IT MAAGDENHUIS - EN DAARNA ardinaal Alfrink zeer bos op bisschop Gij sen 'Bewaarder geeft gevangenen te weinig aandacht' .jzetting met een resultaat Voorlichting over gebit blijft niet lang hangen gf jaar geleden'medebeslissingsrecht >or alle geledingen op alle niveau's' Te laat bij ziek kind: waarschuwing voor arts Kerken betuigen Israël deelneming Nationaal comitë jaar van de vrouw Poging tot behoud van experimenteel vormingscentrum Bijdrage voor 'vernieuwbouw' wordt verhoogd Papierprijs noopt nieuwsbladen tot tariefsverhogingen p/k.wamtet zaterdag 18 mei 1974 BINNENLAND T9/K9 Gü ;e ^ze onderwijsredactie uiweek is het vijf jaar geleden dat het administratieve centrum :n^j universiteit van Amsterdam, het Maagdenhuis, door enkele engelegenheid terug te kijken naar die vijf rumoerige dagen met iHrige gerechtelijke nasleep; dg koelere geesten zullen er meer \te aan hebben na te gaan ivat de uitwerking was van deze iheepse bezetting en hoe het verder met al die eindeloze, ferc bezettingen die op de Maagdenhuisbezetting volgden, is 16 mei 1969 bezette een_snel mde groep studenten het ihuis, nadat al enige dagen de nde aula van de universiteit, lerse kerk als permanent dis- chintrum de studenten bezet was. het in die tijd om déwas het magische begrip >g tslissingsrecht voor alle legen op alle niveaus.' De Am- ;e rector magnificus Belinfan- leze eis van de studenten een jet genoemd en lokte met die itie de bezetting eigenlijk uit. M 'De loze kreet' Jenten vormden een actiegroep ie kreet' en die actiegroep de kern van wat later een Aassabezetting werd. Medebe- ■Brecht op alle niveaus had al ■tot een bezetting geleid. Stu- Bvan de katholieke hogeschool "^ïrg hadden, met succes hun ,ool bezet. In het parlement l de toenmalige minister van js, Veringa, die bezetting ei- [niet af. je Amsterdamse variant van ^bezettingen waren de menin- de Kamer verdeeld. De over- van de Kamer ver- •yile de bezetting. Ook oppositie- Den Uyl schaarde zich bij de rijelaars. Hij vond dat bezettin gen geoorloofd waren in nood- ee, als de democratie heeft op- 'Itn te functioneren. Daar was lelAmsterdamse geval geen spra- it al vond ook Den Uyl dat er (emaakt moest worden met de- Sering van het wetenschappe- jderwijs. Overigens was niet in de PvdA-fractie het met eens. Een groep Nieuw Link- stèt bestond toen ook nog) ver uitdrukkelijk het eens te-zijn et bezettende studenten. bezetting ging het vijf dagen rima. Er was een luchtbrug dsMaagdenhuis en Lutherse kerk jnfed, waarover een druk verkeer was. De Amsterdamse bevol king werd via stencils ingelicht over de eisen van de studenten om meer te zeggen te krijgen in hun eigen studie situatie; de bevolking reageerde door en masse te komen kijken, door voor grote hoeveelheden voedsel te zorgen en door kleine solidariteitsstakingen te houden. Het was mooi weer in Amsterdam en dat werkt in dit soort zaken als een stimulans om mee te doen. Politieingrijpen Politie-ingrijpen werd door de bezet ters voortdurend verwacht. Maar het gebeurde niet direct. Wel werd de luchtbrug afgebroken, zodat niemand het Maagdenhuis meer .in- of uitkon. Voedsel kon alleen nog via een mand je worden opgehesen. Inmiddels had den de bezetters een eigen zender in de lucht, 'De Vrije Maagd', die de bevolking voortdurend boodschappen, oproepen en nieuwsbulletins verstrek te. Er waren wel contacten tussen bezetters en overheid. Via ingewikkel de kanalen bereikten brieven van bur gemeester Samkalden (die ook presi dent-curator van de universiteit was) de bezetters en er werd door een delegatie van de bezetters ergens bui ten het Maagdenhuis met de burge meester overleg gepleegd. Maar de bezetters in het Maagdenhuis voelden er niet zoveel voor in ruil voor wat vage toezeggingen over een gesprek over de toekomstige structuur van de universiteit het Maagdenhuis te verla ten. Het eind kwam toch nog redelijk onverwacht. Op dinsdagavond werd er een soort sympathie-optocht van de Oudemanhuispoort gehouden naar het Maagdenhuis, waar al snel behoorlijke rellen uit voortkwamen. Zoals