Nieuwe Leidse Comranit BURGEROORLOG NADERT Veel gezinnen gebruikt voor smokkel in drugs AMSTEL BIER Britse regering houdt troepen klaar voor Ulster Plan: na 8 uur pompen dicht Minder doden in het verkeer tn deze krant WASAUTOMATEN 499,- Lwart van 3volking reet niet raarvoor temmen is rouwen gezegd Nieuw-Dennendal lijkt na incident een onmogelijkheid EEffeidee OPEN HAARDEN SCHOUWEN B O E K E E In eerste kwartaal: Een eerlijke zaak Feyenoord kansrijk: 2-2 DOLFINARIUM HARDERWIJK „Stantvastich is ghebleven ITEUJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet at 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 261)274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Al» nu «uitrit J 11.50 pei maand, pei kwartaal 34.5» WOENSDAG 22 MEI 1974 55ste jaargang no. 41 HAARLEMMERSTRAAT 3 250 7 LEIDEN Alle bekende merken Afd Bezorging vanaf 08.30 uur b een4 verslaggever ^STERDAM Een kwart B de Nederlandse bevolking et niet waarvoor het 29 mei de stembus gaat. Deze nsen weten niet of het om Tweede Kamer, de provincia- staten of de gemeenteraden blijkt uit een enquête o'n- 1022 Nederlanders van 18 r en ouder, die gehouden is het Nederlands instituut de publieke opinie (NI- Van die 1022 mensen wist procent wel dat het om de ineentcraden gaat. Qgens het NIPO weet 32 pro pt van de ondervraagden niet 1 er eind mei verkiezingen p. 61 procent wist het wel. kleine groep dacht, dat de fkiezingen in juni of jali zul- k worden gehouded (3 pro- \t). ouwen zeiden wat vaker dan jnnen niet te weten, wanneer ecies de verkiezingen zullen n (37 procent). jen geen krant krant zal morgen, Hemel sdag, niet verschijnen. Die ijn onze kantoren gesloten, vond kunnen geen familie- hten worden opgegeven, toe bestaat morgenavond ge kheid tussen 17.00 en 20.00 rnder nummer 020-22 03 83. 'erken door met de molen- om de nek Haagse Post-redacteur Kees Tamboer waar bewolkt aar bewolkt met plaatselijk ;en of een bui, maar later op dag van het westen uit ook er enkele opklaringen. Ma- e, aan de. kust tijdelijk tot ichtig toenemende zuidweste- aarke wind, later ruimend naar st tot noordwest. Maximum- nperaturen van 13 graden Isius aan zee tot 17 in het inenland. ee rgen en .overmorgen: ens weer met zonnige perioden, wr ook enkele lokale buien. Morgen zon op: 04.36 onder: 20.38 maan op: 05.44 onder: 22.43 Overmorgen zon op: 04.35 onder: 20.40 maan op: 06.54 mean onder: 23.28 Van een verslaggever NUNSPEET Tussen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens moeten in verband met het toe nemende aantal roofovervallen Alle benzinestations in ons land gesloten worden. Daarover zijn gisteren vertegenwoordigers van benzinemaatschappijen, vakbon den, overheid, BOVAG en pomp bedienden het eens geworden. Binnen veertien dagen zal, zo is beslo ten, een werkgroep worden gevormd, die maatregelen zal voorbereiden om sluiting van de benzinestations in de avond en nacht mogelijk te maken. Overwogen wordt daarbij aansluiting te zoeken bij de winkelsluitingswet. Van de werkgroep zullen deel uitma ken de BOVAG, de benzinemaatschap pijen en de industriebonden van NVV, NKV en CNV, aangevuld met adviseurs van d'd overheid. Het overleg werd gisteren in Nun- speet gevoerd op initiatief van de industriebond NW. Uit mededelin gen van een overheidsvertegenwoordi ger bleek dat meer dan 95 procent van de roofovervallen op benzinestati ons zich afspeelt na negen uur 's a- vonds. Dit leidde tot de conclusie, dat als eerste stap tot een betere beveili ging maatregelen moeten worden ge troffen om de sluiting in de avond en nachturen mogelijk te maken. Voor tweehonderd benzinestations langs de autowegen gold