E E BI Illegale 'Kroniek' weer verschenen i age vluchten 's duur Kissingers bewakers attent op papavers Italianen stemmen ook vandaag nog Feyenoord-fans misdragen zich aardbeving reft Skopje Zenuwknop tegen zin in roken In Sowjet-Unie na anderhalf jaar: In deze krant v. d. Velde logezegd Warm Brandt laat zich in Berlijn zien Een kleine vergissing Twee doden bij caféruzie Verlichting vernield Nieuwe Leidse Cbrarant „Stantvastich is ghebleven yilSTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet MAANDAG 13 MEI 1974 55ste jaargang no. 34 LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23, tel. 33711. 372. telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltstraat bstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 Afa. Bezorging vanaf 08 30 uur WINNIPEG, Canada (UPI; De uit Taiwan afkomstige dr. Shung Chi Man experimen teert met een acupunctuur achtige methode om mensen van het roken af te brengen. Volgens hem hebben drie ze nuwen bij het oor met de be hoefte aan roken te maken. Als die geprikkeld worden, vergaat de patiënt de neiging om een sigaret op te steken. Omdat het wat onpraktisch is, elke keer wanneer de verlei- !X HAAG Meesterkraker Aage die drie weken geldden ontsnapte de gevangenis in Leeuwarden wil rlopig nog wel een poosje wegblij- 'ik heb toch ook recht op een ije ontspanning', zei hij zaterdag- ddag telefonisch in het radiopro- mma 'In de Rooie Haan', ar,neer je geld hebt. is het moge- i jaren uit handen van de politie te |ven. maar een vluchtend mens Eft wel drie keer zoveel geld uit', ge vond, dat hij straf heeft ver- nd. maar niet zo hoog als hij vorig r heeft gekregen. 'Bij verhoren en or de rechtbank heb ik nooit na- n genoemd en dat nemen ze mij arschijnlijk kwalijk', zei verder nooit geweld te zullen iruiken. 'Daar ben ik helemaal de gen niet voor. Als ik in de val zit if ik me over. Maar ik doe natuur- alle mogelijke moeite om er tus- uit te komen'. r zijn specialiteit, de thermische s: 'Die dingen kosten normaal een den of twaalf, maar ik heb ze ut gekocht. Ik maakte ze zelf. Ik eens een stukje in handen gekre- en heb dat laten onderzoeken bij O in Delft. Toen wist ik precies erin zat'. De meesterkraker deed 'vriendelijke groeten' aan directie personeel van de gevangenis in uwarden. jRADO (Reuter) Duizenden len vluchtten gisteravond uit hun hen in de stad Skopje in het zuiden Joegoslavië, die door een krachti- aardbeving werd getroffen, pje, de hoofdstad van de republiek :edonië, werd in 1963 vrijwel ge el verwoest, toen het door een aard- ving werd getroffen. Meer dan lOOü ensen kwamen om, vele tienduizen- werden gewond. waren gisteravond laat nog geen jzonderheden over de nieuwe aard- ng. ij de nieuwe vorm van geweld in niet worden volstaan met het •poren van de oorzaken van de 'iminaliteit, maar zal, hoe af- 'luwelijk het ook is, het geweld loeten worden bestreden met ge- Minister De Gaay Fortman In het algemeen veel bewolking maar bijna overal droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidoost tot zuid. De maxi mumtemperaturen bewegen zich rond de 20 graden. Morgen en overmorgen: Eerst enkele buien maar later overwe gend zonnig en iets warmer Morgen zon op: 04.48 onder: 2025 Maan op: 01.32 onder: 12.0a neem de fiets mee ding de kop op steekt, met naalden in die buurt te gaan prikken, heeft de 31-jarige me dicus een meer permanente ingreep ontwikkeld. Hij voert een kleine operatie uit, en maakt in de hechting een kraaltje vast. Als de patiënt op het kraaltje drukt, worden de anti-rookze- nuwen geprikkeld en daarmee de neiging tot roken geblok keerd. De techniek verkeert nog in een experimenteel sta