Het Kwartet ging in 1941 'met vlag en wimpel' onder lentaar Verbod van 'Rotterdammer'-bladen was escalatie van maandenlang proces ikplaats 'onferentie het weer Warmer weerrapporten 'Bij de Standaard' jWlAMTiET ZATERDAG 18 MEI 1974 BINNENLAND T5/K7 Israëlische regering be- r de verleiding, terreur te beantwoorden en de 127 onschuldige Israëli's te ")or het bloed van tientallen inwoners van Libanon te Tüat de aanvallen op Liba- ieel bedoeld waren als een "tperatie, kan niet als een ide omstandigheid gelden, pen bloedbad onder de bur- Dg als een der effecten van lire actie te voorzien is - en Ijschc chef-staf heeft laten sdat hij er niet door was j dan dragen de iriitiatiefne- die actie er de volle verant- iheid voor. I strijdmethoden 'versterken fijdse haatgevoelens en ma- Ivinden van een oplossing Dit is een citaat uit een I die het moderamen van de j Kerken in Nederland naar Ivan de,slachting in Ma'alot Igeven. Maar het geldt even- I de slachting in Libanon. |van Israël zouden zich aan t van hypocrisie blootstellen, d duidelijk erkenden. hten voor ons bezet vader- len we terroristen genoemd', jPalestijnse guerrillaleider ge- als de Israëli's burgers ren, zijn het helden'. Hij 'fyijk. Als Palestijnen burgers jlfen, omdat ze daar politiek uvan verwachten, maken ze ^dig aan terrorisme, maar als jlig van welk land ook, Israël ijl, hetzelfde doet, verdient eden evenzeer als terreur te eroordeeld. Het is begrijpelijk, dat dr. L. de Jong voor zijn studies over bezet Nederland genoodzaakt was tot een keus uit de voorhanden stof. Zijn publikaties zijn reeds naar aantal en omvang indrukwekkend genoeg. Blijft het feit, dat op een enkel punt discussie mogelijk is over de keus, althans in zoverre bepaal de zaken niet of al te globaal zijn behandeld. van de Anti-Revolutionai- worden, als de Christelijke Tuindersbond niet be slat deze agrarische werkge- \isatie een waardevolle voor a.-r. politiek talent t zowel de loopbaah van de leuvel als die van de heer J. de huidige voorzitter van VWie deze bewijzen niet \d genoeg vindt - wat we ons nauwelijks kunnen voorstel- e kan er nog aan toevoegen, ■«genwoordigc voorzitter van B, de heer R. Zijlstra, is igen voor het ondervoorzit- van de ARP. Dit alles strekt natuurlijk tot eer. Maar wat betreft, zou het de vraag laniproepen, of deze partij zich "nodende bewust is van het ge- de heer Hogendijk in umnummer van A.-R. Staat- !d.|eft gewaarschuwd - dat ze u^Jkunnefa ontwikkelen tot een d (spartij. :chtvaardigd de voordracht j1" eer Zijlstra in menig opzicht v:h, mag zijn, erg oorspronkelijk 2o.|k geval niet. Wij zouden ons 'gebaren kunnen voorstellen partij die niet schroomt zich 'iehoeksverhouding (met CHU I te verwikkelen. Zou het b.v. verrassing zijn ge- 2ii de ARP na 95 jaar einde- z|ecn plaats voor een vrouw in DR|dcramen had ingeruimd, of e voorzitter van de ARJOS qua de functie van onder- van de partij had toebe- Het gebouw dat 'De Rotterdammer' in 1922 in gebruik nam aaii de Goud- sesingel in Rotter dam. Om met de deur in huis te vallen: naar, mijn mening heeft schrijver in zijn laatste, vijfde deel, waarin ook de rol van de pers in de behandelde periode aan de orde komt, zich tezeer beperkt tot enkele landelijke bladen, een onderscheiding die in de pers wetenschap al voor een belangrijk deel is achterhaald. Te verwachten is, dat de studie van dr. De Jong waarmee trouwens niet het enige en ook niet het laatste woord neergeschreven wil zijn ook op dit punt aanvulling zal krijgen. Het is mij bekend, dat bijvoorbeeld de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten geïnteresseerd is in een ge- schiedbeschrijving van de 'legale' pers onder de bezetting, naast hetgeen al