Hogere prijs voor benzine niet nodig Vredeling poogt inrust te dempen EG niet enthousiast over premier Chirac Organisatie van witte pompen: In deze krant Primeurtje: verkiezings programma in braille Regen Tito: prominente uitzondering Fransman is 'politieke opportunist' Maak eon hokje rood Politie op de Harten kamp Consumentenbond verlaag vleesprijs NKVspeculaties over niet doorgaan federatie voorbarig Waarom olie niet goedkoper? Gemeente Rotterdam Den Uyl niet opzij voor olieconcern Lekke Courant DINSDAG 28 MEI 1974 55ste jaargang no. 46 „Stantvastich ia ghebieven RISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in t.ghanapoat I" (nstraat 47 l'nsllius 76 Telefoon 11441 üiriinr. 261)274 t.n.v. li.V. De Christelijke l'ers. AroMerdam Alioni.ement 1 11.50 i»ei maand per kwartaal I 14 5(1 AM. Uezorging vanaf (18.80 uur ja kritiek op bezuiniging defensie onze parlementsredactie .SSEN Minister Vredeling ïft geprobeerd de onrust bij de ifessionele fracties op de be igingen op defensie wat in te men. 'De regering bezuinigt it om de bezuiniging', aldus de "ister van defensie gister- md op een verkiezingsbijeen- mst in Vaassen. verdeelt de financiële ruimte zo volgde hij, voor meerdere jaren een totaal pakket plannen dat ookt met de programmatische jndslag van dit kabinet. De defen- •uitgaven moeten daar op reële wij- inpassen, ook politiek-reëel, steu- nd op een parlementaire meerder- id', zei ir. Vrddeling. ihokeffect llgens de minister zijn de momen- 1 bij de NAVO in studie genomen luinigingsplannen van Nederland, bedoeld als schokeffect om 1 tot taakverdeling en standaardisa- binnen de NAVO te komen. Her winning op de defensietaken moet jn eind maken aan de kostbare vcr- (okkeling van krachten. Dit is essen- tel voor kleine landem als Neder- Als daarmee de komende jaren vorderingen worden gemaakt, lees ik een ernstige eenzijdige ver- „indering van de militaire kracht un de? NAVO-landen zonder dat daar p perkende maatregelen van de lan- n van het Warschau-pakt tegenover |"s lan'. !r(et is', aldus ir. Vredeling, 'niet de S( oeling om abrupt taken af te wen- len op onze grote bondgenoten. II lar we moeten de bondgenoten wel c lidelijk maken dat de ontwikkelm- n van de kosten van militair mate- 'el niet ongestraft door kan gaan. de grote wapenproducenten niet t nauwere samenwerking komen, aar en nationaal hun eigen produk- n blijven maken, mag niet verlangd orden, dat de kleine landen daar in lengte van dagen mede de ekening blijven betalen'. den van een vrijwilligersleger. 'Per soonlijk voel ik wel voor zo'n vrijwil ligersleger', zei hij. '"ïoofddoelen loor een vrachtauto. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Overwegend matige wind uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen van 12 graden aan zee tot 16 graden in het oosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koud met plaatselijk een bui. Geleidelijk meer zon. un Morgen zon op: 04.29 gé onder: 20.46 hd maan op: 13.38 er! onder: 01.14 Maatregelen tegen 'nep' verpakking ALMELO De Almelose afdeling van het PAK heeft voor een politiek primeurtje gezorgd door haar pro gram voor de gemeenteraadsverkie zingen ook in brailleschrift te laten drukken. Het is, voorzover bekend, de eerste keer dat zoiets in Nederland gebeurt. Het gebaar steunt op de gedachte, dat politieke programma's beschikbaar moeten zijn voor ieder een, dus ook voor visueel gehandicap ten, aldus het PAK. ppofddoclcn van de defensienota zijn, £Vilgens minister Vredeling, het tege- 3 "ïetkomen van de essentiële behoef- van het personeel (weddeverho- en compensatie overwerk - red.), ■rbetering van de materiële uitrus- ig van de krijgsmacht en een veran- iring (inkrimping red.) van de ivang en de struktuur van de ijgsmacht zodat de defensie ook op *ere termijn betaalbaar blijft, begrijp dat een aantal voornemens ird aan zullen komen bij de NAVO, lar ik hoop dat do bondgenoten