hdustriebeleid berust p oud en eenzijdig plan Prijzen in EEG blijven stijgen eztg bedrijf Meubelindustrie is nog zorgenkind Industrieel klimaat baart chemie zorgen Amsterdams Belegging Depot. Een vermogen aan know-how. BNG leent a 10,5 pet 'Stad Rotterdam' beklaagt zich bij minister over optreden officier justitie Beek in pre-advies voor Nijverheid en Handel Albert Heijn en V D in reclame Invoer in Israël wordt moeilijker Beurssluiting Mag snuffelen of niet? Dollar hoger P/KWARTET DINSDAG 28 MEI 1974 FLN'i WCIëN EN ECONOMIE TPNOUS13 DHL15 |een onzer verslaggevers f HAAG 'Het is een bedenkelijk gegeven in onze politieke geschie- dat we sinds 1966 ons industrialisatiebeleid niet meer wezenlijk ter jissie hebben gesteld. Te weinig hebben we gezien dat de officiële stand- anno 1966 (over bijvoorbeeld Europoort, Sloegebied, Eemshaven, telijke ordening, Groot-Purmerend en spreidingsbeleid) eerder te zien als de neerslag van wat daarvóór (soms ver daarvoor) werd nagedacht, als een leidraad voor de toekomst als resultaat van vooruitdenken.' ffiritiek geeft dr. ir. W J. Beek, n de wetenschappelijke raad ■et regeringsbeleid in zijn pre- Hvoor de jaarvergadering van de paan cis ehe Maatschappij voor Nij- en Handel. Die vergadering zich volgende week donderdag net theorie en praktijk van d'C ive groei. lei oorlog, aldus dr. Beek, gaf een t i;roepje van voornamelijk indus- een plan aan, om in vijf jaar „jJeiende arbeidsbevolking op te in de industrie (metaal, che- tixtiel) en in verkeer en handel, de het tekort op de betalingsba- 3tt te heffen. Dat 'eenzijdig ge- v eerde industrialisatieplan' kon 1960 geslaagd worden genoemd. as intussen tot regerinlgsstand- rerheven. p_ i achtste Industrialisatienota ff* eerd de doelstelling-op-zich van u/ nomische groei geïntroduceerd, va de Nota inzake groei en struc- an onze economie' (1966) staat entraal. Nederland, schrijft dr. kiest voor een blijvende reële en rtstoeneming van de bevolking z or een blijvende groei in de to ;ten van de overheid, die men taken toebedeelt (dus voor raijvende reële groei in de belas- ru brengsten'Deze nota's zijn ien niet herzien, evenmin als arbij behorende industrialisatie- (jpraak' ijgend spraken we daarmee af, echts die nijverheid kon overle- lie een reële omzetstijging van :er acht procent per jaar kon ren.' Schaalvergroting maakt een aantal sectoren mogelijk, de reële prijs van de produk- "3aper stijgt. Industrietakken, die ifïor de loonintensief zijn, verlie- textiel, kleding en schoeisel, '"bsbouw, tuinbouw, visserij. ®jds, aldus Beek, 'verplaatsen zij laar landen waar de arbeid niet Dr. Ir. W. J. Beek zo duur is. 'Anderzijds doet de sociale misstand van de geïmporteerde, goed kope arbeid zijn intrede in vrijwel alle bedrijfstakken. Anno 1972 zal blijken dat deze oplossing niet alleen sociaal onaanvaardbaar is, maar ook duur.' 'Omstreeks 1966 komen de eerste teke nen die tonen dat we vrij eenzijdig geïndustrialiseerd zijn. Alleen de che mische? industrie heeft nog enig reëel groeipotentieel, dat wil zeggen de mo gelijkheid haar omzet met meer dan acht procent te laten stijgen zonder verhoging van de reële prijs van haar produkten. Na de textielindustrie en de verwerkende nijverheid gaat nu ook de groei in de metaalindustrie afnemen vanwege een gedaalde renta biliteit.' Alleen overslag, transport en handel groeien nog mee. Gemist Dr. Beek signaleert hier een gemiste kans: de procesindustrie zal ook in de toekomst ongeveer één miljard gulden per jaar uitgeven aan vervanging van machines en installaties. Ze zullen hoofdzakelijk geïmporteerd moeten worden: de bedrijvigheid hiervoor is in Nederland achtergebleven. Ook in stallatie en ontwerp worden vooral door anderen verzorgd. Intussen is de ruimtelijke ordening spaak gelopen. De chemische indus trie balt zich samen in enkele regio's en de overheid heeft geen instrumen- ADVERTENTIE Het tussentijds bericht nr. 1, met uitgebreide informatie, is zojuist verschenen. Belangstellenden wordt gaarne een exemplaar toegezonden. Een telefoontje (020 - 67661) of een ongefrankeerd briefje aan ABD antwoordnummer 5549, Amsterdam, is voldoende. ten die dat kunnen keren. Met inves teringssubsidies en aardgaspotjes is niemand naar het noorden of naar Zuid-Limburg te krijgen. 