Twijfels in Kamer over steun aan weekbladen dichtbij imentaar Bestrijding termieten met een 'chemische val' ALAri jflsdaadbestrijding -iteratie VVD en CHU zijn fel tegen Den Uyl wijkt voor Feijenoord Betere medicijn bij de landmacht Brand in fabriek: miljoenen schade het weer Meizomer weerrapporten op het rijwiel muziek maken schaapsfeest tram /KWARTET DIT SDAG 14 ,\LEI 1974 BINNENLAND T5/K7 it>litie len iraak van minister De Gaay dat crimineel geweld met ieel geweld moet worden be- zal niet door iedereen met lie zijn begroet Niet alleen in delen van de onderwereld is lulariteitsscore van de minister ichijnlijk door gedaald, maar de kringen waar geweld alleen Ikeuring kan rekenen, als het itionair is, en waar de overheid algemeen en de politie in het Ier bij voorbaat met afkeer wor- :keken. 's Ministers optreden op A-congres in Amsterdam zal ook niet toe hebben bijgedra- le banden tussen deze kringen en ingscoalitie te verstevigen, lime meerderheid van de Neder- daarentegen heeft ongetwijfeld temming van de ministeriële iling kennisgenomen. Velen, 1 in de grote steden, zijn veront- over wat ze, met de minister, m als 'een toeneming van ge- dat meer en meer gericht is op lodging'. De trieste dood van cn in Amsterdam en Zuid-Fries- is er een triest voorbeeld van. ia n0S actueler symptoom is het jlen van het gewapende drietal te: isteren een overval pleegde op oofdstedelijk girokantoor, erboven geciteerde uitspraak van b eer De Gaay Fortman is in ■e voor misverstand vatbaar, dat eruit zou kunnen opmaken, dat itie per se met geweld moet tegen criminelen die zelf A gebruiken of kennelijk bereid at te doen. Deze opvatting delen iet. Als het even kan, moeten digers, hoe zwaar ook, fatsoen- erecht worden, cn niet door de gexecuteerd. Gelukkig deelt inister die opvatting, ook niet, blijkt uit zijn aanvullende uit- dat het verkeerd zou zijn ld van de zijde van de politie te willen mijden', en politieman meent, hetl leven :en ander of van zichzelf niet kunnen beschermen dan op een gewapende misdadiger te dan moet hij zich daarbij =»nd weten door de overheid die rtegenwoordigt. Het is goed, dat inister van binnenlandse zaken ie steun heeft blijkgegeven. ijdragen tot de misdaadbestrij- "zijn algemene uitspraken op een ie congres natuurlijk slechts van ct belang. Wil de politie op oorde wijze het hoofd kunnen aan misdadigers die niet op ensenleven kijken, dan zal de rt"S v de politie mede hierop imd moeten zijn. Dat hier ruim- voor verbetering, beseft ook !r De Gaay Fortman. Naar het wordt op het ogenblik tussen ministerie en dat van justitie g gevoerd over de instelling van le groepen voor de bestrijding e harde misdaad, is gemakkelijk om, zoals het le Kamerlid Roethof heeft ge- hierop te reageren met de op- Jg, dat er nog zoveel werk te is op het gebied van het onder- naar de oorzaken van misdaad, s waar en het is feest mogelijk, resultaten van dit onderzoek op luur nuttiger blijken te zijn dan orse aanpak van de harde mis- - Maar zolang de overheid de een niet in haar macht heeft, zal :h ook met de symptomen moe- emoeien. Terwille van de veilig- van de samenleving dienen ook worden bestreden, en wel met n. ddelen die het meest doelmatig .geweld niet uitgezonderd. njeBjk beducht voor ernstige moei den in eigen gelederen hebben de ijkse besturen van NW en NKV len de beslissing over de vorming ien zware federatie uit te stellen, niet alleen nader beraad nodig procedure kwesties. De vakcentra- ei illcn ook de mogelijkheid hebben 'een fundamentele discussie over 0 ederatievorming als zodanig', mee wordt gesuggereerd dat de Is atie NW-NKV in feite aan een g i draadje hangt. 