protestantse Itakers zijn |iit op 'wraak' Knelpunten bij gesprek over Guinee Bissau Portugal en kolonies moeten zelf toekomst bepalen Missie van Kissinger lijkt maar half geslaagd te zijn DDR haalt fors ■lit tegen China eweldloos protest tegen Izet militairen in Ulster Overleg minder vlot dan verwacht Syrië roept Gromiko erbij Nixon: kans op vrede is groter dan ooit Socialistische landen zijn alle gelijk, zegt Tito Premier Palma Carlos: Alleen wat het volk wil telt /HrtJiW/KWiAMTiET DINSDAG 28 ME1 1974 BULTKMiAND T7/K.9 :N P.C SONDEN/BELFAST (AP, Reuter, UPI) akingsleiders in Ulster hebben gedreigd het hele nd zonder stroom te zetten en ook verder econo- isch lam te leggen uit 'wraak' tegen de beslissing riïn militairen in te zetten bü het beheer van de ievoorraden. De stakers hebben aangekondigd eh 'geweldloos' te zullen verzetten. Zij zeggen no jen harde confrontatie met de Britse troepen te illen. Alle protestantse arbeiders zijn nu opgeroe- en het werk neer te leggen. 'Wij zijn er op voor- ;reid gras te eten,' zei stakingsleider Barr gister- rond. LISSABON, LONDEN, LOEANDA (AP, Reuter, UPI) De be sprekingen in Londen tussen vertegenwoordigers van de nieuwe Portugese regering en afgevaardigden van de kolonie Guinee Bissau, die eenzijdig de onafhankelijkheid heeft uitgeroepen, verlopen min der vlot dan werd verwacht. het ogenblik zit twee derde van iord-Ierland, waar anderhalf mil- jn mensen wonen, zonder stroom, t gas is helemaal afgesneden en de tervoorziening is bijzonder precair, aarnemers noemen de situatie in iord-Ierland de 'ernstigste crisis' ids 1921 toen het weigerde zich aan sluiten bij de (overwegend katho- ke) republiek Ierland, minister voor Noord-Ierland, Mer- a Rees, heeft het besluit om mili- ren in te zetten verdedigd door te jgen dat 'waar anarchie dreigt alles het werk moet worden gezet om t leven gaande te houden. 'Onver- jdelijk worden daarvan ook on- ïuldigen het slachtoffer', aldus de windsman. Rees zei dat de stap zou nnen leiden tot 'een bloedige con- untatie met de extremisten.' iel b overname door militairen ging jzonder snel in zijn werk. Bij het 5. Beken van de dag namen vijfhon- èrd zwaar bewapende soldaten die 5 èbruik maakte van pantserwagens, bsities in bij de oliedepots in 3elfast 5 a Londonderry en bij 21 pompen trspreid over het hele land. Zij rol- fcn prikkeldraad uit en stelden ma- ninegeweren op om eventuele bela- trs op een afstand te houden. Toen e berichten over de overname be- end werden kwamen protestantse ar eiders hun huizen uit en wierpen arrikaden op van stenen, gekaapte 5 juto's en autobussen. Vrouwen en pnderen vormden lange rijen dwars yer de straten om het verkeer de porgang te beletten. De protestanten, die nu al 14 dagen staken, eisen nieuwe verkiezingen voor de 72-leden tellende provinciale assemblee. Deze verkiezingen zouden het einde betekenen van de huidige 'noodregering1, waarin zowel vertegen woordigers van de protestantse meer derheid als van de katholeike minder heid in Noord-Ierland zitting hebben. De protestantse arbeiders willen ook intrekking van reeds aangenomen voorstellen voor een nauwere samen werking met de Ierse republiek. Britse militairen hebben oliedepots en benzinestations met. prikkeldraad afgzet om de leveranties op gang te kunnen houden. Spoedoverleg De beslissing om militairen in te zetten zou de Britse regering in prin cipe reeds afgelopen vrijdag hebben genomen, maar pas na spoedoverleg tussen minister Rees en premier Ha rold Wilson zou definitief tot de stap zijn besloten. In zijn radio- en