Weinig weerstand tegen VARA's 'Open en bloot' eoeo HAEEK Personalia Programma valt vooral slecht bij kerkmensen, wouwen en ouderen Censuur bij Franse radio en tv gehekeld VPRO is bang voor één groot Veronicabestel ...OPROEP CODE WALTER JOST Andere beloningen^ gevraagd voor iiks sociale werkplaatsje CNV bond sprak van 'vreemde vogels' TROUW/KWARTET DINSDAG 14 MEI 1974 RINNENLAN D RAD 10 -TV Tf HILVERSUM \an een groep ondervraagden die representatief moet staan voor de Nederlandse bevolking, vindt zestien procent bet niet juist, dat het VAiRA-programma 'Open en bloot' op het scherm wordt vertoond. Vrouwen, personen boven de vijftig jaar, lidmaten van kerken en mensen met alleen een lagere schoolopleiding behoorden in meerderheid tot de groep die het niet eens was met de uitzending. Daarentegen heeft 81 procent er niets tegen. Chris van Leeuwen Mary Perkins gaat uit de Dit is gebleken uit een enquête van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS naar aanleiding van het genoemde VARA-programma. Taalgebruik Een omstreden punt was het taalge bruik daarin. In plaats van Latijnse namen werd een benaming gebruikt, die door sommigen als schuttingwoor den werden getypeerd, door andere normaal, maar niet geschikt voor tele visie en door derden normaal ge noemd werden. Van de benaderde kijkers vond 77 procent 'Open en bloot" niet geschikt voor alle leeftijdsgroepen. Met name voor kinderen jonger dan dertien jaar vond men het ongeschikt. Verder was 56 procent van mening, dat de gemiddelde Nederlander niet voldoende is voorgelicht, slechts 32 procent heeft bij zijn of haar ouders thuis sexuele voorlichting gehad. Dat er op de televisie programma's wor den uitgezonden die informatie geven over sexualiteit wordt door 71 procent juist gevonden. Ook hier geldt, dat vrouwen, ouderen en kerkmensen het daar in verhouding minder mee eens rijn, Moraal Iets minder dan de helft is het eens met uitspraken dat er in ons land een te grote sexuele vrijheid bestaat, dat abortus op hoge uitzondering na ver boden zou dienen te worden, dat veel KRO/BRT programma met discussie over kerncentrale Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De kerncentrale in de Belgische plaats Doel, die even over de Nederlandse grens aan de Schelde ligt, wordt dezer dagen in bedrijf gesteld. De Vlaamse omroep maakt in de BRT-rubriek 'verover de aarde' in samenwerking met KRO's wetenschappelijke rubriek 'Gamma' een live-programma, dat vanavond om 5 over 9 op Nederland 1 wordt uitge zonden. Dit gebeurt vanuit de regelkamer van de kerncentrale in Doel, waar de belangrijkste problemen van kerncen trales aan de orde komen. In studio's in Gent, Antwerpen en Vlissingen stellen geïnteresseerden vragen aan deskundigen in Doel. De deskundigen voeren de eigenlijke discussie. Ze zijn verdeeld in twee panels, één dat voor is en één dat tegen is. Van het eerste panel maken deel uit de directeuren van de kern centrales in Doel en Borsele, de he ren Potemans en Tiktak. Verder zijn er vertegenwoordigers van de Belgi sche overheid en een Belgisch eco noom. De oppositie wordt gevormd door on der andere de Groningse hoogleraar experimentele natuurkunde, de heer Smith, de Wageningse biochemicus Reynders, de gemeentesecretaris van Doel, een Belgische milieudeskundige en een Belgische econoom. Na een filmintroductie zal de discus sie in vier delen uiteenvallen: De economische problematiek, de leefmi- lieuproblematiek. de vestigingsproble- matiek en de toekomstproblematiek. In korte filmpjes wordt een inleiding gegeven op de problematiek van de diverse programmadelen. tv-programma's de sexuele moraal in ons land ondermijnen en dat ge slachtsverkeer uitsluitend binnen het huwelijk dient plaats te vinden. Ten slotte is 85 procent het erover eens dat geslachtsverkeer uitsluitend gericht dient te zijn op