orenzo: 'Waarom Al Capone?' Cijfers van opmerkelijke competitie Kortsjnoi: 'Ik ben uitdager Fischer' poker van Argentijnse train er van Atletieo Madrid vooravond van Europa Cup-finale tegen Bay em Miinchen - - ok Soedan trekt |ch terug uit deration Cup ast voor zilië d Imhoff keer eerste eldrecord y Crockett Els; e titels voor gelica Honsbeek West Duitsland en Joegoslavië ronde verder Hamilton Richardson assistent-coach van honkbalploeg Europa Cup atletiek '75 kjibel verlies eybalteam Vijf grote winnaars 1 Zes grote verliezers Weer méér doelpunten LI - i/KWAMST DINSOAG14 MEI 1974 SPORT T9/K11 2 speciale verslaggever R/BRUSSEL Het enige internationale voetbalsucces mje dit jaar nog op mag hopen, moet van de kant van Atle- rid komen, de formatie die vorig seizoen landskampioen d doorgedrongen is tot de finale van het toernooi om de Eu- 1. Het resultaat van de Madrilenen, morgen in de confron- Mfr" it Bayern Miinchen, is dan ook de laatste kans om het Spaanse re nog enig aanzien te geven. al klinken de verrichtingen nieuwe landskampioen Barce- t Johan Cruijff) tot ver in jnland door, internationaal b maakt Spanje opnieuw een (ANP) Nadat za- Joegoslavië zich al had •okken uit het tennis- om de Federation Cup lapels heeft ook Soedan, daar in het weekeind al is over bestonden, lig gehouden vanwege ligheid van Zuid-Afri- dit toernooi. Het team emenië kwam verder op .jtste nippertje in Napels maar liet door middel van mager Martin Badin we- een eventuele finale te- Zuid-Afrika niet te spelen, brganisatoren gaven Zuid- ka een reglementaire over lig van 30 tegen Soedan Poolse dames elimineer- Luxemburg zonder veel JANEIRO (Reuter) Het inse voetbalelftal heeft in Rio tiro met 2-0 gewonnen van y. De stand was reeds bij de ■eikt De doelpunten werden door Marinho (7), die een op benutte en Rivelino (19), pass van Jairzinho doeltref- ondde. elftal won verder in het Nacional van Santiago met 2-1 Chileense selectie. De Chile- itst voor de eindronde van ipioenschap hadden hal- 1 rfeze oefenwedstrijd een ach- van 0-1. ÏBLIK (ANP). Het eerste de selectiewedstrijden in de Khe klassen (470, Finn en het IJsselmeer onder Medem- rft dit weekeinde drie duidelij- naars opgeleverd. De primus ires was FJ).-zeiler Fred Im- ie in de drie wedstrijden als de finish kwam. Oeter egt won in zijn finnjoll twee n werd gistermorgen tweede Elmer Boon. Ook de Westduit- l>ner, de Europees kampioen in klasse, won twee van de drie Wen. Zijn minste resultaat was een zesde plaats in de tweede ectiewedstrijden, die volgende uilen worden voortgezet wer- ihdelijk beïnvloed door de rend draaiende wind. Met na- ermiddag waren de schiftingen zaak van dat de baan steeds oest worden verlegd. De start was daardoor eondagmid- om vier uur. mm 1J Haag (ANP) Angelica is in het zwembad 'Morgen, to Den Haag Nederlands kam- kunstzwemmen geworden. Het van DSZ behaalde 90,20 pun- tweede plaats was voor haar 'te Helma Gluvers. Bij de ging de titel naar het tweetal Gluvers. Ook bij de groe- DS Zoppermachtig. Het kwar- ïan Gluvers - Angelica Hons- ölen Jansen - José van Haas- werd nationaal kampioen. zeer teleurstellend jaar door. In de toernooien om de Europa Cup H en de UEFA-beker was de rol van de Spaanse vertegenwoordigers vrij snel uitgespeeld en de grootste deceptie kreeg het volk van Franco enkele maanden geleden, toen de nationale élite in een beslissingswedstrijd door Joegoslavië uitgeschakeld werd vo deelname aan de eindstrijd