Uitslagen ook van belang voor landelijke politiek Veel reacties voor handhaven van het frans Lerarenopleiding moet op de helling Bestuur Hartekamp wil schorsing en brief niet intrekken Aan onderwij s-aspect wordt zwaar getild [amer morgen niet bijeen in verband met verkiezingen Solzjenitsyn wil film van strafkampen Moser overleden Commissie Hanselman adviseert: ïastcollege van Karei Appel in Rotterdam an Doorn gaat iet Elsevier raten over HP Chili dreigt met herzien koperexport Spoorwegstaking in India voorbij MIW/KWlAiHIlBT DINSDAG 28 MEI 1974 BINNENLAND T9/DHL11 onze parlementsredactie f HAAG De Tweede Kamer ut morgen niet bijeen in ver met de belangrijkste poli ce gebeurtenis van deze week: verkiezing van de gemeentera- De kiezer spreekt zich welis- [aar uit over het plaatselijk be- (aur, maar desondanks kan de slag van morgen wel degeliik i invloed zijn op de landelijke [►litiek. t is dan ook de reden, waarom de lijke politici zich niet geheel ig houden van de plaatselijke üezingscampagnes. Zo trad minis- president Den Uyl gisteren op in istricht en Amsterdam en waren de ministers Vredelirag en Lub- s (om alleen maar leden van hel >inet als voorbeeld te noemen) gis ren op het verkiezingspad. ^langrijke verschuivingen (die cveri- ns niet worden venvacht) in grote- gemeenten zouden wel degelijk jvolgen kunnen hebben voor de lan- (lijke politiek. Zeker is, dat het Van links naar rechts: premier Den Uyl, minister V redeling en minister kiezingspad rubbers: allemaal op het vcr- 'er[orzetten van het plan om in enkele [meenten, wanneer de vereiste meer- ■■rheid wordt behaald, de confess:> Me wethouders aan de dijk te zetten, kabinet niet onberoerd zal laten Wisselwerking wisselwerking, die er bestaat tus- de gemeentelijke en landelijke ilitiek is in de regel sterk. Elke meen te heeft zijn eigen problemen, aar de bewegingsvrijheid van het imeentebestuur is niet zo groot on., gemeentelijke autonomie niet zo sterk als wel wordt gesuggereerd. De kiezer heeft dit kennelijk door en is vaak geneigd de partij van zijn lande lijke keuze te stemmen. Dat gebeuit gemakshalve. Voor hen, die zich Inzet ten voor de plaatselijke verkiezings campagnes en de plaatselijke proble matiek benadrukken is dit ontmoedi gend. Tekenend voor de grote invloed van de landelijke politiek is, dat bij voorbeeld op een plaatselijke politieke discussiebijeenkomst niet werd gei" teerd uit de notulen van de raad, maar uit de handelingen van de Tweede Kamer, De VVD gaat in haar campagnes ge woon maar uit van het feit, dat de kiezer in zijn stemgedrag onder druk staat van de landelijke politiek. Zo bewijst deze partij de gemeentelijke democratie geen dienst. De VVD be stond het folders te verspreiden met fraaie foto's van Wiegel en mevrouw Van Someren maar de kiezer ze niet in zijn raad terugvinden. Het hoofd van Wiegel siert dok een serie landelijke advertenties op voor de raadsverkiezingen. In een van deze publikaties worden we, terwijl. ie gemeentelijke problemen ver weg worden geworpen -- of we nu katho liek, hervormd, gereformeerd of nieLs zijn. uitgenodigd eensgezin de WD te stemmen. Zo- is ons eens gevraagd onverdeeld naar de openbare school te gaan. Weer Dennendal Vanmiddag staat de Tweede Kamer voor de opgave te beslissen over de voorstellen tot verlaging van de colle gegelden. Het ziet er naar uit, dat eindelijk een punt wordt gezet achter het nu. al weken slepende debat. Na de stemming wordt de ook al weken Collegegeld en Dennendal weer op kamer-agenda geleden begonnen discussie over het wetenschapsbudget voortgezet. Als er dan nog tijd over is, wordt er vandaag nog gesproken over de situa tie op Dennendal. Het standpunt van de WD is, dat Nieuw-Denncndal moet verdwijnen. Dat zou een ge dwongen ontruiming beteken m met behulp van de politie. De vrees is nu, dat de VVD een motie zal indienen, waarin om deze 'harde' oplossing wordt gevraagd. De grote vraag is op de KVP een dergelijke motie zal steunen en zo over het lot van Nieuwe Dennendal zal beslissen. De PvdA ziet