Ontmoeting van wereldgodsdiensten Uit de kerkbladen 'Beproefde' gehuwde man geen priester Schotten handhaven hun oude belijdenis Vandaag S fllBlilallI Conferentie bij Colombo Je kunt niet meer óver de ander praten, je leert mét hem te praten je Trouw Kwartet Beroepingswvrk GeHeimzinnig kudde-instinct Nieuwe boeken TROUW/XWiABTET DINSDAG 28 MEI 1971 KJERiK. T2/KI10G Toch bracht uiteraard iedere persoon heel duidelijk de achtergrond van zijn godsdienstige overtuiging mee en dat was ook de bedoeling want anders zou geen echt gesprek tot stand gekomen zijn. Het bijzondere van deze confe rentie, vergeleken met die van 1970, lag vooral in twee punten. Ten eerste waren er nu behalve hindoes, boed dhisten, christenen en moslims ook joden uitgenodigd. En ten tweede was geen enkele religie in de meerder heid. In 1970 waren er bijna dertig christelijke deelnemers en nauwelijks tien aanhangers van andere religies, In Colombo telde de deelnemerslijst acht hindoes, acht boeddhisten, vier joden, zeventien christenen en tien moslims. Ten noorden van Colombo, de hoofdstad van Srilangka (Ceylon), is een door die wereldraad van kerken georganiseerde conferentie gehouden, die in het teken stond van de zogenaamde multilaterale dialoog. Het woord dialoog hoort al geruime tijd tot de woordenlijst van de we reldraad. Er wordt mee bedoeld een ontmoeting en gesprek tussen de wereldgodsdiensten en eventueel ook met niet-godsdienstige bewegingen. Zulke ontmoetingen kunnen bilateraal zijn, dat wil zeggen tussen twee gesprekspartners. Zo heeft de Wereldraad van kerken al veie jaren gesprekken gearrangeerd tussen christenen en mos lims. Minder gebruikelijk zijn multilaterale dialogen geweest, waar aanhangers van meer dan twee gods diensten elkaar ontmoet ten. De eerste werd in 1970 in Libanon gehou den. De tweede heeft nu in Colombo plaatsgevonden. Prof. dr. D. C. Mulder van de Vrije Universiteit in Amsterdam was (afgezien van ds. Johan Snoek en Michael de Vries, beiden van de staf van de wereld raad) de enige Nederlan der ter conferentie. Hij geeft in bijgaand artikel enige indrukken. Ontmoeting van wereldgodsdiensten is natuurlijk een al te weidse titel voor het gebeuren in Colombo. Niet de wereldgodsdiensten maar een aantal aan hangers van wereldgodsdiensten kwamen bij elkaar en dat bovendien niet in een officiële capaciteit (wie zou 'het christendom', 'de islam' of 'het boed dhisme' kunnen vertegenwoordigen? maar als per soon. Op weg Het onderwerp waarover de discussies in Colombo handelden was als volgt geformuleerd: op weg naar een we reldgemeenschap, bronnen en verant woordelijkheden. De bedoeling was deze: we maken in onze twintigste eeuw voor het eerst in de geschiede nis mee dat het lot van de mensheid en haar toekomst één en ongedeeld is geworden. Geen enkel gebied, geen werelddeel, geen volk, geen cultuur kan zich isoleren van dat gezamenlij ke lot. Wat er in de éne uithoek gebeurt, beïnvloedt het menselijk be staan in de andere uithoek. "We zullen moeten leren samen te leven in een wereldwijde gemeenschap. De vraag is nu: welke rol spelen religies in die wereldgemeenschap. Het is zonder meer duidelijk dat aanhangers van religies samen met alle medemensen- verantwoordelijk heid hebben voor een gemeenschappe lijke toekomst Maar kun je ook stel len dat er in de godsdiensten of in bepaalde godsdiensten bepaalde bij dragen liggen of bronnen zijn aan te treffen waaruit gemeenschapsgevoel gevoed wordt Of moeten we constate ren dat religies tot op heden mensen hebben gescheiden gehouden, hebben vervreemd van elkaar of opgehitst tegen elkaar. Een pijnlijke vraag als we bedenken dat in Noord-Ierland protestanten en katholieken elkaar naar het leven staan, dat in de Philip- pljnen christenen moslims onderdruk ken en in Maleisië moslims christenen en dat tijdens de