Mannenfilm I met sfeer 1IIIIH Spaanse Fiat 133 werd afgestemd op economie autobiografie Subsidie voor doek met Goebbels er op Socialistische muziek met vraagtekens Aifetta GT van Alfa Romeo: een coupé met temperament FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK The last detail' Late reprise klassieke film 'Niets te maken met provocatie' Britten willen lagere bumpers TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MEI 1974 AUTONIEUWS/FILMS/KUNST T11/K13 Jack Nicholson in The last detail The African Queen Na 'Casablanca' krijgen we nu een andere klassieke film in late represe: The African Queen uit 1951. Het feit dat Humphrey Bogart ook hierin de hoofdrol speelt is aan deze keuze niet vreemd, zijn ster staat nog steeds hoog aan de hemel. Maar ook het hechtdoortimmerde verhaal spreekt een woordje mee. En het landschap. 'The African Queen' is goeddeels in Afrika opgenomen, daar hebben regis seur John Huston en de zijnen dank baar gebruik van gemaakt. Voor wie het nog niet weten (en dat zijn er intussen velen): de film gaat over de vreemde liefde die opbloeit tussen Charley, een primitieve kapitein van een gammel bootje (Humprey Bogart) en Rosie, de oudachtige, zeer eigenge reide zuster van een zendeling (Ka- therine Hepburn). Samen bevaren zij onbevaarbare rivieren op zoek naar een Duitse boot, die Rosie met alle geweld wil torpederen, want de eerste wereldoorlog, nog maar net begonnen, heeft zich reeds in Afrika doen voe len. Die tocht met zijn vele barre avonturen (stroomversnellingen, kro kodillen. riet en gras dat hen verstikt is het beste deel van de film. Het samenspel van Humphrey en Katheri- ne mag er wezen. Later, als ze door de Duitsers gevangen worden geno men, gaat de romantische satire te veel in een klucht over, maar dan is de film ook al bijna uit. 'The African Queen' wekt niet zoveel vertedering als 'Casablanca', maar iedereen die van film houdt moet hem zien. Geen sex. nauwelijks geweld, wel spanning! W. H.-B. Amsterdam-Studio K., 14 Jr. door Sicco de Jong door R. N. Degens DEN HAAG De muzikale mei maand van het Residentie Orkest, waarin dit ensemble evenals vorig jaar op bezoek ging bij het publiek in scholen, kerken, bejaardentehuizen en (zelfs op de visafslag, werd woensdaga vond besloten met een concert in het HOT. Om het aantrekkelijk of pikant, te maken had men het aangekondigd onder de titel 'Socialistische!?) mu ziek!!)' waarbij vraag- en uitroepte ken moesten aangeven dat je inet zo'n betiteling alle kanten uit kan. Er was overigens geen enkele aanleiding daar al luisterend een probleem van te maken, omdat je met de ten gehore gebrachte muziek óók vele kanten op kon. zowel naar links als naar rechts, als dat al iets zegt. N/ET ZO ERG BRILJANT Het stukje van de Amerikaan Aaron Copland, waarmee werd geopend, heette 'Fanfare for the common man', maar als hij het 'Fanfare for the coming man' had genoemd, was het muzikaal een even nietszeggende 'fan fare' gebleven. Strawinsky's 'Dumbar ton oaks'-concerto uit 1938 is nog steeds een boeiend neo-klass:ek stuk, al klonk het in de uitvoering doo: iResidentie-orkestleden onder David Porcelein niet zo erg briljant. De 'Ode an eine Nachtigall' geïnspireerd op een gedicht van John Kaats, van fritz Geiszer is een breed uitgewerkt soort symfonische gedicht voor vier strijkers en vijf blazers, waarmee het programma onnodig lang werd ge maakt. Want in het licht van de opeet van dit concert hadden we wel meer en beter willen horen van de Oost- duitse sopraan Roswitha Trexler, die er speciaal voor was overgekomen. Zij zong een cyclus van vijf liederen van de Oostduitse Reiner Bredemeyer op cryptische teksten van Uwe Gress- mann, met muziek die te veel aan Schönbergs oude 'Pierrot lunaire' deed denken. Dat was ook typerend voor de 'Palmström' uit 1924 van Hanns Eisler, maar die was tenslotte een