eefn verplich te openstelling; in verband met de benzinecrisis is dit aantal terugge bracht tot ruim veertig. Er zal nu worden gestreefd naar meer geautomatiseerde benzinestations (be- taalautomatèn), hoewel de ervaringen van de benzineverkoopmaatschappijen met deze wijze van distributie en betaling niet gunstig zijn; er worden veel vernielingen aangericht. Ook werd gisteren geconcludeerd dat pompstations meer met kluizen zou den moeten worden uitgerust. De ver vanging van bankbiljetten door che ques als betaalmiddel werd praktisch onuitvoerbaar geacht. Roofovervallen Het aantal roofovervallen op benzine stations steeg van vijf tot 29 in 1972, en 33 van het vorig jaar. Cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar tonen aan dat de snelle stijging zich voort- zei. Ruim 95 procent van de overval len wordt na i\egen uur 's avonds gepleegd; vandaar dat op de conferen tie in Lunteren sluiting na acht uur de meest efficiënte maatregel werd genoemd. UTRECHT De commissie-Lang- meijer heeft gisteravond tijdens een gesprek met de werkgroep Nieuw Deaxnendal meegedeeld dat ze geen kans meer ziet tot verwezenlijking van het plan Nieuw Dennendal af te scheiden van Dennendal in Den Del der, door deze groep elders het be heer te geven over twee paviljoens met zeventig pupillen. Als motief gaf de commissie volgens de heer P. Reckman het gedrag van de Nieuw-Dennendal Iers in het pavil joen Lorens, diie gisteren de toegang weigerden aan de beheerder Gay Bal- maz. Balmaz had eerder gisteren weer vier groepsleiders ontslagen, van wie één omdat zij slapend tijdens haar nachtwacht was aangetroffen. De an deren waren ontslagen omdat ee de beheerder de toegang tot het pavil joen hadden geweigerd. LONDEN, BELFAST (AP, Reuter, UPI) De Britse regering is gisteren in spoedzitting bijeen gekomen en houdt in Engeland en West-Duitsland gelegerde Britse militairen in gereedheid voor overbrenging naar Ulster, waar de tot het uiterste gespannen situatie elk ogenblik tot een open bur geroorlog kan leiden. Roy Bradford, de Noordierse minister voor milieuzaken waarschuwde giste ren dat men nu is aangeland 'op de - i - glibberige helling die naar burgeroor log leidt'. Premier Harold Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard dat de algemene staking van extreme pro testanten, die Noord-Ierland verlamt 'niets met deze eeuw, maar slechts met de 17de eeuw te maken heeft'. 'Dit is niet alleen maar een politieke staking. Het is een sectarische staking die erop gericht is de besluiten te torpederen die dit Lagerhuis heeft genomen in verband met het delen van de macht (tussen katholieken en protestanten) en gericht tegen beslui ten van het gekozen provinciale parle ment (van Ulster).' In Noord-Ierland zijn gisteren 500 Britse militairen aangekomen om de daar al gelegerde 16.000 militairen uit Engeland te versterken. Len Murray, deJeiiler van de Britse vakcentrale TU C, heelt gisteren in Belfast gepoogd steun te venver ven tegen de algemene staking] Murray (midden) moest met het handjevol volgelingen door de politie worden beschermd tegen aanvallen van hysterische vrouwen en protestanten die hen met eieren, toma ten en stukken ijzer bekogelden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Echtparen met kinderen, die zogenaamd voor va kantie in het buitenland zijn, worden volgens het ministerie van huitenlandse zaken steeds meer gebruikt voor smokkel van verdo vende middelen. De organisaties die deze gezinnen uitzenden, gaan ervan uit dat een gezin met kinderen minder snel de aandacht van de politie trekt dan alleenreizeiide mannen of vrouwen. De politie in het buitenland