televi sie-rede had Wilson met nog geen woord over het inzetten van militai ren gerept. Het is niet uitgesloten dat pas tot ingrijpen werd besloten toen duidelijk werd dat de katholieken uit de 'noodregering' zouden stappen als er geen maatregelen zouden worden genomen. Dit zou betekenen dat Ul ster na vijf maanden al weer onder rechtstreeks bestuur vanuit Londen zou zijn geplaatst. In Londense politieke kringen wordt aangenomen dat Wilson van plan is 50.000 Britse militairen die momen teel in West-Duitsland zijn gelegerd terug te roepen en naar Ulster te sturen. De legerleiding zou hem tot nu toe daarvan hebben weten te weer houden. DAMASCUS/JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is gisteravond uit Damascus naar Israël teruggevlogen met de mededeling dat hij de geschilpunten tussen Israël en Syrië in zijn gesprekken met president Assad tot 'zeer weinige' heeft kunnen beperken. OST-BERLIJN (Reuter) Het fficiële orgaan van de Oostduit- communistische partij Neues Jeutschland heeft fors uitge- aald tegen de Chinese Volks- ipubliek en deze zelfs beschul- igd van samenwerking met de AVO en het saboteren van de iternationale ontspanning. een lijvig commentaar signaleerde et blad hoe dankbaar de westerse ers 'het anti-Sowjetisme en de grove ister' van de Chinese vice-premier eng Hsiao-Ping had opgepakt. Dit aat op de uitlatingen van de Chine- vice-premier aan een staatsdiner f de Britse oudpremier Edward leath, waarin de DDR werd gehekeld anwege de spionagezaak, die de oor- lak is geworden van Brandts aftre- en. teues Deutschland: 'In intieme vere- t niging met de onheilige alliantie van tegenstanders der ontspanning in het kapitalistische kamp, hebben de Chi nese leiders zich gestort in de worste ling tegen de Weense besprekingen tot vermindering van de strijdkrach ten in Centraal Europa'. Het blad herinnert eraan, dat de Chinese lei ders telkens opnieuw tot versterking van de NAVO aanzetten, tot blijvende Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa en tot de oprichting van een Westeuropese politieke unie 'ter wijl zij tegelijkertijd furieus te keer gaan tegen erkenning van bestaande grenzen in Europa'. In dit verband kwam Neues Deutschalnd waarschijn lijk met zijn grootste grief jegens Peking; voor de dag het houdt name lijk nog steeds vast aan het concept van de eenheid der Duitse natie, waarmee het 'in de kaart speelt van de revanchistische koude-oorlogsaan- hangers in West-Duitsland.' Zijn aandeel in de bemiddeling is nagenoeg voorbij: hij vertrekt van daag nog via Londen naar Washing ton en in zijn plaats vliegt dinsdag zijn onder-minister, de Midden-Oos- ten-deskundige Joseph Sisco, uit Tel Aviv naar Damascus in een poging de resterende verschillen te overbruggen. Waarnemers hebben in de loop van gisteren echter de indruk gekregen dat Kissinger nog aardig wat voetan gels en klemmen achterlaat. Terwijl Kissingers vliegtuig met het grootste gedeelte van zijn staf al aan boord, op het vliegveld stond te wach ten en Kissinger met enkele adviseurs nog steeds met Assad besprekingen voerde, kwam de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko in Damascus aan. Het doel van zijn komst is niet bekend gemaakt. In Moskou is alleen meegedeeld dat het bezoek van Gromiko geschiedt op uit nodiging van de Syrische leiders. Op vallend was in elk geval de spoed waarmee de Rus zach naar Damascus begaf. Syrië, dat voor haar militaire en politieke steun afhankelijk is van de Sowjet-Unie, was er blijkbaar op gebrand eerst nog te overleggen met Gromiko in dit