niet |leen bezwaren zullen uiten, maar ik met constructieve suggesties zul- komen om de problemen op te isen.' Ir. Vredoling zei tenslotte dat in de toekomst steeds minder dienstplichtigen nodig zullen zijn, re- •en waarom nu een onderzoek zal orden ingesteld naar de mogelijkhe- iïDE De 77-jarige A. van de Pol uit yennekom is overleden aan de gevol- cn van een ongeluk, dat hem gister morgen overkwam op een spoorweg- jvergang te Ede. De rnan raakte met |jn fiets de stoeprand, kwam te vallen ,,in werd op de overweg overreden 'looi PARIJS/BRUSSEL (AP. AFP, Reuter, UPl) De Europese Ge meenschap is verre van enthousiast over de benoeming van Jacques Chirac als de nieuwe Franse premier. Een officiële woordvoerder op het EG- hoofdkwartier in Brussel noemde Chi rac een 'politieke opportunist', een ander zei ronduit dat velen een 'he kel' hebben aan Chirac en dat 'velen zeer onplezierige herinneringen heb ben aan zijn manier van onderhande len'. Chirac was (als minister) een harde, onvermurwbare onderhandelaar die voortdurend de belangen van Franse boeren stelde boven de Europese, wat in het verleden tot eindeloze en ver hitte debatten in Brussel heeft geleid. Vaak is gesuggereerd dat Chirac zich niet zozeer ten behoeve van de boeren zo gedroeg, maar veel meer om zijn eigen ster verder te doen stijgen. 'Dat is hem nu gelukt', aldus een Belgi sche woordvoerder, die er onmiddel lijk aan toevoegde dat Chirac als premier uitvoerder is van het beleid van president Giscard d'Estaing. 'En hij heeft voldoende talent om dat te doen wat de president hem opdraagt. Kort na de officiële ambtsaanvaarding door Giscard d'Estaing waarbij de presdent tussen een juichende menig te door naar het Elysee schreed bood premier het ontslag van zijn kabinet aan. Zoals algemeen werd ver wacht werd de 41-jarige Chirac de op één na jongste premier van Frank rijk als eerste minister benoemd. Bij het verlaten van de ambtswoning van de president deelde Chirac mee dat hi.: een kabinet met een beperkt aantal ministers zal vormen, waarvan de samenstelling vandaag wordt be kend gemaakt. In het eerste kabinet Messmer, onder president Pompidou, van wie Chirac een 'beschermeling' was, beheerste hij de portefeuille van landbouw, in de tweede gestroomlijnde ploeg van Messmer korte tijd (tot gisteien) die van buitenlandse zaken. Morgen mag u gaan stemmen. Dnt moest u eigenlijk maar doen ook. IVij hebben toch niet voor niets al dat bouivmateriaal voor uw keuze aangedragen? Overigens mag iedereen natuurlijk op elk moment ons kiezen. Juist. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AIIONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een post/egel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. BELGRADO (AP) In de Joegoslavische pers zijn geen advertenties van tabaksartikelen meer toegestaan vanwege het gevaar voor de volksgezondheid. De atmosfeer was dan ook glashelder toen gisteren 1666 gedelegeerden bijeenkwamen voor het tiende congres van de Joegoslavische communistische partij. Destemeer viel het op dat boven de voorzitterstafel rook omhoogkringeldc. De man die daar breeduit en in volle gemoedsrust zijn sigaretje pafte was Josip Broz Tito, voorzitter van de partij en president van Joegoslavië. Hij is nu 82 en was zijn hele leven al een forse roker. In zijn zeventiger jaren probeerde hij enige tijd de gewoonte uit zijn leven tc bannen, maar dat is hem niet gelukt. Voor Tito's rede zie pagina 9 Van een verslaggever ROTTERDAM Voor de regering is er geen reden toe te geven aan de eis van de grote olieconcerns, dat de benzineprijs omhoog moet. 