J oorlopig tkkoord efensiepot GISCARD PRESIDENT troepenscheiding E SI BB Israël en Syrië bijna eens over Mitterrand wordt verliezer met meer stemmen dan Pompidou en de Gaulle mm In deze krant v. d. Velde ■MB >edkeuring afhankelijk n overleg in NAVO-verband hgezegd onni '9 Directe deinoeratie PARIJS (AP, Reuter, UPI) - Valéry Giscard d'Estaing, de 48-jarige minister van finan ciën en economische zaken, wordt de nieuwe president van Frankrijk. Zendingspost op West-Irian overvallen Nieuwe Leicis e Coeiramt RIAANDAG 20 MEI 1974 MSTEL1JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN. Zocterwoudseweg 23. tel. 33741. 372. telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylcn Tan Nljevellstraat Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur pnze Haagse redactie HAAG Het kabinet heeft een voorlopig akkoord bereikt de defensie-inspanning voor de komende vier jaar. Het bud- |at aan de defensie wordt besteed, zal in deze vier jaar tussen i en 30 miljard gulden bedragen. jgf f ■wr m T 4 - V' tl -Alp i.xyï-; MhiÉSlll ianvankelijke verschil tussen de en van minister Vredeling de- li en minister Duisenberg (fi- gn) bedroeg 1.6 miljard gulden. }er Vredeling schrapte voor één r Vredeling is niet rechtvaardig de over- voor alle misstanden aan- II kelijk te stellen. Mr. W. Aantjes. foog en vrij zonnig weer, aan i kust ook hier en daar mist. vakke tot matige wind, eerst lordwestelljk, later uit uiteen- pende richtingen. Maximum- mperaturen van 14 graden aan e tot circa 19 graden in het chthnenland. ORGEN EN OVERMORGEN: 'ervvegend droog met zonnige Irioden en weinig verandering temperatuur. orgen zon op: 04.38 onder: 20.36 maan op: 04.03 onder: 20.36 *ji eelspelers ~lken oud fluweel miljard in zijn plannen, waarna een verschil van 620 miljoen bleef. Vrij dag diep in de nacht werd een com promis bereikt in de ministerraad, waardoor het verschil geheel ver dween. Het akkoord is voorlopig, omdat met name de confessionele ministers hun goedkeuring afhankelijk hebben ge steld van het Navo-overleg. Morgen zal het Navohoofdkwartier in Brussel een lijst met plannen voorgelegd krij gen, waaronder belangrijke wijzigin gen ten aanzien van de manier waar op Nederland zijn Navo-taak vervult. Deze wijzigingen zouden onder meer inhouden een belangrijke beperking van het aantal straaljagers dat de Starfighter moet vervangen en een inkrimping van de omvang van de landmacht. Naar Nederlandse opvat ting houden deze wijzigingen niet in, dat Nederland eenzijdig zijn Navo- taak wijzigt maar wel dat onze krijgs macht die taak anders gaat uitvoeren. Onzeker Indien de Navo akkoord gaat, zijn er in het kabinet geen problemen meer over de defensie te verwachten. Heeft de Navo overwegende bezwaren tegen bepaalde punten, dan zal midden juni in het kabinet weer uitgebreid onder handeld moeten worden. Verwacht wordt dat het defensie ak koord noch door de progressieve rege ringsfracties, noch door de confessio nelen erg enthousiast begroet zal wor den. De progressieven zullen vinden dat de bezuinigingen niet snel genoeg tot stand kome, de confessionelen zullen bedenkingen hebben tegen het hoge tempo waari de bezuinigingen toch nog worden doorgevoerd. De houding van de fracties zal zo begre pen wij gisteren sterk afhangen van de rest van het regeringsbeleid en het klimaat tussen de confessionelen en progressieven. De KVP-defensiespeeialist Van Eisen zei zaterdag in het radioprogrqmma 'In de Rode Haan' dat de defensie een breekpunt kan worden als men het in het kabinet niet eens wordt. 