Uit de randstad meeste klachten over drinkwater I Uit de weekbladen ïnquête in opdracht van T/ lil If] d) lenri Kley: beeld ran vitaal schilder Scherpere normen voor alcoholgebruik in verkeer per 1 november 'Blijvende koppeling van AOW en minimumloon kan remmend werken' Personalia Bejaarde man (81) gedood bij brand Nederlands voorstel CNV-secretaris L. de Graaf: inzake religieuze tolerantie in VN Popconcerten in Holland Festival Jazz-festival oude stijl in Breda Spanje en Portugal Ouste kruidenier Rotterdam Heere Heeresma Geld speelt geen rol. Racisme Democratie in gemeente if/KimMBflWT DONDERDAG 16 MEI 1974 BINNENLAND TU/K11 ran een onzer verslaggevers )EN HAAG Bewoners van de drie grote steden in de Randstad, imsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn veel minder tevreden over e kwaliteit van het drinkwater dan die in andere delen van het land. loemt landelijk 63 procent de kwaliteit van het water goed, in de drie teden wordt niet hoger dan 34 gescoord (de minste klachten komen uit et niet van de Rijn afhankelijke oosten, waar 82 procent het leiding water best te drinken vindt). Veertien procent van de bewoners van de rie steden beoordeelt het water zelfs als ronduit slecht. it zijn enkele cijfers uit een nquéte, die het NIPO heeft inge- eld in opdracht van de Vewin, de •reniging van waterleidingbedrij- in in Nederland. De resultaten in dit onderzoek worden nader •licht op het congres 'de waterlei- ing en de consument', dat tot en iet morgen door de jubilerende 75 jaar) vereniging voor waterlei- ingbelangen in Nederland in Nij- ïegen wordt gehouden. iitkomsten Inkele andere uitkomsten van het nderzoek: - in 8 op de 10 gezinnen ver lacht men voor de komende jaren iet meer water dan thans te ge- ruiken, de prijs van het water wordt 'erwegend redelijk gevonden, - iets meer dan de helft van de 500 ondervraagden vindt, dat voor e zuivering van afvalwater ook oor de particulier naar verhou- ing van zijn gebruik moet worden etaald, gemiddeld sproeit 7.6 procent an de tuinbezitters 's zomers hun lin, de was wordt gemiddeld Weemaal per week gedaan, per ersoon wordt gemiddeld 1,5 maal er week een bad of een douche enomen, L als drinkwater wordt leidingwa ter door 72 procent van de bevol- pg gebruikt. ihvec netten? wan de 950 miljoen kubieke meter, ■die vorig jaar aan woningen werd peleverd, wordt overigens maar een zeer klein percentage werke lijk als drinkwater genuttigd: 97 procent van alle aanvoer dient uitsluitend als spoelmiddel (toilet, bad, afwas). Met het oog op deze verhoudingen wordt er de laatste tijd nog wel eens gepleit voor deze laatste doeleinden water van min-"" dere kwaliteit te leveren. De directeur van Vewin, ir. G. Wijnstra, acht dit echter alleen al economisch gezien een nauwelijks haalbare zaak. 'Twee kwaliteiten water leveren, vraagt eveneens het aanleggen van twee netten. En waar de distributie van het water nog steeds het belangrijkste deel van de waterprijs uitmaakt, wordt dat veel te duur. Alleen al in een stad als Den Haag ligt zo'n dui zend kilometer hoofdleidingnet. Als je die leidingen moet verdub belen (en ook in de woningen dubbele aftapapparatuur moet aan brengen) kom je aan astronomi sche bedragen, die niet te betalen zijn.' Industrie Wél haalbaar vindt hij het, dat voor industriële doeleinden (vorig jaar slokte de industrie 50 miljoen kubieke meter op) meer van twee de kwaliteit water gebruik wordt gemaakt. Dat gebeurt al bij de