het krijgen van kinderen. De opmerking 'veel tv-programma's ondermijnen de sexuele moraal in ons land' werd na de eerste uitzending van 'Open en bloot' opnieuw gesteld. Toen was vijftien procent van de Twee problemen Een hele avond televisie kijken, van de ene zender naar de andere schake lend en eigenlijk maar twee problemen ontdekken: de verhouding man-vrouw en mens-natuur. Bij de AVRO ontrolde zich het ver haal van 'Helen, de vrouw van deze tijd, wat trager dan zich in de eerste aflevering had laten aanzien. Voorlopig komt die traagheid de geloofwaardig heid en echtheid van het verhaal ten goede, maar of er op die manier adem genoeg over blijft om het nog tien af leveringen uit te zingen (er is ons een serie van twaalf toegezegd) ik heb mijn twijfels. In elk geval stond Helen ook aan het einde van deze aflevering nog niet op eigen benen en was zij nog niet gescheiden. Het is natuurlijk stom toeval, maar on middellijk na Helen kwam een televi sie-aflevering vol met echtscheidings problemen; in eigen land, waar bittere en driftig sigaretten rokende geschei den vrouwen saamrotten om hun pro blemen te bespreken en echtscheiding in Italië, waar zulks straks, dankzij het referendum, ook mogelijk is. De toe stand in dat laatste land kreeg de toe lichting van de ook op dit punt des kundige Biltermann, die naar de stu dio was gegaan met een toespraak, waarin hij slechts ja in nee en zus in zo hoefde te veranderen al naarge lang de uitslag van het referendum. En dan in AVRO's Televizier Henry Ford de derde generatie in de gelijknamige automobielfabriek, die als gevolg van de energiecrisis de Amerikaan in de toekomst in een kleinere auto ziet stappen. "Waar schijnlijk nog niet tot genoegen van de Engelse econoom E. F. Schumacher. Aan deze om onze toekomst bezorgde en niet-tellende econoom wijdde de NCRV-rubriek 'Ander Nieuws' een verrassend portret. De grootste zorg van Schumacher: te zorgen dat er iets blijft bestaan tus sen sikkel en maaidorser (als voor beeld van een eenvoudig landbouw werktuig en een gecompliceerd stuk technologie). Een opmerkelijke uit spraak van Schumacher: 'Wij geven miljoenen uit voor vakanties op Mallorca. miljoenen die wij hier niet over hebben voor ons milieu. Daarom vinden wij als wij terug komen uit Mallorca hetzelfde milieu terug dat wij hadden willen ont vluchten'. Het laatste deel van het gesprek werd op een kerkhof gevoerd. Wat de makers ermee bedoelden, werd niet helemaal duidelijk. De romantiek zocht ook.dikwijls haar decors tussen de grafstenen. J.K. ZEIST De onderhandelingsdelega ties van werknemers en werkgevers in de vleeswarenindusta'ie hebben giste ren overeenstemming bereikt over een cao voor het produktiepersoneel, het administratief personeel en het verkopend personeel voor dit jaar. adhesiebetuigers afgevallen. De sa menstellers van de enquête zien een directe invloed van het televisiepro gramma in het antwoord. De groep die het eens was met de uitspraak dat er in ons land een te grote sexuele vrijheid bestaat was na uitzending van 'open en bloot' nauwelijks geslon ken. Het eerste programma van de serie 'Open en bloot' behaalde een kijk dichtheid van 52 procent en een waar dering van 67. Het optreden van de Franse chan- sonnière Mireille Mathieu in de beroemde Parijse Olympia zendt de KRO-televisie vanavond uit. Mireilles 'Tour de chant' wordt uitgezonden om 10 voor half 9 op Nederland 1. PARIJS (Reuter) De Franse jour- nalistenbond heeft een rapport gepu bliceerd over regeringsingrijpen en censuur bij de Franse staatsradio en -televisie, de ORTF. 