Bezuiniging op defensie niet baseren op sprookjes Commentaar Discussie over defensienota kan interessant worden Defensiebudget Jongen (19) gedood bij auto-ongeluk Vliegen naar de West per KLM duurder 'De Groene' en 'De Nieuwe Linie': ook ons steunen Werk hervat bij Bronswerk Nederlandse predikant verliest bibliotheek het weer Zachter 'Duizenden gezinnen' in Limburg nog geen kinderbijslag de kwakzalvers van brabant kruistocht zomerkamp meegenomen «CS? TROUW/KWAK/EET DONDERDAG 9 MEI 1974 B IXlS'EMLAiN'P/COMMEN TAi AR T5/K7 Van onze militair medewerker De achterstand van de NAVO-strijdkrachten op die van het Pact van Warschau lijkt langzaam maar zeker groter te worden. West-Europa, trots op zijn e conomische kracht en zeker van Amerikaanse be scherming, neemt de zorg voor de veiligheid minder serieus dan vroeger. 'Sinds de vorming van de NAVO heeft de openbare mening in Europa zich gewijzigd van demoralisatie tot zelfgenoegzaamheid. De meningsverschillen tussen progres sieven en christen-democraten, maar ook tussen de progressieven onderling, over het defensiebeleid voor de ko mende jaren, hebben van begin af aan als een soort hypotheek op het kabi net-Den Uyl gedrukt. Het moment van 'de eerste aflossing is aangebro ken, nu minister Vredeling (defensie) zijn beleidsnota, om te beginnen bin nen het kabinet, in discussie heeft ge bracht. De tegenstellingen over dit onderdeel van overheidszorg zijn mede hierom zo weerbarstig van aard omdat het standpunt van de progressieven over het defensiebeleid nog een oppositio nele trek vertoont. Wie zaterdagmid dag PvdA-voorzitter A. van der Louw de Keerpuntbezuiniging op defensie met een beroep op de ontspanning heeft horen verdedigen, zal begrijpen wat wij bedoelen. Het defensie-appa raat geldt voor velen uit progressieve kring nog altijd als een fonds waaruit ontzaggelijke sommen kunnen worden vrijgemaakt voor heel wat verhevener doelen. In werkelijkheid hebben vorige kabi netten feitelijk doorlopend op de de fensie-uitgaven bezuinigd. Het investe- ringspeil is op een dieptepunt geko men en er valt dan ook bitter weinig meer uit te snijden. Wat realistischer denkende lieden uit progressieve kring zöëkên het niet in bezuinigen in het wilde weg maar in een profijtelijke uitwisseling van ta ken tussen de NAVO-bondgenoten. Dat is een bijzonder verstandige op zet, want van de afzonderlijke lidsta ten mag niet meer worden verlangd dat zij op de lange duur drie krijgs machtdelen blijvend gaaf houden. De geweldige kostenstijgingen die daar mee gepaard zouden gaan, zijn niet bij te houden. Overigens moeten van de hopelijk ko mende herverdeling van taken binnen de NAVO geen gouden bergen wor den verwacht. Wanneer aan ons land taken worden toegedeeld die wij op grond van onze geografische en histo rische omstandigheden en technologi sche bekwaamheden het best kunnen vervullen, dan komen wij er nog niet met een koopje af. Dan zullen ons ho ge en dure eisen van kwaliteit en spe cialisatie worden gesteld. Het is nog maar de vraag of met zo'n nieuwe taakverdeling ons defensiebudget be duidend lager zal kunnen worden. Het is natuurlijk wel waar dat onze budgettaire positie er prettiger op wordt naarmate wij meer defensieta ken in het Brusselse hoofdkwartier van de NAVO 'afmelden'. Minister Vredeling verduurt dezer dagen dan ook grote druk van partijgenoten voor wie er niet genoeg taken afgestoten kunnen worden. Het schijnt dat de mi nister aan deze druk weerstand biedt. Wij menen dat hij daarbij steun ver dient. De onderlinge uitwisseling van specia lisaties behoort zo mogelijk in goed overleg met de bondgenoten te wor den geregeld- Dit overleg, dat net goed op