heil: benzine moet duurder m schaarste te voorkomen E rt Kissinger weer in Syrië: akkoord lijkt nu dichtbij Nederlands elftal schiet flink op !n deze krant CDA tussen hemel en aarde v. d. Velde Australië gebukt onder storm en spinnen Kosten stijging nog niet helemaal gedekt urinamers Iscussiëren ie r terugkeer fvEewolkt Goede raad is niet duur leidse Courant .MAANDAG 27 MEI 1974 55ste jaargang no. 45 ilSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIOEN, Zoetcrwoudscweg 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJcvcltstraat 372. telcloon 1441. ^traat 37 Postbus 7(5 Telefoon 31441 üironr. 2KU274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement J 11,5(1 per maand, per kwartaal J H nl) Aio tiezorgnig vanat OH.30 uur gul tO.-j 1TDNEY (Reuter)' Terwijl het lattclaiid van Zuidoost-Australië en^st heeft van een spinnenplaag, ykjccit aan de centrale oostkust van keücl land een storm gewoed die de >vigste was sinds mensenheugenis 0,-|aar. Tenminste tien mensen zijn [ingekomen en meer dan honderd juizen van hun daken beroofd, i'dney werd in het havengebied een vloedgolf verschrikt die ïootinstallaties vernielde en een ka- verbrijzelde. Verscheidene bui- ;nwijken van\ Sydney kwamen zon- ;r elektriciteit te zitten doordat lektricitcitskabels door vallende bo- men knapten. De meeste van de tien slachtoffers zijn omgekomen bij ver keersongelukken die door de storm en de wolkbreuken veroorzaakt wer den. Een Australische luchtmacht-heli kopter plukte gisteren dertig opva renden van een vastgeraakt Noord vrachtschip dat voor de kust bij Newcastle door de golven dreigde te worden gebroken. Is dit geweld van de elementen al ongebruikelijk in dit deel van Au stralië, des te opmerkelijker is dat in het binnenland van Zuidoost-Au stralië dikke wolken spinnen zich tot tientallen meters hoog hebben kunnen ophopen zodat zij hier en daar de hemel verduisterden. Het plaatselijk telefoonverkeer is veelal gestoord door kortsluiting die door de webben rond de telefoonleidin gen veroorzaakt wordt. De ooi-zaak van dc plaag is onbe kend. Een deskundige in Canberra zei dat de spinnen door bestuiving vernietigd zouden kunnen worden maar dat dit te riskant is met het oog op andere diersoorten. Wc ho pen maar dat zij vanzelf weggaan. De stormen dringen hier klaarblijke lijk niet door. WÊm. .Ah' fVi igezegd preekt de taal van de zelfstan- niet en u hebt nog niet vol- hde inzicht in de werkelijke piemen van hef midden- en nbedrijf. Drs. J. Bons op conferentie van de PPR het noordoosten van het land reel bewolking, maar geen regen jan betekenis. Elders wolkenvel- afgewisseld door zonnige xioden en droog weer. Mees- intijds matige wind uit noord- 00 Vest tot west. Maximumtempera turen van 13 graden aan zee tot .8 graden in het zuidoosten van iet land. Borgen en overmorgen: Jtoel weer met tijdelijk regen of fnkele buien, maar vooral later iok perioden met zon. zon op: 04.30 onder: 20.45 maan op: 12. \9 onder1: 00.54 De Surinaamse minister-"president, Henk Arron, raakte zaterdag in verhitte discussies gewikkeld toen hij in een bijeenkomst in Amster dam zijn landgenoten had opgeroepen naar Suriname terug te keren. Voor een groot deel jeugdige toehoorders maakten ruimschoots ge bruik van de gelegenheid om vragen te stellen. (Zie pagina 5). (ADVERTENTIE) Kom vanavond allemaal naar Palace, Zomerhofstraat in Rotterdam. ""in CDA, Minister Lubbers (Rotterdammer) komt ook. Aanvang 8 uur. 'herpe beivaking pi Oranje Overmorgen mag u gaan stemmen. Dat moest u eigenlijk maar doen ook. Weliswaar ivist een kwart van de bevolking vorige week niet zo precies waar het over ging. maar daar hoort u als lezer van dit meelevende ochtendblad natuurlijk niet bij. