Mevrouw Allende doet beroep op kerken 'Sociale voorzieningen niet verder verbeteren' De Zonne-\foss laat de Zomermode los. Wernhout aan ramp ontsnapt na botsing tussen vrachtwagens Zijn die nieuwe badstof jurkjes van V>ss niet te bloot? Ruime meerderheid in Tweede 'Kamer voor wijziging zondagswet 'Help politieke gevangenen en alle Chilenen die voor mensenrechten opkomen 1 'Chili is nu één grote gevangenis' Burgemeester Knottnerus lid van eerste kamer KLM ontkent gift verkiezingsfondsen voor president VS AOW mag van werkgevers alleen maar de loonstijgingen volgen I lAfFMIf voor de goede 'gastheer: ROÜW/KWARTET DONDERDAG 9 MEI 1974 BINNENLAND K5 Van een verslaggever BREDA/DEN HAAG De inwoners Tïn het Brabantse Wernhont (ge meente Zundert) zijn gisteren aan een ramp ontsnapt toen na een aanrij- jjjjjg van twee vrachtwagens een ben- jlnestation in brand raakte. De brand weerkorpsen van Zijndert, Etten-Leur en Rucphen wisten de vlammenzee te blossen: er ontstond geen explosie. Leden van de actiegroep, die al maan den lang actie voeren tegen het zware verkeer over de 'oude E-10', (de nieu we weg Breda-Antwerpen is niet erg geliefd bij de vrachtwagenchauffeurs) hebben na de brand gisteren opnieuw geprotesteerd. In Den Haag verklaar de minister Westerterp dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid gewenst is dat het vrachtverkeer op de 'oude' weg verder wordt beperkt. Het ongeluk gebeurde gisteren toen Benzinestation in brand op 'oude E-10' de 42-jarige Duitse vrachtwagenchauf feur K. K. zijn combinatie; komend uit de richting Breda, linksaf stuurde naar een benzinestation aan de andere kant van de weg. De combinatie werd juist gepasseerd door een truck, be stuurd door de 23-jarige A. van B. uit Vierpolders. Bij de botsing sloegen beide wagens over de vier pompen van het benzinestation en zij kwamen tot stilstand tegen de pui van bet sta tion, die ingedrukt werd. 'In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Waltmans (PPR) noemde minister Westerterp als voornaamste motief van de chauffeurs om de oude route te blijven rijden het feit dat aan de grensovergang van de nieuwe E 10 geen douane-expediteurs geves tigd zijn. Deze expediteurs bemidde len bij het voldoen aan nog resteren de grensformaliteiten. Volgens minis ter Westerterp bestaat het belangrijk ste deel van het vrachtverkeer op de oude route uit verkeer binnen de Be nelux, dat de grensformaliteiten ook aan de nieuwe E 10 kan afwikkelen. Slechts het verkeer binnen de EEG en derde-landen-verkeer zal nog ge bruik moeten maken van grensover gang Wernhout-Wuustwezcl. In ieder geval zal minister Westerterp onder zoeken of, desnoods in Benelux-ver- band, nog verdere maatregelen op het gebied van de grenscontrole kunnen worden genomen. Een andere reden voor het mijden van de nieuwe E 10 is volgens de mi nister (in onze krant werd er al over geschreven) het ontbreken van Hore- ca-gelegenheden voor chauffeurs aan de E 10 op Nederlands gebied. Er is reeds begonnen met de bouw van een weg-restaurant, dat in de tweede helft van dit jaar zal worden geopend. (ADVERTENTIE) UTRECHT Mevrouw Beatrice Allendeheeft de kerken dringend gevraagd hun hulp aan de politieke gevangenen en aan alle Chilenen die voor de mensenrechten en voor herstel van de democratie opkomen uit te breiden. Mevrouw Allende deed dit beroep op de vergadering van de Raad van Kerken in Amersfoort. Mevrouw Allende drong er in het bijzonder op aan dat bui tenlandse kerkelijke delegaties in Chili permanent in de ga ten houden hoe hqt daar ge steld is met de mensenrech ten. Zeer nuttig zou volgens haar zijn:' druk van het Vati- caan, van bisschoppenconfe renties, van de wereldraad van kerken ec van kardinaal Al- frink als internationaal voor zitter van de katholieke vre desbeweging Pax Christie. 