een van het Griekse bewind, nl. dat het verschijnen van welke vloot dan ook in de internatio nale wateren van de Egeïsche Zee niet door internationale regels verbo den wordt. Al eerder had de Turkse regering de autoriteiten in Athene laten weten, dat zij op 1 juni vlootoe- feningen in de Egeïsche Zee zou be ginnen. Overigens weigerde de Griekse rege- ringswoordvoerder commentaar te ge-: ven op het bericht dat de Griekse luchtmacht dn het noorden versterkl LUXEMBURG (Reuter) De kabi netsformatie in Luxemburg onder vindt moeilijkheden doordat de lei ders van twee grote partijen beiden aanspraak maken op het 'informateur schap' voor het onderzoeken van de mogelijkheden. Zowel de liberale leider Gaston Thorn als de leider van de socialisten Antoi- ne Wehenkel vindt dat hij tot infor mateur moet worden benoemd. De informateur brengt zijn bevindin gen ter kennis van groothertog Jan, die aan de hand daarvan een forma teur benoemt! Traditiegetrouw gaat de informatie opdracht naar de leider van de groot ste partij in Luxemburg de chris tendemocraten van aftredend premier Pierre Werner maar zij wil in de oppositie gaan omdat zij zondag enke le zetels verloor en op 18 van de 59 kwam. De socialisten kregen 17 zetels en de liberalen 14. PARIJS (AP, UPI) Frankrijk zal toenadering zoeken tot de Verenigde Staten op T»asis van gelijkheid', maar evenzeer proberen op goede voet pro beren te staan met de Sowjet-Unie en China. President Giscard d'Estaing heeft dat gisteren gezegd in het parle ment. Hij zei ook dat er minder wapens zullen worden verkocht aan het bui tenland, maar hij noemde geen lan den met name. Onder het bewind van president Pompidou is Frankrijk al tijd luide kritiek te horen geweest op wapenleveranties aan onder andere Chili, Zuid-Afrika, Libië, Saoedi-Ara- bië en Irak. Binnenslands kondigde Giscard d'Es taing een aantal voorstellen aan, waaronder het verlagen van de kiesge rechtigde leeftijd (tot waarschijnlijk 19 jaar red.). Verder beloofde de nieuwe president dat hij nauwer met de volksvertegenwoordiging zal sa menwerken en de macht van de hui dige constitutionele raad zal verbre den, zodat deze ook individuele klach ten over de beperking van de per soonlijke vrijheid in behandeling kan nemen. Winkel in, winkel uit... tegen élk weer beschut Kan dat? Jawel, mevrouw. Zeer zeker, mijnheer. Dat kan. Dag in, dag uit. Kom maar naar Zuidplein: l>onderdenveertig winkels, warenhuizen en boetieks onderl dak. Ukunt'tzogek niet verzinnen, of u vindt 't er. En kijk, terrasjes om uitte blazen zijn er óók: op het grote overdekte plein en in de vele promenades. Uw auto? Parkeert u gewoon even pal ónder die 140 winkels. Wél zo makkelijk. En anders heeft u altijd nog de metro, die 544 x per dag 'langs komt". Dus? Precies; winkelen wordt een gezellig, 'Mooi weer'-uitje als u naar Zuidplein komt Op zeker! Mogen we u uitnodigen? een complete winkelstad onderdak y» winkelcentrum zuldplein rotterdam 'De constitutie', zo schetterde de mili tante dominee Ian Paisley, 'is een dooie eend.' Dit was naar zijn zeggen het antwoord dat hij had gegeven op het aanbod van de Britse minister voor Noord-Ierland Merly Rees om aan een regering deel te nemen. Rees had met leiders van zes politieke groeperingen besprekingen gevoerd in een poging om weer een regering te vormen. De stakingen in het land zijn voorbij en handel en industrie zijn sneller dan werd verwacht weer op gang gekomen. De winkels waren donder dag weer open en ook het openbaar vervoer reed weer. Op de scheepswer ven van Belfast werd gewerkt alsof de staking maar een dag had geduurd. Volgens de