Vial CP RECHT 0 Mladen Rami jak de 'gouden' Joegoslaaf Argentinië twijfelt Q£> l/MM 74 Israel speelt ook in 'Kuip' Organisatie van KNVB moddert richting WK '74 Probleem rond perioden-strijd danks succesvol seizoen toch nog niet tevreden bij Feyenoord In Hanegem jft bij yenoord lente loopt rder uit ^/KWARTET DINSDAG 28 MEI 1974 SPORT T11/K13 RDAM Rinus Israel, de ^rdspeler die in de afgelopen H door zijn clubtrainer Wiel J niet waardig gekeurd werd iet eerste team uit te komen, jor 'supervisor' Rinus Michels j vaste plaats in de Oranje voor het WK-toernooi aan kreeg, zal morgenavond als er van de door een neusbeen- litgeschakeldc Dick Schneider vereniging in de Rotterdam- moeten aantreden tegen Tot- IHospur. Een verplichting die trdammer met een zekere te- lal voldoen. Niet zozeer omdat Pt van voorstopper zal moe ien met Joop van Daele i, maar vooral omdat Israel volledig op het wereldtitel- toernooi voorbereid onder leiding van Michels. De opstelling van Israel in het basis elftal van Feyenoord dat morgena vond als favoriet voor de UEFA Cup in de tweede confrontatie start, is enigszins verrassend, al verklaart Wiel Coerver: 'Ik heb momenteel wei nig keus, omdat Wim van Hanegem niet mee mag doen (de 'Kromme' kreeg in het eerste duel in Londen een gele kaart van scheidsrechter Scheurer en had eerder in het UEFA- Cuptoernooi tegen Standard Luik een boeking ontvangen, zodat hij automa tisch een wedstrijd geschorst werd. red.) en Dick Schneider is wegens een blessure niet beschikbaar. Daarom moet ik Rinus erbij hebben.' Coerver loopt daarmee noodgedwon gen voorbij aan de wens van Israel om niet opgesteld te worden. De Rot terdammer uitte deze gedachte zondag al na de triomfantelijke 4-1 zege van de naionale ploeg op Argentinië: 'Na dat ik in Londen al duidelijk vooruit gang had geboekt, al was het dan als voorstopper en niet op mijn vertrouw de plaats als laatste man, had ik in Hengelo tegen Hamburg SV nog dui delijke moeite met het opkomen en afspelen. Maar ik merkte tegen Ar gentinië dat de korte centrale trai ning in Zeist enorm veel vruchten had afgeworpen. Juist daarom heb ik eigenlijk niet zoveel zin om er tegen Tottenham weer bij te zijn en weer als voorstopper. Maar goed, ik zal wel spelen.' Israels woorden zijn duidelijk in strijd met die van zijn trainer: "Ik heb Rinus gevraagd mee te spelen en hij zag er geen problemen in om dat te doen. Pas donderdagmorgen moet hij weer in Zeist zijn.' Rinus Israel, reist vandaag overigens naar Brugge om daar een afrondend gesprek te hebben over een transfer naar Club Brugge, waar ex-Feyenoord trainer Ernst Happel de scepter zwaait. Over zijn eventuele transfer naar Brugge: 'Ik heb van Feyenoord een vrije transfer gekregen. Club Brugge wil mij graag hebben en als het financieel aantrekkelijk is ga ik naar België. Zo'n seizoen als ik nu gehad heb af en toe in het eerste elftal trekt me niet meer zo. Ik kan misschien nog twee jaar voetbal len dan wil ik ook echt spelen'. Bteen Olsen jee jaar bij Feyenoord ize sportcorrespondent 3RD AM Willem van Hane- ilijft bij Feyenoord. Na een wee uur durend gesprek tussen ïdenvelder en de 'beleidsgroep d voetbal' van Feyenoord ainer Wiel Coerver woonde de comst bij deelde manager Irox mee, dat 'in een openhartig t' alle problemen waren door een. 'Wij hebben begrip gekre- or de moeilijkheden die Willem gelopen seizoen met zijn enkel gehad en hij heeft begrip ge- voor onze situatie', aldus Guus Volgens Van Hanegem zijn er het onderhoud over en weer woorden gesproken. Zo verwe- beleidsgroep en de trainer Van em, dat hij het afgelopen sei- ijdens de training en in enkele ijden te weinig inzet aan de id gelegd, waardoor er een ge- n situatie was ontstaan tussen r en de middenvelder. 