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: I'LAATS: Wenst abonnement op: mouw UK KOTTEKDAMMEK NIEUWE HAAGSE Clt'l. NIEUWE I.KIMSE CKI. Q 1)1K1I'S DAG KI.AD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maaiul/kwartaal Opgegeven door: Naam: \tlres: Plaats: IK «INI VANG GKAAG: Allij'l paraaiinap briefpa pier en pen). Gtvellige rookverdrijver. et kijken, daar is m'n oma! Een posl/ogel is rilët omlig. Die betalen wij. Schrijf np de envelop: De Chr. l'ers. antvvoordmnii er 2792. AM.nn Van een verslaggever DEN HAAG De benzine zou in ons land wel eens schaarser kunnen worden als de prijs niet mag worden verhoogd, zo heeft de Shell gisteren meegedeeld. Benzine en nafta (grondstof voor de petrochemische industrie) zijn internationaal gezien betrekkelijk schaars en duur. Maar volgens de Shell versterkt de Neder-/ landse regering die schaarste doordat zij de benzine opbrengsten van de oliemaatschappijen lager houdt dat internationaal en in de ons omringende landen het geval is. Al maandenlang zijn Nederlandse onderhandelingen gaande tussen het ministerie van economische zaken en de oliemaatschappijen over een verdere verhoging van de benzineprijs en van de prijzen van andere olie- produkten. Bij de jongste prijsverhoging, die de super- benzine op 98 cent per liter bracht, werd volgens de Shell niet meer dan driekwart van de kostenstijging gedekt. Nu wil de olie-industrie het resterende kwart eveneens door een prijsverhoging dekken. Ook zoekt zij dekking* van de kostenstijgingen die een gevolg zijn van wijzigingen die sommige olie-produce rende landen, zoals Qatar, Koeweit en Nigeria, in hun overeenkomsten met olieconcerns hebben aangebracht. De Shell stelt vast, dat de belangrijk- ste ruwe olie en olieprodukten inter nationaal verhandelbaar zijn. Ieder produkt is afzonderlijk te koop tegen een voor dat produkt tot stand geko men prijs tussen kopers en verkopers. De internationale marktprijzen van de verschillende produkten neigen door de internationale concurrentie tot een zodanig niveau, dat hun totale op brengst de kosten van ruwe aankopen, vervoer, raffinage en dergelijke goed maakt. Is die totale opbrengst in een bepaald land tc klein om kostendek kend te zijn, dan zal er voor dat land minder ruwe olie gekocht worden tot dat de opbrengsten weer kostendek kend zijn. De Shell wijst erop, dat, zoals de situatie thans is van de door de regering toegestane normprijs voor superbenzine, die 98 cent bedraagt, de pomphouder 7,5 cent per liter ont vangt, de Nederlandse overheid 60,4 cent per liter en de regeringen in de produktielanden gemiddeld 12,1 cent per liter. Voor de oliemaatschappijen blijft dan over achttien cent per liter, waaruit zij alle kosten van olieput tot pomphouder moeten dekken. Drie redenen De benzinemaatschappijen hebben het ministerie van economische zaken er nu op gewezen dat de benzineprijs omhoog moet om drie redenen. In de eerste plaats omdat de laatste kosten- stijging niet volledig gedekt wordt door prijsverhogingen. Ten tweede: de benzine zou naar omringende landen wegvloeien omdat de benzineprijzen in Nederland zonder belasting en hef fingen de laagste is van heel West- Europa. Ten derde: de onafhankelijke handel komt in moeilijkheden. Bij de huidige prijzen kan de onafhankelijke handel namelijk op de internationale markt wel superbenzine kopen voor ongeveer 36 cent per liter, maar zij mag deze tengevolge van de door de regering vastgestelde maximum-prij zen slechts verkopen voor ongeveer dertig cent per liter. Binnenland Actie gastarbeiders 5 Bum Verbiesen tc geestig voor woorden 6 Buitenland Overleg Guinee Bissau 7 Kerk Baptistenleider Vins in Kiev gearresteerd 2 Gereformeerde bonders op de