'De onbekende Henriëtte' Pablo-jazz Releases van Norman Granz uit[ /ff Steun christen-democratische gemeentepolitiek Evangelische Volkspartij i-l 'SM* '7 Dit is een publikatie van de Toneelgroep 'Podium' stopt wegens tekort kV - Gitaarweken in Zwolle Korenfestival in Purmerend TROL?W/K.WAKITET DINSDAG 28 MEI 1974 Tl 2 DHLli/; erg :v;>4 C Minder subsidie AMSTERDAM Het Amsterdamse toneelgezelschap Podium van Bob de Lange zal zijn activiteiten op 31 au gustus beëindigen. Aanleiding is een tekort van een half miljoen gulden op de lopende begroting. Er zal nog wel worden geprobeerd na die datum in een eventuele nieuwe vorm toneelacti viteiten te ontplooien. Het tekort bleek uit een onderzoek, dat de afde ling kunstzaken met assistentie van de gemeentelijke accountantsdienst onlangs heeft ingesteld. - /a. "V M ARNHEM Weer eens wat te rugkijken, nu voor diegenen bij wie het begrip 'jeugdsentiment' nog niet zo ingeburgerd is, maar die het gewoon nog over 'vroe ger' hebben. En dan bedoelen ze de eerste decennia van deze eeuw. Een tentoonstelling in het Ge meentemuseum Arnhem speci aal, maar zeker niet alleen voor grootouders, gewijd aan het werk van Henriëtte Willebeek le Mair, gebracht onder de titel 'De onbe kende Henriëtte'. Want al zullen velen zich vooral haar illustraties in diverse kinderboeken herinneren, de naam van de kunstena res zal ze weinig zeggen. Ze signeerde haar waterverftekeningen meestal al leen maar met HWLM. En daar begon ze al mee op haar zestiende jaar, toen ze een album met liedjes van Emile Jaques-Dalcroze illustreerde. Dat ver scheen in 1904 in Parijs. Door een Londense uitgever werd la ter een door haar verzorgd prenten boek uitgegeven met 'Hollandsche Kinderliedjes', waarvoor Julius Röntgen de muziek bewerkte. Het werd opgedragen aan de toen 8-jarige prinses Juliana. Oók in Londen verschenen albums met Engelse kinderliedjes en met de Kinderszenen van Robert Schumann. Zo kreeg ze in Engeland grote be kendheid, maar hier in Nederland keken ze alleen, maar vertederd naar haar fijne prentjes en als er dan al een naam bij genoemd werd, was het vaak die van Rie Cramer. HWLM illustreeerde overigens niet alleen, ze voerde ook meermalen mo numentale opdrachten uit. In de kin derkapel van een kerkje in Asselt (Limburg) zijn nog de wandschilde ringen en ramen te zien, die zij op verzoek van bouwmeester Cuypers maakte. Voor 'Warenar* van P. C. Hooft ontwierp ze ook decors. En de reclameraad zou geen moeilijk heden gehad hebben met de illustra ties die ze in 1925 voor Colgate maak te: 12 prenten, die opgenomen werden in zeep-advertenties en die later ook nog in boekvorm werden uitgegeven met verhalen van niemand minder dan A. A. Milne, die overigens toen zijn 'Winnie-the-Pooh' nog niet ge schreven had. Tot 22 juni dus. veel originelen, teke ningen, aquarellen en ontwerpen op verschillend gebied in het Gemeente museum Arnhem, waar daarna van 9 augustus tot 17 september ook nog de door het land reizende tentoonstel ling van Rie Cramer te zien zal zijn. ZWOLLE Van 22 juli tot en met 10 augustus worden in Zwolle weer Gitaarweken gehouden. De bedoeling daarvan is het klassieke gitaarspel weer in de aandacht te plaatsen. Het accent van de cursus zal evenals vori ge jaren liggen op de voorbereiding op uitvoeringen in het openbaar. De cursus wordt gegeven door Pieter van der Staak (1930) die zijn opleiding ontving van o.a. Andres Segovia. Hij is docent hoofdvak gitaar aan het Stedelijk Conservatorium te Zwolle. Medewerkster is Maria Hol (1940) die violoncel studeerde bij o.m. Carel van Leeuwen Boomkamp. Zij is docente ensemblespel aan het Zwolse Conser vatorium en geeft regelmatig recitals samen met Pieter van der Staak in binnen- en buitenland. Inlichtingen over voorwaarden tot deelname wor den verstrekt door de Stichting Gi- taarwerken, Zwols Conservatorium te Zwolle. PURMEREND Op tweede Pinkster dag organiseert het interkerkelijk koor 'The happy generation' in sa menwerking met diverse kerkgenoot schappen in Noordholland een festival voor jongerenkoren. Bedoeling is dat jongerenkoren die in ons land een plaats in de liturgie hebben veroverd, onder leiding van deskundigen erva ringen en praktische toepassingen uit wisselen op het gebied van koortech niek, teksten enz. Het festival begint op 13.