goede leerling van Schönberg. RODE AVONDJURK .Meer indruk zouden Eislers 'Zuch- thaus-Kantate' en 'Die Teppichweber von Kujan-Bulak' gemaakt hebben, wanneer Roswitha Trexler niet in een sjiekc rode (dat wel!) avondjurk zo erg salon-achtig had staan zingen. Van haar 'geweldige Bilhne-persoonlijkheid met een even gront acteertalent als een expressieve stem' zoals het in de aankondiging gesteld werd, heb ik deze avond weinig gemerkt. Zodat het wat mij betreft een hele avond met alleen maar vraagtekens is geweest. AMSTERDAM De schilder Burgert Konijnendijk uit Rotterdam blijkt met een schilderij waarop dr. Joseph Goebbels, Duits minister van volks voorlichting en propaganda tijdens het Hitlerbewind, staat afgebeeld, een van de bekroonden in de wedstrijd om de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst 1974 te zijn gewor den. Bij ons artikel van de tentoonstelling van de ingezonden werken in het Rijksmuseum Twente te Enschede, plaatsten wij een afbeelding van dit schilderij. Enkele lezers maakten er ons op attent dat dit een getrouwe kopie is van een foto die in het weekblad De Spiegel van 20 januari 1968 stond afgedrukt. Uit de brief die ds. G. C. Tromp uit Amsterdam ons n.a.v. onze publikatie schreef, nemen wij het volgende over. In het Rijksmuseum Twente te En schede hangen schilderijen te kijk, die in 1974 zijn ingezonden in het kader van de koninklijke subsidie voor de vrije sohilderkunst, zo lezen we ln Trooiw van woensdag 29 mei. U reproduceerde een van de bekroonde exemplaren 'Laat in de middag in', van Burgert Konijnendijk, en u schreef daarbij: 'Ze (de drie ingezon den schilderijen van de heer K.) zijn met fotografische precisie geschilderd. Een keurig nette man en vrouw. Moet dat samen naar Den Bosch toe, naar een concert, naar een partijtje of wat dan ook? In elk geval is het een gewone banale situatie. Maar wat stelt dat golfballetje op elk van de drie schilderijen vcor? Heeft dat dan toch een diepere achtergrond?' Die diepere achtergrond is er inderdaad. Wie die keurig netre man en die keurig nette vrouw die wellicht samen naar Den Bosch gaan, zijn, behoeft voor nie mand een raadsel te zijn. Dat het met fotografische preciesheid geschilderd is klopt. De keurig nette man is Joseph Goebbels en de vrouw is een vriendinnetje van hem. De koninklijke subsidie ls in handen gekomen van iemand die doodgewoon een schilderij van Goebbels maakte door een foto van deze oorlogsmisda diger zo getrouw mogelijk te kopiëren. U vindt deze foto paginagroot in de Spiegel van 20 jan. 1968 bij een artikel over Goebbels dat getiteld was: 'Ik smacht naar een lief vrouwtje', een zinsnede die volgens de schrijver herhaaldelijk in het dagboek van Goebbels uit zijn studententijd voor kwam. Uw verslaggever schreef: Moet dat samen naar Den Bosch toe? De loop der historie is anders geweest, maar was niet uitgesloten geweest dat Goebbels en zijn vriendin samen in Breda zouden gekomen zijn. Niemand kan de jury kwalijk nemen dat ze de schilderwerkies bekroond heeft ze kon kon niet weten waar ze mee te doen had, maar de vraag komt wel op; Moet iemand die de euvele moed had met beeltenis van de oorlogsmis dadiger Goebbels naar een koninklijke subsidie te dingen, deze belediging gehonoreerd krijgen met ƒ2500.-. Burgert Konijnendijk gaf ons hierep het volgende commentaar: Burgert Konijnendijk zat er kennelijk mee in toen we hem op de hoogte stelden van de reacties op zijn be kroonde schilderij 'Laat in de middag 3', want, zei hij, het heeft helemaal niks met provocatie of symboliek in welke zin dan ook te maken. Het ging gewoon om die foto, die ik eens tegenkwam bij het doorbladeren van oude tijdschriften. Daar haalde ik vaak mijn onderwerpen uit. Er was voor mij iets interessants in de op bouw, er gebeurde iets met schadu wen, er waren lijnen en vlakken die ik schilderkunstig kon gebruiken. Dat alleen was voor mij belangrijk'. 