dium, zodat voorlopig nog een zeer beperkt aantal Canadezen van de 'drukknoptechniek' kan profiteren. Het is nog niet duidelijk in hoeverre het gebruik van de ze techniek op langere termijn ook invloed heeft op het ont staan van de prikkel tot ro ken. Ook zal uit het onderzoek nog moeten blijken hoe groot het risico van infecties is. MOSKOU (AP, UPI, Reuter) Het ondergrondse blad'Kroniek van actuele gebeurtenissen', waarvan de geheime politie van de Sowjet-Unie meende het voorgoed te hebben onderdrukt, is na anderhalf jaar weer verschenen. BONN (UPI. DPA, Reuter, AP) De Westduitsers zijn verdeeld over de juistheid van het besluit van Willy Brandt, als kanselier af te treden in verband met de spionage-affai- re Gaillaume. Volgens Die Welt meent 45 procent, dat hij de goede weg heeft bewandeld, maar 40 pro cent meent dat hij beter in functie had kunnen blijven. Wat Brandts aangewezen op volger Helmut Schmidt be treft, vindt 42 procent hem een positieve keus, maar ziet 41 procent hem liever geen kanselier worden. Niet minder dan 60 procent meent, dat er nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. In een toespraak in West-Ber- lijn bij gelegenheid van de viering van de 25ste verjaar dag van de opheffing van de blokkade van de Russen tegen dit stadsdeel, zei Brandt, geen heilige te zijn, maar wat de verhalen over zijn ontslag be treft het slachtoffer Is van het werk van gifmengers. 'De gif mengers zullen spoedig aan het licht komen en het zal wijs zijn, hun brouwsels niet te nuttigen'. Op de foto: Willy Brandt tij dens zijn ..bezoek aan Berlijn waar hij bloemen kreeg van een charmante aanhangster. Rechts burgemeester Klaus Scliötz van West-Berlijn. JERUZALEM Ledeu van de Amerikaanse veiligheidsdienst die minister Kis singer onder hun hoede hebben, houden zich ook met andere zaken bezig. Bij het onderzoeken van de omgeving van het luxueuze hotel in Jeruzalem waar Kissinger en zijn vrouw Nancy logeren, was het hun opgevallen dat er in de hoteltuin een zeer grote hoeveelheid papavers stonden, veel meer dan er ooit voor de tafelversiering nodig zou zijn. Een deel van de uitgebloeide planten bleek al van de zaadbollen te zijn ontdaan. De Amerikanen maakten de Israëlische politie attent op hun ontdekking. Deze nam drie tuinlieden in hechtenis en vernietigde de rost van de oogst volgens de politie neerkomend op grondstof voor ongeveer 100 kilo ruwe opium. De tuinlieden werden later tegen storting van een borgsom op vrije voeten ge steld. Zij verklaarden de papavers te hebben gekweekt zonder zich er van be wust te zijn dat er opium van kan worden bereid. Erp vriendelijk, dat u niet hebt opgebeld. Inderdaad, in Italië wordt niet over abortus gestemd, zoals wij hier zaterdag voorspiegelden, maar over de echtscheidingsivet. Maar u bent niet in de ivar geraakt. Om het goed te maken, deze week extra informatie over de abortuswet in W est-Duitsland. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AUONNEE NAAM: STRAAT: <;iHO: I'IAATS: Wens! abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI NIEUWE I.EIDSE l.'RI DOKUIS DAGRI.AD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand /kwartaal Opgegeven door: Naam: Ad ree: IMnate: IK ONTVANG GRAAG: j Altijd paraatmap briefpa pier ert pen). GtvHIiue rookverdrijver. De Kroniek, die dit keer 126 getikte pagina's telt, heeft even volledig als voorheen melding gemaakt van wat de auteurs beschouwen als schendin gen van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. Het blad is aan wes terse verslaggevers in Moskou ter hand gesteld. Het bevat een nauwge zette vermelding van concentratie- kampmeuws, huiszoekingen, arresta ties en processen. Er wordt ook een volledig verslag gegeven van de groot scheepse poging van de geheime poli tie, in het gehele land de Kroniek van de kaart te vegen. Verklaring Drie politieke non-conformisten trot seerden het verschijningsverbod en verklaarden in een bijgevoegde ver klaring de verantwoordelijkheid op zich te nemen. 