1 I het krakeel binnen het NKV cn lijna als vanouds tussen de 5 triebonden NW cn NKV is het niet verwonderlijk dat uitstel 'ellicht dus afstel niet kan en vermeden. Immers, als de in- iebonden voet bij stuk houden, r op verzoek van de industrie- NKV alsnog met het CNV en worden gepraat en op verzoek e industriebond NW zal de weg de maatschappijhervorming nader n worden geprecisieerd. Dat tenminste een zaak van heel adem. Maar het is nog maar de of dat betreurenswaardig is. De van de Nederlandse vakbewe- hebben zich het is hier een en oaal betoogd nadrukkelijk proken voor een federatie van de, en niet voor een onderling verende en licht gehavende fede- van twee vakcentrales. Wellicht ook hier: beter ten halve ge- dan ten hele gedwaald. Van onze parlementsredactie DEN HAlAG Minister Van Doorn van CRM zal morgen in de Tweede Kamer zijn besluit toelich ten om het weekblad De Haagse Post te helpen met een renteloze lening van 1.200.000 gulden. Het bedrag wordt gehaald uit het bedrijfsfonds voor de pers-in-opriebting. Deze beslissing van de minister hoeft niet door de Tweede Kamer te worden goedgekeurd. Wel kan er een motie worden ingediend, waarin de Kamer zijn ongenoegen uitspreekt over het besluit. Dat ongenoegen bestaat in de eerste plaats bij de WD, die de noodzaak van steun aan bet links georiën teerde weekblad niet noodzakelijk vindt. Ook de CHU is fel tegen. Verder bestaan er de nodige twijfels bij de KVP en ARP. Kon men in deze partijen er wel vrede mee hebben, dat dagbladen in moeilijkheden in af wachting van de beloofde nota over het mediabeleid, werden geholpen, bij de plotselinge steun aan het weekblad worden nu toch wel vraagtekens gezet. Het standpunt van de minister is, dat de verscheidenheid van de Nederland se pers moet blijven bestaan. In de nota over het mediabeleid zal het hoe en waarom van eventuele steun aan de bladen worden uiteengezet. Belang rijk is, dat er objectieve criteria worden genoemd voor het instandhou den van de verscheidenheid van de pers. Een sterk argument van de minister is, dat het onjuist is, dat nu bladen zouden verdwijnen, omdat de beloofde nota nog niet is voltooid. Daarom heeft bijvoorbeeld Trouw-Kwartet de toezegging gekregen, dat een verzoek om steun, bij overlegging van een redelijk plan, ingewilligd zal worden. De nu beloofde steun aan het week blad heeft veel vragen opgeroepen. Een belangrijk argument voor de hulp aan de dagbladpers was de in voering van de televisiereclame, die een ernstige schadepost voor de dag bladen betekende. Maar de weekbla den hebben minder onder dit euvel geleden. Verder is het erg moeilijk om uit te maken welk weekblad opiniërend ge noemd mag worden en welk blad niet. En vallen de kerkelijke weekbladen onder deze categorie? Willekeur? Zodra sprake was van steun aan de Haagse Post kwamen de eveneens pro gressieve weekbladen als De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie in actie. Deze bladen hadden kans gezien met moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Hoe dan ook, deze bladen hebben nu ook bij minister Van Doorn aan de bel getrokken. In de kamercommissie voor CRM heeft de bewindsman mee gedeeld, dat aan deze weekbladen mo gelijk handreikingen worden gedaan in afwachting van besluiten op grond van de media-nota. De moeilijke opgave voor minister Van Doorn is morgen om de Tweede Kamer duidelijk te maken, dat hij bij Vragen over de burgerlijke ongehoorzaamheid de wet machteloos staat. Als vandaag de dag belastingbetalend Nederland, of grote groepen daarvan, zouden wei geren belasting te betalen, dan is het uit met de belasting, zei de minister. Ds. Abma wenst te weten wanneer de regering besluit de ongehoorzaamheid niet meer te vervolgen en of de regering bij haar wetgevende arbeid bewust rekening houdt met het ver schijnsel van de burgerlijke ongehoor zaamheid. Ook zal ds. Abma opmer ken, dat uitspraken, dat de regering machteloos staat, onzekerheid veroor zaken. Dergelijke uitspraken kunnen juist de burgerlijke ongehoorzaamheid stimuleren en wetten en maatregelen krachteloos maken. Vanmiddag is er verder nog tijd voor het probleem van de vestiging van grote winkelbedrijven aan de rand van de stad. De