Japanse kerken in actie tegen toenemend militairisme fhsilud; Een christelijke kruidnagel Vandaag Christelijke vredesbeweging in Vogelenzang Chileense politie valt kerkelijke medewerkers lastig Wiskundige pleit voor godsdienst vrijheid in Rusland Emigratiecommissie wil ds. Uidam helpen Trouw Kwartet Populaire priester verlaat ambt in Russische kerk Beroepingsm Nieuwe boek Friese dominee nu boeddhist TROUW/KWARTET DINSDAG 21 MEI 1974 KERK/BINNENL AND Het is een koud kunstje om instemmend te knikken wanneer je in de krant de opmerkingen leest, die dominee Buskes afgelopen zaterdag op een feestelijke vergadering van het christelijk onderwijs gemaakt heeft. Hij had de indruk gekregen dat hij was ingehuurd als een christelijke kruidnagel: het hele festijn was 'werelds' maar om te laten merken dat zij om de drommel geen heidenen waren, hadden de organisatoren een dominee in huis gehaald voor een stichtelijk woord. Toen ik van de woorden van Buskes vernam, kwamen mij prompt vergaderingen voor de geest, waarop het niet bar christelijk toeging, maar die toch als christelijk te boek stonden. De 'christelijkheid kwam dan alleen hierin uit, dat er gebeden en gedankt en een stukje uit de bijbel gelezen werd. Wij, aan de perstafel, spotten wel eens bij het aanhoren van weinig stichtende debatten: straks vragen ze vergeving voor him kleverige zonden. Dat woordje ■kleverig* haalden we uit de vaste zinswending in het slotgebed: en wil vergeven al het zondige dat ons ook deze dag weer aankleefde. Intussen blijf je zitten met de vraag: wat dan wel? Wat maakt een bijeenkomst tot een christelijke aangelegenheid? Dat je allemaal poeslief tegen elkaar doet of om de haverklap in vrome gezangen losbarst? Dat je in plaats van Liesbeth List het Urker mannenkoor uitnodigt? Het is ontzettend moeilijk een eigen gezicht te geven aan christelijke door A.J. Klei vergaderingen. Vroeger was dat gemakkelijker, toen hielden christenmensen, zéker de orthodoxe protestanten, er een speciale levensstijl op na, die voor de buiten wacht herkenbaar was, al was het alleen maar hierdoor dat ze allerlei dingen nalieten, zoals het bezoeken van oorden des vermaaks en uitgaan op zondag. 'O ja, dat is ook zo, dat mógen jullie niet', begreep de ander dan meteen. Toen hoefde je niet met zangeressen van het genre Liesbeth List aan te komen, de wereldse geluiden waren in 'onze' kring royaal bekeken met de stemmen van het kinderkoor van Jacob Hamel. Bovendien heb ik het nu over een tijd, waarin op christelijke vergaderingen ergens voor geknokt werd. Er was altijd wel een duidelijk omschreven doel dat bereikt diende te worden, want er was geen duimbreed Je had wel wat anders aan je hoofd dan dat je hoefde te piekeren over wie je zou kunnen laten optreden ter ontspanning. Maar vandaag zitten we wat verlegen te kijken naar de toen bevochten verworvenheden. Het voorgeslacht kon ze als regelrechte zegeningen ervaren, maar er is een geslacht opgegroeid voor wie het. vanzelfsprekendheden zijn geworden, en blaas er dan maar eens leven in! Goed, dat hebben ze zaterdag geprobeerd met die christelijke kruidnagel: met dominee Buskes, van wie ze zeker wiisten dat hij geen laffe gelegewheidsspeech zou weggeven. Natuurlijk had je daarnaast kunnen denken aan ik verzin maar iets het laten optreden van een kweekschool-zangkoor met voorbeelden van nieuwe christelijke liedkunst. Maar ik vind dat Liesbeth List best 'mag* naast dominee Buskes. die