Noordierse grondwet is Rees verplicht een regering samen te stellen die is gebaseerd op de verde ling van de macht tussen protestant en katholiek. Deze grondwet werd vorig jaar door GrootnBrittannië inge voerd in een poging om de godsdien stige vete eindelijk te beëindigen. Zo- ADDID ABEBA (AFP) Na een aanval van het bevrijdingsfront van Eritrea op een Amerikaans zieken huis, is een Nederlandse verpleegster doodgeschoten. De naam van de ver pleegster iis opgegeven als Anne Strik- werda. Ze werd een half uur na de aanval in de buurt van het ziekenhuis gevonden met een kogel door het hoofd. Een andere verpleegster, een Amerikaanse, die in verwachting was, is ontvoerd. Het ziekenhuis ligt in Ginda, aan de weg van Asmara naar Massawa in Eritrea. Het ziekenhuis is nu geslo ten. Patiënten en personeel zijn geë vacueerd. Guinee-Bissau laat Kaapverdische eilanden los LONDEN, LISSABON (AP, Reuter) De Portugese minister van buitenlandse zaken, Soares, heeft gisteravond bij zijn terugkeer naar Londen gezegd dat bij goede hoap beeft op een 9taakt het vu ren in Guinee Bissau, de Westafrikaanse Portugese kolonie die een zijdig de onafhankelijkheid heeft uitgeroepen. Op de besprekingen, die zes dagen geleden in Londen begonnen groeien, de standpunten van beide partijen naar elkaar toe, maar geen der deel nemers aan het overleg gisteravond zeggen wanneer een akkoord kan wor den bereikt. Knelpunt zou gisteren vooral zijn gre- weest de eis van Gulnee Bissau door Portugal als onafhankelijke staat er kend te worden; 84 landen waaron der nog steeds niet Nederland gingen al eerder tot deze erkenning over. Guinee Bissau zou echter niet meer vasthouden aan de eis dat ook de Kaapverdische eilanden deel moe ten uitmaken van een akkoord met Portugal. Guinee Bissau zou de toe komst van de strategische belangrijke eilandengroep 500 kilometer uit West afrikaanse kust voorlopig open willen houden. Wel blijft Guinee Bissau bij haar verzoek dat er een tijdschema moet worden opgestel voor het ver trek van de Portugese troepen uit het land. Ontslagen BELFAST (AJP) De extremistische protestanten van Noord-Ier land hebben donderdag een aanbod om deel te nemen aan een re gering afgeslagen. wel Paisley als zijn politieke verwan ten Harry West van de officiële Uriio- nisten eti William Craig van de Van guard Unionisten hebben echter ge weigerd de macht te delen met de katholieke sociaal-demokratische par tij. Zij zijn van mening dat deze partij uit is op de vereniging met de Ierse Republiek, waar de protestanten dan in de minderheid zouden zijn. De Unionisten zijn daarom met een aan tal alternatieven gekomen: volledige integratie van Ulster in Groot-Brittannië met een grotere Noordierse afvaardiging in het Britse parlement; of een plaatselijk bestuur voor Ulster dat samen met Schotland en Wales en Engeland een soort federatie zou moe ten vormen; of onafhankelijkheid. SAIGON (Reuter) Ook het laatste forum waarin militaire /ertegenwoor- digers van de Verenigde Staten, Ha noi, Saigon en de Vietcong elkaar konden ontmoeten is opgeschort De Vietcong en Hanoi verlieten het forum uit protest tegen het opheffen van een aantal faciliteiten die oor spronkelijk aan de Vietoong toegezegd waren. Na de opschorting van de politieke besprekingen tussen Hanoi en Saigon in Frankrijk en hun militaire bespre kingen in Saigon, was dit militaire vier-partijen-team (JMT) nog de enige mogelijkheid waarbinnen de vier bij het Vietnamese conflict betrokken partijen met elkaar konden overleg gen. De Portugese regering heeft gisteren de directie van de metro in Lissabon, van de PTT, de algemene spaarban