slotstadium van Kis singers missie. Ongeveer een uur nadat Gromiko in Damascus aankwam is Kissinger naar Israël teruggevlogen. Westerse waar nemers geloven niet dat het doel van Gromoko's reis is Kissinger beperkin gen in de weg te leggen. In een artikel in de Prawda van zondag over het te verwachten akkoord is overigens de naam Kissinger totaal niet genoemd. Terwijl Kissinger met de Syrische leideis sprak over een mogelijk ak koord aangaande de troepenscheiding aan het Golanfront, heeft Syrië zich maandag openlijk harder opgesteld. Volgens een Amerikaanse woordvoer der wenste Syrië opnieuw de breedte van de bufferzone tussen de twee legers ter discussie te stellen. Verder waren er moeilijkheden gerezen over de ondertekening van het akkoord. Ook was er geen overeenkomst over de omvang van de politiemacht van de Verenigde Naties die in de buffer zone gelegerd zou moeten worden. De Syriërs lieten weten een smallere bufferzone dan die Kissinger voorstel de, op prijs te stellen. Dat Israël de kwestie van de infiltratie van de Palestijnse guerrillastrijders in Israël door Kissinger in Damascus aan de orde heeft laten stellen heeft de Syrische leiders zeer verbolgen. In een officiële verklaring adviseerde Syrië Kissinger dit onderwerp met de Palestijnse leiders te bespreken. 'De gene die deze kwestie wil bespreken moet het Palestijnse probleem oplos sen en dit met de Palestijnse leiders bespreken, iedere andere poging is tijdverspilling.' In de Syrische verkla- KEY BISCAYNE (Reuter, UPI, AP) President Nixon heeft maandag verklaard dat de vooruitzichten op een duurzame vrede beter zijn dan ooit sinds mensenheugenis. In een radiorede ter gelegenheid van Memorial Day gaf de president als zijn mening dat een sterk Amerika onmisbaar is voor een duurzame vre de. 'Amerika moet nooit de op een na sterkste mogendheid ter wereld wor den. Alleen een sterk Amerika, in samenwerking met zijn bondgenoten, kan een sterke kracht zijn voor vre de' aldus het staatshoofd. Sprekend over de verzoeningspogin gen in het Midden-Oosten en de be ëindiging van de 'langste en moeilijk ste oorlog van Amerika in Vietnam' verklaarde Nixon: 'Alles bij elkaar betekent dit dat onze hoop voor een duurzame vrede in 1974 groter is dan op welk tijdstip ook sinds mensenheu genis, omdat wij nu een vredesstruc- tuur hebben en met zorg werken aan de versterking daarvan'. Nixon sprak over de rol van de VS als vredesbur- ger in explosieve gebieden als het Midden Oosten en zei dat een derge lijk beleid alleen gebaseerd kan zijn op militaire kracht. 'Duurzame vrede kan alleen worden bereikt door voortdurend op onze hoede te zijn, voortdurend gereed te staan en steeds zowel fysiek al moreel sterk te zijn ring wordt er nog aan toegevoegd dat het land iedere discussie over dit punt had geweigerd. Gedurende zijn missie heeft Kissinger Gromiko twee maal op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen in de bestandsbesprekingen in de hoop elke Russische tegenwerking te voorko men. MOGELIJKHEDEN Volgens een hoge Amerikaanse func tionaris bestaan er wat het akkoord betreft drie mogelijkheden: 1. De overeenkomst wordt gesloten en in werking gesteld vóórdat Kissinger vertrekt, waarbij het akkoord formeel aan het eind van deze week in Genève wordt ondertekend. 2. Er komt een voorlopige overeen komst over alle belangrijke zaken en alleen over de ondertekening zal nog onderhandeld worden. 