Ontruiming van deel Dennendal in voorbereiding de ABN Collegegeld van f1000 niet uitgesloten assenaarse strand tg onder oliebrij Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Haagse politie treedt op tegen lijsttrekker Nederlandse Volksunie Commissie-Langemeijer zou zich weer met eerste opdracht gaan bezighouden: -vakantie met lopen paspoort j uit bocht: tweedoden lan onze lezers Algemene Bank Nederland een goede grote bank 'Navo moet bij Zuid-Afrika uit de buurt blijven' File op hemelvaartsdag Als nieuwe studiefinanciering een feit is (niet voor studiejaar 1976/77): Kamer kwam aan stemmen niet toe Vaste vergoeding voor raadsleden Meerderheid vooreen 'afspiegelingscollege' -f "KWARTET VRIJDAG 24 MEI 1974 BINNENLAND K5 [dozer schept het met olie doordrenkte zand op een hoop. \ij Katv:ijk en Noordivijk iveer schoon onzer verslaggevers g^ TERDAM Badgasten in Noordwijk en Katwijk kunnen gistermiddag weer ongehinderd de zee in, maar voor Wasse- ïets zwemmen nog steeds taboe: de woensdag en gisteren aange- oliebrij ligt er nog steeds centimeters dik op het zand en elke duik in zee onmogelijk. Van een onzer verslaggevers 1 DEN HAAG De commissie-Langemeijer heeft tegenover de werkgroep Nieuw-Dennendal gesuggereerd, dat zij zich nu weer gaat bezighouden met het eerste deel van haar opdracht: het voorbereiden van de ontruiming van een aantal paviljoens van Dennedal in Den Dolder. Hagmiddag al alarmeerde de ma gemeenten Wassenaar, Noord- Katwijk, dat de olie op komst liegtuigen van de marinelucht- eienst hadden de langzaam naar Igt drijvende vlek, die gemiddeld eter breed was, maar op sommi- atsen was uitgedijd tot tien meter, tussen Scheveningen en vijk gesignaleerd. Waar de olie ji is gekomen was (en is nog j onbekend. Vermoedelijk is zij 4pn passerende tanker geloosd. /regelen z flellijk na de waarschuwing in de getroffen gemeenten getroffen. Reinlgingsploe- m de gemeenten en de brand- direct in actie. De al olie werd met vrachtwa gen bulldozers afgevoerd en de zee drijvende brij, die hier en men ozer verslaggevers In onze krant van mag stond een onvolledige infor- J?over paspoorten. Vooral met de vlak voor de deur, heeft die sjeling aanleiding gegeven tot noeilijkheden. erichtten'dat het ministerie van tsjlandse zaken waarschuwde dat t.jrten die minder dan vijf jaar [en zijn alleen nog geldig zijn .Reizen naar België, Frankrijk en lie kan men echter in de volgen- 'Aden terecht: België, Luxemburg, rijk, Duitsland, Oostenrijk, iirland en Italië. lie landen bestaat een desbetref- maar het ministerie op dat er desondanks nog wel moeilijkheden zijn. Bovendien is ichtens die verdragen zo dat de paspoorten slechts geldig ir toeristische reizen. fcen verslaggever Gisteravond zijn in Terhole (gem. ipiisse) twee Rotterdammers, de itige Berend van Ravens en zijn 5ige broer Johannes om het leven nadat hun personenauto uit jcht schoot en in een sloot te- Een derde inzittende van (rsonenauto raakte zwaar gewond. a «p prijs van ons papier is dit ar fors gestegen: op 1 januari Iit ongeveer 28 procent en een land later nog eens met tien ocent. Bovendien werd deze ijs, als gevolg van de energie- Isis, nog met een vast bedrag r ton opgetrokken. ze prijsstijgingen, en de toe- ^ming van andere kosten, lodzaken alle Nederlandse igbladen hun, abonnements ijzen aan te passen. Dit ge- iurt per 1 juni a.s. De omvang déze prijsverhoging is be- ieiden: 12 cent per week. Ze :ldt voor alle Nederlandse bla- m gelijkelijk. Deze prijsverho- ig is aan de minister van jonomische zaken gemeld. 