'Er rest de overheid slechts de overplaatsing van enkele tienduizenden ambtenaren.' De groeinde dienstensector concen treert zich in de grote stedelijke ker nen, die te dicht bij de industrialisa tiekernen liggen. 'Daarmee hangt sa men dat er van de bevolking uit een roep komt tot een beter milieubeheer, eerst in de Rijnmond, dan ook elders.' Het schoonmaken van de afvalstromen in water en lucht is te bereiken door de in één jaar mogelijke groei daar voor aan te wenden. Technisch en economisch is dat geen onhaalbare zaak. 'Het blijkt echter moeilijk om voor dit doel snel en efficiënt de bestuurlijke organisatie te vormen. Moed Ook de politieke moed om een deel van de reëel mogelijke inkomensver betering hiervoor te bestemmen, groeit slechts aarzelend; er wordt een mist opgehangen rond de slogan 'de vervuiler betaalt'. Onze eenzijdige industrialisatie gaat zich wreken, aldus Beek, nu schaarste en dus prijsstijging van grondstoffen en energie er als nieuwe factor bij komen. De havens, de buikindustrie en het transport de sterkste pijlers van onze economie zijn er gevoelig voor. In onze industrie wordt naar verhouding weinig arbeid tfn veel energie gebruikt. '('Soms vraag ik me wel eens af of ons land eigenlijk wel geïndustrialiseerd is. We beperken ons voornamelijk tot transport, over slag, primaire verwerking en vervoer en handel, en laten de toevoeging van waarde door arbeid aan anderen over. Dat betekent, dat er een evenredig verband bestaat tussen alle volgende grootheden: toegevoegde waarde per man, bruto nationaal produkt per man .investeringen per man, energie verbruik per man en afval per man. Bij beïnvloeding van elk van die vijf gaan de andere vier mee omhoog of omlaag. 'Onder die omstandigheden is liet nauwelijks te verwonderen, dat de ministers van economische zaken, van sociale zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne moeite hebben om één geïntegreerd beleid te formule ren.' Dat dilemma is volgens Beek op te lossen door een grens te stellen aan de produktie van energievretende be drijven (zware chemie, aluminium). In de andere sectoren moeten dan processen en produkten worden ont wikkeld met etin meer dan- gemiddel de toegevoegde waarde per eenheid. De pre-advlezcn van dr. Beek en ande ren zijn verkrijgbaar bij de Maat schappij voor nijverheid en handel in Haarlem, giro 4051, 8,50. zet Ennia dit r boven miljard HAAG Ennia verzeker in- verwacht in 1974 een bevredi- groei te realiseren en de mijl- ran 1 miljoen omzet te passe- De buitenlandse vestigingen en e activiteiten zullen daaraan een nende bijdrage leveren. De zal verwezenlijkt kunnen wor- onder uitbreiding van het perso- In 1973 steeg de omzet al van miljoen tot ƒ906 miljoen, lestuur denkt dat de resultaten 1974 belangrijk zullen afwijken ie over 1973, aldus blijkt uit het irslag. heeft in 1973 een hogere winst kt a de inzinking van het voor- nde jaar. Her herstel kwam voor- ijk tot stand door een duidelij- rbetering in de technische resul- van het schadeverzekerinasbe- De nettowinst in de levensverze- gssector bleef enigszins achter, ssultaten van de andere activitei- aren hoger. rutowinst steeg in 1973 met 18 an ƒ54.9 min tot 64.9 min. de winst met 31 