'Er zal toekomst naar een betere com- itie worden gestreefd', ver- e manager Brox. Van Hanegem de dat hij zich volgend seizoen e volle honderd procent zal ge- naar ik kan natuurlijk niet ga- en, dat mijn enkel die nu volle nezen is, het zal houden', aldus omme, die eraan toevoegde dat erkelijk even de overtuiging gehad, dat Feyenoord hem van ld wilde doen. John Steen Olsen, arige Deense middenvelder van irecht, heeft gistermiddag een arig contract bij Feyenoord ge- 1. De transfer van Olsen is voor oord met 'gesloten beurs' ge- Henk Wery, die dit seizoen na houderblessure geen vaste keus ?eyenoord-trainer Wiel Coerver was, is uit Rotterdam naar it teruggekeerd. Wery speelde it hij naar Feyenoord kwam het in FC Utrecht opgegane dams derde eredivisieclub Ex- zal het komende seizoen weer n beschikken over Thijs Kwak- tt. Halverwege het afgelopen was hij met het voetballen omdat de combinatie werk- niet meer haalbaar was. Ook Roggeveen, die met plannen ep het voetballen te laten schie- al met Excelsior het komende n in de eredivisie aantreden, tenslatte, dat in onderhande met de FC Den Bosch-speler iberger, hpeft tot nog toe geen iing genomen over de transfer, otterdamse vereniging vindt de irijs van 270.000 gulden te hoog. lOCCO (AFP) De Spanjaard lanuel Fuente heeft in H Ciocco rste gedeelte van de elfde etappe e Ronde van Italië gewonnen. In atste gedeelte van de 53 kilometer lodena naar II Ciocco, de klim te- e berg Ciocco reed de leider in gemeen klassement Eddy Merckx e Belg arriveerde 41 seconden na e. Merckx, vier keer winnaar van ro, werd tweede door in de sprint iliaan Constantino Conti té ver- Fuente verstevigde door de over lig zijn positie aan de top van de ene rangschikking, weede deel van de elfde etappe Ciocco naar Forte dei Marmi een afstand van 62 kilometer, later gewonnen door de Belg ?k Sercu, die in een massasprint egenstanders de baas bleef. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Feyenoord is in het verleden nooit bijzonder ge charmeerd geweest van voetbal lers uit Joegoslavië, die in de na dagen van hun carrière in het kapitaalkrachtige westen nog graag een goede financiële slag wensten te slaan. Een paar jaar geleden contracteerde de stadion équipe voor twee seizoenen Paja Samardsic. Een begaafd techni cus die op de rechtervleugel meer voor zichzelf dan voor het team speelde. De verbintenis met de labiele Joegoslaaf was dan ook maar van korte duur. Halverwege het laatste seizoen ging Feyenoord, op aandrang van de in Brussel woonachtige voetbalmakelaar Bekeffy opnieuw met een Joegoslaaf in zee. Mladen Ramljak, de 28-jarige van Dinamo Zagreb afkomstige inter nationaal (20 keer), zette grif zijn handtekening onder een contract dat hem tot 1976 aan de Rotterdamse club bindt. Een naar zou blijken gouden aanwinst, want Ramljak paste zich niet alleen pijlsnel aan de voor hem nieuwe omstandigheden aan, maar hij veroverde zich na een korte aanloop periode een definitieve plaats in Feyenoords hoofdmacht. Doorgaans als voorstopper, een enkele keer ook. zoals morgen in de return wedstrijd tegen Tottenham Hotspur, als rechter verdediger. Ofschoon Ramljak op vrij wel alle posities in de defensie kan spelen, geeft hij zelf de voorkeur aan de positie van vrije verdediger. 