conferentie te Co lombo in Delhi hindoes en moslims elkaar vermoordden en dat alles in naam van de godsdienst. Is godsdienst eigenlijk alleen maar een negatieve factor of gaat er ook een positieve bijdrage van uit voor het samenleven van mensen op deze aarde? Aan het begin van de conferentie werd een aantal boodschappen voorge lezen van regeringsautoriteiten en re ligieuze leiders in Srilangka en er werden door vertegenwoordigers van de vijf aanwezige godsdiensten refera ten geleverd, waaruit zou kunnen schijnen dat religie de vrede bevor dert. Al gauw bleek de werkelijkheid gecompliceerder dan het ideaal. Bin nen de kring van de conferentiegan gers bleken duidelijke spanningen te bestaan. Er was de onvermijdelijke spanning tussen joden en moslims rondom de Israël-Palestina kwestie. Er was een opvallende tegenstelling tussen hin does en boeddhisten, vooral ook om dat op Srilangka de hindoe-minder heid zich in de hoek voelt gedrukt door de boeddhistische meerderheid. Er was ook een zeker wantrouwen tegenover het christendom, met name dat van het westen. Ook bleek tijdens de conferentie keer op keer dat niet alle deelnemers in over maatregelen die kunnen geno men worden om mensen van verschil lende religieuze overtuiging te leren samenleven. De indrukken van de conferentie sa menvattend zou ik eerst iets willen zeggen over de speciale problematiek van zulke ontmoetingen en dan over nut en nawerking. Grote vraag Afgezien van alle vaak imeer sociaal en cultureel dan religieus bepaalde spanningen is er de grote vraag op welke basis nu juist aanhangers van religies bijeen kunnen komen om over de toekomst van de mensheid te staat of bereid waren naar anderen te luisteren. En opvallend waren ook de onverholen spanningen tussen aanhan gers van dezelfde religie. Hindoes werden door hindoes gecritiseerd, moslims door moslims, christenen door christenen. Saamhorigheid Er groeide toch een zekere saamhorig heid, resultaat vafi tien dagen met elkaar optrekken, samen discussiëren en samen zich ontspannen. De confe rentie werkte ook toe naar een ge meenschappelijk memorandum en aan het eind kon dit unaniem aanvaard worden, al betekende dat soms een overeenstemming om met elkaar te blijven verschillen van mening. Dat memorandum zal binnenkort door de wereldraad van kerken worden gepu bliceerd. Het spreekt onomwonden over de grote problemen die het ge volg zijn van de splitsing der mens heid in vele godsdiensten, maar ook spreken. Het bleek uiterst moeilijk te zijn om punten te formuleren waarop godsdiensten van allerlei kleur elkaar zouden kunnen vinden. Men werd het niet eens over definities van spiritua liteit, religieuze ervaring, transcen dente werkelijkheid enzovoort. Vooral de boeddhisten schiepen hier proble men omdat ze nadrukkelijk niet-theïs- tisch wilden zijn en noch een per soonlijke god noch een transacendente werkelijkheid wilden erkennen. Heb ben de religies dan geen enkele ge meenschappelijke trek? Misschien niet in de zin van een grootste gemene deler, maar toch is er weer wel sprake van wat men familietrekken zou kunnen noemen. Over één ding waren we het allen eens: de gemeenschappelijke overtui ging van de waardigheid van de mens, een waardigheid die niet afhangt van zijn toebehoren tot een bepaalde reli gie. Zo is. de christen overtuigd dat alle mensen beelddragers van God zijn en dat dit .evengoed geldt van niet-christenen als van christenen. Op grond van die overtuiging kan er een gemeenschappelijke bereidheid zijn om te strijden voor een vrije en rechtvaardige mensenmaatschappij. Maar dan zal de 'gelovige' medestrij ders vinden in anderen die zonder religieuze overtuiging zich voor de zelfde idealen willen inzetten. Voor de medemenselijke omgang tus sen aanhangers van onderscheiden godsdiensten ligt een probleem in de pretentie van, absoluutheid