'Ik herinner me niet eens meer het verhaal dat bij de foto hoorde. Trou wens, die figuur die dus uiterlijk helemaal Goebbels niet meer is, komt op meerdere van mijn schilderijen, ook op de tentoonstelling, vcor. Soms bijna abstract gebruikt. De man zelf ik heb de oorlog niet meegemaakt, ik ben 27 zegt me weinig of niets. Ik begrijp achteraf de reactie wel maar toen ik het schilde rij maakte heb ik daar totaal niet aan gedacht. Dat bewijst ook de titel wel. Het bijna bizarre allerdaagse van de situatie, de statische sfeer van de foto intrigeerde me, die paste volkomen bij de manier waarop ik toen werkte. Daarom alleen heb ik hem gebruikt'. I)e foto uit De Spiegel van 20 januari 1968 Mannen zijn op het ogenblik troef in de Amerikaanse film, vrou wen moeten genoegen nemen met bijrolletjes. In 1934 waren van de tien sterren die het hoogst genoteerd stonden omdat zij het meeste geld in het laadje brachten zes vrouwen, in 1964 drie. nu nog maar éénBarbra Streisand. Mannen (brute politiemannen en gangsters, tragische sporthelden en spelers, eenzame strijders en zwer vers) geven als nooit tevoren triomfe rend de toon aan. Communicatie schijnt alleen met andere mannen mogelijk, vrouwen zijn of getikt of prostituée. Naast de eenling-films met acteurs als Clint Eastwood en Charles Bronson zijn er de laatste tijd films in de mode gekomen, waarin een hele clan mannen de hoofdrol speelt. Dat zijn voornamelijk Maffia-films, maar ook in gangster- en politiefilms wordt het voorbeeld van 'De Peetvader' gevolgd. En dan zijn er nog de films met twee mannen, die in de plaats zijn geko men van het oude, romantische hete- rosexuele drcompaar van Hollywood. Dat is eigenlijk al begonnen met 'Easy Rider', de laatste succesfilms in dit genre zijn 'Scarecrow' met Al Paoino en Gene Hackman, 'Papilion' met Steve McQueen en Dustin Hof fman, en 'The Sting' met Paul New man en Robert Redford. Op het genre valt wel het een en ander aan te merken: het is geboren uit de lust naar geld, die alleen kan worden gestild door tegemoet te ko men aan de lust naar geweld. Maar daarmee wil niet gezegd zijn, dat het nooit eens iets goeds kan opleveren. 'The last detail', waarin we en passant kennismaken met een nieuwe variant van de mannenfilm (een trio speelt de hoofdrol) is zeker niet slecht. Ook niet gewelddadig. De drie mannen waar het allemaal om draait ziin twee oudere mariniers (Jack Nicholson en Otis Young), die een jonge zeeman (Randy Quaid) naar de gevangenis moeten brengen. De jongen is achttien jaar, hij is voor een klein vergrijp tot zes jaar veroor deeld, de mannen hebben medelijden met hem en willen hem tijdens de reis, dwars dcor Amerika per trein en bus, nog iets van het leven laten proeven. Ze willen hem ook wat spirit bijbrengen, die zal hij in de gevange nis nodig hebben, maar als hij die spirit toont door de benen te nemen stampen ze hem wel mooi de grond in. Enfin, ze leveren hem af en krijgen van de dienstdoende officier nog een uitbrander omdat hij niet ongeschon den is. Ze zijn door die reis een stuk droeviger geworden, hun wereld is niet meer heel, ze zijn niet meer zo tevreden met hun baantje en met zichzelf. Tot enige actie gaan ze niet over, alles blijft zoals het was, het sociale protest is gedempt. 