bekend is geworden over de 'illegale' pers. In bet onlangs verschenen boek van Dick Verkijk heeft, zoals bekend, de radio in deze al een voorsprong genomen. Summier In afwachting van die aanvulling acht ik het passend, en zeker in de kran tencombinatie waarvan zij thans deel uitmaken, even stil te staan bij iets wat in het jongste deel van De Jongs boek niet dan uiterst summier aan de orde komt, te weten wat het verbod in oktober 1941 van de toenma lige Kwartetbladen. Eigenlijk zouden we moeten spreken van de Kwin- tetbladen: het waren er vijf, ook de Nieuwe Utrechtse Courant behoorte ertoe, maar daarmee is na de bevrij ding iliet opnieuw gestart. Gemanoeuvreer Ik zou vermelding van dat verbod in De Jongs studie gerechtvaardigd hebben gevonden, behalve om het feit zelf ook om het merkwaardige gema noeuvreer dat zich daar omheen en vanbuitenaf heeft voorgedaan. Geluk kig is ook dat stukje persgeschiedenis vastgelegd. H. Diemer wijdde er een uitvoerig hoofdstuk aan in zijn 'Ver menigvuldigde gedachten' uit het jaar 1951 en zelf beschik ik over een uitvoerig en door de toenmalige direc teur J. Groenewegen zorgvuldig bijge houden dagboek, alsmede een afschrift van alle, officiële en minder officiële, stukken. Dezer dagen dit alles nog eens doorlezend, raakte ik opnieuw getroffen en opnieuw kwa men alle herinneringen uit die vreem de weken bij me op. Iets wil ik er juist op deze plaats wel van vertellen Als kerkbodes- door dr. E. Diemer Oud-hoofdredacteur van de Kwartetbladen en lector in de perswetenschap aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Maar zij vormden modern uitge drukt de escalatie van een proces dat al maanden eerder op gang was gekomen. Ik herinner me nog hoe onze kranten er de eerste maanden van de bezet ting uitzagen: het leken wel kerkbo- dés. Onze redactie voor kerkelijk en geestelijk leven en voor schoolzaken had het bar druk. Elke dag, tot op de voorpagina, lange artikelen en be schouwingen, die, hoe belangwekkend en nuttig op zichzelf, alle niet even veel met de actualiteit van doen hadden, tenzij om het Nederlandse volk indachtig te maken welk een rijkdom het ook in deze opzichten bezat. Maar in het voorjaar van 1941 werd het al moeilijker. Zo herinner ik me. dat we toen van de bezetter een vies antisemitisch stuk toegeschoven kregen een eerste aanwijzing van wat ons nog te wachten kon staan. We lieten weten, het om des gewetens wil niet te kunnen en zullen plaatsen. We hoorden er aanvankelijk niets meer over, maar juist in de dagen van liet verbod kregen we van de Sicherheitsdienst nog eens een boete opgelegd van 3000,wegens gebrek aan medewerking. blijkt, dat men ons op het ministerie langzamerhand in het vizier hadden gekregen. H. Diemer heeft toen gekozen voor het hoofdredacteurschap: ik Werd aan gewezen om hem in geval van afwe zigheid (men moest in die tijd aan alles denken) te vervangen: en zijn schoonzoon J. Groenewegen, reeds lang in een leidende positie aan het bedrijf yerbonden, werd directeur. Maar spoedig, zou blijken, dat het ministerie met deze oplossing, die men als een schijnoplossing zag, wei nig was ingenomen. Er had, zo wenste men daar, natuurlijk een vacature in het hoofdredacteurschap dienen te ontstaan. Intussen zette voor heel de pers de verscherping zich voort. Het uit breken van de Duits-Russische oorlog in juni 1941 was voor de bezetter een reden temeer tot beklag over geringe medewerking, ook van de zijde der dagbladen, en omstreeks half septem ber ontstaan dan de geruchten over een aanstaande, wijdomvattende 'pers reorganisatie', waarVoor als motief werd aangegeven 'papierschaarste'. Hoe weinig gefundeerd cht motief was kon hieruit blijken dat alleen al