om het wereldkampioenschap dn West-Duits- land. Het land dat iin Europees verband vooral via Real Madrid en dn mindere mate door Barcelona zolang in de volle schijnwerpers heeft gestaan, is langzamerhand weggezakt naar het ni veau van de middelmaat En juist daarom ds de uitslag van morgena vond in het Brusselse Heizel-stadion zo belangrijk. OPTIMISTISCH Hoewel Bayern Miinchen in die fina lewedstrijd de rechtstreekse tegen stander een ploeg die ondanks een uit vorm zijnde schutter Gerd Miiller toch duidelijk als favoriet start is, is de kans op succes van de Madrile nen en daarmee van het Spaanse voetbal, groot. Althans in de ogen van Juan Carlos Lorenzo, de 48-jarige oe- fenmeester van Atletieo. De Argentijn is optimistisch, meent dat zijn pupil len in grote vorm zijn. 'Dat hebben wij tegen Celtic in de tweede wed strijd in de halve finales wel aange toond'. Lorenzo zegt genoeg redenen te heb ben om aan te nemen, dat zijn ploeg goede perspectieven heeft op de Cup. Hij waant zich zo'n beetje de trainer van het sterrenelftal, als hij de kwali teiten van zijn spelers beschrijft: Ru ben Ayala is van het kaliber van Francisco Gento in zijn beste dagen, Ramon Heredia wordt nog beter dan Franz Beckenbauer, de belangrijke laatste man van tegenstander Bayern München. 'Ayala zorgt voor ritme in de ploeg heeft een grote snelheid en weet net als Gento altijd twee k drie man aan zich te binden'. Maar jammer voor de Argentijn speelt zijn favoriete landgenoot in de finale niet (mee. Ayala is met zijn ploeggenoten Diaz en Quique door de UEFA geschorst na het eerste treffen tussen Atletieo en Celtic Glasgow. Het trio werd in Schotland door de Turk se scheidsrechter Barbacan van het veld gestuurd, terwijl Benegas, Reina, Irurete, Melo en Alberto de gele kaart kregen in het tumultueuze duel. Juan Carlos Lorenzo verdient natuur lijk enige steun bij zijn bewering dat zijn ploeg goede spelers bezit; anders hadden de Madrilenen in de tweede wedstrijd met maar liefst zes invallers nooit de uitschakeling van de Schotse kampioen kunnen bewerkstelligen. Niettemin speelt Lorenzo blufpoker, Atletieo Madrid op weg naar de finale. Hoogopspringend tracht Ga- rate (links) de bal te koppen. Celtic-verdediger Hay wint flit duel. Atletieo zegevierde mede door een doelpunt van Garate met 20 en stelde de finaleplaats in Brussel veilig. toont hij eon gebreff aan relativer ingsvermogen. Zowel ten aanzien van het spel van zijn pupillen als over zichzelf. 'Atletieo is sterk in de coun ters', zegt hij, terwijl wij het defen sief tegen Bayern zeker wel kunnen klaren. Ons spel begint steeds meer op dat van Ajax te lijken: snel, geva rieerd en met een formidabele tech niek'. CONFLICTEN Ook over zichzelf wil hij best een schepje boven op de realiteit doen, al treedt hij in eerste instantie direct in het defensief als hij a anger,-allen wordt over de rellen rond de clubs waar hij gewerkt heeft. Want niet alleen in zijn eerste jaar bij Atletieo (als opvolger van Max Merkel) kwam zijn werkgever negatief in de publici teit, ook als trainer van de Italiaanse clubs Lazio en AS Roma, maakte hij in internationale duels veel conflicten En dan ook: tijdens de wereldkampi oenschappen van 1966 dn Engeland was Lorenzo de trainer van de Argen tijnse equipe, die een schandalige veldslag tegen Engeland uitvocht, waarbij Ratin van het veld werd ge stuurd. 