altijd bij dit soort gelegenheden lagen toe vallig stapels stenen van huizen in aanbouw of afbraak klaar in het cen trum van de stad. De wapens werden de burgers als het ware in de handen gegeven. De politie moest met rieten schilden en een waterkanon dat het der hoofdstuk in de geschiedenis van Amsterdam en de studentenacties. Voor de studenten had deze bezetting de Wet Universitaire Bestuurshervor- ming (WUB de wet-Veringa) tot ge volg, waarin meer inspraak aan stu denten en ander dan wetenschappelijk personeel werd gegeven. Een wet die door de studenten aanvankelijk overi gens geboycot werd omdat die niet ver genoeg ging en nu door de stu denten met hand en tand verdedigd moet worden tegen wetenschappelijk personeel, dat die wet te vergaand vind. Telefoontje werd verkeerd beoordeeld Van een verslaggever UTRECHT Het medisch tuchtcollege heeft een arts bestraft met een waarschuwing omdat hij, tijdens waarneming in een weekeinde, zich niet volledig genoeg op de hoogte gesteld heeft van de ernst van een driejarig patiëntje, tvaardoor hij veel later dan mogelijk ivas op huisbezoek kwam. De klacht die de vader van het kind dat is overleden indiende is gegrond verklaard. Het tuchtcollege aanvaardt niet als excuus het feit dat de gewaarschuwde arts deel uitmaakte van een door een collega georganiseerde praktijkwaar- nemingsorganisatie, waardoor hij niet zelf telefonisch contact met de oiders van het kind heeft gehad. De organi satie waaraan artsen de waarneming gedurende weekeinden en 's avonds kunnen uitbesteden wordt geleid door een arts. Bij die organisatie kwam het telefonisch verzoek van de vader van het jongetje binnen: het kind vertoon de verlammingsverschijnselen, had hoofdpijn, buikpijn en diarree en had hoge koorts. Resultaat De Maagdenhuisbezetting had dus een duidelijk resultaat. Overigens is het eerlijk om alle bezettingen die aan de andere universiteiten volgden met hetzelfde doel; medebeslissingsrecht op alle niveaus voor alle geledingen, hierbij te noemen. Voor de simpele toeschouwer leken veel van die ver- volgbezettingen tamelijk zinloos, maar voor de studentenbeweging zelf bete kende het waarschijnlijk wel iets dat alle universiteiten en hogescholen meededen met de acties voor een democratischer universiteit. Tenslotte had Amsterdam het ook niet vah zichzelf om te bezetten: Tilburg was de eerste. De Maagdenhuisbezetting heeft overi gens ook nog een ander, aanzienlijk vermoeiender gevolg gehad: sinds die tijd lijkt bezetten de enige methode om aan te geven dat je het als student niet eens bent met andere groeperingen binnen de universiteit. Met het enig logische gevolg, dat geen sterveling meer opkijkt van een bezet ting: iedere inwoner van ons land heeft inmiddels de kans gehad een keer zelf een bezette ruimte te betre den. Meestal is dat wel een gezellige aangelegenheid, maar uiteindelijk gaat het daar niet om. Bovendien is de wrevel bij mensen die de studen ten best welgezind zijn, groeiende. Minister Van Kemenade en staatsse cretaris Klein toch niet de aller-reac- tionairste bewindslieden die we ooit gehad hebben, hebben deze week ste vig uitgehaald naar de bezettende stu denten. Toen vijf jaar geleden de postbode zich aan het Maagdenhuis meldde werd er een mandje uit het bezette gebouw neergelaten. Verbeelding niet zo goed deed, fors optreden. Het waren ouderwetse rellen, zoals die in Amsterdam na 1966 herhaaldelijk wa ren voorgekomen. Wegrennende men sen, uit de grond gerukte palen en parkeermeters, warm weer en de vol gende dag de volkomen chaos op straat. Na de Maagdenhuisrellen is het rustig geworden in Amsterdam. De epidemi sche rellen van de jaren daarvóór waren voorbij. De ochtend volgend op een chaotische nacht, 21 mei, kwam er een eind aan de Maagdenhuisbezetting. De studen ten werden een voor een uit het huis gesleept en in bussen naar het politie bureau gebracht voor een procesver baal. Tegen de zevenhonderd bezetters werden geverbaliseerd, vanwie er ruim 550 later ook een oproep kregen om voor de politierechter te verschij