'De benzineprijs op de vrije wereldmarkt daalt zo scherp, dat de huidige prijs van 98 cent per liter super binnenkort zeer wel voldoende zou kunnen zijn, om een redelijke winst te maken'. In 'Kennedy-stijl' wandelde Giscard d'Estaing (luid toegejuicht) door de Rue Faubourg St. Honoré naar het Elysee, in plaats van zich, zoals zijn voorgangers in een zwarte Citroen, te laten voorglijden. Even later zou hij officieel worden ingewijd als de twin tigste president van Frankrijk, waar na Jacques Chirac (foto onder) tot premier werd benoemd. Nou kunnen we helemaal wel in pakken HEEMSTEDE Na een ultimatieve brief van het bestuur en de directie van de zwakzinnigeninrichting De Har tenkamp. die door de gezamenlijke be zetters is afgewezen, is gisteravond laat het terrein van de inrichting door politie bezet en het hoofdgebouw door de politie omsingeld. De poort werd daarbij afgezet, in een poging de be zetters van het terein van de inrich ting te verwijderen. ZIE OOK PAGINA 11 DEN HAAG De Consumentenbond maant het ministerie van Economi sche Zaken alles in het werk te stellen om te bereiken, dat de vlees- prijzen in de winkels worden verlaagd. Opgemerkt wordt, dat de consumen ten sinds de herfst van het vorig jaar onnodig hoge prijzen voor vlees moe ten betalen. Volgens de bond blijft er teveel aan het slagersmes hangen. Het klemt temeer, dat het ministerie van Economische Zaken voor lagere prij zen moet zorgen in de winkels, omdat er in april van Jit jaar nieuwe prijs dalingen zijn opgetreden, aldus de Consumentenbond. UTRECHT Speculaties over het niet doorgaan van de federatie van NVV en NKV zijn volgens 'Ruim zicht', het officiële orgaan van het NKV, 'voorbarig en ten onrechte'. Het blad zegt, dat binnen e n buiten de vakbeweging verwarring is ontstaan, nu voor de derde keer een oprich tingsdatum voor de federatie van vak centrales niet is gehaald. Deze onze kerheid wordt gedeeld door vakbonds leden, vakbondspersoneel en vak bondsbestuurders. De federatieplan nen zijn in zo'n vergevorderd stadi- jm, aldus 'Iluim zicht', dat uitstel onmiddellijk speculaties oproept over onoverkomelijke moeilijkheden in het zicht van de eindstreep. Dit zegt de NOVOK, de organisatie van vrije brandstoffenhandelaren (witte pompen). Opgemerkt wordt ..at de prijs van superbenzine op de vrije markt in één week is gezakt va.i 175 tot 160 dollar per ton. Omgerekend zou dit betekenen, dat een 'iter bij de pomp afgeleverd kan worden voor iets meer dan 90 cent. 'Met de 98 cent van nu, spelen we quitte; kunnen we nog iets goedkoper inkopen, dan halen we niet alleen de kosten eruit, maar verdienen er weer aan', aldus de NOVOK, lie er aan toevoegt, dat wat voor de vrije pomp houders geldt, ook geldt voor de ge wone pomphouders. Overtreffen De hogere prijs die de grote oliemaat schappijen willen hebben, ziet de NO VOK als een poging om de uitsteken de resultaten van het afgelopen jaar te evenaren of liefst te overtreffen. 'Nu er in de produktielandei niet meer zoveel uit te halen valt (want deze willen steeds meer deelnemen in de produktie), proberen de oliemaat schappijen aan de verkoopkant hun winsten te verhogen', aldus de NO VOK. Sommige aangesloten handelaren ver moeden sterk, dat Shell, Esso en an dere grote olieconcerns er bij hun pogingen te winst te vergroten op uit zijn. om de vrije pompen in pal men. 'De grote concerns weten dat wij contacten hebben met Arabische landen en om nu te voorkomen dat de Arabieren ook bij de verkoop van olieprodukten een vinger 'n de pap krijgen, proberen ze ons op te kopen. Dan vangen ze twee vliegen in één klap: ze maken ons kapot en verschaf fen zich zelf het excuus bij de rege ring om prijsverhoging te vragen', aldus sommige NOVOIC-handelaren Gasolie lager Voorts beschuldigt de NOVOK, dat de oliemaatschappijen 'niet de geringste bereidwilligheid tonen' om tegenover een hogere benzineprijs een lagere gasolieprijs te stellen. Volgens deze organisatie kan gasolie (verzamelnaam voor huisbrand- en dieselolie) thans worden ingekocht voor ongeveer 87 dollar per ton en mag verkocht wor den voor 128 dollar per ton. De officiële noteringen op de Rotter damse markt laten zien. dat stookolie, gasolie en kerosine (petroleum) sinds januari ongeveer de helft goedkoper zijn geworden. Benzine en nafta daal den minder, maar toch altijd r.og zo'n tien procent. De prijzen per ton op de vrije markt daalden voor stookolie van 140 dollar tijdens de oliecrisis via 125 dollar in januari tot 60 dollar thans. Voor gasolie was het prijsverknnp respectie velijk 245. 