of finali teit die toch eigenlijk in elke religie valt aan te treffen, ook al wordt ze in hindoeisme en boeddhisme minder scherp gesteld dan bijvoorbeeld in christendom en islam. Het heeft geen zin die pretentie te ontkennen of te willen nivelleren. Bij christendom en islam komt daar nog bij de roeping om van eigen geloof missionair te getuigen. Het is echter wel mogelijk om bij alle erken ning van diepgaande verschillen en tegenstellingen samen te leven en sa men te werken aan een gemeenschap pelijke toekomst. Voorwaarde is dan openheid, bereidheid om de ander serieus te nemen, om hem te kennen zoals hij gekend wil zijn, om niet zijn zwakke maar zijn sterke punten te zoeken. Aan die bereidheid ontbreekt nog veel en daaraan kan veel gedaan worden. Het nut Hiet ligt ook het nut van een confe rentie als deze. Men ontmoet de ander in levende lijve, je kunt niet meer over hem praten maar leert met hem te praten. Het blijvend effect hangt echter sterk af van de nawerking. Hier spraken de deelnemers uit dat naast wereldconferenties met hun be perkte nut toch bovenal belangrijk is het leren leven met elkaar in de plaatselijke omstandigheden. Dat geldt natuurlijk vooral in pluralisti sche maatschappijen, waar men meer dere godsdiensten naast elkaar vindt Maar is niet de hele wereld bezig pluralistisch te worden? Er is nog enorm veel werk aan de winkel als we willen streven naar een samenle ving waarin godsdienst mensen niet van ekaar afsluit maar juist voor elkaar open maakt WÜRZBURG D eWestduitse roomes-katholieke bisschoppen houden vast aan een verplicht celibaat voor priesters. Dit verklaarde de bisschop van Münster, mgr. Tenhumberg op de vijfde zitting van de Westduitse r.k. synode. Mgr. Tenhumberg reageerde hiermee op een voorstel 'beproefde gehuwde man nen' toe te laten tot het priesterschap. Volgens de Westduitse bisschoppen zou dit een eerste stap zijn naar de opheffing van het celibaat Vanwege het grote gebrek aan priesters willen de bisschoppen wel het diako- naat bevorderen. Wat het toelaten van 'beproefde gehuwde mannen' tot het priesterschap betreft, waren de bisschoppen van mening, dat de synode hier over geen uitspraak kon doen. Bovendien vonden zij, dat een pastorale plan ning niet moet steunen op omstreden denkbeelden. Nood in de derde wereld Het laatste voorstel, dat de synode behandelde betrof 'de bijdrage van de katholieke kerk in de Bondsrepubliek aan de ontwikkeling van vrede'. In dit ontwerp wordt benadrukt, dat de kerk meer moet opkomen voor armen en onderdrukten en meer de aandacht moet vestigen op de nood in de derde we reld. Het ontwerp werd met grote meerderheid aangenomen. Ook vanuit de bisschoppenconferentie was er instemming met het ontwerp, een kritische noot van die kant was slechts dat de inzet van de kerk voor ontwikkeling en vrede duidelijker moet worden uitgewerkt in een theologie. Van een onzer verslaggevers EDINBURGH Na vijf maanden discussie heeft de algemene ver gadering van de kerk van Schotland een voorstel van haar raad voor de leer verworpen, om de Westminsterbelijdenis als regel des geloofs af te schaffen. Het voorstel, om dit beroemde belij denisgeschrift uit de zeventiende eeuw voortaan nog slechts als een 'historisch document' te beschouwen, werd afgewezen met 292 tegen 238 stemmen. Het debat, dat met grote spanning tegemoet was gezien en dat twee uur duurde, verliep tegen de verwachting in rustig. Voornamelijk stonden twee oud-moderators (voorzitters) van de kerk tegenover elkaar. W. Roy San derson betoogde, dat de algemene ver gadering een grote verantwoordelijk heid op zich zou nemen, als ze tegen de wil van de classes en de kerkera den in zou gaan, die in meerderheid akkoord waren gegaan met het voor stel, de Westminster-belijdenis af te schaffen. Maar Andrew Herron zei, dat de algemene