zijn kracht als kruidnagel niet onderschatten moet VOGELENZANG Vogelenzang ver gaderde tot vandaag de theologische commissie van de Praagse vredescon ferentie. Er waren 39 deelnemers, af komstig uit de hele wereld. De voor zitter van de commissie is de Indiase theoloog pater Paul Verghese. Vrijdagavond sprak de algemeen se cretaris van de vredesbeweging, de Hongaar Karoly Toth de conferentie- deelnemers een een aantal Nederlandse belangstellenden toe over de functie van 'Praag'. Als beginpunt voor de theologische discussies, die verder achter gesloten deuren plaatsvonden, hield de Neder landse theoloog dr. B. ter Schegget een inleiding over de vrijheid tot het sociaal-politiek handelen van de chris telijke gemeente. Een christelijke ge meente moet opkomen voor verzoe ning in het maatschappelijk leven. Dat impliceert intussen tevens dat de gemeente het klassenconflict niet ver geet. Zondag gingen een aantal deelnemers aan de conferentie voor in enkele Nederlandse kerkdiensten. SANTIAGO De Chileense veilig heidspolitie heeft permanente bewa king ingesteld van de medewerkers van de lutherse kerk in Chili, die zich bezighouden met de zorg voor politieke vluchtelingen. Op aanraden van de Amerikaanse ambassade heeft een Amerikaanse vicaris Chili met vrouw en kinderen verlaten, nadat hij tijdens de begeleiding van een vluch- telingentransport door de Chileense politie werd vastgehouden. Een Amerikaan van Finse oorsprong die eveneens bij het vluchtelingen werk betrokken is, werd door de Chi leense autoriteiten het land uitgewe zen. Nadat hiertegen protest volgde, werd de maatregel tegen hem gewij zigd in een verbanning uit bepaalde Chileense gebieden. In februari begon een reeks willekeurige verhoren door de geheime politie van de luchterse bisschop Helmut Frenz, die de 1; maanden is voortgegaan. MOSKOU De Russische wiskundige I. R. Sjafarewitsj pleit in een open brief aan het officieuze comit tot verdediging van de rechten van de mens voor het teruggeven van kerken en kloosters aan de christelijke ge meentes en aan hun gelijkstelling in rechten met andere verenigingen en organisaties die niet uitgaan van de staat Sjafarewitsj is corresponderend lid van de academie van wetenschappen. Hij wil dat de kerkelijke gemeenten weer officieel de status van rechtsper soon kunnen aannemen, waardoor het mogelijk wordt eigendom te bezitten en rechtsgeldige overeenkoinsten aan te gaan. Sjafarewitsj pleit voorts voor vrijheid van godsdienstonderwijs en voor fa cultatieve cursussen aan de universi teiten in religie en atheïsme. DRIEBERGEN De hervormde emi gratiecommissie (Carnegielaan 9. Den Haag) stelt haar gironummer 23.08.15 open voor het ontvangen van bijdra gen om ds. C. Uidam te Sydney, predikant van de Nederlandse ge meente van de presbyteriaanse kerk van Australië, te helpen bij het op bouwen van een nieuwe bibliotheek. Zoals wij 9 mei berichtten, verloor ds. Uidam onlangs bij een overstroming zijn gehele boekerij. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.ijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. dooi- Aldert Schipper Bij de overgave van Japan na de Tweede Wereldoorlog werd onder meer bepaald dat er een einde zou komen aan de daarmee verbon den verering als - een god-mens van keizer Hirohito en aan de mi litaire macht van Japan. Het land werd gedemilitariseerd, een maatregel die later in de grondwet werd bekrachtigd. Japan is hierdoor het enige land ter wereld waarvan de grondwet het houden van een leger verbiedt Niet dat de Japanse regering zich geheel aan dit constitutionele recht houdt. Er is inmiddels alweer een 'zelfverdedigingsmacht' ontstaan van 250.000 man, die uitgerust is met de modernste wapens. Het leger, de keizer en de godsdienst vormden tot de nederlaag van 1945 een onlosmakelijk geheel. En een van de doelen van de geallieerde bezet ter, Generaal Douglas McArthur, was om deze drieëenheid te doorbre ken. De hoop, die hij toen stelde op andere godsdiensten dan het traditio nele Japanse jintolsme, met name op de christelijke kerk bleek vergeefs. Het christendom in Japan betekende Kruisinga (3) De middenstandsinterpellatie van Kruisinga maakt deel uit van de reeds vele jaren durende consequent rechtse politiek van de CHU. In 1965 deed ze niet mee met het kabinet-Cals. In okL '72 zorgde de coup van Beernink er voor, dat een verjongde en meer pro gressieve verkiezingslijst duidelijk rechtser werd. Min. Boersma onthulde nog onlangs (NRC 10 mei)» dat de CHU bij de laatste kabinetsformatie bewust zelf afhaakte en niet omdat ze daartoe gedwongen werd. Thans po gen Kruisinga en het CDA-team Steenkamp-Schmelzer te komen tot een restauratie van de samenwerking met de VVD. Zij willen nog niet zien, dat het CDA daarvoor getalsmatig te onbeduidend geworden is en de dan verkregen meerderheid (76 zetels) te klein zal zijn. Door een systematische omsingeling in gemeenteraden, pro vinciale staten en in de Eerste Kamer trachten zij het huidige kabinet ten val te brengen. Amstelveen G. J. Schutten Synagoge en kerk (1) Onder het opschrift 'Kerken zwijgen nu het om Israël gaat' meldt Trouw/Kwartet dat een werkgroep er op attendeert dat Israël in gevaar verkeert en hoe men. ondanks het zwijgen van de kerk, Israël toch kan helpen. Zou het niet juist zijn ge weest ook aan te geven waarom die werkgroep meent dat Israël in gevaar Is? De werkgroep stelt o.a.: - de Syriërs hebben de vijandelijk heden voortgezet de Egyptische minister voor jeugd zaken heeft in Beiroet gesproken over een plan om Israël in drie fasen te vernietigen: de Veiligheidsraad heeft geen woorden gevonden om de overval van de Palestijnse terroristen op Kirjat Sjemona te veroordelen, maar hij heeft wel met de stem van de Verenigde Staten voor de tegenac tie van Israël in Libanon veroordeeld: de Sowjet-Unie verhoogt de span ning in het Midden-Oosten om zijn invloed in dit gebied te herstellen en te vergroten. Deze dingen liegen er niet om. Toch ben ik blij met de publikatie van een deel van het rapport van de werk groep. Ik ben blij dat 'mijn' krant deze zaken aan de orde durft te stellen. Uit het slot van uw artikel zou de indruk gewekt kunnen worden dat de werkgroep bestaat uit de daar ge noemde theologen. Voor alle duide lijkheid moet gesteld worden dat de werkgroep op het ogenblik uit meer dan honderd theologen bestaat en met de dag groeit! Den Haag ds. M. Cohen Synagoge en kerk (2) Tk ben blij met de oprichting van een werkgroep onder deze naam, juist nu het antisemitisme, in verfijnde vorm zowel bij linkse als rechtse stromin gen in de kerken, de kop wéér gaat opsteken. Natuurlijk zijn joden geen heiligen en vanzelfsprekend moeten wij een goed oog hebben voor het leed van de Palestijnen. Maar laten we wel bedenken dat de Israëlische bevolkingsgroep grotendeels bestaat uit vluchtelingen, uit mensen ge vlucht voor West- en Oosteuropees en Oosters antisemitisme, waarvan de