VADERS MOETEN MEER AAN DE OPVOEDING DOEN Kindertandverzorgsters: proef is nu al een succes Pogo» de glaat Rol's om: congres in Utrecht Vrouw werkt niet graag onder een vrouwelijke chef door Cisca Dresselhuys Goed poetsen: een noodzaak 'Nog duizend van deze meisjes en het probleem is opgelost' Leo Kottke treft door zijn rust ua -^IW/KWAMET ZMBROAG IX MEI 1974 BINNENLAND T9/RL13 muNts- HOOFP- Mtr.Oe Vries Illustratie uit 'Trefpunt', tijdschrift van het ministerie van CRM. 'RECHT Vandaag komt in Utrecht en grote hoeveelheid vrouwen (en tizienlijk minder mannen waarschijnlijk) bijeen om eens goed door te pra il over de rol van de vrouw in de tegenwoordige maatschappij. Voorop staat, t men met die rol bepaald niet tevre den is en dat het tijd wordt, dat de rollen teen man en vrouw eens omgedraaid of in ieder geval herzien worden. daar de naam van het congres, dat de vrouwenbond van het NW het NW-secretariaat voor vrouwe werknemers wordt georgani- d: 'Rol 's om'. komt vandaag niet onvoorbereid elkaar: in het najaar van 1973 zijn ral in het land al discussiegroepen innen met het bespreken van de enverpen, die vandaag aan de orde teld zullen worden. Vandaar dat er voor het congres al een samenvat- kon verschijnen van de menin- en eisen van al deze discussie pen, die zich beslist niet met een je van Leiden van deze opdracht len afgemaakt, te oordelen naar vijftien pagina's eisen, die er zijn esteld. denkbare onderwerpen zijn in de ■ussies ter sprake gekomen, zoals leding, onderwijs, kinderboeken, ele voorlichting, beroepskeuze, [gelegenheid, parttime werken, sa lvo n en, de huishouding, reclame, ezeggenschap, sociale verzekerin- belastingen. de opvoeding kwam uit de dis- iegroepen het volgende naar rn: vaders moeten een groter deel de opvoeding voor hun rekening en. Om dit mogelijk te maken men part-time werk voor vader moeder beiden, als een oplossing, bij snijdt het mes aan twee en, want de kinderen krijgen een gevarieerde opvoeding en de ders krijgen de kans om aan het Schappelijke leven deel te nemen, mjens vroeg iemand in de discus- zich af of de vaders eigen- nel meer bij de opvoeding van kinderen betrokken willen wor- of dat ze het best vinden, zoals Is: 'vrouw in huis, man buiten iur?'- de mannen meer bij de opvoeding van de kinderen betrokken worden, is het duidelijk en rechtvaar dig dat er dan ook bepaalde voorwaar den voor hen moeten komen. Zo krijgt de vrouw bijvoorbeeld een we- duwenpensioen, wanneer de man overlijdt, maar wanneer de vrouw overlijdt, krijgt de man niets. Men vindt dat het zo zou moeten zijn, wanneer man en vrouw beiden werken, dat zowel de man als de vrouw een weduwen- of weduwnaars pensioen krijgt na overlijden van de partner. Verder, vindt men dat er in de c.a.o.'s een regeling zou moeten worden opgenomen dat er betaald ver lof kan worden opgenomen door man of vrouw bij ziekte van een kind of huisgenoot. Ook kwam de eis naar voren, dat na de geboorte van een baby of de vader of de moeder zes maanden extra ver- behoud van bepaalde sociale zekerhe den. zoals de ziektewet, de WW en de WAO. Overigens was men algemeen van mening, dat de duur van het bevallingsverlof voor de vrouw (en de daarbij behorende uitkering) dient te worden verlengd tot tien weken (op het ogenblik zes weken). Crèches Om het buitenshuis werken van zowel de man als de vrouw mogelijk te maken zijn er nog verscheidene an dere maatregelen noodzakelijk, zoals meer betaalbare chrèches, meer part- timebanen voor man en vrouw, meer overblijfgelegenheid voor dekinderen, gelijke kansen op de arbeidsmarkt, gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid en meer her- en bijscholings mogelijkheden. Om de rolverdeling tussen man en vrouw wat soepeler te maken, moet al bij de opvoeding van het kleine kind vermeden worden het kind 'vast te pinnen' als jongetje of als meisje, of zoals het in de discussiegroepen werd uitgedrukt: 'Het belangrijke is de opvoeding tot 'mens'-zijn en niet het opvoeden tot het 'vrouwtje' of 'man- netje'-zijn. Wat het onderwijs betreft uiter aard ook een belangrijke pijler in de opvoeding van de kinderen vindt men dat er streng op moet worden toegezien dat toelatingen van jongens of meisjes tot bepaalde scholen niet wordt uitgesloten in de statuten of andere reglementen. Bepaalde voor zieningen, die bijvoorbeeld in verband met de toelating van meisjes wense lijk geacht worden (zoals meisjes-toi letten) moeten zo snel mogelijk wor den aangebracht en mogen geen reden zijn meisjes de toelating te weigeren. Verder over het onderwijs: de kinder boeken moeten de werkelijkheid weer spiegelen. 'Laat er gerust maar eens verhalen bij de kinderen doordringen, waar het prinsesje juist door het huwelijk een assepoester wordt en helemaal naast de maatschappij komt te staan'. Men vindt dat sexuele voor lichting een duidelijke taak van zowel ouders als de school is. De voorlich ting moet, volgens de discussie groepen, aan jongens en meisjes sa men gegeven worden en al in de eerste klassen van de lagere school beginnen. Ook moeten er maatregelen genomen worden om de deelneming aan het middelbaar en hoger voortge zet onderwijs van meisjes te bevor deren. Chef Toen het onderwerp 'Het beroeps leven' in de discussiegroepen aan de orde kwam, bleek de eerste de beste vraag voor fikse tegenstellingen in de discussiegroepen te zorgen. Deze vraag was: zou u onder léiding van een vrouwelijke chef willen werken? Opmerkelijk was, dat de vrouwen in de groepen vaker bezwaar hadden tegen een vrouwelijke chef dan de mannen in die groepen. Deze vrouwen verklaarden liever niet onder vrou wen te willen werken, omdat 'vrou wen minder soepel zijn, agressiever en vernijniger zijn')'. Een van de deelneemsters had de ervaring gehad, dat zij zich bij het vragen om inlich tingen automatisch wendde tot de ene man en niet tot de twee vrouwen, die deze inlichtingen konden geven. Ze zei hier onmiddellijk wijziging in te hebben gebracht, zodra het haar dui delijk werd, dat ze onbewust mee werkte aan het instandhouden van een mannenmaatschappij'. Alle man nen die zich over deze zaak uitspra ken zeiden er niets op tegen te hebben onder een vrouwelijke chef te werken. Over de werkgelegenheid voor vrou wen werd opgemerkt, dat in veel plaatsen of streken van ons land to taal geen werkgelegenheid is voor de nog werkende vrouw. Wanneer zij op arbeidsbureau's komen en om werk vragen wordt hun geadviseerd zich maar niet te laten inschrijven, omdat er voorlopig toch geen werk te verwachten is. Dit betekent onder meer dat zij niet als werkzoekenden worden geregistreerd en er bij het werkgelegenheidsbeleid geen rekening wordt gehouden met deze verborgen werkloosheid. Verblijfsgelegenheid Om de vrouw de kans te geven bui tenshuis te werken moeten verder overblijfgelegenheden geschapen wor den bij alle kleuter- en lagere scho len, moeten er opvangmogelijkheden buiten de schooluren en in de vakan ties komen, moeten de schooltijden en de vakanties van het kleuter- en basis onderwijs op elkaar worden afge stemd en mogen de kinderen bij afwe zigheid of ziekte van de onderwijzer (es) niet zomaar naar huis gestuurd worden. Binnen de scholen dienen hiervoor regelingen getroffen worden. Verder