weer in Amersfoort realiteit Haalde gratis voetbal folder! Landskampioen Kampong doet opnieuw gooi naar Europa Cup Mogelijk sancties UEFA tegen Tottenham Johan Cruijff licht geblesseerd FSC hoopvol naar deel 2 Wageningen haalt fors uit: 1-6 Winst Paolini Voetbal op tv., Heineken doet mee! Na-competitie International Paul Litjens: 'Ik geloof dat de gezamenlijke prestatie-drang ons bij elkaar houdt' lOüW/KIWiARiTET ViRiHTOAiG 31 MEI 1974 SPORT T13AK17 Van onze sportredactie ROTTERDAM De orgie van ge weid die supporters van de Londen- se voetbalclub Tottenham Hotspur In het stadion Feyenoord en - in enkele delen van het Rotterdamse stadscentrum hebben ontketend, is volgens stadiondirecteur Frits de Kimpe toe te schrijven aan het feit dat enkele reisbureaus veel te goed kope reizen organiseerden. 'Zij ver voeren alleen de mensen en laten ze voor de rest aan hun lot over. Dan werk je situaties zoals we die woens dag hebben beleefd in de hand. De mensen weten niet wat ze moeten doen en zoeken het dan maar ln drank met alle fatale gevolgen van dien'. Naar de mening van de heer De Kimpe valt het met de schade in het stadion nogal mee. Er zijn 300 stoeltjes vernield. Volgende week woensdag, wanneer het Nederlands elftal in 'De Kuip' tegen Roemenië aantreedt, zal er niets meer van de vernielingen te zien zijn. De heer De Kimpe schat de schade tussen de 15 en 20 duizend gulden. Feyenoord zal de rekening bij het bestuur van de UEFA indienen, dat dan maar moet uitmaken of Totten- ham juridisch aansprakelijk gesteld kan worden. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat van de 4.000 Engelse supporters er zich 400 misdragen hebben. Zij waren vrijwel allen 's morgens vroeg met het Britse schip Avalon in Rotterdam aangekomen, waar zij al behoorlijk hadden huis gehouden. De kapitein weigerde woensdagavond enkele dronken sup porters weer aan boord te nemen maar op last van de rederij kwam hij op die beslissing terug. Drie Britse supporters liggen nog met zware verwoningen in het zieken huis. De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal na ontvangst van de rapporten van de wedstrijdofficials zich bera den of en zo ja welke maatregelen moeten worden genomen naar aan leiding van de ongeregeldheden van de tweede UEFA-cupfinale. Verwacht wordt dat de verklaringen van scheidsrechter Concetto lo Bello en de Zwitserse waarnemer Lucien Schmedlin binnen twee of drie da gen in bezit zullen zijn van het secretariaat van de UEFA. Een woordvoerder verklaarde dat pas na dat de rapporten zijn bestudeerd de UEFA zich nader zal uitspreken. Het liet wel duidelijk uitkomen dat indien uit de verklaringen inder daad zou blijken dat sprake is van ernstig wangedrag van supporters van de Spurs tegen Tottenham disci plinaire acties kunnen worden on dernomen. 'Formeel gezien was Feyenoord verantwoordelijk', zo ver klaarde hij, 'voor het handhaven van de orde ln het stadion. Er zijn echter wel degelijk voorbeelden aan te geven waarbij aan de bezoekende clubs een boete werd opgelegd of zelfs een schorsing werd uitgesroken ten gevolge van wandaden van de aanhangers van die vereniging. Wij zijn op dit moment niet in staat te zeggen of Tottenham zal moeten boeten voor het wangedrag van zijn supporters. Als uit de verklaringen naar voren komt dat de aanhang van Tottenham de schuldige is, kan de club in moeilijkheden komen'. Officials van de UEFA riepen een beslissing in herinnering van de Europese Voetbal Unie van twee jaar geleden. Toen werd Glasgow Rangers voor de periode van twee jaar uitgesloten van deelneming aan de Europese voetbalcompetities. Een