'Beesten', noemde de Engelse coach sir Alf Ramsey de Argentijnen toen. Een opmerking die Lorenzo kennelijk nog dwars zit, want zijn oordeel over zijn Britse collega is niet minder fel: 'Ramsey heeft in 1966 nog geluk ge had; toen kon hij het internationale voetbal nog bijbenen. In 1970 liep hij nog met één oog rond, nu is hij echter helemaal blind'. Woorden die niet van nuchterheid getuigen, net zo min als hij dat voor de finale om de Europa Cup doet. De druktemaker wenst tenslotte toch over de controverses rond zijn team te praten. Maar zijn uitspraken zijn zo vol bluf, dat ze eerder in de categorie van de humor thuishoren. AL CAPONE 'Men heeft mij Al Capone genoemd', zegt hij niet zonder trots. 'Maar waar om nou? Wat er in Glasgow gebeurd is, is toch niet onze schuld? De UE FA had nooit Britten, Spanjaarden en een Turk bij elkaar moeten brengen. En bovendien is het Schotse publiek ook mede schuldig aan de problemen geweest De toeschouwers komen daar al helemaal voorbereid naar het stadi on. In de ene broekzak bier, in de andere whiskey'. MUNCHEN (SID)' Het vertrek van de spelers en officials van Bayern München naar Brussel voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, ls gister middag vertraagd door een bommel ding op het vliegveld Riem van München. De vlocht was voor 16.00 uur gepland. De bagage van het gezel schap moest weer uit het vliegtuig worden gehaald voor een nader onder zoek. Na een oponthoud van ongeveer twee uur konden de Westduitsers weer aan boord gaan voor de reis naar de Belgische hoofdstad. Veilig heidsagenten hebben na de bommel ding niets verdachts kunnen ontdek ken. Natuurlijk wenst de Argentijn geen schuld te erkennen, al zegt hij vrolijk dat hij 'alle gangsters ter wereld kent*. Aangenomen mag worden dat de spelers (van Lorenzo ook woensdag avond niet als lammetjes zullen op treden. Daarvoor rijn de belangen (qua prestige en ook qua financiën) te igroot Bij winst voor de Spanjaarden is een slecht seizoen gered. Bovendien ontvangen de Madrilenen als ze de Cup veroveren, ieder een bonus van een half miljoen peseta's (ongeveer 24.000 gulden). En tenslotte zou een eventuele zege van Atletieo trainer Lorenzo nog de kans geven om ook volgend jaar in Spanje te blijven trainen. Bij verlies dreigt de Argen tijn te moeten terugkeren naar zijn geboorteland. De vermoedelijke opstelling van Atle tieo Madrid: Reina; Melo; Heredia, Capon, Benegas; Eusebio, Luis, Salce- do; Irureta, Ufarte, Garate. BELGRADO (AP) De Russische grootmeester Viktor Kortsjnoi, die in de finale van het kandidatentoernooi uitkomt tegen zijn landgenoot Anatoli Karpow, heeft gisteren tegen een Joegoslavische krant gezegd dat hij in 1975 tegen wereldkampioen Robert Fischer zal spelen en niet zijn rivaal Kar pow. Kortsjnoi, die In Leningrad een Interview weggaf aan het blad Politika ging hiermee lijnrecht in tegen de mening van de experts die verwachten dat Kar pow de volgende uitdager van Fischer zal zijn. Kortsjnoi zei: 'Ik herzie mijn mening niet dat ik tegen Fischer zal spelen.' Hij zei dat hij niet verbaasd was over het resultaat van de match tussen Kar pow en Boris Spasski die door Karpow met vier winstpartijen tegen één werd gewonnen. ïk verwachtte de suprematie van Karpow, ik ken hem goed. Wij zijn elkaar in toernooien vijf keer tegen gekomen, waarbij wij elk twee keer gewonnen hebben en een partij ln remise eindigde. Ik neem ook in overweging dat Kar pow na elk toernooi beter begint te spelen,' aldus Kortsjnoi. 