Europese gemeenschap één voortdurend veroorzaakt door iderhandelingsproces de Mstaten Goed nieuws: Hogere rente. Rijkspostspaarbank Gericke: achting voor geref. kerken niet vernietigd De crisis wordt zwakte van n r Goed nieuws voor nieuwe spaarders: de RPS-rentevoor lange termijn sparen is verhoogd tot... üaarwiltu zeker het fijne van weten? Bel dan 0017 of gebruik de coupon! Vanaf 16 mei krijgt u, als nieuwe spaarder, 6 tot 91% rente.Indien u f 1.000,-of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Bij de RPS kunt u toch tussentijds over uw spaargeld beschikken. U leest alles over het gunstige lange termijn sparen bij de RPS in de folders. U krijgt die folders thuisgestuurd als u gratis 0017 belt, of gebruik maakt van de portvrije coupon. Of vraag informatie op het postkantoor. Coupon Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS I L uw nationale spaarinsteUinff J TTV7 pT^T 7 t Tr'iri >0 in ^rr~r q-M KIWFM.NND TI7/K17 door drs. J. de Koning voorzitter van de ARP en lid van de Tweede Kamer en het Europees parlement AMSTERDAM De Zuidafrikaanse predikant dr. J. S. Gericke heeft de gereformeerde synodepraeses dr. A. Kruyswijk geantwoord op diens reactie op de open brief, door dr. Gericke geschreven naar aan leiding van het gereformeerde synodebesluit om steun te verlenen aan het anti-racismefonds van de wereldraad van kerken. Dr. Gericke verzekert aan het slot van zijn tweede brief dat het meningsverschil zijn achting en liefde voor de Nederlandse gereformeerde kerken niet vernietigd heeft. i Bige crisis in de Europese ischap die zich o.a. uit in oosheid in het conflict in den-Oosten, in een ontbre- monetaire stabiliteit, een eds niet tot stand geko- gionale politiek, een mis- nergiepolitiek en eigen- je maatregelen van Italië, ^juijn oorzaak vooral in de situatie in de lidstaten, geen enkele lidstaat is de van de regering zo sterk f)e Engelse ministe zonder moeilijkheden een ke houding aan kan ne- oaardbwre uitspraak de raad van ministers Callaghan: onaan- Europese Gemeenschap, je orgaan dat de echte po- beslissingen- in de ge- hap kan nemen. ift een drie maanden duren- itsformatie gekend en de op- jie daar nu gevonden is in christen-democratisch-1 iberale idskabinet, biedt weinig sta- joor de komende maanden, bezig zijn zoveelste kabinets- >r te bereiden'. De felheid gevochten is om de echt- ret, doet vermoeden dat de de Italiaanse politiek zal en de huidige regering -in leden zal brengen. tielen fuxemburg ontkomt niet aan lere verzwakking van zijn hou- <ant de ministers houden zich r bezig met de komende alge- erkiezingen in juni dan met de [e integratie Bondsrepubliek rommelt het jreer een tijdje, de tussentijdse jngen in verschillende 'Lander' een duidelijke verliestendens in de huidige regeringscoalitie, indens zal zeer zeker nog ver dorden door het aftreden van Jskanselier. Door dit alles is de ivan de Bondsrepubliek danig ct en zullen er van haar geen arende initiatieven ter oplos- in de huidige crisis verwacht i worden. èmarken heeft de minderheids- g nauwelijks de mogelijkheid tiep als een voorvechter van de :gffe integratie aan te dienen, zou zij dat willen.'De algeme- jens bij de Deense politie is om maar kalm aan te doen daar et om een versterking van de aafie gaat ge r-ittannië is met een zeker en- Tljisme' begonnen aan zijn eerste Jn lidmaatschap van de Europe- re eenschap, maar al spoedig kre- je binnenlandse problemen meer en de misschien te vroeg pndigde verkiezingen hebben Ij.itieke situatie in het land al- naar moeilijker gemaakt. 