straf die later werd teruggebracht tot een jaar. De UEFA vonniste in 1972 de Rangers omdat aanhangers van de Schotten na afloop van de EC II-finale, waarin zij in Spanje Dynamo Moskou met 3-2 versloegen, straatschenderijen pleegden in Bar celona. Tom Torney heeft de rellen ter sprake gebracht in het Britse Lager huis. De afgevaardigde van Labour zei dat hij 'het schandelijke gedrag van supporters van Tottenham Hot spur betreurde'. Hij verzocht de re gering aan te dringen bij de clubs dat maatregelen worden genomen om straatschenderijen van supporters uit te roeien. 'Niet alleen het Engelse voetbal en de sportiviteit werd te schande ge zet, de schande gaat heel Engeland aan. Deze supporters worden gezien als ambassadeurs van Engeland. Ik hoop alleen maar dat de Nederland se politie ze zo krachtig mogelijk heeft aangepakt. De Engelse pers veroordeelde het optreden van de aanhangers van de Spurs eensgezind. 'Rellen veroorza kende supporters zijn een schande voor Groot-Brittannië', stond in de Daily Mail te lezen. Het blad noem de hetgeen in Rotterdam is gebeurd 'de afschrikwekkendste gewelddaden waarbij een Engelse club betrokken was in Europa'. Zij brachten terreur in een Nederlandse stad', schreef de Daily Mirror. Verscheidene supporters, die gis teren in de loop van de dag op Liverpoolstreet Station na een nach telijke boottocht aankwamen vielen persfotografen aan en beschuldigden de Rotterdamse politie de oorzaak van de rellen te zijn. Erol Rasin, een 23-jarige fabrieksarbeider, ver klaarde dat het politieoptreden er schuldig aan was dat hij zijn been had gebroken. Een andere supporter vertelde: 'De politie sloeg er op met de wapenstok. Er werden zelfs mensen geslagen, die anderen hielpen om weg te komen'. Andere supporters verklaarden ech ter dat de schuld volledig lag bij een kleine groep teenagers, die 'gek werd' en zich schandelijk misdroeg. ZEIST Oranje's aanvoerder Jo han Cruijff zal hoogstwaarschijn lijk geen deel uitmaken van het Nederlands elftal, dat morgen in 's-Hertogenbosch tegen de Bundes- liga-club Kickers Offenbach een oe fenwedstrijd speelt. Woensdag ver draaide Cruijff in de wedstrijd te gen het nationale amateurelftal zijn knie en moest zich toen al na een half uur laten vervangen. Cruijff zal een weekje rust moeten houden, hoewel de blessure niet ernstig Is. De licht geblesseerde Johan Neeskens begon gisteren weer met de training. Uiteraard was Cruijff ook niet van de partij toen het Nederlands elf tal in de serie oefenwedstrijden tegen amateurteams gisteren tegen de Zeister tweedeklasser Saestum in het veld kwam. De voorhoede bestond Ln eerste instantie uit Johnny Rep, René van de Kerkhof, Piet Keizer en Rob Rensenbrink; waarmee supervisor Rinus Michels ook gezien de tegenstander na tuurlijk weer eens duidelijk op pressievoetbal trainde. Het Nederlands elftal zal naar ver wacht ook ln de WK-groepsronde met tegenstanders als Uruguay, Bulgarije en Zweden gedwongen worden om voor de aanval te kie zen. In de eerste helft was Oranje niet zo best op schot, gezien de 30 ruststand door doelpunten van Arle Haan (2x) en Ruud Krol. In de tweede helft werd er vanwege de harde voorafgaande trainingen slechts een half uur gespeeld, maar Saestum kreeg toen nog wel acht tegentreffers te incasseren. Maar het lukte de ploeg ook een maal tegen te scoren. Rensenbrink was de grote uitblinker. De score verliep als volgt: Haan 1—0, Krol 2—0, Haan 3—0. Rust. R. v.d. Kerkhof 4—0, R. v.d. Kerk hof 5—0, Van der Harst 51, Rensenbrink 61, Geels 71, Van Hanegem (pen.) 81, Rensenbrink 91, Van Ierssel 101, R. v.d. Kerkhof 