bronnen voornamelijk moeten worden gezocht in gesanctioneerde, valse on derstromen in de leer der kerk ('godsmoord'). Daarom onderga ik uitspraken als die van Pax Christi als schijnheilig. Vele grote, én rechtzinni ge én vrijzinnige ketterijen in de kerken mogen ons nauwelijks beroe ren vergeleken bij de ketterij van het stilzwijgen van de kerken. Abcoude mw J. J. Barendrecht-van Drent Ma'alot Met grote verbazing hebben wij ver nomen, dat onze ex-minister Marga Klompé naar aanleiding van de tragi sche gebeurtenissen in Ma'alot zich geroepen voelde een telegram te zen den aan Yasser Arafat, leider van de (Palestijnse vrijheidsbewegingen. Daar- ih zou zij erop aangedrongen hebben dit soort acties achterwege te laten omdat zij nooit zouden leiden naar een oplossing van de 'rechtvaardige' eisen van de Palestijnse vrijheidsstrij ders. Het is mij een raadsel hoe een ex- minister zich kan verlagen tot het flirten met misdadige groeperingen, die op de naam vrijheidsbeweging geen enkel yecht hebben. Een vrij heidsbeweging komt voort uit een volk dat onderdrukt wordt en van zijn vrijheid is beroofd. De zogenaam de Palestijnse vrijheidsbeweging be staat uit beroepsmoordenaars die uit alle naties worden aangetrokken denk aan de Japanner Kozo Okamo- to, die twee jaar geleden een aanslag op de luchthaven Lod pleegde. Rijswijk C. P. de Vrueh Nijmegen (3) Een groep linkse studenten heeft een feestelijke plechtigheid in Nijmegen onmogelijk gemaakt Een kleine groep legde hier haar wil op aan de meer derheid. Is dit geen dictatuur? Een teken dat onze universiteiten verpoli tiekt en verziekt zijn. Waarom treden de politie en de verantwoordelijke ministers er niet tegen op? Hetzelfde heb ik in Duitsland voor de Hitlertijd meegemaakt. Een kleine horde van SA- en SS-studenten, aanhangers van Hitler, deed hetzelfde op de universi teiten in Bonn en Berlijn. Later, toen ik gevangen zat in het dodenkamp Buchenwald waar ook vele katholieke leiders zaten, zeiden zij: Het is onze schuld. Doordat wij er niet tegen zijn opgetreden en een slappe houding hebben aangenomen, hebben deze hor den Hitier aan de macht geholpen. Amsterdam W. Schumacher na de oorlog vrijwel niets meer. Bo vendien stortte de nederlaag Japan in een tijdperk waarin geen enkele ideo logie of godsdienst een rol kon spe len. tegenover het alom veelvuldig beleden materialisme. Yasukuni-tempel Daar komt thans een wijziging in. Het Japanse staats-sjmtoïsm e is op het moment in toenemende mate weer een actief beleden godsdienst. De politieke betekenis van het sjin- toïsme komt onder meer tot uitdruk king in de kracht van de liberaal democratische partij, die ook in Japan het centrum is van het traditioneel gerichte nationalisme. De liberalen willen de Yasukuni-schrijn in Kudan bij Tokio in ere herstellen als een nationaal heiligdom, waar de geesten van hen die vielen voor de keizer en het vaderland worden vereerd. Het lukte de liberalen op 12 april de zogenaamde Yasukumi-wet in behan deling te krijgen in het parlement. Volgens de Japanse raad van kerken werd het besluit de wet in behande ling te nemen er in drie minuten doorgejaagd. Zelfs de stenografen van het Japanse parlement waren niet bij machte, te noteren wat er precies gebeurde. Doordat er naderhand ster ke weerstand bleek te zijn tegen deze wet, besloot de voorzitter van het parlement, Maeo, de behandeling van de wet voorlopig op te schorten. Eind deze maand zal deze behandeling