gang is gekomen, moet een redelijke kans krijgen. Wie op de re sultaten ervan wil vooruitlopen, wekt twijfel over zijn loyaliteit met het bondgenootschap. Wat ons betreft mag de loyaliteit aan de NAVO elke dag ter discussie staan, maar dan in principiële zin. Het zou wat minnetjes zijn, er stiekum on deruit te willen kruipen door onze de fensieinspanning bij stukjes en beetjes op andere lidstaten af te wentelen. Het gevaar lïiervan is, dat zonder doelmatige strijdkrachten deze me ning gemakkelijk zou kunnen omslaan naar paniek". (WKF Thompson, Mili tair deskundige Daily Telegraph). De defensienota die wij tegen juni verwachten zal antwoord geven op de vraag in welke mate Nederland deze Europese ontwikkeling volgt. Dat het de bewindslieden voor defensie niet gemakkelijk valt, hun beleid te for muleren, is zonder meer duidelijk. De meningen dn binnen- en buitenland over doel, samenstelling en omvang van de NAVO-strijdkrachten lopen sterk uiteen. Die verdeeldheid houdt verband met onder andere verschil van inzicht in de politieke toekomst van Europa en de waarde van militai re middelen voor het bereiken van in ternationale politieke doelstellingen. In wat voor een Europa willen wij le ven? Moet het groot zijn of klein; een Europa der vaderlanden of een geïn tegreerde gemeenschap? Steunen wij de ontwikkeling dn de richting van een zelfstandige utilitaire macht of «anvaarden wij een afhankelijkheids positie ten opzichte van Amerika of Rusland,-? Zonder een duidelijk ant woord óp deze vragen is het praktisch onmogelijk een adequaat defensiebe leid vast te stellen. De verdeeldheid dn Europa over het te voeren veiligheidsbeleid maakt on ze defensie duurder dan nodig is en tast de slagvaardigheid van de strijd krachten aan. De EEG heeft negen ministeries van defensie en 25 institu ten voor hogere militaire vorming. Binnen de NAVO zijn dertien ver schillende ontwikkelingsprogramma's voor een anti-tank-defensiesysteem, zes programma's voor de ontwikkeling van raketten voor middellange afstand. Dubbel werk De ex-voorzitter van het militaire co mité van de NAVO,- generaal Stein- hol'fy onderstreepte onlangs dat de NAVO-bondgenoten per jaar twintig miljard dollar besteden aan militaire research en ontwikkeling, en dat zij nog dertig miljard zullen besteden voor de verdere ontwikkeling van mo derne militaire uitrustingen. Hij voeg de daaraan toe dat tenminste 'de helft •van dit enorme bedrag wordt uitgege ven aan programma's die het werk dupliceren dat elders in het bondge nootschap wordt' verricht. Het gebeurt zelfs dat dit werk drie- of zelfs vier •maal herhaald wordt'. Het Warscbau-paot daarentegen heeft door eenheid van strategische en tac tische opvattingen, door integratie van commando- en verzorgingsstructu ren en een grote mate van standaar disatie op materieel gebied, de effecti viteit en slagvaardigheid van zijn krijgsmacht op maximale hoogte ge bracht. MEPPEL (ANP) De 19-jarige F. Brukers uit Hoogeveen is woensdag middag in Meppel met zijn auto met vrij hoge snelheid over de kop gesla gen, tegen een boom terechtgekomen en vervolgens in een sloot beland. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is hij overleden. leiderschap zijn eeker aanwezig. Maar het wachten is op het beleid dat door maatregelen op het gebied van organisatie, opleiding en voorlichting een kader schept waarin het individu zich thuisvoelt en de effectiviteit van de organisatie op het vereiste peil kan worden gebracht. Een parade op het Rode Plein in Moskou Ook in Nederland zijn de meningen over de toekomst van onze defensie verdeeld. Keerpunt'72, het regeerak koord van de progressieven, geeft pri oriteit aan de wenselijkheid van een voortgaande afremming van defensie- uitgaven (1500 miljoen gulden in vier jaren). KVP, ARP en CHU stellen het belang van een adequate defensie voorop; deze moet voldoen aan hoge eisen van moreel, paraatheid, mobili teit, uitrusting en geoefendheid. De behandeling van de defensienota in de Tweede Kamer belooft interessant te worden. Stok achter de deur Aan de opstellers van de defensienota mogen wij de eis stellen dat zij de po- litiek-mtlitaiire werkelijkheid als uit gangspunt nemen bij de vaststelling van wat nodig is voor onze veiligheid. Eén aspect daarvan ds dat de ontspan- ningspolitiek wordt gedragen door het nucleaire en conventionele even wicht tussen Oost en West. Een bruikbare militaire stok achter de deur is dn het internationale politieke verkeer nog steeds een effectief mid del. De werkelijkheid gebiedt evenwel te zeggen, dat door de achterblijvende inspanning van West-Europa de ach terstand van de NAVO op het Pact van Warschau steeds groter wordt. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn is niet te zeggen. Wel is het zo dat naarmate die achterstand groeit, de veiligheid van West-Europa in toene mende mate wordt bepaald door ande ren, als Amerika en Rusland. De olie crisis moet ons hebben geleerd, hoe kwetsbaar een dergelijke afhankelijk heidspositie is. Medt tegen deze ach tergrond moeten wij .de druk beoorde len die van meer dan één kant wordt uitgeoefend op de omvang van de na tionale defensie-inspanning. Verdoezelen Uiteraard is er altijd de mogelijkheid dat de regering vanwege stijgende personeels- en materieel-kosten, het gebrek aan internationale samenwer king op defensiegebied en het 'belang van andere overheidszaken, moet be sluiten om het wat kalmer aan te doen. De neiging bestaat om deze mo tieven wat te verdoezelen. Allerlei theorieën of verwachtingen worden dan te voorschijn gehaald om waar te maken dat de defensie-inspanning zon der risico kan worden teruggebracht. Maar met een vertekening van de rea liteit is niemand gebaat. Het is een verantwoordelijkheid van de overheid om de risico's van een gekozen weg duidelijk kenbaar te maken. De defensienota kan binnen de krijgs macht een einde maken aan veel onze kerheid. Vooral het vrijwillig dienst personeel heeft de laatste tijd veel te verwerken gekregen. Al jaren lang wordt in en buiten het parlement ge sproken over de inkrimping van de krijgsmacht en de opheffing van een heden. Het moreel lijdt daaronder, met ais gevolg een zekere mate van vervreemding van organisatie en lei ding. Daarnaast zijn tal van regels het cement van de organisatie zon eter enig overleg veranderd of verval len verklaard. Het gaat daarbij om het creëren van meer ruimte voor het individu in de werk- en leefsfeer. Maar velen zien daar het nut niet van of zijn er nog niet aan toe, die grote re ruimte op een verantwoorde wijze te gebruiken. De praktijk leert dat de groter wor- den de vrijheid vooralsnog een beper kende invloed heeft op de mogelijkhe den om het individu op te leiden en de eenheden te oefenen. Begeleidende verschijnselen van het proces van ver maatschappelijking zijn: kwaliteitsver lies en een verzwakking van de ge zagsrelatie aan de basis van de organi satie. Kwaliteitsverlies Dat kunnen natuurlijk tijdelijke effec ten zijn. De voorwar rden tot verbete ring zoals de bereidwilligheid van het personeel en de kwaliteit van het Van een verslaggever SCHIPHOL Met ingang van 15 mei zal de KLM haar tarieven voor de diensten op Suriname en de Neder landse Antillen met twaalf procent verhogen. Zeven procent hiervan is een opvang van de sterk gestegen kos ten, vijf procent is 'tariefsaanpassing*. In