'Op die plaats voel ik me het meest in mijn element, maar trainer Coerver beschikt al over twee vrije verdedi gers. Daarom kan ik me best voorstel len dat ik ergens anders in de verde diging wordt geposteerd. Ik vdnd het overigens bzijonder jammer dat ik in Nederland nog nooit de kans heb gehad om als laatste man te spelen'. Ramljak zei dit laatste met nadruk. Mladen Ramljak ook aanvallend sterk, scoort tijdens zijn eerste wedstrijd bij Feyenoord, het derde doel punt tegen NAC. Ofschoon hem bij Feyenoord unaniem lof wordt toegezwaaid voor zijn con stant goede optreden is de Joegoslaaf over zijn eerste seizoen allerminst tevreden. Een wel verrassende ontboe zeming die voortspruit uit zijn verlan gen ooit op zijn geliefkoosde positie te kunnen opereren. 'Ik doe nu wat de trainer van me verlangt. Daar ben ik tenslotte prof voor, maar het ligt toch voor de hand dat je je nog beter kunt doen gelden op een plaats in het elftal waarnaar je hart trekt.' Mladen Ramljak heeft zich de afgelopen maanden bij Feyenoord gemanifes teerd als een koele profressionele ver dediger, die harde acties van zijn directe tegenstanders met dezelfde hardheid kan pareren. Niettemin ver klaarde onlangs de Joegoslavische bondscoach Milanic die de Feyenoor- der inlijfde bij zijn selectie voor de wereldkampioenschappen, dat Ramljak niet hard genoeg is. Een mening waartegen de in economie afgestu deerde Joegoslaaf weinig kan in brengen. 'Ik speel naar mijn gevoel nog precies hetzelfde als bij Zagreb. Alleen houd ik me hier in Nederland dagelijks met voetbal bezig en train Trainer Vladislao Cap geschrokken van 'Amsterdam' AMSTERDAM De duidelijke ne derlaag van 14 zondag In het Am sterdamse Olympisch stadion tegen Nederland heeft Argentinië aan het twijfelen gebracht omtrent zijn mo gelijkheden in West-Duitsland. 'Als wc ons niet volledig inspannen en niet in staat zijn onze taktiek aan te passen, dan wordt het toernooi om het wereldkampioenschap voor ons een ramp', zegt de 20-jarige vrije verdediger Hugo Bargas. 'Met ruim tedekking, buitenspelval en volledig gebrek aan eenheid zal er tegen de technisch en taktisch bekwame Eu ropese ploegen niets te bereiken zijn', vermoedt de Argentijn, die uitkomt voor het Franse FC Nantes. Ook trainer Vladislao Cap is ge schrokken van zijn ploeg. De veer tigjarige oefenmeester die in decem ber van het vorig jaar de taak van de succesvolle Omar Sivori overnam, en tegen oranje voor het eerst ver loor kwam blijkbaar zo onder de indruk van de Nederlanders dat hij een finale tussen West-Duitsland en Nederland voorspelt. Over de kansen van zijn eigen team: 'Als we zo spelen als in Amsterdam, kunnen we na de voorronde wel naar huls vliegen. We maakten tegen Neder land zulke fouten dat mijn haren te berge rezen. Na de goede wedstrij den in Frankrijk (10) en Enge land (22) klopte het nu helemaal niet in het elftal. Die buitenspelval bijvoorbeeld. Het derde en vierde doelpunt ontstonden daardoor. Op het middenveld en in de aanval ontbrak het aan elk verband en elke beweging. Die Ayala, met 46 doel punten toch topscorer in Portugal, heeft in zijn eerste wedstrijd meer op zijn enkel gelet dan op het doel van de tegenstander. 'Ook de ruim tedekking, waardoor onder meer Cruljff veel vrijheid kreeg, was een oorzaak van het verlies. Cap echter: 'Straffe mandekking is niets voor Argentijnen. En je kunt een taktiek niet van de ene op de andere dag veranderen. Cruljff kun Je toch niet negentig minuten in bedwang hou den, die zwerft over het hele veld.' Horacio Troche, ex-international (49 keer) voor Uruguay 'spioneerde' voor zijn land. Over Argentinië had hij geen goed woord. 'Die spelen voetbal van twintig Jaar geleden. Het was een blamage.' Wat hij Uru guay's trainer Roberto Porto over Nederland zou gaan meedelen, Het hij niet los. SUPPORTERS WARSCHAU Ook het Poolse voetbalelftal kampt met problemen in de voorbereidingsperiode op de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. De Poolse se lectie die zich teruggetrokken heeft in een trainingskamp bij Zakopane, wordt voortdurend lastig gevallen door supporters, die om handteke ningen komen bedelen. Dit alles tot groot ongenoegen van coach Kazi- niierz Gorski. 