'De ■regering is weinig geneigd tot sitieve bijdrage in het besluit- van de Gemeenschap gj-heeft zelfs bjj monde van haar y r van buitenlandse zaken, mr. an, aangekondigd dat zij her- e onderhandelingen zou willen e toetredingsvoorwaarden, ijk heeft sinds de Gaulle steeds erd mee te helpen aan een üonele opbou^v van Europa dat staat zou stéllen op adequate :risissituaties op te lossen. Hier- tot nu toe geen verandering en. Mogelijk is er van de nieu- -^sident enig goed in dit opzicht —jachten. tableau van onmacht en onze- _d is Nederland een beeld van stabiliteit en positieve Europese "iheid. Al diegenen en het nogal wat die zich zorgen over onze politieke verhoudin- ;unnen troost vinden in buur- leed. Die troost is echter wij alleen kunnen Europa laken, en wij alleen kunnen het ïaken in Europa. Ikrijk ele kanten wordt erop gespecu- dat de nieuwe Franse president, nu Giscard d'Estaing of Mitter- wordt, de gaullistische aanpak e Franse Europese p'olitiek zal gen en de' meer nationale aan- an de Europese problemen zal en. ordt nu wel gezegd dat het j" sme in Frankrijk heeft afge- 't gezien de grote nederlaag in de ronde, maar opgemerkt moet m dat ingeval Giscard d'Estaing Hjlent wordt, hij dit te danken zal n aan een meerderheid waarin lullisten tcch nog sterk vertegen- Jigd zullen zijn. En daar ook igen Onafhankelijke Republikei- ltijd de gaullistische buitenland- litiek bndersteund hebben, mag an hem nauwelijks een grote keer in de Franse houding tegen? de Europese integratie ver- worden. Giscard heeft onder re, sprekend over de relatie tot ferenigde Staten, gezegd dat hij onafhankelijk Frankrijk' even Ig zal verdedigen als Jobert of !|>idou. Juist omdat een eensgezin- jouding van Europa ten overstaan l$e Verenigde Staten door Frank- 1 altijd belemmerd is, valt te jftn dat dit in de toekomst ook T het geval zal zijn en men kan -gelijks het vermoeden uit de weg ll| dat Frankrijk deze 'onafhanke- jeid' ook zal tonen als het om Aie zaken van de Europese Ge nschap gaat, zodat de communau taire besluitvorming niet veel vooruit gang zal boeken ten overstaan van de huidige situatie. - Mitterrand Is er dan misschien toch een voor keur te geven aan Mitterrand als president van Frankrijk? Deze vraag is gemakkelijk te beantwoorden, voor al ook omdat zijn verbond met de communisten nogal wat onzekerheden oproept voor wat betreft de uiteinde lijke koers die hij zou kunnen gaan uitstippelen. Eén dang is zeker, het verstarde gaul listische apparaat gaat dan verdwij nen, en een meer democratische be stuursvorm in Frankrijk zou er voor in de plaats kunnen komen. Over Mitterrand moet gezegd worden dat hij zich duidelijk uitspreekt voor een verdere uitbouw van de Europese integratie. Hij stelt voor dat het Europese Parlement belast wordt met het uitwerken van een grondwet voor de Politieke Unie. Deze grondwet zou dan aan de nationale parlemehten voorgelegd moeten worden ter ratifi catie. Een voorkeur voor Mitterrand wat de Europese politiek betreft, is zeker gerechtvaardigd. Daar komt nog bij dat het zeer wel mogelijk is dat tijdens een Mitterrands president schap de spcialisten ontdekken dat regeringsverantwoordelijkheid hen zal dwingen rekening te houden met dat deel van de Franse bevolking dat nu over allerlei middenpartijen verdeeld is. Dit zal er misschien toe kunnen leiden dat op den duur in Frankrijk de communisten zich weer zullen iso leren of geïsoleerd worden en er een centrum-linkste meerderheid tot stand