Hoogovens en Van Gelder Papier, die hun water ongezuiverd uit de Rijn krijgen aangevoerd. Overwo gen wordt dit straks ook met het industriegebied rond Delfzijl te gaan doen. Verrassend noemt de Vewin het, dat het totale watergebruik in ons land achter blijft bij de prognoses. Voor het jaar 2000 is altijd gere kend op een gebruik van 200 liter per dag per hoofd, maar het is twijfelachtig of dat gehaald wordt. Op het ogenblik bedraagt het ge bruik nog maar 125 liter. Dat is, volgens de Vewin, voor een belang rijk deel het gevolg van een ver traagde bevolkingsgroei. Daarnaast blijkt echter ook, dat de industrie zuiniger aan doet. De prijs van het water en de afvalwaterbelasting dwingen de industrie zich te be perken. Twee tarieven Ten aanzien van de prijs van het water pleitte gisteren op h§t con gres prof. drs. C. W. Visser, hoog leraar aan de landbouwhogeschool in Wageningen voor het instellen van twee tarieven. Een laag tarief zou moeten gelden voor de hoe veelheid, die nodig is voor de elementaire behoeften in de huis houding, een hoger tarief voor het water, dat alleen maar dient 'tot bevordering van het goede leven.' De heer L. Verweij, directeur van het bureau milieuhygiëne van de vereniging van Nederlandse onder nemingen, ging in op de vervui ling door de industrie van het water. De grote boosdoeners zitten, volgens hem. nog steeds in het buitenland. Vooral onder de fa brieken, die de Rijn als riool ge bruiken. Ondanks alle pogingen daartoe, is de kwaliteit van de 70 miljard kubieke meter, die vorig jaar door de Rijn werd aange voerd, nog nauwelijks verbeterd. De Nederlandse industrie gaat, zei hij, veel verantwoorder te werk. Op het gebied van de zuivering behoort ons land zelfs tot de kop lopers. frHS" ■p or Jac. Lelsz ELDOORN 1 In de Van Reekum Galerij te Apeldoorn wordt 1 juni de tentoonstelling Henri Kley 70 jaar gehouden. Expo- es ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag zijn er ook reeds in nelo en Heemstede geweest. Kley pleegt een werk zelden vaker léén keer op te hangen. t op het moment in Apeldoorn te i is, is dan ook allemaal van :nte datum. Kley verbaast ons met "1 produktiviteit, temeer daar hij niet zo lang geleden aankondigde mee te zullen stoppen. Hij is •er niet alleen een vitaal, maar een creatief en sprankelend schil- olieverven en tekeningen, die deze iwse schilder nu in Apeldoorn x>nt, zijn bloemstillevens, zeege- ten, als we dat begrip een beetje nemen, bollenvelden en vooral schappen want hij blijft primair urschilder. Die landschappen be- fen de Veluwe, Friesland, Noord- land. Bretagne en de Scandinavj- landen. een groot deel van zijn oeuvre t ons een niet aflatend heimwee en naar oorspronkelijkheid, zuiver- d en ongereptheid, naar dat waar het ware nog het duidelijkst Gods n liggen zonder dat we hier maar in het minst pantheïstische ohten of iets dergelijks mee zou- willen associëren. Waarschijnlijk lang voordat het be grip milieubescherming werd uitge vonden en zeker lang voordat het begrip milieu-actiegroep opdook, was Kley al gefascineerd door een natuur, waar de menselijke hand niet dan wel nauwelijks merkbaar is, doch waar evenwicht en harmonie heersen. Het verschaft zijn doeken een element van bijna-tijdloosheid en ook komt hij daardoor soms als vanzelf, als resul taat van een natuurlijk proces, tot bijna-abstracte effecten. Schoonheid moet men bij hem dan ook niet verwarren met mooi, vrien delijk, lieflijk of andere kwalificaties