11—1. ADVERTENTIE die daardoor alleen voor Van Zoghei verscheen en geen fout maakte. Hazel- hekke uit zeen penalty. Van Vijfev- ken, weer Hazelhekke en tenslotte do uitstekende rechtsback Schoenmaker tekenden voor de resterende vier Wa- geninger goals, die cie gedesorgani seerde Ainersfoortse defensie moest toestaan. De tegentreffer van De Neeling kan nauwelijks als het redden van de Amersfoortse eer aangemekrt worden. Door het resultaat van gisteren maar vooral door het vertoonde spel mag Wageningen zich nu kandidaat num mer één voor de plaats im de eredivi sie noemen, temeer daar het maanda gavond op eigen veld Amersfoort op nieuw ontmoet Inleiding tot het eerste doelpunt van Wageningen. Doelman Van Zoghei (liggend) heeft de bal gemist. Ponsen (niet zichtbaar) kon vervolgens rustig scoren. de start van het herstel, tegen Wage ningen, nog even in de herinnering terughaalt en wie dan vervolgens ana lyseert hoe simpel Vitesse gisteren aan de kant werd geschoven, door een simpel maar o zo soepel functioneren de machine als Fortuna op dit mo ment is, die moet inderdóód stellen, dat het échte Fortuna onderweg is. Hoopvol revanche nemend voor de po vere 'opening" tegen Sportclub Amers foort, let wel: op slechts één puntje achterstand van Wageningen. Het gemak waarmee Fortuna, met na me tegen het einde van de wedstrijd kansen creëerde, mag een maatgeven de indicatie heten voor wat er in deel twee van de nacompetitie nog van de ploeg mag worden verwacht. Fortuna SC heeft zich, alles bij elkaar geno men, voortreffelijk hersteld van de zwake start tegen sportclub Amers foort. Afgelopen zondag, tegen Wage ningen, was er nog twijfel, omdat de knappe partij van toen tenslotte tóch weer eindigde met een afknapper; in de vorm van een vlak vóór tijd ge- incasseerde gelijkmaker van Wagenin gen. Fortuna SCC heeft de laatste twij fels tegen Vitesse zelf weggenomen, door op sommige momenten optimaal te presteren, daarbij opvallend na drukkelijk gestimuleerd door een twee tal óndere uitblinkers: voorstopper Jan Benen die Vitesse's kanon Herman Veenendaal simpel uitschakelde en linksback Harrie Aben die zowel ver dedigend als aanvallend een meer dan voortrefelijke wedstrijd speelde. Fortuna SC—Vitesse: 20 (1—0), vierde mi nuut Prauser 10: 88ste min. Blotenberg 2—0. Scheidsrechter: Derks. 6000 toeschou wers. Fortuna SC Vogeds; Stevens, Benen, Ernst. Aben, Lacroix, Roentgens, Prauser, Enkens, Blotenberg, Bohnen (Jansen, Reg- terschot) Vitesse Beukhof, Bosma (Riubrech), Hee- zen, Somer, Kunst (Hols). Veenstra, Van Kerkhof, Bosveld, Van Doesburg, Veenen daal, Vleeming. JAN VAN DER KROON PIETRA LIGURA De Italiaan Enrico Pao lini heeft de 13e tappe van de Ronde van Italië gewonnen. Hij legde de 231 kilometer, van Forte dei Marmi naai Pletra Ligura, al ln 6 uur en 23 minuten. Algemeen klassement: 1. Fuente (Spa) 65 uur en 23 minuten, 2. Merckx (Belg) op 18 sconden, 3. Baronchelli (It) op 2.31 min.. 4. Gimondi (It) op 2.41. 5. Moser (It) op 2.49. 6.De Vlaeminck (Belg) op 2.51. 7. Bat- taglin (It) op 3.03. 8. Conti (It) op 3.32. 