wettelijke middelen om deze vestigingen, die afbreuk doen aan de stedelijke samenlevingen, zijn gering. Op tafel ligt een motie van de heer De Ruiter (PvdA), waarin wordt gevraagd dergelijke vestigingen onmo gelijk te maken. De heer Portheine Mr. Van Doorn (WD) vraagt in een motie vaag om een 'evenwicht'. Donderdag maakt de Tweede Kamer hèt debat over het collegegeld af en zal de meerderheid de verlaging goed keuren. Vandaag en morgen wordt in de Eerste Kamer het jaarlijkse be leidsdebat over onderwijs en weten schappen gehouden. DEN HAAG De PvdA-afde- ling Haarlem heeft de voor dinsdagavond 21 mei vastgestel de verkiezingsavond, waarop premier Den Uyl zou spreken, verzet naar woensdagavond 22 mei in verband met het met een dag vervroegen van de voet balwedstrijd Tottenham Hot- spur-Feyenoord. Deze eerste wedstrijd om de UEFA-cup, die via de fv wordt uitgezonden, zou oorspronkelijk op woensdag 22 mei gespeeld worden. Op die avond speelt Engeland echter tegen Argenti nië. H. G. Abma de beloofde steun aan de pers niet willekeurig te werk gaat (ook al staan de normen nog niet duidelijk op pa pier) en hij er niet op uit is alleen de pers die de regering goed gezind is, te steunen. Van de kant van de VVD wordt dit wel gesuggereerd. Het tweede boeiende onderwerp van de Tweede Kamer is morgen Dennen dal. Deze moeilijke kwestie is onlangs al besproken bij de interpellatie door de PSP-er Van der Lek. Morgen inter- pelleert mevrouw Veder-Smit van de VVD, omdat zij, aldus haar argumen ten vorige week, de recente ontwikke lingen zorgelijk vindt. De feiten ge ven haar gelijk. Gisteren zou zelfs geweld zijn gebruikt bij verwijdering van groepsleiders en vrijwilligers uit Dennendal-paviljoens. Er is veront waardiging over het optreden van de beheerder Gay Balmaz voor wie me vrouw Veder het juist wilde opnemen. Ongehoorzaamheid Vanmiddag wordt het debat in de Tweede Kamer geopend door ds. Ab ma van de SGP, die de minister van justitie zal ondervragen over het pro bleem van de burgerlijke ongehoor zaamheid. De ongerustheid van het kamerlid is vooral gewekt door de uitlating van de minister van justitie in Elsevier, dat de regering tegenover de burgerlijke ongehoorzaamheid in de vorm van massaal niet-naleven van Kunstmatig aangelegde sporen Van een verslaggever UTRECHT Termieten, die in tropische en subtropische gebieden geweldige schade kunnen aanrichten in houten gewassen en gebou wen, zijn doeltreffend te bestrijden met behulp van de geurstoffen die zij op hun spoor achterlaten. In Utrecht promoveerde gisteren drs. P. J. Akkerboom op een proefschrift over het maken en de biologische activiteit van die geurstoffen, die door andere termieten gevolgd wor den omdat ze aan het eind van zo'n spoor voedsel kunnen verwachten. Als een termietennest eenmaal gevon den is, kunnen de diertjes met kunst matig aangelegde sporen naar een plek met vergif worden gelokt. En op een cirkelvormig spoor om zo'n nest heen blijven zij rondlopen tot ze van honger omkomen. Termieten hebben een sociale organi satie die sterk aan die van de mieren doet denken: een koningin die diep in het nest weinig anders doet dan eitjes leggen, engrote hoeveelheden werk volk dat niet aan de voortplanting DEN HAAG De ondeugdelijke ge neesmiddelen in de 'gewondentassen' bij de landmacht worden thans ver vangen. Minister Vredeling (Defen sie) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het GPV-Kamerlid Verbrugh. De ze had erop gewezen, dat de gewon dentassen zes soorten geneesmiddelen bevatten, waarvan er 'meestal' vijf ondeugdelijk zouden zijn. deelneemt. De beesten zelf hebben meer met kakkerlakken dan met mie ren gemeen. De enige bruikbare be- strijdingsmethode was tot nu toe het massaal bespuiten van hele bossen, wat uit een oogpunt van milieubeheer erg bezwaarlijk is. De synthetische geurstoffen, 'feromonen', zijn moeilijk te maken en dus erg duur, maar het middel kan sterk verdund