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Er hebben zich al tien koren aangemeld. Het festival wordt gehouden in het Taborcentrum te Purmerend. Nadere inlichtingen voor deelneming tel. 02990-22587, 2860°. 25486. Musketten en pistolen in het Rijksmuseum AMSTERDAM Musketten en pisto len is de naam van een tentoonstel ling die van 1 juli tot en met 15 september in het Rijksmuseum te Amsterdam zal worden gehouden. Er zijn 17e eeuwse Nederlandse hand vuurwapens te zien die afkomstig zijn uit drie oude Scandinavische verzame lingen: het Zweedse kasteel Shoklos- ter, de Koninklijke Wapenverzamelin gen in Stockholm en het Kopenhaagse Tuighuismuseum. Het tekort is volgens een verklaring van de toneelgroep mede ontstaan doordat de gemeente veel minder sub sidie heeft gegeven dan aanvankelijk door het gezelschap was begroot. De korting zou zijn toegepast op een tijdstip, dat alle afspraken met spelers, schouwburgen, ontwerpers en zovoorts reeds waren gemaakt en de leiding de aangegane verplichtingen niet meer kon opzeggen. Het gezel schap zegt 'zelf niet anders te wensen dan zijn werkzaamheden voort te zet ten nadat met voorstellingen van 'ik lach erom' die avond aan avond stampvolle zalen trekt de aanzet tot een ensemble met een eigen stijl is gegeven'. Deel bestuur al weg Wethouder Lamraers (kunstzaken) heeft vrijdag een gesprek met enkele bestuursleden van de groep gehad. Daarbij bleek, dat een 'belangrijk deel' van het bestuur, onder wie mr. M. Rood, was afgetreden. De wethou der stelt zich echter op het standpunt, dat het voltallige bestuur zijn verant woordelijkheid moet blijven dragen tot in overleg met de gemeente en het rijk een oplossing voor de proble men is gevonden. Lammers is akkoord gegaan met voortzetting van de lopende reeks goed bezochte voorstellingen tot 31 augustus omdat anders de belangen van werknemers en publiek zouden kunnen worden geschaad. Volgens hem behoren ondanks het tekort de belangen van de werknemers hoe dan ook gewaarborgd te zijn. Hans Kox wordt géén artistiek leider Concertgebouworkest AMSTERDAM Hans Kox, per 1 september van dit jaar benoemd tot artistiek leider van het Concertgebouw orkest. heeft op medisch advies ge vraagd hem van deze functie te ont slaan. De huidige artistiek leider, prof. Ma- rius Flothuis. zal voorlopig de artis tieke zaken blijven behartigen, maar ook hij kan dat niet langer dan 1 september doen in verband met zijn benoeming tot hoogleraar. Het Con certgebouworkest zoekt dus een nieu we artistiek leider, die voor die da tum in dienst zal moeten treden. door Rud Niemans AMSTERDAM Jazzpromotor en platenproducer Norman Granz, bijna 56 jaar oud, moet eigenlijk al lang de geschiedenis zijn inge gaan als de man, die vanaf 1945 het begrip 'cutting contest' (solo duels in de jaren dertig waarbij de ene solist de andere meedogen loos van het podium speelde) cul tiveerde tot de weliswaar aan zienlijk mildere, doch ook vaak zeer spannende vorm van con certpresentatie, die men kent als 'Jazz at the Philharmonic', ofte wel JATP. De elfde jaargang daarvan deed in april '52 ook Amsterdam aan, het begin van een praktisch jaarlijkse tra ditie, dank zij welke wij Oscar, Ella, Lester, Barney Kessel, Ray Brown, Gene Krupa, Flip Philips en anderen van dichtbij leerden kennen. Met afgezakte das, de diabolisch om hoog gedreven wenkbrauwen en met het alom begrepen gebaar van over elkaar geschoven duim en wijsvingers bouwde hij in twee decennia een indrukwekkend imperium op. dat dwars door alle sluimerende rassen- barrières heen de belangen van vele blanke en zwarte jazzprominenten be hartigde, hun muziek op de plaat vastlegde. Granz dreef platenlabels als Philo, Asch, Mercury, Clef, Norgran en Ver ve. de laatste drie eigen merken die hij tenslotte weer opdoekte of hun catalogi voor goed geld overdroeg aan andere maatschappijen. Moegestreden, maar wel 'binnen' leek hij zich terug te trekken in het belastingmilde Zwit serland. temidden van vele Picasso's. Incidenteel zag men hem ook op de Nederlandse jazzpodia terug, milder, beter gekleed. Alle negatieve ontwikkelingen die de al weer achterhaalde slogan 'jazz is dood' deden ontstaan moeten ook hem vaak pijnlijk hebben getroffen Granz' bloed kroop waar het niet gain kon. Hij kon het niet laten en is weer begonnen met een eigen platen- merk, dat hij naar de door hem zo bewonderde schilder 'Pablo' noemde. Hij. Granz, de vader Drees van ver geten of bijna vergeten jazz-coryfeeën als Ella, Roy