'Wij willen een redelijke defensie-inspan ning handhaven', aldus de heer Van Eisen, die zich niet wilde vastleggen op een bepaald bedrag aan bezuinigin gen wat wat volgens hem nog aan vaardbaar zou kunnen zijn. De winnaar Valéry Giscard d'Estaing heeft gisteren zijn stem uitgebracht in Chanotat bij de stad Cler mont Ferrand in midden-Frankrijk. Giscard, als altijd zelfverzekerd, voorzag zijn supporters buiten het stemlokaal van handtekeningen. Hij wordt op één na de jongste president die Frankrijk ooit heeft gehad en de jongste president van dit ogenblik van een westers land. Bent, u voor of tegen Frans? Twee onzer redacteuren zitten elkaar in de haren en u mag schrijven wie gelijk heeft. Democratischer kan het toch niet. Het onderwijs zit ons hoog. Onze lezers ook trouwens. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE is er toch uitge- NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTSDAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Sehiijf op de envelop: De Chr. l'erj», anlw oordnuninier 2792 A'dam. DAMASCUS. JERUZALEM (UPI, Reuter) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Kis singer heeft een doorbraak be reikt bij de onderhandelingen tussen Israël en Syrië. De kans dat de strijdende Israëlisch en Sy rische troepen op de Hoogvlakten van Golan uit elkaar gehaald kun nen worden is nu weer sterk ge stegen. Syrië en Israël hebben zich voorlopig akkoord verklaard met een scheidings lijn, die door de Amerikanen is voor gesteld. 'Ik denk, dat deze lijn voor beide partijen aanvaardbaar is', zei de Israëlische minister van voorlichting Peres zondag, nadat Kissinger enkele uren had onderhandeld met een dele gatie uit het Israëlische kabinet. Daarmee maakte Peres duidelijk, dat Israël het Amerikaanse voorstel had aangenomen. Zaterdag al had K'ssin- ger een voorlopig 'ja' gekregen van de Syrische premier Hafez Assad. Kissin ger toonde zich zaterdag bij zijn te rugkeer uit Damascus in Israël duide lijk optimistisch. Hij zei, dat er 'voor uitgang van betekenis' was geboekt. Daarom had hij besloten om zijn verblijf in het Midden-Oosten nog wat te verlengen. Drie weken geleden Kissinger begon drie weken geleden met de vredesmissie, waar hij nu aan bezig is. Hij heeft al die tijd tussen Israël en Syrië heen en weer gevlogen zonder wezenlijke resultaten te boe ken. De verwachtingen waren, dat hij afgelopen weekeinde zijn poging voor lopig zou opgeven, maar de stemming is nu volledig omgeslagen. Een ambte naar uit zijn reisgezelschap zei zondag, dat er 'binnen 24 uur' een akkoord over troepenscheiding aan het Golan- front bereikt zou kunnen worden. Maar hij voegde eraan toe, dat Kissin ger zeker nog vier dagen nodig zal hebben om de zaak tot in details te regelen. Bovendien wees de Ameri kaan erop, dat Syrië alleen nog maar 'voorlopig' akkoord is gegaan met Kis singers plan. Zie verder pagina 8. Een ambtenaar in Leimuiden.C» Gaf bij het trouwen aan bruigom's en bruidon de boterring van Beuk. want hij vond het zo leuk te luisteren naar dankb re (S.M.tei.) geluiden. Maak ook. een limerick over Beuk (Room)boterringen. Elke week wordt een geplaatste inzending beloond met een transistorradio. Opsturen aan Beuk, (<2v)Yn Postbus 190, sS ./'<V 1 Amsterdam. VEEN (NB) Papoea's in het centra le bergland van West-Irian hebben een zendingspost van de gereformeer de gemeenten overvallen en alle mensen daar gedcod. Vermoedelijk zijn er geen Nederlanders bij be trokken. Drs. A. Vergunst te Veen ((NB), se cretaris van het zendingsdeputaat- schap van de Gereformeede gemeen