van die orde. Het is een ruig, recht schapen soort schoonheid in een zo oorspronkelijk mogelijke versie. Ook door de wijze, waarop hij werkt gepassioneerd, met uiterst zwaar em- patement, met coloristisch geweld dik- wls plaatste hij zich buiten de controverse van oudere schoonheidsi dealen en nieuwere idealen van anti schoonheid. Omtrent veerig jaar geleden hield Kley zijn eerste expositie bij Netty Strafbaar vanaf 0.5 promille AMSTERDAM Per 1 november a.s. zijn scherpere normen voor het rijden na drankgebruik van kracht. Het rijden met een half promille alcohol (of meer) in het bloed zal dan strafbaar zijn. ARNHEM De 81-jarige T. van Ton geren, die zich erg moeilijk kon bewe gen, is gisternacht omgekomen toen vermoedelijk door oververhitting van de elektrische verwarming, brand ont stond in zijn huis aan de Verlengde Parkweg te Ede. Zijn vrouw wist zich bijtijds te Tedden. De brand brak gistermorgen om half vijf uit. Hoewel een buurman in een betrekkelijk vroeg stadium waarschuwde, kon de heer Van Tongeren niet meer worden gered. Het huis werd volledig ver woest. Dit heeft miniwster Westerterp giste ren in Amsterdam gezegd op het congres 'Beheerst verkeer". Dit con gres, dat ook vandaag voortduurt, is in de RAI georganiseerd ter gelegen heid van de tentoonstelling'voor ver keerstechniek Intertraffic '74. De minister zei dat de politie in gevallen van dodelijke ongelukken in een op de tien gevallen alcoholge bruik constateert. Uit de cijfers blijkt voorts dat vijftien procent van de automobilisten in het weekeinde of in de nachtelijke uren boven de 0.5 pro mille zit De bewindsman zei verder dat de centrale verwerking van alle gegevens over ongevallen op 1 januari 1975 begint. Die centrale verwerking is -bedoeld om voor gerichte maatregelen meer wetenschappelijk verantwoorde (op cijfers berustend) grond onder de voeten te krijgen. De registratie om vat aanvankelijk alleen de de gege vens van de politie. Later komen daar ook informatie uit andere bron bij, bv. gegevens van verzekeringsmaat schappijen. NEW YORK (Reuter) De door 54 landen gevormde sociale commissie van de Economische en Sociale Raad van de VN heeft met voorbijgaan aan bezwaren der communistische landen een Nederlands voorstel goedgekeurd dat erop gericht is een VN-verklaring tegen godsdienstige onverdraagzaam heid te laten opstellen. Alleen de Sowjet-Unie, Polen, Oost- Duitsland, Tsjechoslo-Slowakije en Mongolië stemden tegen dit voorstel dat nu aan de Algemene Vergadering zal worden voorgelegd. Uit naam van Engeland, Nederland en Zweden diende de Britse gedele geerde John McRae ook een resolutie in aangaande de bescherming van de rechten van de mens in Chili. Hij zei dat dit onderwerp de aandacht ver dient van alle delegaties en dat de Raad morele druk zou moeten uitoefenen. Een stemming erover werd op verzoek van China uitgesteld. Voorts heeft Nederland in de Econo mische en Sociale Raad een VN on derzoek voorgesteld naar de ecologi sche veranderingen als gevolg van de zich uitbreidende droogte in Afjrika. De Nederlandse vertegenwoordiger J. Kaufmann voegde eraan toe, dat zijn regering een extra bedrag van vijf miljoen dollar ter beschikking heeft gesteld van het VN-hulpprogramma ten behoeve van de Sahel. Van onze sociaal-economische redactie AMERSFOORT CNV-secretaris L. de Graaf heeft er op de ver gadering van de Protestants Christelijke Ouderenbond tegen ge waarschuwd niet al te vlot 'ja of nee' te