9. Petterson (Zwe) op 4.21, 10. Bitossi (It) op 4.29, 11. Kuiper (Ned) op 5.33. De Pol Wojiech Matusiak won de vierde etappe van de Ronde van Engeland voor amateurs. Hij legde de 132 kilometer, van Llandudno naar New Brighton, al ln 3 uur. 28 minuten en 26 seconden. Roy Schuiten werd tweede en Ad Dekkers eindigde op de derde plaats. Algemeen klassement: 1. Kaczmarek (Po) 14 uur, 15 minutn en 53 seconden, 2. Johans son (2we) op S seconden, 3. Van den Huek (Ned) op 10 seconden, 4. Szurkowskl (Po) op 12 seconden, 5. Singer (WDld) op 15 se conden, 6. Matusiak (Po) op 20 sec., 7. Kla- venes (No) op 20 sec., 8. Schuiten (Ned) op 22 sec.. 9. Gronlund (Zwe) op 24 sec., 10. Hefferman (Eng) op 32 sec., 11. Raas (Ned) op 34 sec12. Aling (Ned) op 46 sec. In de winkel ligt een gratis Heineken folder met informatie over het Wereldkampioenschap Voetbal 1974 en een spannende wedstrijd met maar liefst 1000 prijzenl Doe mee! Haai gauw gratis folder. De tijd dringt! [Van onze speciale verslaggever BITTARD Van £1 het positieve dat Fortuna SC tegen Vitesse heeft laten zien, sprak, uiteindelijk, het laatste doelpunt het meest tot de (verbeelding. Met nog precies één minuut te gaan was het de Duitse jspitsspeler Peter Prauser die Fortuna SC's andere Duitse spits, Uwe Blotenberg, in staat stelde om 20 te scoren. igenschijnlijk was dat niets meer of linder dan de knock-out voor Vitesse. Haar achteraf heeft die goal een véél liepere achtergrond dan in eerste in- itantie werd gedacht. Het hele, afge lopen, seizoen (dat wil zeggen: tót de icompetitie) hebben Prauser en Blo tenberg slag geleverd om de ene be- ;chikbare positie van centrumspits, iteeds opnieuw was er voor trainer 'or Brom de keus tussen full-prof ilotenberg (28), bezig aan zijn tweede en bij Fortuna en fel bekritiseerd im zijn geringe prestaties en, aan de dere kant, de voor het eerste bij For- na SC spelende Peter Prauser (24), rig jaar met meer dan 30 doelpunten og topscorer bij de vierde klasse ama- rclub Tegelen. auser genoot in de 'normale' com- etitie bijna steeds de voorkeur; zo ok in de eerste wedstrijd voor de acompetitie, tegen SC Amersfoort, aar juist tóén faalde hij, hoewel dat samenviel met de zwarte dag voor nagenoeg Alle spelers van Fortuna. Nadat Uwe Blotenberg, in de tweede ■edstrijd, afgelopen zondag tegen Wa- leningen, zo voortreffelijk optrad (op Ie plaats van de gepasseerde Prauser) iek diezelfde Prauser meteen kans los voor de rest van de nacompetitie. auser stond gisteren slechts in de lasisopstelling, omdat Chris Jansen, de liddenvelder, was gepasseerd. Maar _e ogen van de supporters waren dit keer toch vooról gericht op Bloten berg, die zondag nog een serie hoop volle acties had laten zien. Des te groter was, omdat van Prauser ïiets meer werd verwacht, de verras ing dat Prauser en Blotenberg sómen ot de uitblinkers uitgroeiden. Bloten- »erg, vóór de nacompetitie nog uitroe iend dat hij 'nóóit meer voor Fortuna ou spelen', speelde een zeer constan- e wedstrijd, koos voortreffelijk posi- kwam tot ver achterin terug om tallen op te halen en stoorde daarbij lovendien steeds als een bezetene, 'rauser, de óndere spits, imponeerde 'ooral in de eerste helfte toen hij wer- :elijk stoeide met zijn directe tegen- tander Nico Kunst. Prauser, dat zegt jenoeg, scoorde al na vier minuten, na nap voorbereidend werk van Wimpie (ohnen, Fortuna's linksbuiten, die la- er met een ernstige enkelblesure zou itvallen en middenvelder Frans Roem- 'ens, net als afgelopen zondag zeer terk spelend: 10. 'ortuna SC deed, in die eerste helft, 'at het wilde met het arme Vitesse, len Vitesse dat opvallend slordig be- on, met twee onzuivere passes van SC AmersfoortWageningen 1—6. Fortuna SCVitesse 20. Stand: Wageningen 3 12 0 4 9—4 Fortuna SC 3 111 3 3—2 SC Amersfoort 3 111 3 2—6 Vitesse 3 0 2 1 2 2—4 Nico Kunst, een ronduit dolle actie van Willy Veenstra en als absoluut dieptepunt een vrije trap van Gerard Somer, de overigens voortreffelijk spe lende ausputzer, die tegen de rug van zijn eigen man Nico Kunst opschoot. Vitesse speelde, dat was de grootste fout, veel te afwachtend, en bovendien, tegen de gewoonte in, met veel te wei nig agressie. Fortuna SC kon op die manier bij vlagen de vorm benaderen waarmee in de eerste periode zoveel succes werd geoogst Alsof het helemaal geen moeite kost te, zó makkelijk werden de aanvallen opgebouwd. Zó makkelijk ook kwamen er kansen voor Prauser (wie anders) die tegen doelman Beukhof opknalde, voor Erkens die tot tweemaal toe naast schoot voor de bloedgevaarlijke Uwe Blotenberg en vervolgens, nógmaals voor de snelle Erkens. 