'Zelfcensuur, druk, en censuur hebben een sfeer gescha pen die schadelijk is voor objectieve verslaggeving', zo concludeert de Bond, waar bijna de helft van de 1300 journalisten van de ORTF bij zijn aan gesloten. Als voorbeeld van censuur noemt 't rapport het wegschrappen van een ci taat met kritiek op de regering uit een verslag over een treinramp. Toen wijlen president Pompidou ernstig ziek was wilde een journalist met filmbeel den vast een levensbeschrijving van Pompidou samenstellen. Maar hij kreeg te horen dat dit niet mocht, omdat 'het geïnterpreteerd zou kunnen wor den als een politieke daad'. sportjournalistiek Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Chris van Leeuwen, sportredacteur bij de NCRV stapt bin nenkort uit de sportjournalistiek. Hij blijft bij de NCRV, waar hij adjunct- hoofd wordt van de afdeling Hier en Nu voor radio. Als reden geeft hij op niet al zijn jaren in de sportjournalistiek te wil len slijten. 'Be doe dit nu zo'n twaalf jaar, in '58 ben ik als sportjournalist bij Trouw begonnen. Het is een ver rukkelijk vak, maar ik vind dat je moet oppassen niet verschrikkelijk CMIH IF \/FRHOI FM lang in een tak van een bedrijf te omiüJL VtnnULUM blijven werken. De sport blijft dan te beperkt'. Chris van Leeuwen, die 37 jaar is, gaat zich nu bezighouden met radio actualiteiten in het algemeen. Bij de NCRV valt de sport daar organisato risch ook onder. Chris van Leeuwen zal dat echter zelf niet meer verslaan. De NCRV is nu op zoek naar een opvolger voor Van Leeuwen. Ombudsman over gescheiden mannen HILVERSUM 'Gescheiden mannen' is het onderwerp van VARA-ombuds- man vanavond om 10 over 9 op Ne derland 2. Het is een onderdeel in een reeks programma's over alleen staande ouders. 'Gescheiden mannen moeten hun huis verlaten. Behalve dat ze vaak levens lang veroordeeld zijn tot het betalen van een erg hoge alimentatie worden ze nogal eens gestraft met het feit dat ze hun kinderen niet meer mogen bezoeken', aldus de ombudsman. Verder zal het programma terugko men op de dreigende sluiting van de longkliniek van het zeehospitium in Katwijk. Het derde onderwerp is op leiding van tandheelkundige hulpen om het tandartsentekort voor een deel op te heffen. Tenslotte wordt aandacht besteed aan jonge geestelijk gehandicapte werkne mers op sociale werkplaatsen die recht hebben op vormingsdagen. HILVERSUM De VPRO is zeer tegen het verlenen van zendtijd aan Veronica. De VPRO is van mening, dat het Nederlandse omroepbestel met al haar pluriformiteit één groot Ve- ronicabestel zal worden als die om roeporganisatie op basis van vaag ge definieerde behoeften zendtijd zou krij gen. In het VPRO-blad worden kritische kanttekeningen geplaatst bij de cultu rele behoeften waarin Veronica meent te voorzien. 'Er wordt in de oprich tingsstatuten gesproken van 'speciale aandacht voor de plaats en verant woordelijkheid van de jongeren in de maatschappij' en 'een zo breed moge lijk neutrale oriëntatie'. Deze culturele behoeften zijn wel bijzonder vaag ge definieerd. Het is de vraag of een potentiële zendgemachtigde op basis van een dergelijke vaag omschreven culturele behoefte tot het huidige om roepbestel kan worden toegelaten. Dit schrijft Ad Kooyman, hoofd pers en publiciteit VPRO, als weerslag van een diepgaande beraadslaging over dit onderwerp binnen de VPRO. 'Laat men Veronica toe, dan is Noord zee ook nog moeilijk tegen te houden en voordat men het weet sterft het in dit omroepbestel van allerlei Veroni ca's die wat doelstelling, neutraliteit en onafhankelijkheid betreft niet zo veel afwijken van de reeds bestaande omroeporganisaties als de AVRO en de TROS. 21. 'Wat moet ik in de krant gelezen hebben?' vroeg de simpele hertog, die aan dc andere kant van de lijn achter en met rijk snijwerk versierd bureau gezeten was. 'Nou ze gaine de post koets opheffe en d'r een autobus van make', antwoordde opa Zeurtjes. 