vergadering helemaal niet verplicht is, de mindere vergade ring te volgen. Hij vond, dat er inzake de belijdenis nu beter geen veranderingen kunnen worden aange bracht. De raad voor de leer is bezig met een proeve van hedendaags belij den. Zolang de algemene vergadering een dergelijke proeve nog niet aan vaard heeft, dient de oude belijdenis van kracht te blijven, zei hij. De Westministcr-bclijdenis is sterk anti-rooms en noemt de paus de anti christ. Typerend voor deze belijdenis is ook de puriteinse zondagsopvatting. Tradities Bij de opening van de algemene ver gadering brak de moderator met een traditie, door aan zijn aanhef 'vaders en broeders' toe te voegen: 'en dames afgevaardigden'. Voor het eerst waren namelijk 21 vrouwelijke ouderlingen en drie vrouwelijke predikanten afge vaardigd naar deze hoogste vergade ring van de Schotse nationale kerk. Met een andere traditie werd niet gebroken. Allé afgevaardigden moes ten staande de toespraak aanhoren van de vertegenwoordiger van konin gin Elisabeth, die formeel het hoofd van de kerk is. Lord Ballantrae was nog maar nauwelijks begonnen met zijn speech, toen onder de verstikken de hitte van de televisielampen al een synodelid flauw viel, en de zitting even moest worden geschorst. Hoewel Lord Ballantrae 'toen zelf voorstelde, dat zijn -gehoor verder zou blijven zitten, verzocht de moderator bij de hervatting de ruim 500 afgevaardig den nadrukkelijk, om weer te gaan staan. Daarna vielen nog vier mensen flauw. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Literaire-Reinaert-prijs BRUSSEL De uitgeverij van de Belgische Christelijke Arbeidersbewe ging, Dap-Reinaert-uitgaven, heeft voor de tiende maal de zogeheten 'Literaire Reinaert-prijs' uitgeschre ven. Men kan naar deze prijs meedin gen in twee categorieën. Voor catego rie a (een oorspronkelijke roman) is een prijs beschikbaar van 75.000 B. frs (ongeveer 5250 gulden) en voor de categorie b (een oorspronkelijk speur ders- of science-fiction-verhaal) wordt een prijs uitgeloofd van 50.000 B frs (ongeveer 3500 gulden). Algemene voorwaarden voor deze prijsvraag zijn: de ingezonden werken moeten voor 15 januari volgend jaar binnen zijn, ze moeten oorspronkelijk in het Nederlands geschreven zijn en ze mogen nog niet eerder zijn uitge geven. De omvang moet ongeveer 75.000 woorden zijn. Onbehoorlijk Verkeerde weg Als ARP-lid wil ik mijn afschuw kenbaar maken over het zgn. CDA. De ARP is door deel uit te gaan maken van die CDA voor mij op de verkeerde weg. Wat verwacht men van de reactionaire CHU? Ik heb vurig gehoopt dat de ARP aansluiting zou zoeken en zou vinden bij de Partij van de Arbeid. Mijn stem zal zeker niet naar de CDA gaan. Amsterdam B. Bertram De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe ijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Poslbus 859, Adam Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. Geschrokken, verontwaardigd en zeer teleurgesteld hebben we kennis geno men van het stukje getiteld: 'Klein kwam er niet in. Studenten verstoren festiviteit' Geschrokken zijn wij over de mentaliteit van deze studenten, die bij de officiële opening van de r.k.- universiteit te Nijmegen deze bezetten en de genodigden de toegang beletten. Geschrokken zijn wij ock dat deze jongelui in het openbaar onze natio nale vlag neerhaalden en daarvoor in de plaats de rode vlag hesen, en met gebalde vuisten de Internationale zon gen! Natuurlijk zal het weieens goed zijn, dat ons volk op de hoogte wordt gebracht, welke geest er heerst onder de studenten. Maar we meenden wel te mogen verwachten van een christe lijk dagblad dat een dergelijk stukje van een ander opschrift werd voor zien bv. 