Eldridge gaf de hausse van heruitgaven de enig mogelijke 'nieuwe' dimensie van het moment: jazz van zijn gloriejaren doen her leven in opnamen van nu. De kapitale driedelige LP-cassette 'Jazz at the Santa Monica Civic '72', 'live' opgeno men in augustus van dat jaar, hand haaft in weerwil van al zijn spontaan organisatorische foefjes de gebeitelde JATP-procedure, waarin een zeer Roy Eldridge meelevend publiek al zijn nostalgie kwijt kan. Aanvankelijk bedoeld als Basie-Fitzge- rald-reünie, herbergen de zes plaatzij den vier gave jemsessions met Lockjaw Davis, Stan Getz (tenoren), Roy Eldridge en Harry Edison (trompetten) en Al Grey (trombone) in de frontlijn, gesteund door uit de Basie-band, plus het duo Oscar Peter- son-Ray Brown gerecruteerde ritme secties. De aanwezige Basie-band even terzijde gelaten en Ella in uit stekende vorm meegerekend komt de gemiddelde leeftijd uit op 50. Hoogtepunten zijn 'Sweets' Edisons fabuleuze gestopte trompetchorussen in Ellingtons 'In a Mellotone', Ella's 'Shiny Stocking' met de Basieband en haar 'wie wil er vechten met de berin'-scatduels met de blazers in de uitsmijter van toen en nu: 'C Jam Blues'. 'Sweets' roept bij mij het beeld op van een snorrende poes op een zachtzoemende Rolls, de ideale ritmqsectie. Peterson mag zijn duo debuut uit '49 met Ray Brown (bas) nog's overdoen en tilt daarbij de banale deun 'You are my sunshine' naar een ongekend niveau. Op een aparte Pablo-lp 'The Trio' (2310701) in Chicago's London House opgenomen, zet de pianist weer zoveel techniek in de etalage, dat mij alleen twee ontgenzeglijk knappe bluesstu dies van kant 1 bijblijven. Ne, dan 'Duke's Big Four' (2310703) een even boeiende als ontspannen kwartet-esca pade l'improviste van de 74-jarige Ellington, waarin de maestro in zijn pianospel zijn orkest laat doorklinken. Met Joe Pass (gitaar), Ray Brown (bas) en Louie Bcllson (drums) komt "xi i e 18 een bloemlezing uit Duke's oei ivc swingend en citroenfris tot le^oc ik deze zoveelste Granz-stunt i ro nigmaal uit de kast zal pakkei e De spanning van Duke's trio-lp,el. 'Money Jungle' (met Minj Roach) blijft verre, maar dat geenzins de intentie van de voortreffelijke musici. Tenslott blo door Polydor in Ne uitgebracht aan de markt i eveneens praktisch zonder i opgenomen luisterplaat van apart Ella Fitzgerald-Joe Pi titeld 'Take Love Easy* (23107 nc staan negen werkjes op, wa ge 'Lush life' van Strayhorn. Hetan recital dat warmte en intimity straalt en waarin twee artiest delijk op één golflengte uitzen rt Als Pablo-baas Granz kans z or een reeks andere 'allstars' to5te gend session-werk te bewege het label méér dan een verajj^ worden bij al die stapels herubr en in elkaargestampte series, ier ar Nieuwe Sinatra-s ook in Nederland!» DEN HAAG Frank Sinatr met zijn niieuwe show naar Ècl Die show, waaraan Ella Fitzge _ie de big band van Count Basie rfel ken, zal ook in Nederland re gegeven. Impressario Norman' heeft dit aan het organisatie Paul Acket telefonisch meegnP De 'kostbaarste show aller tijt 1° in Europa vijf keer worden^, voerd: één keer in Londen keer op het continent. U treft bij de gemeenteraadsverkiezingen aan A.R.-lijsten protestants christelijke lijsten CDA-lijsten De gemeenteraden beslissen over zaken, die de kiezers nauw raken. Het bestuur van uw gemeente kan u niet koud laten. Ga daarom tussen 8 uur 's morgens en 7 uur 's avonds naar de stembus en doe een verantwoorde keus. Doe vooral een principiële keus. Wij zijn voorstander van zo breed mogelijk samengestelde colleges, op grond van programmatische overeenstemming. Wij sluiten niemand op voorhand uit. Zo behoort dat ook in een democratie. Verzet u tegen die polarisatie, die eenzijdige samenstelling van de colleges van burgemees ter en wethouders wil. Steun voor een zo goed mogelijk bestuur A.R.-lijsten of lijsten, waar de A.R.P. aan deelneemt. Voor onze kandidaten is het Evangelie uitgangspunt voor het politieke handelen. Van daaruit willen wij een bijdrage leveren aan de opbouw van de samenleving. Bevorder een krachtige christen-de mocratie. Wilt u meer weten over de A.R. Partij? Schrijf dan aan Machtigingsnummer 66, Den Haag (geen postzegel plakken). Daar kunt u zich aanmelden als lid van de partij of een abonnement nemen op ons weekblad Nederlandse Gedachten (10 gulden per half jaar). A. R. P ii

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14