3. Bepaalde belangrijke onderdelen van het voorgestelde akkoord moeten nog geregeld worden. In het laatste geval zullen Syrië en Israël waarschijnlijk onderhandelaars naar Washington sturen om de be sprekingen voort te zetten. PUNTEN Het Libanese blad Al Anwar meldt uit Damascus dat het voorgestelde akkoord tussen Israel en Syrië de vol gende punten bevat: 1. Israël trekt zijn troepen op de Golan hoogvlakte 30 kilometer terug. Dit houdt in dat Israël een deel van de in 1967 veroverde gebieden aan Syrië te rug geeft. 2. De stad Koeneitra en 5 km terrein ten westen ervan worden door Israel vrij gegeven, waardoor 70.000 Syrische vluchtelingen terug kunnen keren naar de stad en de zes nabijgelegen dorpen. 3. De heuvels rondom Koeneitra wor den onder toezicht van de Verenigde Naties geplaatst. 4. Er komen geen VN-troepen maar internationale waarnemers die gesta tioneerd zullen worden in een buffer zone. 5. Israël houdt een strook van 12 km van het in 1967 bezette gebied, in Genève kan daarovtT verder onder handeld worden. 6. Het akkoord wordt in Genève gete kend 43 uur na de parafering door beide partijen. 7. De vergadering in Genève staat onder supervisie van de VN. De Ara bische kant zal vertegenwoordigd wor den door een delegatie van het geza menlijke Syrische-Egyptische comman do. 8. Het akkoord regel ook het uitwis selen van gevangenen. Gisteren is na een vergadering van drie-en-een-half uur de langste sinds de besprekingen zaterdag begon nen nog geen overeenstemming be reikt. De socialistische minister van buitenlandse zaken van Portugal, Soa- res, is in afwachting van een akkoord gisteren niet volgens plan naar Lissa bon vertrokken. Het feit dat hij in Londen blijft wijst erop dat de be sprekingen met goed gevolg kunnen worden afgerond, maar het is de vraag of dat vandaag al lukt. Soares, die nogal optimistisch was over het verloop van de besprekingen en aan vankelijk voor gisteravond al een ak koord verwachtte, wilde zich daarover niet uitlaten. Wel zei hij 'tevreden' te zijn met het verloop van het overleg. Omdat de besprekingen volledig beslo ten zijn, is niet met zekerheid bekend wat de knelpunten zijn. Verondersteld wordt dat de Kaap Verdische eilanden in ieder geval nog steeds één van de belangrijkste geschillen vormen. De politieke vleugel van de regering van Guinee Bissau, de PAIGC (Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Guinee Bissau en de Kaap Verdische eilanden), zegt aanspraken op deze strategische eilanden, die 500 kilome ter uit de Westafrikaanse kust liggen, te kunnen maken. De Portugese rege ring ziet deze kwestie echter los van de onafhankelijkheid van Guinee Bis sau. Ook het al dan niet erkennen van het bestaan van een onafhanke lijk Guinee Bissau vormt een teer punt: Portugal wil bij voorkeur eerst over een wapenstilstand tussen de Portugese troepen en de vrijheidstrij ders ln Guinee Bissau praten en pas later de onafhankelijkheid aan de or de stellen'. President Cabral van Guinee Bissau heeft inmiddels gezegd dat de guerril la's in zijn land gereed zijn om de strijd voort te zetten als Portugal de eisen niet respecteert. Cabral zei dat Guinee in een sterke positie is: 'Onze kracht is niet alleen moreel en poli tiek, maar ook materieel'. Zoals be kend heeft de bevrijdingsbeweging verreweg het grootste deel van Gui nee Bissau in handen. De besprekingen kwamen gisteren in een ander licht te sfoan door de deelname van Antonio Almeira San tos, de minister van koloniën van Por tugal, die zich vooral bezig zal hou den met de politieke aspecten van het overleg en tevens zich al buigen ovxer de eis van JAIGC om het recht op onafhankelijkheid van Angola en Mozambique (de andere twee Portuge