januari heeft de KLM haar tarie ven voor bestemmingen in de West al met zes procent verhoogd. De nieuwe verhogingen, die parallel lopen met de prijsstijgingen die alle IATA-lucht- vaartmaatschappijen met toestemming van hun regeringen hebben doorge voerd, zou de KLM al eerder hebben doorberekend als de Surinaamse mi nister Bruma daartegen geen bezwaar zou hebben gemaakt. Uitgaande van de bestaande overeenkomst voor de 'cabotagetarieven' had minister Bruna gezegd de prijsstijgingen niet te zul len aanvaarden. Minister Westerterp heeft de Suri naamse bewindsman begin dit jaar de stukken doen toekomen waaruit zou blijken dat de KLM met de huidige tarieven op de diensten naar de West verlies lijdt. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de heer Bruna nooit op de brieven van minister Westerterp gereageerd. De regering van de Antillen heeft nooit bezwaar tegen de tariefsverho ging gemaakt. Met ingang van 15 mei zal een retourticket Amsterdam-Para maribo voor Nederlanders en rijksge noten in het hoogseizoen 1906 gulden kosten, in het 'laagseizoen' 1788 gul den. Het speciale retourtarief geldig voor veertien tot 28 dagen gaat nu in het hoogseizoen 1413 en in het 'laag seizoen' 1192 gulden kosten. Van een verslaggever AMSTERDAM De opinie-weekbla den De Groene Amsterdammer en De Nieuwe Linie hebben bij minister Van Doorn een officiële aanvraag ingediend om, bij subsidiëring van de Haagse Post door de overheid, eenzelfde finan ciële bijstand te krijgen. Beide week bladen vinden het onbillijk dat de Haagse Post een voorsprong met over heidshulp zou krijgen op dezelfde markt, waarop zij ook opereren. De twee weekbladen verklaren al geruime tijd in een moeilijke positie te verke ren. Va elf dagen: UTRECHT De staking bij Brons- werk Utrecht, een dochter van het VMF-concern is voorbij. De ongeveer 160 stakers besloten gisteren na elf dagen het werk te hervatten op grond van volgende toezeggingen: De helft van het aantal gestaakte dagen zal normaal worden uitbetaald. Er komt een commissie, die een onderzoek in gaat stellen naar de be loningsstructuur binnen het VMF-con cern, naar de sociale problematiek binnen Bronswerk en naar de hape rende overlegstructuren. De directe aanleidiifg tot de staking vormde het verschil in beloning bij de verschillende VMF-bedrijven. Per soneel van Bronswerk zou per maand zo'n 150 tot 170 gulden minder verdie nen dan hun collega's in Amsterdam. Er was echter meer dat de situatie ex plosief maakte. De opdracht van de commissie duidt er al op dat er in het bedrijf ook het een en ander man keert aan de sociale structuur. De heer C. Meijer, lid van de bemidde lingscommissie gisteren: 'We willen tot op de bodem gaan uitzoeken wat de oorzaken zijn van de onrust bij Bronswerk'. Volgens hem is het over leg slecht. SYDNEY Door een plotselinge overstroming tengevolge van een wolkbreuk, waardoor de voorstad Granville bij Sydney getroffen werd, heeft drs. C. Uidam, predikant van de Nederlandse gemeente in de Australi sche presbyteriaans kerk, zijn hele bibliotheek verloren. De predikant was niet tegen dit soort calamiteit verzekerd. Drs Uidam (49) was predi kant te Stevensweert, voordat hij in I960 naar Australië emigreerde. Ook in de volksmond is bekend dat voor een beëindiging van een droogte periode winden tussen west en zuid vereist zijn. Er mag dan maandag jongstleden in Twente acht millimeter regen gevallen zijn, die was uitvloei sel van een koude, continentale de pressie met centrum boven Oost-Euro pa. In dat grote verband gezien is het meestal een serie oceaandepressies, die een definitieve afsluiting bewerk stelligt. Tot voor kort ging dat niet, omdat