nen. Die berechtingen vormen overi gens een tenminste zo spannend an- Je kunt dan twee dingen doen; je kunt als student de mensen die het niet met je eens zijn op de hoop van rechtse sufferds gooien en dóór blij ven bezetten; je kunt ook omkijken naar een ander middel om je onge noegen over allerlei zaken (en dat ongenoegen is meestal helemaal niet zo ten onrechte, al zou je dat wel eens vergeten) te uiten. De verbeel ding aan de macht, één van de leuzen van de Parijse meirevolte van 1968, mag alsnog wel eens in de Nederland se studentenwereld worden ingevoerd. Ice HT Kardinaal Alfrink heeft zich bijzonder scherp uitgelaten over de handelwijze van bis- Gijsen jegens de r.k. hogeschool voor theologie en pastoraat (HTP) te Heerlen. Hij verklaarde 'treden van de Roermondse bisschop 'in hoge mate te betreuren'. Ook sprak de kardinaal de juit, dat deze nieuwe affaire de polarisatie in de hele kerkprovincie 'lot smartelijke proporties' (jagen. Gijsen publiceerde eerder een brief uit Rome van de ngregatie voor het katholieke js. In deze brief werd hem egezegd, wanneer hij van zijn gebruik zou willen maken om Tsteropleiding in zijn bisdom in hand te nemen en Rolduc (de peenschap voor priesterkandida te Gijsen vorig jaar stichtte) J uit te bouwen. Tegelijk werd JP, waar tot nu toe de priesters Jpet bisdom Roermond worden ld, gedesvoureerd. I'P 'iecongregatie schreef alle be- hebben voor bisschop Gijsens listing over de huidige stand ken van de priesteropleiding in n. 'Het onderzoek vail de stuk- li ie ons ter beschikking staan, me van de col lege tractaten van Opd van enige professoren, heeft Éan overtuigd, dat de opleiding rmeld instituut geenszins op gende wijze beantwoordt aan 1, die de kerk aan dé priesterop- 6 stelt. Wel wil de congrega nt de gesprekken met de HTP, van de kant van de bisschop als E ome, worden voortgezet, rsdienst van het bisdom Roer- publiceerde deze brief met de - ening, dat de bisschop 'positief Efce brief zal reageren'. Ook deel- 55» persdienst mee, dat het nog ekend is, wanneer het bisdom imet een eigen grootseminarie, laai Alfrink neemt het bisschop bijzonder kwalijk, dat deze de 9- anse brief plus zijn positieve 25te openbaar maakte, nog voordat -.ch over die brief had beraden ertegenwoordigers van de HTP. Heilige Stoel, vervat in de brief van de heilige congregatie voor de katho lieke opvoeding, aan hem gericht de dato 10 mei 1974, en roept alleen op zich hierbij aan te sluiten'. elukkig anzien van de brief zelf, noemt ■•hdinaal het 'zeer ongelukkig, dat is bekendgemaakt hoeveel pro- 7ten van de HTP zijn geïncrimi- noch wie het zijn, noch op collegedictaten, het ongunstig over hen is gegrondvest, noch bisschop Gijsen wat de kwaliteit is van de vertalin gen, die men in Rome onder de loep heeft genomen'. Ook noemt hij het 'een kwalijke zaak, dat personen zijn beoordeeld en indirect veroordeeld vooraleer zij persoonlijk in Rome zijn gehoord en hun de kans is geboden, zich aldaar te verweren'. Verder vreest kardinaal Alfrink, dat de ande re r.k. instellingen voor wetenschap pelijke theologie-onderwijs de weer slag van de recente ontwikkelingen rond de HTP te verduren zullen krij gen. Naar aanleiding van een verklaring van de dekens in het bisdom Roer mond, waarin zij zeggen 'grote moei te' te hebben met de laatste ontwikke lingen, gaf bisschop Gijsen het vol gende commentaar: 'De bisschop van Roermond staat volledig en met ver trouwen achter het besluit van de UTRECHT Het moderamen van de gereformeerde synode heeft in een telegram aan de Israëlische ambassa deur zijn deelneming betuigt 'in de schokkende ramp die het Israëlische volk heeft getroffen door de Palestijn se terreur in Ma'aloth'. De raad van kerken in ons land liet via zijn mo deramen van zijn afschuw getuigen en heeft te kennen gegeven dat hij strijdmethoden waarbij onschuldige kinderen als gijzelaars worden ge bruikt ten strengste veroordeelt. Deze methoden, aldus de raad, 'versterken de wederzijdse haatgevoelens en ma ken het vinden van een oplossing uitzichtlozer'. Ook