'The last detail' laat de toeschouwer een Amerika zien, dat de luxe-toerist niet, maar de geregelde bioscoopbe zoeker wel kent: het Amerika van de snackbars en de miezerige hotelletjes, aangestraald door koud neon- en sneeuwlicht. Regisseur Hal Ashby heeft deze sfeer uitstekend weten over te brengen, de halfslachtige ka meraadschap tussen de drie mannen wordt er mede door bepaald. Jack Nicholson heeft voor zijn rol als de handige Buddusky, een van de bewakers, in Cannes de grote prijs gekregen. Het is dan ook met recht een glansrol, zeer spectaculair, zeer extravert. Knap hoor, maar Randy Quaid als de verlegen, sukkelige, on gelukkige jongen is mij veel langer bijgebleven. W. Wielek-Berg Amsterdam-Rcmbrandl- pleintheater, 18 jr. Alfa Romeo presenteert deze maand de tweede voorjaarspri meur van de carrossier Giorgio Giugiaro. Dat is na de kleine allemans-VW golf een fraaie en exclusieve Aifetta GT. Deze nieuwe coupé-variant van de in 1972 gelanceerde Aifetta heeft grote allure. Dit komt tot uiting in de fraaie vorm, de perfecte combinatie van wegligging en een overrompelende motorische souplesse. Alfa Romeo stelt dat een werkelijk veilige auto een wagen is, die ook met de tegenwoordige snelheidslimie ten nog voldoende kracht in reserve heeft In Italië geldt een limiet van 100 km. per uur buiten de 120 op de autostrada's maar bij de testrit ten benoorden Rome kneep de Itali aanse politie een oogje dicht om de internationale pers kans te geven het temperament van de Aifetta GT te 'proeven'. Daarbij bleek de wegligging briljant. Een De Dion-achteras on een uitstekende gewichtsverdeling doordat bij elke Aifetta de versnel lingsbak direct voor ae achteras ligt en dan nog de gunstige carrosserie- vorm van de GT maken het rijden daarmee tot een waar genoegen. Het ontwerp van dè Aifetta GT gaat uit van een elips, die de basis vormt van al Alfa's coupé-modellen. Giugia ro heeft samen met de constructeurs van het merk uit Milaan een smaak vol koetswerk getekend, dat zowel hoge aërodynamische kwaliteiten als uiteraard met de cardan tunnel een redelijk ruim interieur biedt. Bij zonder hierin zijn de vele verstehno- gelijkheden van de voorstoelen; te vens in hoogterichting, waarbij men echter al ras met het hoofd tegen het dak komt te zitten. Het houten stuur wiel is eveneens verstelbaar, doch in tegenstelling tot de Aifetta Sedan 4 in plaats van 8 cm. Dat komt door de lage glooiende voorruit. VEER- EN ZITCOMFORT Veer- en zitcomfort staan op hoog peil. De meegevende gordels dragen bij tot het comfort. De bagageruimte, die voor een coupé vrij groot is, wordt toegankelijk door de achterklep via een pneumatisch mechanisme te openen. De Aifetta GT is, met een prijs die wel boven de 20 mille zal uitkomen, uiteraard een zeer compleet model: schijfremmen rondom, rem bekrachti ging, achtermrtverwarming, enzo voorts. Het benzineverbruik zal circa 1 op 10 bedragen, waarbij de vijfde versnelling 15 procent bespaart ten opzichte van de vierde, gemeten bij 120 km per uur. Alfa Romeo Neder land b.v. te Amsterdam ontvangt de eerste Aifetta GTs waarschijnlijk nog deze zomer. Brithish Leyland pleit voor lage re bumpers dan tot nu toe in de automobielindustrie als norm gelden. De bumperhoogte zou, om te voorkomen, dat kinderen onder de auto rollen wanneer ze wor den aangereden, verlaagd moeten word envan 45 naar 30 cm. British Leyland heeft een systeem ontwikkeld om voetgangers op de mo torkap van een auto op te vangen, indien zij aangereden worden. Behal ve de vorm en het materiaal van de motorkap is daarbij de bumperhoogte een vitaal uitgangspunt. De bumper moet ook een kind onder de knie raken, wil het niet overreden worden, aldus de ingenieurs van bet Engelse Zo vangt British Leyland's bumper (rechts) de kleine voetganger op, doordat die bumper lager geplaatst is dan een normale bumper (links). autoconcern. Zij hebben in de bumper een sensor ingebouwd, die een opvangsysteem «p de motorkap in werking stelt, zodat een eventueel aangereden voetganger ook niet meer van de motorkap kan afrollen en daardoor alsnog onder de auto terechtkomt. Het systeem wordt volgende week gepresenteerd op een tentoonstelling van veiligheidsauto's in Londen, waarvan wij in de komen de Autobiografie verslag zullen doen. Het actuele belang van lage aan- schaffings- en onderhoudskosten, samen met een gering benzine verbruik. heeft de Seat-fabriek