■eén Westeuropees nd wil als eerste uinee Bissau erkennen Ongerustheid over groeiende vleesberg 'Tabaksindustrie ontduikt boycot tegen Rhodesië' Rond op de tong reniging artsen eft geen vat op lar eigen leden Als baby te dik, altijd te dik 3den spelen elkaar de bal toe Kabinet overweegt steun aan Portugal Van der Stoel naar Lissabon „pers worden "Wei berecht Zeldzame ontdekking. Kent u ze nog, die tijden waarin kwaliteit de boventoon voerde, waarin de flos-perfecto zozeer geliefd was? Met de Matanzas van La Paz ontdekt u dat opnieuw. Anti-Apartheidsbeweging beschuldigt: Eerste aanzet tegen lucht verontreiniging Afzetmoeilijkheden kunnen werkgelegenheid in gevaar brengen a itie bewfakt )bers en Pronk CNV-bond bepleit onderzoek Zeelandbrug zondag opnieuw in gebruik Verbod Nederlandse Vo'kcunie gevraagd /KWARTET ZATERDAG 18 MEI 1974 inj i ij fj* nze Haagse redactie ^HAAG De erkenning van Guinee Bissau door west Europa zal nog 1 hige weken op zich laten wachten. Geen enkel Westeuropees land wil 'ste tot erkenning overgaan. Men laat dat initiatief graag aan een ander 1 in dat betekent dat er voorshands niets gebeurt. BINNENLAND T:i K5 (ADVERTENTIE) de 3 alib: ruk werd weer eens bevestigd beraad van een groepje soci- partij- en parlementsleden christen-democraat, met AR- J. N. Scholten over de kolo- oblematiek en Portugal. De 1 die de afgelopen twee Den Haag plaatsvond en jpjjevaardigden uit West-Duits- '^geland, Noorwegen, Denemar- ;ië, Zwitserland en Nederland lnamen, werd gehouden op van de tweede kamerleden en Ter Beek (PvdA). <djiten yorig jaar al een bezoek rSfoee Bissau en spraken zich nd heer Scholten in afwijking rest van de AR-fractie) vóór ilijke erkenning van de nieu- "iliek uit. Het kabinet-Den echter dat eerst geprobeerd J^rden internationaal een geza- actie op gang te brengen als eerste land tot erkenning gaan. De pogingen tot geza- actie op regeringsniveau ichter weinig resultaat af te "/.lot nu toe, reden waarom Ter Schólten eens wilden zien of er via de parlementen niet meer te bereiken zou zijn. Op de vergadering werd daartoe een actieprogram opgesteld om de ver schillende regeringen ertoe te krijgen Guinee Bissau direct te er kennen, de bevrijdingsbewe gingen in Angola en Mozambique te steunen, Portugal economisch te helpen als compensatie voor het ver lies van de kolonieën en ook de zelfstandig geworden kolonieën finan cieel bij te staan. Maar ook bij het beraad van deze eensgezinde parle mentsleden bleek weer de impasse waarin het erkenningsvraagstuk ver keert. Zo verklaarde de Britse Labour afge vaardigde Neill Kinnock, 'de Britse regering verschuilt zich achter juri- "dische bezwaren om de erkenning uit te stellen. Dat kunnen ze moeilijk handhaven als Nederland tot erken ning overgaat. Wat goed is voor Ne derland moet in dit geval ook goed genoeg zijn voor Engeland', aldus Kinnock. Het probleem blijft dat deze redenering net zo goed om te draaien is en Nederland dus op Engeland kan gaan zitten wachten. 'Het is best mo gelijk dat Portugal zelf Guinee Bis sau nog eerder erkent dan de andere Westeuropese landen', constateerde het kamerlid Ter Beek daarom niet ten onrechte. Achterdochtig ltf it naar buiten is iv el erg groot hfl ts; onzer verslaggevers 'HT De Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft uiten toe een doeltreffende machtspositie opgebouwd, maar nnplstrekt geen vat op de eigen leden. erjionorariumonderhandelingen is bereikt dat de specialisten be- dtot de hoge en allerhoogste inkomensklassen. Een vertegenwoordiger van de PAIGC bevrijdingsbeweging van Guinee Bis sau, Gill Fernandez, die het beraad in Den Haag had gevolgd bleek niet zoveel vertrouwen in de nieuwe Por tugese president Spinola te hebben. 'Spinola is een nieuwe koloniaal, juist om zijn achtergrond maakt hij ons achterdochtig jegens zijn bedoeling', aldus Fernandez. Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren officieel meegedeeld de ontwikkelin gen in Portugal momenteel 'bemoedi gend te vinden'. 