'Op deze manier kan ik niet werken. Dat die mensen dat niet begrijpen. Het gehele jaar heb ben zij de gelegenheid, maar uitge rekend nu moeten zij zo nodig een handtekening hebben. Dit gaat ten koste van de concèntratie.' Een lichtpunt voor de coach was de terugkeer in de selectie van links buiten Robert Gadocha. De razends nelle speler van Legla Warschau was enkele weken geleden vrij ern stig aan zijn knie geblesseerd ge raakt en leek, evenals een andere ster, Lubanski, het eindtoemool vaarwel te kunnen zeggen. Het gene zingsproces is echter sneller gegaan dan werd vermoed en in Polen re- kent men erop, dat Gadocha volgen de maand volledig fit zal zijn. URUGUAY MONTEVIDEO Het Nationale elftal van Uruguay tegenstander van Nederland tijdens de eindronden van het toernooi om het wcrldkam- pioenschap, zal op zijn reis naar West-Duitsland nog twee oefenwed strijden spelen. Op 31 mei zal dat in Athene zijn tegen Olympiakos Pirae us, waarna op 4 Juni in Florence de Italiaanse eerste divisieclub FC Fio- rentina als sparringpartner zal op treden. ZAKKENROLLERS WIESBADEN De West-Duitse re cherche heeft de hulp van pers, radio en tv ingegreroepen er toe bij te dragen dat de komende wereld kampioenschappen voetbal geen zak kenrollersfestijn gaan worden. Meer dan duidelijk is al herhaalde malen in binnen- en buitenland gebleken aldus de politie dat bij grote mani festaties als deze, waarbij veel men sen samenkomen, het euvel der zak kenrollerij enorm toeneemt. In februari, toen in Frankfurt in de voorronde voor de wereldkampioen schappen Joegoslavië tegen Spanje speelde (10) was het aantal geval len van zakkernollerlj de politie al daar bekend zesmaal zo hoog als in februari 1973. De hele Europese 'elite der langvin- gerigen' kan worden verwacht met de wereldkampioenschappen, aldus de politie, die in eigen land een register heeft met foto's en bijzon derheden van een 1.000 'Internatio nale' zakkenrollers. Die dieven loge ren als regel in goedkope hotelletjes en verleggen regelmatig hun 'werk terrein.' Vaak werken zij in groep jes. Iemand gapt Iets en geeft het onmiddellijk door aan een tweede man, die aan een derde, enzovoorts. Als een slachtoffer dan merkt dat hij is 'gerold', is zijn bezit meestal niet meer te achterhalen. ik ook veel serieuzer. Dat is het enige verschil. Maar de mentaliteit in mijn land is ook heel anders. In Nederland zijn de mensen gewend hard te werken en dat vind je in het voetbal terug. Bij Feyenoord heb ik ervaren dat we het gehele seizoen ongelooflijk hard hebben geknokt. Of het nu tegen Roda JC, NEC, Ajax of FC Twente was'. VAN HANEGEM De voortreffelijk Engels sprekende Ramljak die geen enkele moeite heeft om de vaak verhitte discussies in de Feyenoord-selectie te volgen, heeft zich de afgelopen dagen verbaasd over de kwestie die er is gerezen tussen Willem van Hanegem en de leiding van de Rotterdamse club. 'Van Ha negem is de beste middenvelder van Europa. Ik begrijp niet dat er nu zo'n rel om hem wordt gemaakt. Hij en Johan Cruijff kunnen straks het Nederlandse elftal wereldkampioen maken. Zo'n speler laat je toch nooit vertrekken'. Over de kansen van zijn eigen land is Ramljak wat gereser veerder in zijn uitlatingen. 