als enige oplossing van de moeilijkheden het benoemen van een geheel nieuw bestuur van de Willem Arntsz Stichting. Maar dit zou weer een opzijschuiven betekenen van de commissie-Langemeijer, die reeds maanden aan het werk is. Hrt verlos sende woord zal van staatssecretaris Hendriks moeten komen. Uitbreiding NAVO Donderdag interpelleren de leden Coppes (PPR) en De Vries (PvdA) de ministers Van der Stoel van bui tenlandse zaken en Vredeling van de fensie over het uitbreiden van het operatiegebied van de NAVO tot en met de Indische Oceaan en Zuid- Afrika. Zuid-Afrika, Mozambique en Angola zouden ook in de strategie worden betrokken. In verband hier mee zullen Coppes en De Vries vra gen, dat deze NAVO-activitr.t de be vrijding van Mozambique ?n Angola in dc weg zal staan en de pogingen om blanke minderheidsregeringen t» vestigen zal steunen. Verder staan nog op de agenda c-en voorstel tot wijziging van de provin ciewet en wel in deze zin, dat de commissaris der koningin een verant woordingsplicht krijgt tegenover de provinciale staten en dat deze plicht van gedeputeerde staten wordt uitge breid. Toto Als laatste zal deze week in de Twee de Kamer het advies van de project groep voor de verdeling van de gel den van de toto en de (toekomstige) lotto aan de orde komen. De meeste fracties kunnen zich met het advies (de instelling van één organisatie die zich belast met zowel de organisatie van de toto en de lotto als de verde ling van de opbrengst) in grote lijnen verenigen. Van confessionele zijde wordt liet als een bezwaar gezien dat de invloed van de overheid groot is en wordt gepleit voor twee bestuurszetels voor de we reld- en levensbeschouwelijke sportor ganisaties (Nederlandse Katholieke Sportfederatie, Nederlandse Christelij ke Sport Unie en de Nederlandse Culturele Sportbond). De WD daar entegen meent dat de rol van de beide partners in de huidige toto ernstig wordt bedreigd die partners zijn de Nederlandse sport federatie en de gezamenlijke charitatieve instel ling, liet COF, dat nu ook van de totogelden profiteert OSLO De in Zwitserland wonende verbannen Russische schrijver Alexan der Solzjenitsyn wil de gebeurtenissen in Russische strafkampen in 1953 en 1954 verfilmen. Dit heeft de schrijver gezegd in een interview met het in Oslo verschijnende blad Aftenposten. Een draaiboek heeft hij in 1959 ge maakt. Solzjenitsyn ontkende dat een verfilming zou worden voorbereid van zijn in de Sowjet-Unic heftig aange vochten boek Goelag Archipel. Hij heeft geen filmrechten daan-oor aan wie dan ook verleend. •Aftenposten zegt de Nobelprijswin naar dat de ongebreidelde onderdruk king van tegenstanders van de regi mes in Oost-Europa 'het gevaar van een nieuwe wereldvrede vee! meer doet toenemen dan dat handelsbetrek kingen deze mogelijkheid doen afne men.' Als voorbeeld van de onder drukking der dissidenten noemt de schrijver het in de gevangenis werpen van Gabriël Soeperfin en het afzetten als docent aan het Herz.en-instituut te Leningrad van Jefim Etkind. Het onderdrukken der dissidenten in de Sowjet-Unie is meer dan een 'bin nenlandse aangelegenheid', aldus de schrijver, 'iets waartegen goede men sen in het westen hun stem verhef fen, maar vormt in zijn ongebreideld heid in de oostelijke staten van Euro pa een dodelijke bedreiging van de vrede. 'Maar grote aantallen mensen in het westen, optimisten, staan dan weer gereed om te zeggen dat deze schending der gerechtigheid op geen enkele manier leidt tot een verstoring van de internationale vermindering der spanningen. 