ommissie Langemeijer jeeft beheerder van )ennendal steun in rug Prins Claus als fotograaf wapendieven ten dele opgerold EXPORT margriet Eerst voorstellen, dan pas uitkleden Waddenzee Aanvoer ruwe olie weer op oude peil Den Uyl verwacht nog fikse discussie daar staat het in jeden van militante groep gegrepen na inbraak in kazerne Keuringsarts berispt voor 'onjuist, onwellevend' gedrag Zeelandbrug blijkt langer onbruikbaar IV Balmaz ziet het ni et meer zitten Off/KWARTET ZATERDAG 11 MEI 1974 BINNENLAND K5 een onzer verslaggevers RECHT De commissie-Langeineijer heeft gisteren alle personeelsleden van de zwakzinnigen- chting Dennendal in Den Dolder (325) een brief geschreven, waarin ze zegt, dat deze zich zonder ussie moeten schikken in de opdrachten van de beheerder, de arts R. W. Gay Balmaz. heer Gay Balmaz, die zich sinds iderdag heeft ziek gemeld, zit tus- tvvee vuren. Aan de ene kant de uw-Dennendallers, die vinden, dat zich zeer partijdig opstelt als he rder. Aan de andere kant de groep rouwe' stafleden rond Hendrik Nek, die hem verwijten, dat hij niet laat zien in de paviljoens, de aanhangers van Nieuw-Den- idal het voor het zeggen hebben, omdat hij een confrontatie met liever uit de weg schijnt te gaan. brief is dan ook vooral bedoeld als in de rug van de beheerder Gay maz, die eerder deze week heeft n weten het niet meer te zien >d. In de bewuste brief stelt de missie, dat ze 'met instemming' lis heeft genomen van het besluit Nieuw-Dennendal om akkoord te met haar voorstel tot scheiding. rrassing md is echter, dat dit akkoord i met het voorstel door Nieuw- nendal wel als een verrassing is omen, omdat de commissie erop ekend had, dat het voorstel zou ïn*|den afgewezen. Dit verklaart ook feit, dat de commissie nog koortr itig bezig is een tweede omderko- te vinden naast De Witte Hull in Zeist voor de zeventig pupillen. De commissie zegt in de brief verder, dat over de behuizing van Nieuw- Dennendal nader overleg moet wor den gevoerd met de werkgroep. Ze rekent erop, dat de ruimtelijke schei ding binnen enkele weken wordt ver wezenlijkt. Als dreigement wordt er echter aan toegevoegd, dat 'het over leg zal eindigen, als de heer Gay Balmaz moet constateren, dat de re gels, die de commissie vrijdag heeft opgesteld, niet worden nageleefd'. Die regels houden in, dat niet alleen normaal voorkomende werkopdrach ten van de beheerder zonder discussie moeten worden opgevolgd, maar ook mogelijke maatregelen van de beheer der in de zin van interne verplaatsing van personeel en het tijdelijk op non- actief stellen van personeelsleden wanneer gzoals het reglement dienst- voorwaarden zegt) gevaar of nadeel voor de dienst zou kunnen ontstaan. Aanwijzingen Alleen op uitdrukkelijk verzoek van de heer Gay Balmaz, mogen vrijwilli gers op Dennendal werken, die dan uiteraard eveneens zijn aanwijzingen moeten opvolgen. De werkers, die de beheerder op non-actief heeft en de vrijwilligers, die hij niet heeft toegelaten, mogen het terrein van DEN HAAG De aanvoer van ruwe olie, die bestemd is voor binnenlands gebruik, is vorige maand weer op het niveau van april 1973 gekomen. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde maandelijkse oliecijfers. De bruto-aan- voer daarentegen ligt nog op ongeveer 75 procent van de gemiddelde maand- aanvoer van de eerste helft van vorig jaar. Dit komt door de ongunstige in vloed die uitgaat van de produktie- beperkjng en de boycot. Bovendien is het feit dat de doorvoer naar België beneden peil is gebleven van invloed. In vergelijking met maart van dit jaar is de bruto-aanvoer van ruwe olie in april met 1,1 miljoen ton gestegen tot 8,6 miljoen ton. De netto-aanvoer ging 1,2 miljoen ton vooruit en be droeg in april 6,5 miljoen ton. Ook de voorraad van ruwe olie neemt, na het in januari bereikte dieptepunt tot ge volgen van de olieboycot, nog steeds toe: per 1 mei bedroeg de voorraad 5,1 miljoen ton. (ADVERTENTIE) Uw keus hangt af van Uw persoonlijke smaak. Daarom moet U echt eens De Kuyper Export Jonge Jenever proeven 'n Zuiver natuurprodukt De kans is groot dat het nèt de borrel is, die U het lekkerst vindt. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene te Londen (ADVERTENTIE) n'y.