is men van mening, dat bij een verdergaande arbeidstijdverkor ting de kortere arbeidsdag de voor keur verdient boven verkorting van de werkweek, waardoor de werktijden van de ouders en de schooltijden van de kinderen meer tot elkaar in over eenstemming worden gebracht Samenwonen Tenslotte kan ook het samenwonen van meerdere gezinnen of het samen- verrichten van bepaalde werkzaamhe den, de vrouw de kans geven een baan te nemen. Vijf discussiegroepen kwamen tot de conclusie dat het sa menwonen in groepen heel wat problemen zou oplossen. Het huishou delijke werk zou dan over een aantal volwassenen verdeeld kunnen worden. Zo ook de kinderverzorging. Kinder oppas 's avonds zou ook nauwelijks meer een probleem zijn. Wel een probleem voor deze vorm van samen wonen is het feit, dat er op het ogenblik nog geen woonvormen be staan waarin dit soort wonen moge lijk is. oor Dick Ringlever MSTERDAM 'Nog duizend van deze meisjes n het hele probleem van de tndverzorging bij kleuters en scholieren zou zijn opgelosfProf. dr. B. Hou- ink van de afdeling preventieve en sociale tandheelkunde aan de VU wil larmee maar duidelijk maken dat hij tevreden is over het experiment met de ïrste twee kindertandverzorgsters. bekend, gaat het hier om hulp- achten voor de tandarts die niet al- ■n mondhygiënisch optreden, maar curatieve bevoegdheden hebben. kunnen boren, vullen, trekken wanden en kiezen, maken ntgenfoto's en wetgn wat ze moeten aen als een zenuw wordt geraakt, iide dames (mevrouw N. van der 8h en mej. L. van Oers) passen die 1 e«n nieuwe opleiding aan de VU Kedane kennis nu sedert ruim een I' jaar toe in een modern geoutil- erae twee-stoels dental-car van de Jiversiteit, die ingeschakeld is bij de flooltandverzorging in en rond Am- «dam. En hoewel de proef nog bij- jaar moet duren, zegt prof. ouwink nu al: 'Hier moet een ver- op komen. Wat mij betreft, kan september worden begonnen met opleiding van nieuwe kandidaten. Ld« zal gebeuren, hangt van de erneid af. Maar zeker is wel, dat in Den Haag positief staat tegen- *r dit soort experimenten. Dat ook s universiteit van Nijmegen groen E?\ toeeg voor een gelijksoortige ™ef ('n dit geval met zeven meis- 1 getuigt daarvan. Deze dames zul- ■n binnenkort hun opleiding voltooi en worden ingezet in de vaste een- •.waar de tandverzorging van kleu- wordt geconcentreerd. 'pleiding oordat de beide Amsterdamse dames van een tandarts) de Wijk in mochten, hebben zij een P> initiatief van prof. Hou wink opge lette opleiding gevolgd. Normaal duurt die twee jaar, maar omdat zij al in het bezit waren van het diploma mondhygiëniste kon daar een jaar af. Prof. Houwink: 'Die opleiding vormde de eerste fase van het experiment We wilden nagaan of we in staat waren zo'n opleiding voor een in Nederland helemaal nieuw beroep te realiseren. Nu, dat is gelukt. We zijn tevreden'. Dat de dames van het VU-experiment daarna juist zijn ingezet bij de school- tandverzorging, bij de jeugd dus, is geen toevalligheid. Men koos er be wust voor. Niet alleen omdat juist bij de schooltandverzorging het tekort aan tandartsen zich het sterkst doet voelen (wanneer men uitgaat van vol ledige dagtaken, zijn er maar driehon derd tadartsen voor beschikbaar), óók omdat deze vorm van tandverzorging voor een belangrijk deel wordt geken merkt door het preventie-element En waar de opleiding van de dames voor al sterk gericht is op deze preventie, leek inschakeling bij deze dienst het meest voor de hand te liggen. Preventie Prof. Houwing: 'De dames werken voor vijftig pet preventief en voor de andere helft curatief. Dat betekent, dat de