ten, deelde ons zaterdagavond mee, dat hij nog niets meer wist, dan een telegram van de volgende inhoud: 'Post Nipsam geheel verwoest. Allen gedood door bevolking'. De zendingspost te Nipsam werd in 1971 gesticht door zendeling ds G. Kuyt. Het is de derde post van de Gereformeerde gemeenten, die sinds 1963 op West-Irian werken. Reeds eer der waren er spanningen. Een Pa poea-helper van ds Kuyt werd gedood en ook ds Kuyt en zijn gezin ontkwa men eens nauwelijks aan de dood, doordat op het kritische ogenblik een vliegtuig van de MAF arriveerde. Ds Kuyt verblijft met zijn gezin met verlof in de Verenigde Staten. Er woonden dus thans geen Nederlandse zendingsmensen in Nipsam, maar wel werd de post regelmatig bezocht door de Nederlander Henk Looyen. Met de leiding van de post was tijdelijk een Papoea uit Biak belast, Herman Ibat. Ds.Kuyt gaat zo snel mógelijk naar West-Irian terug. Hij hoopt vandaag of morgen te arriveren. Ds. C. G. Vreugdenhil, die onlangs als missiona ris predikant is bevestigd, maar in verband met een talencursus nog eni ge tijd in Nederland zou blijven, gaat nu woensdag al naar West-Irian in verband met de gebeurtenissen. (ADVERTENTIE) Dit blijkt uit de resultaten van de tweede ronde van de Franse presi dentsverkiezingen, die gisteren zijn gehouden waarbij de Fransen in re cordaantallen naar de stembus zijn getrokken. Toen gisteren ruim tweederde van de stemmen was geteld bleek dat Giscard met ruim 51 procent van de stemmen een kleine, maar voldoende voor sprong had genomen op zijn linkse rivaal Frangois Mitterrand, die de 49 procent nog niet had bereikt. De overwinning van Giscard was al kort na sluiting van de stemlokalen door de computers voorspeld. Het betekent nog niet dat Giscard meteen tot president is uitgeroepen. Gezien de geringe verschillen zullen ongetwijfeld nieuwe tellingen noodza kelijk zijn. waardoor de officiële uit- troeping van de nieuwe president zelfs tien dagen op zich zou kunnen laten wachten. Onafhankelijk van elkaar opererende teams, met computers, van de Franse staatsomroep ORTF, radio Europa en radio Luxemburg voorspelden rond acht uur gisteravond een kleine over winning voor Giscard. Toen daarop de verkiezingsuitslagen binnenstroomden werd een tamelijk stabiel beeld ver toond van een voorsprong van rond de twee procent van de stemmen. Aan een dergelijke voorsprong zou zelfs de stembusuitslag van de Franse overzee se gebiedsdelen nauwelijks nog kun nen afdoen Gaston Deferre Een van de eerste toplieden van de linkse oppositie die Ciscords president schap erkende was de burgemeester van Marseille, Gaston Deferre, die onder Mitterrand vermoedelijk pre mier zou zijn geworden, verklaarde: 'Dit is geen succes noch een triomf voor Giscard d'Estaing, maar een zeer nauwe overwinning. Met een zo klei ne meerderheid en een zo kleine voorsprong om een land als Frankrijk te regeren geloof ik dat hij in ernsti ge moeilijkheden zal komen'. Alexandre Sanguinetti, de secretaris generaal van de gaullistische UDR, de partij die Chaban-Delmas steunde maar later knarsetandend Giscards kandidatuur propageerde, zei: 'Het zal voor de nieuwe president onmogeliik zijn naar de uitersten te regeren. Hij zal gedwongen zijn te regeren via compromissen tussen de opvattingen van alle partijen'. Jean Lecanuet, de leider van de Re formateurs, die het centrum vertegen woordigen, zei al vroeg op de avond er zeker van te zijn dat Giscard president zou worden. Lecanuet maakt, zo wordt aangenomen, 'n goe de kans een prominente ministerspost in Giscards nieuwe regering