Aantjes waarschuwt voor sterk knijpen op defensie Babobaik Q Boulevardblad doet Beurs Express das om Bij stemmen-tellerij niet veel fouten Adviescommissie ngesteld voor jbeleid van CDA Doeltreffend doelsparen I voor de kinderen... g met het Automatisch Spaarplan van de Rabobank. geruchten aanleiding om 'tijdig aan de bel te trekken' w:» "dan doodgedrukt Vee! belangstelling voor enquête winkelsluiting Liftende scholier en bestuurder omgekomen Bromfietser verongelukt Van der Louw: Aantjes wil mij diskwalificeren Carel Muller spreekt in Haarlem Ontslag op staande voet voor 28 man Kleine verschillen tussen uitslagen van morgenavond en (officiële) van vrijdag Verdeling van zetels kan nog afwijken Vakbonden steunen soms vragen om soepeler prijsbeleid IOUW /KWARTET DINSDAG 28 MEI 1974 BINNENLAND T3/K3 (ADVERTENTIE) hi ran onze Haagse redactie J )EN HAAG De fractieleider van de ARP, mr. W. Aantjes, heeft de ui ocialistische ministers in het kabinet gisteren gewaarschuwd niet te ver te -/c ;aan met defensiebezuinigingen. 'Als de socialistische bewindslieden toege- S 'en aan de druk vanuit de PvdA (voor verdergaande bezuiningen - red.) dan 5® ou dat bijna een fatale invloed hebben op de politieke verhoudingen waar !ijiet kabinet op steunt,'zei mi'. Aantjes gisteren in een radio-uitzending van Aier en nu'. Nederland een bijdrage aan de vi AVO zou leveren die onder de maat [lijft, waardoor Nederland parasiteert andere landen en met een soort mzijdige ontwapening bezig is. dan er een grens gepasseerd waarbij de .:R-fractie en ook de AR-bew.ndslie- jlen zeker geen verantwoordelijkheid „x eer zullen willen dragen', zei dp eer Aantjes. e AR-fractieleider vond de huidig eruchten over forse bezuinigingen MSTERDAM De 23 jarige chauf feur C. J. P. Voorend uit Polsbroek He gistermorgen in Amsterdam bij v en verkeersongeluk om het leven Oordeel h ekomen. De man werd doodgedrukt issen twee vrachtwagencombinaties, fjaarvan er een langzaam achteruit zi »<t. aanleiding om tijdig aan de bc'l te trekken', want ik wil dit kabinet graag steunen, als het even kan'. De AR zal zich deze week met de AR- bewindslieden over de defensieproble men beraden. De heer Aantjes verwacht, dat er dan al enige reacties van de NAVO-bondgenoten bekend zijn. 'Ik ben niet zo heel erg geïnte resseerd in wat de militairen zeggen; veel belangrijker is wat onze bondge noten ervan vinden', aldus Aantjes. Minister Vredeling zal op 13 en 14 juni met de collega-ministers van de andere NAVO-landen overleg plegen tijdens de vergadering van het Defen ce Planning Committee. plannen te bestuderen. Het ligt voor de hand dat de eerste reactie niet erg enthousiast is, omdat het tenslotte om bezuinigingen gaat. Pas over enkele weken zal duidelijk zijn. of deze plan nen of onderdelen van plannen wel of niet aanvaardbaar zijn in de ogen van de internationale NAVO-staven. Hun oordeel en dat van de NAVO-minis- ters zal zeer belangrijk zijn voor de opstelling van KVP en ARP. Mr. W. Aantjes De militaire en diplomatieke staven van het NAVO-hoofdkwartier zijn druk bezig de Nederlandse defensie- 'J lid-minister mr. Y. Schollen voorzitter jan onze parlementsredactie HAAG Het Christen Democratisch Appel heeft een 'per- nauente program advies commissie' (afkorting PPAC) in liet leven beroepen. Dit college stelt niet het politieke program van liet CDA antp, maar levert commentaar op en adviseert over de christen-demo cratische politiek. overeenstemming met de resolutie an de partijraden van de ARP, CHU 'n KVP brengt deze commissie eer. eer per jaar een beleidsadvies uit in het bestuur van het CDA. Dit dvies