'Mijn waarschuwing Stoelen op jarenlange ervaring in de Sowjet-Unie opgedaan. Mijn hele le ven is aan dit systeem gewijd. Zij die in het lot van het westen berusten kunnen mijn waarschuwing ook in de wind slaan. Zij zullen eraan denken als het onmogelijk is geworden deze bladzijde van de Aftenposten te be machtigen zonder met gevangenisstraf te worden bedreigd.' Inmiddels zou de moeder van Vladi mir Boekowski, de gevangen Russi sche dissident, voor de tweede maal toestemming geweigerd haar zieke zoon te bezoeken. Volgens mevrouw Boekowski is het volgens de Sow jet- wetten verboden twee bezoeken achter elkaar te verbieden. Frans moet blijvenschreef Ruiger Krans uit Leiderdorp ons. En liij voegde er aan toe: 'Ik zit zelf in de brugklas. Ik ben 12 jaar oud. Wat ons betreft mag de minister vanonderivijs. wanneer hij de re acties van lezers van Trouw/Kwartet en NRC/Handelsblad over de positie van het Frans binnen het Nederlands onderwijs nog eens doorleest, de handtekening van Rutger dubbel laten tellen. Niet dat de voorstanders van de hand having van het Frans in de brugklas een extra steuntje nodig hebben. Na het verschijnen van een pro- en con tra artikel in onze krant van 19 mei kwamen er 85 reacties binnen: 83 voor en 2 tegen. Voordat wij op de reacties ingaan, nog even het volgen de. Wanneer u alsnog op onze vraag 'bent u voor- of tegenstander van do handhaving van het Franse onderricht in de brugklas' wilt reageren, dan kunt u dat nog doen. Schrijft u naar Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amster dam, onder vermelding van Frans. Enkele citaten Wij kunnen niet alle reacties hier in extenso afdrukken. Enkele citaten mo gen echter niet onvermeld blijven. De meeste briefschrijvers- en schrijfsters tillen nogal zwaar aan het onderwijs element in de discussie over het Frans. De heer W. v. d. Ploeg uit IJmuiden is niet de enige, die het volgende schrijft: 'Waarom mag het ene kind niet leren wat het andere niet kan. Want dan heeft niet ieder kind dezelfde kansen'. Dat kennis van het Frans een steuntje kan betekenen LOCARNO (AFp) De Zwitserse formule 1-eoureui Silvio Moser is in Locarno overleden aan de verwondin gen, die hij op 25 april bij een onge val in de 1000 kilometer van Monza opliep. Direct na het ongeval werd dc 33-jarige gehuwde Moser in bewuste loze toestand naar Locarno gebracht. Hij is niet meer bij kennis gekomen. Van een verslaggever DEN HAAG Zo snel mogelijk moet in de nieuwe lerarenopleidin gen liet drie-gradinislelsel (drie graden betekent drie bevoegdheden met verschillende salariëring - red.) worden vervangen door een twee-gradenstelsel. Deze nieuwe leraren moeten niet bevoegd wor den voor twee vakken, maar een meervoudige bevoegdheid krijgen voor leergebieden. Dit adviseert de daartoe ingesteld? commissie aan de Centrale Commissie voor Onderwijs Overleg (CCOO). die er donderdag het hoofd over buigt. Het onderwijs van zo'n leraar zal vooral een sociaal educatief karakter hebben. Deze nieuwe leraar begeleidt zijn leerlingen ook bij het kiezen hilder Karei Appel gaf gisteren een gastcollege aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kun- en. Tijdens hot college vervaardigde de schilder een werkstuk dat hij onder het oog van vele toe- jkers signeerde. SN HAAG Op. korte termijn zal nister Van Doorn van CRM een sprek hebben met de directies van t Elsevier-concern en de Weekblad- rs om te praten over steunverlening n het weekblad De Haagse Post, dat irdt uitgegeven door B.V. Bonaven- ra, een dochteronderneming van El- vier. Dit is bekend geworden in een sprek met minister Van Doom. dat redactiecommissie van de HP vijf 'artier heeft gehad met de bewinds- tn. aorzitter Kees Tamboer van de re- ictiecommissie deelde gisteravond dat minister Van Doorn zeer ndachtig had geluisterd en dat hij 1 goed op de hoogte is van de hele joblematiek rond dit weekblad. Mi- ster Van Doom heeft verder niets igelaten over zijn plannen met de otie-Scholten-Van der Sande. die lor de Tweede Kamer is aangeno- :n en waarin steunverlening aan de wordt afgewezen in afwachting van het Bedrijfsfonds voor de Pers, dat nog in Oprichting is. Het tot stand komen van dit bedrijfsfonds kan overigens nög wel zéven maanden duren. Kees Tamboer zei verder nog, dat hij niet de indruk had, dat de minister na het Kamerdebat van me ning was veranderd, wat betreft steun aan de HP. Na het gesprek met de uitgeversdirecties zal miinster Van Doorn spoedig daarna opnieuw de redactiecommissie van de HP ontvan gen voor een gesprek. Griekenland koopt wapens in Frankrijk ATHENE (UP1) Griekenland heefl voor een bedra j van ongeveer 910 miljoen gulden militaire uitrusting gekocht van Frankrijk en zal voor nogmaals een bedrag van 185 miljoen gulden Amerikaans oorlogsmateriaal kopen zo is maandag in diplomatieke kringen in de Griekse hoofdstad ver- k'aarl. Het oorlogsmaterieel van Frankrijk, waaronder 130 tanks van het tv po A MX 30. 