ken alsmede van de staatsvisbedrijven ontslagen in een poging de wankele economie weer wat in evenwicht te brengen. Het kabinet zegt bij bepaal de bedrijfsdirecties 'abnormaal ge drag* te hebben geconstateerd, waar mee waarschijnlijk wordt bedoeld dat de directeuren teveel hebben toegege ven aan looneisen. De regering heeft ook laten weten dat zij de loonsverho ging van het personeel van het metro in Lissabon opnieuw zal bezien. Zij zijn vorige week vijftig pro cent gestegen. De staking van het bovengronds rijdend personeel van het openbaar vervoersbedrijf in Lissa bon is gisteren na twee dagen voorlo- KAAP CANARVERAL (Reuter, UPI) Amerika heeft gisteren de eerste communicatiekunstmaan gelanceerd die directe ontvangst van televisiepro gramma's mogelijk maakt Met een eenvoudige schotelantenne van drie meter doorsnee die gericht is op de ten opzichte van de aarde stilstaande satelliet kunnen beeld en geluid via een omvormer op een gewoon televi- sieteostel worden ontvangen. Dat betekent dat de programma's in grote gebieden kunnen worden ont vangen zonder dat daar een net van straalzenders voor nodig is. Met de satelliet, de ATS-6, zullen speciale onderwijsprogramma's worden gericht op ontoegankelijke bergstreken in Amerika als de Rocky Mountains. Ook zal worden geëxperimenteerd met me dische adviezen voor bewoners van Alaska die moeilijk of niet bereikbaar zijn voor artsen. Na deze experimenten wordt de ATS-6 'verhaald' naar een positie van waar India wordt bestreken. De Indiase regering krijgt dan een jaar de moge lijkheid, te experimenteren met on derwijsprogramma's voor het platte land. In vijfduizend dorpen zullen ontvangers worden opgesteld. De pro gramma's zullen zich concentreren op bestrijding van het analfabetisme, een voorwaarde voor doelgreffende econo mische en maatschappelijke ontwikke ling. Bij deze experimenten is de ontwikke ling van effectieve manieren om in formatie over te dragen zeker zo be langrijk als de technische kant van de zaak. Dat ligt anders bij de eveneens voorgenomen experimenten met ver keersleiding voor vliegtuigen en sche pen in het Atlantische gebied, die tegelijk met de Amerikaanse televisie- proeven worden gehouden. Optimisten zien in het besluit van de Libische leider Khaddaffi om zijn pre mier Jalloed naar Moskou te sturen niet meer dan een gelegenheidsge- baar, ingegeven door de huidige pro- Amerikaanse houding van Egypte, waarmee Libië momenteel nogal over hoop ligt. Anderen, met name Islami tische kritici, zien er wel degelijk een aanzet in voor een meer pro-commu nistische koers van het revolutionaire Libië. Het bendenkelijkste vinden zij dat een toenadering van Tripoli tot Moskou lijkt te passen in het nieuwe concept van de Sowjet-Unie voor het Midden-Oosten. Het tijdstip en het anti-Egyptische karakter van Jalloeds reis naar Mos kou hangen zeker samen met de te- leurstellin, die hij opliep bij zijn laatste verblijf in Cairo. In een po ging om het prestige van Libië, in de Arabische wereld, dat zwaar geschon den is door Lbië's 'betrokkenheid' bij de mislukte coup in Egypte, wat op te. poetsen had Jalloed een ietwat vlegel achtige boodschap van Khadaffi voor president Sadat meegenomen. Daarin wordt de Egyptische president een 'dorpeling' en provinciaal ge noemd. Hiermee wilde Khaddaffi ken nelijk revanche nemen voor de door Sadat gebruikte term 'politieke teena ger' en de in Al Achram gebezigde kwalificatie 'ideologische nestbevuiler. Maar Jalloed kreeg een koude douche en vertrok spoorslags naar Moskou. Onderbouw Het door Sowjet-partijleider Kosygin en premier Jalloed gelanceerde