kinderen voor de behandeling eerst uitgebreide instructie krijgen. Ze leren hoe ze moeten poetsen en er wordt ze ook verteld hoe gevaarlijk snoepen is voor het gebit Meestal worden daar de eerste keer ook de ouders bij gehaald. Want wil je enig effect van zo'n voorlichting overhou- fen, dan is het noodzakelijk, dat juist die ouders doordrongen zijn van het belang van die preventie. Dat ze bij voorbeeld ook weten, dat er cariësrem- mende middelen bestaan en dat ze daarmee leren omgaan'. Hier ligt trouwens, vindt de hoogle raar, ook een belangrijke taak voor het onderwijzend personeel. Na het bezoek van de mobiele behandelka mer, dient op die preventie-voorlich ting ook op school te worden inge haakt De ervaring van de beide da mes, prof. Houwink en de vier bege leidende tandartsen is wat dit betreft gunstig. Hoewel ook prof. Houwink het experi ment nog maar als een zeer beschei den eerste stap op weg naar de oplos sing van het probleem van de kinder- tandverzorging beschouwt, ziet hij groot perspectief als de proef op grote schaal kan worden uitgebreid. 'Het is noodzakelijk, dat voor de kindertand- verzorging een vaste kern wordt ge creëerd. Op het ogenblik fungeert de schooldienst nog te veel als een door gangshuis. Er zijn ook te weinig tand artsen, die zich ervoor opgeven'. Door het opzetten van zo'n kern zal veel preventief werk kunnen worden gedaan. 'Wie bij de jeugd begint, plukt daarvan ook later de vruchten. Als je jong wordt doordrongen van het belang van een regelmatige con trole en eigen voorzorgen, werkt dit ook op oudere leeftijd door'. Triest Op het ogenblik is de toestand van de gebitten van de jeugd ronduit triest, vindt de hoogleraar. 'Statistieken to nen aan, dat het twaalfjarige Amster dammertje gemiddeld vijftien aange taste tand- en kiesvlakken heeft. In veel gevallen hebben noch het kind, noch de ouders daar weet van. De staat van de gebitten is zelfs vaak zo slecht, dat al op kleuterleeftijd pro thesen moeten worden aangebracht. De gemiddelde leeftijd, waarop de Ne derlander zich een kunstgebit moet laten aanmeten, ligt nog op 42 jaar, maar die leeftijd daalt elk jaar". Over het effect van de schooldienst: 'Bij het eerste bezoek aan een Am sterdamse school moesten per kind 5,5 gaatjes worden gevuld en 1,5 kies of tand worden getrokken. Bij het twee de bezoek van onze bus, een half jaar later, lagen deze cijfers een stuk la ger: het aantal vullingen per kind daalde zelfs naar gemiddeld 0,2.' Prof. Houwink ziet daar een goede re- den in die schooltandverzorging te in tensiveren. 'Maar dan zullen we daar ook de mensen voor moeten hebben. En waar tandartsen er te weinig be langstelling voor tonen en er ook nauwelijks de tijd voor hebben, is het enige altemarlef voor dit beroep spe ciaal mensen op te leiden. Met dui zend dames zijn we voorlopig uit de brand'. dooi Willem-Jan Martin Na de vrolijke klanken van Ry Cooder de vorige week, lag het deze keer in de bedoeling wederom de schijnwerper te richten op het puikje van het eigentijds gitaartalent en in dat kader de lezer van deze rubriek een gekombineerde bespreking voor te schotelen van een wat oudere (Greenhouse) en de meest recente elpee (Ice Water)' van LEO KOTTKE, de kampioen van de twaalfsnarige gitaar, die nog maar kort geleden in ons land was teneinde zijn beperkte, doch zeer wakkere schare aanhangers te trakteren op een aantal hartverwarmende staaltjes van de zgn. 