begint deze truc door te krijgen. Deze week is weer een Nederlands echtpaar in Marseille gearresteerd. Vader en moe der zitten in een gevangenis, de twee kinderen voorlopig in een tehuis in Marseille, in afwachting van hun te rugkeer naar Nederland. Hier zullen ze dan voor enkele jaren in een kindertehuis, of als ze geluk hebben in een pleeggezin, worden opgenomen. Ook onlangs zijn van een echtpaar uit Utrecht dat in Frankrijk gearresteerd is de vier kinderen teruggekomen die nu ergens moeten worden onderge bracht. (ADVERTENTIE) fles 0,5 liter afg^a[d 74 j/ De organisaties die de gezinnen uit sturen blijven meestal buiten schot. Volgens Buitenlandse zaken is hasjiesj- smokkel, begonnen als een min of meer toevallige en bescheiden aan koop voor eigen gebruik cf teneinde de vakantiekosten te drukken, ontwik keld tot een uitgebreid en professio neel gebeuren, waarbij het om grote hoeveelheden gaat. Binnen twaalf maanden steeg het aantal aangehou den Nederlanders in het buitenland met de helft, terwijl de daarbij aange troffen hoeveelheid verdovende mid delen zich verdubbelde. Zo werd bij het deze week in Marseil le aangehouden echtpaar maar liefst 81 kilo hasj gevonden. Honderd in gevangenis In totaal zitten nu zo'n honderd Ne derlanders wegens deze smokkel in buitenlandse gevangenissen. De straf fen die daarbij vallen zijn niet mis. In Frankrijk is een straf van meer dan vijf jaar heel gewoon. In de meeste landen wordt geen enkel on derscheid gemaakt tussen hasjiesj-bezit voor eigen gebruik off voor handel. Een Nederlander verdacht van mede plichtigheid aan hasjiesj-smokkel is in Frankrijk zelfs tot vijf jaar veroor deeld, terwijl hij alleen nog maar de verpakking van de hasj in zijn bezit had. De arrestaties van Nederlanders wegens smokkel in verdovende midde len vinden niet alleen in de zuid Europese en noord-Afrikaanse landen plaats, maar ook in Duitsland, Enge land, Canada en Amerika. 'Die smok kel gaat aan de lopende band en neemt hand over hand toe', aldus de woordvoerder van de- afdeling sociaal- economische aangelegenheden van het ministerie, die zich speciaal met in het buitenland in moeilijkheden ge raakte Nederlanders bezighoudt Het ministerie heeft aan het begin van het komende vakantieseizoen be sloten deze gegevens openbaar te ma ken als waarschuwing voor de haast vier miljoen Nederlanders die naar het buitenland gaan. Ook geheel on schuldige toeristen kunnen van de smokkelpraktijken de dupe worden. Het ministerie raadt daarom aan geen onbekenden of pakjes voor een ander mee te nemen of met iemand anders zijn auto over de grens te gaan. 'Het gebeurt in dit verband wel dat je met iemand meerijdt, die even voor de grens doet alsof hij zich niet lekker voelt, uitstapt om even bij te kemen en dan verzoekt zijn auto alvast door de douane te loodsen. Vanaf een af- Zie verder pagina 7 Politie beschoten De spanning in Ulster is gisteren fors toegenomen door een verscherping van de acties van extreem-protestantse arbeiders en leden van protestantse para-militaire organisaties. Protestant se stakers hebben gisteren met auto matische geweren het vuur geopend op de politie die probeerde de barri caden in de straten weg te halen. Er werd niet teruggeschoten en niemand raakte gewond. Maar een woordvoer- def van de politie in Belfast waar schuwde: 'De situatie is erg delicaat. Er kan elk ogenblik iets losbarsten'. De Ulster Workers Council, de 'loya listische' vakbeweging, die de algeme ne staking heeft georganiseerd, heeft gisteren ook de levering geblokkeerd van huisbrandolie. Alleen ziekenhui zen krijgen nog wat brandstof. De stroomvoorziening is zo goed