pet. van ƒ17.0 min 22.2 min. Voorgeseld wordt een anderd dividend van 5 per aan- waarvan al 2 als interimdivi- is uitgekeerd. In plaats van hel vidend kunnen aandeelhouders nominaal in agio aandelen op- ider gasten in eerste artaal Krasnapolsky PERDAM De resultaten van d Hotel Krasnapolsky zijn in het e kwartaal van 1974 duidelijk rgebleven bij die in de overeen- tige periode van 1973. zo is op larvergadering meegedeeld, aantal overnachtingen in die peri- n Hotel Krasnapolsky ligt 'enkele enten' lager dan vorig jaar. De tie noemt dit een 'ernstige zaak', omdat er volgend jaar enk.Ie hotels in Amsterdam bijkomen. Enraf-Nonius komt met converteerbare obligaties DELFT Om de verdere groei van de onderneming te kunnen financie ren gaat Verenigde Instrumentenfa brieken Enraf-Nonius een converteer bare obligatielening uitgeven van 7.5 min. Het ligt in de bedoeling begin juni een emissieprospectus uit te geven. De grootaandeelhouders hebben reeds toegezegd, in evenredig heid van hun deelneming in het aan delenkapitaal, in de obligatielening deel te nemen. Voor de onderneming was 1973 een bevredigend jaar .aldus het jaarver slag. De nettowinst steeg met ruim 6 pet. tot 2.03 min. De geconsolideerde omzet nam met 13.5 pet. toe tot ruim ƒ48.8 min. De orderbinnenkomst was 30 pet. hoger dan in 1972 waardoor, naast de omzetstijging in 1973, het nieuwe boekjaar met een goed gevul de orderportefeuille is begonnen. Ondanks enige negatieve factoren, zo als de afremming van de ziekenhuis- bouw in Nederland, verwacht de di rectie een doorgaande groei van de binnenlandse omzet. Ook van de bui tenlandse omzet heeft zij redelijk goe de verwachtingen. Gematigd optimisme bij Oving-Diepeveen ROTTERDAM Gezien de algemene omzetontwikkeling in de eerste maan den van 1974 alsmede de bij dochter ondernemingen aanwezige orderpor tefeuille lijkt Oving-Diepenvcen- Struycken (ODS) (groothandel in me talen etc) een gematigd optimisme aanvaardbaar voor de omzetten in 1974. Het is moeilijk iets te zeggen over het te behalen nettoresultaat. Mede door de hoogconjunctuur in staal bereikte ODS in 1973 een omzet stijging van ruim 20 procent (omzet van ƒ241 m!n. naar 289,7 min), waardoor de kostenstijging kon wor den opgevangen Het nettoresultaat steeg van 2.5 min. tot bijna ƒ3.0 min. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 14 per aandeel. ZAANDAM De reclamekantoren 'Ahead' van Albert Heijn en 'Vend- Ad' van Vroom en Dreesmann hebben besloten tot oprichting van Retail Ad vertising in Amsterdam. Hierdoor wordt een erkenning als reclamebu reau mogelijk. Tevens wordt daardoor de mogelijkheid geboden dat de medi- akorting (een korting, die de dagbla den aan advertentie-opdrachtgevers verstrekken) zal stijgen van 10 tot 15 pet De oprichting van Retail Advertising heeft niets te maken met enig voorne men tot verdergaande samenwerking tussen de beide ondernemingen. 'Zo'n voornemen is er beslist met', aldus Ahold. DEN HAAG Bank voor Nederland- sche Gemeente gaat over tot de uitgif te van een 10.5 pet 8-jarige obligatie lening 1974 per 1979-1982 tegen een koers van 99 pet Het bedrag van de lening zal na sluiting van de inschrij ving door de BNG worden vastgesteld, evenwel tot geen hoger bedrag dan ƒ200 min. De lening zal worden afgelost in vier nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen waarvan de eerste vervalt op 1 juli 1979. Vervroegde aflossing is geduren de de gehele looptijd niet toegestaan. De datum van inschrijving is 6 juni en de datum van storting 1 juli. Opneming van de lening in de beurs notering zal worden aangevraagd. Het prospectus verschijnt op 29 mei. De laatste maal, dat de bank met een openbare emissie aan de markt kwam, was in april van dit jaar. Het ging toen