40 M'rages van het type F1 en vier raketschepen, wordt in 1975 geleverd. De betaling is uitgespreid over vijf aar. SANTIAGO, CHILI De Chileense minister van buitenlandse zaken, Is- mael Huerta. heeft meegedeeld, dat 'Chili mogelijk zijn koperexport naar landen, die de militaire junta vijandig gezind zijn, zal herzien. 'Als wij teke nen van vijandigheid van andere lan den blijven ontvangen zal het noodza kelijk worden ons beleid op het ge bied van de koperuitvoer te herzien', aldus de minister'. Hij verwees in dit verband naar de Britse regering, die onlangs Rolls- Royce opdracht gaf haar contract met de Chileense luchtmacht inzake on derhoud van vliegtuigmotoren op te zeggen. 'Vijandigheid bespeurt Chili ook in de houding van Mexico en Italië', aldus de minister. HEEMSTEDE Het bestuur van de Daniël de Brouwer-stichting, waaronder de zwakzinnigeninrichting De Hartekamp ressorteert, is niet van plan de schorsing van cursusleider Peter Jansen in te trek ken. Daarnaast handhaaft men ook de bewuste blief van 15 mei, waarin dwingende maatregelen en richtlijnen voor alle paviljoens- hoofden en cursusleiders worden uitgevaardigd. ALs enige concessie wilde het bestuur wel de passage in de brief verzachten, waarin gesteld wordt, dat er een on derzoek zal plaatsvinden naar het functioneren van de paviljoenshoofd- en en cursusleiders in het verleden. Op basis van dat onderzoek zou schor sing en ontslag kunnen volgen. Dit alles is bekend geworden in een ge sprek, dat de ABVA gisteren twee uur lang gevoerd heeft met het be stuur van de Daniël de Brouwerstich ting. Daarin kwam naar voren, dat het bestuur van geen wijken wilde weten. Districtsbestuurder J. Weerman kreeg wel de indruk, dat het bestuur van de bezetting, die al vanaf vrijdagmiddag voortduurt, af wil, maar dat het niet op dc eisen van de bezetters brief intrekken en schorsing ongedaan ma ken wil ingaan. Peter Jansen zal wel in de gelegenheid worden gesteld 'verantwoording' af te leggen tegen over het bestuur over zijn gedrag. Dit onderhoud zal begin juni plaats vinden. In het gesprek had het be stuur nog verklaard, dat alle pavil- joenshoofden zich loyaa' hadden opge steld. Dit in gesprekken eerder op de dag, die het bestuur had gevoerd met de paviljoenshoofden, de onderne mingsraad en de kringdiensten. Deze verklaring is echter in flagrante tegenspraak met de Open Brief, die gisteren de paviljoenshoofden en de cursusleiding hadden uitgegeven. In die brief aan de waarnemend directie en het bestuur wordt gesteld, dat de schorsing van Peter Jansen ongedaan gemaakt moet worden en dat de brief van het bestuur aangeboden zonder het bemiddelingsvoorstel, dat nota be ne mede ondertekend was door de waarnemend directie moet worden ingetrokken. Ook de groep ouders, die in een verklaring een beroep hebben gedaan op het bestuur om /o snel mogelijk via overleg met de bezetters eh de geschorste cursusleddei Peter Jansen het conflict binnen de Hartekamp uit de wereld te helpen, zijn zeer ont stemd over de handelwijze van het bestuur. Van de kant van het bestuur is namelijk nog helemaal niet op dit voorstel gereageerd. De ouders zijn hierover nogal verontwaardigd, omdat men goede hoop had, dat het bestuur op dit Huns inziens zeer redelijke voorstel wel zou ingaan. De bezetters zijn vastberaden met hun actie door te gaan. Ook zij hebben nog niets van het bestuur gehoord ondanks de her haalde aankondiging dat een poging zou worden gedaan een gesprek aan te gaan met de bezetters. Een paviljoenshoofd heeft het bestuur inmiddels laten weten van zijn func tie ontheven te willen worden, omdat hij niet in staat is samen