als uit gevallen. Nog één electriciteitscentra- le is in bedrijf, waardoor op sommige plaatsen 12 uur per dag stroom kan worden gebruikt. De post en het openbaar vervoer zijn vrijwel volledig uitgevallen. Daarnaast dreigt ook de voedselvoor ziening in gevaar te komen. Noordier se boeren storten hun melkvoorraden in de sloot en zijn begonnen kippen, schapen en varkens af te slachten om aan eten te komen en omdat hun overtollige voorraden en vee niet naar Zie verder pagina 9 Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. l dan, om een kort verhaal t te maken Van een verslaggever AMSTERDAM In de eerste drie maanden van dit jaar heeft het verkeer minder slachtoffers gemaakt dan in de eerste drie maanden van 1973. Over het geheel van dit kwartaal gerekend was de daling 4,9 procent; in februari was de daling het sterkst. Het totale aantal mensen dat in het verkeer omkwam of letsel opliep bedroeg in het eerste kwartaal twaalf duizend, blijkt uit cijfers van bet CBS. ^ÉUiUSA^rilÉdÉHÈBtiÉAÜiHfiiffiBlüiÈril sterke verschillen vertoonden ten opzichte van de overeenkomende maanden van het vorig jaar: januari 4,3 procent, februari 9 procent, en maart 1,5 procent. Bij deze uitkomsten moet rekening worden gehou den met de autoloze zondagen tot 6 januari, de ben zinedistributie van 12 januari tot en met 3 februari en de vanaf 6 februari geldende maximumsnelheden. Worden de aantallen slachtoffers gedurende de eer ste drie maanden van dit jaar vergeleken met die in de eerste drie maanden van 1973, dan blijkt er een daling van 1.146 tot 14000 slachtoffers opgetreden te Het konsumenten kontakt bindt de strijd aan tegen nep-verpakkingen ivaar bijna niets in zit. Op dat punt zitten wij op rozen. De krant zit nooit anders dan stampvol, en verder dan een eenvoudig adresbandje gaan we niet met onze verpakking. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM; STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ON TVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792. A'dam. Martin Peters kopt voor Wim Rijsbergen. Van onze sportredactie LONDEN Twee verdedigingsfouten minder en Feyenoord zou gisteravond wel heel riant uit het eerste finaledu el om de UEFA Cup tevoorschijn zijn gekomen. Tot twee keer toe profiteer de namelijk Mike England van de paniek die er in de Rotterdamse de fensie ontstond bij hoge voorzetten. De eerste keer kopte hij raak, de tweede keer verdween de bal na door Engeland aangeraakt te zijn via Joop van Daele in het doel. Na beide treffers kwam Feyenoord echter te rug. De Rotterdammers die toonden technisch rneer bekwaamheden te heb ben dan de typisch Brits aanvallende Londenaren, kwam kort voor rust op 1-1 via Willem van Hanegem die een vrije trap ineens inschoot. Van Hanegem liep eerder (evenals Ivristensen) een gele kaart op, waar door hij de tweede wedstrijd niet mee zal mogen spelen. Na rust werd het kort voor tijd 2-2 toen Theo de Jjong een pass van de uiterst aktieve Jürgen Kristensen doeltreffend af rondde. Meer over deze wedstrijd op pagina 15. Binnenland D'66: verkoop DSM 5 Nog geen steun HP5 'Geen persvrijheid zonder voorwaarden'7 Buitenland Arabische wapenindustrie 9 India trotseerde atoomclub.9 Kerk Chr. jeugdwerk trekt morgen 20.000 jongeren2 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Strips, feuilleton (ADVERTENTIE) In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 -11.30 -13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur (zondags niet om 10.00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. Gezellig snack restaurant. Telefoon 03410-6041

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1