komt, hetgeen zowel uit oogpunt van stabiliteit als uit sociaal-economisch oogpunt toe te juichen zou zijn en te verkiezen boven de rechtse of cen trum-rechtse meerderheid. In zijn ver kiezingscampagne is Mitterrand ook reeds duidelijk bezig een deel van het centrum voor zrch te winnen. Het bewijs ervoor dat Mitterrand be wust er naar streeft om contact met het centrum te krijgen, kan men ook afleiden uit het feit dat Mitterrand Gaston Deferre als premier schijnt te willen benoemen. Welnu, Gaston Def- ferre behoort to de rechter vleugel van zijn partij. De communisten schij nen met 6 van de 21 ministerposten genoegen te willen nemen. Het zal interessant zijn te zien hoe de kiezers die tot nu toe het gaullisme trouw zijn gebleven, zich in de twee de ronde zullen gedragen. Er bestaat een kans dat een groot deel van deze kiezers verbitterd is en Giscard d'Es taing zullen verwijten dat hij de oor zaak van de ondergang van het gaul lisme is. en dat zij zich daarom uit een zekere wrok zullen onthouden of zelfs op Mitterrand zullen stemmen. Groot-Brittannië Een tweede struikelblok voor Europa ligt in de eis van-de Britse 'Labour'- regering tot nieuwe onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G. Over dit begrip 'nieuwe' onderhandelingen bestaan nogal wat verschillende opvat tingen. Wat de regering-Wilson pre cies beoogt met deze eis, is nog steeds niet duidelijk. Alvorens dus een defi nitief oordeel te kunnen vellen over de vraag of de andere lidstaten derge lijke 'nieuwe' toetredingsonderhande lingen zullen kunnen aanvaarden, moet afgewacht worden welke voor stellen de Labour-regering hierover zal presenteren. Vast staat in ieder geval dat het Verdrag van Rome voor Groot-Brittannië even bindend is als voor elke andere lidstaat; ook het toetredingsverdrag is voor elke lid staat bindend. Men kan dan ook niet de uitspraak van Callaghan accepteren, dat Enge land het Verdrag niet langer als bin dend zal beschouwen indien het geen voldoening krijgt inzake zijn eis voor andere lidmaatschapsvoorwaarden. Wij raken in een onmogelijke situa tie, zoals de voorzitter van het Euro pese Parlement het uitdrukte, als bij iedere regeringswisseling in een lid staat maar aan de verdragen getornd gaat worden. Raad gewijzigd kan worden, zodat En geland hier kan volstaan met de Raad ervan te overtuigen dat ziin financieel- ecnnomische positie van dien aard is dat een verlaging van zijn financiële bijdrage noodzakelijk is. Ook hier is dus geen verdragswiiziging noodzake lijk. Engeland betaald echter van de 'grote' mogendheden verreweg het minste; het zal dus met sterke argu menten moeten komen en dan nog zal er niet veel*veranderen. Italië De meest recente crisis: het opleggen door Italië van importheffingen tot een bedrag van 50 pet., is eigenlijk als een symptoom van economische problemen even ernstig als de politie ke moeilijkheden die hierboven zijn geschetst Italië is het armste land van de E.E.G. en het blijkt zich nu in het gezelschap van de rijkere medeleden niet te kunnen handhaven zonder bij zondere bescherming. Eerste teken daarvan was de feitelijke devalutatie van de lire, waardoor de inflatie nog sterker doorzette, zonder dat het be oogde effekt van exportstimulering werd bereikt. De Italiaanse regering heeft onvol doende kracht en stabiliteit om de bevolking te dwingen de tering naar de nering te zetten. De olie-crisis gaf de genadeslag: het gat in de betalings balans was ook door leningen niet meer te dichten. Noodmaatregelen, die zich niet