een vrijwel permanent hoge- drukgebied boven Schotland de weg naar West-Europa met aanhoudend succes versperde. Begin deze week werd het maximum eindelijk van zijn plaats losgeweekt en passeerde het gisteren overdag onze omgeving. Het lag gisteravond met 1020 millibar over de Noordzee, Frankrijk en West- Duitsland. Het gaf een zeer rustige weerstoestand. Plaatselijk waren er zonnige doorbraken, maar vooral in het noorden bleken de wolkenpartijen erg kleverig. Het gevolg ervan was, dat de middagtemperatuur in eerste aanleg niet qveral even duidelijk steeg. Vlissingen bereikte dertien gra den Celsius, elders bleef het 10 tot 12 graden tegenover zestien graden Cel sius in het Deense Aalborg bij veel zon en noordelijke wind, evenals in het Zweedse Karlstadt. Sleeuswijk en Berlijn kwamen op zeventien graden Celsius, tegenover Essen en Stuttgart negen gr. Celsius. De wind is in de loop van woensdag naar de zuidhoek gegaan en vandaar zal het dan eindelijk warmer worden met middagtemperaturen van vijftien tot zestien graden Celsius. In Enge land, onder andere in de omgeving van Nottingham, werd het woensdag middag zeventien graden. De toevoer van zachtere lucht wordt mee bewerk stelligd door het koufront van een de pressie (995 mb) die optrekt naar het zeegebied ten westen van Schotland. Dit minimum had tussen dinsdagmid dag en woensdagavond in het Ierse Valentia al dertig millimeter water geleverd. In Stornoway op cle Hebri- den twaalf millimeter. Cork kreeg er gisteren overdag veertien millemeter bij. Het front komt vertraagd dichter bij, waardoor de zuid- tot zuidoostelij ke ivinden in onze omgeving de tijd krijgen zich wat verder te ontplooien en geleideijlk warmere lucht aan te voeren. De regen zien wij direct nog niet komen en er zal echt wel meer moeten gebeuren bijvoorbeeld een nieuwe depressie-impuls vanaf 'het midden van de oceaan om de grondwaterstanden flink op te trek ken. Onweer werd gisteravond alleen gepeild in midden- en zuid-ltalië. En dan nog even een terugblik. De Nieuwsbrief' van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (LEI) meldt, dal het tussen 2 en 11 april 1974, dus over een periode van tien dagen, 'o- mer' jaas. De maximum-temperaturen overschreden in die periode namelijk de zomergrens van de temperatuur, te ■weten achttien graden Celsius. Het aantal uren 'zomer' in die periode ivas in De Koog 0 (twaalf minuten), Leeuwarden 6, Eelde 9, Valkenburg (ZH) 8, Vlissingen 9, Twente 15, Beek 20, De Bilt 23 en Eindhoven 29. Na 11 april werd het weer 'winter' en die duurde tot en met 7 mei met enkele korte onderbrekingen voort. De 'noordmoesson' was dit voorjaar tvel heel sterk. Dat is niet ongewoon na zachte en slappe winters. De zuid noord-stroming wordt meestal gevolgd door een voord-zuid-stroming. Beide varianten zijn persistent. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens het CPN-Ka- merlid Dragstra moet het aantal per soneelsleden bij de raden van arbeid worden uitgebreid, teneinde een tijdi ge uitbetaling van de kinderbijslag te verzekeren. In schriftelijke vragen aan minister Boersma van sociale za ken heeft het Tweede Kamerlid giste ren op een dergelijke uitbreiding aan gedrongen. 'Op dit ogenblik dus zes weken na het verstrijken van het eerste kwartaal van dit jaar wach ten in Limburg nog vele gezinnen op hun uitkering*, aldus de heer Drag stra, die informeert of dit in de rest van het land ook het geval is. Hij meent dat deze situatie veel gezin nen onnodig in financiële moeilijkhe den brengt In een commentaar hier op vertelde een woordvoerder van de raad van arbeid te Maastricht ons dat in de maand april een aantal perso neelsleden ziek is geweest, waardoor inderdaad een stagnatie in de uitbeta ling ds ontstaan. Het zou echter slechts gaan om een paar duizend ge vallen. 