'Indien deze ontwik keling zo doorgaat in de richting van democratisering van de Portugese maatschappij en zelfstandigheid van de kolonieën zal Nederland onderzoe ken hoe Portugal binnen EEG-ver- band economisch gesteund kan wor den. De Portugese regering heeft er tot nu toe blijk van gegeven de banden met het verleden te willen doorbreken. Uiteraard staat het demo cratiseringsproces nog maar aan het begin, maar de ernst waarmee de Portugese regering de problemen wil aanpakken, is verheugend', aldus de verklaring van het kabinet. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gaat naar verwachting zeer binnenkort naar Lissabon om daar met de nieuwe.Portugese minister van bui- ADVERTENTIE) ewaking van de kwaliteit van !g jdische handelen is nog vol- ifhankelijk van de individuele van iedere specialist. krijgt via zijn onkos- e^eding een praktijkassistente Maar er bestaat geen contro- nuj dan ook een assistente hééft, enjn dat iemand de macht heeft s. 1 te dwingen er een in dienst n. ®Mten kraakt voorzitter V. C. L. het Nederlands huisart- in zijn bijdrage aan "itisch zelfonderzoek dat de in een artikelenserie in Me- aa|ontact instelt.. 'Deze ompacht v| de'Maatschappij des te meer meer bemoeienis krijgt Byt met het beleid in de gezond- ngfg', schrijft dokter Tielens. Die witaak vraagt om 'een stuurme- jjgle dat cp een of andere manier bejwingend kan opleggen'. Vol- tf elens moet er opnieuw gedacht iover de mogelijkheid om van ;rJIG een publiekrechtelijke or- \vde fe maken, die zelf verorde- n[kan vaststellen die bindend nijpr de beroepsgenoten, stir EM De twee Arabis he ikapers die op zondag 3 maart Jl ,op stelten hebben gezet; Top donderdag 30 mei voor de ink in Haarlem terechtstaan, lekend kaapte het tweetal een liegtuig (een VC-10) van Bri- 'sfirways dat op weg was van 111 naar Londen, en dwong het (iphol te landen. De machine larna in brand gestoken. •lemse officier van justitie, Bredius heeft de twee man- hing, bezit van vuurwapens en ing ten laste gelegd. Het is de /Y keer dat een kaping in West- wordt berecht. ortftlerlandse justitie kan vliegtuig vervolgen, omdat vóór dit de- De huidige KNMG streeft naar een heid op vrijwillige basis, maar dat heeft - mogelijk onbedoelde - nevenef fecten waar Tielens voor wil waar schuwen. Er is bijvoorbeeld 'een bij na onvermijdelijke accentverschuiving naar materiële zaken', omdat het nu eenmaal gemakkelijker is om het daarover eens te worden. Standpunt bepalingen van de KNMG over de gezondheidszorg lijden aan 'vergrij zing* door het streven naar zo groet mogelijke eenstemmigheid in de art senwereld. Een derde neveneffect is het centraal stellen van de arts in de gezondheids zorg. 'Het wordt immers belangrijker gevonden dat alle artsen in één vere niging zitten, dan dat bijvoorbeeld bepaalde categorieën artsen samen met andere werknemers in de gezond heidszorg verenigingen vormen die gericht zijn op bepaalde delen van die zorg. 'Tielens denkt bijvoorbéeld aan de eerstelijns zorg, de geestelijke ge zondheidszorg, het ziekenhuiswerk. Dat van die andere werkers in de gezondheidszorg weinig gehoord wordt, komt volgens de schrijver me de omdat de artsenorganisatie wel erg sterk is geworden, 'dat de verpleeg kundigen en management-deskundigen bijvoorbeeld nog te weinig inbreng hebben in het ziekenhuisbeleid, heeft iets te maken met de macht van de medische staven'. Een wenselijk einddoel lijkt de heer Tielens een federatie van de verschil lende organisaties van werkers in de gezondheidszorg, 'waarbij de artsenor ganisatie dan één der vele zal zijn'. Daar zorgt een uitgelezen melange van Havana-, Brazil- en Sumatra-tabakken voor, en een gaaf Java-dekblad. Kwaliteit, in alle rust gerijpt, die geen sier of opsmuk gedoogt. Een kenner herkent 't (al kost de Matanzas maar 28 ct.), j omdat 't zo hoort En niet anders. Ggarros Autenticos. Van een verslaggever UTRECHT Overmatige voeding van baby's, vooral met koolhydraten en vet, kan voor de betreffende kinderen op latere leeftijd dik worden tot gevolg hebben. Om dit