evenwel toch plaatsvinden. Mocht de wet ditmaal niet worden aangenomen, dan vrezen de kerken dat het later toch zal gebeuren. Militarisme Waarom maken de kerken zich zo druk over dit sjinto-heiligdom? De Yasukuni-schrijn was het symbool bij uitstek van Japans militairisme. Hier werden de geesten vereerd van de gesneuvelde soldaten in Japanse oorlogen. Deze tempel van het sjin- toïsme was destijds de plaats waar de keizer, de mens geworijen god, deel nam aan deze geestenverering van de gevallenen. Het einde van deze verering, waaraan iedere Japanner geacht werd persoon lijk betrokken te zijn, was voor veel Japanners een doorn in het oog. Er ontstond onder de nationalisten en oud-strijders een beweging die de na tionalisatie van de Yasukumi-schrijn nastreefde, zodat de 'zielen van de hel den' weer konden worden vereerd. Daar de wet deze nationalisatie ver hinderde, was een wetswijziging no dig, die in 1969 reeds in het parle ment werd voorgesteld. Weg naar harten De liberalen lukte het toen niet om de wetswijziging op de agenda van het parlement te krijgen. Elk jaar herhaalden zij hun poging, totdat het ZONDER NAAM Bij je naam genoemd worden n iets anders dan dat iemand ji Petrus! of: Hé, jij daar, Vjlu^ Galie! Je bent dan wel even iui scheiden van de anderen, m naam functioneert niet veel dan een nummer. De wijze wa. geroepen wordt en de reden i men je nodig heeft, dat heeft' lijk veel meer met je naam te Ik ben maar gewoon bij jou g< want ik dacht dat jij me daai,. best kon helpen, dat is ee °v mondvol, maar dat is een naa daar dat die naam Jahwe in h testament ook zo'n mondvol ?e iemand die naam werkelijk be.a" vertalen. Dan komt er zoveel 1 dan blijkt het nooit alleen mi ej? klank te zijn. Vandaar ook dana kan zeggen, dat het niet vol dol om te zeggen: Heer! Heer! m le het gaat om het doen van de n._ Vaders. Eigenlijk Is dat het duF1 ste voorbeeld van wat een n 1,1 nl. dat je je leven erop aansh God dan de naam boven alh heeft dan houdt het kennen Bi naam in dat je probeert te do Hij wil. We kennen misschi L honderden namen, maar bij de van ze komt er nauwelijks ee: voor ogen, terwijl we ook 1 kennen wier naam we niet e<3 ten, maar we kennen ze, we P wat ze doen en willen en hi v verschijning is een verhaal vo ook zonder naam, als juist w« een naam die een hele monc Niemand kende de precieze na* de clochard die in Parijs bir. werd. Maar honderde kenden zouden hem ieder ogenblik kjy hebben. Een naam hebben, d kend kunnen worden aan cei j, een bepaalde loop, een sp<7j oriëntatie, een wijze van sprekm_' manier van leven, een verbon* j aan iets, aan iemand die zin ge jn; je bestaan. Pas dan wordt het als je geen naam hebt, zonde bent rd In de eerste na-oorlogse jaren speelde de christenen in Japan een vooraanstaande rol in de pacifistische beweging. punt ditmaal op de agenda terecht kwam. Het is niet te verwachten dat het de liberalen dit jaar ook meteen al lukt de wet tot nationalisatie van de tempel er door te drukken bij het parlement. Daarvoor is er teveel weer stand tegen. Het verzet tegen de wet komt vooral ook uit de hoek van de raad van kerken in Japan. Zij verwacht dat het sjintoïsme zijn oude machtspositie te rug krijgt, als de staat de tempel tot een nationaal heiligdom maakt. Dit zou kunnen leiden tot terugkeer van de oude tijden van het militairistische Japan en tot hernieuwde druk op de kerk. De liberalen, exponent van het Japanse grootkapitaal zouden gaarne een