'open tuning*: de gitaar gestemd in een bepaald akkoord, hetgeen een serie bijzondere mogelijkheden biedt. Om diverse redenen, die hier minder terzake doen, was Ice Water niet beschikbaar op het moment, dat de vervaardiging van deze aflevering beslist niet langer kon wachten, zodat we het alleen met GREENHOUSE (capital ST-11000) zullen moeten doen. Dat is overigens beslist geen onaangename aangelegenheid. Greenhouse werd opgenomen na de eerste 'officiële' elpee Mudlark; aarzelende pogingen na een drie langspelers tellend onderdak bij enkele 'liefhebberslabeltjes' (Takoma, Oblivion) wat meer aangepaste muziek te maken, en is daar alweer duidelijk een reaktie op. De ritme-sektie, die op Mudlark kennelijk de toegang tot een iets breder publiek moest forceren, is naar huis gestuurd, de enigszins 'freakerige' grappen (men herinnere zich de assistentie van Kim Fowley) zijn verdwenen. Kottke doet het gewoon weer helemaal alleen en komt aldus tot wel zo mooie muziek, die warmer en gevoeliger is dan de Mudlark- selektie, terwijl de demonstraties van vingervlugheid (de korte instrumentale stukken, die weinig meer bieden dan een mager themaatje, dat zeer snel enkele keren wordt herhaald; een vast onderdeel van Kottke's platen) in aantal beperkt zijn. Cat Stevens Greenhouse treft vooral door zijn rust, de zaken lijken wat meer bestudeerd en er is veel ruimte voor gedragen, tot nadenken stemmende ballade-achtige konstrukties, waarvan Paul Siebel's Louise (ook bekend van de latere live-uitvoering van de elpee My Feet Are Smiling)', Tiny Island en het door Kottke's leermeester John Fahey gearrangeerde in Christ There is No East Or West wel de mooiste zijn. Kottke zingt hier ook beter, bedachtzamer, dan ik hem ooit heb horen doen. Met de subtiele gitaarbehandeling wordt Tiny Island zo tot het absolute hoogtepunt van een over het geheel uitstekende plaat. Het wachten is op Ice Water. Dan deel twee van deze aflevering, een gemend gezelschap onder de noemer heren-vokaal. De rij wordt geopend door de ex-Stealers Wheel medewerker Rab N oak es en zijn eerste solo-projekt Red Pump Special. Een aardig jongmens, die Rab, zijn werkjes (hier tien in getal) klinken meestentijds ook best gezellig, maar missen nochtans het kaliber om langer te kunnen boeien. Het is allemaal een beetje oppervlakkig, hetgeen dan nog eens versterkt wordt door de wat stoffige 'producing' en de iets beperkte vokale middelen van onze jonge troubadour. Wat dat betreft springt Jesse Colin Young (elpee: Light Shine) er beter uit De muziek ligt voor een groot deel in hetzelfde (folk, rock, country) vlak als die van Noakes, maar het is allemaal wat helderder, wat doorzichtiger op de plaat gezet. Het effekt is zodoende dat van een lekker opfrissertje, waarbij Noakes de boel gaandeweg een beetje doodslaat Aardig bij Jesse zijn vooral de vijf kortere nummers op kant twee. De driedelige California Suite van de andere zijde is met name door het niet altijd even spannende, maar wel zeer lange (elf minuten) middenstuk Grey Day toch nog wel een hele zit Beslist onder zijn kunnen opereert Cat Stevens naar mijn smaak op zijn recente werkstuk Buddha And The Chocolate Box. Niet zo sterke nummers, kwa tekst zowel als kwa melodie, en vooral een regelmatig onsmakelijk pompeuze registratie (orkesten, synthesizers, grote koren), waarin wét er dan nog aan kompositorisch gehalte aanwezig is met ruim gemak ten onder gaat Iets dat Johnny Rivers voorlopig niet zal overkomen: hij en zijn L. A. Boogie Band houden het de laatste tijd vooral op onvervalste rock-and-roll en rythm-and-blues en edaar komt eenmaal weinig versiering aan te pas. De 'live'» elpee 'Last Boogie In Paris' is daarvan een meer dan afdoende opgenomen bewijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13