of nauwelijks verdragen met het vrij handelsverkeer binnen de E.E.G. waren de enig overblijven de oplossing. Dynamiek Bijdragen (ADVERTENTIE) Vicieuze cirkel De Europese Commissie staat thans voor de opdracht om oplossingen aan te geven voor het Italiaanse probleem. Die oplossingen zijn op zichzelf overi gens niet zo moeilijk. Met leningen op lange termijn, met grote investe ringen in achtergebleven gebieden en met monetaire aanpassingen kan tijd worden gewonnen en kan de Italiaan se economie worden versterkt. Deze maatregelen veronderstellen echter een Europese solidariteit, waarbij rij ke landen een deel van hun rijkdom willen overdragen en waarbij alle lan den een deel van hun souvereiniteit uit handen willen geven. Het gaat erom een bevoegd Europees gezag te scheppen dat over voldoende middelen en voldoende macht be schikt o min Europa orde op zaken te stellen. De bereidheid daartoe is ech ter bij de lidstaten niet aanwezig. De Europese crisis ligt in het bestaan van een vicieuze cirkel: Alleen een werkelijk Europees gezag kan de pro blemen oplossen die ontstaan door nationale verdeeldheid. De nationale verdeeldheid verhindert echter het vestigen van een Europees gezag. De regeringsleiders van vandaag en morgen staan voor de opgave, door een geïnspireerde visie op Europa als belichaming van het algemeen belang, zichzelf en hun volkeren te doordrin gen van de noodzaak, de vicieuze cirkel van de politieke onmacht te doorbreken. Dr. Gericke wijst het verwijt, dat hij met zijn open brief tweedracht en verzet tegen het synodebesluit aan wakkerde, van de hand. Het is mijn onvervreemdbaar recht, aldus dr. Ge ricke, om mijn getuigenis tegenover wie dan ook in de wereld te laten horen. In het begin van zijn brief zegt dr. Gericke dat het een misvatting van dr. Kruyswijk is, te menen dat hij, Gericke, in eerste aanleg opgemerkt zou hebben dat de synodale rapporten en voorstellen hem waren meegeval len. Dr. Gericke beklaagt zich in dit verband erover, dat de delegatie uit Zuid-Afrika de betreffende stukken niet eerder in handen had gekregen. Dat dr. Kruyswijk het thans genomen synodebesluit ziet in het verlengde van de uitspraken contra rassendiscri minatie van 1972, begrijpt dr. Gericke niet: daarin lag toch niet besloten dat men geweldadadige methodes zou sanctioneren en hulp aan gewelde naars zou schenken? Dr. Gericke: 'Als u onze kerk (en andere kerken in ons land) wpu helpem om mensenrechten te realiseren, kon u dit op geen bedenkelijker manier gedaan hebben dan door morele en geldelijke steun aan plegers van afgrijselijke geweld daden toe te zeggen'. Dr. Gericke wijst dr. Kruyswijk er op dat deze geen waarborg bezit dat het gerefor meerde geld niet gebruikt zal worden voor de aankoop van wapentuig. Inzake dr. Kruyswijks citaat uit eep brief van Ovambo-vrouwen merkt dr. Gericke op dat gruwelverhalen uit zuidelijk Afrika altijd grif geloofd worden en dat dit voor velen een aanmoediging vormt, zulke verhalen de wereld in te sturen. ADVERTENTIE ZOJUIST VERSCHENEN Het geld ligt op straat Lambert Fokkema, oprichter en directeur van de NEDERLANDSE EXPORT COMBINATIE (NEC), beschrijft in dit boek zijn 25-jarige praktijkervaring met geslaagden (slagers) en gefailleerden (falers), opdat iedere jonge manager, verkoopleider of marketingman er baat bij heeft. Paperback; 20 x 13 cm; 128 blz. f9,50 BESTEL NU een exemplaar van "Hel geld ligt op straat' door per giro, bank of storting op het postkantoor f 9,50 over te schrijven op postgirorekening 1872 