se koloniën) te erkennen. Almeira San tos vloog rechtstreeks door naar Lon den vanuit Angola, waaraan hij een kort bezoek heeft gebracht. Eind vori ge week was de bewindsman in Mo- zambique. Vlak voor zijn vertrek uit Angola werd hij geconfronteerd met enkele honderden demonstranten die vrijheid voor Angola eisten. Er werden vlag gen meegedragen van de MPLA (de volksbeweging voor de vrijheid van Angola) en leuzen geschreeuwd als 'Europeanen ga naar huis', en auto's van kolonisten werden met stenen bekogeld. Blanken organiseerden een tegenbetoging toen de minister naar het vliegveld reed. Zij schudden hun vuisten tegen de minister. Inmiddels zijn alle betogingen en de monstraties in Angola verboden om conflicten tussen de zes miljoen zwar ten en 300.000 blanken te voorkomen en de raciale, sociale en politieke spanningen niet verder aan te wakke ren. In Portugals Oostafrikaanse kolonie, Mozambique is een nieuwe partij ge vormd. De oprichters zeggen dat hun doelstellingen Js dezelfde zijn als die voorkomt uit de guerrilla-beweging FRELIMO, die al tien jaar vecht voor de onafhankelijkheid van Mozambi que. 'Alleen zijn wij tegen geweld', zei Bernardo Fabiao Nhantoembo, lei- LISSABON (AP) Portugese mili tairen hebben post gevat bij een radio station in Lissabon nadat het leger had verklaard berichten te hebben ontvangen dat ultra-linkse elementen van plan waren het radiostation te bezetten. Het radiostation "Herleving' heeft bekend gemaakt door een Infan- terie-eenheid te worden bewaakt, maar heeft erbij gezegd dat het leger izch niet heeft gemengd in de werkzaam heden van het station. Het katholieke radiostation zei echter dat een aantal van zijn verslaggevers en die van een ander radiostation bevel had gekregen op zondag de plaats to verlaten waar een linkse demonstratie plaats vond. De beide stations hebben bericht dat er gevechten hebben plaatsgevonden tussen militairen en militante linkse groepen in de buurt van een militair ziekenhuis even buiten Lissabon. der van de nieuwe partij die de naam Modemo heeft gekregen, wat staat voor 'Mozambiquaanse democratische beweging". Ook in Portugal zelf is de rust nog niet weergekeerd ondanks de econo mische hervormingsmaatregelen die het nieuwe regiem in het weekeinde heeft afgekondigd. Transportarbeiders hebben gisteren het busvervoer voor een deel tot stilstand gebracht uit protest tegen het nieuwe minimum loon; dat is vastgesteld op 3300 escu do's (ongeveer 330 gulden). De tran sportarbeiders willen een minimum van 5750 escudo's (ongeveer 575 gul den), evenveel als de werknemers van de metro in Lissabon BELGRADO (AP) De Joegoslavi sche leider Tito heeft bepaald dat de communisten weer een dominante rol moeten gaan spelen in alle aspecten van het maatschappelijk leven. Ilij heeft verder gezegd dat er 'voor onze vijanden geen democratie' is ondanks het feit dat Joegoslavië democratisch is. Tito zei dit in een rede ter gele genheid van de openingszitting van het tiende congres van de Joegoslavi sche communistische partij. Zonder de naam Sowjet-Unie te noe men waarschuwde Tito dat socialisti sche landen hun wederzijdse betrek kingen moeten baseren op gelijkheid, onafhankelijkheid en geen inmenging in eikaars interne aangelegenheden. 'Socialistische landen moeten niet denken dat hun weg de enige juiste is, noch mogen zij hun systeem aan anderen opleggen', aldus Tito. 'Meer dan eens hebben we blootgestaan aan druk om ons beleid te veranderen. Maar we zijn altijd tegen die druk bestand geweest omdat we één waren en bereid om voor onze onafhanke lijkheid te vechten. Dat zal in de toekomst ook zo zijn'. Hij zei dat de partij moest worden verenigd en legde de nadruk op de mocratisch centralisme. 