\i Gay Balmaz: tussen twee vuren. Dennendal niet betreden. Het zich niet aan deze regels houden, zal voor de beheerder een reden tot ontslag op staande voet kunnen ople veren, aldus de commissie-Langemeij- er. Ook van de zeven ontslagen stafle den verlangt de commissie, dat zij niet meer op het terrein en in de paviljoens komen. Begin volgende week zal ze de namen bekend maken van de personeelsleden, die ervoor in aanmerking komen, op de nieuwe in richting te gaan werken. De ABVA gaat maandag met de com- missie-Langemeijer praten over de na dere uitwerking van het voorstel van de commissie, Nieuw-Dennendal voor lopig het beheer over twee paviljoens met 70 pupillen buiten Den Dolder te geven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het meningsverschil tussen minister Duisenberg (Finan ciën) en minister Vredeling (Defen sie) over de bezuinigingen op de de fensie-begroting voor het komende jaar, ligt volgens minister president Den Uyl voor de hand. Hij zei gisteren na afloop van het we kelijkse kabinetsraad, dat zij beiden geen goed minister zouden zijn, als zij niet van opvattingen zouden verschil len. Er is, aldus premier Den Uyl, de komende weken nog een fikse discus sie te verwachten. Hij plaatste die discussie in het licht van vele andere miljarden-projecten, waarover de komende periode moet worden besloten. Defensie is een van drie projecten en, hoewel zonder meer een belangrijk project, toch niet het belangrijkste. Al die projecten, zoals bijvoorbeeld de mogelijke blokkendam in de Oosterschelde die (als tot uitvoe ring mocht worden besloten) ander half miljard gulden gaat kosten, zullen in het uitgavenpakket moeten worden ingepast. De defensienota, zo zei de premier, zal niet voor de tweede helft van juni verschijnen. De nota zal niet eerst met de NAVO moeten worden bespro ken, maar zal op het NAVO-hofdkwar- tier in Brussel alleen in enkele hoofd punten mondeling worden behandeld. Het benzineverbruik in Nederland is momenteel nog altijd ruim vijftien procent minder dan in dezelfde perio de van vorig jaar. Premier Den Uyl, die dit gisteren na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad bekend maak te, concludeerde hieruit, dat de actie 3x5 - 15 kenelijk aanslaat. Hij wees hierbij ook op de maximumsnelheid en de veronderstelling dat het Neder landse publiek mogelijk een andere rijstijl heeft aangenomen. Wat de steun van KVP-fractievoorzit- ter Andriessen aan minister Vredeling betreft, zei de premier, dat de heer Andriessèn zijn partijgenoten heeft ge adviseerd zitting te nemen in een ka binet dat voor defensie 'keerpunt' en 'het groene boekje' als basis heeft. Overigens werd de ministerraad giste ren verrast door een boeket rode en witte anjers, dat de heer Andriessen had opgestuurd vanwege het feit dat het kabinet vandaag de eerste verjaar dag viert. 'Ik wilde eens kijken, hoe lang u nodig had om hier te komen als onze tv werkelijk stuk zou zijn Hij noemtzichzelf amateur, maar hij weeter heel wat van. Hij heeft een scherp oog voor details, en voor de humor in bepaalde situaties. Bovendien heeft hij dankbare 'slachtoffers': drie prinselijke zoontjes, een kroonprinselijke vrouw en een koninklijke schoonmoeder. De privé-foto's van prins Claus vormen dan ook een fascinerend familie dagboek. Wij mochten er de mooiste en leukste foto's uit kiezen. En de prins leverde er zelf de onderschriften bij. Het werd een uniek beeld van zijn gezin. Een verjaarsfoto uit 1974: "Ik zeg altijd iets geks om de mensen er ontspannen op te krijgen". Koningin Juliana met haar oudste kleinzoon: "van dat gezichtje kan je een heel verhaal aflezen". Alexander, Constantijn en Friso zijn voor de camera van vader Claus duidelijk op hun gemak, N'argriet méér ~k Margriet-vakantie-tekenwedstrijd: voor groot en klein, met fantastische prijzen. U hoeft geen van Gogh te zijn om één van die prijzen te winnenl Grootmoeders merklap, met tal van toepassingen. Want het 'oude' handwerken is weer helemaal nieuw. Patiënt in een ziekenhuis en wat heb je dan nog té vertellen? Een kijkje in de enige echte Hollandse keuken: palingbroodjes, humkessoep, melkmoes en ketelkoek.Snel maken en dan proeven...mmm! Margriet, overal verkrijgbaar 11,25. U kunt zich ook abonneren f 13 per kwartaal). Stuur een open envelop met uw naam en adres op de achterkant naar Margriet, Antwoordnummer 3987, Amsterdam. Plak geen postzegel: die betalen wij. A Vervolg van pagina 1 Als de regering het advies overneemt (de mening zal worden gevraagd van de rijksplanologische en de drie noordelijke provincies), zal er volgens de commissie ook grote aandacht moe ten worden besteed aan het behoud van het Waddengebied. Dit kan wor den gerealiseerd door een passend beheer en bestuur. Hierbij moet de Waddenzee worden beschouwd als één geheel, waarbij kan worden gedacht aan een soort waddenschap of een openbaar lichaam. De commissie doet hierover geen aanbeveling, maar dringt er bij de regering wel op aan, na een nadere staatsrechterlijke bestu dering tot een snelle beslissing te komen. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) zei tijdens de aanbieding van het rapport, of de vraag kan worden gesteld of 'net rapport nog wel van nut is binnen het beleid van het kabinet-Den Uyl, dat zich veel breder opstelt ten aanzien: van het natuurbe houd dan de vorige regeringen waar onder de commissie-Mazure werkte. Minister Westerterp zei, dat het ech ter wel degelijk nut heeft, omdat een beleid, dat niet stevig is onderbouwd door een brede afweging van belan gen, is gebouwd op drijfzand. Die brede afweging vindt in het rapport met name plaats in een uitvoerige analyse van de kosten en baten van de behandelde plannen. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft inmiddels waarde ring voor en kritiek op het rapport laten horen. Waardering heeft de ver eniging voor de 'fundamentele nieuwe benadering' van de problematiek, zo wel op biologisch als macro-econo misch gebied. Kritiek bestaat op het ontbreken van een basisfilosofie. De heer Boom zei, opmerkingen gemist te hebben over energiepolitiek in de toekomst, de energiesituatie in Europa en de zand winning en een planologische vraag stelling. UTRECHT Het medisch tucht college heeft een keuringsarts be rispt onder meer omdat deze zich aan een vrouw, die hij in zijn spreekkamer ontving, pas voor stelde toen zij zich vrijwel geheel had moeten uitkleden. Volgens het tuchtcollege heeft de arts onjuist en onwellevend gehan deld. De arts keurde de vrouw, die hij moest onderzoeken in verband met haar sollicitatie naar de Functie van docente, af omdat hij haar te agressief vond. De lerares had eerder twee af spraken bij de arts afgezegd en verscheen vervolgens onaange kondigd bij hem. Beide partijen hadden het tuchtcollege verteld dat zij geïrriteerd waren: de vrouw omdat van haar werd ver. langd dat zij op haar onderbroek je na ontkleed bij de arts zou verschijnen vóórdat deze zicli aan haar had voorgesteld en omdat hij later weigerde, haar de uit slag van de bloeddrukmeting te vertellen, de arts door de hou ding van de docente. Afgezien van enkele geïrriteerde opmer kingen werd er tijdens de keu ring geen gesprek gevoerd. 'Geen aanwinst' De dokter zette op het keurings- formulier: 'Zeer agressieve dame vol haatgevoelens t.o.v. keurende arts plus assistente. Zou als lera- res geen aanwinst zijn voor de school. Afgekeurd'. Na de keu ring belde de arts de directrice van de school en hij besprak met haar het afkeuren van de sollici tante en de gronden waarop hij dat zou doen. Bij een latere her keuring door een andere arts werd de docente wel goedge keurd. Het medisch tuchtcollege is tot de slotsom gekomen, dat de arts de lerares niet heeft afgekeurd op medisch-lichamelijke gronden, maar omdat haar karakter 'dat hij uit gedragingen jegens hem afleidde' hem niet beviel. Provocerend? De wederzijdse geprikkeldheid en het mogelijk provocerend gedrag van de lerares in het midden latend, zegt het tuchtcollege, dat de arts in elk geval de kwalifica- ties miste om te kunnen oordelen over de geestelijke gesteldheid van de docente, althans verant woord genoeg om op grond daar van een zo belangrijke beslissing ais afkeuring te kunnen nemen. Juist omdat hij door haar optre den geprikkeld was, zou hij zich van een dergelijk oordeel hebben moeten onthouden. Eventueel had hij kunnen voorstellen, een nader advies te vragen aan een psychiater of een psycholoog. Ondermijnd 'Ernstig onjuist' vindt liet tucht college het ook, dat de arts bui ten de lerares om contact heeft gezocht met haar werkgeefster en met haar de grond van de afkeu ring heeft besproken. Het meent, dat de keuringsarts door zijn handelwijze 'het vertrouwen in de stand der geneeskundigen heeft ondermijnd'. Het voegt hieraan toe, dat de arts 'boven dien ter terechtzitting blijk heeft gegeven het onjuiste van zijn handelwijze niet In te zien en geen voldoende inzicht te hebben in de draagwijdte van keurings- beslissingen als de onderhavige, welke juist In het belang van de