zeggen tegen ontkoppeling van AOW en bijstandsuitkeringen aan het minimumloon. Hij acht het niet uitgesloten dat door een blijvende koppeling een remmende invloed wordt uitgeoefend op eventueleextra verhogingen van het minimumloon. Brouwer op de Koninginnegracht in Den Haag, en de openaar was prof. Huib Luns, zijn leermeester. Tiental len tentoonstellingen volgden. De laatste twintig jaar hebben we ze regelmatig bekeken. Spectaculaire ont wikkelingen zagen we niet zozeer. Wel voortdurend vernieuwing, verfris sing en verdieping. De thema's lagen vrijwel vast, en hij heeft er eindeloos op gevarieerd. Met zijn werk gaat het als met de seizoenen: steeds hetzelfde en telkens anders. Henry Kley blijft een boeiend schilder. AMSTERDAM Gedurende de laat ste tien dagen van het Holland Festi val 1974 zullen in vijf steden popcon certen worden georganiseerd waaraan drie groepen deelnemen: Captain Beefheart en Hawkind uit Amerika, en de Japans-Engelse groep East Wind van Stomu Yamash'ta. Beefhe art treedt op in Venlo (21 juni), Amsterdam (22) en Rotterdam (23). Wind treedt op in Eindhoven (27) Op 24, 25 en 26 juni speelt Hawkind in Den Haag, Amsterdam en Rotter dam East Wind treedt op in Eindho ven (27), Rotterdam en Amsterdam (29). BREDA Vanaf donderdag 23 mei tot en met zondag 26 mei vindt het vierde internationale Oude Stijl Jazz Festival te Breda plaats. Honderden musici, beroeps en amateurs, brengen die vier dagen allerlei soorten oude stijl jazz ten gehore. Het grote succes van vorige jaar (3500 bezoekers tij dens een nachtconcert in Het Turf schip) doet weer een aanzienlijke be langstelling verwachten. Nieuwe eve nementen dit jaar zijn het bejaarden- concert, dansavond 'At the jazzband ball en een Vaudeville-middag, een variétéshow in de geest van de goede oude tijd. Ariadne sluit seizoen van Nederlandse Opera AMSTERDAM Met een herhaling van de voorstellingen die in 1971'72 werd gegeven van Ariadne auf Naxos van Richard Strauss, gaat de Neder landse Operastichting het lopende sei zoen besluiten. De Poolse sopraan Urszula Koszut vertolkt weer de rol van Zerbinetta en Cora Canne Meijer die van de componist. In de oorspron kelijke bezetting zijn enkele wijzigin gen aangebracht. Het geheel wordt gedirigeerd door Kenneth Montgo mery. De voorstellingen worden gege ven in Amsterdam (24, 26, 27 en 29 mei Stadsschouwburg), Scheveningen (1 juni Circustheater) en Rotterdam (4 juni Schouwburg). GRAVE De 42-jarige mevrouw Mandigers uit Grave (NB) is gisteren op de rijksweg NijmegenDen Bosch om het leven gekomen toen ze bij het oversteken werd gegrepen door een trekker met oplegger. Ontkoppeling betekent volgens de heer De Graaf dat met betrekking tot AOW en bijstand kan worden vol staan met het volgen van de algemene loonontwikkeling. Wanneer behalve de loonontwikkeling ook elke extra verhoging van het minimumloon in AOW en bijstand zouden .worden doorberekend, dan zou dat volgens hem verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Het hele niveau van de socia le voorzieningen en de sociale verze keringen zou dan inameiiijk telkens mee omhoog moeten. Dat gaat óm geweldige bedragen. De omvang van een dergelijke uit stralingseffect moet"niet worden on derschat', vindt de heer De Graaf. De totale last kan daardoor zo zwaar worden, dat van de mogelijkheid tt extra-verhogingen van het minimum loon minder gebruik wordt gemaakt' dan in geval van ontkoppeling. De ontwikkeling van het minimumloon