Het korting En daarna? Uit de weekbladen Metaalwerkgevers kritisch over tweede vormingsdag Denkt u hier eens over na psychiatrisch ziekenhuis "vogelenzang" ADVERTEREN doet verkopen Eigen wee Kabinetscrisis Benzineprijs Vrijage Persvrijheid Geheime gegevens FAMILIEBERICHTEN D'66 handhaafde zich in Capelle a.d. IJssel ZEEHtNGELEN UU Op 5 augustus 1974 begint weer onze opleiding voor het diploma Ziekenverpleging B. DAT HOUDT IN: OM: DAT HOUDT IN: DAT HOUDT IN: OM: te bennebroek (n.h.) Met Pinksteren staat het huisvol bloemen. Neem vaker 'n bloemetje mee BESTUURSLEDEN (MNL. of VRL.) (020)5 729111. TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 MEI 1974 Haagse Post Na 'een week vol sohrik en ontstelte nis', zoals de kop luidt boven een verslag van het eigen wee, is er toch weer een Haagse Post verschenen. Op het in sombere tinten uitgevoerde omslag prijkt het portret van Franz Kafka, die een halve eeuw geleden overleed, naar aanleiding waarvan William Rothuizen naar Praag reisde, en D.J. de Levita en Ischa Meijer zich waagden aan een verkenning van 'het innerlijk getto van de schrijver die als geen ander de moderne Europese letterkunde heeft beïnvloed'. Ook aan een verkenning onderworpen wordt de minister van binnenlandse zaken, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de vader van Bas, wie nij wel eens heeft voorgehouden: 'Ik heb dat tussenstati on van jou niet nodig*. Senior gelooft ook 'dat socialisten geen draad voor uitstrevender zijn dan ik zelf ben'. Alleen: 'Het socialisme is mij te veel ingesteld op materiële verbeteringen, te weinig gerelateerd aan wat je met een modewoord geestelijke waarden noemt'. Zijn broeders in het geloof mogen ook iets in hun zak steken: 'Gereformeerden zijn niet aardig, ze hebben een bedillerige toon van je meedelen dat je het verkeerd hebt Ze zijn erg hard tegen mensen die xiiet in het gareel lopen' Hofland neimt de voor een beperkte persvrijheid ge porteerde journalist Wim Klinken berg onder handen. Klinkenberg, zo vernemen we onder meer 'is al 25 jaar een Amsterdams verschijnsel'. Elseviers Magazine Elseviers Magazine, al ruim een jaar hunkerend naar een kabinetscrisis, is in de persoon van hoofdredacteur dr. F. A. Hoogendijk gaan praten met het WD-Kamerlid H. J. de Koster, die het blad op zijn wenken bed/ient. De gewezen minister van defensie ant woordt op de hoopvolle vraag of er in verband met de defensie-uitgaven wel licht een kabinetscrisis kan ontstaan: 'Deze plannen zijn desastreus. Er zou dus een kabinetscrisis in horen te zitten'. Mr. H. J. F. Reeringh, de advocaat van een van de Palestijnse kapers die vandaag in Haarlem te recht staan, zegt: 'Ondanks de goede verstandhouding die ik inmiddels heb, en dat geldt ook voor mijn collega, was het bijzonder moeilijk de kapers duidelijk te maken waarvoor ze eigen lijk terechtstaan'. Met het oog op de gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen is het omslagverhaal gewijd aan de veeleisende taak van een bur gemeester. In de weinig hout snijden de reportage worien de gangen van de burgemeester van Nijmegen, mr. Th. J. M. de Graaf, nagegaan. Deze burgemeester zegt onder meer: 'Een Ridder van Rappard kan zich niet meer handhaven', 'Ik benader de in breng van de burger als een positief iets', 'Ik ben geen figuur, die zegt: dat is aan de orde, mag ik weten wat u er van vindt. En dan achteraf zelf iets opmerkt Ik loop voorop. Ik geef het kare aan waarbinnen gediscussi eerd wordt'. De Groene Amsterdammer De argumenten van de Shell voor een verhoging van de benzineprijs worden in De Groene Amsterdammer 'opmer kelijk' en 'ook onjuist' genoemd. Het blad spreekt van het 'geweld' van de oliemaatschappijen, waartegen alleen nog een nationalisatie opgewassen lijkt Bram van der Lek gaat door met zijn, volgens de redactie, 'verbijs terende vervolgverhaal' over Dennen dal, onder de kop: 'Zelfs de PvdA maakt zich nu zorgen'. In de tv- ru brick laat AW zich weinig lovend uit over de onlangs uitgezonden film over minister W. F. Duisenberg. 