om een 9.5 pet. 8-jarige lening. Het bedrag van deze lening werd uiteindelijk bepaald op ƒ200 min. JERUZALEM In Israël moeten importeurs voortaan 20 procent van de waarde van ingevoerde goederen voor een jaar op een niet-rentegeven- de rekening bij een bank deponeren, zo heeft de regering besloten. Zij verwacht hiervan een vermindering van de koopkracht. Er mag geen bankkrediet worden verschaft voor de financiering van de deposito's. In financiële kringen in Jeruzalem wordt verwacht, dat de deposito's bin nen een maand of twaalf in totaal 900 miljoen Israëlische pond zullen bedra gen. De maatregelen zal voor een forse stijging van de prijzen van inge voerde goederen zorgen. Ook zonder de deposdtoplicht moest, volgens fi nanciële deskundigen, voor dit jaar al rekening worden gehouden met een prijsstijging van 35 procent. In verband met Memorial Day bleef de beurs van New York maandag gesloten. De beurs van Londen en de Metaalmarkt In Londen waren giste ren eveneens dicht Oostzee voorziet verbetering resultaat AMSTERDAM Nog afgezien van behaalde boekwinsten op verkochte schepen verwacht Stoomvaart-Maat schappij Oostzee dat het resultaat over 1974 zowel voor Oostzee zelf als de Curacaose dochters, dat over 1973 zal overtreffen, zo blijkt uit het jaar verslag. Oostzee heeft in 1973 een winst ge boekt van 8.4 min. tegen een verlies van 293.000 in het voorgaande jaar. Fearmkley International (het vroegere Hillegersberg en houdstermaatschap pij van aandelen Oostzee) zal het van Oostzee ontvangen dividend niet meer automatisch aan de aandeelhouders doorbetalen. Zowel Oostzee als Fearn- ley zijn een meerderheidsbelang van Fearnley and Eger (Noors). Meer winst Houtvaart ROTTERDAM Houtvaart heeft in 1973 een nettoresultaat geboekt van ruim 2 min. tegen ƒ490.000 in 1972. Het grootste deel' van het resultaat werd verkregen door de verkoop van het aandelenpakket Stooravaartmij Oostzee. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet. zo blijkt uit het jaarverslag. Gespecialiseerde rechter voor faillisementszaken AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam krijgt, als experiment, een gespecialiseerde rechter in faillisse- mentszaken. Mr. E. J. van Dijk, is als zodanig geïnstalleerd. Mr. van Dijk (58) werd kortgeleden gepensioneerd als directeur van de Deli-maatschappij. Hij zal de taak van rechter-commissaris faillissementen, nu verdeeld over een 30-tal rechters in beginsel geheel voor zijn rekening gaan nemen. De rechtbank in Amster dam spreekt jaarlijks ongeveer 300 faillissementen uit. Ter bevordering van een gemakkelijker contact met de curatoren heeft mr. Van Dijk een eigen kamer in het paleis van justitie. Tevens wil de onderneming een her haling bij de behandeling van zaak in hoger beroep op 7 juni a.s. in Den Haag voorkomen. Minister van Ag*, heeft hierop geantwoord, dat hij de procureur-generaal om advies heeft gevraagd. ROTTERDAM Het verzeke ringsconcern 'Stad Rotterdam' dat volgende week In hoger be roep terecht staat wegens wei gering de Fiscale Inliclitlngen- cn Opsporingsdienst (FIOD) tot zijn administratie toe te laten, heeft onder het publiek een onderzoek laten verrichten om de meningen te peilen. Uit het NIPO-onderzoek is gebleken, dat 57 pet meent, dat verzeke ringsmaatschappijen hun ver trouwelijke gegevens over al hun cliënten niet ter inzage mogen geven aan ambtenaren van de FIOD, zonder dat deze op zoek zijn naar een bepaalde verdachte. Van de ondervraag den meent 36 pet dat de maat schappijen dit wel mogen. De mensen, die over veel geld beschikken, zijnzo blijkt uit de enquête veel beduchter voor de FIOD dan de minder gesitueerden. Bijna de helft van de welgestelden vindt de FIOD- eisen onjuist en maar liefst 78 pet wil, dat