'Voor 1 juni zullen alle bijsla gen zijn uitgekeerd', aldus de raad van arbeid in Maastricht. De Amster damse raad van arbeid kon gisteren niet vertellen hoe het er in Amster dam bij staat omdat functionarissen, die inlichtingen konden verschaffen niet aanwezig waren. De raad van ar beid in Rotterdam had niet te klagen over gebrek aan personeel en heeft ook geen achterstand in uitbetaling van de kirderbijslag. HOOG WATER. 10 mei Vlissingen: 4.10- 16.32; Haringvlietsluizen: 5.56-18.23; Rotter dam; 7.05-19.22: Scheveningen: 5.24-17.49: IJmuiden: 6.02-18.27; Den Helder: 9.48-22.04; Harlingen: 0.03-12.11; Delf7ijl: 7 19-14.2,. onder redactie van loessmil De 'Brabantse Dag' wordt dit jaar voor de zeventiende keer in Heeze gevierd, maar als je alle dagen dat het feest duurt (ditmaal van 16 augustus tot 1 september) optelt, kom je tot veel meer dan zeventien dagen. Eén dag zou trouivens te kort zijn om alles wat er te zien is, goed in je op te nemen, icant elke keer wordt er een veelomvattend thema gekozen, waar omheen diverse ma nifestaties op poten gezet worden. Zo zagen in 1972 meer dan honderd duizend nieuwsgierigen de reuzen uit oude tijden aan zich roorbij- trekken en vorig jaar de historie van het vervoer. Dit jaar zijn het de 'kwalzalvers, chirurgijnen en heelmeesters in liet groothertog dom Brabant', die het middelpunt van de feestelijkheden vormen. Achtereenvolgens herleven in Heeze 'de piskijker, de groendok- ter, de rondtrekkende vroedvrouw met haar kraamstoel, de pillen draaier, de kwakzalver, de voppe- ren en vopperinnen, de dutsbette- rinnen, de bultdragherinnen, de gebedsgenezer, de bedevaartganger' en dat zijn ze nog niet eens alle maal Wie de Brabantse Dag meemaakt, zal zich wanen in de tijd waarin de in het zwart geklede kioakzal- vers rondtrokken in een rijtuig, getooid met menselijke geraamten en grote glazen bokalen. In die bo kalen waren bezienswaardigheden tentoongesteld: kinderen met twee hoofden of menselijke harten op wijngeest. In die obscure sfeer brachten de kwalzalvers hun 'ge neesmiddelen' aan de man, drankjes die vaak niet meer waren dan bij voorbeeld aftreksels van rode kool. In het duistere verleden dat ook Brabant gekend heeft, waren er velen die misbruik maakten van het medelijden van medemensen en daar goed geld mee verdienden. Er waren er in die ijzersterk waren in het simuleren van ziekten. De 'vopperinnen' heetten niet voor niets zo en hadden echt met fop pen tc maken. Dat waren vrouwen die deden alsof ze krankzinnig wa ren. Ze lieten zich geketend rond voeren door een begeleider, die na tuurlijk in het komplot zat en geld probeerde los te kloppen om zoge naamd kaarsen voor de arme zieke te kunnen opsteken in de hoop haar 'lijden', zo te kunnen ver zachten. En zo had je ook de 'bult dragherinnen' die het, opgestopt met kussens, deden voorkomen als of ze hoogzwanger en erg zielig waren. Voor bepaalde ziekten bij mensen en dieren golden er vaste metho den om beter te worden en vooral op dit uitgebreide terrein tierde het bijgeloof welig. Populaire hei ligen konden allemaal een bepaal de ziekte 'genezen'. Voor reumatiek bijvoorbeeld moest je bij de heili ge Leonardus zijn. En natuurlijk moest je flink voor de 'genezing' betalen, of je beter werd of niet niet. Behalve de optocht van al deze duistere figuren (25 augustus) is er op alle dagen een tentoonstel ling in het kasteel, op 17 en 18 au gustus een Brabants wagenspel-fes tival en op 24 en 25 augustus het edelambachtendorp en opnieuw het wagenspel De officiële opening