'De VPRO', schrijft hij, 'heeft de kans om aan de hand van een ministersportret na te gaan wat er aan de Haagse Kneuterdijk het afgelopen jaar zo al veranderd is, volledig laten liggen'. Veel lof daairentegen oogst ook in De Groene, het radioprogramma van de Vara In de rooie haan, dat leuk, levendig en goed links wordt bevon den. Weer aanzienlijk minder geluk kig komt NW-voorzitter Wim Kok er bij Wouter Gortzak af Kok, die zich na een kort bezoek aan Portugal be ducht toonde voor de communisten daar, krijgt de raad voortaan iets te lezen, voordat hij iets zegt De Groe ne, bijvoorbeeld. Hervormd Nederland Naar aanleiding van de 'vrijage tussen conservatieve groeperingen binnen de NATO en de racistische en kolonialistische regimes in zuidelijk Afrika' schrijft de polomoloog Her man de Lange in Hervormd Neder land: 'Een daadwerkelijk en openlijk militair optreden van de NATO in dit deel van de wereld zou op zeer grote weerstand stuiten bij de Westeurope- se lidmaten van de NATO. In een dergelijke situatie zou er een interne opstand onder de bevolking uitbre ken'. 'De gewezen diaken Jaap Windig krijgt de gelegenheid toe te lichten waarom hij gekant is tegen 'desinves- tering' (afschuwelijk woord) in dat zelfde Zuid-Afrika: 'Desinvesteren kan. maar nu nog niet'. Naast al zulke zaken wijdt het blad ook aan dacht aan de 'wonderlijke opvattin gen' van Wim Klinkenberg inzake persvrijheid en diens 'in communis tisch jargon verpakte cliché's. De Nieuwe Linie Ook bij De Nieuwe Linie heeft Wim Klinkenberg de gemoederen niet on beroerd gelaten. Het blad heeft een deel van de eerste en tweede pagina ingeruimd om hem via interviewer Gerard de Bruijn uiteen te laten zetten, wat hij zoal aenkt over kapi talisme, communisme, de CPN, de Sowjet-Unie en, natuurlijk persvrij heid. Klinkenberg zegt onder meer: 'Er is geen revolutie mogelijk zonder dat je overgaat tot beperking van vrijheden van mensen die je als scha delijk beschouwt voor de ontwikke ling. Zoals meneer Wiegel natuurlijk het recht heeft '11 voor hem schade lijke meneer naar Vlieland te stu ren. Maar daar zal ik mij natuur lijk met hand ten tand tegen verzet ten omdat ik namelijk vind dat me neer Wiegel het zwartste kapitalisme vertegenwoordigt, dat zich denken laat en niet het recht heeft mij dat aan te doen'. Rudie Kagie laat zijn licht schijnen over het politievTaag- stuk, dr. J. D. van der Meulen over de berechting van de Palestijnse vliegtuigkapers (waarbij hij pleit voor een lichte straf, van enkele maanden), en Midas Dekkers houdt zich bezig met het vegetarisme, waarbij hij de predikant Hans Bouma ervan beschul digt wetenschappelijk onbewezen fa beltjes uit vegetariërsland' te spuien. Vrij Nederland Er is weinig meer vernomen van de kistjes met 'geheime persoonsgege vens' die ruim een maand geleden op straat gevonden werden. In Vrij Ne derland vraagt Igor Cornelissen zich af of die kistjes wel werkelijk verlo ren werden en stelt hij daarnaast de vraag aan de orde wie bij het 'verlies' (aanhalingstekens van Vrij Neder land) belang kunnen hebben. Opwin dende lectuur. Met de naweeën van de tweede wereldoorlog houdt ook M. van Amerongen zich bezig. Naar aan leiding van de publikatie van een boek over Rudolf Hess vraagt hij zich af of de Russen er misschien politieke redenen voor hebben Hess gevangen te houden. Ook in dit stuk weer geen gebrek aan vraagtekens. Bas de Gaay Fortman, om met VN naar het heden terug te keren, laat m een uitgebreid interview weten dat de PPR de derde weg kiest tussen kapitalisme en com munisme. Niet onvermeld mogen blij ven de al even uitgebreide bijdragen van Rob Sijmons over wijn die geen krans verdient en van J. van Tijn over de treurige toestand waarin de inboedel van het Algemeen rijksar chief verkeert ('Onze geschiedenis rot weg in Den Haag'). Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer m(%elijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. Mw. Maartje van Zanten Solleveld haar 00ste verjaardag te vieren. Allen die haar op deze dag wil len feliciteren zijn hartelijk welkom en wel tussen half vier en half zes ln het wljkgebouw naast de Vredeskapel. Malakka- straat 5. alhier. Mede namens verdere familie leden: Hans van Zanten Solleveld Mientje Kloet- van Zanten Solleveld Ank Ravesttjn-Hendrfks Postadres: Huize ..Deo Volente" Celebesstraal 78. 