camping 2 Lezers schrijven 2 Coiiimentaar s Recept en puzzel 4 Prubleem 6 Dag maandag Weer 7 Familieberichten 14 Frans Andriessen, voorman van de KV P-fractie in de Tweede Kamer, koos zaterdag in Castricum het luchtruim. Dat gebeurde na een politieke demonstratie en de bal- lonvaarders maakten er geen geheim van welke politieke groepering zij met hun luchtreis wilden steunen: de samenwerkende KVP, ARP en CHU, oftewel het Christen-Democratisch Appel. De ballonvaa rt verliep naar wens, en nu maar afwach ten hoe het woensdag met de stemmerij zal gaan. JERUZALEM/DAMASCUS Reuter/AP/UPI) Optimisme en vrees voor een mislukking wisselden elkaar af voordat Henry Kissinger in de namiddag voor de twaalfde keer in drie weken naar Damascus vloog, nadat zijn vliegtuig eerst grondig was doorzocht naar aanleiding van een anoniem telefoontje dat er een bom in was geplaatst. Vandaag op zijn 53ste verjaardag, moet duidelijk zijn of er morgen zowel in Damascus als in Jeruzalem een overeenkomst inzake troepen scheiding tussen Israël en Syrië kan worden ondertekend. Inmiddels heeft president Nixon zijn woordvoerder Ziegler in Washington laten aankondigen dat hij zich in de nabije toekomst een bezoek aan het Midden-Oosten voorneemt. Men leidt hieruit af, dat de Amerikaanse presi dent van plan is, Israël, Syrië, Egypte en wellicht nog andere landen in het Midden-Oosten te bezoeken voordat hij eind juni naar Moskou reist voor besprekingen met de Sowjet-Leiders. Zowel Egypte als Israël heeft inmid- Rinus Israël stapt vermoeid van het veld na de 4-1 overwin ning van liet Nederlands elftal op Argentinië. Alles over deze wedstrijd op <je sportpagina.'s. dels iiet bezoek van Nixon met in stemming begroet. In Cairo is bekendgemaakt d>at 1500 manschappen van de VN-vredesmacht in gereedheid zijn gebracht om zo spoedig mogelijk naar de" Golanhoog- ten te kunnen vertrekken. De vredes macht wordt gevormd door drie bata- lons, samengesteld uit contingenten van Oostenrijk, Nepal en Peru. Mocht Kissinger geen overeenstem ming bereiken, dan is dat volgens sommige van zijn begeleiders nog geen ramp, maar het betekent wel dat het einde van de reeds elf weken durende artillerie-duels op Golan niet in zicht is. Gisteren kostten ze vol gens een Israëlisch bericht nog het leven aan vijf bewoners van een Dru- zen-dorp. Er raakten vijf Israëliërs ge wond. Midden-Oosten Aanvankelijk was uil Kissingers terug reis naar Damascus zondagavond af geleid dat de zaak rond was, want zijn begeleiders hadden gezegd dat hij al leen terug zou gaan indien dat nog nodig was om de zaak af te ronden. Maar gistermiddag zei Shimon Peres, een van de Israëlische onderhande laars: 'Enkele van de onoverkomelijke problemen zijn overwonnen, maar toch moeten nog een paar van de belangrijkste zaken worden opgelat, namelijk de hergroepering van de strijdkrachten aan beide zijden en dc garanties voor een ontspanning, zowel in theorie als in dc praktijk'. Vijf punten Peres noemde vijfpunten, waar men het over eens is: 1. de geografische lijn die de troepen op de Golanhoogten scheidt, van de berg Hermon in het noorden tot de Jordaanse grens in het zuiden. 2. De noodzakelijkheid van een buf ferzone, bemand door waarnemers van de VN. Het gevechtsterrein stelt hier speciale eisen, zei hij, waar bestaan de VN-eenheden zich bij moeten aan passen. 3. De noodzakelijkheid van zones, grenzend aan de bufferzone, waarin slechts beperkte hoeveelheden strijd krachten aanwezig mogen zijn. Hiero ver moeten nog details worden uitge werkt. 4. De uitwisseling van krijgsgevange nen. 5. Het vestigen van speciale VN-troe- pen in het gebied. Zie verder pagina 7, kolom 5 v

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1