de verzekerings maatschappijen hun boeken ge sloten houden. De 'Stad Rotterdam' heeft de meningen ook laten peilen aan de hand van de politieke voor keur. Van de PvdA-ers meent 53 pet. dat de maatschappijen de FIOD niet in de papieren mogen laten snuffelen Voor de VVD ligt dit percentage op 68 pet. De KVP en ARP zijn vrij wel gelijk gestemd (60 pet). De CHU valt wat dit betreic uit de boot: 42 pet. De PPR scoorde 57 pet BRUSSEL De versnelde stijging van de consumptieprijzen gaat in bijna alle lidstaten van de Europese Gemeenschap in onvermin derd tempo door. In verscheidene lidstaten komt de prijsstijging van benzine en stookolie des te sterker in het indexcijfer tot uiting, om dat zij tot dusver in het kader van de prijscontrole bewust werd af geremd. Dit geldt met name voor België, Nederland en Italië. Aldus het maandelijks conjunctuuro verzicht van de Europese Commissie. De versnelling van de prijsstijging is ten dele ook toe te schrijven aan de uitzonderlijk snelle stijging van de wereldmarktprijzen en in enkele lan den aan de depreciatie van hun valu ta's. Verder speelt de versnelde stij ging .van de loonkosten een belangrij ke rol. De industriële produktie. is in de Gemeenschap als geheel weer duide lijk toegenomen. Dat is ondermeer toe te schrijven aan de aanhoudend levendige toeneming van de totale vraag, aldus het rapport. Tezelfdertijd is in verschillende lidstaten de begro- tingspolitiek duidelijk minder restric tief en zelfs afgestemd op de expan sie. De particuliere vraag blijkt weliswaar nog zeer aarzelend, waardoor vooral de afzet van automobielen en de wo ningbouw ongunstig worden beïn vloed. Daar staat echter tegenover, dat vele andere produkten eerder worden aangeschaft omdat men vreest dat de prijzen nog verder zullen stij- Werkloosheid De werkloosheid schijnt weer iets toe te nemen, met name in de Bondsrepu bliek Duitsland, het Ver. Koninkrijk en Nederland. In België en Ierland vertoont het aantal werklozen een tamelijk sterk dalende tendens. In Frankrijk en Denemarken is deze nei ging iets minder geprononceerd. De rechtstreekse effecten van de prijs verhogingen van ruwe olie komen steeds duidelijker in de verslechtering van de handelsbalans van de Gemeen schap tot uiting, ondanks het feit dat ook de uitvoerwaarde in snel tempo is gestegen. Alleen in de Bondsrepubliek Duitsland is de handelsbalans sterk verbeterd. Dat is vooral aan een aan houdend krachtige toeneming van de uitvoer en een dalende uitvoer van niet-olieprodukten toe te schrijven. Omzetdaling bij Van Reeunijk ROTTERDAM De positie van de meubelindustrie blijft internatio naal zorgwekkend. De enorme algemene stijging van grondstofprij- zen in 1973 deed ook de prijs van hout rigoureus stijgen. De kosten hiervan konden moeilijk worden doorberekend door de produktie- bedrijven, mede door het achterblijven van de vraag naar meubelen ROTTERDAM De levensverzekeringsmaatschappij 'Stad Rotter dam' heeft zich bij de minister van justitie beklaagd over het optre den .van de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam. Zij heeft de bewindsman gevraagd de officier, die het bedrijf enkele maanden geleden tijdens een rechtzaak beschuldigde van 'jacht op zwart geld', tot de orde te roepen Dit schrijft Maatschappij voor woning inrichting Van Reeuwijk in het jaar verslag. De directie constateert, dat er een sterke internationale concurrentie is ontstaan in een groot aantal artike len die extra moeilijkheden geeft zo dra bedrijven zich op ongelijke tijd stippen moeten bevoorraden met grondstoffen. In verschillende bedrij ven tracht men een oplossing te vin den voor de daaruit ontstane rentabi- liteitsproblemen door rationalisatie, door goedkoper grondstoffen te ver werken, en