ongewenste effccte te voorkomen moet bij de snel groeiende kinderen (beneden 1 jaar) het toenemen van lengte en gewicht in een redelijke onderlinge verhouding staan. Als het ge wicht naar verhouding meer toeneemt dan de lengte, moeten de hoe veelheden meel, suiker en vet in de voeding worden verminderd. Dit schrijft prof. dr. J. H. P. Jonxis uit Groningen in het Nederlands tijdschrift voor de geneeskunde. Bij overmatige voeding van baby's, zo zegt hij. worden extra vetstapelcellen gevormd. Op latere leeftijd zul len de in de prille jeugd gevormde extra vctcellen, trachten weer vet op te stapelen. Bij een geringe uitbreiding van het dieet zal een dergelijke persoon de neiging hebben weer in gewicht toe te nemen, aldus prof. Jonxis. Van onze Haagse redactie DEN HAiA/G -*De economische boycot tegen Rhodesië wordt vol gens de Aoiti-Apartheids (Beweging Nederland (AiABN) door de Nederlandse tabaksverwerkende industrie op grote schaal ontdo ken. tenlandse Zaken de Socialist Soares te praten. Premier Den Uyl deelde dit gister avond mee. Voordat het gesprek plaats heeft gevonden, zal Needrland niet tot erkenning van Guinee-Bissau overgaan, aldus drs. Den Uyl. Ondertussen zal de steun van Neder land aan de bevrijdingsbewegingen in Portugese koloniën gewoon doorgaan. Op grond van verschillende statistie ken is de AABN tot de conclusie gekomen, dat 20.000 ton Rhodesische tabak (een derde van de totale pro- duktie) als tabak zogenaamd afkom stig uit Zuid-Afrika, Angola en Mo zambique, Nederland binnenkomt. De tabaksimporteurs A. L. van Beek International BV. in Rotterdam en de Tobacco Import Export Company zou den zich met name met deze handel bezig houden. De AABN gaat de ko mende maanden actie voeren, om aan deze praktijken een eind te maken. De AABN meent dat effectieve con trole op de afkomst van partijen ta bak onmogelijk is. Zij wijst erop, dat Nederland voor de boycot tegen Rho desië 6.000 ton tabak uit dat land importeerde. In 1972 was deze import officieel tot nul gereduceerd maar tegelijkertijd vertoonde de import van uit Zuid-Afrika afkomstige tabak een stijging van 450 procent en die uit Mozambique steeg met 670 procent; veel meer dan die landen zelf aan tabak produceren. De enige oplossing cm de boycot toch effectief te doen zijn, is daarqm vol gens de AABN het stopzetten van de import uit heel Zuidelijk Afrika, dus Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet heeft teren na maanden lang overleg eerste maatregel genomen om de luchtverontreiniging terug te dringen. De ministerraad heeft daartoe een aantal normen goedgekeurd waaraan brandstoffen moeten voldoen wat het percentage zwavelstof betreft. Zo mag gasolie voortaan niet meer als brandstof worden gebruikt als het zwavelpercentage meer'is dan 0,7 pro cent, lichte stookolie als het gehalte meer is dan 0,9, zware stookolie mag niet meer gebruikt worden als er meer dan 2,9 procent zwavel inzit. Voor andere brandstoffen geldt een percentage van 1,5 procent. Deze normen zullen gelijkelijk wor den verhoogd en zijn; aldus premier Den Uyl die dit gisteravond bekend maakte, vooral bedoeld om de Rijn mond schoon te maken Speciaal de olieraffinaderijen maken zich daar schuldig aan het uitstoten van veel zwavelstof met het bekende resultaat De nieuwe normen gaan per 1 decem ber 1975 en per 1 juli 1976 al weer omhoog. Rhodesië, Angola en Mozambique. Staatssecretaris Kpoijans (Buitenland se Zaken) heeft recent in de Tweede Kamer toegezegd te zullen bekijken, of dit mogelijk is. Op invoering van een dergelijke importstop, die in ver zachte vorm al door Zweden gebruikt wordt, was vanuit de Tweede Kamer en met name door de PvdA sterk aangedrongen. De staatssecretaris deelde toen ook mee, dat een onder zoek van de Economische Controle dienst bij de greotste tabaksverwer kende bedrijven geen bewijsbare im port van Rhodesische tabak had opge leverd. De AABN wijst er in dit verband op, dat het heel moeilijk te controleren is of de handelspapieren die bij een partij tabak horen, wel juist