'Zoals we in de eerste helft draaiden', wist de door een enkelblessure afwezige middenvel der Joop Titaley, 'was het weer ouder wets'. Misschien kwam dat ook door die snelle openingsgoal. Want dót is steeds ons grote probleem geweest'. Het moet gezegd, dat Fortuna SC, óók in de tweede helft, een aantal voortref felijke momenten had; begrijpelijk on derbroken door korte periodes van re latieve terugval. Er kwamen kansjes voor het onthutsend povere Vitesse (Piet van Kerkhof, Gerard Somer), maar toen die slordig werden afge werkt, was het opnieuw Fortuna dat de draad opnam. Via Peter Prauser, door de in de rust ingevallen Mark Rubrech zelfs met vijf overtredingen nóg niet af te stoppen ,via Uwe Bloten berg die voorstopper Joop Heezen over al over het veld meenam en vla Hans Erkens, telkens ongrijpbaar demare- rend vanaf zijn eigen middenveld. •Het beste Fortuna komt nog,' voor spelde trainer Cor Brom zondag, na de wedstrijd tegen Wageningen. Wie AMERSFOORT De eredivisie- dromen van SC Amersfoort zijn uit. Wageningen drukte de Amersfoorters gisteravond kei hard met de neus op de feiten: de 16 overwinning voor de man nen van trainer Frits Korbach kan nog niet eens geflatteerd genoemd worden. Amersfoort was geen schaduw van de ploeg die in de eerste twee duels van de na competitie van de eredivisie For tuna SC en Vitesse met de rug tegen de muur had gedrukt. De in die duels geleverde opvallend goede prestaie bleken met name het middenveldtrio ontzettend veel kracht gekost te hebben. Daardoor kwam SC Amersfoort zo vast als een huis te zitten. Het nam, nadat Wageningen in de eerste helft op 0-1 was gekomen na rust alle risico's en dat werd door detegenpartij grandioos afgestraft Frits Korbach genoot na afloop uiter aard met volle teugen van deze ook voor hem wat onverwachte triomf. Toch wilde hij het knappe spel van zijn formatie niet als meer dan een momentopname kwalifücieren. 'Van daag lukte aMes, iedere speler voetbal de een van zijn beste duels,, maar afgelopen zondag speelden ze nog zo slecht dat ik ze de hoogste boom wel in had willen jagen'. De felle kritiek die Korbach toen over zijn elftal uitstortte bleek gisteravond op het door 8.000 toeschouwers be volkte Birkhoven zijn uitwerking niet gemist te hebben. Zodra de Wagenin- gers in de gaten hadden dat de uitge bluste Amersfoorters de kracht mis ten om hen consequent te dekken namen zij het initiatief in handen Maar gaten vielen er nu op de flan ken waar de Amersfoorters vaak met meer dan een tegenstander geconfron teerd werden. Het was voor de Amersfoorters overigens spijtig dat aan de eerste Wagen mger goal een duidelijk buitenspelgeval vooraf ging. Ilazelhekke had geen verdedigers meer voor zich op het moment dat halverwege de eerste helft de bal naar hem werd afgespeeld. Maar de grens rechter vlagde er niet voor en daarom reageerde ook de overigens goed lei dende Boosten niet Tot overmaat van ramp dook de weinig overtuigend keepende Nico van Zoghei nog over de trekbal van Hazelhekke heen waarna uitblinker Ooms niet meer missen kon. Na de pauze probeerde Amersfoort tien minuten lang met man en macht de bakens te verzetten. Het