'onbehoorlijke verstoring van officiële opening* of of iets dergelijks. Voorthuizen J. W. Schreudcr Emancipatie (2) Helaas is de kern van wat ik n.a.v. Mink van Rijsdijks boek in de krant van 27-5 opmerkte, teloor gegaan. Daarin nam ik het op voor al die christenvrouwen die er maar druk mee zijn, de smalle weg voor te staan en daardoor aan 'werken buitenshuis' niet toekomen, maar die daarom niet minder geëmancipeerd zijn. Gouda Mevr. Hospes Kruidnagel Mag ik nu aan alle christelijke onder wijzers van 1974 het slot van Kypers rede, gehouden in 1904 bij het jubi leum van de christelijke onderwijzers vereniging als een echte 'christelijke kruidnagel' aanbieden? 'Christelijke onderwijzers, gij hebt met het school kind in de armen de wacht bij het kruis betrokken. Laat dat kind nooit los en laat dat kruis nooit los! En die God, die de God is van ons aller doop. die zal het u doen gelukken' (uit Van strijd en zegen. pag. 533). Zwijndrccht W. L. Korfker Kruidnagel (2) Nee meneer Klei, ik dacht dat u wel het minst heeft begrepen van wat Buskes bedoelde. Buskes bedoelt dat hij zich zou generen als na het liedje van Liesbeth over de versierde mei den. de man waar de vereniging naar genoemd is, binnen zou komen stap pen. Klei heeft daar kennelijk geen moeite mee. Ik wel. Hetïoo T. de Groot WALVIS j Het gebeurde ergens buiten. Ik ha '3d in een avonddienst gepreekt en d enkele tientallen bezoekers bij d kerkdeur een hand gegeven, med omdat ik velen van hen kende. BijniOC iedereen had het kerkje verlaten toe c een van de kerkgangers nog eve &-c terugkeerde en met zijn hele stanjrp^ een man of zes, het portaal vuüdi c Daar stonden zij ineens om mij he ei ;qu o.a. een paar blozende knapen. Oi' een van hen giing het blijkbaar. Zij iet vader spoorde hem aan z'n vraag n rj maar aan mij te stellen. En daapd kwam de vraag: U heeft gezegd ds Jona in een walvis gezeten heeft, maa Lis dat is niet waar, het was geen walvii AV< het was een grote vis. Lijft Even hing er de spanning om wa j a ik op deze kritiek zou weten in tei^! brengen. Ja, iedereen weet wat e J dan te zeggen valt. Ik zed dus: 'jj* hebt gelijk dn de bijbel staat ni(e" walvis, maar een grote vis. Wij wete f®. niet wat voor vis het was. Daaroi zeggen we maar, omdat dat ongeve< de enige grote vis die wij kennen, dj Jona in een walvis gezeten heeft.' Ni kwam ook zijn moeder xnij nog eve te hulp: 'ja, joh, we zingen toch oollj Jonas in de wallera*. Er viel een die stilzwijgen. De blozende knaap kijl MS mij onderuit aan alsof hij zegge F11 wilde: je kan me nog meer vertelle1 met je waUvds, het was een grote v en daarmee uit. Op de vraag of heko met het antwoord tevreden was kwa lss£ geen antwoord. Hij had voor de two'aaI de keer gelijk. Onze antwoorden zijeed vaak te vlot wij weten het zo goe< H Hoewel? Louis-Paul Boon heeft ee boekje over zijn iklednzoon gesclirevei Davids jonge dagen. (Voor de afnemer van Boon: uitgave: De Arbeiderspei en Em. Querido, Amsterdam pri J 14,50). Een boekje dat inij tod /l weer beter ligt dan andere produktii A-I van Louis uit de laatste jaren, Piet* L Daens uiteraard uitgezonderd. I bleef toch al gauw met twee vrag< zitten: sedert wanneer is David - zoon van Salomon (pag. 12) en w betekent petervader als ik nergejf lees dat het kind gedoopt wordt? dan zie ik weer mijn jonge vriend i het kerkportaal, met ogen die zegg< je kan me nog meer vertellen. NED. HERV. KERK Beroepen te Waspik: A. J. Kortlev kand. te Oud-AJiblas; te St. Maarten) p, dijk: H. v. d. Post te Bergambaoht; i.,a Harddnxveld: K. Schipper te Dof drecht; te Goes: J. A. Scholten Varsseveld. Bedankt voor Westerihaar (toez.)- i, Stelwagen te Nieuwpoort. eC] Beroepbaar: D. Bouman, 8721 Wel' hausen, AcMosz Graheim. C. GEREF. KERKEN Beroepen te Schermerhorn: J. V oo Doffkand. aldaar, die dit beroe ir. heeft aangenomen; te Kootwijke tie broek (in tijdelijke dienst): A. Brinl rs a.s. em. pred. te Hazerswoude. an Aangenomen naar Loppersum: K. 1 Schuring te Schiedam; naar Gramsbe gen: G. Torenbeek te Nieuw-Lekke aa land. aa GEREF. KERKEN (VRIJG.) IVI Beroepen te Brunssum en te Acereei Ir. H. HideDing, kand. te Emmen. an CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht-C.: G. Bom te Scheveningen. 