150 en 90 dollar, voor kerosine resp. 245, '200 en 100 dollar, voor superbenzine 210, via 175 tot 160 dollar cn voor nafta 170 via 160 naar 145 dollar per ton. Intussen is Shell begonnen -net het ombouwen van haar pompen om hal ve, in plaats van hele liters te kunnen registreren. De Nederlandse benzine pompen zijn namelijk niet berekend op een prijs van meer dan een gulden per liter. Shell zegt het besluit tot ombouwen te hebben genomen op grond var. de ontwikkelingen in de olielanden, wel ke 'vroeg of laat de literprijs v.v.r benzine in Nederland boven de gul den zullen brengen.' Voort? zegt Shell dat met de ombouw op halve liters meer dan een jaar zal zijn gemoeid. Ook andere benzir.e- maatschappijen zouden hun pompen aan het ombouwen zijn. Volgens Shell is deze maatregel geno men in overleg met het ministerie van economische zaken. AMSTERDAM Twee mannen heb ben gistermorgen tegen twaalf uur een gemeentegirokantoor in Amster dam noord overvallen en ca. 25.000 gulden buitgemaakt. De overvallers waren gewapend. Ze zijn er met een blauwe auto vandoor gegaan. (ADVERTENTIE) 9 mei Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Premier Den Uyl heeft gisteravond op een verkiezingsa vond van de PvdA in Amsterdam gezegd dat hij niet opzij zal gaan voor chantage of bedreiging van de olie maatschappijen. Hij reageerde op uitlatingen van een woordvoerder van de Shell dat de benzine wel eens schaars zou kunnen worden, wanneer de regering niet zou toestemmen in een verhoging van de prijs. Den Uyl: 'Ik dacht toen ik dat las: het verschijnsel van de particulie re oliemaatschappijen zou wel eens bijzonder schaars kunnen worden.' De premier zei dat de oliemaatschap pijen over de prijsverhoging kunnen komen praten, voor chantage of be dreiging ben ik niet vatbaar.' aldus Den Uyl. Op Aantjes' opmerking dat hij boven de partijen zou moeten staan zei Den Uyl het kabinetsbeleid te willen ver dedigen in het bewustzijn dat het mede op compromissen berust en dat het kabinet gemengd is. maar ook als lid van de PvdA. Den Uyl zilde niet 'zo'n beetje boven de partijen zweven' of 'knipogen naar kwasi-onpartijdig- heid', want dat achtte hij 'typerend voor de elite-democratie waar onze partij zo zwaar ziek is geworden, voor de kloof tussen de mensen die het voor het zeggen hadden, de bestuurlij ke elite en de grote massa onmondi- gen en onmachtigen die het idee hadden dat er over en zonder hen werd beslist.' De premier zei dat het kabinet er juist is gekomen in het bewustzijn dat zijn beleid in een voortdurende en open dialoog tot stand moet komen en dat hij daarom welbewust de confrontatie met zijn kiezers en ook met zijn tegenstanders wenst te zoeken. De moeilijkheden over de Rotterdam se collegevorming achtte Den Uyl in de publiciteit en in de discussie over trokken en opgeblazen. Hij erkende dat het Rotterdamse experiment onge woon is in de Nederlandse verhoudin gen en hij zag er ook wel bezwaren in, maar overigens wenste hij zijn Rotterdamse partijgenoten alle succes en ook zorgvuldigheid in het omgaan met minderheden, want aldus Den Uyl 'opk dat hoort bij de democra tie.' Binnenland Boulevardblad doet Beurs Express das om 3 Bij stemmen tellen niet veel fouten 3 Amsterdam: 20 lijsten7 Buitenland Geweldloos protest in Ulster 9 Portugal en zijn koloniën 9 Kerk Ontmoeting van wereldgodsdiensten2 Sport Ramljak 'gouden' Joegoslaaf voor Feyenoord 13 Industriebeleid eenzijdig 15 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv6 Strips, feuilleton 6 Puzzel S Kameragenda 11 lleurs t

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1