'Het eerstvolgende goudtransport zal al met de bus plaatsvinde'. Even was het stil en even trok de hertog aan zijn sierlijke zilveren sigarettenpijpje. Toen glimlachte hij tevreden en zei hij: 'Dat kan onze geniale plannen al leen maar ten goede komen. Jouw taak. Zeertjes, bestaat er nu in de eer ste plaats in uit te zoeken of de dikke koetsier in dienst blijft als chauffeur op die bus. Ik zelf zal nu de bereke ningen voor plan Z nog eens nagaan, FERDINAND want misschien moet er nu een en an der in gewijzigd worden'. 'Komp voor de bakker hertog', zei opa Zeurtjes en met deze woorden maakte hij een eind aan het gesprek. Het is voor ons lezers natuurlijk een onbe grijpelijke zaak, dat een uitgesproken ordinair mannetje als opa Zeurtjes op zo'n familiaire toon met een hertog kan spreken. Maar ja, wij zijn nu een maal niet zo goed op de hoogte van dat soort zaken en daarom nemen wij voorlopig maar aan, dat schruken en misdadigers iedereen maar meteen jij en jou noemen. In beschaafd kringen is dat in elk geval de gewoonte niet. De simpele hertog van zijn kant scheen op het ogenblik ook volstrekt niet van zins te zijn zich op te win den over dat duidelijke gebrek aan goede manieren van opa Zeurtjes j had zich peinzend teruggetrokke zijn privéwerkvertrek, waar naa< n lerlei ander kostbaar meubilair den 1 een grote tekentafel stond opge istert oofd; 'Slijp jij nieuwe puntdn aan mijn loden, Jodocus', was des hertog vel. 'Vul verder de flesjes inkt b ecr maak de trekpennen schoon. Er vo vannacht stevig gewerkt worden eru;t dat de smid Jan Jacob morgen een kan beginnen met het voll van plan Z.En nu kan van de simpele hertog zeggen men wil, maar lui was hij beslist Hij werkte héél lang door en toe eindelijk ophield kwam de zon en zongen de eerste vogels hun lied.t ilitie Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Ra diojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Ro- mant. ork.conc. (I). (9.35 Waterst.) 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 (S-M) Arbeidsvitami nen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf, met o.a. Groente man, Paris vous parle en 11.55 Beursber. Overheadsvoorl.: 12.30 Uitz. v.d. landb. AVRO: 12.40 (S) Joop Stokkermans improvls. over kinderliedjes. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. 13.21 (S) Hedend. kamermuz. 13.43 (S) Radio Kamer Ork. EO: 14.00 Woord der Waarh. 14.15 (S) Over en weer. 15.15 (S) Licht en uitzicht. 16.00 Nws. 16.03 Klank bord, act., inf. en comm. 16.10 <S) Eigen wijs. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: (S) Mo biel. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Franse Pres.verkiez. 18.40 (S) Johan Willem Friso Kapel. 19.05 (S) Y'all come, country- en westernmuz. 19.30 (S) Dood stemt schuldig plus Kwispel. ca. 20.05 (S) Wat je ver haalt. 20.35 (S) Hersengvmn. ca. 21.00 (S) Sieto Hoving, ca. 21.10 (S) Met muz. op stap. ca. 21.45 (S) Herengracht 338. ca. 22.10 (S) George van Renesse. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Licht ensem ble. 23.05 (Sl Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. met 7.30 Nws en 7.41-7.50 Echo. 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gvmn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9 40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: inf rubr. 10.20 (S) Aubade: felass. muz. met 10.30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.30 Bejaarden- progr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. met 12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. 12.30 Nws: 12.41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter lokaal op dinsdag, met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl.: Nederl. taalgebr. in de Ned. Ant. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) KRO-muz. uit eigen prod. 18.10 Uitz. v.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Klass. muz. 19.00 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Over weg. 20.15 Fluit, cello en piano: mod. muz. 20.45 (S) Klass. en mod. kamermuz. 