onze onderneming op het ogenblik van het verbod nog voor een jaar of anderhalf papier voldoende had. Het feitelijke gebeuren lag in de maanden september-oktober 1941. Wankelmoedigen Voorjaar 1941 ook openbaarde zich enige wankelmoedigheid bij enkele le den van de redactiestaf: zouden, we door ons algemene houding niet de toorn van de bezetter ons op de hals halen? Dat is het begin geworden van een poging om het beleid van de top te doorkruisen, een poging die straks de gang van zaken rondom het verbod nog zou vertroebelen. Een van de wankel moedigen kwam begin juni 1941 van het ministerie van voorlichting terug met drieërlei opdracht: 1. H. Diemer, tot op dat ogenblik zowel directeur als hoofdre dacteur, zou moeten kiezen tussen beide functies: 2. er moesten buiten landse overzichten geplaatst worden; 3. de 'nieuwe richting' moest duide lijker naar voren komen. Waaruit Verbod aangezegd Vrijdagmorgen 26 september is dan inderdaad op de binnenkomende post de aanzegging van het verschijnings verbod na 1 oktober. Er wordt uiter aard met verdeelde gevoelens van kennis genomen. Maar zeker de top van het bedrijf, ook daarin gesteund door stellig de grote meerderheid van het personeel, is toch wel gerijpt tet de overtuiging, dat het verbod ook inhoudt de mogelijkheid om te kunnen verdwijnen. Men vergete niet, dat de bezetter aan het begrip 'sabota ge' langzamerhand een wel zeer ruime uitleg was gaan geven. Ook De Jong schrijft: 'Wij twijfelen er dan ook niet aan of deze (de bezetter) zou een persstaking of iets wat daarop leek, met harde strafmaatregelen gebroken hebben'. Maar voor onze kranten zouden aan het ogenblik van het verschijningsver bod zelf nog wel enige verzoekingen voorafgaan. Allereerst is bij dezelfde post die als datum 1 oktober noemt een schrijven dat uitstel tot en met 15 oktober aankondigt. Een reden wordt voorlopig niet aangegeven, maar al spoedig blijkt, dat inmiddels, buiten medeweten en zonder instem ming van de top, twee leden van de redactiestaf naar Den Haag zijn geto gen en teruggekeerd met twee aanwij- H. Diemer: 'Ge hebt het begin sel gediend zingen: voor voortbestaan van de bla den moet aan twee voorwaarden wor den voldaan. De scheiding van direc tie en hoofdredactie moet op ook voor het ministerie bevredigende wijze worden geregeld, en H. Diemer werd gezien als een beletsel. Geantwoord wordt alleen, dat deze zaak aan de bevoegde instantie, het college van commissarissen van de onderneming, zal worden voorgelegd Kapers Intussen doemen ook de kapers al op. Een concurrerend blad biedt een ad: vertentie aan, waarin het' de aandacht op zich vestigt, andere bladen pro beren al te gaan werven onder perso neel en bezorgers. Tegelijk is de tocht der wankelmoedigen naar Den Haag voor de directie reden genoeg om bij rondschrijven van 29 september iedere actie in de hangende zaken te verbieden. Maar de wankelmoedigen blijken wel moeilijk in de hand te houden. Tweede verzoeking op de eerste is* niet ingegaan: de bladen kunnen voortbestaan, zo wordt ons onge vraagd meegedeeld, indien wordt sa mengegaan met 'De Nederlander' (van CHU), boven welk blad eveneens het verschijningsverbod hangt. Het ge sprek met 'De Nederlander' heeft plaats op 8 oktober, en wel, zoals H. Diemer schrijft, in de meest vriend schappelijke vorm en in grote open hartigheid. Maar bij de vier aanwezi gen twee maal twee blijkt de 'lust tot fusie zo klein en het verlan gen naar het einde van de algemene situatie zo groot, dan van beide zijden aan het ministerie afwijzend zal wor den bericht. pag beginnende topconferentie premiers van Nederland, de Nederlandse Antillen oekomstigc onafhankelijkheid ïame kan als bij voorbaat het 'geslaagd' worden meegegc- verstandhouding in het per- vlak (en daar moeten top- :ies het vooral van hebben) is uitstekend en alle geprik- poin zijn weggenomen. Trou- "'.