daardoor meubelen van mindere kwaliteit te maken. De pro- duktiebedrijven waar meubelen van een betere kwaliteit worden vervaar digd raken daardoor in een extra moeilijke positie. Anderzijds brengt het op de markt brengen van eenvou dig gefabriceerde en goedkope meube len mogelijkheden voor-dat type be drijven dat zich minder op service en op kwaliteit richt. Het resultaat is dat er andere afzetkanalen ontstaan en dat deze de gang van zaken in vele produktiebedrijven sterk ongunstig beïnvloeden. Eén en ander geldt min der voor die meubeltypen welke een nationaal karakter dragen, doch ook deze ondervinden een toenemende concurrentie vanuit andere landen met produkten die een imitatie zijn van de originele. Samenhang' Er zijn jaren waarin de belangstelling voor woninginrichting toeneemt, ter wijl deze vervolgens weer wegebt. Een sterke samenhang lijkt te bestaan met de algemene politieke en econo mische situatie. In tijden van onrust is de geneigdheid van het publiek om het geld te besteden aan woningin richtingsartikelen veel lager dan in perioden waarin de nieuwsmedia min der melding maken van moeilijkhe den. Het jaar 1973 was een jaar van onrust en onderbesteding, hoewel in de loop van december 1973 het pu bliek mede door de gevolgen van oliecrisis en vrees voor abnormale prijsstijgingen weer naar het normale kooppatroon terugkeerde. Gezien de prijsmaatregelen en het voortdurend in beweging blijven van lonen en prijzen, is het voor Van Reeuwijk moeilijk een prognose voor 1974 te geven. De onrust op de markt en daling van de rentabiliteit van de detailhandel vormen ernstig storende factoren. De omzetstijging in het eer ste kwartaal doet het vertrouwen weer wat toenemen. Doel: omzetstijging Omzetstijging, beperking van de kos tenstijging door rationalisatie naast integratie van de Tijdgeest, zullen de belangrijkste doeleinden voor 1974 zijn, aldus het jaarverslag. De totale verkopen bedroegen in 1973 ongeveer 44 min. Bij Van Reeuwijk zelf daalden de verkopen met 7 pet en de afleveringen met 9 pet. Bij de Tijdgeest daalden de afleveringen met circa 7 pet. De winst voor belastingen daalde in 1973 van 2,4 min tot 1,0 min. Voorgesteld wordt een dividend van 20 pet tegen 27 pet over 1972. 'Ik noem het een ordinaire scheldpar tij', zei de directeur van de verzeke ringsonderneming gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering. 'Het was een volkomen eerlijke zaak. Het ging om het principe: heeft de Fiscale Opsporingsdienst het recht in onze papieren te duiken? Dat hebben wij van te voren besproken. Het was onjuist ons van ongehoorde praktij ken te beschuldigen'. Op de rechtszitting van 5 maart j.l. had de officier mr. A. C. 't Hart tegen het verzekeringsbedrijf de maxi male boete van 5.000 geëist, omdat de onderneming geweigerd had mede werking te verlenen aan een onder zoek van de FIOD ter opsporing van in pleziervaartuigen verstopt 'zwar» geld'. De kern van de zaak was vol gens de 'Stad Rotterdam' of het be drijf het recht had ter bescherming van het privé-recht van haar klanten een algemeen onderzoek naar de gege vens te weigeren of dat het buiten zijn boekje was gegaan door de FIOD de deur te wijzen. De officier van justitie meende ech ter, dat de 'Stad Rotterdam' zich had opgeworpen als de grote beschermer van belastingontduikers. De onderne ming trachtte volgens hem winst te slaan uit de suggestie, dat de regering erop uit is Nederland te maken tot een politiestaat op belastinggebied. De rechtbank deed twee weken later uit spraak: het verzekeringsbedrijf moet zijn boeken openen voor de fiscale inlichtingendienst. De onderneming kreeg echter de minimum-boete van 250. Branche-omzet 30 j)ct. omhoog Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De