vuur werk, dat zowel tegen de gematigde Arabische staten als tegen Israël en de Verenigde Staten gericht was zou een voorbijgaande episode kunnen zijn, als er in Libië niet al een ideologische onderbouw zou bestaan voor de toenadering tot het Kremlin] Al in 1972 was er in de toen kersver se eenheidspartij 'Arabische socialisti sche Unie' een duidelijke tendens naar het marxisme-leninisme waar te nemen. Onder de gouden koepel van het to' partijbureau veranderde ko ninklijke paleis in Tripoli streed men over de manier, waarop de overgang naar de klassenloze samenleving tot stand moest worden gebracht. De ene vleugel klampte zich vast aan de nala tenschap van de linkse groepen, die voor de onafhanklijkheid van Libië (1951) erg actief waren. Verrijkt met maoïstische ideeën is deze stroming in 1973 bij de zogenaamde Libische cul- De Libische leider Khaddaffi turele revolutie weer naar voren ge komen. De beweging liep in de hefst van dat jaar wat vast, vooral door het mislukken van de 'mars naar Alexan- drië', waarmee de Libische extremis ten de Egyptenaren hun heilsbood schap hadden willen brengen. Alleen de naam Persbureau v^or de Arabische Revolutie herinnert nu nog aan die turbulente tijd. Khaddafi en Jalloed zochten hun welzijn na deze mislukking geheel bij de partij4deologen, die zich eer Isalmitisch Doemden. Tot hen behoort ook de Libische partijleider Hawadi. die gelooft in d^ dialectische ontwik keling van de Islam tot een commu nistische maatschappij-leer. Op zo'n basis is het natuurlijk goed samen werken met de Sowiet-Unie. Deze ontwikkeling past in de nieuwe politiek van de Sowjpt-Unie voor het Midden-Oo.'ten, waarbij zij zich vooral bindt aan landen met een sterke com munistische partij of aanverwante groeperingen en er vanafziet grote financiële lasten op zich te nemen. Het voorbeeld van Egypte, waar de Sowjet-Unie gedurende twintig jaar grote bedragen investeerde zonder dit land voor zijn politiek te kunnen winnen, lijkt het Kremlin wat ont nuchterd te hebben. pig beëindigd nadat de werknemers de toezegging hadden gekregen voor een loonsveroging van 1000 escudo (ongeveer 100 gulden). Ook hier moet de regering nog een beslissing, ne men. De eveneens stakende bakkers hebben er nog geen regeling doorge kregen, maar zij zijn gisteren toch weer achter de oven gaan staan 'in het belang van het land'. Woensdag werd president De Spinola in de Noordportugese industriestad Oporto gewaarschuwd dat de taltijke stakingen in het hele land leiden tot de 'ondergang'. In een schrijven dat de ronde doet onder de blanke inwoners van de Mozambikaanse havenstad Beira wor den de blanken opgeroepen een 'ver schroeide aarde' taktiek toe te passen als laatste middel in de strijd tegen onafhankelijkheid, 'ais u weg moet, verwoest dan zoveel mogelijk: huis, meubels, voertuigen, planten en vee', aldus de anonieme brief. 'Wij allen weten wat ons bij de onafhankelijk heid te wachten staat: dood en ge weld.' Waarnemers zien in de brief een nieuw bewijs voor de gevaarlijk gespannen stemming in Beira. De stemming in Beira, de tweede stad van Mozambique, is veel grimmiger dan in Lourenzo Marques, dat veel verder verwijderd ligt van het terrein van de guerrilla. Het is de laatste tijd in Beira al twee maal tot gewelddadi ge botsingen gekomen tussen blanken en negers. Blanke betogers belegerden het paleis van de gouverneurs en eisten wapens en verscherpte veilig heidsmaatregelen. Van onze correspondent Heinz Gstrein CAIRO Na het bezoek van de Libische minister-president Abdel Salam Jalloed aan de Sowjet-Unie gonst het in de Egyptische hoofdstad van de