'Wanneer de meerderheid een beslissing neemt op basis van een brede democratische discussie, moet de minderheid zich hierbij neerleggen', aldus Tito. De partij is overigens niet van plan om 'humanistische en wetenschappelijke kritiek, die aan de wortel van alle waarlijk creatieve inspanningen ligt, in de kiem te smoren.' Tito riep de communisten op om te strijden tegen degenen 'die slogans over de vrijheid van meningsuiting veranderen in een politiek wapen tegen de revolutie.' door UPI-correspondent Peter Ubersax LISSABON Premier Adelino da Palma Carlos heeft de bevolkingen van Portugal en de Portu- se kolonies in Afrika toegezegd, dat zij zelf kun nen beslissen over hun bestuur. Hij zei, dat de «nieuwe Portugese regering volgend voorjaar vrije ver kiezingen zal houden voor het kie zen van een president en het samen stellen van een nationale vergade ring, die een nieuwe grondwet moest maken. De Afrikaanse gebie den Angola, Guinnee-Bissau en Mo zambique zullen in een even vrij referendum mogen beslissen over hun toekomst. 'Wij willen, dat het volk zijn wil te kennen geeft. De wil van het volk is het enige, dat telt', zei de premier in een exclusief vraaggesprek. Zittend in het Sao- Bento-paleis, dat jarenlang de zetel was van dictator Salazar en diens opvolger Caetano, lijkt Palma Carlos nog steeds meer op de universiteits bestuurder, die hij tot voor kort was, dan op het hoofd van een regering, die bijna meedogenloos zal moeten zijn om Protugals proble men het hoofd te kunnen bieden. Wachtende taken Tot de wachtende taken behoort het beëindigen van de meer dan tien jaar durende oorlogen in Afrika. Binnen lands moet worden voorkomen, dat het Portugal, dat een maand geleden zijn bevrijding vierde met revolutio naire gloed en op de militaire staatsgreep een serie stakingen liet volgen, ten prooi valt aan de anar chie. Meer dan zestig politieke groe peringen zijn opgerezen uit de ruï nes van het één-partijenstelsel van Caetano. 'De vrijheid was snel ge wonnen, maar velen zijn er niet aan gewend', geeft Palma Carlos toe. Hij zit aan het bureau, waaraan Salazar en Caetano ook hebben gezeten. De 69-jarige regeringsleider ziet er twintig jaar jonger uit dan hij is. Aan de wand hangt nog steeds een foto van een menigte, die juicht voor Salazar. De premier veront schuldigt zich met: 'Wij hebben nog geen tijd gehad om die te verwijde ren. Wij hebben dringender proble men om op te lossen'. Hij geeft de volgende opsomming: 'Het eerste probleem is het stichten van vrede in Afrika. Het tweede, bijna even belangrijk, is de sociale situatie. Het derde de economie. Wij moeten een klimaat van rust en vertrouwen zo snel mogelijk herstel len'. Werkelijk vrij En daarna komen dan de verkiezin gen, die over minder dan een jaar gehouden moeten worden. Zullen die verkiezingen, waaraan ook de militaire junta en president Antonio de Spinola zich hebben gebonden, werkelijk vrij zijn? 'Dat kan ik u verzekeren', zegt Palma Carlos. Zal elke partij, van links tot rechts, mee kunnen doen? 'Allo partijen van links, het centrum en rechts, die nu naar voren komen in Portugal'. Zou een pro-Salazar-partij ook aan de verkiezingen mee kunnen doen? 