t.n.v. B.V. Uitgevers maatschappij Bonaventura te Amsterdam, onder duidelijke vermelding van Bestelnummer: G- 39 Het boek wordt u dan direct toegezonden. •Ook verkrijgbaar bij uw boek- of tijdschriftenleverancier. We moeten echter niet te pessimis tisch zijn over deze nieuwe onderhan delingen. Het Verdrag van Rome en het toetredingsverdrag zijn beide vol doende dynamisch en laten genoeg mogelijkheden open, om met Groot- Brittannië tot 'een overeenstemming te komen. De vrijwaringsclausule van ar tikel 109 van het Verdrag van Rome biedt aan de lidstaten de mogelijkheid om in geval van een plotselinge crisis in de betalingsbalans maatregelen te nemen om hun eigen economie te beschermen (de maatregelen die Italië nu heeft genomen door een 50 pet. importheffing op te leggen, zijn hier op gebaseerd). Behalve dit concrete artikel kan men stellen dat het gehele verdrag dynamisch is en op elk mo ment opnieuw aan de instellingen opdraagt oplossingen voor concrete moeilijkheden te vinden. De gemeen schap bestaat eigenlijk uit een voort durend onderhandelingsproces. De lange vergaderingen van de minis terraad over landbouwprijzen, land bouwstructuren, wederzijdse monetai re bijstand, regionale politiek enz. zijn hiervan het bewijs. Formeel moge het dan zo zijn dat deze ministerraden geen wijzigingen van het Verdrag tot stand brengen, maar niettemin worden hier materiële beslissingen genomen, die van grote invloed zijn op de nationale econo mieën. Het is vooral de zwakke econo mische positie van Engeland, die de Labour-regering tot deze uitspraken over nieuwe onderhandelingen heeft gebracht (afgezien van de vele over wegingen van zuiver binnenlandse partij-politieke aard, waar hier niet verder op wordt ingegaan). Het is juist op dit economisch terrein moge lijk om binnen het huidige institutio nele kader van het Verdrag tot voor Engeland aanvaardbare oplossingen c.q. hulp te komen. Het is daarbij de plicht van de andere lidstaten hun bijdrage hiertoe te leve ren. Aan Engeland is de taak om de andere lidstaten ervan te overtuigen dat een andere landbouwpolitiek mo gelijk is. Méér nog zijn de Engelsen gebaat met een Europese regionale politiek. Deze laatste echter komt al leen maar van de grond als de rijkste landen van de Gemeenschap bereid zijn hun solidariteit ten opzichte van de armste landen, waar Engeland toe gerekend moet worden, te tonen. Vooral het rijke Duitsland met zijn socialistische regering is in gebreke gebleven het Europese regionale fonds tot stand te brengen en van voldoende financiën te voorzien. Men zou kunnen stellen dat de Westduitse weigering om een groot fonds mede helpen tot stand te brengen, veel kwaad bloed heeft gezet bij de Engel se socialisten en een "van de grootste aanleidingen is voor de starre hou ding van de Engelse Labour-regering. Deze teleurstelling over de Duitse houding wordt overigens door de En gelse Conservatieven gedeeld. Ook wat betreft de financiële bijdragen van de lidstaten aan de Gemeenschap is een verandering mogelijk. De hui dige percentages voor de verschillen de lidstaten zijn: Duitsland 28,45 pet. Frankrijk 24,79 pet. Italië 28,21 pet. Groot-Brittannië 11,03 pet. Nederland 9,02 pet. België 7,04 pet. Denemarken 1,40 pet Ierland 0,35 pet. Luxemburg 0,17 pet Artikel 200, lid 3, van het Verdrag van Rome bepaalt dat deze verdeel sleutel bij eenstemmigheid door de Naam: Adres: Plaats: (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) CP J

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17