te werken met de heer J. Rijnen, een van de drio waarnemend directeuren. Cursus leidster Mieke Bello heeft mondeling te horen gekregen, dat zij zal worden geschorst, omdat ook zij, evenals Pe ter Jansen geweigerd heeft de bewus te brief van 15 mei zonder het bemid delingsvoorstel als bijlage te accepte ren. Mocht het bestuur besluiten over te gaan tot het ontslag van de bezetters, dan betekent dit dat van 8 paviljoens alle verpleegkundigen de laan uitge stuurd zullen worden, terwijl ook el ders grote gaten zullen vallen in de verpleegkundige personeelsbezetting. Voor Peter Jansen heeft het bestuur een ontslagaanvrage ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, maar van de kant van de ABVA zal dit juri disch worden aangevochten. De situa tie op de zwakzinnigeninrichting De Hartekamp is momenteel zo gespan nen, dat van een oplossing van het conflict op korte termijn zeker nu het bestuur heeft laten weten niet op de eisen van de bezeters te zullen in gaan, geen sprake zal zijn. voor en het anticiperen op vakinhou delijk onderwijs. De programma's voor dc vier leergebieden zouden door gekwalificeerde commissies kunnen worden geschreven. De commissie heeft vorig jaar al 'dc vraag gesteld, of het twee-vakkensy- steem niet is om te buigen en of een twee-gradenstelsel niet beter is dan een drie-gradenstelsel. De adviserende commissie, naar haar voorzitter com missie-IIanselman genoemd, heeft in derdaad geen onderwijskundige argu menten gevonden voor bekwaamheden in meer dan twee graden. Tot het drie-gradenstelsel en twee vakken systeem had in 1966 de Com missie Opleiding Leraren geadviseerd. In deze opzet werden experimenten met nieuwe lerarenopleidingen begon nen. Inmiddels is de hoogste graad slechts aan een universiteit of hoge school te behalen. De commissie-Hanselman heeft als we zenlijk uitgangspunt voor haar werk gekozen, dat het optimaal functione ren van de leraar in het voortgezet onderwijs aan 12- tot 15/16 jarigen bepalend is voor de aard van dc opleiding en dus voor welk alternatief ook. Uitgegaan is ook van de huidige onderwijssituatie, waarbij een vloeien de overgang naar een toekomstige is opengehouden. Ook meent de commis sie Hanselman, dat de leraar, die specifiek voor een bepaalde fase is opgeleid, niet zonder meer geschikt is te achten voor onderwijs aan leerlin gen van een andere leeftijdsgroep. Combinatie Om de onderwijskundig meer verant woorde indeling niet te blokkeren en om de overgang van het meervakken- systeem naar de situatie van leergebie den mogelijk te maken, denkt de commissie-Hanselman, dat 'zinvolle' combinaties van vakken door één le raar worden verzorgd. Alle studenten van de lerarenopleiding moet een zo geïntegreerd mogelijk programma worden geboden, dat bestaat uit zin volle en realiseerbare combinaties van op elkaar betrokken leergebieden En leraar, die op deze wijze is opgeleid, krijgt een meervoudige be voegdheid, 'die in het huidige geprofi leerd onderwijs voor het onderricht in meer dan één vak kan gelden en in een toekomstige middenschool ook ruime perspectieven van geïnte greerd onderwijs opent, zonder dat al wordt vooruitgelopen op de vorm (en), die de middenschool zal aannnemen', aldus het rapport van de commissie- Hanselman. SWINDON Dc Pool Andrzej Kacz- marak heeft de eerste etappe van de Ronde van Engeland gewonnen. Hij legde de 169 kilometer af in 4 uur, 9 minuten en 14 seconden. De Nederlan der Aad van den Hoek legde beslag op de derde plaats. Ad Dekkers werd tiende en Jan Raas twaalfde, allen in dezelfde tijd als de winnaar. voor begrip van Spaans en Italiaans blijkt wel uit de reactie van dr. F. C. Dominicus uit Den Haag, leraar Frans, Duits en Engels. 