zijn. Acties De AABN gaat de komende maanden tegen de bedrijven die Rhodesiche importeren of verwerken (genoemd worden onder meer Van Nelle, Niemeijer, Turmac, Philip Morris en Douwe Egberts ook meer di recte actie voeren. Via stickers affi ches en dergelijke zal de consument gewezen worden op de handeQswijze van deze bedrijven. De actie, waar voor men de steun van de vakbonden hoopt te krijgen, zal nadrukkelijk niet tegen de consument worden gericht. Wel wil men sterke druk op de betreffende bedrijven gaan uitoefe nen. De heer Van Beek van het tabaksbedrijf Van Beek International zei gisteren desgevraagd geen oom- mentaar of oordeel over de AABN beschuldigingen tn hebben. werking van de Nederlandse t is uitgebreid. Iedereen die lar dan ook aan dit internatio- oisdrijf schuldig maakt, kan ins het sedert mei 1971 gelden- kei 385 van het wetboek van vvcht, berecht worden, t misdrijf door twee of meer en is gepleegd, staat er een umstraf op van vijftien jaar. edelijk zal de tweede piloot van EIfitse toestel, die onder bedrei- e vlucht uitvoerde, als getuige ederland komen, bij het gebeuw van de recht- tullen omvangrijke veiligheids- fcgelen worden genomen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vakbeweging is ernstig verontrust over de situatie in de vleeswa- renindustrie. Er is sprake van een steeds groeiende vleesberg, waarvan niemand weet lioe die op redelijk korte termijn kan worden weggewerkt. De afzetmoeilijkhe den zouden volgens de bonden de werkgelegenheid in deze sector in gevaar kunnen chERDAM Naar aanleiding van uhten over een mogelijke gijze- an minister Lubbers (Economi- •lu laken) en minister Pronk (Ont- gfjingssamenwerking) heeft de po- n Rotterdam en Krimpen a/d sinds gisteren een bewaking in- i bij de woningen van de be- lieden. De maatregel zou ver houden met de spanningen on- e zuid-Molukkers in Krimpen Issel. engen. Het hoofdbestuur van de CNV-bond, de CV AT, heeft in middels in een brief aan het produktschap voor vee en vlees en het bedrijfsschap voor de vleeswarenindustri*1 met klem aangedrongen op het instellen van een struc tuuronderzoek en zo moge lijk een langere termijn planning in de vlees war en in dustrie. Het doel daarvan moet zijn de produktie en de bemanning van de vleesware- nindustrie beter op elkaar af te stemmen. Tevens wordt verklaard dat een studie over de plaatsingsmogelijkheden van Nederlandse werknemers als zeer dringend en gewenst moet worden aangemerkt. Het hoofdbestuur van de christelijke bond van werkne mers in de voedings-, agrari sche-, recreatie-, genotmidde len-, en tabaksverwerkende be drijven (CVAT) schrijft in zijn blad 'Samenwerking' dat deze stap ds ondernomen op advies van de vakgroep voor de vleeswarenindustrie, de vleesconservenindustrie en de slagerijbedrijven van deze bond. Het advies was gebaseerd op de moeilijkheden binnen de vleesverwerkende industrie als gevolg van de te grote slacht- capaciteit, op de wisselvallig heid van de exportmogelijkhe den en op de ongerustheid van de vakgroep over de werk gelegenheid op langere ter mijn door de voorgenomen re organisaties, met name bij de grotere produkbiebedrijven. ALs gevolg van reorganisaties bij Unilever, zullen er bijvoor beeld via het natuurlijk ver loop 75 arbeidsplaatsen verlo ren gaan, terwijl er bij Coveco en Hendrix/Stegeman in to taal 160 personeelsleden zullen moeten worden omgeschoold. Volgens de CVAT is dit nog maar het begin van verder gaande sanering of hergroepe ring van de produktie. 'Vreemde zaak' CVAT-bestuurder R. van Wen sen wijst er in 'Samenwer king" op dat het er eigenlijk om een vreemde zaak gaat. Met de regelmaat van de klok werd nog tot in het vroege voorjaar van 1974 door het produktschap voor vee en vlees gezegd, dat alles moest worden gedaan om de produk tie van rundvlees op te voe ren, gezien 'het tekort op de binnenlandse markt en de gro te behoeften op de wereld markt'. Over het varkensvlees werd precies hetzelfde gezegd. Men vond het betreurenswaar dig dat de totale produktie van slachtrijpe varkens in 1973 met slechts 2.5 a 3 pet was gestegen. Dit had volgens 'deskundigen' op grond van prognoses en verwachtingen in verband met de groei van de bevolking in die landen waar ons sappige varkensvlees aan de markt komt, tenmin ste. .vijf procent mmeten zijn, het liefst nog wat meer. 