met wei nig overleg uitgevoerde wanhoopsof fensief leverde wel een paar kansjes maar geen goals op. De strijd werd in de 56e minuut eigenlijk al definitief beslit toen Middelkoop (lang niet fit) Wellerdiekck onvoldoende afstopte fan onze hockeymedewerker 'TRECHT Toen Kampong het :gelopen weekeinde de nationale ockeytitèl prolongeerde verze- lerde de club zich er automatisch 'an volgend seizoen opnieuw deel ie mogen nemen aan het toernooi im de Europa Cup. Een toernooi, |at internationaal nog steeds tacht op erkenning van de grote hassa. De toernooien om de we- feldtitel en de Europese titel voor andenteams mogen hoogtepun- en van een hockeyseizoen zijn, let toernooi om de Europa Cup s dat tot nu toe niet geweest. .Campong heeft de kans in eigen land om er in Nederland in ieder jeval iets van te maken. Voor omend weekeinde staat name- jk op de velden van de Utrecht- e club de strijd om de Europese eker op het programma. iampong heeft daarin een goede :ans. In het verleden zijn de Utrech- maren tweemaal aangetreden voor e topstrijd van de Europese clubs en ot tweemaal toe kwam Kampong ook n de finale terecht. Maar geen enkele eer kwam de bokaal naar Nederland. "Kampong redde het steeds in de eind- jtrijd niet. Eerst in 1969 tegen het Spaanse Egara Terassa en vorig jaar tegen het Duitse SC Frankfurt dat daarmee voor de tweede keer de Eu ropa Cup won. Kampong heeft nu natuurlijk weer een goede kans Het team bevat klasse en routine. Spelers als Frans Christis, Martijn Nolet, Heiko van Staveren, Rob Westdijk en André Bolhuis heb ben in het Nederlands elftal rijkelijk ervaring op kunnen doen. Paul Lit jens is nog steeds een gewaardeerd international nadat hij enkele maan den om studieredenen uit de roulatie is geweest. Volgens Paul Litjens (26) is het Eu ropa Cup-toernooi het hoogtepunt van het seizoen geworden. 'De gehele com petitie is op dit toernooi gericht ge weest Daardoor had elke wedstrijd een trainingselement in zich We heb ben ook tijdens de winterstop erg veel oefenwedstrijden gespeeld. Het mes heeft aan twee kanten gesneden door deze instelling en door de condi tie die we opdeden. We hebben zo de competitie met succes overleefd en we zijn goed voorbereid op dit toernooi. Na het toernooi om het wereld kampioenschap in Amstelveen heb Je bedankt voor het Nederlands elftal. Toch ben Je weer mee geweest naar het Europees kampioenschap in Ma drid. afspraak dat het elftal dat in Madrid zou uitkomen de trip naar Australië moest meemaken En een vijf weken durende trip naar een ander wereld deel zat er voor mij gewoon niet in. Ik ben getrouwd en heb een baan. Toch heeft Cees Tania mij weer ge vraagd mee te gaannaar het Euro pees kampioenschap. Ik denk dat hij het toch een beetje griezelig vond dat er zoveel geroutineerde spelers be dankt hadden.' Wat Is de ontwikkeling die je in het Nederlands team hebt doorge maakt? Litjens: 'Tijdens mijn eerste wedstrijd was ik natuurlijk doodsbenauwd. Naar mijn gevoel was ik een speler zonder enig technisch vermogen en daardoor binnen het team onzeker Je moet niet vergeten dat ik voor die tijd nauwelijks gericht trainde. Pas onder leiding van Cees Tania en Jules Anci- on kreeg ik te maken met een zoge naamde professionele aanpak. En dat geldt niet alleen voor de speltechni- sche kant van de zaak maar ook voor de mentale benadering van het hoc key. In de loop der jaren groei je naar een bepaald niveau, mede door de vele internationale wedstrijden en natuurlijk de vele trainingen.' Litjens: 'Ja, er bestond namelijk een Hoe staat het op dit moment met de financiële begeleiding van het Ne