«i meer dan het uitspreken politieke wil, mag (en hoeft) van deze cpnfercntie te wor- aif nacht. c wil per 1 januari 1976 uit wr inkrijk stappen, Nederland cn jen willen daar geen moeilijk /er maken en evenmin willen len iets in de weg leggen als *flid cn Suriname dat verder re(g regelen. Dat is allemaal jch Het behoeft nu allemaal d cn vaststelling cn daarvoor is rie esprek. :ta odferna beginnen de eigenlijke 1 idelingen, en daarmee de moeilijkheden. Om maar laslg te noemen: Suriname zal 'oc dc komende onafhankelijkheid kj, idwct of iets dergelijks moeten waarin de rechten van de leden (en de Surinaamse bevol- ie staat uitsluitend uit minderhe- n vast8c'e§d- rol tu( t karwei is in Suriname nog :ei idaan. Zo zijn er meer techni- v'® oeilijkheden, die ondanks alle t0 c wilsuitspraken de komende problemen genoeg zullen ge- it wordt een weekeinde om erop uil te trekken. In heel Nederland blijft het zaterdag en zondag droog met medewerking van een volijverige zon. Regen en onweer, zo die er al zijn, in Europa, blijven ver buiten onze gren zen, vermoededelijk ook maandag. Het ivordt overdag iets warmer met over het hele land middagmaxima van 20 tot 25 graden Celsius. De belangrijke regenval in de nacht'van maandag op dinsdag is dus niet meer dan een intermezzo geweest. Na wegslippen van de kleine depres sie naar midden-Europa is een stabiel hogedrukgebied uit Scandinavië op imponerende wijze op komen zetten Met een centrum van 1030 millibar en uitbouw in zuidelijke richting blok keert het de doortocht van oceaande pressies op de route zeegebied ten noorden van d e Azoren - IJsland Deze kunnen alleen tot in Ierland regen brengen. Cork tapte gistera vond 10 mm af. De onweersactiviteit in Frankrijk was gisteravond nagenoeg overal verdwe nen. Ons temperatuurlijstje vermeldt Plauen in de DDR op 11 graden Celsius maximaal, Stettin en Aber deen 14, Tours 17, De Bilt en Bir mingham 21, Straatsburg 22, Lille 24, St. Dizier ten oosten van Parij s en Perpignan 25, en de drie Sp aanse stations Calamocha, Saragoza en Se- villa respectievelijk op 26, 27 en 31 gr. C. Onze medewerker Dekkers in Oud- Beijerland geeft een paar aardige bij zonderheden over tornados in Ameri ka. Van februari - april is er een maximum in Mississippi en Alabama, namelijk 198 op een gemiddeld jaar lijks aantal van 354. Het maximum in paril en mei is in Texas 151 (jaarlijks gemiddelde 328 in mei en juni in Kansas 193 (jaargemiddelde 413!, De totale tornado-schade in de Verenigde Staten gedurende het tijdvak 1915 tot 1950 was ongeveer 476 miljoen dollar, 7.961 doden bij 5.204 tornado's op 2.306 tornado-dagen. Volgens het U. S. Wethaer Bureau bedraagt de gemid delde jaarlijkse schade door hagelbui en (vooral in het groeiseizoen de 'witte plaag' genoemd) overigens meer dan die veroorzaakt door tornado's HOOG WATER. 19 mei: Vlissingen 12.16 Haringvlietslulzen 1.25 13.46, Rotter dam 2 19 14.59. Schevcnlngen 0.54 13.20, IJmulden 1.33 13.57, Den Helder 5.07 17.46. Harlingen 7.50 20.10. Delfzijl 10.03 22.11. 