'Joegosla vië heeft een uitstekend elftal, maar het zwakke Zaïre vormt een groter probleem dan Brazilië omdat het nu eenmaal in onze aard ligt te gemakke lijk over een zwakke tegenstander te denken'. Ramljak heeft er zich tijdens zijn verblijf in Nederland ietwat aan geërgerd dat veelal nogal laatdunkend wordt gesproken over de intelligentie van de voetbalprof. In tegenstelling tot prof. Van Rijnsdorp die van oor deel is dat verreweg de meeste voet ballers over een laag IQ beschikken, stelt de Joegoslaaf dat het omgekeer de het geval is. 'Wij voetballers spelen niet alleen met onze benen, maar eerder met onze hersenen. As je een bal in je bezit hebt, moet je binnen een fractie van een seconde kiezen uit een groot aantal moge lijkheden om hem af te spelen. Dat vraagt niet alleen snelheid van reac tie, maar ook intelligentie. Ik geloof dat velen in de mening verkeren dat voetballers maar stupide knapen zijn die alleen maar over voetbal kunnen praten. Ik ben zelf bzijonder geïn teresseerd in de cultuur van andere landen, maar ik kom er niet toe om er iets over te lezen, omdat dit vak al je aandacht opeist. Trainer Coerver heeft volkomen gelijk als hij beweert dat een proefvoetballer met een goed salaris zich optimaal moet inspannen. Dat is zijn plicht ten opzichte van het publiek dat naar het voetbal komt kijken. Wanneer je zoals bij Feye noord al die mensen op de tribune ziet, dan gaat er iets door me heen en dan geef ik alles wat ik heb. Ik ben ervan overtuigd dat Alle Feyenoor- ders er precies zo over denken'. TWEEDE CUP* Als Feyenoord morgen van Totten- ham Hotspur wint is het de tweede maal voor Ramljak dat hij de UEFA- cup wint. Zeven jaar geleden verover de hij met Dinamo Zagreb eveneens de levensgrote kelk. 'Er is voor een voetballer geen mooier moment dan een Europacup te winnen. Morgen, ik ben ervan overtuigd, kan Rotterdam opnieuw feestvieren'. RICHARD MATTHIJSSE door Ruud Verdonck Zou er nu werkelijk niemand zijn geweest in de KNVB-top die vier jaar geleden zag aankomen dat Ne derland een goede kans had zich te plaatsen voor de eindronden van het wereldkampioenschap in 1974? Het lijkt er wel erg op. In ieder geval organisatorisch heeft de grootste Ne derlandse sportbond zich vertild aan het karwei WK74. Voor het geval Nederland zich ooit nog eens voor zo'n evenement zou plaatsen ver dient hot aanbeveling eens op pa pier te zetten hoe het allemaal zo fout kon lopen. Misschien iets voor Maarten van Wamelen, want die lijkt door de KNVB-bazen op iedere plaats inzetbaar te worden geacht Verbazend en beschamend is het te den hoe de KNVB de afgelopen maanden heeft geprobeerd er iets van te maken. Een bond, met in de top mensen die nog steeds denken dat er bij iedere Nederlander van binnen iets van trots gaat kriebelen als er over 'Oranje' wordt gespro ken. Dat een top voetball er glim mend van trots het oranje-shirt over de ranke sohoudens laat glijden. Be taald voetbal is een zakelijke affaire geworden. En als de leiding daar nu ook helemaal van overtuigd was ge weest, dan hadden we nu niet geze ten met de verkrampte en lachwek kende vertoning om Nederland als nog warm te maken voor het natio nale elftal. Er is veel fout gegaan. Bijvoorbeeld le beloning voor de spelers. De start van een serie bokkesprongen door KNVB be9tuurderen. De bedra gen die de voetballers in het voor uitzicht werden gesteld als het eind- toernooi zou worden gehaald waren Duiten-proportionoel. Heeft men op dat moment in het bondsbureau ge dacht dat die jongens het zwaarste karwei, de eindstrijd, wel even gra tis zouden opknappen? Toen moet men toch ook hebber, gezien dat er nieuwe eisen zouden komen. De KNVB heeft er in paniek op gerea geerd met voorstellen waar de spe lers wel uit begrepen dat het onder ste uit de kan gehaald was. De beloning moet verdiend worden door