'Spasski speelde beneden zijn kunnen. Hij miste zijn gebruikelijke moed en vasthoudendheid bij het uitvoeren van zijn plannen.' aldus Kortsjnoi. Over zijn plan om tegen Fischer om de wereldtitel te spelen zei Kortsjnoi: 'Het zal een interessante match worden. Ik ben niet bang voor mijn tegen stander. Bang zijn heeft nooit in mijn aard gelegen en ik ben op een leeftijd dat gewoonten niet zo snel meer veranderen. Zelfs als Je dat zou willen en ik HARO HIELKEMA DUSSELDORF (SID) West-Duits- land heeft zich geplaatst voor de hal ve finale van het toernooi op de Davds-Cup, Europese zone-B, dankzij een 3-2 overwinning op Spanje. In de laatste twee partijen behaalden beide ploegen één overwinning. Karl Medler versloeg José Higueradpelang, 6-3 6-2 en 6-1 en Manuel Orantes won in het laatste enkelspel met 64 6-2 en 6-0 van Jürgen Fassbender. India heeft in Calcutta met 2-1 de leiding genomen tegen Australië in de finale van het Davis-Cup toernooi, oostelijke zone. De Australiër verloor na 76 games van Jesjit Singh, 11-9 9- 11 12-10 en 8.g6. John Alexander had nog meer moeite om van Vil jay Amri- tray te verslaan, 14-12 17-15 6-8 en 6-2. Het dubbelspel eindigde in een over winning voor de Indiërs Anad en Amritraj, die hun partij wonnen van Alexander-Dibley, 17-15 6-8 6-3 16-18 en 64. Voor Joegoslavië heeft zich geplaatst voor de halve finale van het Davis Cuptoernooi Europese zone-B, Egypte werd met 3-2 verslagen. Niki Pilic gaf overigens het derde enkelspel gewon nen omdat hij het niet eens was met een beslissing van een lijnrechter. De beslissing viel daarom pas in het laatste enkelspel. Franulivic won in drie sets van Ali el Dawoodi 6-2 7-5 en 6-3. AMSTERDAM De KNSB heeft als assistent coach van het Nederlands honkbalnegental, naast de Amerikaan Ernie Mijers aangetrokken, de beken de Sparta-speler en meervoudig inter national Hamilton Richardson. Teza men met Ernie Mijers en Cees de Bruijn zal Richardson de training en coaching van het Nederlandse team dat van 13 tot en met 21 juli zal deelnemen aan de Haarlemse honkbal- week verzorgen. Aan deze honkbal- week nemen verder nog deel de Sul li- vans, Cuba, een ploeg geformeerd uit in Duitsland gelegerde militairen en vermoedelijk de Goldpanners, een Amerikaans team uit Californië. PAARDENSPORT De Nederlandse equipe, die op 24, 25 en 26 mei deel neemt aan een mlltary ln Kalmhout. bestaat uit: Jurgens met Tammerlane. Bluyssen met Oase, Janssen met Klmbel. Bartels met Irene, Hammink met Igor en Doornekamp met Herman Kroton. Moge lijk doet de Engelse prinses Anne ook VOETBAL Sir Alf Ramsey, de ontsla gen coach van het Engelse elftal heeft verklaard dat Ajax hem een baan als coach aangeboden heeft. HIJ heeft het naast zich neergelegd omdat hij niet op het vastelands van Europa wil werken. BASKETBAL Het team van de Ver enigde Staten heeft tijdens een toer door de Sovjet Unie met 83-77 gewonnen van de Russen. BIJ de nist hadden de gast heren nog een voorsprong van 50-41. PAARDENSPORT Aan de Duitse sprlngderby. die eind mei ln Hamburg gehouden wordt zijn de volgende Neder landers vertegenwoordigd: Meier met Goudsmit en Fresco. Heyman met Hign- worker. Highwind en Gilo, Van Herten met Sunklst, Sigurd en Ferdinand H. Heins met Kim. Antrleb en Golden Dream, Peter Diks met Jumping Aso en ClbeJ e. Drie deelnemers vertegenwoordigen Ne derland bij de Duitse dresuur derby. Swaab met Sylen, Greeve met Lucky Boy en Dehnert met Fregata. ROME (AFP). Tijdens een bijeen komst van