21.15 (SI Eerbiedige ontvangst bij nacht. 22.30 Pi anoduo: klass. muz. 23.10 (S) Viool en cello: klass. muz. 23.30 Mod. kamermuz. 23.55-24.00 Nws, tmd er I woc drie. 11.03 (S) Tom Blom In uw radio. (S) Drie tussen de middag. 14.03 tddy leer. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. V 19.02 Drie loopt achter: popreconstr. (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. (S) (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S) ten op middernacht. 0.02 (S) In de uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.0 lem van Beusekom. 4.02 Alfred Laf 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloi t w daal' mini mini BELGIE 324 m NED, 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12. en soul. (12.50 Bultenl. persoverz. akt., weerber. en toneelagenda.) 13. ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. Nws.) 16.00 Nws en beursber. 16.10 klass. muz. 17.00 Nws en med. 17.10 v.d. oudere luisteraars. 17.55 schaal. 18.57 Lichte ork.muz. 19.00 Nws en akt Intermezzo. 19 35 Vakbondskron, 19.45 muz. 20 00 Live optreden. 20.30 Nws. Live optreden 20.45 Hoorspel. 21.30 Nws. 23.10 Lichte muz. 23.40-23.45 Nws. muz. 22.00 Nws. 22.05 Comedy tonight. TV vandaag te g' 13-OOlle 1.55 1 110. e h le hie Overleden: Op 83-jarige leeftijd is zaterdag overleden de heer C. Borst, oud-lid van de Tweede Kamer voor de CPN. Hij was van 1946 tot 1952 en van 1956 tot 1962 Kamerlid. Horizontaal: 1. vaartuig, 4. platte steen, 7. duivel, 9. zangvogel, 11. plaats in N.H. 13. soort antiloop, 15. vod, 16. voorzetsel, 17. projectieplaat je, 18. voorkomen, 20. houten bakje, 22. levenslucht. 24. bontjas, 25. vrucht, 26. kruiderij, 29. gewricht, 30. traag. Verticaal: 1. ziltvocht, 2. bijbels fi guur. 3. onbep. voornaamw. 4. kever, 5. uniek. 6. bereide dierenhuid. 8. op de rand. 9. voertuig, 10. loot, 12. naaktkieuwige slak, 14. gebergte in Rusland. 18. grond. 19. vertragings toestel. 20. troefkaart. 21. kerkzang, 23. inzet, 24. streek op de grens van N Br. en Limburg, 26. moerasvogel, nPLOSSING^VAN GISTEREN; Hor. Ven.; 1 en 1: escapade: 2 en 2: spinet; 3 en 3: citer; 4 en 4: An"ï; 5 en 5: per; 6 en 6: at; 7 en 7: epidemie 8 en 12: mi 9 en 11: ked 10 en 10: arre; 11 en 9: kraam; 12 en 8: Merapi. 'God evening, gentlemen', zegt hij. 'Weet u wie ik ben? Herkent u mij soms?' We hebben het gezicht van de man slechts vaag gezien. Het is een soldaat in uniform. Waarschijnlijk een Pales tijn. 'Nee, we kennen u niet.' De man wenst ons goede nacht en verdwijnt. Ik zie nog dat een tweede man hem op het erf komt vergezellen en dat ze samen door de poort in de steeg verdwijnen. Wie was dat dan? Was het misschien een Jordaanse spion? Misschien was het wel een van de elite-soldaten van de koning, die naar ons moeten zoe ken. Maar hoe is het hem gelukt door de linies van de Palestijnen te komen zonder herkend te worden? In dit sprookjesland van Duizend-en-één nacht is alles mogelijk. De kaper heeft gezegd, dat het eind nabij is. Ik heb dat gevoel ook. De gebeurtenissen gaan nu onafwendbaar naar een climax. Deze nacht zal het niet rustig worden. De schutter op het dak van de buren vuurt het ene salvo na het andere af. En telkens komt er uit de verte antwoord. Overal blaffen de geweren. We zullen wel nauweiijks aan slaap toekomen. We hebben het zonder meer allang ver leerd dat mensen 's nachts horen te slapen. Dag en nacht liggen we hier, doelloos en zonder hoop. Op enkele tientallen meters afstand dreunen nog altijd de zware wapens. Iedere inslag brengt dood en verderf. Sinds van middag kennen we de uitwerking van dergelijke projektielen. Het had wei nig gescheeld of we hadden zelf onder de puinhopen van dit krot gelegen. De granaat heeft een reusachtig gat in het huis van de buren geslagen. Ja, het scheelde een haartje of alles was voorbij geweest. Voor mijn gezin ech