'Ik heb jaren lang onderwijs in het Frans gegeven en steeds opgemerkt dat het minder moeilijkheden oplevert dan het Duits. Bovendien geeft het een geweldige steun bij het leren van Spaans en Italiaans. Het Engels heeft liet voor deel dat men het in meer delen van de wereld begrijpt, al is het dan ook maar steenkool-j .jeis. Maar bij het lezen van andere talen (uitgezonderd Deens en Noors) helpt het lang niet zoveel als het Frans'. Een schrijver uit Maassslu:s: 'Frans moet in de brugklas blijven, want onbekend maakt onbemind, terwijl Frans b3lang- rijb is'. De retorische vraag van redacteur Piet Hagen of de belangrijkheid van cle Franse taal niet een overblijfsel is van het verleden, heeft heel wat reac ties opgeroepen. 'Kolder', schrijft L. M. van Prooyen Schuurman (15 jaar), 'en al zou dat zo zijn, dan is dit een zeer goed overblijfsel'. Mevrouw E. van de Lichte uit Emmen deelt daar entegen de mening van onze onder- wijsredacteur, maar voegt er aan toe: 'Laten we daarom juist waken, dat er niet eenzelfde situatie ten opzichte van het Engels groeit'. 'Devaluatie' 'Dat deze zaak aan de orde komt, een discussiepunt is geworden, is wel te kenend voor de voortgaande devalua tie bij het onderwijs in Nederland', zo schrijft oud-MULG-directcur H. Bak ker uit Doorn. Onderwijzeres W. J. Gort uit Stadskanaal kan daarentegen wel begrijpen, waarom Frans niet ge liefd is. 'Frans kostte me bloed, zweet en tranen op de middelbare school', schreef zij. Als zij had mogen kiezen en dat mocht zes jaar geleden nog niet zou zij het Frans zeker heb ben laten vallen. 'Maar daarmee zou dan ook een stuk algemene ontwikke ling verloren zijn gegaan', voegt ze er aan toe. Een aantal briefschrijvers oordeelt, dat ondergetekende wat te weinig aandacht heeft besteed aan de culture le aspecten van de discussie. P. Jas per-se, arts te Leiden: 'Ik zou nog wat sterker willen wijzen op de grote cultuurverarming van onze toekomsti ge intelligentia' als de cultuur van Zuid-Europa al moeilijker bereikbaar wordt. En drs. C. J. Francken uit Leiden: 'Onze westerse beschaving is zozeer doordrenkt met latijnse invloe den, dat afschaffing van het Frans als verplicht leervak in de brugklas een wezenlijke verarming zou betekenen, om van de economische nadelen voor onze zo nauw met Europa verweven volkshuisvesting maar te zwijgen. Vaak kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat de 'afschaffers' zich bij hun stellingname vooral laten lei den door onlustgevoelens over bepaal de aspecten van de Franse politiek, in plaats van het belang van de Neder landse cultuur als richtsnoer te ne men'. Het economisch motief, dat de heer Francken aanstipt, komt ook in andere brieven veel voor. Margreetli Smilde uit Utrecht schrijft, dat thans op het Instituut Sehroevers rog maar twee talen verplicht zijn, en de mees ten laten Frans schieten. 'Het gevolg is dat je in advertenties vaak de eis tegenkomt dat de sollicitante Frans moet spreken'. Méér handtekeningen De tegenstanders gaven geen nadere uitleg van hun standpunt. Maar mis schien komt dat bij de volgende reac ties. Nog even dit: het is toegestaan meerdere handtekeningen in een brief op te nemen. De leraren van het Johannes Calvijnlyceum in Kampen gaven in deze het goede voorbeeld: zij zetten alle twintig hun handtekening op een briefkaart. Voor ai uw reac ties: hartelijk dank. Jan Brokken NEW DELHI (UPI, AP) De India se spoorwegbonden hebben hun leden opgeroepen de nationale staking te beëindigen. Volgens een woordvoer der van de bonden zullen de 1,7 miljoen spoorwegbeambten vandaag weer aan het werk gaan. De staking, die volgens regeringswoordvoerders sterk aan het verlopen was, heeft 20 dagen geduurd en de toch al zwakke Indiase economie ernstig geschaad. De regering van India had de stakers maandag opgeroepen weer aan het werk te gaan, gerechtelijke vervolgin gen wegens dienstverzaking bij de staatsspoorwegen zouden dan niet plaatsvinden. De woordvoerder van de bonden zei echter dat dit niet van invloed was geweest op de beslissing die het stakingscomité genomen had. Van dit comité zitten acht van dc dertien leden in de gevangerais. Verder zou de regering tussen de 30.000 cn 40.000 stakers gevangen genomen hebben, die allen op vrije voeten gesteld zul len worden op voorwaarde dat ze hun werk zullen hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11