3an de abonnees die ons een jachtiging hebben verstrekt tot itomatische periodieke af- rijving van het abonne- lentsgeld van hun bank- of Jro-rekening zullen wij graag Ijjmnemen dat ze ermee akkoord ian, dat bij de eerstvolgende ichrijving de nieuwe abönne- lentsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE ADVERTENTIE daar drie centimeter dik was, werd met chemische middelen bestreden. In Noordwijk en Katwijk, waar de verontreiniging het minst bleek, was dit karwei gistermiddag grotendeels geklaard, maar in Wassenaar stuitte men op grotere moeilijkheden. De brij is daar zo dik, dat het nog tenminste enkele dagen zal duren voordat het zand weer blank is en badgasten zich weer in het water kunnen wagen. Naar de herkomst van de olie wordt een onderzoek ingesteld. Dit heeft Piet Reckman woensdag ge zegd op een persconferentie van de werkgroep naar aanleiding van het besluit van de commissie, de poging te staken om te komen tot een van Dennendal gescheide nieuwe inrich ting Nieuw-Dennendal. Eén van de argumenten, die de com missie tegen de werkgroep heeft ge noemd, is de verwachting dat volgen de week dinsdag in de Kamer een^ motie tegen voortzetting van het over leg met Nieuw-Dennendal zal worden ingediend door de WD-er mevrouw Veder-Smit, een motie die een krappe meerderheid zou halen. Met name gezien de houding van KVP en ARP bij het laatste Dennendaldebat, zet de werkgroep daar vraagtekens bij. Een ander motief is, dat het bestuur van de Willem Arntsz-stichting een Nieuw-Dennendal niet onder zijn 'ju ridische paraplu' wil nemen. De schuld evenwel schuift de commissie af op de Nieuw-Dennendal-werkers in Den Dolder. Piet Reckman: 'Eerst noemt de commissie de splitsing op politieke en juridische gronden niet mogelijk, om vervolgens Nieuw-Den nendal de schuld te geven'. Volgens Reckman zijn de vijf pogin gen, die sinds januari zijn gedaan om tot een oplossing van het conflict te komen. Al deze pogingen zijn, ge komen, gestrand op de afwijzende hou ding van het W.A.-bestuur. Ook de be heerder Gay Balmaz heeft niet of te laat gereageerd op pogingen tet con tact en overleg. De heer Balmaz heeft de staatssecretaris overigens al enkele malen gevraagd weer van zijn functie te worden ontheven. Nooit antwoord 'De staatssecretaris en de commissie hebben', aldus Reckman, 'nooit ant woord gegeven op het verzoek van de werkgroep en de ABVA om een ge sprek over 'spelregels' voor de beheer- ADVERTENTIE) •7 *7 V V - dat u 5 jaar elk jaar negen procent rente garandeert Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 5 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoehrs) der. Desondanks worden wij steeds verantwoordelijk gesteld voor de ge volgen van het optreden van de heer Gay Balmaz. Inmiddels zijn al ongeveer dertig per soneelsleden ontslagen of op non-ac tief gesteld. De commissie venvijt ons, dat wij de 'jongelui' op Dennen dal niet in de hand zouden hebben, maar ze heeft stelselmatig geweigerd ons daartoe de mogelijkheden te ge ven'. Prof. Hulsman noemde het werkelijke motief de machteloosheid van de com missie, die achteraf dingen gaat zoe ken om zich te rechtvaardigen. Vol gens hem is het een kernfout, dat het W.A.-bestuur, dat deze uitkomst ge wild en voorbereid heeft, steeds bui ten schot is gelaten. Als enig mogelij ke oplossing ziet hij het optreden van een nieuw W.A.-bestuur. Daarvoor is dan wel nodig, dat de benoemende instanties provincie env gemeente Utrecht uit hun onbeweeglijkheid komen. Vakantie Vijf groepsleiders, die inmiddels alle maal zijn ontslagen, evenals de fysio therapeut Ronald Ducros, zijn dinsdag avond vervroegd op vakantie gegaan met een groep van twaalf pupillen uit het paviljoen Lorentz op Dennendal. De pupillen zijn allen 25 jaar of ouder. Ze zijn uit het paviljoen weg gehaald. omdat de vakantie, waarop zij zich allang hadden verheugd, dreigde niet door te gaan. Alle be trokken ouders op één na waren van te voren ingelicht. Tot nu toe zijn geen maatregelen genomen om de groep terug te halen. Namens de ouders heeft mevrouw G. J. C. Schoonheim-Klomp uit Utrecht ver klaard volledig achter de groepsleiders te staan. Inmiddels is het nog helemaal niet zeker of de VVD-motie met de uit spraak dat heft overleg met de werk groep over een afsplitsing van Nieuw- Dennendal moet worden afgebroken, in de Tweede Kamer een meerderheid zal behalen, zoals de commissie Lan- gemeijer heeft gesuggereerd. Het Tweede Kamerlid van de PvdA de heer IL H. Drenth toonde zich dan ook gisteravond zeer verbaasd over deze politieke stellingname van de commissie. Zowel de fractie van de KVP als die van de ARP hebben nog geen standpunt over de motie be- paald. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse rege ring moet eraan meewerken dat het NAVO-commando voor de Atlantische oceaan, Saclant, zijn operatiegebied niet ten zuiden van de kreeftskeer kring uitbreidt, maar beperkt tot het verdragsgebied van de NAVO. Voor komen moet worden dat op enigerlei wijze vde indruk ontstaat dat de NA VO partij is of wordt in de conflictsi tuatie in zuidelijk Afrika, zo zeggen de Tweede-Kamerleden Coppes (PPR) en De Vries (PvdA) in vragen. Volgende week donderdag, tijdens hun interpellatie over de plannen van Saclant verwachten zij een antwoord van de ministers Van der Stoel van buitenlandse zaken en Vredeling van defensie. Het ivas op hemelvaartsdag weer aardig druk op de wegen. Op de foto een forse file op de weg UtrechtDen Bosch. 'Aanzetten tot haat en discriminatie' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie heeft de 45-jarige boekhouder J. G. aangehouden wegens het in het openbaar aanzetten tot haat en discriminatie tegenover kleurlingen. De heer G. is lijsttrekker van de ultra-rechts partij ^Nederlandse \olksiinie', die als lijst 7 mee doet aan de Haagse gemeenteraadsverkiezin gen Overal in de stad heeft de heer G. pamfletten laten verspreiden met de slagzin: 'Den Haag moet blank en veilig blijven', en zinsneden als: 'Help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antillianen'. De verspreiding van deze biljetten (meestal gebeurde dit in de late avonduren en 's nachts heeft veel ton gen losgemaakt. Nadat de Ver. van Surinamers een aanklacht tegen de heer G. had Ingediend, beklaagde ook de gevolmachtigd minister van Suriname zich bij de justitie, terwijl het Surinaamse kabinet tegenover burgemeester Marijnen uiting gaf aan zijn ongenoegen. Duizend pamfletten Bij de aanhouding van de man, die in een pension woont, trof de politie op zijn kamer nog ongeveer duizend exemplaren van de pamfletten aan. Deze werden in beslag genomen. Tij dens het verhoor op het hoofdbureau van politie zei G., zich er geenszins van bewust te zijn, een strafbaar feit te hebben gepleegd. Hij weigerde na men te noemen van medewerkers. De politie kan daar voorailsnog ook niet achterkomen, omdat de heer G. als enige op de verkiezingslijst staat. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is de man heengezonden. Volgens het wetboek van strafrecht kan hij ver oordeeld worden tot een gevangenis straf van één jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. kerszaken in Den Haag heeft die zijn naam dragen, heeft per advertentie laten weten dat hij zich 'distantieert van de discriminerende politiek' van G. en dat hij zich alleen bepaalt tot het vervaardigen van 'fijn banket'. Deze man was herhaaldelijk telefo nisch bedreigd door Surinamers en Antillianen, die hem ten onrechte aanzagen voor de lijsttrekker van de NVU. (ADVERTENTIE) Geen beletsel De secretaris van de kiesraad, mr. dr. W. K. J. J. van Ommen-Kloeke, heeft meegedeeld dat de strafrechtelijke ac tie tegen G. geen enkel gevolg kan hebben voor de kandidatuur van deze man voor de raadsverkiezingen. Zou hij gekozen worden dan belet niets in de kieswet hem een plaats als raadslid Een naamgenoot van G., die in Wou- lijkhéid, dat G. bij het halen van voldoende stemmen tóch geen raads lid zou kunnen worden, zou zijn dat G. om de een of andere reden uit het passief kiesrecht ontzet zou zijn of worden. 'Uit oogpunt van democratie is het een goede zaak dat een strafklacht geen gevolg heeft voor de kandida tuur, want dat is een zaak waar de kiezer zich over dient uit te spreken' aldus de secretaris van de kiesraad Advertentie Een naamgenoot van G. die in Wou denberg woont, maar nog banketbak- Van onze parlementsredactde DEN HAAG Minister Van Kemenade vindt het niet onmogelijk, dat de eigen studiebijdrage (collegegeld), wanneer het nieuwe studiefinancieringsstelsel is inge voerd weer duizend gulden zal bedragen. De eigen bijdrage, zo verzekerde hij dr. A. Vermaat (ARP), zal weer aanzienlijk hoger zijn dan de nu voorgestelde vijfhon derd gulden. De voorstellen die