wordt gesproken. Voorzitter van de CDA-commissie is oeir. Y. Scholten, oud-minister van jus- ke tie. In de commissie zitten verder: inïrs. P. C. W. M. Bogaers, voorzitter an het gewest Gooiland. J rof. dr. J. H. Christiaanse. hoogle raar in het Nederlands en internatio naal belastingrecht aan de Erasmusu- iversiteit te Rotterdam ;es Ir. A. M. Donner, rechter bij het hof IfÉfk"1 an de Europese Gemeenschappen. H. A. M. Fiolet, secretaris van de aad van Kerken, de Graaf, vice-voorzitter van het Heringa, oud-adjunct directeur ge- iraal van de landbouw in de EEG, oorzitter sectie internationale hulp- ■lerlening Ned. Hervormde Kerk. Ijle vrouw G. S. H. M. Kok, voorzitter ■jan de Raad van Arbeid te Venlo Prof VZ •of. dr. G. N. Lammens, directeur het Convent van Kerken en bij onder hoogleraar te Amsterdam VU) en Kampen (Geref. Theol. Ho- b< eschool) Ir. G. van Muiden, algemeen secreta ris van het Ned. Chr. Ondernemers- erbond. :el >r. B. Pruyt, voorzitter van de raad di) an bestuur van de SHV en vice- ci oorzitter van het Ned. Chr. Werkge- deersverbond. Irs. W. K. N. Schmelzer, industrieel dviseur, oud-minister van buitenland zaken. oeOrs. J. Tegelaar, secretaris van de aad van advies voor de ruimtelijke he rdening, >rs. B. J. Udink, lid van de raad van estuur van OGEM. ftg'rof. mr. J, Th. M. de Vreeze. hoogle- aar Nijmegen, voorzitter Nationale liekenhuisraad. tweede kamerfracties van ARP. en KVP zullen ieder een advise- j end lid benoemen. Het secretariaat an de commissie berust bij de weten- chappelijke instituten van ARP, ag)HU en KVP gezamenlijk, di rst da Mr. Y. Scholten UTRECHT Er bestaat grote be langstelling voor de enquête, die de drie in de Decom samenwerkende bonden van detailhandelpersoneel op het ogenblik uitvoeren onder de werk nemers in deze bedrijfstak. Gevraagd wordt naar hun voorkeuren met be trekking tot winkelslui'ingstijden: wel of geen koopavond, zaterdagmiddag sluiting, 40-urige werkweek met roule rende vrije dagen en andere vragen. Bij de bonden zijn inmiddels nog 40.000 enquêteformulieren aange vraagd, ook door enkele grote 'winkel bedrijven (zoals de Gruyter en Ahold), die de vragen van de vakorganisaties aan hun gehele personeel willen voor leggen. Van een verslaggever HARDEN'BURG Bij een botsing tussen een bestelauto en een vuilnis wagen bij Hardenberg zijn gistermid dag de 42-jarige G. Kerssies uit Har denberg en de met hem meerijdende 18-jarige scholier Albert Boshove uit Bergentheim om het leven gekomen. D derde inzittende van de bestelwa gen, de 17-jarige Ria Bakker, werd met ernstig letsel overgebracht naar het ziekenhuis van Hardenberg. Voor Albert en Ria was dit de ramp zalige afloop van een weekeinde dat zij met mede-scholieren had Ier door gebracht in een jeugdherberg te Mep pol. De meeste andere leerlingen gin gen gisteren per fiets terug naar huis, maar Albert Boshove was suikerpa tiënt en ging samen met Ria liftend terug. Bij Hardenberg stapten ze in de be stelwagen. De bestuurder verleende de van rechts komende vuilnisauto geen voorrang waarna deze zich in de bestelwagen boorde, die daarbij totaal vernield werd. Van een verslaggever BLIJHAM In het Groningse Blij- ham is gistermiddag de lS-jarige brom fietser Frits Bodde uit die plaats op een kruising tegen een vrachtauto ge reden. Zwaar gewond werd hij over gebracht naar het St. Lucas ziekenhuis in Winschoten, waar hij kort na aan komst is overleden. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM PvdA-voorzitter An- dré van der Louw heeft de AR- fractieleider, mr W. Aantjes, ervan beschuldigd, dat hij met valse citaten heeft geprobeerd hem te diskwalifice ren. Aantjes had 18 mei vp een AR-partij- raad gezegd, dat Van der Louw zou hebben laten blijken, 'voor het burge meesterschap van Rotterdam alleen belangstelling te hebben, als de PvdA de meerderheid in de raad haalt, zodat hij niet als onpartijdig raads voorzitter behoeft op te treden'. Van der Louw zei gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Rotterdam, iets dergelijks nooit te hebben gezegd of gedacht. Hij had dit ook aan de AR-fractieleider laten weten en deze zou daarop hebben geantwoord, dat hij zich op 'De Telegiaaf' van enige weken had gebaseerd Van der Louw zei gisteravond treurig gestemd te zijn, dat Aantjes 'die je zelden van oneerlijkheid kunt be schuldigen' dergelijke bronnen se rieus neemt en bereid is, op basis van 'Telegraaf-verhalen mensen te diskwa lificeren'. Ook viel Van der Louw uit tegen het CDA, dat hij een tegen zijn persoon gerichte campagne verweet. 'Smake lijk is hel niet, met openheid en verdraagzaamheid, begrippen die nog al eens op de CDA-woordenlijst voor komen, heeft het niets te maken', aldus de PvdA-voorzitter. HAARLME Donderdag om 8 uur wordt in het gebouw van Haarlemse Kegelbond aan de Tempelierstraat een teach-in georganiseerd over het onder werp: Wat is er mis in de geestelijke gezondheidszorg? Sprekers zijn: Carel Muller (over het onderwerp Samen mens zijn). Frank van Ree, psychiater te Vogelensang (patiënten zonder rechten), Mevr. C A. van Eijk (laten ze het maar voe len). drs. K. Okma, psycholoog van de St. Bavo, Noordwijkerhout (in ieder schuilt een volwaardig mens), Lande lijk Beraad Moderne Zwakzinnigen zorg (recht op eigen leven). De organisatie heeft het Haarlems teach-in comité in samenwerking met de oudervereniging 'Help Elkander'. Kinderen zijn kinderen. Ze willen best sparen, maar het komt er haast nooit van. Het Automatisch Spaarplan van de Rabobank kan hier een handje helpen. Iedere maand een afgesproken bedragje, automatisch van uw privërekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Dan zien ze later zelf hoe dat kapitaaltje is gegroeid. Een goed voorbeeld dat doet volgen. de bank voor iedereen \MSTERDAM Beurs Express in Amsterdam, een organisatie, die een financieel weekblad uil- geeft en enkele beleggingsfondsen beheert, beeft 28 personeelsleden op staande voet ontslagen. Vol gens de directie van Beurs Express hebben publikaties in liet weekblad 'Deze Week' liet bedrijf zozeer in financiële moeilijkheden gebracht, dat deze ingreep nodig was om de salarisbetalingen te waarbor gen. Het ontslag is buiten medeweten van de bonden gebeurd. In haar publikaties van enkele weken geleden had 'Deze Week' Beurs Ex press beschuldigd van 'miljoenenzwen- del', .ondermeer met onroerend goed op een van de Canarische Eilanden. Deze Week is afgelopen vrijdag in kort geding veroordeeld tot rectifica tie van deze berichten. ot !e door Jan Brokken DEN HAAG De uitslagen Nan de gemeenteraadsverkiezingen, die morgenavond via radio en televisie (en overmorgen via de kranten) de buiskamers zullen bin nenkomen, zijn niet officieel. De ANP-verkiezingsdienst vermeldt dan ook uitdruk kelijk dal het een voorlopige uitslag betreft. Ook deze naam dekt de lading niet he lemaal. De cijfers die het ANP geeft mogen eigenlijk alleen maar de naam ruwe tel ling' dragen. Dé uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen worden pas vrijdag morgen om tien uur bekendgemaakt. 