20 mei: Vlissingen 0.32 12.57. Haringvliet slulzen 2.11 14.31, Rotterdam 3.05 15.43. Schoveningcn 1.3S 14.04. IJmuiden 2.15 14.39. Den Helder 6 II IS.41. Harlingen 8.47 21.00. Delfzijl 10.52 23.01. Amsterdam zwaar bew. 19 0 De Bilt licht bew. 19 0 Deelen licht bew. 19 0 Eelde onbewolkt 19 0 Eindhoven licht bew. 20 0 Den Helder licht bew. 17 0 Luchth. Rtd. licht bew. 19 0 Twente onbewolkt 18 0 Vlissingen zwaar bew. 19 0 Zuid-Limburg onbewolkt 19 0 Aberdeen onbewolkt 14 0 Athene onbewolkt 23 0 Barcelona onbewolkt 21 0 Berlijn regen 17 0.1 Bordeaux licht bew. 18 0 Brussel onbewolkt 21 0 Frankfort onbewolkt 19 0 Genève regen 22 9 Helsinki licht bew." 16 0 Innsbriick half bew. 20 0 Kopenhagen licht bew. Lissabon onbewolkt 20 0 Locarno zwaar bew. 23 0 Londen zwaar bew. 21 0 Luxemburg onbewolkt 19 0 Madrid onbewolkt 25 0 Malaga onbewolkt 29 0 Mallorca licht bew. 25 0 München onbewolkt 16 0 Nice zwaar bew. 19 0 Oslo half bew. 20 0 Stockholm onbewolkt 13 0 Wenen regen 13 0.4 Zürich zwaar bew. 19 0 Casa Blancha zwaar bew. Istanboel motregen Las Palmas zwaar bew. 24 0 New York licht bew. Tunis zwaar bew. 28 0 «flZZEb SNEEUW •y.jc. oH.it» WS& BEWOLKING M BAX.TEH». 10 MIN. TE UW. Echter nog zou aan de verzoekingen geen einde zijn. Aan de vooravond van het ingaan van het-verbod, op 14 oktober, wordt directeur Groenewegen ontboden naar het departement van volksvoorlichting, waar hij te uiterlijk half een wordt venvacht. In zijn dag boek lees ik: 'In Den Haag aangeko men, moet ik in de telefooncel eerst het adres opzoeken van het depar tement, want ik weet zelfs nief waar het staat'. Ter plaatse zelf treft hij tot zijn niet geringe verbazing het vol gende gezelschap: twee heren van 'De Standaard', zijn beide eigen wankel moedige redacteuren, en tenslotte een foute hoofdambtenaar van het depar tement. Ik heb van het toen volgende onderhoud een vrijwel woordelijk ver slag. Weer uit het dagboek van Groe newegen: 'Ik greep dadelijk papier en potlood en ging aantekeningen ma ken. Ik was de enige die dit deed en ik kon dit bijna tot het einde der bespreking volhouden, toen (de amb tenaar) hierover, aanmerkingen ging maken'. Uit het gesprek zelf blijkt, dat ten departemente, hoezeer men van Stan daardzijde doet voorkomen zelf door het gedane voorstel te zijn overvallen, met in elk geval de directie van dat blad een plan is doorgesproken, in feite hierop neerkomend dat onze bla den bij 'De Standaard' zouden worden gevoegd, onder directie en hoofdre dactie van dat blad en met 'eventuele aanvulling van het personeel uit de ontslagen 'Rotterdammer'-mensen'. Een opmerking uit de mond van de ambtenaar: Er zou een hoongelach door Nederland gaan, als bleek dat twee gelijkgezinde bladen elkaar nu nog niet hadden kunnen vinden. Bij het verlaten van het departement menen de beide wankelmoedigen Groenenwegen nog te moeten influis teren, dat de directie van 'De Standaard' 'al bijna de gehele zaak had ingepikt'. Vanaf het Haagse station organiseert Groenewegen dan nog een spoedbe- spreking met onze top in het thans allang niet meer bestaande Maas- stadiori. Dat is namelijk het beet be reikbaar voor onze president-commis saris P. J. Kolijn (met een K) uit Gouda, van wie we ook in deze krank zinnige weken onvergelijkelijke steun en bemoediging hebben ondervonden. Ook dit gesprek herinner ik me nog bijzonder goed. Lang behoeft het niet te duren. 'Er bestaat natuurlijk de grootste eenstemmigheid', schrijft Groenewegen in zijn dagboek, en zo was het metterdaad. Ook aan deze fusie kunnen we niet meewerken, en dat wordt nog vanaf het Maasstadion via ons kantoor aan het departement telefonisch meegedeeld met de toezeg ging van schriftelijke bevestiging Juist op ons kantoor zelf terugge keerd worden we weer naar de tele foon geroepen: het is opnieuw het departement; Groenewegen schrijft er van: 'Eindeloze storingen, tot einde lijk blijkt dat het een kruisgesprek is: het departement had ook ons aange vraagd en nu komt zijn aanvrage binnen'. En hij voegt er heel mense lijk aan toe: 'We krijgen allen een verschrikkelijke lachbui van opge kropte zenuwen'. De laatste De volgende dag, 15 oktober 1941, zal voor onze kranten dan de laatste zijn. De nog resterende