betrokkene met de hoogste mate van zorgvuldigheid dienen te worden genomen'. een verslaggever RiEDlA. Drie verdachten van een wapendiefstal uit een Bredase kazerne zijn 'esteerd bij een grootscheepse actie van politie en marechaussee in Krimpen au de IJssel. Een vierde verdachte was al eerder aangehouden, drie anderen wer- er niet thuis aangetroffen en worden nu nog gezocht. gaat om diefstal van der- Uzi-geweren en twee Fal- uit de 'Trip van iandkazerne' dn Breda, in nacht van 29 op 30 april, verdachten zouden lid van een militante groep •MoMckers. verdachte die al eerder steerd werd, maakte uit van een compagnie ïenstplichtigen, die naar West-Duitsland op oefening ging. Voor die oefening ston den vrachtauto's de avond te voren met wapens geladen in afgesloten garages op het ka zerneterrein. Van een van die garages forceerden de diieven de deuren. De diefstal werd nog vóór het vertrek naar Duitsland ontdekt. Eén van de militairen moet volgens de po litie de aanwezigheid van wa pens gemeld hebben. Bij het onderzoek, dat volgde, hebben marechaussee, gemeentepolitie van Breda en rijkspolitie, nauw samengewerkt. Het spoor leidde naar Krim pen aan de IJssel, waar de wapens nu gevonden zijn, ver stopt in de tuin achter het huis van een van de verdach ten. De gearresteerden zijn de 44-jarige C. R., de 22-jarige J. R. M. de 23-jarige G. T. en de 21-jarige T. G. Eén van hen heeft bekend. Gevaar Hoofdofficier van justitie mr. J. Corsten wees gisteren in Breda op de ernst van het misdrijf: de gestolen wapens waren oorlogsklaar en zeer ge vaarlijk in handen van men sen die erop uit zijn hun doeleinden met geweld te ver wezenlijken. 'Dit is een funda mentele aantasting van de sa menleving', aldus mr. Corsten. Overigens waren politie en justitie gisteren erg terughou dend imet het geven van in lichtingen: het onderzoek is pas begonnen en de zaak kan politieke kanten krijgen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de vraag, hoe het moge lijk was dat men zo betrekke lijk gemakkelijk de wapens uit de kazerne heeft kunnen weghalen. Ook naar de aard en omvang van de militante groep en het doel waarvoor de leden van die groep de wa pens wilden gebruiken wordt een onderzoek ingesteld. Wraak De politie-actie ln Krimpen aan den IJssel moest snel wor den uitgevoerd, omdat men zo spoedig mogelijk de wapens weer in handen wilde krijgen. Bij die overval werden geen rsico's genomen en werden zoveel mogelijk politiemensen ingezet. Na de 'overval' heb ben leden van de Zuidmolukse gemeenschap uit wraak de rui ten van een woning van een wachtmeester en van een bur ger in hun buurt, vernield. 'Zij, die dit gedaan hebben, hebben mogelijk niet eens ge weten om welke ernstige din gen het ging', aldus mr. Cor sten. Twee personen werden tijdens de actie van de politie aange houden wegens verzet, maar later losgelaten. De berechting van de verdachten zal in Bre da geschieden. De militair zal mogelijk ook voor de burger- rechter terecht staan. Van onze correspondent MIDDELBURG De schade aan de Zeelandbrug blijkt achteraf veel gro ter te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. De reparatie zal veel langer duren dan men had voorzien. Hier door zullen de automobilisten, die van Schouwen-Duiveland naar Noord- Beveland willen, voorlopig via Bra bant moeten omrijden. Donderdagavond raakte een ophaalge- deelte in de Zeelandbrug defect, door dat een drijvende bok van Smit-Tak door de sterke eb-stroom tegen de brug werd gesmakt. Aanvankelijk leek het erop, dat het euvel met een paar dagen verholpen zou zijn. Een onder zoek: bij daglicht door provinciale wa terstaat en technici van de provinciale Zeelandb rug-maatschappij wees giste ren uit, dat de beschadigde klep (230.000 kg) eraf gehaald moet wor den. Dit is een niet gering karwei. Bovendien moet de klep vervoerd worden naar Werkspoor Én Utrecht voor reparatie. Een oplossing zou zijn het hierdoor ontstane gat op te vullen door middel van een bailey-brug, maar hiertegen bestaan bezwaren van de kant van de scheepvaart, omdat die niet omhoog kan. De heer M. Klink, directielid van de brugmaatschappij, denkt erover het auto- en personenvervoer over water te laten gaan door het inzetten van een veerpont Nu zullen de auto mobilisten een omweg van honderd km via Brabant moeten maken. Het totale schadebedrag is nog niet te schatten. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5