van Brabants langste dag valt na tuur op 16 augustus. Krap anderhalve maand geleden demonstreerden de kinderen van Huizen in hun dorp met spandoe ken tegen het doden van jonge zeehondjes. Dat was al een hele manifestatie, maar nog niets verge leken bij de 'Kinderkruistocht 1974', volgende week zaterdag in Den Haag. Dan trekken er zo'n 2500 lagere schoolkinderen namens alle kinderen van Nederland in optocht van het Haagse Malieveld naar de Noorse ambassade met een nog niet te schatten aantal handteke ningen tegen de zeehondenslach ting bij zich. Om half één zal de Noorse ambassadeur de lijsten zelf in ontvangst nemen. De handtekeningen worden deze week huis aan huis ingezameld door kinderen van alle lagere scho len, voorzover die willen meewer ken. Een verzoek daartoe hebben ze gekregen uit Huizen, waar de De doopsgezinde vredesgroep houdt er een eigen boerderij op Texel op na, die Bloem en Bos heet Behalve weekends worden daar ook zomerkampen van tien dagen gehouden, die tegelijk praat- en ontspanmngsdagen zijn. Deze zomer zijn er drie, waarvan twee met een speciaal gespreksthema: van 10 tot 20" juli kan iedereen met zijn problemen komen, van 20 tot 30 juli is het thema 'een heer (Bommel) moet alles alleen doen', waarin het over het individu in de wereld gaat, en van 30 juli tot 9 augustus over 'de macht van de machtelozen'. Suggesties voor de discussie zijn altijd welkom. En natuurlijk wordt er niet alleen ge praat, want op Texel en in Bloem en Bos valt nog veel meer te doen en te beleven. In alle kampen (er bij zijn kost per kamp ƒ150) zijn nog een paar plaatsen open voor mensen tussen de 18 en 30 jaar. Opgaven voor het eerste kamp in elk geval vóór 19 juni bij Henk Versluis, Wildschutlaan 12 in Gorinchem. aktie is begonnen na de vertoning van de t.v.-film 'Zeehonden leven maar kort'. De kinderen van de Cort van de Lindenschool in Hui zen waren daar zo van onder de indruk, dat ze onder leiding van hun schoolhoofd Kees Kruithof in het dorp demonstreerden, zelf een sticker met 'stop zeehondjesmoord' er op maakten en hun aktic tot de rest van het land gingen uitbrei den. De directeur van het in Canada ge vestigde international fund for ani mal welfare (IFAW), Brian Da- vies, heeft beloofd op 18 mei ook in Den Haag te zullen zijn. Nog maar nauwelijks hebben we de 'goede raad voor fietstochten' van de 'Stichting: fiets!' ter harte genomen, of het vijfde boekje van de achtdelige 'Pietsotheek' is uit. Het heet 'Neem de fiete mee', en dat kan, volgens het omslag al, met auto, caravan, boot, trein, bo de, vliegtuig, rekken, imperiaals en aanhangwagentjes. Zolang de fiets bij wfjze van spreken op reis in ei gen hand kan worden gehouden, zijn er niet zo gek veel problemen, maar zo gauw de reiziger met flets afhankelijk is van anderen is het uitkijken geblazen. Treinen, bode diensten, boten en vliegtuigen ne men over het algemeen wel fietsen mee (een opgevouwen vouwfiets raag zelfs op het balkon, in het ba gagenet of onder de bank in de ge wone reizigerstrein gratis mee)., maar bijtijds informeren en afspre ken kan geen kwaad. Dat het ver voer niet altijd even makkelijk is, komt misschien wel doordat we in Nederland samen ruim acht mil joen fietsen bezitten en dat is niet niks. 'Neem de fiets mee' kost ƒ4,20 en wie dit bedrag op postgiro 234567 van de Stichting: Fiets! in Amster dam stort, krijgt het thuis in de bus. De drie resterende Fietso- theek-deeltjes gaan 'fietsen in club verband', 'fiets-evenementen orga niseren' en 'fit door fietsen' heten. Als alles volgens plan verloopt, ko men ze omstreeks 1 juni al uit Verkeerd begrepen opdracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7