te krij gen. Lecanuet, dio zich krachtig Euro pees en Atlantisch heeft opgesteld, zou mogelijk buitenlandse zaken kun nen bemachtigen, danwel het depar tement van binnenlandse zaken. De communistsiche fractieleider in het Franse parlement, Jacques Duclos verklaarde Giscards overwinning uit het feit dat 'rechts alle trucks heeft gebruikt'. Georges Marchais, de leider van de Franse communistische partij zei: 'De rechtse kandidaat heeft ieder een, behalve de mensen die postze gels verzamelen, naar zich toege trokken. Iedereen aan de andere kant zit nu in hetzelfde schip, extreem rechts, de OAS (die extreme beweging die Algerije Fran*; wilde houden). Welke prijs zal rechts hiervoor gaan betalen?' Marchais waarschuwde dat zijn partij ervoor zal zorgen dat de kandidaat van 'Rechts' zijn verkie zingsbeloften houdt. 'Wij zullen ver zekeren dat de Fransen niet lang voor do eek worden gehouden', aldus Mar chais. Mitterand Frangois Mitterrand, is er ondanks zijn nederlaag in geslaagd in de twee de ronde meer stemmen te veroveren dan Georges Pompidou als winnaar in 1969 en meer dan de Gaulle in 1965, die toen met 55 procent van de stem men opnieuw president werd. Mitter rand kreeg in Chateu-Chinon, de Bourgondische stad waar hij burge meester is, 77 pet van de stemmen tegen 23 pet voor Giscard. De nieuwe president veroverde echter in Chama- lières. waar Giscard burgemeester is. 70 pet van de stemmen tegen 30 pet voor Mitterrand. Chamalières is een klein stadje in het district Puy de Dome in midden-Frankrijk op enkele honderden km ten zuiden van Parijs. Miljoenen Fransen zijn gisteren, ge steund door prachtig lenteweer, naar de stembussen gegaan. Computers hebben berekend dat rond 87 procent van de Fransen zijn stem heeft uitge bracht, wat een record is. Bij de eerste ronde werd door ongeveer 83 procent gestemd, wat toen al een hoogtepunt van belangstelling was. De twee verkiezingsronden zijn voor afgegaan door e°n bijzonder spannen de campagne, die vrijdagavond is af gesloten. Over het algemeen is de campagne vrij zindelijk gevoerd. Ge heel volgens de verwachting heeft 'rechts' vooral in de tweede ronde alle vuurwerk gericht tegen de even tuele bedreiging voor Frankrijk van de communisten, waarmee Mitterrand in zee was gegaan. Aan het slot van de campagne trok Giscard bijzonder fel van leer en sprak hij zelfs van de mogelijkheid dat Frankrijk onder Mit terrand een collectieve Samenleving zoals de Sowjet-Unie- zou worden. Mitterrand heeft alle nadruk gelegd op het onvermogen van Giscard in de negen jaar dat hij minister van finan ciën is geweest Frankrijk van sociale verbeteringen te voorzien. Mitterrand maakte daarbij behendig gebruik van Giscards afkomst uit een familie van de hoge bourgeoisie, een kandidaat, die altijd op het pluche heeft gezeten en die steeds de belangen van de bezittende klasse heen verdedigd. Mitterrand heeft gisteravond laten weten dat Giscard de president van slechts 'half Frankrijk' zal zijn en gewaarschuwd dat hij als nieuwe presi dent op krachtige oppositie van links en van de vakbonden zal moeten reke nen. Binnenland AR, CH en CDA 3 Verkijk laat belangrijkste mythe liggen 6 Pilotenstop 7 Buitenland Noodtoestand Ulster 8 Atoombom in India 8 Zondagschoolwerk 2 Kerk Afrikaans antwoord op evangelie2 SPORT Succes voor Vitesse 9 Micliels weinig wijzer10 Dusbaba naar Ajax10 Brazilië optimistisch 11 Amerikanen ook niet alles..12 Radio en tv4 Strips, feuilleton 4 Puzzel Nieuwe boeken Poprubriek 7 Weer R Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1