'Chili is thans van noord tot :uid één grote gevangenis', zei mevrouw Allende. 'Er zijn tal ran concentratiekampen en speciale ingerichte massaker kers. De schattingen van het ïantal doden na de staatsgreep lopen uiteen van vijftien- tot veertigduizend. De .-.artelin- gen en het moorden gaan door'. Op een vraag van prof. Patijn van de sectie internation 'e saken verzekerde mevrouw Al lende dat de militaire junta in Santiago wel degelijk gevoelig is voor diplomatiek-^ en ande- 'o pressie vanover de grenzen, iij verzocht de kerken daarom voor hun protesten alle moge lijke milieus en tribunes te benutten. Mevrouw Allende nam nota van het feit dat een lid van de raad, mevrouw Went-- t der Vring (Nederlandse Pro testantenbond) kort na de staatsgreep met een afvaardi ging van de wereldraad van kerken Chili heeft bezocht in een poging de mensenrechten veilig te stellen, en dat nu veer een delegatie van de we reldraad in Chili vertoeft met eenzelfde opdracht. Mevrouw Allende drong aan zo groot mogelijke publiciteit over de bevindingen van dergelijke missies. Op een vraag va kardinaal Alfrink bevestigde mevrouw Allende dat de in Chili werk zame oecumenische comité's ot steun aan de vervolgden alle medewerking verdien -i. Zij antwoordde ds. G. van Hal- sema (lid van het moderamen van de gereformeerde synode) dat ook assistentie van de re formatorische kerken in de andere Zuidamerikaanse lan- Jen zeer doeltreffend zou zijn. Mevrouw Allend. vroeg in het bijzonder hulp voor twee cate gorieën: de artsen die hebben geweigerd mee te doen aan de itaking tegen president Allen de. en daarom door de junta brodeloos zijn gemaakt, en de advocaten die nu pleiten in politieke monsterprocessen. Mevrouw Allende spr-k haar dankbaarheid uit voor wat de bij de raad aangesloten ker ken, kardinaal Alfrink met Pax Christi en de 38 uitgewe zen Nederlandse missionaris sen voor Chili hebben gedaan. De verdiensten van de zende lingen en missionarissen voor de ontwikkeling van het Chi leense volk zijn onschatbaar, zei mevrouw Allende. Vice-voorzitter mgr. Ernst (RK) zei mevrouw Allende toe, dat de raad nader zou be zien hoe hij, via de eigen in ternationale relaties van de aangesloten kerken en via de wereldraad, zijn hulp aan Chi li kan vergroten. In een gesprek met vertegen woordigers van de Nederland se vakbeweging gaf mevrouw Allende later een overzicht van de toestand waarin de Chileense arbeiders verkeren. Zij waarschuwde ervoor dat de projecten, die men wil steu nen, zorgvuldig moet uitkie zen. 'Als de junta er greep op krijgt komen de gelden ni£t terecht waar ze horen. Dat is al eerder gebleken', zei zij. Mevrouw Allende tijdens haar bezoek aan de Raad van Kerken. Rechts prof. Berkhof. Van onze correspondent STADSKANAAL Burgemeester S. R. Knottnerus is benoemd tot lid eer ste kamer. In verband met het recen te overlijden van dr. Beerenkamp in Hoogeveen en de daaruit ontstane va cature in de CH-fractie van de eerste kamer is benoemd verklaard burge meester S. R. Knottnerus van Stadska naal. De heer Knottnerus die reeds eerder daarin zitting heeft gehad ver klaarde gisteren nog geen beslissing te hebben genomen omtrent het aan vaarden van deze zetel. Met een klein kraagje. Badstof-velours. A Mini. Maten: 36, 38, 40. 