worden toegepast. Zij werken specifiek voor een bepaalde soort of groep van soor ten. Spoorvervolg-feromonen zijn voor de bestrijding van bepaalde soorten mieren al in de praktijk gebruik. OPHEUSDEN Een groot deel van steenfabriek 'De Wolfswaard' in Op- heusden is gistermorgen door brand verwoest. De schade loopt volgens de eerste berichten in de miljoenen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, al wordt er rekening mee gehouden dat deze ontstaan kan zijn tijdens het uitvoeren van reparatie- werkzaamheden aan een van de ovens. Het bedrijf is tegen brandschade ver zekerd. Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is gisteren nog wat verder gestegen dan zondag. Tegen drie uur viel op het thermogram in Gorredijk het hoogtepunt: 23,8 gr. C. We konden daarmee nog juist niet tippen aan de prestatie van Inns bruck, te weten 25 graden. Opmerke lijk na die temperatuurtop was de zeer scherpe daling van het kwik va het doorkomen van een west tot noordwestelijke wind, die stootsgewijs 6 tot 7 Beaufort bereikt. In 3 A 5 minuten zakte de temperatuur 6 volle graden Tot veel neerslachtigs heeft de eigen lijke frontpassage in het noorden van het land niet geleid. Pas rond half acht begon het te regenen en te onweren. Meer naar het zuiden ge beurde dat eerder. Voor het middag uur al meldden Vlissingen en Zicrik- zee lichte regen: uitlopers van een nat gebied boven west-België en noord west-Frankrijk. De regen breidde zich in de loop van de middag in noorde lijke richting uit. Voor het. storlngsgebied uit kwam het tot verspreid onweer o.a. nabij Keu len omstreeks vier uur. Daarna zwaai de de wind er door naar noord tot noordoost. Eerder op de middag had het ook in Parijs geonweerd. Het vliegveld Orly gaf de volgende 'sig- met' (informatie bij speciale weerstoe- standen) uit, geldig ran kwart voor vier tot acht uur 's avonds: 'Onweer waargenomen en verwacht ten westen van Brussel, Parijs en Toulouse, plaatselijk hagel'. Kwart over vijf volgde de tot 21 uur geldende 'sigmet no. 2: Onweer boven geheel Parijs, lokaal hagel'. Onze THP 200 bleef in w vooravond uren achtereen constant 80 tot 85 schaaldelen aanwijzen, maar rond de 20 uur iets meer dan 90. Dat was van onweer over een vrij uitge breid gebied boven midden-Europa. Regen van betekenis viel er op het vliegveld Orly met 10 mm, Le Bourget 7 mm, Rouaan meldde zich met 11 mm, waaronder hagel, Reims 7 mm, Cher bourg en Bristol 5 mm, Lille 4 mm. Vlissingen had 's middags al 3 mm gekregen. Ver hierbovenuit kwam VeV ley in de Ierse Zee mei 29 mm buire gen. De hoogtewind boven Ukkel was gis teravond om zeven uur als volgt: 1500 m: 210 gr, 3000 mm 195 gr, 5000 m: 190 gr, 7000 m: 185 gr, dat is omhoog gaande zuid-zuidwest tot zuid. Verder tot bijna 20 km hoogte: 205 tot 215 gr, zuid-zuidwest tot dichtbij Zuid west. Dit wees erop dat er eerst nog regengebiedjes of enkele buien tol ons land konden doordringen, maar dat er na de sturing alle kans is op zonnige doorbraken en een. terugkeer tot warm meizomerweer in de rest van deze week, met op der duur weer middagtemperaturen tussen 20 en 24 graden. Let vooral ook op het hoge- drukgebied dat gisteravond met 1037 mb bij het Finse Joensuu lag en zich in de richting van midden-Europa uitbreidde. Het warmere meiweer brengt de prog nose van de Londense weerkundige in herinnering, die «oor de huidige bloeimaand markante temperatuur schommelingen verwachtte: een eerste hebben we nu gehad: maandag 6 mei 5 gr. C. maximaal in Drente, een week later tot 24 gr. Deze schomme lingen wijzen od een voortduren van de meridionale circulaties: bij wind van zuid naar noord warm weer en van noord mar zuid kouder. weer temp. slag Amsterdam licht bew. 19 0 De Bilt onbew. 19 0 Deelen zwaar bew. 21 0 Eelde licht bew. 22 0 Eindhoven zwaar bew. 20 0 Den Helder licht bew. 18 0 Luchth. Rtd. half bew. 19 0 Twente zwaar bew. 20 0 Vlissingen zwaar bew. 17 0 Zd.