het secretariaat van de 1000 (in ternationale raad van christelijke ker ken, tegenhanger en tegenstander van de wereldraad) te Amsterdam heeft gereageerd. In een oproep aan de bij de ICCC aangesloten kerken wordt gewezen op Israëls 'unieke oorsprong en bestemming als uitverkoren volk'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft besloten een comité 'Internationaal jaar van de vrouw 1975' in lie tleven te roepen. Dit comité zal uit maxi maal 25 personen bestaan die gezocht zullen worden uit allrlei groeperingen en organisatiest uit de bevolk;ng. Het zal kunnen beschikken over een over heidsbijdrage van 2 miljoen gulden voor allerlei activiteiten in 1975. Van een onzer verslaggevers EDE Als de fluoridering van drinkwater onverhoopt wordt af gekapt, zullen we gewoon met de dan nog mogelijke middelen moe ten doen wat we kunnen om tandbederf te voorkomen. Dat was de centrale gedachte op de jaarvergadering van het Ivoren Kruis, gis teren in Ede. zetten van meer hulppersoneel, in vijf jaar het dorp Beek en Donk tandheel kundig boven het landelijk gemiddel de brengen waar het in 1969 nog ver onder zat. Preventie en consequent toegepaste röntgendiagnostiek werden gedelegeerd aan mondhygiëniste en assistentes. Er zijn dan ook drie be handelkamers, wat in Nederland vrij ongebruikelijk is in een praktijk met één tandarts. Voor de tandheelkundi ge gezondheidsvoorlichting en -opvoe ding werkt het team nauw samen met de plaatselijke school. De resultaten zijn meetbaar. Die mogelijke middelen zijn behalve fluoridetabletjes (door de ziekenfond sen in het verstrekkingenpakket opge nomen) vooral voorlichting over voe dingsgewoonten (snoep verstandig eet een appel) en tandenpoetsen. Een moeizame taak, zo bleek uit het betoog van tandarts M. A. J. Eykman. Uit nog niet gepubliceerde onderzoek cijfers van de Amsterdamse actie Goed Gebit blijkt, dat de helft van de kinderen best weet hoe de vork in de steel zit. Alleen ze doen er weinig mee. Uit buitenlands onderzoek blijkt dat elke incidentele voorlichtings- en opvoedingsactie hooguit een maand goed verzorgde gebitten oplevert. Het enige project met (drie jaar) blijvend resultaat, werkte met herhalingsoefe ningen om de veertien dagen. Conclu sie: met één voorlichtingslesje per half jaar kom je er niet, je zult via de ouders moeten werken. Hygiënisch gedrag wordt al op prille leeftijd vastgelegd, en is dan bijna niet meer af te leren. Wat dat betreft valt er dus iets te verwachten van het 'preventiepakket' voor 2- tot 6-jarigen, dat volgens se cretaris J. de Vries van de Unie van Ziekenfondsen dit jaar nog wordt in gevoerd. Of dat meteen grote vormen gaat aannemen, werd betwijfeld door tandarts J. C. Carpay. Met een andere recente uitbreiding van het zieken fondspakket, was het in elk geval droef gesteld. Sinds 1972 is het maken van röntgenfoto's voor periodieke controle toegestaan. Daarmee kan aan tasting van het gebit beter en eerderf worden vastgesteld en gerepareerd. Volgens cijfers van de Tilburgse zie kenfondsen werd deze techniek in 1973 nog maar bij vijf procent van de gesaneerde patiënten toegepast. Lan delijk zal dat niet veel beter liggen. Carpays eigen praktijk is trouwens een treffend voorbeeld van wat er nu al mogelijk is. Met een naar de ge bruikelijke maatstaven zeer groot pa tiëntenbestand kon hij, door het in- Koorts De arts die de telefoon beantwoordde (een andere dan de nu gewaarschuw de arts) zegde een visite toe. In de loop van de dag belden de ouders nog een paar keer met de mededeling dat de toestand verergerde en de koorts opliep. De (nu gewaarschuwde) arts nam een bezoek aan het patiëntje in zijn ronde aan het eind van de middag op. AI met al kwam hij zes uur na het eerste telefoontje bij het kind. Hij zag dat de toestand ernstig was, en regelde een spoedopname. Het kind overleed 's nachts. Volgens het tuchtcollege had een spoediger komst van de arts het ziek teverloop vermoedelijk niet kunnen veranderen. Maar dat doet volgens het college niets af aan het feit dat de tijd tussen eerste melding en bezoek veel te groot was, vooral omdat bleek dat het op die dag niet druk was. Anonimiteit Ook vindt het college dat 'juist voor waarnemers bij alarmeringen geldt dat zij eerder him onbekende patiënten dienen te bezoeken dan de eigen arts dat zou doen'. De betrokken arts heeft 'het vertrouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnd door zich niet op de hoogte te stellen van de inhoud der alarmering'. Over de waarnemingsorganisatie z^gt het college dat die weliswaar efficiënt georganiseerd is maar toch een sfeer van anonimiteit in de hand werkt. 