werkzaamheden worden verdeeld. Het hoofdartikel van H. Diemer zal des nachts worden gezet. Ik zelf krijg de opdracht de hele dag bij 'de steen' aanwezig te zijn en ook de correctie in het oog te houden: we willen gevrijwaard zijn, dat er iets buiten ons om in de krant zou komen. En het mag gezegd worden: het werd een indrukwekkend nummer, als wa ren de kranten schepen die met vlag en wimpel ten onder gingen. Stellig lag er ook een brok genade in, ook in de wijze waarop H. Diemer van zijn lezerskring, goeddeels door hem en onder zijn leiding opgebouwd, afscheid kon nemen. Hij schreef ten besluite: 'Oudere en jongere lezers, het ga U wel. Laat Gods Woord Uw dagelijks richtsnoer blijven. En 1 aat ons samen de bede opheffen tot onze trouwe Verbondsgod: 'Verzadig ons in de morgenstond met Uw goedertieren heid, zo zullen wij juichen en verblijd zijn in al onze dagen. Verblijdt ons naar de dagen, in dewelke Gij ons gedrukt hebt, naar de jaren in de welke wij het kwaad gezien hebben. Laat Uw werk aan Uw knechten ge zien worden, en Uw heerlijkheid over Uw kinderen. En de liefelijkheid des Heren onzes Gods zij over ons; en bevestig Gij het werk onzer handen, ja het werk onzer handen, bevestig dat'. Ontroerend De volgende dag, 16 oktober, is er de ontroerende afscheidsbijeenkomst met het voltallige personeel. Er wordt dan verantwoording afgelegd van het gevoerde beleid, en tot H. Diemer wordt dan namens het personeel ge zegd: 'Namens allen breng ik U dank, dat U in principiële en praktische kwesties neen gezegd hebt. We zullen het moeilijk hebben, want de toekomst grijnst ons tegen. Toch zijn we U dankbaar, want gij hebt ons niet gevoerd naar de ondergang, maar ge hebt het beginsel gediend'. Dat is het einde, al wachten nog moeilijke afwikkelingszaken. Ook van de bezorgers volgt het afscheid. Voor Groenewegen wordt woensdag 22 okto ber nog een gedenkwaardige dag. Eerst hoort hij dan eindelijk waarom de Sicherheitspolitei de boete heeft opgelegd: wegens 'onzakelijke' bericht geving' en 'bij herhaling zullen stren gere maatregelen volgen'. Men wist op die afdeling blijkbaar nog niet eens van ons al-niet-meer-verschijnen af. En 's avonds is er het afscheid van zijn bezorgers in Den Haag; ze hebben daar hun eigen vereniging. Groene wegen zelf krijgt een rookstandaard. Er zijn dagboek vermeldt: 'Eén bezor ger, die naar 'De Standaard' is overge gaan, wordt staande de vergadering als lid van hun vereniging geroyeerd'. En ook: 'De vergadering, die door huil voorzitter met gebed was geo pend, wordt door mij na dankzegging gesloten. Bij welke andere krantenon derneming zou een dergelijke verga dering mogelijk zijn geweest?' Eigenlijk ben ik dr. L. de Jong dank baar, dat hij mij ertoe heeft gebracht, mij nog eens in die merkwaardige dagen in te leven. Dagen van moei lijke. diep ingrijpende beslissingen, tegelijk van een toenemend vaste me ningsvorming, van een loslaten dat tenslotte alleen moeilijk is vanuit een vroom gemoed. Zo heb ik het ook bij H. Diemer ervaren. Hij had in de jaren dertig een boek geschreven over het nationaal-socialisme. dat over wegend niet gelukkig kon heten. Zelf heb ik zijn houding rondom het ver bod van wat zijn levenswerk mocht heten mede als pen ruime rehabilita tie gezien. Zijn daad van nu was beter dan zijn woord van toen. Al moest het dan, naar zijn latere berekening, nog drie jaren en zeven maanden duren, voordat hij opnieuw, in vrijheid en met zijn medewerkers uit de donkere uren, zijn bijdrage kon gaan leveren aan de verwerkelij king van de christelijke dagbladpers in ons land. 'Een beetje moeilijk ogenblik om opslag te vragen, beste Simpkins.*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7