'aa' GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z.: J. KostCN te Barneveld. Prof. dir. H. N. Riididedbos heeft de indruk, dat het schaapachtige, het kudde- en zwerm-instinot in deze tijd toch wel weer tot geheimzinnige pro porties aanzwelt. In het Gereformeerd Weekblad (uitgave Kok) schrijft hij: Als je op foto's in de krant (lieve) meisjes-studenten uit het rijke roomse leven in Nijmegen uit volle boezem de internationale ziet zingen terwijl de Nederlandse vlag wordt neerge haald vóór het gebouw van wat vroe ger dan de alma mater van de univer siteit heette; als je van je eigen lot en leeftijdgenoten mensen, die vroe ger lustig meehuppelden achter de orthodoxe belhamels en 'nergens last' van hadden, thans na kortere of lan gere overgang geheel aangepast met het linker-been vooruit in de galop pas precies de andere richting dn ziet slaan (compleet met col-trui en tocht latten); als je jezeif want wie blijft er zo graag solitair op een eenzame tak achter, als de hele zwerm eerst de jeuk, en dan de wind onder de veren krijgt? ziet meedoen of de grootste moeite ziet hebben om niet mee te doen aan allerlei experi menten (men dient thans wel van 'projecten' te spreken), waarvan ik het nut niet werkelijk in-zie of waar in ik de ellende levensgroot op mij af zie komen nu dan moet niemand mij zeggen dat wij de schaap-achtige fase reeds achter ons zouden hebben en dat wij nu van het tijdperk van de autoriteit en de volgzaamheid in dat van de mondigheid en de vrije zelfbe paling zijn gekomen. Zo luiden de leuzen en de bellen wel van de koplo pers, die de kudde in de draf achter zich willen krijgen. Maar ik denk, dat het in vele gevallen slechts een wat geraffineerdere vorm van manipulatie is, dan die zich voorheen van allerlei oude vormen van werkelijke of ver meende autoriteit bediende. Gijsen De geruchten vanuit het bisdom Roermond, als zou de aldaar ais bis schop optredende dr. Jo Gijsen bij zijn recente bezoek aan de Romeinse curie-instanties een aantrekkelijke ar chivarisfunctie aangeboden hebben ge kregen, zijn vorige week wreed gelo genstraft. Zo begint Lambert van Gelder een commentaar in het r.k. weekblad De Bazuin over de Romeinse diskwalifi- katie van de hogeschool voor theolo gie en pastoraat in Heerlen, volgens hem een onderdeel van een wereld plan van curiekardinaal Garrone. Van Gelder eindigt zijn verhaal als volgt: Een bisschoppenconferentie met een gezamenlijk besluit (vorig jaar: erken de theologische opleidingen in plaats van de overleefde groot-seminaries) blijkt een wassen neus: Gijsen wordt toch onder druk gezet en durft niet anders. Laten de overige bisschoppen hem de gele kaart voorhouden (spor tlef meespelen of het veld uit), laten ze openlijk de HTP in bescherming nemen of (zoals Bluyssen deed) een afgestudeerde als priester accepteren. Geen diplomatieke woorden van pro test, maar duidelijke daden van ver zet. En geen informatief overleg en heen en weer reizen naar Rome, maar slagvaardig en direct reageren (het werkmotto van het kerkprovintiale se cretariaat), met gebruikmaking van alie communicatiemedia. Dit vooral ter bescherming van dr. Gijsen. Want deze gaat niet naar Rome. Daarvoor is hij niet prudent genoeg. Vanuit Rome gezien is die pijprokende, en dus weinig beschaafde noorderling precies slim genoeg om de verstrekte op drachten correct uit te voeren, maar niet slim genoeg om zelf in Rome te komen meehelpen bij het uitstippelen van de taktieken om die opdrachten uitgevierd te krijgen. De top van een multinational heeft andere krachten 11 Marktverkenning Piet