chemische industrie maakt zich zorgen over het industriële klimaat in Nederland. Plannen tot vestiging of uitbrei ding van een chemische fabriek stuitten ook in 1973 op sterke weer stand, nog voordat de concrete merites ervan bekend waren. Sommi ge ondernemers zien daarom af van investeringen of doet ze in het buitenland. Dit staat in het jaarverslag van de Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie. De weerstand leidt er toe, dat ondernemingen bij menige overheidsinstantie niet meer de open deur van vroeger vinden en het verwezenlijken van investeringsplan nen een moeizame en tijdrovende be zigheid wordt, aldus het verslag. In een toelichting gisteren beklaagde het bestuur zich over de langdurige pro cedures rond het geven van hinder wetvergunningen. De VNCI is niet tegen de hinderwet integendeel, die zou op sommige punten zelfs nog verscherpt kunnen worden, meent voorzitter mr. Van Dorp maar men acht het zeer nadelig, dat het afgeven van een vergunning een jaar duurt. 'Je kan natuurlijk redeneren: vraag die vergunning dan een jaar eerder aan' merkte mr. Van Dorp op, maar dan blijkt in de praktijk niet moge lijk. Het is de bedrijven niet toege staan vast te beginnen met de bouw, zolang de vergunning er nog niet is en ook dat zit de leden van de VNCI dwars. Bouwen betekent uiteraard nog niet in gebruik nemen, zo werd er bij gezegd. Men beklaagde zich over de stemming in een Rijnmond. 'De ongewisheid in Nederland gaat velen afstoten'. AMSTERDAM De dollar ii maan- Scholen dag in Amsterdam bij een vrij drukke handel in koers gestegen van 2,6080- 2,6100 tot 2,6525-/ 2,6560. Een duidelijke reden voor deze stijging was niet aanwezig. In de valutamarkt nam men aan, dat er sprake was van een verlate reactie op de vrijdag be kendgemaakte Amerikaanse handels- balanscijfers. die gunstiger waren dan werd verwacht. Een ander aspect van een gesprek aan industrieel denken vond mr. Van Dorp het feit, dat op lagere techni sche scholen de afdeling procestech niek wordt opgeheven, waardoor in de industrie een gebrek aan chemisch geschoolde arbeiders dreigt. Ook voor de Wet Selectieve investeringsregeling heeft men weinig waardering. 'In het bijzonder voor de chemische indus trie, sterk geïndustrialiseerde bedrijfs tak als zij is, geldt dat men niet de illusie moet koesteren haar inves teringen binnenlands te kunnen hou den als men die te moeilijk of te duur maakt'. Waardering heeft de VNCI wel voor de houding van de regering ten opzichte van de chemi sche industrie tijdens de energiecrisis. Bij een voldoende voorziening van petrochemische grondstoffen noemde premier Den Uyl de chemische indus trie destijds in het bijzonder. Maar dat was voor de VNCI dan ook een van de weinige lichtpunten in het 'klimaat'. Men is er ondanks investe ringen voor het milieu voor een be drag tussen 100 en 200 miljoen gul den nog niet in geslaagd het image van deze bedrijfstak op te vijzelen. Geldomzet De geldomzet van de Nederlandse che mische industrie is in 1973 naar schatting met 30 procent gestegen. Naar volume gemeten nam de produk tie met 14 procent toe, waaruit valt af te leiden, dat de prijzen van chemi sche produken met gemiddeld 13 pro cent zijn gestegen. De omzet vn de chemische industrie bedroeg in 1973 naar schatting, 13,8 miljard gulden tegen 10,6 miljard in 1972 en 9,5 miljard in 1971. Er werd in het afgelopen jaar voor 7 miljard gulden aan chemische produkten inge- uitgevoerd. De personeelssterkte bleef uitgevoerd. De pesonedssterkte bleef in 1973 gelijk op 98.000 man. In de personeelssterkte zit weinig groei: in 1970, toen de omzet 8,7 miljard gul den beliep, had de chemische indus trie 97.000 personeelsleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15