wordt op die manier onnodig afge remd. Gezien de beperkte beschikbare ruim te voor de stijging van de sociale verzekeringen dient volgens hem op zijn minst een nieuwe prioriteitenstel ling in overweging worden genomen. Er zijn immers nog heel wat niet vervulde sociale verlangens. De CNV- secretaris noemde onder meer de fi nancieel onbevredigende positie van de van jongsaf gehandicapten, de langdurig arbeidsongeschikte zelfstan digen, de ongehuwde, oudere vrouwe lijke werkneemstersl de oudere lang durig werklozen, weduwnaars met jonge kinderen en de invalide gehuw de huisvrouw. Ook moet volgens hem de positie van de actieve beroepsbevolking niet wor den vergeten. Meer dan de helft van die groep heeft een loon beneden de premiegrens voor de volksverzekering (2230 gulden bruto per maand). Zij zwemt dus niet in het geld, maar moet wel de bedragen voor de collec tieve verplichtingen opbrengen', aldus de lieer De Graaf. De heer Westerterp zei dat hij deze maand een ontwerp regeling zal ma ken over het verplicht dragen van autogordels. De minister is er een groot voorstander van de gordels ver plicht te stellen. Volgens een onder zoek zou een dergelijke maatregel tot 1980 in Nederland 1300 tot 1500 men senlevens sparen. Snelheden Over de resultaten van het invoeren van maximum-snejieden bestaan nog geen precieze gegevens. Maar de voor lopige indruk is dat het aantal ernsti ge ongevallen is afgenomen. De heer Westerterp zei: 'Na grondig onderzoek van de cijfers moeten we bekijken of het maximum op autosnelwegen iets hoger kan zijn*. Hij had grote ver wachtingen over het gelijktrekken van de maximum-snelheden in heel Europa. In een geschreven inleiding op het congres zegt de directeur van de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid, ir. E. Asmussen dat in het jaar 2000 ongeveer 3600 verkeersdoden per jaar worden ver wacht als het beleid van de overheid ongewijzigd blijft Doeltreffende maat regelen kunnen dit aantal verlagen tot 2730 in '85 en tot 2660 in 2000. Maar een drastische verbetering van de verkeersveiligheid zal ten koste gaan van de persoonlijke keuzevrij heid in het verkeer. Het totale brandstofverbruik zal toe nemen van 4.52 miljard liter benzine in 1972 tot 6.26 miljard in 1985 en tot 6.82 miljard in 2000. Het benodigde wegoppervlak buiten de bebouwde kom zal toenemen van 81.600 ha in 1972 tot 100.000 ha in 2000, en dat is 2.72 procent van het totale oppervlak van Nederland. Een volledig overscha kelen van autoverkeer naar busver- keer (in de praktijk niet haalbaar), zou de verkeersveiligheid en het ener gieverbruik niet spectaculair beïnvloe den, zo heeft de heer Asmussen bere kend. Hij wijst nog op de voordelen van een volautomatisch wegverkeers- systeem. Daardoor zou de veiligheid aanzienlijk worden verhoogd. Maar een dergelijke automatisering bete kent wel dat het geautomatiseerde individuele vervoermiddel niet meer in het bezit is van de particulier. Het staat hem wel altijd ter beschikking. AMSTERDAM Hoofdredacteur De directie van de uitgeversmaatschappij Bonaventura heeft de heer N. A. G. van Rossum per 1 juni benoemd tot hoogfdredacteur van Elsevier's Week blad. Samen met de heer J. Folkerts- ma zal de heer Van Rossum de hoofd redactie voeren. De heer Van Rossum werd op 1 december 1969 benoemd tot chef redacteur en is sinds 1 juli 1971 adjunct-hoofdredacteur. Vrij Nederland: Op de voorpagina van Vrij Nederland staat de boeiende reportage van de