uitbreiding van Japans zelfverde digingsmacht tot een groot Aziatisch leger zien. Zo'n leger zou een behoor lijke klant kunnen worden van de Japanse industrie en een motor voor Japans verdere economische expansie. De grote meerderheid van de bevol king van het land vindt de vorming van een groot en zwaarbewapend le ger niet nodig. Zij herinnert zich nog wat voor verschrikkingen het militai risme over Japan en over heel Azië heeft gebracht. De weg via het sjin toïsme lijkt de enige die voor de liberalen open is gebleven, want de godsdienst is de weg naar de harten van de mensen. MOSKOU Tot ontsteltenis van een groot aantal gelovigen heeft de Russi sche orthodoxe priester Dimitri Doed- ko zijn ambt neergelegd, nadat hij door patriarch Pimen naar een andere gemeente was overgeplaatst Doedko heeft grote bekendheid verworven door zijn ongezouten kritiek op aller lei misstanden in de Sowjet-Unie. Hij behandelde deze vanaf de kansel naar aanleiding van brieven, die zijn kudde hem zond. Zijn overplaatsing vat vader Dimitri op als een voorbeeld van "het feit dat 'goddelozen misbruik maken van de macht van de bisschoppen en inbreuk doen op de interne kerkelijke aangele genheden'. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Leiden: J. L. VH" penhol te Huizen (NH); te Bas_, form. Kirche)J. Dol te Wagei"1 te Kirchberg (Reform. Kirche) •te Wageningen. 6 Bedankt: voor Boven-HarinxvRc F. Vergunst te Capeile a.<L ar: voor Vriezenveen: A. Romein t zep. lil ei Aangenomen: voor Amsterdamse Roos te Gouda. tin GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Rotterdam^ lois: W. P. Barkema te Elburj J. Duursema te Groningen. GEREF. KERKEN VRIJG '6 Door de cliassis Hoogeveen ij geëx. en beroepbaar verklaard: j, ding, Varenkamp 239 Emmen. Mijn koning, mijn held, een van M. Rofhaert, over koning H V. Uitg. De Boekerij, Baarn, J ƒ22.50. rol ie V; Nederland schaakt! uitgegeven lcgenheid van het 100-jarige van de KNSB. Uitg. Moussault, 142 blz ƒ12.50. Drs. N. Scheps laat in Kerknieuws de 69-jarige hervormde emeritus-predi kant drs. T. D. Berghuis (tot zijn emeritaat in 1970 stond hij in Olde- en Nijeholtpade) aan het woord, die boeddhist is geworden. Drs. Berghuis: 'Ik mis in het gangbare christendom de mystiek die ik in het Boeddhisme aantref. Natuurlijk heeft het christen dom ook verschillende mystieke stro mingen. De mens heeft een goddelijke vonk, die je het christus-principe of het Boeddha-principe kunt noemen. Maar aanvaarden de christelijke ker ken dat? Leggen sommige kerken niet veel meer de nadruk op het bestaan van een God die verkiest of verwerpt? Die verkiezing vindt men in het Boeddhisme niet. Ik zou me wel een christen in innerlijke zin willen noe men, maar niet in kerkelijke zin. De dogma's van de verschillende kerken kan ik niet anders beschouwen dan als vormen of verstenigen van waar heden die in andere religies weer een andere gestalte hebben aangenomen. Men zou kunnen zeggen dat Christen dom en Boeddhisme vormen zijn van dezelfde waarheid. Als het Boeddhis me spreekt van bevrijding uit het lijden, dan is dat eigenlijk hetzelfde als de verlossing uit de ellende waaro ver het christendom spreekt. Er ls wel een nuanceverschil, maar meer toch niet De heer Maitreya is voor mij wat volgens het christendom Christus is. De heer Maitreya heeft de mens Jezus enkele jaren overstraald en door Hem aan de wereld een leer doen openbaren waarvan wij de zege ningen nu nog zien. Wanneer