ter niet Morgen is de jongste jarig. Hij wordt negen jaar. Wat moet er van hem worden? Krijgt hij op zijn verjaardag het bericht van mijn dood te verwerken? Ik bid God om erbar men. Donderdag, 24 september 1970 Ondanks het krijgsrumoer heb ik ge slapen en ik heb gedroomd. Ik droom de dat ik weer thuis was! Mijn jong ste zoon wachtte me met mijn fiets op bij het kruispunt. Hij had daar al een hele tijd staan uitkijken, zwijgend en vol verwachting. Hij zag me nog niet. En daar kwamen zijn broers ook. Ze wachtten nu alle drie en keken verlangend naar de verte. Zou vader echt komen? Jazeker, ik kom er echt aan. Ik ben er zeker van, dat ik zal terugkeren. Vandaag komt het keerpunt. Waarom ben je daar zo zeker van? Er zijn dingen in het leven, die we niet begrijpen. Maar we kunnen ze vermoeden. Ik voel, dat ik naar huis zal gaan, hoewel de laatste, beslissen de slag nog niet gestreden is, hoewel we nog midden in de chaos van deze losgeslagen wereld zitten en nauwe lijks water en brood hebben om te kunnen leven. Mijn vrouw vertelde later, dat zij ook op deze dag eindelijk het gevoel had, dat ik toch terug zou komen, 's Mor gens al heel vroeg was Ruedi met zijn fiets naar de kruising gereden om me af te halen. Iedere keer dat hij een wagen van de PTT zag, beweerde hij stellig: 'Daar komt pappa!' Hij had echter voor niets sitaan wachten. Maar bij elke volgende PTT-wagen was hij weer gaan kijken. Om half vijf wordt het lawaai hevi ger. Onafgebroken dreunt het zware geschut. De muren schudden en tril len. Een week geleden om deze tijd was de oorlog begonnen. Een week hebben we de tijd gekregen om aan de oorlog te wennen. We zijn er inderdaad aan gewend, maar toch schrikken we steeds weer als er in de buurt een projektiel ontploft. Als we zelf maar konden vechten of ergens dekking zoeken! Het is verschrikkelijk om in deze nauwe ruimte weerloos op de dood te moeten wachten. Majoor Potts wil ondanks het kanon gebulder naar het to'let. En de deur gaat open op zijn wachtwoord: 'WC, please!' We hebben trouwens drin- NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie 11.35-12.00 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO's Wereldcircus gend frisse lucht nodig. De deur blijft open. De Palestijnen hebben wel an dere zorgen dan ons weer op te sluiten. Ze zijn totaal uitgeput. Ook aan hun krachten komt eens een eind. Desondanks werpen ze zich telkens weer in de strijd, slepen munitie weg en komen met hun leeggeschoten wa pens terug. Ze lijken geen angst voor de dood te hebben. Ze zijn in fatalis me opgevoed, want Mohammed heeft verkondigd: 'Als ge in de oorlog ge wond raakt, wordt ook uw tegenstan der gewond. Geen mens sterft zonder dat het de wil van Allah is, gelijk dat geschreven staat in het boek, dat de bestemming van alle dingen inhoudt. Wie zijn loon in deze wereld ontvan gen wil, zal het krijgen. Doch wie het in het hiernamaals wil ontvangen, zal het eveneens krijgen.' De Palestijnse rijen schijnen uitge dund te zijn, hoewel er van onze bekenden nog geen een ontbreekt. Het 'Woestijnzwijn' ligt op de schraag té slapen. Misschien droomt hij wel van Duitsland. De Ijzervreter en de Palestijn, die wij Muneli noemen, ha len een raketbuis uit het depot. Ook de Ijzervreter gaat mee de steeg in. Hij is de baas van ons huis niet meer. Hij is door een ander afgelost: de man met het zwartgestreepte over hemd. We krijgen wat brood en kaas in blik. Later komt er zelfs een kan thee. Waar hebben ze dat water van daan? Voor de deur ontmoet ik majoor Potts. 'Hi, old chap!' groet hij me vaderlijk. Hij vertelt dat zijn jongste dochter jarig is. Na haar avontuurlij ke dwaaltocht door de Jordaanse woestijn was zij nu thuis en wachtte op hem. 'Dan kunnen we samen iets vieren', zeg ik. 