nu word en gedaan zijn slechts tijdelijk en bestemd voor een overgangsfase in afwachting van het nieuwe stelsel. Zoals bekend is een redelijke en reële eigen studiebijdrage een essentieel punt voor de ARP, in het zich maar voort slepende Tweede Kamerdebat over de verlaging van het col legegeld. Minister Van Keme nade zei het eens te zijn met dit standpunt. De hoogte van de eigen bijdrage hangt hele maal van de vorm van deze bijdrage af en de verplichtin gen, die de student moet aan gaan. Staatssecretaris Klein deelde mee, dat het nieuwe studiefi nancieringsstelsel pas in het studiejaar 1976-77 kan ingaan. Bij de Tweede K*mer ligt nu een nota over dit onderwerp. Aan de hand van de discussie over deze nota, kan er een voorontwerp van wet worden gemaakt, waarover allerlei ad viezen moeten worden inge wonnen. Het definitieve wets ontwerp zou dan voor het zomerreces volgend jaar kun nen worden ingediend. De Tweede Kamer is woens dag niet meer aan de stem ming over de verlaging van het collegegeld toegekomen. De oorzaak hiervan was, dat een voorstel van de WD, om na vier uur 's middags niet meer te stemmen, werd aanvaard. Toen de minister en staatsse cretaris van onderwijs na dit besluit het woord kregen, werd er zoveel geïnterum- peerd, vooral door de heer De Brauw van DS'70 (er werd zelfs gesproken van een filli- buster) dat de bewindslieden om vier uur nog niet waren uitgesproken. Het voorstel van de WD om na vier uur niet meer te stem men (de kamerleden wilden naar huis) was gedaan, nadat met 71-34 stemmen was beslo ten de interpellatie van de WD-er De Beer over de wo ningbouw van de agenda te voe ren. Deze interpellatie kan niet eerder dan donderdag 30 Minister Van Kemenade mei aan de orde komen. Voor de WD was dit een lelijke tegenvaller, want de woning- bouwinterpell atie zou van be lang kunnen zijn voor de raadsverkiezingen van woens dag 29 mei. Minister. Van Kemenade her haalde donderdag in de Tweede Kamer zijn krachtige veroor deling, reeds uitgesproken in de Eerste Kamer, van de be zetting van de universiteiten. De bewindsman vond daarom de motie -Van Leijenhorst over dit onderwerp overbodig, omdat deze motie de indruk vestigt, dat wat de minister had verklaard niet serieus zou zijn. Om mogelijke nieuwe be zettingen tegen te gaan zou den effectieve middelen moe ten worden gevonden. Minis ter Van Kemenade beloofde de heer Vermaat indien nodig met de besturen van de uni versiteiten hierover overleg te plegen. Van een verslaggever GRONINGEN Minister De Gaay Fortman werkt aan een vaste jaarlijk se vergoeding voor gemeenteraadsle den. De regeling is gebaseerd op de gemiddelde hoeveelheid tijd die het raadslid aan de gemeente spendeert. De minister werkt aan een wetsont werp dat de invoering van dit systeem in de gemeentewet mogelijk moet maken. Op de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, in Groningen, heeft de minister dit meegedeeld. Van een verslaggever GRONINGEN De meerderheid van de deelnemers aan het congres van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, dat in Groningen is gehouden, heeft zich uitgesproken vóór een af spiegelingscollege, boven een meerder- heidscollcge. De meerderheid sprak zich bovendien uit voor de conclusies van de commis- sies-Merkx: dat het gemeentelijk amb telijk apparaat ter beschikking van de raadsleden moet staan en ook meer toegankelijk moet zijn. Volgens de congresgangers kan de gemeentesecre taris als intermediair optreden. Over het algemeen was men van mening dat de politieke partijen weinig posi tieve inbreng in de gemeenteraad hebben. Een meerderheid sprak zich uit voor het 'monistisch' stelsel: de gemeente raad en het college van b en w moeten sómen een beleid voeren. Be pleit werd dat de raad van de beslui ten van b en w op de hoogte gesteld wordt (eventueel ook van de notulen) en zelfs werd gepleit voor het open baar maken (misschien alleen voor de fractievoorzittörs) van de vergaderin gen van b en w. RITA 'O, u zit op mijn onderzeeboot Ik dacht, dat u aan het zingen was

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5