's-Gravenhage. Met verbijstering en diep getroffen geven wij kennis van het plotseling heengaan, als gevolg van een tragisch verkeersongeval, van onze ge achte Collega en beste Vriend, Hans van der Oest, op de leeftijd van 23 jaar. Ledden, 29 mei 1974. Namens het Leidse politiecorps, Barends Commissaris van politie. Met diepe verslagenheid geven wij kennis dat door een bedrijfsongeval uit ons midden werd weggenomen onze Medewerker Jacob Anthonie van Herp op de leeftijd van 31 jaar. Zijn volledige inzet als produktleider in ons be drijf en zijn sympathieke omgang met een ieder, zullen wij niet gemakkelijk vergeten. Moge zijn Vrouw en Zoontje de kracht vinden dit zware verlies te dragen. Hij ruste in vrede. 28 mei 1974. Directie en Personeel van de D. Hoop Groenpol Industrie Rotterdam b.v. Diep verslagen geven wij u kennis, dat tengevolge van een ongeval mijn lieve Man en mijn zorgzame Pappa Jacob Anthonie van Herp ons op de leeftijd van 31 jaar is ontvallen. Wij verwachten onze troost bij de Here, die gezegd-heeft: „Wees getrouw tot den dood en Ik zal u geven de kroon des levens." S. P. van Herp-Pors Ronald Hoogvliet, 28 mei 1974. Slaghaam 150 (Zalmplaat). Geen bloemen Geen bezoek aan huis Geen toespraken Gelegenheid voor condoleance en rouwbezoek in de rouwkamer van het Claraziekenhuis, Olympia- weg 340, Rotterdam, vrijdag van 19.00 tot 19.30 u. De teraardebestelling zal plaatsvinden zaterdag 1 juni a.s. op de begraafplaats „Oudeland", Oude- landseweg te Hoogvliet om ongeveer 12.45 uur. Vooraf wordt om 12.00 uu reen dienst van Woord en Gebed gehouden in de „Antwoordkerk", Kruis- netlaan te Hoogvliet (Zalmplaat). Daar het ons niet mogelijk is pp alle gelukwensen apart te reageren, brengen wij langs deze weg onze heel hartelijke dank aan allen, die onze ge denkdagen In mei tot feestdagen hebben gemaakt. Sneek. mei 1974 L Wtersma-Wind Ds W. Wiersma 'Met jongeren gesold' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAlAG De werkgevers in de metaalindustrie zijn van me ning dat de invoering van de tweedaagse leerplicht voor vijftienjari gen per 1 augustus een droevige zaak is. Volgens de werkgevers wordt er met deze jongeren gesold, omdat tot nu toe duidelijkheid ontbreekt over de vraag hoe de tweede verplichte leer- dag moet worden gevuld. Ook vragen zij zich af hoe jongeren die het volledige dagonderwijs beu zijn kun nen worden bewogen aan het gedeel telijke onderwijs deel te nemen. In 'Metelektro Visie' het blad van de Vereniging voor de metaal- en electro- technische industrie, FME, wordt er aan herinnerd dat de vorige minister van onderwijs, mr. C. van Veen, des tijds heeft geweigerd de gedeeltelijke leerplicht met een dag uit te breiden, omdat er geen programma's beschik baar waren voor twee hele dagen onderwijs of vt>rming op de desbetref fende instituten. Minister Van Kemenade heeft volgens FME nu na acht maanden twee inte rim-adviezen gekregen van de werk groep, die hij heeft belast met de coördinatie van meerdagenprogram- ma's. 'Wie verwacht mocht hebben nu heel wat wijzer te worden, komt be drogen uit. Er zijn namen bedacht voor acht verschillende programma's, maar over de inhoud van die pro gramma's wordt niets gezegd. Wel wordt geconstateerd dat de werkgroep geen raad weet te verschaffen met betrekking tot de vraag hoe de jonge ren die het volledige dagonderwijs beu zijn kunnen worden gemotiveerd aan het onderwijs deel te nemen. En dat lijkt ons nu de kern van de zaak', aldus de FME. Vervolgens wordt opgemerkt dat het vormingswerk nu drie jaar ervaring heeft met gedeeltelijk leerplichtige jongeren. 'Ondanks de geweldige in spanning die vele vormingsleidsters en -leaders zich hebben getroost zijn zij er niet in geslaagd doeltreffende, motiverende leerprogramma's te ont wikkelen'. 