'Op school vertelde cle juf frouw, dat de Chinezen vogel nesten eten. Ik vond er één van vorig jaar in de heg Vanavond om zeven uur zul len de leden van het stembu reau de stemmen ruwweg sor teren. Het resultaat van deze sortering zal naar het Alge meen Nederlands Persbureau in Den Haag worden door gegeven. Daarna pas gaan de stembureau's de stemmen offi eicel tellen. In de loop van de avond hebben zij dat werk afgerond. Hel proces-vei Ural, van de uitslag, en ook de stembiljetten, worden naar het hoofdstembureau overge bracht. Daar worden donder dag de processen-verbalen op geteld. en dat levert dan de definitieve utslag op, die vrij dagmorgen bekend wordt ge maakt. Voor sommige grote gemeenten is het een hekse- toer om vóór vrijdag klaar te komen. Maar uitstel is niet toegestaan: de kieswet schrijft voor dat vrijdag om tien uur de zitting van het hoofdstem bureau. waarin de verkiezings uitslag worden bekendge maakt. móet beginnen. Grote verschillen? Zitten er nu grote verschillen tussen de eerste telling, die voorlopige uitslag wordt ge noemd, en de uitslag, die meestal als definitief wordt omschreven? In de administra tie noemt men eeti foutenper- centage van vijf normaal. Het verschil tussen beide uitslagen ligt ver beneden de één pro cent (hoewel nooit iemand dat precies heeft uitgerekend) en van grote vrschillen kunnen ook wel weer belangrijk ge noeg zijn om een partij een zetel te ontnemen. Bekend is het voorval in 1959. toen ht GPV bij de Tweede Kamerver kiezingen één zetel was toege meten bij de voorlopige uits- slag. Volgens de definitieve uitslag kwaiT. de partij echter 24 stemmen tekort om deze zetel te kunnen' bezetten. Zoiets kan deze week ook wel gebeuren in ten gemeente, toch zijn de verschillen ui terst klein. Vooral het aantal stemmen van de kleinere par tijen komt bij de voorlopige uitslag nauwkeurig uit de bus. Om een voorbeeld te geven tussen de voorlopige uitslag en de definitieve van de pro vinciale statenverkiezingen van dit jaar in de hele provin cie Noord-Holland zat voor DS'70 een verschil van één stem. De Partij van de Arbeid kreeg tweehonderd stemmen meer bij de definitieve uit slag, het CDA driehonderd stemmen méér en de VVD 670 stemmen méér. Dat de meeste partijen bij de definitieve uitslag (nogmaals, deze naam is eigenlijk fout, volgens de wet is dit de enige uitslag) méér Hemmen krij gen dan bij dc voorlopige, be rust niet op toeval. Bij de eerste ruwe telling zullen de leden -van het stembureau sneller stemmen ongeldig ver klaren dan bij de definitieve telling. Bij deze laatste telling worden de stembiljetten aan een nauwkeuriger onderzoek onderworpen dan bij de eer ste. en en aantal stembiljet ten dat eerst ongeldig was verklaard, wordt dan toch gel dig bevonden. Oorzaken Regels over (de overigens mi nimale) onnauwkeurigheid bij de eerste telling zijn niet te geven. Het is niet zo. dat in één gemeente of in één pro vincie in het algemceen slech ter wordt geteld dan elders. Wel kunnen er op de ene verkiezingsavond wat meer fouten worden gemaakt dan op een andere. Navraag bij oen aantal gemeentehuizen levert daarvan de volgende oorzaken op. Het weer speelt een rol. Wanneer het warm is. een beetje drukkend, zullen er meer fouten gemaakt worden bij de voorlopige telling. Een andere fenomeen, dat voor meer fouten kan zorgen, is de televisie. Wanneer er een voetbalwedstrijd op de televi sie is (zoals vanavond) wor den er bij de voorlopige tel ling meer fouten gemaakt. Tenslotte kan ook een ander competitie-aspect voor slordig heid zorgen. Tussen een aan tal kleine gemeenten is werke lijk een soort wedstrijd aan de gang wie als eerste de voorlo pige uitslag kan melden. Op de radio en de televisie wordt aan die eerste uitslag immers bijzondere aandacht besteed. Rotterdam Dat radio cn