een stervende zegt dat hij naar de Here Jezus gaat, accepteer ik dat. Maar als een christen spreekt over de verge ving van zijn zonden en de verzoe ning, dan zie ik dat anders. Zonde ls volgens het Boeddhisme avidya onwe tendheid. Wanneer wij zouden weten wat wij voor verkeerds zouden doen, dan zouden wij het misschien niet doen. In het Boeddhisme zie ik een psychologische weg naar het innerlij ke geluk van de mens.' Racisme Dr. H. B. Weijland, scriba van de gereformeerde synode, gaat in Ons Kerkblad (classes Arnhem en Ede) in op de reacties op het synpdebesluit inzake de' bestrijding van het racisme. Dr. Weijland: 'Wat mij verdriet doet is de felheid waarmee door sommigen op het syno debesluit gereageerd wordt. Waarom over deze zaak, die al zoveel jaren in discussie is en waarin heel voorzichtig tenslotte één stap gedaan werd nu opeens zó emotioneel gereageerd? U moest de brieven die het moderamen bereiken eens lezen! Is de synode die als één man achter het 'eenparig gelooofsgetuigenis' ging staan, die in zake het oecumenisch samenspel een duidelijk reformatorische koers koos en het IKOR trachtte bij te sturen nu opeens een poel van verderf gewor den? Is het wel zo goed in een kerk als juist de politiek getinte zaken de mensen op de been brengen? Let wel. dit geldt ook omgekeerd de veel te scherpe reacties toen de synode van Dordrecht besloot om niet in het P.C.R. te gaan.Is er een kans, dat dit synodebesluit wordt herzien? M.I. zou hiervoor alleen aanleiding bestaan, wanneer na de recente omwenteling in Portugal en het aanbod van de regering om op democratische wijze met de verzetsbewegingen te onder handelen, die verzetsbewegingen wei gerden hierop in te gaan en de strijd ook dan met geweld van wapens voortzetten. Verder wanneer uit nade re informatie van m.n. de zwarte kerken in Zuid Afrika (helaas niet op de synode aanwezig) en argumentatie van de overige zusterkerken aldaar aangetoond wordt, dat de synode haar beslissingen nam op duidelijk eenzij dige rapportage. Dan, wanneer zou blijken, dat deze beslissingen niet ge dragen worden door het gebedsleven in de gemeente, waarmee zou aange toond zijn, dat wij als kerken een niet-kerkelijke uitspraak gedaan heb ben en daarmee in strijd zouden zijn gekomen met art. 29 van onze Kerkor de.' zich in korte tijd een hele cultuur van schimmel-achtige stoffen, zodat op het laatst "alles aan elkaar plakt. Ge zangenboekjes, bijbeltjes en vooral ook oude platen moet men nimmer 'repareren' met doorzichtig plakband, het betekent na korte tijd dat er ter plaatse een verharding met vuil op treedt, waarna er een gat in komt. Veel beter is dan een sigarettenpa- piertje of zijdepapier met liefst zuur vrije lijm.' Wim Gijsen. Bollcbieste. Roma^, sum. Agathon, 1974. 173 blz. ST Oost-Europa Niet poetsen In Het orgaan van de bond van Nederlandse predikanten geeft ds. C. Blomaard een wijze raad door over het gebruik van oude kanselbijbels: 'Als men zo'n oude bijbel, waaruit niet gelezen wordt, wenst te handha ven, dan alleen zondagmorgen een uurtje open en verder in de kast, liefst op de sloten. Vele oude bijbels kunnen niet meer dicht vanwege het jarenlange opzui gen van vochtige lucht in vochtige kerkgebouwen. Bijbels in leren band dienen enkele malen per jaar met een wasdoek te worden opgewreven tegen het uitdrogen. Zijn er koperen sloten dan moet men deze gebruiken en schaars poetsen: er zijn heel wat bij bels waarin bij de sloten een gat