'Uit de beschikbare rapporten valt te concluderen, aldus het werkgeversor gaan, dat het verzuim op de vor mingsinstituten tot schrikbarende hoogte stijgt naarmate het cursusjaar vordert'. Tenslotte merkt de FME op: Of deze groep vijftienjarigen voor de rest van de week nog wel een arbeids plaats kan vinden, is een probleem voor de bewindsman van sociale za ken. Welke maatregelen hij ook be denkt, veel meer dan een lapmiddel zal dat ook niet kunnen zijn'. CAPELLE AAN DE IJSSEL In tegenstelling tot het landelijk beeld heeft D'66 zich met de raadsverkiezin gen in Capelle aan den IJssel weten te handhaven. Ondanks een kleine teruggang van 15.5 pet in 1970 naar 11.7 pet in 1974 behield de partij haar drie raadszetels. Met dit resultaat is D'66 in Capelle aan den IJssel een landelijke uitzon dering. ehodo hayakewa de japanse kunst van het bloemen schikken Artistieke bloemechlkkln- gen, afgebeeld In fraaie kleurenfoto'8. Nieuwe en modernste toepassingen van Ikebana. Een volledi ge handleiding. Met vele schematische tekeningen. f7.40 Verkrijgbaar h de boekhandal Zomer ft Ktunlng - WiginTngiB v en jes' lan Adi HOG MET VS1KRIJG8AAR IN ZEELAND. NOORD-BRABANT EN UMBURO kt ïtie hdi door Iwan Garay en Cor van Heugten Handboek voor het vissen op kabeljauw, zeebaara, makreel, harder, geep, bot, schar, tong, enz. Met een overvloed aan praktische aanwijzingen. Gebonden f 14,50 Verkrijgbaar In de boekhandel L i. VEEN WAGENINGEN een introduktieperiode van 12 weken, ter oriëntatie voor de opleiding die u in 3 jaar voert naar het diploma Ziekenverpleging B. een aangename kombinatie van praktijk op kleine verpleegafdelingen en theoretische vorming in ons moderne opleidingscentrum. een grote kans voor jonge mensen vanaf 17 jaar en 7 maanden met tenminste een MAVO-diploma. ir> het bezit te komen van een waardevol diploma. een beroep uit te toefenen dat steeds meer belangstelling krijgt en veel toekomstmogelijkheden biedt. Hebt u belangstelling? Wacht dan niet langer en neem kontakt op met de adjunkt-direkteur Personeelszaken voor inlichtingen of een sollicitatie. Ons adres: Rijksstraatweg 113, Bennebroek (bij Haarlem) en ons telefoonnummer: (02502) 77 41. UITGAANDE VAN DE VERENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN GEFSTES- EN ZENUWZIEKEN i Bestuur en staf van het oecumenisch georiën teerde Vormingscentrum voor volwassenen- werk Oud-Poelgeest, zoeken enkele Zij zouden graag in kontakt willen komen met mensen die mee willen denken over het vor mingswerk in internaatsverband, zoals dat bij ons plaats vindt, en daarvoor tijd beschikbaar willen stellen. D'e staf, werkend in drie teams, houdt zich bezig met verschillende terreinen, zoals: begeleiding kerkelijk werk kaderontwikkeling en systeembegeleiding persoonlijkheidsgroei en bewustwording specifieke trainingen. Eén van de belangrijkste vragen in ons werk is thans de verhouding tussen het internaats- werk als zodanig en eefi meer op externe bege leiding gerichte benadering van vormings werk. Hieruit zouden organisatorische konse quenties voor ons kunnen voortvloeien. Het bestuur funktioneert hierbij vooral als klank bord voor de staf. Daarnaast houdt het bestuur zich bezig met organisatorische en financiële kwesties. Het beleid in deze wordt in gezamen lijk overleg tussen bestuur en staf bepaald. Brieven aan Bestuur en Staf van het Vor mingscentrum Oud-Poelgeest, Postbus 4 te OegstgeesL Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij Mevrouw Drs. E. Postel-Coster, tel. 01710- 52396 (vanuit het bestuur) of: Mejuffrouw Drs. N. H. Voltelen, tel. 01710- 50797 en Dr. H. D. van Hoogstraten, tel. 01710- 52507 (vanuit de, staf). NIEUW TELEFOONNUMMER SOCIALE VERZEKERINGSBANK De Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam pne heeft Vanaf 1 juni 1974 een nieuw telefoon- 1 nummer: Ite vai Ln Het oude nummer (020) 731313 komt daar mee te vervallen. Via het nieuwe telefoonnummer (020) 5 72 9111 jen' bereikt u de telefoniste. Zij brengt dan de de verbinding tot stand met de persoon of dejpls afdeling, die u wilt spreken. ,0^ Bovendien zijn vanaf 1 juni 1974 onze mede- r 2 werkers rechtstreeks bereikbaar via een door-®os kiesnummer. Dit begint altijd met 572. Daarna f er volgt het toestelnummer van de betrokken medewerker. Deze doorkiesnummers worden zoveel mo- gelijk in de correspondentie vermeld. 'oo Het gebruik van die nummers kan een vlotte éta afwikkeling van uw telefoongesprek bevorderen. Dm e SOCIALE VERZEKERINGSBANK Apollolaan 15 Amsterdam -1009

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10