Koenes interviewde voor Patri monium (orgaan van het gelijknamig verbond en strikt genomen geen kerk blad) dr. Anne van-der Meiden over zijn ideeën over marktverkenning om het evangelie aan de man te brengen. Een citaat (waarbij men even moet bedenken, dat dr. Van der Meiden in Meerkerk woont): 'Het eerste wat er in de kerk moet gebeuren ts tolerantie. Dus dat de kerk gesegmenteerd, d.w.z. in segmen ten verdeeld is. Als Kuitert in de Geref. Gemeente zou preken, krijgt hij het er niet in. Als zijn zelfde inhoud met andere woorden en in andere termen door een Geref. Bonds- predikant gebracht wordt gaat het er wel in. Kwestie van taktiek? Ja en woordgebruik. Kuitert heeft een markt. Klaar! Okke Jager heeft een markt, prof. Runia heeft een markt, Augustijn heeft een markt, Henk Berkhof heeft een markt, Sühil- der Ihad een markt, enz. Wat moet je daar van zeggen. De vorm van verkon diging zoals zij die brengen hoort kennelijk bij die of die groep mensen. Hun markt is daar kennelijk op afge steld. Daar komt het over.Nu ver gelijk ik, neem me met kwalijk, het Evangelie even met textiel. Je hebt C&A en House of England. Het is allebei textiel. Je moet Iemand die altijd bij C&A koopt niet naar House of England sturen. Dan voelt hij zich doodongelukkig. Daarom ben ik tegen al die eenheidspogingen van de ker ken. Daar geloof ik eenvoudig niet in. Je moet hier de Geref. Kerk niet met de Herv. Kerk samen laten gaan. Dat willen ze helemaal niet Natuurlijk wel eens samen een dienst beleggen. Op bid- en dankdag voor gewas of met kerst Sociologische patronen zijn zo sterk en hecht. Men wil in die eigen gemeente op eigen wijze en in eigen dialekt het Evangelie horen. Ik pleit daarom voor bewustwording van de markt. Dat is men zich niet be wust. Ik heb er geen moeite mee dat hier eon Geref. Bondsgemeente is die het Evangelie zó brengt als het maar niet zo is dat ik daar heen moet. !r Ir fr ot I Misclia dc Vreede: Een hachelijk be staan. De Bezige Bij - 145 blz 14,50. 'Nu ben ik dan zover dat ik weet dL ik aan mezelf genoeg moet kunnei hebben; aan mezelf en aan mijn zellr. gekozen omgeving die ik eigenhandiiai heb versierd. Wie zichzelf altijd eitx overal redden kan zal alles wat anderei ren hem aandoen, of dat nu onlust i of welbehagen, ervaren als gekrabbe of geaai aan de buitenkant. In di kern is hij onkwetsbaar. Zover ben iB nu en zo probeer ik het ook. Zo moe ik leven'. Deze conclusie is te vinden aan he n slo tvan Mischa de Vreede's nieuw boek dat in de flaptekst een 'babbe boek' wordt genoemd. De titel 'Ee hachelijk bestaan' suggereert echte meer. De teksten zijn autobiografisc en bestaan uit korte invallen en nol ties, niemandalletjes en doordenken tjes. Veel over de oorlog, het Jappeip kamp waar de schrijfster als kind was opvoeding, dieren en voor: haar Léautaud-achtige liefde voor di dieren. In grote trekken een geslaagd zelfportret. Toch heb ik de Indruk d; Mischa de Vreede niet het achterst van haar tong heeft laten zien. En da is bij dit soort sterk persoonlijk proza wel noodzakelijk om het boe end te houden. Een voorbeeld: d schrijfster is gescheiden, ze heel twee kinderen. Het komt me wa vreemd voor dat die scheiding ni< dan terloops een keertje wordt g< noemd. Het zal wel met opzet zij vermeden, maar helemaal begrijpe doe ik het in dit verband niet." Hoe het zij: tal van rake typeringe worden ons deel en we krijgen ee aardig beeld van de sores die zij a alleenstaande vrouw, die,vrij wil bli ven en van schnabbels leeft, heeft. O bladzijde 77 kreeg ik voor het een een goeie por. Daar vertelt Mische d Vreede over de reactie van haar mof der als zij (Mischa) eindelijk tege haar durft te zeggen: Lieve moeder vind u zo lief. Antwoord: Ik zou ef-n zelf maar eens een lief roeisle den. als ik jou was. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2