'Mijn jongste zoon is vandaag jarig.' En we schudden elkaar de hand. "Misschien kunnen we die ver jaardagen het volgend jaar samen in Zwitserland of in Engeland vieren.' (Wordt vervolgd) NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Mireille Mathieu 21.05 Heiligt Doel de middelen? NOS 22.25 Den Haag vandaag 22.40 Journaal TELEAC 22.45 Huisartsen - les 1 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzee-show 19.30 Guyana - Waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 OnedinLijn 21.10 Ombudsman 21.35 Wie wat waar 22.05 Achter het Nieuws NOS 22.55 Journaal TELEAC 23.00 Beton - herh. les 11 DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10.25 Ll- selotte v.d. Platz. 12.05 Rep.-analyses-menln- gen. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Relsewegen zur Kunst. 17.05 Kinderprogr. 17.30 Kinderprogr. 17.55- 18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Dok. progr. 18.36 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Norschau-Magazlne. 19.26 Motiv Llebo.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Muzikaal progr. 21.00 Maria Magdalena. 22.15 Jour naal. 22.35 Gespr. over stress, 23.30 Jour naal, DUITSLAND II 16.30 Uitz. voor oudere kijkers. 17.00 Jour naal. 17.10 NSchste bltt! Aansl.: Mainzel- mannchen. 17.40 Akt. en muz. 18.25 Follyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Grüne Bogenschütze. 21.00 Journaal. 21.15 Zwelte Republik. 22.00 FUmrubr. 22.45 Jour naal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 en 16.30 t.e.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 18.45 Opvoed.expir. 19.30 Reisewegen zur Kunst. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Ekon. magazine. 21.00 TV-portret. 21.45 Einde uitz. DUITSLAND III WDR 8.20-11.45 Scnooltelevisie. (9.30-10.30 Sesam strasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 Schoolte levisie. 17.30 Cursusprogr. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Cursusprogr. 18.50 Idem. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Griekse gastarb. 19.15 Weekalmanak. 19 45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Wetensch. progr. 21.00 Muz.progr. 2L45 Journaal, 22.05-22.35 Studieprogr. BELGIE NEDERLANDS 14.00-15.00 Schooltelevisie.) 17.30 Ider 18.00 Fabeltjeskr. 18.05 Grote kortl 18.30 Tienerklanken. 19.10 Natuurfilms.* Kortweg. 19.45 Journaal. 20.15 Man dieL zelf achterna zat. 21.05 Doe. progr. 22.21v belprogr. 22.45 Journaal. BELGIE FRANS 14.00-15.30 Schooltelevisie. 17.40 Ider 18.10 Kleuterprogr. 18.30 Progr. voorè re kijkers. 19.00 Reg. nws. 19.15 L'Aff fleurs. 19.45 Journaal. 20.12 Weerber. Inf. progr. 20.40 Cloche Thlbetaine. I lnf. progr. 22.50 Journaal. Van onze sociaal-economische r< DEN HAAG De twede Kamer is niet zo gelukkig metjpro beloningssysteem voor de werkn( in de sociale werkplaatsen. Dat gisteren tijdens een vergadering Rweede Kamercommissie voor Sc zaken. Zowel de KVP-er Hermsen alsjatie socialist Vellenga vroegen min Boersma (Sociale Zaken) te ondei ken of niet een beloningsstelsel worden ingevoerd opgebouwd uit ij riodieken met daaraan gekopl^ maxima en minima. Afgestapt zou n- kunnen worden van de huidige i ling in tien salarisgroepen. De m 'e" ter meende echter, dat met de en loongroepen eerst wat ervaring i feb, worden opgedaan. Het overleg deze beloningsstructuur is nog st> aan de gang. AMERSFOORT De bouwbond het CNV heeft ongeschoolde boir beiders aangeduid als 'vreemde gels', die maar zo snel mogelijk pi zouden moeten maken voor echte klieden. Dit zegt de heer A. Buys, voorzitter van de bouwbond van NW, De beer Buys meent dat van werkgeverszijde niet verrassen te horen dat enkele tienduizen bouwarbeiders niet in de bouw tl Vc horen en dat eigenlijk werkloze v: geren hun plaats zouden moeten ii c men. Maar die benadering komt van een vakbond vaa bouwarbead aldus de heer Buys, fed he

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6