te Barcelona aangespoord tot het ontwerp van de 850 cc Fiat 133 E. Het is het eerste model in de Fiat-serie dat in Spanje gecon strueerd werd, zij het wel uit gaande van de oude Fiat 850 met motor achterin en de moderne vorm van de Fiat 127, die voor wielaandrijving heeft. De 1800 cc Aifetta GT is een auto voor fijnproevers. Op het dashboard bevindt zich onder het stuur, recht voor de rijder, de toerenteller, die in vier versnellingen vlot bij de 6000 omwentelingen per minuut te bren gen is. Maar er is ook een vijfde versnelling, waarmee de 122 DIN-pk- motor zeer zuinig araadt. Bij 3000 toeren wijst de snelheidsmeter in de 'vijf al 110 kilometer per uur ongeveer 100 echte kilometers aan, tegen zo'n 4000 in de 'vier'. De motor wordt in de vijfde versnelling dus maar gering belast. Schakelt men dan terug dan blijkt de acceleratie nog excellent. Het is een motor om te 'bespelen'. KRACHT IN RESERVE De compacte 4.19 meter lange en sportieve Aifetta GT sluit goed aan bij het prestige van het merk Alfa Romeo èn bij de actuele tendens naar een zuinig brandstofverbruik. De piaatsuig van de motor achterin maakt de bouw van de Fiat 133 E (voor Espagna) goedkoop, maar bergt per definitie het nadeel van zijwind- gevoeligheid in zich. Dit viel alleen niet te merken bij de testritten op het windstille Middellandse Zee-eiland Ibiza, waar het verkeersbeeld evenmin om felle acceleratie vraagt. Het ver mogen van de 'Seat 133', zoals de constructeurs met Spaanse trots zeg gen, is met 34 of 37 DIN-pk duidelijk aan de laige kant. De 34 pk komt voort uit een motorversie, welke met normaalbenzine genoegen neemt; de 37 pk uit dezelfde 850 cc met een hogere compressieverhouding, waar voor suj>er nodig is. Het benzinever bruik is in beide gevallen gemakke lijk tot 1 op 15 te beperken. COMFORT Het comfort en de wegligging van het slechts 3.45 meter lange nieuwe twee- deurs-model van de Seat blijken alles zins acceptabel, mede dank zij de onafhankelijke ophanging van de vier wielen. De stoelen hebben een com fortabele vorm; de ruimte is voor zo'n 'mini' niet onaardig. De 133 kan dan ook volgens de fabriek dienst doen als kleine gezinsauto of als tweede wa gen, in welke bedde gevallen de auto kosten dit jaar zoveel zwaarder tellen. De nieuwe Seat 133 alias Fiat 133 E met de beproefde 850 cc-motor. Het model blijkt een waardige opvolger van de Fiat 600, die nu ook in Spanje uit produktie genomen is. De officiële topsnelheden zijn voor de 34 en 37 pk resp. 120 en 125 km. per uur, voldoende voor ritten buiten Ne derland. En ook voldoende voor trom- melremmen rondom. Hoewel qua vormgeving niet volstrekt origineel is het uiterlijk van de nieuwe wagen attractief. De combinatie van de mo derne carrosserievorm met de oude bouwwijze van motor achterin is een vondst. De Seat-fabriek heeft ervaring met motoren achterin; de 600 en 850 Fiat zijn reeds als 'E' in Nederland verkocht; in Spanje is bovendien nog een vierdeurs 850 op de weg. EXTRA OPGEVOERD De Seat 133 is deze maand te Barcelo na in produktie genomen. De hier in 1953 opgerichte fabriek Sociedad Es- panola de Automóviles de Turismo heeft dit voorjaar zijn twee en een half miljoenste licentie-Fiat vervaar digd. Seat is thans de grootste parti culiere onderneming van Spanje met een Italiaanse Fiat-deelneming van 36 procent en maakte vorig jaar 360.000 auto's. Daarmee is de fabriek de achtste ir de Europese auto-industrie. Voor 1977 is een pro duktie van 600.000 eenheden gepland. Dit betekent tevens dat de export zal worden opgevoerd. Vandaar ook de introduktie van de 133, die importeur Leonard Lang bv. komend najaar in Nederland ver wacht De prijs zal rond de 6.500 uitkomen. liilMHg Het schilderij dat bekroond werd met een toekenning van de konink lijke subsidie voor de vrije schilderkunst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13