4r0»* DEN HAAG Een woordvoerder van de KLM heeft gistermiddag perti nent ontkend, dat de KLM bijdragen in de verkiezingsfondsen-1968 van zo wel de Republikeinse als de Democra tische partij in de VS heeft gestort. Deze ontkenning van de KLM volgt op vragen die de PvdA-Kamerleden Epema-Brugman en Ter Beek minis ter Westerterp van verkeer en water staat gesteld hebben. Zij vragen of het waar is dat de KLM in 1968 bena derd is om geld te storten (er is een bedrag genoemd van 80.000 dollar) in de beide verkiezingsfondsen en welke reactie de luchtvaartmaatschappij hierop heeft gegeven. Zij wijzen de bewindsman op het on derzoek, dat de speciale aanklager in de Watergate-affaire, Leon Jaworsky. instelt naar onwettige bijdragen van industriële ondernemingen en lucht vaartmaatschappijen aan het fonds van herverkiezing van president Nixon. 'Weet de minister ook of dit onderzoek zich uitstrekt tot soortgelij ke activiteiten van ondernemingen en luchtvaartmaatschappijen ten tijde van de presidentsverkiezingen in 1968', aldus deze Kamerleden. 0EJONGEJENEVER MET KWALITEITS CERTIFICAAT Hebt u een klein potje om de ze muis in te begraven ADVERTENTIE rende welke men op alle dagen moet hebben gewerkt om voor een uitke ring in aanmerking te komen dient te worden verlengd tot dertien. De kinderbijslag van het eerste kind dient bevroren te blijven. Al leen: de opbrengst van deze bevrie zing dient niet langer in het fonds voorheffing pensioenverzekering te worden gestort maar zou tot uitdruk king moeten komen in een verlaging van de kinderbijslagpremie voor de werknemer. Scheefgroei De voorzitter van het verbond van Nederlandse ondernemingen (VNO) mr. Chr. Van Veen typeerde het werkgeversplan als volgt: 'De stijging van de sociale verzekeringspremies is verontrustend. Het is daarom meer dan ooit noodzakelijk scheefgroei in de sociale voorzieningen af te kappen en alleen de essentie van socdale voor zieningen te behouden voor hen die het echt nodig hebben. De achtergrond voor het bezuinigings plan is de vrees, van de werkgevers dat er binnenkort weinig of geen ruimte overblijft voor verbetering van het reëel beschikbaar inkomen van de particuliere sector, zowel voor de looninkomens als voor de overige in komens. Te hoog Het, kabinet gaat ervan uit dat de so ciale premiedruk in de jaren 1973- 1977 met niet meer dan drie procent zal mogen toenemen. De werkgevers vinden deze norm te hoog. Het is vol gens de werkgevers realistischer er van uit te gaan dat de stijging van het brutonationaal produkt per jaar zo'n 3.5 procent zal bedragen. Aange zien ons nationaal inkomen globaal voor de helft terecht komt in de col lectieve sector en voor de andere helft in de particuliere sector zou bij een gelijk blijven van de premie- en belastingdruk ook reeds de helft van deze 3.5 pet dus 1.75 pet aan collectie ve voorzieningen worden besteed. Hiervan gaat dan nog af een sociale premiestijging op jaarbasis van 0.75 procent en een verzwaring van de be lastingdruk van 0.6 procent. Voor de gehele particuliere sector zou dan nog maar 0.4 procent overblijven. Met een diepe blote rug. Badstof-velours. f Lang. Maten 36 en 40. In alle eenvoud. Badstof-velours Lang. Maten: 36.38.40. Öïfc" Verwacht U een echte ken ner van Jonge Jenever? Zorg dat U De Kuyper Jonge Jenever in huis hebt. JONGE JENEVER DEN HAAG De gezamenlijke werkgevers wijzen voor de komen de jaren een verdere uitbreiding en verbetering van de sociale voorzieningen van de hand. In plaats daarvan stellen zij voor op bet bestaande pakket in de periode 1973-1977 een kleine twee miljard gulden te bezuinigen. Dit werkgeversstandpunt staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de raad van bestuur in arbeidszaken, waarin acht werkgeversverbonden zitting hebben. Eern uitbreiding van de sociale voor zieningen willen de werkgevers alleen toestaan aan de zelfstandigen. Voor hen zou er ook een arbeidsongeschik theidsverzekering moeten komen. De bezuiniging van 1.7 