Franse verslagever Hervé Chabalier over de invloed van de Portugese coup op het Spaanse regiem. Toen Franco het nieuws uit Lissabon ver nam, zei hij: "t Is een verschrikkelij ke ramp, een samenzwering van het internationale communisme en de vrijmetselarij'. De Partij van de Ar beid is danig geschrokken van een rapport van de Verenigde Naties over de NAVO, die zijn gebied wil uitbrei den met Zuidelijk Afrika. Igor Corne lissen maakt op diezelfde voorpagina duidelijk, dat de schrik gerechtvaar digd is. Rogier van Otterloo, dirigent en com ponist, legt Bibeb uit hoe democra tisch hij ingesteld is. 'Het orkest moet bang zijn. Ze moeten respect hebben voor de man die ervoor staat'. Muziek heeft volgens Van Otterloo niets met politiek te maken, hoewel de politiek toch wel zijdelings in het gesprek aan de orde komt. Minister president Den Uyl heeft volgens Van Otterloo 'Geen formidabele uitstra ling. Als hij op een feest verschijnt, zou je niet denken dat het de gas theer was. Wel iemand van het bedie nend personeel'. De Groene Amsterdammer: Het gaat niet goed met Nederlands oudste kruidenier, schrijft De Groene. In de slag om de levensmiddelensek tor lijkt De Gruyter de strijd te heb ben verloren. De SHV, eigenaar van De Gruyter, wil nu nog één poging wagen het bedrijf te redden. De vakbonden zien de toekomst vari De Gruyter niet al te optimistisch tegemoet. 'Als. deze nieuwe organisa tie mislukt vrezen wij dat de SHV dan op een harde manier er toch een eind aan gaat maken. Het is duidelijk, dat de centenjongens op een gegeven moment het stopsein zuilen geven'. Voor de komende defensienota van minister Vredeling heeft de Groene alvast een mooie Couperiaanse om schrijving gevonden: 'Van oude ver kiezingsbeloften en defensiebezuini gingen die voorbij gaan'. Het ziet er volgens de Groene niet naar uit dat minister Vrdeling de in Keerpunt 72 beloofde anderhalf miljard bezuinigin gen op defensie (over vier jaar) zal uitvoeren. Op de middenpagina van de Groene schrijft Johanna Fortuin over het 'vruchteloos zoeken naar een vrou wenkultuur'. Elseviers Magazinè: 'Het is zeker niet uitgesloten dat er een geipatigd socialist op de Coolsin gel (Rotterdam) wordt neergezet, om tegemoet te komen aan de bezwaren .van de confessionelen. Dat wordt dan de dure prijs die de op Nieuw Links georiënteerde PvdA-Rotterdam moet betalen voor de arrogante greep naar de macht'. Dat schrijft Elseviers Ma gazine in een commentaar op het geharrewar rond de opvolging van burgemeester Thomassen. Elders in het blad vertelt verslaggever Cees La boeur dat de PvdA de alleenheer schappij in Rotterdam wil, dat wil zeggen André van der Louw als bur gemeester en een socialistisch pro gramcollege. Voor de christendemo crajen is dat te veel van het goede: 'We zetten nu alles op alles om in Rotterdam een CDA-man benoemd te krijgen. Dat is voor ons de enige mogelijkheid om te voorkomen dat 45 procent van de Rotterdamse bevolking monddood wordt gemaakt', aldus CDA-woordvoerder F. van der Heiden. Elsevier bericht verder over het ver vagen van de grens tussen lijndienst en charters, over het nieuwe en ge ruchtmakende boek van Theo Koomen over '25 jaar doping' en over De Spi- nola's gevecht om de democratie, het omslagverhaal. Haagse Post: Charry Duyns in De Haagse Post in gesprek met schrijver Heere Heeres ma: dat betekent een half uurtje op winding, plezier, Instemming, kortom, leesgenot. Het gesprek begint meteen al fors. Heere spreekt zich door de telefoon uit tegen Frans onderricht op onze scholen. 