de Europese Atletiek Asso ciatie (EAA) zijn in Rome de indelin gen voor de strijd om de Europa Cup dames en heren 1975 bekend gemaakt. De Nederlandse herenploeg komt op 14 en 15 juni in Lissabon in de voorronde uit tegen België, Ierland, IJsland, Portugal, Zwitserland en Spanje. De eerste drie van elke voor ronde plaatsen zich voor een van de drie halve eindstrijden, die op 12 en 13 juli in Londen, Leipzig en Turijn worden gehouden. De Nederlandse dames zijn recht streeks geplaatst voor de halve eind strijden. Nederland moet op 12 en 13. juli naar Sofia, waar de dames uitko men tegen Bulgarije, Oost Duitsland, Hongarije, alsmede de nummer één van de voorronde in Osijek (Joeg.) en nummer drie van Madrid. De finailes van de dames en heren worden op 16 en 17 augustus in Nice gehouden. De EAA maakte ook de indelingen van de strijd om de Europese beker voor de vijfde tienkamp bekend. De nederlandse vijfkampsters en de tien kampers reizen op 19 en 20 juli naar Bratislava (Tsjecho Slowakije) en ontmoeten daar: West Duitsland (al leen vijfkamp), Finland (Tienkamp), Noorwegen (tienkamp), Polen, Zwe den, Denemarken en Tsjecho Slowa kije (vijf- en tienkamp). WLLE (UPI, AFP) Ivory tt (VS) heeft zaterdag in 11e (Tenessee) het wereldre- P de 100 yards verbeterd en ge il op 9.0 seconden. Het oude re- k P de 100 yards stond met 9.1 n naam van zeven lopers, van aan b Hayes (VS) op 21 juni 1963 ste 9.1 liep. De Amerikaan toe die prestatie later nog twee |)e andere wereldrecordhouders Harry Jerome (Can.). Jim Charlie Greene, John Carlos, MeGee en Steve Williams (al- S (AFP) Het verjongde Ne- «e volleybalteam heeft twee to drie sets verloren van de 'Naren Franse ploeg. De Fran- nog de kern bezitten van het lat twee jaar geleden in Mont- Mj het Olympische kwalifica- ooi van Nederland verloor, Orleans met 15-0, 15-1 en 15- Dreux was de score 15-8, 15-7, AMSTERDAM De competitie 1973- 1974 zit er voor de eredivisie op. Een competitie die ongekend spannend is geweest. Aan de top waar Feyenoord en FC Twente pas een wedstrijd voor het einde onderling konden uitmaken wie er zich voor een jaar mag tooien met de titel voetbalkampioen. Onder aan ook, want op de laatste dag kwamen nog steeds vier ploegen in aanmerking voor degradatie. Er is dit seizoen in vergelijking met de laatste voorgaande jaren nogal wat veran derd. Een indruk die nog versterkt wordt door het cijfermateriaal van deze competitie te leggen naast dat van de voorgaande Jaren. Om te beginnen de eindstanden van de laatste drie competities naast el kaar: 71/72 72/73 73/74 Feyenoord 2 2 1 FC Twente 3 3 2 Ajax 1 1 3 PSV 8 6 4 FC A'dam (DWS) 14 10 5 Telstar 11 12 6 AZ '67 15 7 Sparta -.448 FC Utrecht 6 8 9 Go Ahead 9 14 10 MW 10 7 11 Haarlem 11 12 FC Den Haag 5 5 13 De Graafschap 14 Roda JC 13 NAC 13 16 16 NEC 7 9 17 FC Groningen 12 13 18 Excelsior 15 17 FC Den Bosch 16 18 Volendam 17 Vitesse 18 WINNAARS Er zijn vijf grote winnaars aan te wijzen: PSV, FC Amsterdam, Telstar, AZ '67 en Go Ahead. De eerste twee tonen in de resultaten een opbouwen de lijn over drie seizoenen, Telstar en AZ '67 hebben duidelijk een forse sprong 'vanuit het niets' gemaakt En Go Ahead, eigenlijk zonder op te vallen, is weer terug op het punt van twee seizoenen terug. Een vergelijking van de totale resul- ten over de laatste drie seizoenen laat zien waar de winst van deze vijf clubs exact zit PSV (71/72) 34 13 10 11 36 47-32 (72/73) 34 15 8 11 38 46-35 (73/74) 34 