'Wij zullen iedereen laten meedoen. Vrij. Wij willen dat de verkiezingen de wil van het volk tonen, veilig, nauwkeurig en betrouwbaar', aldus de premier. Hij vertelt, dat er een net een commissie is benoemd, die voor 15 november een verkiezings wet moet hebben uitgewerkt. Deze wet moet twee verkiezingen regelen, die volgend voorjaar kor» achter elkaar zullen worden gehouden. De eerste voor een assemblee, die Por tugals grondwet moet herzien, de tweede voor het kiezen van de presi dent. De president zal daarna on middellijk een nieuwe premier aan wijzen. Onafhankelijk Tegen die tijd moet in Portugals Afrikaanse kolonies in elk geval vre de en misschien zelfs onafhankelijk heid tot stand zijn gebracht. 'Wij zullen dezelfde beginselen van zelfbeschikking toepassen in de overzeese gebiedsdelen', zegt Palma Carlos. 'Zij moeten ons door een vrije stemming vertellen wat zij wil len. Zij moeten zelf hun bestem ming bepalen. De enige voorwaarde, die wij voor onafhankelijkheid stel len, is dat de bevolking het moet willen'. Zal het referendum worden gehou den volgens het principe van één man, één stem? Dat zou de zwarten een enorme voorsprong geven op de blanke kolonisten. 'De details zijn nog niet vastgesteld. Maar wij willen, dat iedere burger zijn wil uit', reageert Palma Carlos. Zal democratie wortel schieten in Portugal, of is er een kans op terugkeer van de dictatuur? 'Ik ben altijd optimistisch geweest, zelfs tijdens de lange nacht. Ik heb altijd vertrouwen gehad in democra tische oplossingen. Na een halve eeuw dictatuur heeft Portugal elke genegenheid voor dat systeem verlo ren. Er is een enorm vertrouwen, dat democratie zich zal handhaven'. Militairen Zal de wettige regering, die Portu gal volgend jaar zal kiezen, onafhan kelijk zijn van de militaire junta, die nu het hoogste gezag vormt in het land en gesteund wordt door 200 jonge legerofficieren? Zal de junta worden opgeheven' 'Ik kan mij zelf niet vastleggen op dit punt', zegt de premier wat aarze lend. 'Deze vraag is formeel nog niet besproken. Maar persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat wij na de verkiezingen terug zullen keren naar de normale grondwettige toe stand, wat de richting van de nieu we regering ook zal zijn'. Palma Carlos kwam aan de macht in een land, waarvan het zakenleven en de grote industrie- in handen van ongeveer 200 families zich altijd eenstemmig achter de vroegere rechtse regering hebben geschaard. Kunnen de economische problemen van het land inflatie, lage pro- duktiviteit, te weinig buitenlandse investeringen en ee noverheersende rol van de landbouw opgelost worden zonder de hulp van deze groep? Samenwerken 'Het is noodzakelijk, dat de leiders van de vrije ondernemingen met ons samenwerken. Verscheidene hebben ons verzekerd, dat zij dat zullen doen, dat zij alles voor het land zullen doen. Het is duidelijk dat er mensen zijn, die vroeger politiek actief zijn geweest en die in de gaten gehouden moeten worden. An deren zorgden voor hun eigen zaken en bleven buiten de politiek. Wij kunnen niet iedereen ontslaan. Wij moeten de aanbiedingen om samen te werken accepteren'. Palma Carlos verzekert met opgehe ven handen, dat hij niet gevraagd heeft om zijn huidige functie. 'Het was een geweldige verrassing voor mij toen Spinola mij opbelde en de functie aanbood'. De verbannen Caetano, die dezelfde opleiding had als de nieuwe pre mier, wordt door Palma Carlos nog steeds 'mijn vriend' genoemd. Op de vraag om nog enkele vrienden te noemen zegt de premier: 'Mijn boe ken ik heb een bibliotheek met duizenden boeken - en mij klassie ke platen'. Op de vraag welke figuur uit de geschiedenis hij het meest bewondert, antwoordt hij zonder aarzeling: 'Jezus'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9