in West-Duitsland zoveel moge- Lijk wedstrijden te spelen. Er werd door de KNVB nog wat gemompeld over het zoeken naar sDonsors, maar slechts weinigen moeten in de resultaten daarvan ook werkelijk geloofd hebben. Tijdens de voorronde was dit immers al op een falikante mislukking uitge draaid. De reclamewereld heeft het even geprobeerd voetballers in een STER-spot die tussen de rollen behang stonden alsof ze ook werke lijk door het behang gingen maar zag in dat er door het gekra keel rond Oranje, veroorzaakt door de bond in samenspel met de spe lers, weinig goodwill viel te kweken via de voetballers. Vandaar dat de spelers zich ook nog steeds afvragen waar het voor de voorronde in het vooruitzicht gestel de bedrag vandaan moet komen. Vertwijfeld heeft de KNVB toen het heft zelf in handen genomen en stapte prompt in het eerste beste voorstel dat er binnenkwam. Maar ten van Wamelen, directeur van een reclamebureau en bekend door zijn enkele malen per jaar voor de radio herhaalde pogingen om brullende racemotoren te overstemmen, kwam met het plan een 'Oranje-paspoort' te ontwerpen. Een handzaam boekje, waar de Oranje-supporters wel op moesten zitten Le wachten. De aantrekkelijk heid droop er dan ook wel van alle kanten af Daar was bijvoorbeeld de sticker die achter op de auto geplakt kon worden (vorige week is er zo'n auto in Amsterdam gesignaleerd). Daar waren ook de drie coupons waarop men een hele rijksdaalder korting kon krijgen op een kaartje voor een oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal. Dat lijkt heel wat, maar als de prijzen voor die wed strijden zo worden opgeschroefd dat ze op het niveau van een Europa Cup-finale liggen dan mag dat nau welijks een redelijk aanbod worden genoemd. Nog los van het feit dat je met dit soort prijzen ook maar wei nig goodwill voor het nationale elf tal kweekt bij het grote publiek dat 7,50 voor een staanplaats toch wel een heel bedrag vindt En in het paspport zat dan ook nog een lot waarmee men een kans had een wedstrijd van het eindtoernool bij te wonen. Kortom voetballend Nederland werd geacht op z'n kop te gaan staan van zo'n aktie. Er werd een forse portie paspoorten besteld (200.000 met een vraagteken want het is niet precies bekend hoeveel er zijn gedrukt maar 200.000 is bijna één paspoort per vijf KNVB-leden), en de ver koop kon beginnen. Pas toen lijkt het de KNVB duidelijk te zijn ge worden hoe slecht het Nederlands elftal leeft bij het publiek. Vorige week kraaide de geestelijke vader van het idee, Maarten van Wamelen uit, dat er soms wel 1500 paspoorten per dag werden verkocht. Een aan tal dat met een korreltje zout geno men moet worden. Maar vooruit al is het zo, dat nog moeten honderd dagen verstrijken voor er een beetje schot in komt Tegen die tijd zijn ze wel al hopelooö verlopen. Dat is de grootste tegenvaller die de KNVB te incasseren heeft gekregen bij gang naar West-Duitsland. Maar er zijn meer staaltjes van de wijze waarop men in het KNVB-kantoor radeloos te keer is gegaan toen het wereldkampioenschap steeds dichter bij kwam. Wat bijvoorbeeld te den ken van de wijze waarop men meen de de contacten met de pers te regelen. Bij de KNVB was een redelijk ter zake kundig man aanwezig: journa list Evert Grifhorst De KNVB be sloot echter in een opwelling speci aal voor het wereldkampioenschap de heer Hamstra aan te trekken. Nadat hij geruime tijd in functie was nam Joop Niezen (voorzitter Nederlandse Sport Pers) maar het heft in handen en besloot Hamsitra maar eens voor te stellen aan zijn collega-journalisten. Toen bleek ook dat Hamstra alle zake nrond het Nederlands elftal wat betreft contac ten