20 9 5 49 96-50 Beeld uit het treffen tussen twee in het afgelopen seizoen uitsprin gende ploegen: PSV en Sparta. Ralf Edström (rechts) schiet in. kleine overwinningen (8 keer met 1 doelpunt verschil) terwijl de 'oude' defensie zich aanmerkelijk verbeterde. Telstar dankt de winst aan een sterk gestegen produktiviteit, de achterhoe de is al enkele seizoenen achtereen even sterk (of lek)a Opmerkelijk ove rigens dat op de topscorelijst de eerste Telstar-speler Van Kooten is, -op een gedeelde 18e plaats. En even opmerke lijk. dat het aantal overwinningen van Telstar gelijk is gebleven, terwijl het aantal gelijke spelen van 4 naar 12 steeg. Wat de gelijke spelen betreft is ook AZ '67 langs die weg gestegen. AZ is na MVV (14 gelijke spelen) tweede op de 'gelijke spelen ranglijst'. Bij AZ valt ook een opmerkelijke verbetering van de achterhoede te constateren. Go Ahead is de vijfde winnaar, maar de minst opgemerkte. De Deventer ploeg kwam nu 7 punten boven het vorige totaal uit (maar nog met twee punten onde- het totaal van het seizoen '72- '73). Ook valt bij Go Ahead op dat het aantal tegendoelpunten erg hoog is (er zijn slechts vier ploegen die meer dan 58 treffers tegen hebben). In vergelijking met vorig jaar hebben echter de drie overwinningen méér de doorslag gegeven. Er zijn zes grote verliezers aan te FC A'dam 34 7 6 21 20 28-54 34 11 7 16 29 44-54 34 17 9 8 43 49-36 Telstar 34 9 11 14 29 39-52 34 12 4 18-28 39-51 34 12 12 10 36 53-50 AZ '67 (72/73) 34 8 9 17 25 32-58 (73/74) 34 10 13 11 33 37-39 Go Ahead 34 13 8 13 34 48-49 34 8 9 17 25 31-52 34 11 10 13 32 44-58 AANKOOP De winst van PSV is duidelijk. De aankoop van twee nieuwe'spitsen. Re- nee van de Kerkhof en Ralf Edström, de opkomst van Harry Lubse en de constante gretigheid van Willy van der Kuylen heeft PSV meer dan een verdubbeling van het aantal gescoorde doelpunten gegeven. Dat daarbij het aantal tegendoelpunten (Van Beveren was zeer lang geblesseerd, Van Ger- ven bleek echter een uitstekende ver vanger) ook een forse stijging te zien gaf blijkt niet zo'n doorslaggevende rol te spelen. PSV verloor het afgelo pen seizoen maar twee keer met 2 doelpunten verschil, de andere 3 ne derlagen waren met een doelpunt ver schil. De winst van FC Amsterdam zit voor al in de toename van het aantal wijzen (van ernstig naar zeer ernstig verlies): FC Groningen, Ajax, MW, NEC, FC Den Haag en Sparta. Een vergelijking van de resultaten van de vorige en deze competitie geeft het volgende resultaat: FC Grn, (72/73) 34 7 13 14 27 37-61 (73/74 34 7 7 20 21 40-84 Ajax 34 30 0 4 60 102-18 34 21 9 4 51 88-30 MW 34 14 9 11 37 49-38 34 8 14 12 30 35-51 NEC 34 10 11 13 31 40-46 34 6 9 19 21 33-51 FC Den Haag 34 15 10 9 40 44-39 34 8 10 16 26 28-52 Sparta 34 21 5 8 47 85-37 34 10 12 12 32 3745 Het verlies van FC Groningen (rela tief gezien dan) is niet eens zo ont stellend groot, maar vertoevend in de regionen waar elk punt dubbel telt, tikt het zwaar aan. De Groningers blijken vooral verdedigend nogal een veer te hebben gelaten. Ajax heeft niet minder dan 9 over winningen minder dan vorig jaar. Het vertrek van Johan Cruijff is daar niet vreemd aan. Al zijn de 14 doelpunten die nu minder werden gescoord dan vorig seizoen ook weer niet zo ontstel lend. Wel opmerkelijk is het dat de Amsterdamse verdediging aanmerke lijk slechter heeft gedraaid. MW, vorig jaar door George Knobel opgestoten, is terug gezakt naar het niveau van het seizoen 