'De hulpverlening krijgt een volsla gen onpersoonlijk karakter'. Volgens het college staat het vast dat de arts die het eerste telefoontje van de ou ders aannam, dit niet geheel juist heeft beoordeeld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de Nederlandse strafinrichtingen zou moeten worden overgegaan tot de aanstelling van bewaarders die zich niet met de bewaking, maar met de bejegening van de gedetineerden be zighouden. Deze bewaarders zouden de gevangenen moeten bege leiden en verzorgen. Een daarnaast opererende bewakingsdienst moeten hebben. Van onze onderwijsredactie i DEN HAAG Het ministerie van onderwijs stemt toe in een laatste bemiddelingspoging voordat het lot van het experimentele centrum voor werkende jongeren in Den Haag be slist wordt. De bemiddelingspoging wordt ondernomen door de afdeling Den Haag van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. Gisteren hebben de betrokkenen op het ministerie overleg gepleegd. Vol gens de staf van het educatief cen trum is daarbij nog niet duidelijk geworden, wat de motieven zijn van de school voor beroepsbegeleidend on dersijs om zich uit het experiment terug te trekken. Het educatief cen trum in Den Haag is een van de acht officiële experimenten in Nederland. Het experiment richt zich op samen werking tussen vormingswerk en leer lingwezen. Tot nu toe is al een paar miljoen gulden in het experiment ge stoken. Deze aanbeveling doet de heer L. J. Blokland in zijn proefschrift 'Werken achter tralies. Een onderzoek naar de positie van de bewaarders in 33 Ne derlandse strafinrichtingen', waarop hij gisteren aan de Universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doc tor in de sociale wetenschappen. Zijn promotor was prof. dr. H. M. Jolles. Blokland heeft zijn onderzoek dat werd gesubsidieerd door het ministe rie van justitie verricht van maart 1970 tot april 1971. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat er, buiten hun schuld om, het een en andèr schort aan de manier waarop gevangenbe waarders hun taak vervullen. Onder meer merkt Blokland daarover op: 'Er bestaat geen funktie-omschrijving van de manier waarop de omgang met de gedetineerden gerealiseerd zou moe ten worden. Het ontbreekt in feite aan een inhoudsbepaling van het be grip bejegening. Dit heeft onder meer tot gevolg dat er onder alle geledingen van het ge vangenispersoneel uiteenlopende denkbeelden bestaan over wat als de meest wenselijke omgang tussen be waarders en gedetineerden gezien moet worden. Hetgeen voor de be waarders zelf een grote mate van onzekerhejd impliceert en een bron van konflikten kan zijn'. Veel bewaarders ervaren hun taakver vulling ook als onbevredigend. 'Een meerderheid der bewaarders', aldus Blokland, 'vindt de communicatie met de directie onvoldoende, vooral waar het gaat om maatregelen ten behoeve van de gedetineerden. Behalve dat de bewaarders weinig gelegenheid heb ben om hun mening naar voren te brengen, voelen zij ook angstgevoe lens om vrijuit te zeggen wat ze denken. Verder voelt men zich in sterke mate door de direktie onderge waardeerd worden'. Uit de enquêtes die Blokland in het kader van zijn onderzoek hield, bleek dat het percentage bewaarders dat Van een verslaggever DEN HAAG Om een krachtiger stimulans te geven aan het verbeteren van woningen heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de daarvoor geldende bijdra gen verhoogd. De maatregelen hebben betrekking op de subsidie voor de verbetering