derlands elftal door de hockeybond. Litjens: 'We kunnen onkosten declare ren, de kilometers die we moeten afleggen worden vergoed Daarbij komt nog dat de KNHB heeft aange boden in de toekomst loonderving te gaan betalen. Hoe dat precies in z'n werk zal gaan is nog onbekend. Of dat uit gemene middelen betaald zal worden weten we ook nog niet Ik geloof niet dat ze een sponsor gevon den hebben. Lijkt me erg onwaar schijnlijk want op dit moment zijn de reglementen inzake shirtreclame zo streng, dat het voor een bedrijf niet interessant kan zijn in een hockeyteam wat geld te steken.' En toch zullen we daar uiteinde lijk naar toe moeten als we tenminste tophockey willen blijven spelen Litjens: 'Als Je de begroting van de hockeybond bekijkt dan zie je dat er jaarlijks een grote som geld richting 18 20 man gaat. Dat is in wezen een onrechtvaardige zaak, maar als je ver kiest tophockey te willen spelen een bittere noodzaak. Het is voor beurs studenten en spelers met banen op de lange duur onmogelijk zich te blijven inzetten zonder daarvoor enige tege moetkoming te kunnen verwachten. Of je dat wil betalen uit de algemene middelen van een club of een bond of PAUL LITJENS dat er een sponsor versierd wordt die de problemen oplost, is een zaak voor de betrokken organisatie zelf. Daarbij moet ook de vraag gesteld worden of topsport zinvol is. Als je uit die discussie een positief antwoord distil leert, lijkt het mij dat sponsoring onvermijdelijk is.' Waar plaats Je de hockeysport in deze maatschappij. Litjens: 'Ik geef toe het wordt nog hoofdzakelijk gespeeld in de kringen met de goedgevulde portemonnee. Daar is zeker op dit moment geen ontkomen aan. Er lopen veel mensen rond, bijvoorbeeld bestuursfunctiona- rissen die zich gedragen van netjes tot zeer bekakt. Daar wil de buiten wacht zich nog wel eens aan storen. Ik geloof wel dat er wat dat betreft beweging in de zaak komt. Het is in zekere zin bijna een historisch gege ven. Maar het Nederlandse hockey is in de laatste jaren steeds beter gewor den, er werden successen behaald en dat haalt de sport op zich toch uit zijn isolement.' De voorbereiding voor dit toernooi is zeer grondig geweest. Hoe is de sfeer binnen het team? Litjens: 'Dat is een merkwaardige zaak. Echt goede vrienden van elkaar zijn we niet. Ik geloof dat de gezame- -lijke prestatiedrang ons bij elkaar houdt. Het feit dat je landskampioen bent en het vooruitzicht het weer te worden met daaropvolgend een Euro pa Cup-toernooi motiveert enorm. We zijn ook weinig vriendelijk ten op zichte van nieuwelingen. Dat komt waarschijnlijk door de hoge eisen die we aan hen stellen. Eisen waaraan ze nooit kunnen voldoen, en dat werkt frustrerend. Binnen de club vormen we weer een groepje dat volkomen zelfstandig opereert. We trainen apart. Er zijn allerlei faciliteiten, je wordt in wezen in de watten gelegd. Dat werkt in de hand dat je als een idool wordt gezien maar aan de ande re kant sloot het mogelijke nieuwe spelers af omdat het allemaal wat geïsoleerd ln z'n werk gaat.' Wat zijn de kansen van Kampong ln dit toernooi? Litjens: 'het is een van de laatste kansen om met dit team de Duitse hegemonie te doorbreken. Volgend jaar zullen waarschijnlijk Rob West- dijk en Paul Franken bedanken voor de eer. Daarbij komt dat de condities optimaal zijn. We spelen op eigen terrein, voor eigen publiek. Een an der gunstig feit is dat de Duitse club Köln en de Spanjaarden in dezelfde poule zitten waardoor de kans bestaat dat de Duitsers uitgeschakeld worden. Dat kan erg gunstig zijn voor ons.'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17