-Limburg licht bew. 20 0 Aberdeen regen 16 4 Athene licht bew. 22 0 Barcelona licht bew. 20 0 Berlijn onbew. 18 0 Bordeaux motregen 26 0.6 Brussel half bew. 20 0 Frankfort zwaar bew. 21 0 Genève licht bew. 17 O Helsinki onbew. 12 O Innsbrück onbew. 19 O Kopenhagen onbew. 14 0 Lissabon motregen Locarno zwaar bew. 22 0 Londen half bew. 18 0 Luxemburg licht bew. 20 0 Madrid geheel bew. 22 0 Malaga onbew. 25 0 Mallorca geheel bew. 24 0 München onbew. 16 0 Nice zwaar bew. 18 0 zonnige perloden (T HOOG WATER. 15 mei: Vllsslneen: 8.27-20.50. Harlngvlictslulzen: 9.43-22.18, Rotterdam: 10.57-23.08, Sehevenlngen: 9.14.21.49, IJmul- den: 10.03-22.38. Den Helder: 0.18-13.05, Har- linnen; 3.12-15.41, Delfzijl: 5.41-17.46. onder redactie van loessmil Uniek is een groot en riskant woord, maar wij zouden toch wel verbaasd zijn, als er nu iemand zijn vinger opstak om te vertellen, dat er behalve in dat Groningse Ópen- de in Nederland nog een wielrij dersmuziekkorps rondfietst. Het Eerste Nederlandse Show Wielrijders Muziekkorps 'Crescen do' bestaat pas een jaar, maar de Christelijke Showband Crescendo is al flink oud; die is in 1922 opgericht. Een echte showband was het toen trouwens nog niet, maar een fanfarekorps. Pas in 1969 werd het een showband en begin vorig jaar wilden ze in Opende wel weer eens wat anders. 'Iemand stelde voor om iets met paarden te beginnen', zegt secretaris Ytsen van der Velde, 'maar er waren geen rijpaarden en landbouwpaar- den zijn er ook haast niet meer. Toen kwam iemand met het idee van een fietserskorps op de prop pen, ivaarover ie in een tijdschrift had gelezen'. En zo is het gekomen. Uit de zestig man en vrouw sterke shoio- band van en voor het hele dorp is een korps geformeerd van veertig leden, die geregeld met hun instru ment op de vaak nog vooroor logse fiets klimmen en dan niet alleen wat trappen en muziek ma ken, maar onderhand ook nog cir kels achten en andere figuren rij den. Soms met z'n tweeën naast elkaar, maar als de ruimte het toelaat met z'n vieren. Alle instru menten worden op die manier be speeld, behalve de dwarsfluit, want daarbij zou je 'met losse handen' moeten rijden. De instru menten worden of met één hand bespeeld, of de muzikanten sturen met hun ellebogen. 'Vooral in het begin is het erg moeilijk, zeker als je een groot ding als een trom bespeelt', zegt Van der Velde. 'Onder die twintig die alleen in de showband zitten, zijn wat ouderen voor wie het te zwaar zou zijn en mensen die niet genoeg vrije tijd hebben. De show band, waaraan ze allemaal mee doen, oefent al een avond per week en het fietsende korps heeft dan nog eens een avond extra nodig Dat is voor veel mensen niet op te brengen. Al spelend en fietsend loop je natuurlijk het risico dat de sturen in elkaar verward raken. Zijn er nog geen ongelukken gebeurd? 'Bij de première vorig jaar tijdens de TT. in Assen is een meisje dat de lyra een soort xylofoon be- speelt, in de schemering tegen een parkeerpaaltje gereden, maar ze is niet omgevallen. De lyra Is ook een van de moeilijkste instrumen ten op de fiets. Je moet met een stokje op de lyra slaan, opletten waar je slaat en ook nog voor je uit kijken. Dat is tot nog toe het enige incidentje geweest. Een ander hoogtepunt vorig jaar was de grote taptoe Delft. Daar hadden ze een fietsend militair muziekkorps ter beschikking, maar dat was er het jaar daan-oor mee opgehouden. En verder krijgen de Openders zoveel uitnodigingen dat ze het niet kunnen bijbenen. Het loopt storm. De leden klaagden zelfs dat het te druk teas. Opende is maar een klein dorp met veel agrariërs, die beroepshalve niet al ie gek veel tijd in het muziekkorps kunnen steken. Dit jaar hebben ze de viering van Verhuizen Morgen en donder dag staat IJseelsteins stadhuis op stelten, want de hele boel, inclu sief ambtenaren, moet er uit De dertigduizend inwoners zijn uit het historische stadhuisje gegroeid en daarom moet alles en iedereen