van particuliere woningen in verband met kostenverhogingen en stijging van de rentestand; het toe kennen van subsidies voor de verbete ring van individuele particuliere wo ningen aan rechtspersonen en het be schikbaar steleln van subsidies voor het verbeteren van na-oorlogse wo ningwetwoningen (als de verbetering splannen het opheffen van gebreken omvatten, die voortvloeien uit een bouwsysteem, dat door het rijk is goedgekeurd). De bijdrage die het rijk aan gemeen- op grond van de beschikbare geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten is verhoogd hn twintig naar 24 procent van de verbe- tenngskosten. De bijdrage die de eige naar ontvangt is verhoogd van ten minste 25 procent tot tenminste der tig procent van die kosten. De rijksbijdrage aan de gemeente be draagt ten hoogste 3.360 gulden (was 2.000 gulden). In zo'n geval krijgt de eigenaar van de gemeente nu tenmin ste 4.200 gulden (was 2.500 gulden). zegt plezier in het werk te hebben, lager is dan dat van de gemiddelde werknemer in Nederland. De bewaar ders vinden dat ze te weinig promo tiekansen hebben en voelen zich in hun taakuitoefening niet erg gesteund door hun superieuren. Bij zijn onderzoek constateerde Blok land ook dat een zeer grote meerder heid van de bewaarders meent dat de gevangenisstraf slechts weinig of geen verbeterende invloed heeft op de ge detineerden, terwijl de maatregelen, getroffen ten behoeve van de resocia lisatie, volgens hen onvoldoende zijn. De meeste bewaarders vinden dat de gedetineerden onvoldoende aandacht van het bewarend personeel krijgen: ze zouden meer aandacht aan de gede tineerden willen besteden dan de om standigheden toelaten. Mede op grond van die onder de bewaarders levende opvatting, komt Blokland tot zijn aanbeveling het be-i waarderskrops onder te verdelen in een 'bewakingsdienst' en een 'bejege- ningsdienst'. Hij wijst erop dat zo'n scheiding 'een konsekwént doortrek ken van een reeds in gang zijnde ontwikkeling*, zou zijn. Bij de instel ling van een 'bejegeningsdienst' zou het Nederlandse systeem sterke over eenkomst gaan vertonen met het in Engeland in 1953 ingevoerde-Norwich- systeem, waarbij zoveel mogelijk wordt getracht de bewaarder te trek ken bij het meedenken en meebeslis sen over de aard en de richting van de bejegening. Met dit systeem zijn zeer gunstige ervaringen opgedaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De uitgevers van Nederlandse nieuwsbladen krijgen te maken met een loon- en kostenont wikkeling die het noodzakelijk zal maken verschillende keren per jaar dc tarieven te verhogen. Deze sombe re voorspelling werd gisteren gedaan door de voorzitter van de Nederlandse nieuwsbladpers, de heer J. H. de Boom. op de in Amsterdam gehouden algemene ledenvergadering. Vooral de stijging van de papierprij- zen vervulde de heer Boom met grote zorg. 'Wij uitgevers', zei hij, 'die worden overrompeld door deze kosten ontwikkeling, staan helaas met de rug tegen de muur. Er is onvoldoende papier, we mogen blij zijn dat we ons kwantum krijgen, en daarmee basta'. De heer Boom deed daarbij een be roep op de overheid, die hij betichtte van 'enige willekeur' bij steunmaatre gelen. Hij vond het enigszins bitter te moe ten constateren dat, toen De Tijd en de Haagse Post wel een soort over- bruggingssteun kregen toegewezen, een nieuwsblad dat een soortgelijk be roep op het bedrijfsfonds voor de pers deed, een afwijzend antwoord werd gegeven. In veel gevallen, zo betoogde de heer Boom, zullen voor de praktische beleving van de demo cratie de nieuwsbladen van meer praktische waarde zijn dan de lande lijke bladen. Hoewel de heer Boom steun van de overheid bepleitte, achtte hij het geen kwalijke zaak dat ook de pers ernaar streeft winst te maken. 'Wat is. in economische zin, het streven naar winst anders dan de zorg om het verlies buiten de deur te houden?' Ook van advertenties toonde hij zich niet afkerig: hij wilde die eerder als 'commerciële informatie' dan als re clame beschouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9