'Omdat wij de Kroniek niet beschouwen als een illegale of lasterlijke publikatie hebben wij het onze plicht geacht om te zorgen voor de grootst mogelijke verspreiding', al dus de verklaring van Sergej Kowal- jow. een bioloog uit Moskou, Tatjana Welikonowa, een wiskundige en Tat jana Chodorowitsj, een taalkundige. Allen zijn lid van de initiatiefgroep voor de verdediging van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. KGB Verklaard werd voorts dat de Kroniek met verschijnen was opgehouden in verband met de vele dreigementen door de KGB (geheime politie) om elk nieuw nummer te beantwoorden met arrestaties van mensen, die ver dacht worden met de Kroniek te ma ken te hebben. 'Wij hoeven niet te zeggen hoeveel mensen in gewetens nood raakten, omdat ze /-or de moei lijke taak stonden, beslissingen te ne men die niet alleen voor hunzelf maar ook vcor anderen van groot belang waren', aldus het voorwoord. 'Langer zwijgen zou deze gijzelings- taktiek indirect en passief hebben geschraagd. Deze taktiek is in strijd met de rechten, de ethiek en de waardigheid van de mens'. Kapen Gabriel Superfin. vriend en medewer ker van de verbannen Russisc' 3 schrijver Aleksander Solzjenitsin, staat sinds gisteren terecht op be schuldiging van staatsvijandige activi teit. De 30-jarige Superfin Is in juli aangehouden. Hij wordt beschuldigd van medewerking aan de thans weer verschenen Kroniek en van het naar het buitenland sturen van het gevan genisdagboek van Eduward Koeznet- sow. Deze is tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens deelneming in 1970 in Leningrad aan een poging om een vliegtuig te kapen. Een groep nonnen staat gereed om een stembureau binnen te gaan, waar ze zullen meebeslissen over al dan niet intrekking van de echt- scheidingswet. ROME (Reuter, AP, UPI) Tot vanmiddag twee uur kunnen de Italiaanse stemgerechtigden bun stem uitbrengen vóór oftegen de echtsckeidingswet van 1970. Tot zo lang valt niets te zeggen over de uitslag, die vanavond wordt venvacht. Gisteren tegen het sluiten van de stembureaus was ongeveer de helft van het electoraat naar de stembus geweest. In het noorden lag het per centage veel hoger dan in het zuiden. Aan de stemming nemen veel meer vrouwen da.i mannen deel, omdat bij na twee miljoen meer vrouwen kies gerechtigd zijn dan het aantal man nen (19.605.237 tegen 17.889.812). In zijn toespraak tot de menigte op het St. Pietersplein roerde de paus indirect het onderwerp echtscheiding k<k> K.-i. ini.sl/i-ücl i.» nii-1 n.i'liii Die Ih-ImR-ii *tj ScIimjI op de envelop: De Ghi IVrv atilwiMirdiiiiitniiei 2792 A'dain. Van een verslaggever ROOSENDAAL Twee mannen uit Roosendaal zijn gistermiddag overle den aan de verwondingen, die zij bij een steekpartij hebben opgelopen. Het drama speelde zich gistermiddag rond half vijf af in een café. Er was een ruzie ontstaan tussen drie broers uit Roosendaal en de 55-jarige Roosendaler P. J. van den B. Op een gegeven moment vertrok Van den B., maar kwam later terug met een mes. Daarmee bracht hij de 52-jarige M. B. zodanige verwondingen toe dat deze vrijwel onmiddellijk overleed. Van den B. zelf raakte bij de steekpartij ernstig gewond. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De politie heeft de twee broers, de 62-jarige J. B. en de 46-jarige F. B. gearresteerd. Waarover de mannen ruzie hadden is de politie nog niet bekend. Alle vier de mannen hadden flink wat gedron ken. Van een verslaggever AMSTERDAM Om kracht bij te zetten aan de Chili-manifestatie 'Nacht van 'het fascisme' is in het wedceinde de stadsverlichting van een deel van Amsterdam vernield, waar door alleen nog maar delen van de Herengracht en de Magere Brug ver licht zijn. Het herstel van de vernie lingen zal enige tijd duren. Op de Chili-manifestatie, die vrijdaga vond werd gehouden, werd een ver klaring verspreid met de titel 'Duis ternis'. gericht aan mevrouw Allende, die de bijeenkomst bijwoonde. Er stond o.a. in. dat de coup in Chili niet alleen de nacht van dit land betekent, maar ook duisternis voor ons. Om dit te symbolisren was de feestverlichting langs de grachten ge saboteerd. AMSTERDAM De voor de de gradatie In de eredivisie belan grijke wedstrijd NAC-Feyenoood (I0) moest gisteren, een kwar tier vóór tijd, door scheidsrech ter Leo van der Kroft worden gestaakt, nadat achter het NAC- doel een vechtpartij was uitge broken tussen een groep Fey^n- oordsupporters en een aantal po- litie-agenten. 'Ze sjonden met grote messen in hun handen ach ter het doel', vertelde doelman Jan de Jong later. Eén supporter werd, onder hevig verzet, door de politie afgevoerd (zie foto) Teyenoord-speler Willem van Ha- negem en aanvoerder Wim Jan ten slaagden er na, vier minuten, tenslotte ln om de opgewonden supporters weer achter de, met grote kniptangen vernielde, hek ken t-* krijgen. Onmiddellijk na de wedstrijd werden een aantal NAC-spelers op het veld door Feyenoord-sup- porters gestompt en geslagen. Al vóór het eindsignaal had een gro te groep 'rood-witte supporters zich naast het doel van Jan de Jong verzameld, en Addy Brou wers, de spitsspeler van NAC, kreeg een maagstoot en een schop tegen zijn knie. Zelfs een half uur na de wedstrijd werd er onder de tribunes en in de omge ving van het stadion nog slag geleverd door (deels dronken) supporters en eenheden van de Bredase politie. Voor nader gedetailecrd sport nieuws: zie onze sportpagina's. aan. 'Om het nadenken over het wel zijn van het gezin, één van de zwaar ste plichten van de gelovige bevol king', zei de paus niet te willen spreken over het referendum. Donder dag had hij zich al duidelijk tegen echtscheiding uitgesproken. Osservatore Romano Het Vaticaanse blad Osservatore Ro mano bracht het referendum gisteren wel ter sprake. In een commentaar protesteerde het blad fel tegen een aantal pamfletten, waarin geïnsinu eerd z^u zijn dat de paus de echt scheiding niet uitsluit. Ook werd van Jezuieiten zich hadden uitgesproken voor handhaving van de echtschei dingswet, uit eerbied voor de overtui ging van andersdenkenden. Veertien paters hadden met ongeveer 200 andere priesters hun solidariteit betuigd met ex-abt Franzoni, die ont heven werd van zijn priesterlijke functies, mede omdat hij zich tengun- ste van de echtscheidingswet had uit gelaten. De houding van de Jezuieten zou in strijd zijn met hun relegieuze geloften en slechts leiden tot 'verwar ring onder de gelovigen'. De doorgaans als vooruitstrevend be kend staande aartsbisschop van Ra venna, mgr. Baldassarri, verklaarde dat de steun van 47 priesters van zijn bisdom voor de echtscheidingswet 'in druist tegen een uitspraak van het kerkelijk leergezag'. Binnenland Vrouwen: boycot de uit zendbureaus 5 Buitenland Nixon wacht op oordeel con gres 6 Kerk Diakenen kunnen bet baast niet meer bijhouden 2 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept, puzzel Weer Dag maandag Nieuwe boeken Familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1