71-72. Ook toen kwamen de Maastrichtenaren uit op 30 punten, MW's doelsaldo zakte overigens drastisch: van plus 11 naar min 16. Het ven-al van NEC kenmerkt zich vooral door het zeer kleine aantal overwinningen dat nog maar behaald kon worden ook al nam het aantal gescoorde doelpunten niet opvallend zwaar af. De grootste verliezers zijn echter FC Den Haag en Sparta. Twee ploegen die dit seizoen te kampen hadden met nogal uitgedunde selecties. Bij Sparta is die klap het hardst aangekomen. Niet alleen behaalden de Rotterdam mers 15 punten minder dan vorig jaar, er werden minder dan de helft doelpunten gescoord, terwijl de defen sie een stijgende onzekerheid vertoon de. Defensief zeer sterk v rzwakt speelde ook FC Den Haag, dat aanvallend ook de oonaak voor de teruggang moet zoeken. De Hagenaars wonnen nog net de helft van het aantal wedstrij den van vorig jaar (Sparta minder dan de helft) maar konden dit niet compenseren door een overmaat aan gelijke spelen. Dat lukte Sparta nog wel, zodat de terugval op de ranglijst met een achtste plaats door de Rotter dammers nog aardig gecamoefleerd werd. MACHTHEBBERS Over naar de machthebbers van het eredivisiegebeuren, Feyenoord, FC Twente en Ajax, In de resultaten van de laatste drie competities is qua puntenaantal een opmerkelijke lijn te zien: 71/72 72/73 73/74 Feyenoord 55 58 56 FC Twente 48 50 54 Ajax 63 60 51 Uit de cijfers blijkt dat dit seizoen vier punten minder dan vorig jaar nodig waren om kampioen te worden. Ook de verschillen tussen nummer een en drie zijn steeds kleiner gewor den. Van 15 via 10 naar 5 punten. De top groeit dus duidelijk nog dichter naar elkaar toe. Feyenoord blijft con stant, FC Twente groeit en Ajax daalt. De onderlinge competitie tussen de drie topploegen laat echter een ver rassend en aan de eindstand tegenge- beeld zien. steld b Ajax 4 1 3 0 5 54 Feyenoord 4 12 14 7-7 FC Twente 4 0 3 1 3 4-5 De nederlagen van Ajax lagen bij FC Amsterdam, De Graafschap, PSV en Telstar, die van Feyenoord bij Ajax, NAC en weer Telstar en die van FC Twente bij Feyenoord., FC Utrecht en AZ '67. In de voorgaande twee competities kwam de kampioen steeds boven de 100 doelpunten uit, Feyenoord bleef nu op 96 steken. Verder is het met die twee competities vergeleken ook opmerkelijk dat de kampioensploeg nu vijf overwinningen minder behaal de: twee keer 30 tegen nu 25. ZENUWEN Aan de top was het dit keer onge meen spannend, onderaan werden de zenuwen nog sterker op de proef gesteld. De voorgaande jaren waren de 21 punten die de gede gradeerde clubs NEC en FC Groningen behaalden ruim voldoende geweest om zich te handhaven. Lang was zelfs de mogelijkheid aanwezig dat 22 punten in het seizoen 71-72 goed voor een 14e plaats onvol doende zou zijn om het eredivisie schap te combineren. De onderlinge resultaten van de vier het nauwst bij degradatie betrokken clubs geven het volgende resultaat: NEC 6 3 1 2 7 12-6 NAC 6 3 1 2 7 11-9 Roda JC 6 2 2 2 6 5-8 FC Groningen 6 2 0 4 4 8-13 Nog een paar opmerkelijke cijfers van deze competitie: alleen de eerste zes van dc ranglijst hebben een positief doelsaldo, voorgaande seizoenen was dat steeds een club meer. In vergelijking met vorig seizoen wer den er 56 doelpunten meer gemaakt (905-849) en 92 meer dan in het seizoen 71-72. Een gemiddelde van 2.96 treffers per wedstrijd. Vorig sei zoen vielen er 68 gelijke spelen, nu liep dat op tot 84. RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11