televisie hun invloed laten gelden op de tel- lerij blijkt ook wel uit hel voorbeeld van Rotterdam. De ze stad vindt dat aan de uit slag van de verkiezingen daar minder aandacht wordt be steed dan aan andere steden. De stembureau's in de Maas stad hebben bij de provinciale statenverkiezingen dan ook van te voren laten weten niet al te haastig te werk zullen gaan. omdat hun uitslag toch niet interessant wordt bevon den. Dit argument is nu ook weer bij deze verkiezingen naar voren gebracht; een niet ter zake doend argument ove rigens, want de uitslag van Rotterdam zal vanavond als één van de meest interessante worden beschouwd. In de Maasstad zal het er immers om gaan of de Partij van de Arbeid de absolute meerder heid zal krijgen of niet. Al met al zijn de verschillen tussen de voorlopige uitslag en de definitieve te klein om aan de waarde van de cijfers, die de lezers overmorgen in de krant zullen vinden, afbreuk te doen. In een enkel geval zal misschien aan een partij een zetel worden toegekend, waarop zij in werkelijkheid geen recht heeft. Of misschien zal ergens in het land een partij een zetel te weinig krij gen bij de voorlopige telling, Maar deze gevallen blijven ho ge uitzonderingen. Mocht de uitslag van de ver kiezingen in oen bepaalde ge- meente moeilijkheden ople veren. dan kunnen de stem men nog een tweede keer ge teld worden, in zijn geheel of op beperkte schaal. De stem biljetten worden lamelijk be waard tot over de toelating van de nieuw verkozen leden van de raad beslist is. in dit geval tot begin september. Daarna worden de biljetten vernietigd. Van deze vernieti ging wordt ook weer proces verbaal opgemaakt. Dat mag een beetje overdreven lijken, maar de opstellers van de kieswet hebben lk risico van fraude willen uitschakelen. Directeur F. van gr Vaart van Beurs Express raamt de omzetschade van het bedrijf cn zijn dochtermaatschap pijen. die zich bezighouden met ver koop van nieuwbouw-appartementen in het buitenland, voorlopig op zeker 2 miljoen gulden. In de afgelopen maand, lopende het kort geding, is de verkoop geheel stil gevallen. Ook een kredietaanvrage aan de Nederlandse Credietbank voor een project in Span je werd niet in behandeling genome. Beurs Express beraadt zich op een schadeproces tegen de uitgeefster van 'Deze Week', Bonaventura in Amster dam. Het bedrijf hoopt op een spoedig herstel van de verkoop in Nederland, Als dat niet vlot genoeg verloopt zal de verkoop worden overgedaan aan gelijkgerichte organisaties in Duits land en België die ook aandelen in. dezelfde bouwprojecten hebben. 'Als de verkopen met een paar wekoi. weer op gang zouden komen loopt de hele trein gewoon door. Als dat niet gebeurt heeft het geen zin hier meer ged in te stoppen, "dan houdt alles op', aldus dc heer Van der Vaart. Van een verslaggever UTRECHT 'Het hoeft niet persé uitgesloten te zijn, dat wij vanuit de vakbeweging bepaalde verzoeken uit ondernemingskring ten aanzien van het prijsbeleid steunen'. Dit zei de heer F. Gottmer van de NVV-bond Mercurius gisteren in Utrecht tijdens de vergade ring van de bedrijfsgroep detailhandel. Hij noemde evenwel nok enige voor waarden. Hoewel op korte termijn enig soelaas kan worden gevonden in het prijsbeleid, meende de heer Gottmer dat er op langere termijn een funda mentele aanpak nodig is gericht op pro- duktiviteitsverbetering. Voorts moet volgens hem overeenstemming komen over de wensen met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden en moeten de on dernemers erkennen dat werknemers meer zijn dan een kostenfactor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3