miljard gulden of één procent van het netto nationaal inkomen zou volgens de werkgevers het beste als volgt kunnen worden doorgevoerd: De AOW-uitkeringen mogen voor lopig niet extra meer worden ver- DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren met ruime meerder heid (62 tegen 45 stemmen) akkoord gegaan met een wijziging van de uit 1953 daterende Zondagswet, Hierdoor is liet de gemeen ten niet meer toegestaan zwembaden en sportvelden op zondag om principiële redenen gesloten te houden. Vóór het wetsontwerp, dat was inge diend door de Kamerleden Goudsmit (D'66) en Jurgens (PPR) stemden de fracties van de PvdA, D'66, CPN en PSP, een groot deel van de fracties van de WD en PPR (alleen fractie voorzitter De Gaay Fortman was te gen)! en vijf leden van de KVP-frac- tie: mevTouw van Heel-Kasteel en de heren Du Chatinier, Kleisterlee, Aarts en Van Amelsvoort. Tégen waren de fracties van de ARP, CHU, DS'70, BP, SGP. GPV, RKPN, een groot deel van de KVP en drie VVD-ers. Bij de tegenstemmers waren hoofdza kelijk staatsrechtelijke overwegingen in het geding: met de wetswijziging wordt de zelfstandigheid van een ge meente aangetast. Wanneer de meer derheid van een gemeenraad een zwembad gesloten wil houden, diende de minderheid dat besluit te respecte ren. Bij de SGP en het GPV speelden vooral principiële bezwaren (het aan tasten van de zondagsrust) een rol. Het wetsontwerp werd ingediend om dat in negen gemeenten de zwemba den op zondag gesloten worden ge houden. Enkele kraakacties, waarbij ook het toenmalige tweede kamerlid Hans van den Doel (PvdA) was be trokken, leidden tot een uitspraak van de Hoge Raad dat de gemeenten be voegd zijn de zwembaden op zondag gesloten te houden. Om aan deze situ atie een einde te kunnen maken, werd het wetsontwerp tot wijziging van de Zondagswet ingediend. Indien ook de Eerste Kamer met de wijzi ging akkoord gaat, houdt dat niet in dat de zwembaden ook inderdaad open moeten. Zij kunnen dan echter niet meer op grond van principiële overwegingen gesloten worden, maar wel op grond van bijvoorbeeld het ontbreken van rentabiliteit hoogd. Verhogingen zouden alleen de loonstijgingen mogen volgen. Per 1 januari 1974 is de AOW op het ni veau gebracht van het netto besteed bare minimumloon. De werkgevers vinden niet dat deze koppeling ge handhaafd moet blijven. De verontrustende lastenstijging van de wet arbeidsongeschiktheidsver zekering moet een halt worden toege roepen, onder meer door de maat van arbeidsongeschiktheid, welke men ten minste moet bezitten om voor een uit kering in aanmerking te komen, te verhogen van 15 tot 25 procent. De mogelijkheden om arbeidsongeschik ten aan het werk te houden moeten worden vergroot. Ziektewet De ziektewetperiode inag niei lan ger functioneren als een 'wachtkamer' voor de WAO. Na een periode van zes maanden zal de werknemer een pas sende functie moeten accepteren in het kader van de ziektewet, zo niet dan zal moeten worden gezocht naar passende functies in de zin van de WAO. Het gaat er de werkgevers vooral om te voorkomen dat mensen die volledig geschikt zijn voor een an dere functie toch van de ziektewet een uitkering van tachtig procent krijgen. Het begrip 'passende arbeid' m de werkloosheid zal strakker moeten worden toegepast. Naarmate de werk loosheid langer duurt zal aangeboden werk eerder als passend moeten wor den aangemerkt, menen de werkge vers. Van werklozen zonder gezinsver- plicbtingen mag reeds van de aanvang af een grote mate van geografische en beroepsmobiliteit worden verwacht. De aan de werkloosheid vooraf gaande termijn van zes weken gedu- Mr. C. van Veen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5