met de pers behartigde. Jam merlijk moest diezelfde KNVB tege lijk constateren dat het wel enige tijd zou vergen voor buitenstaander Hamstra ingewerkt zou zijn. Voor het wereldkampioenschap zou dat niet lukken. Uiteraard geen paniek bij de bonds- bazen. De bekende oplossing werd weer tevoorschijn gehaald: Hamstra moest een assistent krijgen. En werd dat dan Evert Grifhorst? Nee, de KNVB vond en vind het nog steeds, niet nodig hem mee te ne men. Als assistent werd niemand minder dan de bekende voetbalex pert 'paspoorten Maarten' (van Wa melen) aangetrokken. Niet zo vreemd dan ook, dat de eerste grote persconferentie rond de Nederlands elftal-selectie gepland werd op de dag dat in Londen Feyenoord tegen Tottenham Hotspur speelde, met het gevolg dat daar de voetbal journalis ten aanwezig waren. Een fout die op het laatste moment door ingrijpen van het Sportpers-bestuur hersteld werd. Dat wel. En zo moddert het organisatie-appa raat van de KNVB richting WK'74. En het komt natuurlijk allemaal best op z'n pootjes terecht als Ne derland ook nog wat bereikt tijdens het eindtoernooi. Gadegeslagen van uit de ereloge door de glunderende KNVB-bazen. En van die 'Oranje- paspoorten' komen we ook wel af. Na het wereldkampioenschap wor den ze grw—j verkoaht voor zo'n dubbeltje ASa «£fl papter. De nacompetitie in de eerste divisie om één plaats in de eredivisie draait weer op volle toeren. Dat betekent voor de deelnemende clubs een ge weldige financiële meevaller. Het pu bliek namelijk reageert evenals vo rig jaar enthousiast op het staart stuk van de competitie. De door Wagenlngen voorzitter Wit voorge stelde periodenstrijd in de eerste divisie is een groot succes geworden. Dat mag ook blijken uit het feit dat volgend seizoen in de eredivisie ook een perioden-strijd geleverd zal wor den. De winnaars van de penode- titels vechten na afloop van de com petitie uit wie de laatste Nederland se deelnemer zal zijn aan net toer nooi om de UEFA CUP. Tijdens datzelfde seizoen echter dreigen er moeilijkheden in de eer ste divisie. Tot nu werd daar in vier perioden gespeeld (drie maal tien en een maal acht wedstrijden). N'u het Amsterdamse Volewijckers opge nomen is door FC Amsterdam, is het aantal elftallen in de eerste divisie oneven geworden. Op dat punt dreigen nu de problemen. Een oneven aantal clubs namelijk bete kent ook dat slechts op twee mo menten in de competitie het aantal gespeelde wedstrijden van alle clubs gelijk is: na 18 en na 36 wedstrij den. Als de competitie in vier delen van 9 wedstrijden verdeeld zou worden betekent dat, dat op twee momenten de stand niet reëel is. Bijvoorbeeld de negende wedstrijd van (bijvoor beeld) Veendam tegen Heerenveen kan voor Heerenveen de tiende wed strijd zijn. Het resultaat van Veen- dam telt dan voor de eerste periode en het resultaat van Heerenveen telt voor de tweede periode. Dat is geen billijke gang van zaken. Voorlopig lijken er twee oplossingen voor handen. De makkelijkste is uit de amateurs een club die graag wil (bijvoorbeeld RBC) overhevelen naar de eerste divisie. Een tweede mogelijkheid is slechts twee perio den in te stellen en dan de num mers een en twee zich te laten kwalificeren voor de na-competitie. Daar kleeft dan het nadeel aan dat de periode zo lang is dat verrassin gen vrijwel uitgesloten zijn. Do peri ode-strijd zou daarmee een groot deel van zijn charme verloren heb ben. De KNVB bestudeert op het ogen blik de zaak, maar is ook al tot de conclusie gekomen dat een oplossing niet zo makkelijk te vinden is. Of er zou nog een club uit het betaalde voetbal moeten verdwijnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13