'Fransen zijn schof ten, fascisten', zegt hij. De omschrij ving 'boodschappenjongen' vindt de schrijver helemaal bij hem passen: 'Ik voel mij inderdaad een boodschappen jongen en dat is trouwens helemaal niet zo'n misselijke positie, want ik heb een zinnige boodschap'. Even la ter zegt Heeresma: 'Ik zeg het altijd maar zo: in deze wereld wil men zijn als een wildstromende rivier, maar dan wel met behoud van het maandsa laris'. Een andere uitspraak. 'Ik bied elk jaar onze vakvereniging (Veren! ging Van Letterkundigen) geld aan in (ADVERTENTIE) Iemand die nu 35 jaar is kan van ons de verzekering krijgen dat we het volgende prompt en belastingvrij uitkeren: f 30.000,- pliis alle rente op rente bij overlijden voor het 65e levensjaar f 53.429,- gegarandeerd op z'n 65e jaar, wat echter kan oplopen tot f 101.073,- bij een konstant rendement op de veilige Staats- en Gemeente leningen van 7,5%. Dit kunnen we beioven dank zij ona unieke Verzekerd Groel-projekt Een projekt waarmee u-spaart èn uzelf, uw gezin, tegen risico verzekert bovendien. In het bovenstaande voorbeeld kost dat een 35-jarige man f 1.353,90 per Jaar. Wilt In een rekenvoorbeeld de hoofdrol spelen? Bel uw verzekeringadviseur, u heeft een geldige reden. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. \BJi ti ruil voor het voorzitterschap. Ik hoor d'r niks op'. En: 'Ik schaam mij voor mijn vak. In mijn paspoort staat ook, in zaken'. Heeresma kondigt verder aan, dat dit het laatste interview is dat hij weggeeft. In de Haagse Post verder: 'De vakbe weging scheurt en kraakt' en 'Mensen, die echt niet willen werken, bestaan niet' en een portret van Valéry Giscard d'Estaing. Hervormd Nederland: Wil de Ru schrijft hv Hervormd Ne derland over één van de ergste zon den, het racisme. Tegen deze zonde moet hard gestreden worden, en de voormalig secretaris van de Internat! onale Zendingsraad aanhalend, schrijft HN waarom: 'Christen zijn is niet in de eerste plaats filosofie, maar een kruistocht. Wanneer christenen in de wereld situaties aantreffen, die niet in overeenstemming zijn met de waarheid die zij van Christus hebben geleerd, dan is het niet hun taak daar een verklaring voor te vinden, maar er voor te zorgen dat er een einde aan komt*. Marten Bierman, voorzitter van de Vereniging tot Behoud van het IJssel meer noemt de 'Markerwaard een'leeg plan. Er wordt niet gezegd wat we ermee moeten doen. Dat is toch een daad van onbehoorlijk bestuur*. De Nieuwe Linie: 'De relatie tussen burgerij en verte genwoordigers in de gemeenteraad is veel minder rooskleurig dan in theo retische beschouwingen werd voorge steld'. Dat schrijft Rudie Kagie ln een pessimistische beschouwing over de democratie op gemeentelijk vlak in De Nieuwe Linie'. Zullen we na 29 mei de democratie maar afschaffen?' vraagt hij zich in de Nieuwe Linie af. 'Hé', schoeën wijveke, ge wet da'k a gere zie', zo luidt de beginregel van een liedje waaraan de Vlaamse zanger Ivan Heylen op het ogenblik veel geld verdient. Het dialect dat Heylen zingt schijnt zelfs in Vlaanderen niet begre pen te worden. Het werd dus tijd dat de zanger eens uitlegt geeft, en hij doet dat deze week in de Linie. De fotopagina over Nieuw Dennendal 'n de Nieuwe Linie is wellicht één van de indrukwekkendste reportages die over deze zwakzinnigeninrichting ver schenen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11