verhuizen naar een zeven verdie pingen hoge kantoorflat, die dan ook niet meer stadhuis, maar stadskantoor zal heten. Op het kan toor wordt voorlopig niet ge trouwd; dat gebeurt nog op het echte stadhuisje, d2t gerestaureerd zal worden. Roemrucht In Elburgs gemeentemuseum gaat morgen een tentoonstelling open van voorwerpen uit de nalaten schap van een van Elburgs meest roemruchte burgers: de in 1735 in Doesburg geboren J. H. graaf van Kins bergen van Doggersbank, die op z'n zesde naar El burg verhuis de, op z'n vijftiende bij de marine ging, de Russische vloot moderni seerde, meevocht in de slag bij Doggersbank en zich met al zijn verworven onderscheidingen als luitenant-admiraal in 1796 weer in Elburg vestigde, waar hij het nu nog bestaande instituut Van Kins- bergen stichtte. het éénjarig bestaan alweer achter de rug met onder meer een uitvoer ing op de Groningse Grote Markt. Misschien komt er wel weer een uitnodiging voor de taptoe, maar in elk geval gaan ze naar Duits land. En nog eerder, op 6 juli, naar het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. Daar zijn ze in elk ge val de enige fietsende deelnemers. Bloot cn onwennig zullen de scha pen volgende week zaterdag in Ud- del opkrabbelen, nadat een van de tien echte Veluwse scheerders het mes afdoende in hun vacht heeft gezet Op zo'n schaapsscheerder- feest is het een hele belevenis om gezet Op zo'n schaapsscheerders- moeite hun ontklede moeder terug vinden, hoewel ze haar nog nooit zonder wollen bovenkleding gezien hebben. Van 's morgens acht uur af Is het scheren te zien, maar verder Is ook heel Uddel op de been. Ze zijn er gewend elk jaar op het feest duizenden gasten te ontvangen en dus gebeurt er veel meer: oude beroepen die vroeger in Uddel werden uitgeoefend, wor den ook die zaterdag gedemon streerd door Uddelaars natuur lijk de oudheidkamer heeft een tentoonstelling van voorwerpen en werktuigen uit die tijden, de 'Hun- neruiters' treden op met paarden en pony's, het korps 'Juliana' en de Jachthoornblazers geven vrolij ke muziekjes weg, honderden post duiven worden tegelijk gelost, er wordt vlees aan het spit gebraden en echte saté klaargemaakt en wie durft, kan als Dik Trom achterste voren op een ezeltje rijden, zoals op het plaatje hierboven. Een toe gangskaartje geeft bovendien de hele dag gratis toegang tot het Uddelermeer-zwembad en de Hun neschans. Gehoord op een Amsterdamse tram. Controleurs en bestuurders bespreken grinnekend het waar ge beurde geval van een jonge mare chaussee, die al dertig processen verbaal voor trambestuurders had uitgeschreven en ingeleverd voor hij er van hogerhand op werd ge wezen dat hij nog een hoop over verkeerslichten moest leren. De man, nog maar pas in de hoofdstad gestationeerd, moest op de Munt op het verkeer letten. Hij had het erg druk met bonnetjes schrijven, want bijna alle trams reden er voor zijn ogen door rood licht. La ter is hem uitgelegd dat Amster dam voor het openbaar vervoer aparte kleöme stopMchtjes dn ge bruik heeft In diezelfde tram hangen de pam fletjes van de gezamenlijke bloe misten met de kreet 'neem vaker 'n bloemetje mee.' Bovenaan lees je: weet u nog wat u doen moet met die lege potten, pullen kannen en kruiken? 'In de vuilnisbak* schreef een passagier er bij en daaronder antwoorden de bloemis ten nu nog steeds braaf: Inder daad. Overigens maakt het Amsterdams vervoersbedrijf, dat op al zijn wa gens met pakkende leuzen reclame maakt voor he1 openbaar veroer op zijn rittenkaarton bij tijd en wijle een behoorlijke antireclame voor zichzelf. Een deel van die rit- tenkaarten wordt verkocht als ad vertentieruimte en onlangs stond deze er op: 'Als u overstaptdoe het dan op Riva Opel. Elke show room per openbaar vervoer bereik baar.' Voorrang voor het openbaar vervoer, jawel, maar op de tram, kaarten voor de auto. 'Waar heb je je revolver gelaten?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7