speculaties over de betekenis van deze koerswijziging van de Revolutionaire raad in Libië. WASHINGTON (Reuter) De com- missie voor justitie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag een niet mis te verstane waarschuwing gericht aan het adres van president Nixon. Met 28 tegen 10 stemmen besloot de commissie, die de mogelijkheid van een afzetting van het staatshoofd onderzoekt, aan het Witte Huis een brief te sturen waarin de president er op wordt gewezen dat zijn weigering om verder materiaal betreffende het Watergate-schandaal te verschaffen, kan worden beschouwd als grond voor 'impeachment' (afzet» ting). In het in krachtige bewoordin gen gestelde schrijven zegt de com missie, dat als Nixon in zijn weige ring \olhardt, het de commissie vrij staat hieruit de conclusie te trekken, dat de president wat te verbergen heeft. Tot dusver heeft de commissie driemaal onder strafbedreiging mate riaal van het Witte Huis opgeëist. In het eerste geval ging het om 42 geluidsbanden met gesprekken van Nixon met zijn toenmalige medewer kers. In plaats van deze banden publi ceerde het Witte Huis de tekst van deze gesprekken, ontdaan van kracht termen en scheldwoorden. De twee andere eisen hadden betrekking op 11 bandjes en op delen van Nixons dag boek. Hierop heeft het Witte Huis tot dusver niet gereageerd. Verwacht werd dat de commissie op zeer korte termijn nog 65 bandjes en ander ma teriaal zal opeisen. De brief van don derdag had de instemming van 20 Democratische en acht Republikeinse commissieleden. Negen Republikeinen en één Democraat stemden tegen. De laatste, John Conyers, uit Michigan, deed dit omdat hij de brief niet krachtig genoeg gesteld vond. Namens de Republikeinse tegenstemmers ver klaarde David Dennis dat de brief een 'nutteloos gebaar' was. Volgens hem zou de commissie toch wel haar con clusies trekken uit Nixons weigering, 'of wij nu een brief schrijven of niet.' De stemverhouding was op donderdag aanmerkelijk ongunstiger voor Nixon dan toen de commissie op 1 mei schriftelijk reageerde op NLxons wei gering om de in eerste instantie ge vraagde 42 bandjes af te geven. Toen constateerde de commissie met 20 te gen 18 stemmen in een veel milder gesteld schrijven alleen dat de presi dent 'niet aan de eis had voldaan.' Hij volstond toen met de publikatie van 1200 pagina's gekuiste tekst van de bewuste bandjes. PARIJS Ministers uit de industrie landen die de Groep van Tien vormen komen op 11 juni in Washington bijeen voor overleg over de financie ring van betalingsbalanstekorten en daarbij behorende aspecten van de gang van zaken op de internationale kapitaalmarkt. Op 12 en 13 Juni komt het Comité van Twintig in Washington bijeen voor voortzetting van het overleg over de vernieuwing van het Internationale geldstelsel. Dat comité bestaat uit de ministers va" financiën van tien rijke en tien arme landen, alle Ud van het Internationale Monetaire Fonds, die met de voorbereiding van de monetai re hervormingen zijn belast In de Groep van Tien zal vooral worden gesproken over het tekort van naar schatting 40 miljoen dollar dat op de gezamenlijke lopende rekenin gen van de 24 lidstaten van de OESO dreigt te ontstaan als gevolg van de sterke stijging van de prijzen van ruwe olie. De landen met dc .erootste tekorten zijn Engeland, Italië, Japan en Frankrijk. De Groep van Tien bestaat uit de Ver. Staten, Japan, Canada, West- Duitslind, Frankrijk, Engeland, Italië, Nederland, België en Zweden. Zwit serland is ermee geassocieerd en heeft het recht de besprekirgen waarne mer bij te wonen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9