'Maar, aldus Van Wensen, we hebben opnieuw kunnen zien hoe riskant het maken van prognoses is. Want nu, nog maar enkele maanden later zitten we met ongekend lage vleesprijzen, verliezen voor de varkensmesters verliezen die al zijn opgelopen tot zo'n 85 a 90 gulden per te slachten varken en een groeiende vleesberg, waarvan niemand weet hoe die kan worden weg gewerkt Vooral omdat de con sumenten onder invloed van de recente prijsstijgingen en de moeilijke economische omstandigheden wat min der vlees zijn gaan gebruiken' De slagers Van Wensen voegt hieraan toe dat hij zich kan boos maken over het feit dat slagers er altijd wel als de kippen bij zijn om stijgende vleesprijzen door te berekenen, doch bij zonder traag reageren als er sprake is van dalende vlees prijzen. 'Ik hoop dat die sla gers daar eens verandering in brengen, vooral nu op korte termijn, want anders zai een en arider wel eens catastrofale gevolgen voor de toekomst kunnen hebben. En daarbij moeten we met name denken aan de direct betrokken vlees verwerkende industrieën met hun duizenden werknemers. Rundvlees is reeds in grote hoeveelheden uit de markt ge nomen en opgeslagen in koel huizen. Varkens- en kippevlees is in grote voorraden aanwezig op de produktiebedrijvenal dus de heer Van Wensen. Tenslotte wijst hij erop dat de groeiende vleesberg, de reor ganisatie- en de hergroepe- ringsplannen en daaruit voort vloeiende omscholingen en verhuizingen veel onrust on der de werknemers teweeg brengt. 'Al met al zijn er redenen genoeg om nu zo snel mogelijk een grondig struc tuur-onderzoek op gang te brengen met daaraan gekop peld een planning op lagere tyrmijn, waarin voor progno ses 'met de natte vinger' geen ruimte is'. Grotere aandacht voor de werkomstandigheden en een betere beloningsstruc tuur zouden volgens hem deze bedrijfstak een stuk aantrek kelijker kunnen maken, en daardoor het tekort aan ar beidskrachten teniet kunnen doen. 'De Nederlandse werk nemers willen best werken, ook wel in de vleeswarenin dustrie, maar dan dienen de arbeidsomstandigheden ook ac ceptabel te zijn. Er is nog heel wat te doen', aldus CVAT-bestuurder. MIDDELBURG Naar alle waar schijnlijkheid zal de Zeelandbrug zon dagmorgen al weer door het verkeer in gebruik genomen kunnen worden, zij het slechts met één rijbaan. Het plaatsen van de Baileybrug, die tijdelijk de kapotgevaren ophaalbrug moet vervangen is gisteren zonder moeilijkheden verlopen. Dinsdag wordt de tweede baillybrug aange bracht. waarna de Zeelandbrug een week daarna weer over twee rijbanen zal kunnen beschikken. De eigenlijke reperatiewerkzaamheden aan de brug, zullen waarschijnlijk een half jaar in beslae nemen DEN HAAG Volgens de PPR-ka- merleden mevrouw Van der Heem- Wagemakers en de heer Jurgens is de 'Nederlandse Volks-Unie' in strijd met de openbare orde en is zij aan te merken als een verboden vereniging. Zij hebben minister Van Agt (justi tie) gevraagd een onderzoek in te stellen. Aanleiding is de verspreiding van een pamflet van de vereniging onder de titel 'Den Haag moet blank en veilig blijven'. Daarin wordt de bevolking van Den Haag opgeroepen om de stad 'te bevrijden van de plaag van Surina- mers en Antillianen'. De Kamerleden willen weten, of hier sprake is van belediging en/of van het aanzetten tot haat, discriminatie of geweld. PRINSENBEEK In Prinsenbeek (N.-Br.) is een jongetje van 2J4 jaar verdronken in een tuinvijvertje. Het kind was in de tuin van buren gelo pen en vermoedelijk al spelend in de vijver geraakt. Omstanders pasten nog vergeefs kunstmatige ademhaling toe. RITA 'Mijn vader doet een dutje en hij zal heel erg kwaad zijn als ik hem voor u wakker maak.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5