valt door het overdadig gebruik van poets- goed. Half in elkaar gezakte bijbels moet men opbergen of laten restaure ren (kosten meestal enige honderden guldens). Nog erger maakt men het wanneer het op de kansel liggende exemplaar in plastic wordt gewikkeld en afgesloten: daaronder ontwikkelt De Waagschaal kwam uit met een een speciaal Oost-Europanummer. He be Kohlbrugge, gaat de geschiedenis na van de Praagse christelijke vredes conferentie en concludeert: wie na 1971 nog meedoet, heeft gekozen voor de 'normalisering' in Tsjechoslowakij- e, voor een 'neen' tegenover het socia lisme van de Praagse Lente, voor de weg van het oostelijke socialisme en laat zich gebruiken voor een bewust gekozen oostelijke politieke propagan da. Bert Kisjes laakt de onduidelijk heid van het boekje van de hervorm de en de gereformeerde diakonale or ganen 'Kerken onderweg in een mar xistische samenleving.' G. H. v.d. Graaf betoogt, dat de koers van het hervormde werelddiakonaat diame traal tegenover het beleid van de synode staat, wat hij Vooral ziet in de diakonale steun aan het Hendrik Kraemerhuis in Berlijn. Van de Rus Jewgenij Barabanov staat er een kri- sche bijdrage in over de 'goedkope broederschap', die de kerken zouden bedrijven. Kortom, de sectie internati onale hulpverlening van de hervorm de kerk wordt uitgedaagd, haar uit gangspunten en doelstellingen inzake Oost-Europa eens duidelijk op tafel te leggen, waarbij In de Waagschaal niet in de methode la Wurmbrand wil vervallen. Dit nummer is voor ƒ1.50 te bestellen via giro 2620510 t.n.v. penningmeester In de Waag schaal te Utrecht. Over twee weken verschijnt een Kafkanummer met bij dragen van Ad den Besten en ds. M. G. L. den Boer. 1 Wie weer eens een eenvoudige 1 over de Tweede Wereldoorlog t zen, kan bij Gijsen terecht Zi ie lebieste' (de naam van een sta en snijdt die tijd weer aan, t-f moeilijk het ook is om er liter er iets nieuws van te maken, het b redelijk gelukt om in alle eern te fijnzinnig en over het algemee n men beslist niet on-origineel «pi te vertellen over een jongen 12-jarige leeftijd de oorlog me Zijn vader brengt onderduii huis, de jongen ziet de gevolg li een bombardement en hij on de schaarste aan levensmiddel L sen weet een goede indruk te i door het vertellersstandp 22 vernauwen tot dat van de jonj, hoe deze reageert op die Naast de dood, die de oorlog is het tweede thema de ontlijf sexualiteit. Vooral die passage .50 in de jongen met meisjes ink king komt, zijn knap en sob,!( schreven, wel minder stereopti de oorlogservaringen. De rom digt met de bevrijding, waa 'm jongen niet bevrijd, maar anj geert. 'Bollebieste' is dus een 39 sympatiek boek, zonder dikdt heid opgezet. Al is het geheel direct opzienbarend, heel wat ten zijn goed genoeg om een oordeel te vellen. Liefde Vrijheid Waarheid dooi ge B. Burch. Uitgave De To Haarlem. 112 blz.; 16.00. De schrijver, een Amerikaanse l"1 raar in de filosofie, vergelijken tendom, boeddhisme en vedant u conclusie: de religies vertrekke i.n uit hetzelfde beginpunt, maar' dan verschillende wegen die t naar verschillende eindbestemin00 die niet met elkaar te verenige 41 Religies moeten eLkaar niet bes vanwege de verschillen, maar o< {jj, de verschillen afschaffen teiija niet te hoeven strijden. Hij pleij j een vreedzame coëxistentie i gemeenschappelijke strijd tegen religieuze en een gezamenlijke voor sociale activiteiten. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2